r, Andel. Afslag. Wyberf Ter voorkoming van faillissement. J ELEKAN, Billijke Conditiën. B. STAP ZOON, P. v. d. VELDEN Attentie s.v.p. prachtige Winterjas IX TSaseiaar, Notarisvan Willigen notaris COOL 's-HERTOGENBOSCH, Slap's griespuddingen. KOOPT en LAAT uw rijwiel repareeren voor onze collectie te lietotoen ingezien.. publiek te verkoopen-' Rechtskundig Adviseur HAVENSTRAAT 5 Veen. Aan den heer C. Honcoop, Mr. timmerman, alhier, is als laagste inschrijver opgedragen de bouw van een ambtswoning voor den Burgemeester der gemeente Sleeu- wijk voor de som van f 14344,Het werk werd reeds toegezegd. Woudrichem. Bij de periodieke ver kiezing van 3 notabelen werden de heeren M. D. v. Wer.del de Joode, B. v. Straten en G. C. Nelisse herkozen. Op Donderdag 22 Nov. a s. s'avonds 8 uur, zal in de zaal van den heer H. J. van Gooi, door Kleine Tooneel uit Gorin- chem een uitvoering gegeven worden, waar bij eenige moderne Een-actert opgevoerd zullen worden, terwijl de pauze's worden aangevuld door een strijkje. Wijk. In de Woensdagavond gehouden godsdienstoefening werd een collecte ge houden om de kosten te dekken van de herstelling der consistoriekamer, deze bracht f 128.50 op. Hoe onvoorzichtig het is, om op een fiets achter een auto te gaan hangen, bleek hier weer de vorige week. De loop jongen B. van de firma de Moll uit Heus- den, alhier woonachtig, op weg naar huis, greep zich vast aan de vrachtauto van J. v. d. P. De chauffeur, die dit had be merkt, keek over de brug nog eens om, of de fietsrijder zich nog vasthield en zag hem een eind terug naast zyn fiets op den weg liggen. Hij keerde terstond terug en bracht B., die deerlijk gewond was aan zijn gezicht en kermde over pijn in den rug, naar zijn woning. Het ongeluk blijkt thans nogal mee te vallen, zoodat B met eenige dagen rust te houden, zijn werkzaamheden weer zal kunnen hervatten. De handelaar J. de F. alhier kwam met zijn fiets tusschen Geldermalsen en Zaltbommel onder een autobus. Zijn fiets werd geheel verbrijzeld, wonder boven wonder bracht hij het er zelf zonder on gelukken af, doordat hij bijtijds van de fiets sprong. Zijn compagnon, die naast hem reed, kwam met zijn fiets in een sloot terecht. De schuld moet bij den chauffeur der autobus liggen, die dan ook aanboodt de schade te vergoeden. Waspik. De 57-jarige hulpbesteller bij de posterijen, de heer M. Paans, die juist de post van den trein had gehaald, viel op het Kerkpad van zijn fiets en bleef op de plaats dood. Binnengedragen in het café van den heer A. Pruissers werd geneeskundige hulp ontboden, welke echter niet meer mocht baten. Een hart verlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Per brancard van hetvW.GK.« werd hij naar zijne woning vervoerd. Voor zijne familie voorwaar een groot verlies. In een onbewaakt oogenblik viel het ongeveer 2-jarig zoontje van den heer J. K. op een kruiwagentje en bezeerde zich zoo ernstig onder het zitvlak, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De muren van den eens zoo trot- schen graanmolen, die onlangs door brand vernield werd, worden tot op ongeveer de helft afgebroken. Het overige gedeelte wordt weer voor het malen van graan in gericht. De houtzagerij wordt niet meer voortgezet. - Het paard van den heer C. de W. sloeg dezer dagen op hol. Nabij de woning tot staan gebracht, bleek, dat het aan tuig en wagen een aanzienlijke schade had toe gebracht. Persoonelijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Door