voor liet Lam BEHOORENDE BIJ HET Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal tan de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid, Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BIMENLAND, Hoofdhuis waterleiding gesprongen. Men meldt uit Rotterdam Maandagavond om half elf is te Rot terdam eon hoofdbois der waterleiding ge sprongen, Het gevolg er van was, dat de geheele stad van halfelf tot een uur zonder water was. Nadat de enorme buis, die een doorsnee heeft van 1,25 M, hersteld was, kon de druk weer op de buis worden voortgezet, -o- Zondag is het bij kalme zee gelukt den baggermolen Merwede, die in Augustus met 5 opvareiden in de Zuiderzee is ge zonken, te lichen, Met behulp van drie sleepbooten is d< molen te Enkhuizen aan gebracht, De ei-kreonprius naar Duitschlanil vertrokken, Zaterdagmorgen hebben de gezanten van Frankrijk, België, Engeland, Italië en Japan aan den Minister van Buitenlandsche Za ken, in opdracht van hun regeeringen, een nota overhandigd, Deze regeeringen spre ken daarin het vertrouwen uit, dat de Nederlandsche regeering zich bewust is van de verantwoordelijkheid, welke zij op zich genomen heeft, toen zij aan den voorma- Itgen Daitschen kroonprins een verblijfplaats heeft aangewezen, en tegelijkertijd, in verband met de berichten, volgens welke de gewezen kroonprins op het punt zou staan Nederland te verlaten om naar Duitschland terug te keeren, verklaren overtuigd te zijn, dat de Nederlandsche regeering niet zal aarzelen, onverwijld alle buitengewone maatregelen van bewaking te nemen, welke in de tegenwoordige om standigheden noodig schijnen, De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan het standpunt der regeering, Aan den gewezen Duitschen kroonprins werd na zijn komst voor den duur van zijn verblijf in ons land een vaste woon plaats aangewezen, maar de regeering mist de bevoegdheid, om zijn vrijheid het land te verlaten, te verkorten en zijn vertrek feitelijk te beletten, De positie van den voormaligen Duitschen kroonprins wordt geregeld door de hier te lande geldende wetgeving, terwijl overigens ten deze geen internationale rechterlijke verplichtingen bestaan. Wel toevallig, dat de ex-kroonprins de grens overging, ongeveer op het uur, dat de hierboven vermeide nota werd over handigd, Nadat in den loop der vorige week zoo wel de Nederlandsche als de Duitsche re geering toestemming tot zijn vertrek had den gegeven, is hij Zaterdagmorgen vroeg op reis gegaan. Hij vertrok van Wieringen in gezelschap van zijn adjudant, majoor Von Müldner, en den burgemeester van Wie- ringen, den heer Kolff, die lot de grens meeging, Op Wieringen had niemand het aan staand vertrek uit voorbereidingen gedu rende de laatste dagen gemerkt, De uitgever van het op het eiland ver schijnend weekblad vond Zaterdagmorgen den tekst van den afscheidsbrief van den kroonprins aan de bevolking van Wieringen in zijn bus en had er daarop aanstonds per bulletin aan de Wieringers kennis van gegeven, Deze afscheidsbrief luidt als volgt: Lieve Wieringer vrienden. Het doet mij leed, dat ik slechts schrif telijk afscheid van u kan nemen. Om geen onnoodige onrust te veroorzaken, moest mijn terugreis naar Duitschland in alle stilte plaats vinden. Wanhopig, belasterd en dakloos betrad ik in November 1918 uw eiland, Hier vond ik rust en menschelijke deelneming en kwam ik tot mijzelven. De weken werden maanden, de maanden jaren. Reeds 5 jaar lang leefde ik in uw midden. Gij boodt mij gastvrijheid in nw woningen aan en liet mij deeien in uw vreugde en leed, Wij leerden elkander kennen, begrijpen en waardeeren, Nu het oogenblik gekomen is, dat ik van Wieringen afscheid neem, zou ik u alle gaarne nogmaals de hand willen druk ken en u voor alles danken, wat gij mij gegeven hebt. Oneindig moeilijke jaren zijn het voor mij geweest, ver van het vaderland en gezin, maar ze zijn mij ver aangenaamd en dragelijk gemaakt door de vriendschap van de Wieringer bevolking. Zoo neem ik dus afscheid van u en wensch mijn eiland van ganscher harte het beste toe voor de toekomst, Hebt dank en tot ziens. WILHELM. De reis is ongestoord volbracht, voor- zoover tot htden