Und VAN altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. 4346 Woensdag 14 November 1923 Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De staatsgreep in Beieren heeft voor de aanstichters een erbarmelijk verloop gehad. Hun bewind heeft slechts ongeveer een etmaal geduurd en Von Poehner heeft slechts enkele uren genoten van zijn premierschap. Zijn haastig aanvaarde functie werd een spoedig einde bereid door een bijna even haastige arrestatie. Ludendorff en Hitier, die nog weerstand hebben geboden, met hun troepen aari de manschappen van de rijksweerbaarheid, werden na een gevecht, dat een niet a! te bloedig verloop had er sneuvelden slechts weinig soldaten gevangen genomen. De Beiersche minister van buitenlandsche zaken Hitier echter moet blijkens de jongste berichten weer ontsnapt zijn. Overigens schijnen de rijks- autoriteiten den toestand weer geheel meester te zijn, zoodat gezegd kan worden, dat de staatsgreep van de Beiersche nationaal- socialisten op een jammerlijke mislukking is uitgeloopen. Merkwaardigerwijze droeg de nationalistische actie een slechts Beiersch karakter althans uit andere deelen van het Duitsche rijk worden geen overeen komstige Putschpcgingen gemeld. De afloop, waarvan wjj thans getuige mogen zijn, is des te bemoedigender, daar een werkelijk succes der Beiersche fascisten stellig tengevolge zou hebben gehad, dat Duitschland zich zou hebben zien geplaatst voor een Fransche militaire interventie. Frankrijk toch zou ongetwijfeld een derge- lijken stap hebben gemotiveerd door te verklaren, dat de bedreiging van het vredes verdrag, hetwelk de Duitsche rechtsradicalen herhaaldelijk ronduit hebben gezegd te willen vernietigen, alleszins een lusschen- beide komen rechtvaardigt. Zooals te verwachten viel, hebben de diplomatieke onderhandelingen tusschen Frankrijk en Amerika over het te houden deskundig onderzoek naar het Duitsche betalingsvermogen, niet tot overeenstemming geleid en is het niet aan Frankrijk mogen gelukken den Ver. St. het Fransche stand punt aanvaardbaar te maken. Volgens de Arnerikaansche inzichten zijn de tallooze Fransche bepalingen van dien aard, dat het geen zin heeft, succes is bij voorbaat reeds uitgeschakeld, om over te gaan tot de instelling der commissie van experts, belast met een onderzoek naar de Duiische draagkracht. Zaterdag heeft het Ameri- kaansch kabinet de kwestie nog eens voor het laatst besproken en Hughes, de Arne rikaansche minister van buitenlandsche za ken, heeft opnieuw gewezen op het nutte- looze eener Arnerikaansche deelneming aan een onderzoek binnen al te nauwe grenzen. Het gevolg is dan ook geweest, dat de Ver. St. definitief hebben besloten geen zitting te nemen in de commissie van ex perts, zoodat de kwestie van het onderzoek althans in den uitgebreiden vorm, dien het zou hebben gekregen door Arnerikaansche deelneming, thans van de baan is. Dit is stellig een teleurstelling voor Engeland, dat het initiatief nam tot het onderzoek, maar ook voor de overige wereld, die de gewekte verwachtingen, van hoe bescheiden aard ook, maar al te gauw weer zag ver nietigd. Engeland blijft echter volgens de laatste berichten werkzaam, om ten slotte toch nog tot een conferentie betreffende de schade vergoedingskwestie te geraken. Vervolg Raadsverslag EETHEN. De heer v. d. Beek meent, dat afgaande op het gesprokene door den heer v. Buuren, de gemeente geen subsidie heeft te verleenen. De autobusondernemin gen uit Wijk en Aalburg onderhouden ook een geregelden dienst en daar zijn de tarieven veel lager dan hier en men heeft spr. van bevoegde zijde weieens medegedeeld, dat deze goed kunnen be staan. Gaarne zou hij van den heer v. Buuren ook antwoord hebben op de vraag of de A.L.A.D. den bouw van de auto-garage te Meeuwen bewerkstelligt uit