een 10-tal ingezetenen dezer gemeente zijn Duitsche kinderen aange vraagd. De collecte voor een Zendirg j.l. Zondag in de voormiddagsgodsdienstoefening gehouden heeft 75 gulden opgebracht. Zuilichem. In de Raadsvergadering van 10 November werd o.a. besloten, be houdens een aangenomen voorstel van Van Dalen om de gemeente Kerkwijk te be richten dat het den Raad wenschelijk voor komt de vergoeding voor de administratie kosten van f 300 op f 200 te brengen, de begrooting van de vleeschkeuringsdienst goed te keuren. Een voorstel Hooijkaas om f 200 sub sidie te verleenen voor het geven van her- halingsonderwijs, wordt met 6 tegen 1 stem verworpen. Een voorstel-Van Veen om f 75 te ge ven, wordt met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Een voorstel Van Dalen om een be hoorlijk verlicht en verwarmd lokaal daar voor beschikhaar te stellen en f 1.50 per leerling te verstreken, wordt daaraan zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Op voorstel van B. en W. verleenen de Raad dit College een blanco crediet voor de reparatiekosten aan de torenspits. Daarna dient de heer Hooikaas een motie in, waarbij B. en W. worden uitge- noodigd de noodige voorstellen aan den Raad te willen overleggen tot invoering van progressieve belasting. Met 5 tegen 2 stemmen wordt deze motie verworpen. Voorstel Hooijkaas om den post armen zorg van f 1300 tot f 1600 te brengen, wordt verworpen met 6 tegen 1 stem. Een voorstel van denzelde om f 500 op de begrooting te plaatsen voor werkver schaffing wordt eveneens met 6 tegen 1 stem verworpen. Daarna wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten de begrooting vast te stellen zooals deze door B. en W. in verband met de nadere ontvangen voorschriften is gewijzigd. Zaltbommel. Op de gehouden tweede najaars-paardenmarkt waren slechts 37 stuks aangeveerd. Er was weinig of geen handel. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. Barend z. v. A. Versteeg en M. Klop Corstiana d. M. v. Rijswijk en A. v. Helden. Getrouwd: K. W. de Graaff 28 j. en A. C. v. Binsbergen 30 j. Overleden: M. P. v. Wijk 52 j. wed. van P. Lakerveld J. L. v. Bergeijk 86 j. wed. van D. Bleijenberg. WOUDRICHEM. Geboren: Jan Hendrik z. v. A. v. Straten en C. Kant. Getrouwd: F. F. H. J. v. Straten 25 j. en T. Berm 22 j. RECHTZAKEN. Vonnissen, uitgesproken door de Arron dissements Rechtbank te Tiel d.d. 15 Nov. 1923. G. v. G. te Zaltbommel, diefstal, f20 of 10 d. h. G. S. te Andel, mishandeling, f50 of 25 d. h. A. S. te Andel, idem, f50 of 25 d. h. M. V. te Nederhemert, idem, f50 of 20 d. h. W. G. te Andel, idem, 2 maal gepl., f75 of 30 d. h. H. de B. te Briket, bedreiging met zware mishandeling, 2 w. gev. Geëischt werd tegen J. v d. P. te Neder hemert, wederspannigheid f 60 of 60 d. let een baard geboren. Heel een land is in rep en roer gebracht door het feit, dat er een kind is geboren met een knevel en een zwarten baard van 9 centimeters. Het geval heeft zich voorgedaan te Bra tislava in Tsjecho-Slowakije. Duizenden zijn het geval gaan zien zelfs doctoren uit Praag, Weenen en Boe dapest, vertellen de bladen. o Ontploffing. Te Santiago (Chili) is een munitiefabriek ten gevolge van een ontploffing geheel ver woest, Er zijn meer dan 100 gewonden. Burgerlijke Stand. WIJK, over October. Geboren: Gijsbert z. v. W. v. d. Maaden en J. B. v. d. PolHendrikus z. v. A. Vos en A. M. BragtCasper z. v. J. v. d. Pol en E, v. Kuijk Eimert z. v. C. Bouman en A. Heijstek Johannes z. v. E. A. v. Ballegooijen en A. H. Furster Vergadering van den Raad der gemeen te WIJK op Vrijdag 16 November voormiddags half tien. