Gil nummer Gestast uit 3 bladen. Zij ontvangen gratis I Raamsdonksveer. S. D. UIZES Cos Baak. Hel ieer Goiichem-Sleeuwi. C. DE KEMP, Mantels en Jassen Firma JOHAN DE MOL Wij ontvangen Firma Johan de Mol, JE ADRES van alte^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* No* 4349. Vrijdag 23 November 1923, SPAARBANK. 2 el breed f2,45 per el. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. St. Nicolaas 1923. heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en jj franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, de tot Januari verschijnende nummers Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12, Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Blijkens artikel 1 der zoogenaamde Verenwet van 1921 moeten we onder „veerrecht" verstaan het recht om met uitsluiting van ieder ander personen en goederen over te zetten. Nu beweert de gemeente Gorinchem dat zij het uitslui tend veerrecht heeft voor een veer over de Merwede van die gemeente naar Sleeuwijk en als zoodanig wordt door haar ingevolge genoemde wet thans aan de Staten van de provinciën Zuid-Hol land en Noordbrabant gevraagd om vast stelling van een tarief, daar de laatste termijn, voor welken toestemming werd verleend tot heffing van een veerrecht, reeds op 1 Februari j.l. is geëindigd. Om aan te toonen dat de gemeente Gorinchem hier op een veerrecht aan spraak kan maken legt zij als bewijs over een afschrift van een in het jaar 1539 vervaardigd uittreksel uit eene in 1322 gesloten conventie tusschen Willem van Hoorne, opkomende voor de poorters van Woudrichem, en den Heer van Arkel voor de poorters van Gorinchem, blij kens welk stuk de Heer van Arkel ver kreeg „den opslach mit sijnen vere off die van sijnen vere vaeren sollen, van der splissen tot Woudrichem tot Sleeu- wijcker kerk toe. Item enz. en de gheloeve voor ons en de voer onse nacomelinghen, deese voerscreve dinghsn vast en stadich te houden en de te doen houden eeuwigh- lijk deurende." Tevens legt genoemde gemeente over een uittreksel uit het copieboek der ge meente Gorinchem over 1812, hetwelk moet aantoonen, dat met betrekking tot het veerrecht onder het Fransche bewind voldaan werd aan de bepalingen van de artikelen 11 en 12 van het Keizerlijk Decreet van 21 October 1811. En nu blijkt uit het register van „Arrêtés sur les péages etc. du préfect du départe ment des bouches de la Meuse 1812 en 1813" dat het veerrecht door het Fransche gezag is erkend geworden. Blijkens den inhoud van dit daartoe strekkend besluit werd deze erkenning niet gegrond op ge noemd uittreksel uit de oorspronkelijke conventie van 1322, maar op een authen tiek afschrift van eene acte, opgenomen in de beschrijving van de stad „Gorcnm" van Cornells van Zoomeren. Volgens dit afschrift zou het veerrecht door den Graaf van Holland in 1407 aan de stad Gorinchem zijn uitgegeven. Deze her haalde uitgifte zou dan wellicht kunnen worden verklaard uit den loop der ge schiedenis, in zooverre toch, dat bij de oorlogen tusschen de Heeren van Arkel en de Graven van Holland, de bezit tingen van Van Arkel in het begin der 15e eeuw buit werden van den Graaf, die daarop in het jaar 1407 het veer recht aan Gorinchem teruggegeven zal hebben. Wat hier van zij, stellig wordt het bestaan van het veerrecht voldoende aannemelijk gemaakt door het in 1539 vervaardigd uittreksel uit de conventie van 1322. Wat nu het vast te stellen tarief be treft willen Burgemeester en Wethouders van Gorinchem de thans geheven wor dende veergelden in hoofdzaak besten digd zien. Echter komt het hun wen- schelijk voor om enkele rechten te ver lagen n.l. voor volwassenen van 15 tot 12 cent en voor kinderen van 7,5 tot 6 cent, terwijl zij het recht voor vracht automobielen wenschen teruggebracht te zien van f 1,50 op 60 cent of f 1,00, naar gelang van het gewicht dezer voertuigen. Het dagelij ksch bestuur van de Werken c. a. zou de vóóroorlogsche