Firma ALPH. HÜPSCH 's-Hertogenbosch. Stereliseer het Wild in WECK's INMAAKGLAZEN. Vuchterstraat 19 Handleiding wordt op aanvrage gaarne toegezonden. BINNENLAND. Malversaties by „Werkspoor". Eenige maanden geleden ontving de directie van Werkspoor te Amsterdam 'n anoniemen brief, waarin haar aandacht werd gevestigd op eenige ondergeschikten, die de fabriek voor belangrijke bedragen zouden hebben benadeeld. Ofschoon aan dezen brief aanvankelijk weinig waarde werd gehecht, werd hij den commissaris van het bureau Kattenburg, den heer Tm- holt, ter hand gesteld. Deze begon, zeer in 't geheim, een onderzoek in te stellen, dat een voorloopig karakter droeg. Na eenigen tijd kwam een tweede anoniem schrijven, waarin hetzelfde onderwerp be handeld werd. Spoedig concentreerden de resultaten van het onderzoek de aandacht der politie op drie personen, tusschen 30 en 45 jaar oud, die vertrouwensposities in het groote bedrijf bekleedden. Een hunner was ma gazijnmeester, de beide anderen waren belast met het nakijken en behandelen der leveranties en bekleedden posities on geveer gelijkstaande met onderchef of baas. Het bleek, dat de magazijnmeester de hoofddader was zooals de zaak thans staat, komt het de politie voor, dat een en ander door hem op touw is gezet. Een der an dere personen was daarbij zijn rechterhand, terwyl nummer drie vermoedelyk geen werkzaam aandeel in de handelingen had, maar alleen geldelyk voordeel genoot. De heeren kochten partijen ijzer aan, die ze natuurlijk administratief moesten verantwoorden er waren echter hoogere bedragen geboekt, dan waarvoor was aan gekocht. Dit heeft gedurende twee jaren zy het dan ook met tusschenpoozen herhaaldelijk plaats gevonden. Naar schatting beloopt het bedrag, waarvoor Werkspoor werd benadeeld van f15.000 tot f 18.000, De directie stelde het volste vertrouwen in het drietal. Een hunner is reeds 20 jaar in dienstbetrekking, de beide anderen van 12 tot 15 jaar. Gebleken is voorts, dat een hunner op grooten voet leefde. In verband met de gebleken feiten zijn de daders door rechercheurs van de fabriek gehaald en aan het bureau Kattenburg in arrest gesteld. Een groot aantal getuigen werd door den commissaris Tinholt gehoord. Het drietal is gehuwd. »Tel.t o Een duur uitstel. ïDe Standaard*, sprekende over de Ka binetscrisis, zegt, dat het tyd begint te worden, dat er weer koetsiers op den bok komen, want eiken dag uitstel kost het land 400.000 gulden. De zaak-Desmet. Maandag diende voor den Hoogen Raad de zaak tegen de huisvrouw van Mathijs Desmet, door het Gerechtshof te 's Herto genbosch veroordeeld tot vier jaren gevan genisstraf wegens medeplichtigheid aan de poging tot moord op haar echtgenoot. Te gen dit arrest werden door mr. Visser van Yzendoorn bij pleidooi 5 cassatiemid delen aangevoerd, waarbij uitvoerig wordt uiteengezet onder meerdat het terug geven van het pistool aan den rechtheb bende, in casu Kersemakers, nimmer ka» zijn het verschaffen van middelendat de bewezen verklaarde feiten niet inhouden, dat poging tot moord werd gedaan met een objectief deugdelyk middel en ook niet dat de uitvoering van het misdryf alleen tengevolge van omstandigheden on afhankelijk van den wil van den hoofd dader, niet is voltooid en dat medeplich tigheid aan poging tot moord niet straf baar ia. Het O. M. zal a.s. Maandag in deze zaak conclusie nemen. De zilrerbous. Er is nog altijd voor een bedrag van ruim 30 millioen gulden zilverbons in om loop. 't Wordt tijd, dat deze zooveel mogelijk worden ingetrokken, zegt het »Hbld.