lUWMEL fficiiwslilad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. {[345. Vrijdao 9 loveier BORSTHONIG. ABDIJSIROOP. ,,'T WOONHUIS" Firma G. VEOTIX HENDEIKS ,,'T WOONHUIS" KACHEL-SEIZOEN 1923. POTKACHELS. KOLENBAKKEN, tfULEMIAS. I. C. MORTIER ZOm, meubelmagazijnen 's-HERTOGENBOSCH. 922 VULKACHELS en VULH AARDEN. Fijn verlakte ORNAMENT KACHELS Drogisterij L. COOPS 's- HERTOQENBOSC H Salon- Huis- en Slaapkamerameuble menten, Geschilderde meubelen ileddeit en Matrassen. LAAGSTE PRIJZEN. Vughterstraat 46—48 Telef. Blanke geslepen Gasthuisstraat 507 GOKINCHEM. Bezichtig onze magazijnen, Hoogstraat A 7 GORIiYCHEJf. BEHOORENDE BIJ HET 7s De waarde van snikerbieten- bladeren en -koppen als persvoer. II. Al verval ik wel eenigszin in herhaling, voordat ik tot de eigenlijke waardebe paling van persvoer overga, wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat men het hoogste rendement van zijn bietenblad maakt, als men het versch in de weide of op stal kan vervoederen. Door het inkuilen toch gaat altijd een kleiner of grooter gedeelte der voedings stoffen verloren de bacteriën vragen voedsel, de ademhaling der lang levende plan- tencellen vernielt voedsel, een deel gaat over in rotting en schim meling, een gedeelte wordt met het water uit geperst. Gemiddeld bedraagt dat ongeveer der massa ruwvoer. Waarom het dan toch economisch juist gezien kan zijn, al het bietenloof of een gedeelte in te kuilen? 1°. Kan het voorkomen, dat een vee houder in den bietentijd nog veel gras heeft. Brengt hij zijn koeien daarbij dan nog bietenloof, dan wordt meestal veel vertrapt, zoowel bietenloof als gras. 2°. Een veehouder kan op een ge geven oogenblik zooveel bietenloof op zijn land hebben liggen, dat zijn vee het niet kan opeten, voor een deel min of meer begint te rotten. De dieren wordt dan onwillekeurig meer toegediend, dan ze lusten, met als gevolg, dat een gedeelte vermorst wordt. In 't algemeen heeft een volwassen koe, al naar de gras voorraad in de weide per dag genoeg aan 80120 K.G. bieten loof per dag Daarmede wordt dan loof bedoeld, dat al een paar dagen op het land heeft liggen verwelken. Als men dat geregeld op een nieuw deel van het weiland uitstrooit hebben de dieren aan de genoemde hoeveelheid beslist genoeg en gaat er zoo weinig mogelijk verloren. Alle bedrijven laten het niet toe, maar als het mogelijk is, in gedeelten de bieten te rooien, dan isrooien naar evenredig heid van het ioofverbruik, de aangewezen weg. Ook al vervalt men daardoor in latere termijnleveringen. 3°. Kan het voorkomen, dat de voor raad pulp, knollen of mangels niet vol doende is, om de geheele stalperiode, het vee dagelijks een portie daarvan toe te dienen, terwijl het voor een goede vertering van het geheele rantsoen zeer aanbevelingswaardig is, zoo niet absoluut noodig, dat dagelijks een portie sterk waterhoudend groenvoer wordt toegediend. Al bezit een H.A. bietenloof meer voeder waarde in den herfst dan in het voorjaar het persvoer daarvan bereid, in dit speciale geval zal het financieel resul taat, bereikt met een H A. bietenloof het grootst zijn, bij voedering met persvoer in het voorjaar. Kn om dat fi .aucieel voordeel draait het tenslotte toch 1 Wat zijn nu de samenstellende voe dingsstoffen van persvoer? De brochure-Zwagerman (in m'n vorige artikel volledig geciteerd) geeft als samen stelling per 100 K.G. goed bereid pers voer op 22,2 K.G. droge stof, 0,7 verteerbaar eiwit, 5,8 zetmeelachtige stoffen, 1.6 ruwvezel. Zetmeelwaarde 7.8. Kt lnners Veevoeding geeft, in tegen stelling met de analyse van versch