tarieven weer ingevoerd willen zien en zulks op grond van de thans geldende kolenprijzen, die enorm veel lager zijn dan gedurende den crisistijd. Naar onze meening zijn de tegenwoor dige tarieven hoog te noemen en eene verlaging, al ware deze dan ook niet groot, zou alleszins billijk zijn te achten. Dat de gemeente Gorinchem van haar monopolie gebruik maakt is volkomen in orde, maar eene te hooge heffing is verkeerd. Gevolg geven aan den wensch van de gemeente de Werken c. a. zal niet kun nen, eerstens met het oog op deloonen van de veerknechts, die nog heel wat meer bedragen dan vóór den oorlog en voorts in verband met de kosten van onderhoud der stoomboot en de kolen- prijzen, welke nog steeds uitgaven vor deren die de vóóroorlogsche aanzienlijk overtreffen. Bij een en ander komt nog dat in de crisisjaren steeds met verlies werd gevaren en pas sedert het vorige jaar een winstcijfer werd verkregen. Blijkens ons ten dienste staande gegevens moest in elk der jaren 1919 en 1920 een verlies van ruim f900 worden geboekt, terwijl in de eerste 10 maanden van 1922 ruim f18.000 winst kon worden gemaakt. Ook sedert November 1922 schijnt het veerbedrijf goede winsten af te werpen. Gelet op de gunstige exploitatie-inkom sten van den laatsten tijd zou men ge neigd zijn te zeggen „van de veergelden kan heel wat af", maar toch is zulks niet het geval. Immers staat de ge meente Gorinchem met betrekking tot den veerdienst voor groote uitgaven en wel door den noodzakelijken aanschaf van een nieuwen ligger aan den Zuid-Hol- landschen kant, waarvan de kosten op f 11,000 worden begroot en door het in de vaart brengen van een motorbootje, voor den nacht, dat zeker ook een niet onaanzienlijk bedrag vergt. Alles bij elkaar genomen is het derhalve voor de gemeente Gorinchem thans nog niet mogelijk om de tarieven, die nu worden geheven, aanzienlijk meer te verlagen dan door haar wordt voorgesteld. Eene andere vraag evenwel is of het van Gedeputeerde Statenvan Zuidholland en Noordbrabant wel juist is gezien om, gelet op het winst cijfer van de eerste 10 maanden van 1922, aan de Staten hunner provinciën voor te stellen om voor den tijd van drie jaren machtiging te verleenen tot het heffen van veergeld overeenkomstig voor het koopen van Goud- en Zilver werken is bij Alle reparatie's worden door mij zelf spoedig en billijk verricht. het eenigszins gewijzigd voorstel van het Gemeentebestuur van Gorinchem. De af te werpen winsten toch zouden zeer wel aanleiding kunnen geven om binnen 3 jaar het tarief eene aanzienlijke ver laging te doen ondergaan en daarom lijkt het ons veel wenschelijker bedoelde machtiging van jaar tot jaar te ver leenen. Alles toch is op economisch gebied thans nog zóó onzeker en zóó onvast dat machtigingen als de onder havige voor meerdere jaren gegeven, uit meerdere oogpunten beschouwd, verwer pelijk zijn. Een veergeld, zoo laag als de omstan digheden zulks gedoogen, achten wij het meest wenschelijk èn voor de bewoners van het Land van Heusden en Altena èn voor de gemeente Gorinchem. Immers is het een duidelijk waar neembaar verschijnsel dat de autobus diensten welke in het laatste jaar in het Land van Heusden en Altena zijn inge steld, het verkeer meer en meer van Gorcum aftrekken en het in stijgende mate naar 's Hertogenbosch leiden. En waar Gorinchem een stadje is, dat het voor een goed gedeelte van de naburige gemeenten moet hebben, komt het ons voor dat het alle pogingen moet aan wenden om van de buurt te houden wat het heeft. Een duur overzetveer van den Brabantschen naar den Zuidhollandschen oever der Merwede is in den tegenwoor- digen tijd van malaise daarvoor zeker niet bevorderlijk. 