« De zilverbons zijn uitgegeven in een tijd, toen het Nederlandsche zilvergeld werd geham sterd en voorzien moest worden in de behoefte aan standpenningen. Zy vormen echter een zeer ongewenscht element in ons muntwezen, en behooren zoo spoedig mogelijk te verdwynen nu er sinds lang weer voldoende zilver in omloop is, om de bedragen, die bij de betaalmeester# etc. binnenkomen, te vernietigen. In verhand met het feit, dat een aanmerkelijk bedrag aan Nederlandsch papiergeld, ook ziiverbons, in Duitschland wordt gehamsterd, is deze intrekking niet zoo heel gemakkelijk. Het moet echter uitgesloten zijn, dat bedragen, die eenmaal in 's Rijks kas zijn terugge vloeid, weder in omloop worden gebracht. De Dom te Utrecht. De Utrechtsche Domtoren zal worden gerestaureerd. Rijk en gemeente betalen elk de helft der kosten. Men zal er zeven jaar over doen, en gerekend wordt elk jaar op een kostenbedrag van pl.m. f93.000. Over f25.000.distributie-uitgaven. Eenige weken geleden heeft het departe ment van financiën f 25.000 van de ge meente Didam teruggevorderd, welk bedrag voor distributie-uitgaven als voorschot was verleend, waarvan de ontvangst door den burgemeester werd ontkend. Nu deze vordering herhaald is, heeft de gemeente raad den burgemeester machtiging verleend, over deze kwestie een proces te voeren. Een oplichter. De rijkspolitie heeft te Hengelo een man aangehouden, laatst woonachtig te Enschedé, verdacht van oplichting door verkoop van zoo goed als nietswaardige loten tot een bedrag van f 357 aan een boerenknecht onder die gemeente. De aangehoudene is reeds driemalen wegens eenzelfde feit gestraft. Voor enkele maanden werd hij uit de gevangenis te Haarlem ontslagen, waar hy tot 2 jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Een goede maatregel. Zooals bekend is kunnen sinds 1 Nov. j.l. volgens een onlangs genomen besluit, houders van traject-kaarten op de Neder landsche Spoorwegen deze kaarten vijfmaal inplaats van driemaal per jaar verlengen. Ten aanzien van algemeeno abonnements kaarten, groepkaarten en scholierkaarten is nu ook de maatregel genomen, dat met ingang van 1 Januari 1924 tegen bij-betaling van het prijsverschil de geldigheidsduur vijfmaal inplaats van driemaal verlengd kan worden, zoodat een dergelijke kaart, die 12 maanden geldig is, desgewenscht, in zes termijnen betaald kan worden. likdoorns, wratten, aangezichtspuistjes, win terhanden en -voeten, open beenen, steen puisten, bloedvinnen, en alle mogelijke wonden enz. enz., geneest men met de wereldberoemde Oprechte Winsnmer Zalf. Gen -AgentJ. C. DE VRIES, Winssam. (Gron.) Verkrijgb, bij Apolh. en Drog. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg. Antonia BoumanVeen, Wed. J. Vos Bzn.Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co. Apoth. Hoogstraat. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De luiermand, welke ten bate van de vereeniging »Het Groene Kruis« verloot werd, is tot nu toe niet door dan rechthebbende afgehaald. Hiertoe bestaat nog gelegenheid tot 20 Dec. a.s. tegen afgifte van het lot (no. 106) ten huize van mevr. Auër. Na dezen datum komt de mand weer in het bezit van het Bestuur en zal een nieuwe verloting plaats hebben. Door de tooneelvereeniging xKunst en GenoU zal omstreeks half Januari in het holel »Het Wapen van Amsterdam* een humoristen-wedstrijd plaats hebben, zoodat ook daar weer een genoegelijke avond in 't vooruitzicht ligt. Donderdagavond trad voor het Departement Heusden van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen op de heer A. Alt, organist te Bolsward. De zaal van Concordia was weder flink bezet, zooals wij dat bij het optreden van den heer Alt gewoon zijn. Nadat de heer Hilwig de» spr. met een korte toespraak bij de aan wezigen had ingeleid, verplaatste deze ons in gedachten omstreeks 1550 in Neurenberg en Beieren, en verklaarde op zijn aange name onderhoudende wijze, toegelicht met lichtbeelden, de tafereelen, die R. Wagner stof leverden voor het componeeren van zijn beroemde opera De Meistersinger von Nürnberg en hoe vooral het