De Schipbreukelingen der Uitgave: Firma L. J* VEERMAN, Heusden, No. 4348 Woensdag 21 November 1923 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT In zijn Zondagsrede heeft Poincaré uit doen komen dat Frankrijk zich terstond nadat de oorlog was geëindigd, aan den arbeid heeft begeven. Het zou buitengewoon groote diensten hebben bewezen aan het werk van het algemeene herstel, indien het niet verplicht was geweest zijn beste krachten te geven aan het herstel van de eigen schade. Vier jaar lang reeds bekostigde het de restau ratie van fabrieken, woningen, wegen, spoor lijnen. Al het vernielde is nog lang niet weer opgebouwd en indien het de uitvoering eischt van de aangegane verplichtingen, stuit het niet alleen op het verzet van Duitschland, maar ook op onverschilligheid, zoo niet verzet bij vele andere naties en indien het zich op het vredesverdrag be- roept, dan wordt Frankrijk verwelen, dat het zich te strikt houdt aan den tekst van dat verdrag en dat het op diplomatiek terrein blijk geeft van kleingeestige opvat tingen en internationale handelingen ver wart met particuliere overeenkomsten. Poincaié wijst deze onrechtvaardige ver wijten van de hand. Indien Fiankrijk de naleving van de gesloten verdragen eischt en niets meer of minder dan dat, dan doet het zulks, omdat het een grooten eerbied heeft voor het gegeven woord. Dit was voor Frankrijk steeds het elementaire beginsel van trouw en ook doet het dat, omdat het geheel der verdragen van Versailles, St. Germain, Trianon en Neuilly in werkelijkheid de oenige grond slag is, waarop alles steunt en waaraan alle partyen zich houden. Wanneer één punt van dit gebouw wordt aangetast en aan het wankelen gebracht, stort het ge heel ineen. Door onze rechten te verde digen, handhaven wij dus eveneens die onzer geallieerden Italië, Tsjecho-Slowakije, Polen, Roemenië en Zuid-Slavië. Het wereldstatuut staat op het spel. Laten wij zorgen er de bewakers en beschermers van te blijven. Ook de rijkskanselier Stresemann heeft het woord gevoerd en wel in de vergade ring van het centraal bestuur van de Duitsche Volkspartij. Hij weerlegde de kritiek op zijn buitenlandsche politiek en wees er op, dat in het bijzonder de onder handelingen met Frankrijk niet van te voren zonder uitzicht waren en dat zij ook een zeker resultaat hebben gehad, n.l. een doelbewust samenwerken der beide Anglo- Saksische mogendheden. De uitwerking van deze politiek zal waarschijnlijk voor Duitschland in den eersten tijd niet zeer gelukkig zijn onder alle omstandigheden, doch de beteekenis er van ligt in het feit, dat daarmede misschien een nieuw hoofd stuk in de Europeesche geschiedenis wordt ingeleid, ook wanneer de eerste gevolgen 71) Slot. De schepelingen zagen den Amerikaan vreemd aan, alsof zij aan zijn denkvermo gen twijfelden, maar de ingenieui herhaalde lachend Ja, ja, gelooft ge mij niet, het is toch werkelijk waar, wat ik u zeg en ge spreekt met iemand, die bij zijn volle verstand is, ik heb het eiland laten springen en wellicht zult ge ook wel den schok gevoeld hebben. •Kom gentlemen,c viel de kapitein hem in de rede, laten de heeren zich eerst wat verfrisschen en verkwikken, en daarna zullen ze ons alles en alles verhalen niet waar De schipbreukelingen volgden den gege ven raad op, gingen naar beneden en geen in verdere gewelddaden van Frankrijk bestaan. Overigens verkeert Duitschland in een overgangstijdperk. Het land staat voor een harden winter. De toestand in het Rijnland en Roergebied is buitenge woon moeilijk. De onderhandelingen der industrieelen met Frankrijk zijn mislukt omdat de eisch dat de kolenleveranties niet zouden worden gebracht op rekening der schadevergoeding afgewezen moesten worden, omdat de sou- vereiniieitsrechten van Duitschland niet kon den worden prijsgegeven. De 10-urige arbeidstijd, waarin Poincaré in zijn laatste rede sprak, heeft, daarbij in het geheel geen rol gespeeld. Streseman verklaarde zich daarna tegen elke dictatuur zan de zijde van zekere lei ders van het economische leven en de nationalistische bonden. Het afstappen van de tegenwoordige constitutioneele regeerings- politiek zou zoowel voor het binnenland als het buitenland noodlottig