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden behalve de heer G. v. d. Pol. De Voorzitter opent om 9.45 de ver gadering met gebed, hierna leest de Se cretaris de notulen der vergadering van 6 October, die daarna zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken a. Een verzoekschrift van de R. K. Vereeniging voor Moederschapzorg vraagt voor hare kweekschool voor vroedvrou wen te Heerlen voor het jaar 1924, een subsidie van f25. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verzoekschrift voor kennisgeving aan genomen. b. Een schrijven van mej. M. J. Pril- levitz, waarin deze met ingang van 1 Dec. eervol ontslag verzoekt uit hare betrekking als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wijk. Een begeleidend schrijven van den Pensioen raad geeft te kennen, dat de gezondheid van mej. Prillevitz grond oplevert voor toekenning van pensioen. De Voorzitter stelt voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen en mej. Pril levitz dank te betuigen voor de diensten die zij gedurende 40 jaren in het belang van het onderwijs heeft bewezen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, terwijl de leden volkomen instemmen de met woorden van dank door den Voorzitter aan mej. Prillevitz gebracht. c. Een schrijven van den heer G. M. Kranenburg, benoemd onderwijzer aan de school te Wijk, waarin hij den Raad dank zegt voor het in hem gestelde ver trouwen en bericht dat hij zeer waar schijnlijk op 1 Dec. zijne functie zal aanvaarden. d. Een verzoekschrift van de sport- vereeniging „D.V.O.", waarin deze ver eeniging verzoekt, de pacht van het terrein op de Ebbe gelijk te mogen betalen met overige pachters. De vereeniging deelt tevens mede, dat zij in 1924 geen gebruik van het terrein zal maken, alleen verzoekt zij het terrein tot den 2den Paaschdag te mogen ge bruiken om dan door het geven van wedstrijden hare kas te kunnen stijven. De heer van Wijk vraagt wanneer Paschen valt, dit loopt met het een of andere jaar nog al uiteen. De heer Roza meent dat het voor de rasverpachting geen schade kan doen, 'aschen valt toch nooit later dan onge veer half April. Met algemeene stemmen wordt hierop aan het verzoekschrift voldaan. e. Een adres van de caféhouders van Helden, van Wijk, Millenaar en Wed. van der Maaden, waarin zij den Raad verzoeken, het verbod, om hunne café's des Zondags gedurende kerktijd en 's avonds om 8 uur te sluiten, te willen intrekken. Zij stellen voor hunne café's des Zondags van negen tot twaalf uur v.m. gesloten te houden en 's avonds om negen uur te sluiten tot den volgenden morgen 4 uur. Voorzitter. Ze vragen dus hunne café's Zondagsmiddags en 's avonds open te mogen hebben. Ik vind dit ver zoek niet goed. Adressanten gaan er wel mede accoord om 's morgens tijdens de godsdienstoefeningen hunne café's te sluiten, naar mijne meening behooren zij er dan ook mede accoord te gaan te sluiten als er godsdienstoefening wordt gehouden op een ander gedeelte van den Zondag. De heer van Wijk zou als er te Wijk kerk is en te Aalburg niet, de café's in Wijk willen laten sluiten en ze te Aal burg open laten blijven. Is er te Aal burg kerk en te Wijk niet dan omge keerd. De Voorzitter merkt op, dat dit niet gaat, de