mooie ïMeester- lied* in deze opera voorkomend tot stand kwam. Een hartelijk applaus viel den heer Alt aan bet slot ten deel en het publiek gaf duidelijk blijken van instemming met de woorden van dank, die de heer Hilwig hem bracht. Terwijl een voerman uit Drunen voor de scheepswerf aan het kolenryden was, viel zijn paard op den stadswal nabij den werf plotseling dood in de kar neer. De Directeur van den Vleeschkeuringsdienst keurde het vleesch voor de consumptie af. Almkerk. De collecte, gehouden in deze gemeente langs de huizen, voor de ramp in Japan, bracht op ruim f162. Capelle. Ds. Bax, Ned. Herv. pred. te Noorden heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. aan den Loon- schendijk. Da heer J. H. Spierings heeft be dankt als Voorzitter der A, R. Kiesvereen. alhier. Met ingang van 16 dezer wordt de heer J. Verbaken, stationschef alhier, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Etten en Leur. AI gunnen wij hem deze promotie gaarne, toch zien wij hem noode vertrekken. Onze gemengde Zangvereen. »Het Rozeknopje*, Directeur de heer N. Snyers, zal volgende week in de zaal van den heer L. F. v. Dongen, alhier, een uitvoering geven. Dinsdag 18 dezer voor haar leden en Woensdag d.a.v. voor niet-Ieden. Bij de j.l. Maandag gehouden ver kiezing van leden voor het college van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn gekozen, de heeren W. B. Rijken en E. de Bruin, terwijl een herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren J. Dekkers, A. v. d. Hoeven, J. v. Pelt en J. P. Konings. Benoemd tol Kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk, de heer A. M. Rijken, in de plaats van den heer D. Spierings. De jonge juffrouw E. v. d. L. alhier heeft by de school te Raamsdonksveer haar voet zoodanig verstuikt, dat zij per trein en verder par rijtuig naar huis moest worden vervoerd. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Genderext. Door de gemengde Zang vereniging Polyhymnia* werd j.l. Don derdagavond hare gewone winteruitvoering gegeven in de zaal van den heer Kramer. We merkten op dat deze vereeniging onder de leiding van haren Directeur, de heer C. de Kemp, goede vorderingen maakt. De zangnummers werden zeer goed ten gehoore gebracht en vooral de uitvoe ring van een tweetal der nummers was mooi te noemen. Na de pauze werd door eenige leden der vereeniging opgevoerd het blyspel in 5 bedry ven »Moos de Schoen poetser*, van Rudolf Kneisel. Dit tooneel- stukje werd aardig weergegeven en viel zeer in den smaak van het publiek. Yeel en hartelijk is er gelachen en niet het minst om het kluchtige spel van den held van het stuk onze »Moosc. Zyn geestige zetten verwekten af en toe onbedaarlijke lachsalvo's. De uitvoering, welke op verdienstelijke wijze werd opgeluisterd door strijkmuziek van een tweetal heeren dilettanten, werd gegeven voor een volle zaal en mag alles zins geslaagd heeten. We wenschen Polyhymnia* ook voor de toekomst veel succes en roepen haar gaarne een tot weerziens toe. Herpt. Gepasseerde week deed de Wel eerwaarde Heer Pastoor alhier, een rond gang bij zijne parochianen om gelden in te zamelen voor den bouw eener nieuwe kerk. Zijn pogen werd met schitterend succes beloond en wel zoo dat met de nog aan wezige fondsen thans voldoende geld dis ponibel is om in het voorjaar met den bouw van het nieuwe kerkgebouw, hetwelk tusschen de pastorie en het kerkhof zal verrijzen, aan te vangen. Nieuwendijk. In de te Gorinchem gehouden algemeeoe vergadering der Zuid- Hollandschen Zuivelbond werden verschil lende zaken, de organisatie betreffende, behandeld. Tevens werd door de heeren Huisman, Rijkszuivelconsulent te Gouda en Lekker- kerker, landbouwer te Benschop ©ene in leiding gehouden over het nut van melk- cursussen. De beide sprekers behandelden uitvoerig, aan