8UITENLANDSCH OVERZICHT Op het laatste oogenblik schijnen Frank rijk en Engeland door middel van een compromis een breuk in de Entente te hebben voorkomen. De kwestie die aanleiding gaf tot het Britsch-Fransch geschil was de terugkeer van den kroonprins in Duitschland en de weigering van Duitsche zijde om waarbor gen te bieden voor de veiligheid der ge allieerde officieren, indien deze eerlang de conti óle op de Duitsche bewapening, waarop Frankrijk zoozeer aandrong, zouden her vatten. Zoowei Engeland als Frankrijk v/aren het er over eens, dat dit toezicht moest worden hervat, maar het verschil in opvatting der beide landen bestond hierin, dat Frankrijk, wanneer Duitschland geen voldoening gaf, strenge sancties wenschte te zien toegepast, terwijl Engeland van strafmaatregelen niets moest hebben. Mis schien zat bij het bepalen van het Engel- sche standpunt mede de vrees voor, dat Fransche sancties opnieuw zouden uitloopen op een nog krachtiger doordringen van Frank rijk in militair, politiek en economisch opzicht in Duitschland. De zeer uiteen- loopende meeningen schenen aanvankelijk dan ook niet tot elkaar te kunnen worden gebracht en de besprekingen in den raad van gezanten droegen een moeizaam karakter. Pas te elfder ure echter schijnt men in den gezantenraad tot een accoord te zijn gekomen, waarvan de feitelijke inhoud nog niet is bekendblijkens verschillende be richten evenwel schijnt de principieele overeenstemming deze strekking te hebben, dat de geallieerden gezamenlijk een nota zullen zenden aan Berlijn, waarin verzet wordt aangeteekend tegen den terugkeer van den ex-kroonprins en waarin de bond- genooten blijven staan op de hervatting der contróle. Ais datum waarop door de geallieerden de contróle zal worden hervat, wordt 1 December genoemd. Van sancties zal in de aan Duitschland te zenden nota evenwel in het geheel niet worden gerept. Dit beteekent natuurlijk niet, dat Frankrijk, wanneer het van oordeel is, dat Duitschland in verzuim is, ook in de verdere toekomst van sancties afziet. Schiet Duitschland te zijner tyd te kort, door den contróle-arbeid der geallieerde officieren te bemoeilijken, hetzij door moge lijke kroonprinselijke aspiraties in de hand te werken dan kan Frankrijk toch nog altijd op eigen houtje de gewenschte maat regelen nemen. Het zit vastgenesteld in het Roergebied en daar heeft het een prachtige gelegen heid ora elk verzuim naar behooren te straffen in den vorm van economische sancties, die militaire en territoriale straf maatregelen een duur experiment overbodig maken. Niettemin mag het als een kleine voor uitgang worden beschouwd, dat Frankrijk blijkbaar bereid is gevonden in te binden en concessies te doen aan het Britsche standpunt, dat trouwens vrywel door het Italiaansche werd gedekt. Het behoeft geen betoog, dat, terwijl Poincaré nog maar enkele dagen geleden een heel barschen toon tegen Duitschland aansloeg en het deed voorkomen, alsof het toe passen van sancties slechts een kwestie was van enkele etmalen, van Fransche zijde thans de noodzaak wordt gevoeld om die plotselinge koerswijziging te motiveeren. Te Berljjn is een nieuwe monarchistische beweging ontdekt, welke onder leiding staat van den Beierschen staatscommissaris Von Kahr. Deze dictator is bezig een troepenmacht te organiseeren welke onder zijn eigen leiding zal komen te staan, nu Hitier en Ludendorff tengevolge van het mislukken van de miliraire Putsch voor het oogenblik van het tooneel zijn ver dwenen. Heb moet in het voornemen van Von Kahr liggen in het begin van December tot een beslissende actie over te gaan. Von Kahr is evenwel nog steeds zonder een Nationalistisch candidaat. Op het oogenblik doet hij al het mogelijke ex- Kroonprins Wilhelm te bewegen zich aan het hoofd van de beweging te plaatsen. Von Khar werd langen tijd beschouwd als een vriend van kroonprins Ruprecht. Sinds laatstgenoemde evenwel geweigerd heeft deel te nemen aan een monarchis tische beweging, zocht Von Khar elders naar een nationalen held, door wiens be middeling hij zijn politieke aspiraties kon verwezenlijken. Ex-kroonprins Wilhelm heeft reeds eerder een uitnoodiging van Von Khar