zijn. Met betrekking tot den terugkeer van den ex-kroonprins meende de rijkskanselier, dat hij liever nieuwe gewelddaden van de Franscheu zal toestaan, dan dat de laatste Duitscher uit den oorlog ver van zijn fami lie in het buitenland moet blijven. Een eisch tot uitlevering van den kroonprins zal, zooals van zelf spreekt, worden afge wezen. De Duitsche Volkspartij nam met over weldigende meerderheid een votum van vertrouwen in Streseman aan, ril. met 206 tegen 11 stemmen. Da Duitsche Volkspartij is van meening dat reeds met het oog op de buitenlandsche politieke betrekkingen iedere verandering in de leiding van poli tieke aangelegenheden absoluut uitgesloten is. De partij is bet met de regeering eens, dat het staatsrechtelijk verband van het bezette gebied met het Rijk niet verbroken mag worden. Volgens uit Parijs ontvangen berichten, schijnt het thans wel, dat de Raad van Ambassadeurs in zijn zitting van heden tot overeenstemming zal kunnen geraken omtrent de formuleering van een protest bij de Duitsche regeering betrefïende den terugkeer van den ex-kroonprins, en den onwil, welken Duitschland toont om zich aan de contróle op zijn militaire bewape ning te onderwerpen. De kwestie van eventueele sanctie's zou worden voorbehouden, ten einde een col lectieven stap van de geallieerden mogelijk te maken. Naar hetgeen ik verneem, zal Frankrijk alles doen, wat in zijn vermogen is, om een breuk met zijn geallieerden te vermijden. Het is echter verplicht, met een oplos sing te komen, welke een einde zal maken aan den toestand, waarin het zich op het oogenblik ten opzichte van Duitschland be vindt. vijftien minuten later lagen zij in de diepste rust op den dokter na, die nooit kon slapen als er iets bizonders was gebeurd. In volkomen wakenden toestand lag hij te denken over alles wat er gepasseerd was en juist zou hij opstaan, om de scheeps- poorten uit te kijken, toen een druk heen en weer geloop op het dek zijn aandaebt trok, terwijl de matrozen schreeuwden. Het zou mij niets verwonderen,dacht hg, »of de zwarten zitten ons op de hielen.* Door het leven en lawaai waren nu de anderen ook wakker geworden. •Wat is er aan de hand vroeg John son terwijl hij het hoofd een poort uitstak. Heer in de Hemel,* riep hij plotseling uit, «wat 'n wilden 1* Worden we aangevallen vroeg mijn heer Hughes. •Neen mijnheer dat niet.* Wat is er dan wel?* De zee is bezaaid met lijken, honder den, duizenden, millioenen lijken van wilden In een oogwenk waren zij naar dek ge gaan, waar dokter Arling van verbazing de handen in elkaar sloeg. Frankrijk zou niet tot een militaire actie willen overgaan, doch zich er mee tevreden stellen, het thans nog niet geheel bezette Ruhrgebied af te ronden. BINNENLAND. Burgerwachten in actie. Men schryft uit Limburg aan de Msb. In verband met den toestand aan de overzijde der Limburgsch-Duitsche grens en het dagelijks toenemen van het aantal bedelende Duitschers in de grensdorpen wordt er des nachts door vele Limburgsche burgerwachten geregeld gepatrouilleerd. Overal wordt door de burgerwachters aan den oproep, om 's nachts diensten te be wijzen gaarne voldaan, overtuigd als zij zijn van de groote preventieve waarde hier van. De practijk heeft toch reeds bewezen, dat daar, waar des nachts behoorlijke be waking was, diefstallen achterwege bleven. Waren er geen burgerwachten (in Limburg zijn ongeveer 15 duizend burgerwachters) dan zou in vele gemeenten het politieper soneel thans uitgebreid moeten worden, zoodat ook het financieel belang der ge meenten door de burgerwachten ten zeerste gediend wordt. o Onder een auto. Maandag is een 6 jarig meisje, dat de straat overstak om de school te bereiken, in de Hoflaan te Rotterdam door een auto overeden. Het kind werd, ernstig gewond, naar het ziekenhuis aan den Coolsingei vervoerd, waar het eenige uren na aan komst is overleden. Autobus-ongeluk te Rotterdam. (Zes personen gewond). Zaterdagavond is op den Oostzeedijk te Rotterdam ter hoogte van de Speelman straat een ernstig autobusongeluk gebeurd. De 61-jarige loopknecht 1. Middel, wonende in de Vrijenbanschestraat, üep midden op de tramrails, toen een autobus van den dienst Rotterdam—Capelle a. d. IJssel