loof, thans hoogere Jcijfers. Toch zullen we aan de cijfers van Kelnner vasthouden. We hebben dan voor versch en inge kuild loof cijfers van dezelfde persvoer 23 K.G. droge stof, 1,5 verteerbaar eiwit, 7,2 zetmeelachtige stoffen, 2,5 verteerbare ruwvezel, 0,3 vet. Zetmeelwaarde 9,5. Houden we nu vast aan 27000 K.G. versch loof per H.A. en Vs verlies bij kuilen, dan zou 1 H.A. leveren 18000 K.G. persvoer. (Dit jaar is de hoeveel heid loof, die 1 H.A. bieten levert, beslist hooger dan 27000 K.G. Als proef heb ik 5 roe k 16 M3 gewogenik kwam tot 268 K.G. netto bieten en 300 K.G. loof en koppen. En toch stond er naar het oordeel van praktiei niet overmatig veel loof op. Bij mangels kreeg ik op 3 ver schillende plaatsen na weging van het loof van 1 roe omgerekend per H.A. resp. 24000 K.G, 37800 K.G.,40800K.G.loof. Kan iemand mij nog meer betrouwbare gegevens verstrekken, ik ontvang ze gaarne Ter vergelijking rekenen we nu de totale hoeveelheid voedingsstoffen eens uit, die 1 H.A. bietenloof levert, versch en ingekuild Versch vervoerd 270 x 16,2 KG. D. St. 4374KG. D. St. 270 x 1,7 Eiwit 457 Eiwit 270 x 0,2 Vet 54 Vet 270 x 5,9 Z. St. 1593 Zetm. stof 270 x 1,1 R.V. 297 Ruwvezel Ingekuild 180 x 23 K.G. 4140 K.G. D. St. 180 x 1.5 270 Eiwit 180 x 0,3 54 Vet 180 x 7,2 1296 Zetm. stof 180 x 2,5 450 Ruwvezel Bekijken we deze cijfers nauwkeurig, dan bemerken we, dat bij het inkuilings- proces voornl. eiwit verloren is gegaan, benevens zetmeelachtige stof, resp 40 pCt. eiwit en 6 pCt. zetm. stof. Het gehalte aan verteerbare ruwvezel is door de bacteriewerking verhoogd met 3,5 pCt. Die aanwinst weegt echter in lange niet op tegen het verlies van het duurste be standdeel ran alle roederartikelen liet eiwit. Op dezelfde wijze als de vorige maal, heb ik met behulp van Kelnners Vee voeding nagegaan, met welke voeder artikelen 100 K G. ingekuild bietenloof gelijkwaardig te schatten is. Ik kwam tot 8 K.G. uitmuntend hooi -j- 125 K.G. pulp 1/8 K.G. lijnkoek, samen kos tende 20 50 8 c. 78 c. De waarde van 1 H.A. ingekuild bie tenloof komt dan op180 x 78 c f 140. De berekening geeft dus geen groot verschil met de geldswaarde van versch loof. Hierbij moet men echter in aan merking nemen, dat we bij versch ver voeren 7000 K.G. hebben laten verloren gaan, wat bij zuinig vervoeren, wel niet zoo hoog zal loopen In den loop van de stalperiode komen we in een 3e art nog eens terug op het gebruik van persvoer. Thans heeft dat nog weinig zin, daar persvoer eerst een week of 8 in de kuil met rust moet worden gelaten. F. C. HUIJSER, Woudrichem. INGEZONDEN. Over 't vangen van Mollen. Van den heer Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektekuridigen Dienst ontving ik een schrijven van den navolgenden inhoud »Zeer aangenaam zou het my zijn, indien U mij wederom mededeeling zoudt wiilen doen van den mollenstand in Uw omgving of mij mededeelingen over dien stand, die U van betrouwbare personen op andere plaat sen kunt verkrijgen, zoudt willen toezenden. Zeer gaarne zou ik, indien dit maar even mogelijk is, aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende provinciës adviseeren, wederom algemeene machtigin gen tot het vangen van mollen en vergun ning tot het vervoeren van roollevellen te verleenen, omdat de kunstmatige toestand, die door het niet verleenen van machti gingen thans in het leven is geroepen, niet bestendigd moet blijven. Oeconomisch is het verder zeer te betreuren, dat eer. pro duct, door bepaalde omstandigheden niet tot zijn waarde gebracht kan worden, wat door het niet verleenen van