verlies of winst. De heer v. Buuren brengt hiertegen in, dat de Boerenleenbank dit wel het beste gewaar zal worden. De heer v. d. Beek is van oordeel, dat als iemand gaat bouwen, hij een klein winstje heeft gemaakt ot toch in ieder geval de zekerheid moet hebben dat het bedrijf in de toekomst rente- gevend zal zijn. Met het oog op de omstan digheden zou spr de vraag willen doen of het verstandig is om maar direct toe te schieten en te zeggen, hier pak maar aan f 200.Hij weet wel, dat het voor stel van B. en W, uitgaat, doch spr. is beinvloed geworden door het gesprokene van den heer v. Buuren en de andere heeren. Hij zou nu met toekenning van subsidie willen wachten en eerst eens afzien wat de provincie en de andere gem.besturen in deze doen en tevens de subsidie willen regelen naar de eerste exploitatierekening. En daarvan eerst in de volgende vergadering een besluit willen nemen. De Voorzitter zou als dit moet ge beuren, eerst toch nog willen opmerken, om dit niet te doen Met een beetje handigheid kan men uit de woorden van den heer v. Buuren wel opmaken dat de ALAD. zich kan bedruipen, of dit echter werkelijk waar is, betwijfelt spr. De uitgaven die men in het belang van dergelijke instellingen doet, zijn allemaal nog geen schade, het is een onderneming die in het algemeen belang in stand moet worden gehouden. Spr. zal het voorstel van B. en W. in omvraag bren gen, wordt dit verworpen, dan zal daarna het voorstel van den heer v. d. Beek in omvraag worden gebracht. De heer v. d. Schans zegt, dat is ge sproken over 10 pCt. dividend, doch zou 6 pCt. ook niet voldoende zijn? De Voorzitter brengt hiertegen in, dat het vorig jaar ook in dezen zin is ge sproken, doch toen zei men, dat het voor de ondernemers een heele waag was, waarom zij dan ook wel wat meer rente mochten trekken. Niemand durfde het aan en het was de vraag, of op een zeker oogenblik rente en kapitaal beiden niet zouden zijn verdwenen, als de zaak niet rendeerde. De heer v. d. Schans is van oordeel, dat zij die hun geld in andere zaken steken, dikwijls ook maar moeten af wachten of de belegging wel zeker is. Het voorstel van B. en W., hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren: v. d. Schans en v. d. Beek; de heer v. Buuren bleef, als belangheb bende, buiten stemming. Voorstel B. en W., om eervol ontslag te verleenen aan Mej. N, C. Braams. onderwijzeres aan de openbare lagere school te Genderen, met ingang van 1 Jan. 1924. De Voorzitter zegt, dat het aantal leerlingen, dat op 't oogenblik deze school bezoekt, slechts 22 bedraagt. Driemaal is het getal gecontroleerd en met deze drie opnemingen is men slechts tot een getal van 66 gekomen. Wil men de onderwijzeres kunnen blijven behouden, dan zou het getal leerlingen op 15 Dec. 38 moeten bedragen, want men zou dan met de 4 opnemingen tot 104 leer lingen moeten komen. Er bestaat geen uitzicht, dat er in dien tusschentijd 16 leerlingen zullen bijkomen, waarom B. en W. met voorenstaand voorstel tot den Raad komen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vaststelling rekening Burgerlijk Arm bestuur Drongelen, Eethen en B.-Broek. De Voorzitter verzoekt de commissie, die belast is geweest met het onderzoek dezer rekeningen, rapport te willen uit brengen. De heer v. d. Heuvel zegt, namens deze commissie, dat alle rekeningen in orde zijn bevonden. Alleen wenscht de commissie op te merken, dat uit de rekeningen blijkt, dat de Armbesturen van Drongelen en Eethen weinig betalen aan de vereen. „Het Groene Kruis", niettegenstaande beide rekeningen sluiten met een niet onbelangrijk goed slot. De heer Branderhoist merkt op, dat het goed slot der rekening Eethen is ontstaan tengevolge van de verkoop van een huis, dus door een buitengewone ontvangst. De heer Smits voegt er aan toe, dat de vroegere rekeningen niet zoo'n groot voordeelig slot vertoonden. Met algemeene sternen worden de be treffende rekeningen hierop goedgekeurd. De rekening Armbestuur Drongelen in ontvangst op f 4888.02 en in uitgaaf op f 3207,65, alzoo met een goed slot van f 1680,37; Eethen in ontvangst op f 4115,236, in uitgaaf op f3241,766, goed slot f873.43; B.