naderde. De chauffeur gaf signalen, doch de man ging niet op zij. De ehaffeur wilde toen uitwijken, doch de autobus kwam daarbij in botsing met een paal van de R. E. T. M. terwijl zij tevens den loop knecht aanreed, die met ernstige inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Bovendien werd een vijftal personen uit de autobus gewond. De 28-jarige bank werker K. Bonten bekwam een ernstige schedelbreuk en moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. De vier anderen konden zich, na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis begeven. Belangrijke diefstal. Vrijdag kwam een Nederlandsche koop- Ontzettend verschrikkelijk* riep hij uit. De orkaan is duchtig aan den gang geweest, dokter,* sprak de kapitein. •Neem mij niet kwalijk kapitein, daar heeft de orkaan niet direct schuld aan, de ware oorzaak zit in de geweldige verwoes ting, die van nacht in den Melanesischen Archipel heeft plaats gehad 1* •Een verwoesting Ja, misschien zullen we u dat later wel kunnen uitleggen, maar het is inder daad waar, wat we van morgen tot u zei den «mijnheer Hughes heeft een eiland in de lucht laten springen.* Hoe kan dat dokter?* Het kan best kapitein, ook ik twijfelde aan de mogelijkheid, maar ik heb met eigen oogen gezien, dat mijnheer Hughes een eiland in de lucht heeft laten springen 1* •Het zit er dood op,« gaf de kapitein ten antwoord, »dat de ingenieur den ganschen Archipel naar de maan heeft gejaagd.* •Natuurlijk,* liet de dokter op volgen, •daaromtrent bestaat niet meer de minste twijfel.* •Dat moet dan inderdaad een kras mid- man, de heer Geert Deen uit Epe, juist toen hij uit een taxi te Parijs stapte, tot de ontdekking, dat hij zijn groote porte feuille, waarin een bedrag van 430.000 fres. aan bankbiljetten in het voertuig had laten liggen. Terstond begaf hij zich naar de politie, welke thans een onderzoek instelt naar de verblijfplaats van den chauffeur, wiens signalement bekend is. o Zes en vjjftig cent voor een peer. •President Roosevelt* is een fijne tafel peer en toen er dezer dager. 4 stuks op een veiling te Honselaardijk aangeboden werden, brachten deze f 0.56 per stuk op. Dat zijn vruchten met gouden steeltjes. o Ueoge prijzen voor Friesch ree in Engeland Naar het Friesch Landbouwblad mee deelt, was de belangstelling op de publieke verkooping van Friesch vee, toebehooreude aan den bekenden Engelschen fokker mr, G. T. Eaton, Thudston Hall te Framfield in Sussex, welke in de laatste helft der vorige maand gehouden werd zeer groot. De 65 dieren die onder den hamer kwamen, brachten een gemiddelden prijs van ruim 200 pond sterling of f 2400 op, het hoogste gemiddelde, dat is de laatste jaren op pu blieke verkoopingen van Friesch vee in Engeland gemaakt werd, met uitzondering van den bekenden verkoop der uit Znid- Afrika ingevoerde dieren in Juni 1922. Een in Januari geboren hokkeling van zuiver geimporteerd bloed bracht den hoog- sten prijs opna lang bieden werd de prijs var. dit dier tot niet minder dan 1600 guineas of ruim f 20 000 opgedreven, wel een bewijs dat men in Engeland niet hang is om voor eert best dier een hoogen prijs te besteden. Friesch vee naar Zuid-Afrik». Het Friesch landbouwblad ontleend aan een Zoid-Afrikaansch dagblad, dat op 6 October jl. door het Nederl. stoomschip Jagersfontein een bezending kostbaar Friesch fok vee in Zuid Af r ika is aangevoerd. Een gedeelte van deze bezending was door de firma K. N. Kuperus Zonen aangekocht voor den heer A. Oliff, boerderij Ciover feild te Ascent, terwijl verder eenige dieren waren voor den heer J. Baynes, boeiderij Nel's Rust Fame. De berichtgever merkt op, dat de invoer van deze prachtige collectie een duidelijk bewijs levert van de ondernemingsgeest der importeurs. Zoowel individueel ais te zamen vormden de dieren één der beste collecties stamboekvee, welke ooit in Zuid Afrika zijn ingevoerd. Ondangs de lange reis was het vee in uitstekende conditie, dank zij het werk van den Frieschen vee oppasser, aan wien de verzorging der dieren gedurende den overtocht opgedragen was. Er wordt op gewezen, dat de eerste zending Friesch stamboekvee is, welke del geweest zijn.