bekend. Zaterdagmorgen heeft de ex-kroonprins bij den heer Ha- gedoorn te Almelo het ontbijt gebruikt en daarna is hij verder gereisd, de Duitsche grens over. Htj was voornemens dadelijk door te rijzen naar zijn bezitting te Oehls, in De Duitsche kroonprins is weg en daar mede is Nederland van een vreemdeling af, die, uit zuiver Nederlandsch oogpunt beschouwd, toch altijd een «lastiger Aus- lander* voor ons was, schrijft het jHbld,« o it de Bij 't graven in den zeedijk te Stavoren zijn 2 lijkkisten rnet geraamten gevonden, Wellicht zijn ze in de 14e eeuw begraven op het kerkhof van het toenmalige Odo fusklooster, Wouw verbrand. Zondagmorgen is te Gameren brand uitgebrokeu in een met riet bedekt huis, bewoond door de familie Westerhof en de 61-jarige mej, Van Willigen, Eerstge noemde familie was echter uitstedig. De oude vrouw kon zich niet meer uit het brandend perceel redden en kwam in de vlammen om. Klipper gestrand. Zaterdagmiddag is op de Noordergronden bij Terschelling de klipper »Lutgerdina«, kapitein R. Landstra, gestrand. Het schip was, geladen met balken, op weg naar Deventer, De reddingsboot iBrandarisn en de bergingsbooten iTexek en sBornrif» voeren ter assistentie uit. De vrouw en kinderen van den kapitein werden door de nBrandarist gered terwijl het schip door de bergingsbooten werd binnengebracht, Door het zware stooten was het schip lek geworden, Ernstige vechtpartij. Zondagavond imstreeks 11 uur kreeg een 3-tal jonge mannen uit De Lutte op de Bentheimerstraat nabij de boterfabriek twist met een groot aantal jonge mannen uit Oldenzaal, allen leden van de voetbalclub V.O.P. Deze tosten hadden in den loop van den avond nogal wat gedronken en waren overmoedig, De vechtpartij begon met het werpen van steenen en het slaan met stokken, Tenslotte werden de messen getrokken. Zekere Lachger uit Oldenzaal ontving een diepe snede in den hals en zakte, nadat hij na het ontvangen van den steek nog eenige meters had geloopen, levenloos neer. Zekere Sauderink uit De Lutte, die met de vechtpartij niets uitstaande had en juist per rijwiel passeerde, werd door een der vechtenden, behoorende tot de Oldenzalers, van zijn rijwiel getrokken. Hij werd ern stig mishandeld en kreeg een diepe snede over het gelaat. Op last van dr. E, uit Oldenzaal, werd hij onmiddellijk naar het ziekenhuis ver voerd, Zijn toestand is hoogst ernstig, Ook een aantal der overige vechtenden kregen min of meer ernstige verwondingen, De marechaussees, die inmiddels waren gewaarschuwd maakten aan de vechtpartij een einde en arresteerden 6 der Olden- zaalsche belhamels. lielukklge operatie, Bij het opereeren van een oorgezwel werd bij een dame te Umuiden een spij kertje in het oor vergroeid gevonden, Ver moedelijk had zij dit als kind bij het spelen in het oor gekregen, Bet onderwijs en de rcgeerlngscrisis. Naar «Het Volks verneemt, heeft de Minister van Onderwijs in verband met de Regeeringscrisis afgezien van zijn voornemen om tot stand te doen komen een herziening van een desbetreffend Koninklijk Besluit, waardoor de geoorloofde minimumleeftijd van toelating tot de Lagere School van 5j tot 6| jaar zou worden verhoogd, —o— De kantoren en magazijnen der socia listische coöperatie «Hel Volksbelang* te Maastricht zijn Zaterdagavond totaal uitge brand, De brandweer, die met al het beschikbare materiaal op het terrein van den brand aanwezig was, slaagde er met veel moeite in de aangrenzende perceelen te behouden, Dwangmaatregelen, Te Hoeven (N.-Br.) zijn ongeveer 500 dwangbevelen tot betaling der belasting uitgereikt. Ons geld in Onitschlaud. Naar men meent te kunnen berekenen, bevindt zich stellig ruim een derde van onze heele hankbiljettencirculatie op het oogen blik in Duitschland, Vooral in West-Duitschland is ons geld in trek, Bijna ieder heeft ook Nederlandsch zilvergeld op zak. tleen bijbaantjes, Naar de Fr, Ct, meldt, hebben verschil lende rijksambtenaren schriftelijk aanzeg ging gekregen, dat zij zich onder eede moeten verbinden na 1 Januari geen bij betrekkingen buiten hun ambtelijke werk zaamheden te zullen waarnemen, -0— -o- -o-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5