-Broek in ontvangst op f3450,08, in uitgaaf op f 1479,29, goed slot f 1970,79. De Voorzitter brengt hierop dank aan de commissie voor hare bemoeiingen. Voorloopige vaststelling rekening 1922 der voormalige gemeente Genderen. De heer v. Buuren verklaart namens de commissie van onderzoek, dat de rekening in orde is bevonden. Deze wordt hierop met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld, in ont vangst op een bedrag van f 38205,81, in uitgaaf f 43900,74, sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f5694.93. Vaststelling gem.begrooting dienst 1924. Ook deze begrooting is voor onderzoek in handen geweest van een commissie, bestaande uit de heeren v. Buuren en v. d. Heuvel. De commissie heeft op de begrooting geen aanmerkingen Alleen bij den post, groot f500 voor bijdrage in de kosten der H. B. S. te 's Bosch, merkt de heer v. d. Heuvel op, dat naar zijne meening Weth. Branderhorst het toch niet door den beugel kan laten gaan, dat de gemeente de kosten van het onderwijs zijner kinderen meebetaalt, kwam de heer Branderhorst voor de helft van het bedrag er in te goede, dan zou spr. dit heel aardig vinden De heer Branderhorst verklaart, dat hij het wel aardig zou vinden, als het anders gevonden kon worden. De heer v. d. Beek zou willen voor stellen, dat de gem.raad een adres tot den heer Branderhorst richt met het verzoek, om deze kosten zelf te betalen Als man van eer kan de heer Brander horst het toch niet goed keuren, dat de gemeente het onderwijs voor zijne kinderen meebetaalt. De Voorzitter meent, dat het beter is, dat een commissie uit den Raad deze aangelegenheid met den heer Bran derhorst bespreekt. Wenscht de heer v. d Beek bij zijn voorstel te blijven, dan kan hij hierop later terug komen en wil spr. dit wel in omvraag brengen het gaat nu echter over de gem.begrooting. Hij stelt voor, deze in ontvangst en uitgaaf vast te stellen op een bedrag van f87084,21. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Plaatsbepaling vestiging gemeente secretarie. De Voorzitter kan over deze zaak niet met een voorstel van B. en W. komen, zooals met alle andere op deze agenda het geval is geweest. Over deze kwestie heerschte er in de vergadering van het Dag. Best. een Babilonische spraakver warring. Een der Wethouders was er voor zoolang de gemeente nog met de huur aan Kleinloog gebonden is, met de secretarie te Genderen te blijven en des noods met Kleinloog in onderhandeling te treden om er een stukje aau te bouwen. Nummer twee was er voor, te Eethen een oude woning te koopen en deze voor secretarie in te richten. Nummer drie zegt een nieuw secre tarie bouwen. Zooals de toestand thans is, kan hij niet blijven. De secretarie heeft er altijd netjes uitgezien en er heerschte steeds de grootste orde. Thans is de ruimte te klein, alles wordt in de kasten neer gegooid en er is niets meer te vinden. Dit werkt lastig en geeft aanleiding tot het maken van abuizen en het vergeten van sommige dingen. Te Meeuwen en Drongelen staat de boel te verstikken, dat kan zoo niet blijven, er moet dus gezocht worden naar een plaats waar dit alles behoorlijk kan worden opge borgen. Daarom brengt spr. deze kwestie thans ten sprake, omdat men uit de discussie eene conclusie kan trekken wat men zal doen. v. d. Beek. U heeft gezegd dat er in deze geen voorstel van B. en W. is en bij de besprekingen van het Dag. Best. een Babilonische spraakverwarring heerschte. Werkelijk