ontvangen, doch tot nu toe was hij voor alle aanbiedingen doof. Door de versterking der monarchistische troepen in het Noorden heeft Von Khar evenwel een grooteren invloed op Wilhelm gekregen en alle pogingen worden thans aangewend hem te overtuigen van zijn ïplichte tegen over het land. Von Khar baseert zijn hoop op succes op de Rijks weer in het Noorden. Verschei dene monarchistische afgevaardigden brach ten de laatste 5 dagen bezoeken aan Oelhs en hadden lange conferenties met ex-kroon prins Wilhelm. De houding van kroonprins Rupprecht is van dien aard, dat Von Khar alle hoop in die richting heeft laten varen. In monarchistische kringen wordt het op zijde stellen van Hitier als een verbe tering in den toestand beschouwd. In- tusscheo blijft de ex-kroonprins rustig op zijn landgoed en houdt zich bezig met het beheer van zijn bezittingen. Gegaran deerd VOOR BINNENLAND. Het posttarief. De Centrale Raad van Vakbonden in 't Grafisch en Boekbedrijf heeft mede namens een aantal andere onderteekenaars een adres gezonden aan den minister van Waterstaat, waarin hij den minister verzoekt een ver laging van het posttarief ter hand te nemen, opdat daardoor niet alleen verlaging van de onkostenrekening, welke in allerlei vorm aan verschillende ondernemingen in ons land het bestaan moeilijk maakt, bereikt worde, doch bovendien de werkgelegenheid in de grafische industrieën worden verruimd en een opleving van den handel worde be vorderd. Naar zgn overtuiging zal de op brengst van den dienst der Posterijen en Telegrafie er zeer zeker niet door vermin deren, eer het tegendeel. In dit verband wijst de Centrale Raad ook op den invloed, die verlaging van het binnenlandsch post tarief kan hebben op het in het buitenland doen drukken en posten van voor het bin nenland bestemde stukken. Hoewel het den Raad volkomen bekend is, dat daartegen bereids van overheidswege maatregelen ge nomen zijn, blijft toch het feit bestaan, dat die maatregelen slechts een gedeelte van het kwaad hebben kunnen bestrijden. Ver laging van het posttarief zou z.i. ook in dat opzicht de inkomsten van den dienst der Postergen en Telegrafie helpen ver meerderen en de binnenlandsche grafische industrie helpen bevorderen. uit Duitschland een u welke in de Sint-Nicolaasdagen, voor buitengewone lage prijzen verkocht worden. HEUSDEN. Wraakneaiing. De surveilleerende veldwachter J. A. Künen op den dijk te Volendam werd onverhoeds aangevallen door den Volen- dammer C. Schilder, bijgenaamd Monjet. De man gaf den veldwachter eenige slagen met een moker op het hoofd. Ernstig ver wond werd Künen bij dokter Wevers bin nengebracht, die de eerste hulp verleende. De dader is in arrest gesteld. Men ver moedt dat hier aan wraakneming moet worden gedacht, daar S. op de jongste kermis door Künen wegens dronkenschap was opgebracht. Nader wordt ons nog gemeld dat S. reeds van te voren gezegd zou hebben, dat hy den veldwachter met den moker, dien hij bij zich had, zou dooden. Hij moet eerst nog geroepen hebbenrik sla je dood Daarna heeft hjj Künen acht slagen met den moker en een met een breekijzer op het achterhoofd toegebracht. De veld wachter heeft nog zijn klewang getrokken, doch door duizeligheid ontviel deze hem. Hoewel eenige personen bij den aanslag tegenwoordig waren werd er geen hulp verleend. De dader, die reeds bekend heeft, zal naar Haarlem worden overgebracht. Veldwachter Künen heeft veel bloed ver loren, doch hij is gelukkig buiten gevaar. Heropening Girodienst. Naar de Tel. verneemt, zal de Girodienst op 1 Januari a.s. heropend worden. De controle en de afwikkeling der zaken schijnen thans vlot te verloopen. Naar aan genoemd blad werd verzekerd, zullen er echter wijzigingen komen in de bepalingen inzake rentevergoeding en gireeren. MEUWSBLAD voor let Lui ni Hgisdei u AiteiajeLaigstraat ei It Binelervsird wagon Speelgoederen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1