de hand van theorie en praktijk, het groote nut van goed melken en hoe daardoor de melkwinning wordt bevorderd. Ook de behandeling der melk en de gereedschappen werd besproken en welk een invloed door al deze zaken op de kwaliteit der melk wordt uitgeoefend. Na het eindigen der inleiding werden ver schillende vrageu uit de vergadering gesteld en door de sprekers beantwoord. Er werd besloten dat in het voorjaar van 1924 een cursus van voormelkers vanwege den Bond zal worden ingesteld, welke leerlingen dan, na het behalen van een diploma, in ieders eigen omgeving cursussen in het melken kunnen geven. Zaterdag vergaderde de schoolver- eeniging. Het aantal opgekomen leden ter vergadering was niet zoo groot als vorige jaren. De beide aftredenden werden met flinke meerderheid herkozen en namen hun benoeming aan. De lezing van den heer Buijzer werd met stille aandacht gevolgd. Er volgde een leerzame bespreking op waaraan een 5-tal personen deelnamen. De fanfare xCrecendo* is voorne mens orn op Maandag 24 December een openbare uitvoering te geven. Het pro gramma belooft veel, dus wij twijfelen niet of velen zullen deze uitvoering bijwonen. De arbeider Cornelis v. d. Stelt, werkzaam te Utrecht, werd dezer dagen te Meerkerk door een auto aangereden met het gevolg dat de wielen zijner fiets, waarop hij gezeten was, verbryzeld werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het zoontje van A. v. d. P., werk zaam bij den heer W. Lagrouw, brandde zich bij het moffelen der rijwielen met een benzinelamp zoodanig in het aangezicht, dat hij voorloopig geene werkzaamheden kan verrichten. Raamsdonksveer. De landbouwer v. P. had het ongeluk bij het houtkappen dat het hakmes uitschoot en in de knie drong geneeskundige hulp moest worden verleend. De scholier D. K. viel al spelende en kwam terecht op de knie, waardoor deze zoo gehavend werd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Sprang. De Ned. Herv. Zondagschool vereeniging alhier hoopt met de kinderen Donderdag 20 December, des avonds 5.30 uur Kerstfeest te vieren. De Gereform. Zondagsschoolvereeniging nJachin*, hoopt dit den 2en Kerstdag te doen. Voor beide vereenigingen, werden door enkele dames gelden ingezameld. Men hoopt op beide Zondagsscholen de kinderen een aangenaam Kerstfeest te bereiden. Veen. Onder het vee van den heer A. G. V., zijn gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De lezing, te houden door Ds. J. J. van Meurs (astronoom) te Zuid-Schar- woude is wegens ziekte tot nadere aan kondiging uitgesteld. Wondrichem. Aan den cursus voor herhalingsonderwys aan school I, welke met subsidie uit de gem.ka3, vanwege de 0.-Corami8sie is georganiseerd, wordt door niet minder dan 48 personen deelgenomen. Waspik. Donderdag werd in de harmonie- zaal, 's namiddags om half drie, voor de vrouwen en meisjes en 's avonds om half zeven voor de mannen, de Friesche film voor de zuivelbereiding vertoond, volgens de oude en nieuwe methode. Beide keeren was de zaal goed bezet. De verschillende voorstellingen werden door den heer Struijf, Zuivelcons. te Breda, op eene bevattelijke en aangename wijze toe gelicht, zoodat op dezen leerzamen dag voor den boerenstand door deze bioscopische voorstelling het nuttige aan het aangename werd gepaard. Op Donderdag 20 Dec. nm. 5 uur, zal in de Harmoniezaal de halfjaarlijksche vergadering worden gehouden voor de leden der Stoomzuivelfabriek. O.m. komen op de agenda voor Herziening huish. reglement. Herkiezing van Comm. van Toezicht. Aanvulling van het Bestuur met twee nieuwe leden. Herkiezing aftredende leden, waarvan aan de beurt van aftreding zijn, de bestuurs leden J, Schoenmakers, Voorz., en J. de Bont. Een poes bij verhuizing door den eigenaar achtergelaten, heeft zich ver moedelijk in den afgeloopen nacht laten insluiten