konden B. en W. niet tot overeenstemming komen. De heer Branderhorst wilde met de secretarie naar Eethen en daar een oud huis koopen. U zelf wilde te Eethen een nieuw Raadhuis bouwen en ik vond het erg verstandig als men voorloopig voor 13 jaar met de secretarie te Genderen bleef. We hebben in deze ook op de bezuiniging te letten, misschien wordt wel weer gezegd, wordt de bezuiniging al weer voor op gesteld, doch ik vind dat we in de allereerste plaats op de financiën hebben te letten. Gaat men over tot den aankoop van het oude schoolhuis te Eethen, dan krijgt men eerst de koopsom en in de tweede plaats veel kosten aan reparatie en blijft men nog met een oud gebouw zitten, waaraan ten allen tijde veel reparatie zal blijven. Ik ben zelf een en ander eens wezen opnemen en ben wel geen deskunkige, doch geloof als men aan het verbouwen gaat, dat dan de geheele zaak in elkaar zakt. Te besluiten tot den bouw van een nieuw Raadhuis, zoolang onze schulden nog zoo zwaar zijn, acht ik in deze tijden ontverantwoord. Deze bouw zou met den grond op f 15000.komen. De rente hiervan bedraagt in 13 jaar, het tijdvak waarmee de gemeente nog aan Kleinloog is gebonden, 10 a 11 duizend gulden, waarbij dan nog f1000. komt voor afkoop Kleinloog, die ver klaart niet minder de gemeente te willen ontslaan. Nu zijn we kwijt aan huur f120.per jaar, laten wij er een kleine ruimte bij maken waarvoor Kleinloog f80.huur per jaar wil hebben, dan komen we aan f200.per jaar, voor de 13 jaar dus tot een bedrag van f2600.en nu heeft iedereen toch wel zooveel van rekenen geleerd, dat hij weet, dat f2600.minder is dan f12000. waarbij dan nog niet wordt gesproken over aflossing. Daarbij doet zich in die 13 jaar misschien het geval voor, dat er een geschikt huis kan worden gekocht' Ik zou willen, dat de Raad besloot de secretarie de eerste 13 jaar in Genderen te laten, diep doordrongen als ik ben, dat met het oog op de groote schuld die de gemeente heeft, de minste uit gaaf haar het beste past. Branderhorst. Ik zou ook wel iets hierover willen zeggen, doch misschien is er eerst een der andere heeren die het woord wenschen. Voorzitter. Laat eerst de meening van het Dag. Best. maar tot uiting komen. Branderhorst. De vereeniging van de 3 gemeenten is tot stand gekomen, met de gedachte dat de secretarie te Eethen zou komen en ook van hoogerhand heeft men niet anders dan met deze gedachte de vereeniging tot stand gebracht, omdat Eethen het middelpunt der gemeente is De kans is er nu om het oude schoolgebouw te Eethen te koopen, dat met eenige kosten best is in te richten, hoe dat gebeurd daarvoor kan altijd nog worden beslist en wij kunnen ons voor loopig wel behelpen. Ik ben er niet voor om overhaast te werk te gaan, doch zou echter gaarne zien dat de secretarie in den kortst mogelijken tijd naar Eethen werd verplaatst, want ik vind het on billijk dat het meerendeel der gemeente naar Genderen moet. v. d. Schans. Ik keek wel wat vreemd op dat er in deze geen voorstel van B. en W. was. Volgens mij kan het uit billijkheidsoogpunt niet anders of de secretarie komt in Eethen en ik ben huiverig te besluiten deze voorloopig in Genderen te laten. Voorzitter. De kwestie tusschen den heer Branderhorst en mij ging hierover, zou het zijn de oude school of een nieuw Raadhuis. De heer Branderhorst meent, dat met het uitbreken van een muur, het oude schoolgebouw goed voor secretarie is in te richten, doch gaat men aan het breken dan valt het een het ander na. Nu is het mijne bedoeling niet voor een secretarie zulke hooge eischen te stellen, doch als men telkens moet zeggen het is te klein, is ook niet aangenaam. Met een oud huis zal het voortdurend zeuren blijven, dan moet dit veranderd worden en dan weer dat. Als grootere gemeente behoeft men nu wel