verordening wordt gemaakt voor de geheele gemeente. De heer Roza zegt dat de Voorzitter er over spreekt dat de caféhouders de godsdienstoefeningen voor en na den middag gelijk moeten stellen. Spr. ge looft dat zij dit ook wel doen. Zij heb ben echter niet alles willen vragen. Hij voor zich is van oordeel dat de menschen ook niet voor hun plezier in de herberg gaan staan. Zij doen dit om wat te verdienen, het is voor hun ook een zaak en deze moet men zoo min mogelijk aan banden leggen. Het cafébezoek is te genwoordig gelukkig niet zoo groot en zij die naar de kerk willen gaan, gaan niet naar het café. De heer v. d. Velden gaat geheel met deze woorden mede, daarbij, zoolang de regeering zelf niet voorgaat en het ge balduin in de groote steden niet aan banden legt en dat door onze tegenwoordige regeering nog wel, wordt toegelaten, is er naar zijne meening geen reden, dat het gemeentebestuur hier het meestal on schuldige cafébezoek gaat verbieden. Ieder moet maar voor zich zelf weten of hij naar de kerk of naar het café wil gaan. Men kan beter in een café zitten, dan dat men op straat staat te kletsen over Jan Rap en zijn maat. Bovendien is misschien de Zondag de eenigste dag dat de kasteleins nog iets kunnen verdienen. Hij zou daarvoor willen voorstellen de café's den geheelen Zondag open te laten. De heer v. Wijk meent ook, dat de regeering. beter een sluitingsverbod kan uitvaardigen. Het is volgens spr. reeds voorgekomen dat er 's morgens, 's middags en 's avonds of te Wijk of te Aalburg kerk was, zoodat de herbergiers hun café's den geheelen Zondag gesloten moesten houden, hierin zouden zij verbetering wenschen. De heer J. v. d. Pol merkt op dat de kasteleins te werk gaan op de predik beurten in de courant, en nu komt het voor dat deze aangeven dat er geen kerk is, terwijl later blijkt dat er wel kerk is en de kasteleins daardoor dus een procesverbaal zouden oploopen. De Voorzitter brengt hiertegen in dat als de kasteleins aantoonen, dat dit wer kelijk zoo is, het dan onbillijk zou zijn, hun procesverbaal tegeven. De heer Bouman is er voor de toe stand te laten zooals hij thans is en zou daarvan een voorstel willen maken. De Voorzitter zou de café's 's avonds willen openlaten blijven, doch ze tijdens de godsdienstoefeningen willen doen slui ten. De heer v. d. Velden zou ze den ge heelen dag willen openlaten, de regeering bepaalt zelf dat de café's des Zondags een half uur open moeten zijn, dus waar voor zal dan het gemeentebestuur een verbod uitvaardigen. Het lid G. v. d. Pol bleef zijn beginsel bij de vast stelling van het sluitingsverbod getrouw, deze stemde tegen sluiting, omdat het als men de café's een gedeelte van den Zondag open laat, deze toch wordt ont heiligd en het dan ook hetzelfde is, of men dit voor enkele uren of voor den geheelen dag doet. De Voorzitter zegt dat het gros van de bevolking er voor is, de café's op Zondag te sluiten, en daarmee moet men rekening houden. De heer Roza meent dat de kwestie voldoende besproken is en zou willen voorstellen, het verzoek toe te staan. De Voorzitter zal eerst het voorstel van den heer v. d. Velden in rondvraag brengen, om de café's des Zondags den geheelen dag open te laten, zoo dit door een der heeren wordt ondersteund. Nie mand is daartoe bereid. Thans is aan de beurt het voorstel van den heer Bouman om het eens ge nomen besluit te handhaven. Ook dit voorstel krijgt geen bijval. Het voorstel van den