* Op dit oogenblik kwam de ingenieur naar het tweetal met een ietwat bedrukt gelaat alsof de aanblik dier tallooze drij vende doode zwarte massa's hem zeer deed. «Wel mijnheer Hughes je hebt eer van je werk hoor zeide de kapitein. »Helaas.« gaf de ingenieur ten antwoord, dat had ik zekerlijk niet bedoeld 1* •Aan die zwarten is inderdaad niets ver loren,* sprak de kapitein. •Maar wel aan de blanken, die daarbij zijn omgekomen. Wat,« zeide de dokter, «heeft men ook de lijken van blanken opgevischt •Ja, dokter van 5 mannen en 2 vrouwen Vindt ge dat niet ijselijk Was het eiland dan nog door blanken bewoond Dat schijnt van wel dokter,* gaf mijn heer Hughes ten antwoord, «ofschoon ik er nog nooit een spoor van heb gevonden.* Het kan ook mogelijk zijn, dat zij op de andere eilanden gewoond hebben, die ook in de verwoesting hebben gedeeld.* De Amerikaansche kruiser dreef in een sind 1914 in Zuid-Afrika werd ingevoerd. De bepalingen, welke het Zuid-Afrikaansche stamboek voor den invoer van vee heeft vastgesteld, zijn uiterst streng, doch er werd bij dezen invoer ten volle aan vol daan. Een gevaarlijk jongmensch. Toen Vrijdagmiddag eenige schooljongens aan den Voorheuvel te Zeist twist kregen, stak een 13-jarige jongen een 9-jarigen makker onverhoeds zijn knipmes in den rug. Hevig bloedende werd de getroffen knaap opgenomen. De jeugdige dader zei aan de politie, dat hij in drift had gestoken. Het mes werd in beslag genomen. o Auto-ongeluk te 's-Hertogenbosch. 's Bosch. Doordat hij voor vee moest uitwijken, reed de chauffeur Van den B. tegen een leuning van een brug op den weg naar Hedel. De 16-jarige Van Ros malen, uit Orthen, geraakte tusschen den auto en de leuning bekneld. Hij is voor zien van de laatste Sacramenten. Zijn toe stand is ernstig. o Bij een hevigen storm is het s.s. •Al- geneb« uit Rotterdam (5000 ton) op weg van Hamburg naar Schotland bij Fourfel- bock, N. van Esbjerg (Denemarken), ge strand. Het schip kon niet vlot gebracht worden. Verder zijn nog talrijke schepen gestrand. Het s.s. Iiyperkerk in brand. Het Nederlandsche stoomschip Rijper- kerk, met een lading, bestaande uit copra en stukgoederen, op weg van Port natal naar Londen, is de haven van Bastia Cor sica binnengeloopen met brand in de la ding. Het vuur nam groote afmetingen aan. Aanvankelijk werd met koortsachtigen ijver getracht een deel der lading te lossen, doch het werk moest worden gestaakt. Het oefenschip van de Nederlandsche marine, H M.'s Tromp, dat op de Mid- dellandscbe Zee kruistte, ving het draadloos vet zoek o n hulp op en begon met z'n machtige pompen het vuur te bestrijden, doch slaagde er niet in het vuur te blus- schen, hierop is de Rijperkerk door kanon schoten tot zinken gebracht. Het schip, in 1916 in Duitschland ge bouwd, heeft een waterverplaatsing van 12000 ton. Het was geladen met 7000 ton katoen, vilt, zijde, enz. Het kwam uit Oost-Afrika en zou de havens van Mar- saille, Londen, Antwerpen, Amsterdam en Hamburg aandoen. De Koningin heeft mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, opdracht gegeven tot samenstelling van een nieuw kabinet. Mr. Kooien heeft deze opdracht in overweging genomen. zwarte massa en de wilden, wier lichamen in de Stille Zuiden rondzwalkten leverden een droevig schouwspel op. We zullen nu maar zoo spoedig moge lijk zien weg te komen,* sprak de kapi tein, waarop h\j bevel gaf den steven te keeren. De dokter bleef, den ganschen dag tegen de verschansing geleund, in de richting kijken, waar het eiland was geweest waarop zij eenige maanden verblijf hadden gehou den en dat zijn aantrekkelijkheid voor hem nog niet had verloren. Ook mijnheer Hug hes dacht met weemoed aan de vele uren op het eiland doorgebracht, maar toch was hij innig verheugd dat hij, na zoovele jaren scheidens, zijn vaderland weer zou terug zien. Na een betrekkelijk korte reis van zes dagen kwam de Zeearend te San-Francisco aan, waar de schipbreukelingen zeer de aandacht trokken. Dr. Arling en de overige Engelschen vertrokken naar Engeland en als zij later bij elkaar kwamen, bespraken zij nog vaak den tijd, dien zij op het Zuidzee-eiland hadden doorgebracht. N. W. S. iiirlctL en en Alten ammelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1