geen luxe gemeente huis te hebben, doch men moet er toch op kunnen wijzen, dat is onze secretarie en dat is toch aardig en goed. v. d. Beek. De heer Branderhorst zegt, dat van hoogerhand ook niet anders is gedacht dan dat de secretarie te Eethen zou komen. Hij wil echter niet overhaast te werk gaan en rekening houden met de financiën. Ik voor mij vind ook goed dat de secretarie te Eethen komt, en in de toekomst zou ik daartoe ook willen bet luiten. Wij hebben de toestand echter te beschouwen zooals hij beschouwt moet worden. Wat eischt het belang der ge-1 meente, in 13 jaren f2600 betalen of f12000 zonder aflossing, dan wil ik het; het nog niet hebben over een oud school huis dat in elkaar valt als men er tegen aanstoot. v. d. Heuvel. Het is niet in het be lang een oud huis te koopen, dat jaar lijks f1000 kost aan rente en reparatie. Smits. Men krijgt er ook geld van terug, een gedeelte kan verhuurd blijven. Branderhorst. Het is volgens mij goed in te richten voor secretarie en dan kan er nog een gedeelte verhuurd blijven voor f 100 per jaar, waaruit dan de kosten der verbouwing bestreden kunnen worden Voorzitter. U moet niet iets zeggen wat u zelf niet gelooft, u doet het zelf ook niet. v. d. Beek. Ik kan niet begrijpen dat de heer Branderhorst, iemand met een groot verstand zoo kan redeneeren. U zou het voor u zelf ook niet koopen. Ik begrijp echter wel dat het een drijven is, wij moeten naar Eethen, doch dan zou ik willen zeggen, dan moet de heer Branderhorst ook maar voor de kosten in staan. Ik kan niet begrijpen, dat iemand die op alle gebied zuinig is, nu zoo met het geld wil smijten. Branderhorst. Ik geloof niet dat iemand zal zeggen dat het drijverij van mij is. Door alle drie de oude raden en ook van hoogerhand is gezegd de secretarie moet naar Eethen Als men naar secre- tariën in andere gemeenten ziet, dan kan het oude schoolhuis daarvoor best inge richt worden. De Burgemeester heeft er vroeger prettig in gewoond. v. d. Beek. Op de hei wonen de men- schen in hun hut van plaggen ook pret tig, doch daarover gaat het niet, de vraag is alleen of het huis goed is. v. Buuren. Ik geloof ook dat het billijk is, dat de secretarie in Eethen komt. Ik zou een onderzoek willen laten instellen naar het huis in Eethen, de meeningen van geloofwaardige men- schen loopen daarover zoo uiteen, dat ik daarvoor nu mijn stem niet zou durven geven. In dit geval gaan de finantiën wel voor. Kan de secretarie niet een poosje in iedere plaats zijn? v. d Beek. Mijnheer v. Buuren, bij ieder een poosje dat gaat niet. Men behoeft zich ook niet voor 13 jaren hier te verbinden. Doet zich voor 2 of 3 jaar de geschikte gelegenheid voor, dan kan deze nog worden aangegrepen. v. Buuren. Bij bouwen in Genderen vind ik onzin, er is hier nog ruimte genoeg. Er zijn wel practischemenschen, die het met de tegenwoordige ruimte wel in orde zullen maken. Voorzitter. Wij kunnen de kasten uit Meeuwen en Drongelen hier niet op bergen. v. d. Beek. Zonder bouwen is wel i beter, doch laat ons eerst een besluit I nemen waar wij zullen blijven, dan kun- j nen wij daarna nog zien wat wij hier doen. Branderhorst. Dan zou ik er een voorstel van willen maken, gaan wij naar Eethen of niet. Behalve het schoolhuis zijn er te Eethen nog wel andere ge legenheden waar wij kunnen blijven. v. d. Beek. Wat de heer Brander horst voorstelt is geen voorstel, ik wil voorstellen de secretarie nog 13 jaren in Genderen te houden. Branderhorst. Neen, mijn bedoeling is onmiddellijk naar Eethen of tijdelijk in Genderen. v. Buuren. Daar ben ik voor, dan kunnen wij nog uitzien. Het voorstel om de secretarie tijdelijk in Genderen te laten, hierop in stem- voor het Land van HsiisilBfi en Altena, traat bi de Binelcrvairl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1