vervoervergun- ningen, dat de noodzakeiijke consequentie is van het niet verleenen der vangvergun- ningen het geval is. Aan den anderen kant mag echter niet uit het oog verloren worden, dat de mol, die ongetwijfeld veel regenwormen eet, ook allerlei andere in wei-"en bouwlanden voor komende dieren eet, waaronder zeer vele voor onze gewassen schadelijk zijn en dat de mol op vele gronden eenige of bijna de eenige factor is, die vermeerdering dezer dieren (meestal insecten) tegengaat. Op weilanden zijn het behalve de mol, de op den grond levende vogels, die zich ook met deze dieren voeden en aangezien het aantal dezer vogels niet toeneemt, moet een toename der schadelijke dieren gevreesd worden, als de mol als tegenfactor practisch wordt uitgeschakeld. Op weilanden vooral, waar de vermeer dering van schadelijke invloeden geheel door natuurlijke oorzaken moet worden tegen gegaan, is het behoud van een natuurlijk evenwicht tusschen de insecten en de in secten vretende dieren noodzakelijk. Dat een verstoring van dit evenwicht eerst op den duur bemerkt zou worden, stemt te meer tot voorzichtigheid. Zeer aangenaam zou het mij zyn, als U voor Uwe omgeving zoo nauwkeurig moge- ijk de toe- of afname van den mollenstand zoudt willen vaststellen en mij verder zoudt willen mededeelen lo. of door de landbouwers zelf of door- hun personeel mollen worden gevangen, uitsluitend met de bedoeling een door hen schadelijk geacht dier te verwijderen d.w.z. of die landbouwers de schadelijkheid of lastigheid van de mol zoo groot achten, dat zij de moeite en kosten zich willen getroosten, dit dier te vangen 2o. of door anderen op gronden van derden (zonder vergunning) mollen worden gevangen 3o. of U gevallen bekend zijn dat de afwezigheid van de mol schadelijke gevol gen had voor de gewassen (speciaal weiden) of dat daarvan nog niets is bemerkt 4o. of U gevallen bekend zijn van dui delijk nut van de aanwezigheid van mollen 5o. Alle verdere gegevens, die U ter beoordeeling van dezen aangelegenheid van belang acht. Voor toezending van Uw antwoord vóór 12 November houd »ik mij zeer aanbevolen.» Wanneer er lezers van dit blad zijn, die mij over bovenstaande 5 vragen eenige inlichtingen kunnen verschaffen, dan houd ik mij daarvoor ten zeerste aanbevolen en betuig hun bij voorbaat myn dank. De Rijkslandbouw-consulent H. E. HUIZENGA. BREDA, 7/11 '23. BINNENLAND. Aangifte ran wijzigingen rear het Handelsregister. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk verzoekt er ons op te wijzen, dat zij, wier handels zaken in het Handelsregister zijn ingeschre ven, bij het intreden van wijzigingen daar van terstond aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken mededeeling dienen te doen. De inschrijving dier wijzigingen in het Handelsregister, waarvoor de Kamer van Koophandel voornoemd gaarne de noodige formulieren beschikbaar stelt, gechiedt kosteloos. Men overtuige zich, door persoonlijk van het Handelsregister inzage te nemen, of wellicht verzuimd is van eenige wijziging de verplichte opgave te doen. Zij, die de indiening der vereischte op gave nog langer uitstellen, stellen zich aan eene strafvervolging bloot. Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langsraat is geves tigd ten raadhuize te Waalwijk, Kamer No. 3 en is geopend iederen werkdag van 912 en van 26 uur (des Zaterdags tot 1 uur.) IHoratoium in Roemenië. Op 3 Juni 1923 is in Roemenië eene wet afgekondigd betreffende uitstel van betaling van schulden in hooge valuta, welk uitstel bepaald is op minstens 12 jaar na den datum van inwerktreding der wet. In verband hieimee verzoekt de Kamer van Koophandel en Fahrieken voor de Langstraat opgaaf van vorderingen, welke Nederlandsche firma's eventueel mochten hebben op Roemeensche debiteuren, voor zoover deze vorderingen in valuta, hooger dan de Roemeensche, zijn uitgedrukt. o Verduisterd I Ten nadeele van een fabrikant uit de Tichelstraat te Amsterdam is door een gewezen reiziger bij eenige klanten circa f 800 geïnd en vermoedelijk verduisterd. Aan de gevolgen overleden. Het 12-jarig zoontje van den heer Geerlings te Wierden (O.), dat Zaterdag middag door een auto werd aangereden, is in het Ziekenhuis te Almelo aan de gevolgen overleden. o Hevige beaud. Woensdagavond is brand uitgebroken in de sigarenwinkel van den heer E. Swaaleb aan de Oudebrugsteeg 4 te Amsterdam. De eigenaar was afwezig. Door voorbij gangers, die onmiddellijk de politie waar schuwden, werd de brand, die in de kamer achter de winkel was ontstaan, ontdekt. Toen de brandweer verscheen, stond de winkel en de 3 daarboven liggende ver diepingen in lichte laaie. Gelukkig waren ook de bejaarde ouders van den sigaren winkelier, die het bovenhuis bewQcea, niet thuis. De oorzaak is onbekend. o - Ernstige aanrijding. In de Johan de Witlaan op Zorgvliet is Woensdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een oude heer, die met zijn vrouw op het donkere paadje naast den klinkerweg liep, stak den weg over en werd gegrepen door een auto. Van den tegenovergestelden kant kwam een wagen aan en waarschijnlijk heeft de oude heer bij het uit den weg gaan om dezen wagen te laten passeeren, de auto niet gehoord. Hij is zwaar ge wond en door den E.H.D. verzorgd. o Ook geen sterken bouw Te Hilversum is de voorgevel van een in aanbouw zijnd huis ingestort. Een der metselaars werd er onder bedolven, doch werd aanstonds door zijn kameraden uit zijn hachelijke positie bevrijd. De man had een niet-ernstige hoofdwond bekomen. o Goed afgeloopen. Te Amstelveen reed een auto met volle vaart tegen de afsluitboomen van den spoor weg bij den Bo venkerker weg, waar door deze gedeeltelijk werden vernield en de auto op de rails kwam te staan. Een juist aankomende trein kon nog tot stilstand worden gebracht en ondervond eenige ver traging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o Agenten achter slot en grendel. Te Joure (Friesland) werd een jongen door 2 poliiie-agenten naar het politiebureau gebracht. Daar gekomen gingen de agenten met den schuldige binnen, doch zij lieten de sleutel in de deur. De kameraadjes van den arrestant zagen dit en sloten de agenten op hun beurt op. Deze konden eerst na geruimen tijd uit hun gevangenis worden verlost, toen door hun hulpgeroep nabijwonenden merkten wat er gaande was. Molestatie ran een werkwillige. De rechtbank te Almelo heeft een typo graaf aldaar, wegens mishandeling van een werkwillige overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. Een lugubere woning. Te Son (Noord-Brabant) heeft een familie van 9 personen zich genoodzaakt gezien hetlijkenhuisje als tijdelijke woonplaats te betrekken Hij kon smullen 1 Ten nadeele van een banketbakker te Amsterdam zijn door een onbekend gebieven persoon 150 Berliner bollen verduisterd. Vughterstraat 46—4® RUIME SORTEERING: Wij zyn bekend om onze prima afwerking en Bij ons gekochte meubelen worden door ons per eigen VRACHT AUTO thuis bezorgd zonder eenige prijsverhooging. Beste en meest bekende adres der Zuidelijke Provincieën, MEUBELMAGAZIJNEN BEZOEKT ONZE MAGAZIJNEN! RUIME KEUZE! LAGE PRIJZEN! 8 -A-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 9