heer Roza om het verzoek van de kasteleins toe te staan, wordt ondersteund door den heer v. d. Velden. Dit hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, de heer Bouman stemde tegen. Overlegging gemeenterekening 1922. Deze rekening sluit met een batig saldo van f2647,345 en wordt voor onderzoek in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren B. v. Wijk, J. v. d. Pol en G. v. d. Pol en gedurende 14 dagen voor de overige leden ter in zage gelegd. Aanbieding gemeentebegrooting 1924. Dezelfde commissie wordt aangewezen, ook deze begrooting te onderzoeken. Tevens zal bij het onderzoek een ambte naar der secretarie aanwezig zijn om de noodige inlichtingen te geven. De Secretaris deelt mede, dat de ge meentelijke inkomsten-belasting f 5000 lager is geraamd dan het vorig jaar. Wijziging der verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. Bij de bestaande verordening waren inkomens lager dan f 800 vrijgesteld van schoolgeld, bedroeg het schoolgeld voor de eerste klasse 25 cent per kind en steeg geleidelijk bij een inkomen boven f 4200 tot 90 cent. Bezochten meer kinderen uit een gezin de school, dan werd het schoolgeld voor het 2e kind verminderd met 20 pCt. het 3e 40, 4e 60, 3e 80 pCt. en werd voor verdere leerlingen uit een zelfde gezin geen schoolgeld geheven. Slot in 't volgend nummer. te ANDEL. is voornemens op Donderdagen 29 November en 13 Decem ber 1923, telkens nam. 2 uur in Café Zonneveld te Veen, bij inzet en toeslag voor de Erven van den Heer C. DU BOEUFF Het mime Burgerwoonhuis met groote schuur, erf, tuin en boomgaard, a/d Hoofdgraaf te Andel, geschikt voor landbouw- en allerlei ander bedrijf: te veilen in 2 perceelen en in massa. Perceel 1. Sectie A no. 562, huis, schuur, erf, tuin, groot 0.09.22 H.A. Perceel 2. Sectie A no. 561, boomgaard, groot 0.36.00 H.A. Het voorhuis is verhuurd tot 1 Mei 1924 voor f 10.per maand. Het achterhuis is vrij van huur. Aanvaarding onder gestand- doening der loopende huur bij de betaling vóór of op 1 Februari 1924. Te zien op werkdagen van 24 uur en vóórm. vóór inzet en toe slag. Biljetten op aanvraag verkrijg baar. te ALMKERK, bericht, dat de Landbouwers woning met Schuur, Erf, Tuin en Boomgaard te UITWIJK, (gemeente Almkerk), sectie B nos. 264, 263, 262 en 351, groot 29.30 aren, is ingezet op t 3900. De afslag blijft bepaald op Donderdag 22 November 1923, vm. 10 uur, in het Café van den heer C. DEKKER te Almkerk. mammmm Hoest, heeschheid en keel pijn geneest of voorkomt U het best met de verzachtend en oplossend werkende Tahlaffen Vraagt alléén „Wyberf" en let vooral op fabrieksmerk Gaba. Bij alle Apothekers en Drogisten 45 en 50 Cts. (nabij het Station) belast zich met de regeling van zaken van debiteuren, die niet in staat zijn hun schuldeischers te betalen. Vraagt Uwen winkelier Iets fijns Iets aparts. Overal Verkrijgbaar Eenig adres voor den handel. Heusden. o.a. de volgende merken rijwielen VEENO" STERK SIERLIJK SNEL .TRUCK" „PADVINDER" I ELEGANT „W. K. C." en ASTRA" f GOEDKOOP „DURKOPP" enz. Degelijk adres voor het schoonmaken van en bijleveren van alle voorkomende rijwieldeelen. Beleefd aanbevelend, P. v. d. VELDEN, Bondsrijwielhersteller, WIJK-AALBURG. Koopt geen WINTERJAS of Wintercostüum PRIMA stoffen, FIJNE afwerking. Uitsluitend Maatwerk, -geen confectie. Aanbevelend, Dames- en Heeren-KIeermakerij. - gevestigd 1861. r:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 3