in het duivenhok van den heer A. R. Het geheeld duivenhok, bevattende een 10-tal, waaronder voor de tentoon stelling bestemde duiven, werd letterlijk uitgemoord, wat voor R. niet alleen onaan genaam, doch tevens schadelijk is, wijl de duiven een waarde van ongeveer f20, hadden. Wijk. Terwyl Dinsdagmorgen j.l. de veldarbeider H. Bouman op een weide nabij de Aalburgsche steeg aan den arbeid was, zakte hij plotseling ineen en werd dood opgenomen. -r- Naar men verneemt zal de heer N. v. d. Maaden, kantoorhouder bij de posterijen alhier, met ingang van 1 Maart 1924 den dienst met pensioen verlaten. Herkozen tot ouderling A. de Kok en tot diaken L. v. Zandwijk. Zondag 16 Dec. a.s. zal tot on zen spijt de geachte Heer K. v. d. Velden, Brievenbesteller alhier, worden overgeplaatst naar Veen. Ruim 20 jaar heeft hy met allen yver zyn dienst, tot volle tevredenheid der in gezetenen van Wijk en Aalburg, verricht. Steeds was hij hulpvaardig voor iedereen, zoowel in als buiten zijn dienst. Wy zien hem daarom dan ook noode onze gemeente verlaten, te meer nog, daar hij vele nevenbetrekkingen bekleedt, die hij in alle opzichten waardig is. Als Voorzitter der Werkliedenvereen. »Helpt Elkander* heeft hij in het belang van de arbeidersklasse veel gedaan, in het bizonder voor de zieken, deze droeg hij steeds een warm hart toe. Als Voorzitter der Bouwvereeniging »Goede Woning*, heeft hij er voor gezorgd, dat er tijdens de groote woningnood wo ningen werden gebouwd. Gekozen als Voorzitter van de Ouder- Commissie, was het steeds zijn ideaal de schoolgaande kinderen al het aangename te verschaffen, in alle opzichten bekleedde hy deze functie met eere, voor het belang van het openbaar onderwijs. En als lid van den Gemeenteraad heeft hij getoond de rechte man op de rechte plaats te zyn, daar hij by zijn tweede verkiezing als Gemeenteraadslid tot Wet houder werd gekozen en thans als le Wethouder in dit college een plaats bekleedt. Verder is hy nog lid van de schattings commissie der Rijksinkomstenbelasting, daar zal hij zeker ook wel naar recht en bil lijkheid handelen. Wij hopen dan ook, dat de administratie der posteryen den heer K. v. d. Velden te Wijk zal laten wonen. Zijn prestatie wordt zoowel te Wijk als te Aalburg hoog gewaardeerd, wij brengen hem dank voor de diensten, die hij ons al die jaren heeft bewezen. Wij hopen dezen onvermoeiden werker weer spoedig in onze gemeente terug te zien. Werkendam. De coilecte de vorige maand in de Ned, Herv. Kerk gehouden voor de Herv. Chr. School heeft ruim f 60.opgebracht en op 2 Dec. ruim f 70.—. Maandagavond j.l. trad voor de Chr. Jongel -Vereen. aAndreas* alhier, op de Heer Verheul van Giessendam, met het onderwerp ^Wijsheid en dwaasheid* naar aanleiding van Prediker 2 vers 13. De be langstelling was matig. De collecte bracht op f 14.15|. Waarschijnlijk zal over eenige maanden Dr. Veltenaar van Asperen een rede hou den voor deze vereen, over het onderwerp »de Heilige Schrift en haar letterkundige Schoonheid.* Dinsdag j.l. werd de oudercommissie in de Openbare school te de Werken ge ïnstalleerd. Deze vergadering werd geopend door den Ed.Achtb. Heer Burgemeester Beukenkamp. In de oudercommissie zijn tot bestuurs leden benoemd Mej. Masseus-Ridderhof, Bottenberg, C. v. Loon, A. Mijnlief en C. v. Wijk. Woensdag j.l. half 8 gaf de Har monie-Vereen. xConcordia*, Directeur de Heer A. Jobels te Dordrecht voor een goed gevulde zaal, een concert in de Nutszaal. De uitvoering werd geopend door den heer A. Ridderhof. De nummers zoowel voor als na de pauze ten gehoore gebracht voldeden uitstekend aan het aanwezige publiek, a Onder leiding van haren bekwamen di- recteur zal xConcordia* ongetwijfeld een goede toekomst tegemoet gaan. OPENING JACHT-SEIZOEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2