Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig rarsuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Inbraak. Vrijdagavond is ingebroken by de coöp. vereeniging vde Graafschap* te Deventer. Er wordt een bedrag van f6000 a f7000 vermist. Van de daders nog geen spoor. Bloedvergiftiging. De arbeider de K., aan de coöperatieve suikerfabriek te Standdaarbuiten, die zich voor eenige dagen een onbeduidende wonde stiet, is aan bloedvergiftiging overleden. Zonder tot bewustzijn te zyn gekomen is te Tilburg in het ziekenhuis overleden de schilder J. W. Mansvelders, die vorige week door een auto van zijn rijwiel werd geslingerd. —o Doodgeslagen. De machinist P. L. werd op de schoenen fabriek van Suerraondt te Ravestein door een slag van de dynamo getroffen. Vrijdag overleed de man aan de gevolgen. Qaeerltyke postbeambten. Zaterdag zag een controleur op het hoofdpostkantoor te Amsterdam aldus meldt het »Hbl.« dat twee brievenbestellers, die bezig waren met het sorteeren van de post, een brief openden en daar blykbaar iets uithaalden. Hy liet de bestellers het sorteeren staken en waarschuwde de politie. De beide mannen werden naar het bureau St. Pietershal geleid, waar zij werdengefouilleerd. In hun bezit werden gevonden zilverbons, welke uit een geopenden brief afkomstig waren. De nummers van de bons waren n.l. in den brief genoomd. Ook waren de mannen nog in het bezit van een brief, welke nog niet was geopend. Nader verneemt het blad nog, dat in den laatsten tijd aan het hoofdpostkantoor heihaaldelijk klachten waren ontvangen omtrent het niet terechtkomen van brieven, speciaal bestemd voor een inrichting hier ter stede, waarvan bekend is,*dat zy veel geldzendingen niet aangeteekend ontvangt. In verband met die klachten werd de controle op het personeel ten postkantore bel&ngryk verscherpt. Deze controle heeft tot het betrappen van de twee bestellers geleid. Het drama te Yalkenswaard. Da advocaat-generaal by den Hoogen Raad concludeerde heden tot verwerping van het cassatieberoep, ingesteld^door me vrouw Desmet, tegen hare veroordeeling tot 4 jaar gevangenisstraf door het ge rechtshof te VHertogenbosch ter zake tot medeplichtigheid aan poging tot moord op haren echtgenoot. Kaeeierjjca. Men meldt uit Leiden In verband mot knoeieryen gepleegd hij den bouw van het Ryks Academisch Zie kenhuis zyn gearresteerd A. A. V. F. en C. C. uit Leiden. Een weeste hond. Te 's Graveland werd Zondagmiddag een kiens kudde schapen door een hond aan gevallen. Drie schapen werden door het woe-r's dier verscheurd. De andere beesten sloeg on op de vlucht. De veldwachter, wiens hulp inmiddels was ingeroepen, schoot den hond neer. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. Ruijtenberg. Om 6 uur opent de Voorzitter de ver- gadering met gebed. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat verschil lende vragen, uit de vorige vergadering, nog worden onderzocht. De heer A. Kamp had de wenschelijk- heid betoogd, den duiker by Kuysiers te verbeteren. De Voorzitter meent, dat het beter is, dien duiker te laten zitten, wjjl de kosten hooger zijn dan de waarde. De heer Verschure had gesproken over het defect aan de sluis op het Kerkpad. De Voorzitter heeft den heer Van der Huijs gesproken, omdat het onderhoud der sluis bij de provincie thuis hoort. Deze beweert, dat de sluis totaal stuk is. Hij beloofde een nieuwe sluis begin Februari, dan zou er van zelf een betere waterlooiing komen. Omtrent de woningen der Bouwvereen. adviseeren B. en W., deze niet te ver- koopen wegens de sterke waardedaling, welke by verschillende verkoopen is ge bleken. Ingekomen was een schrijven, om de boomen langs den Parellelweg te verwij deren, die het aitzicht op den wachtpost belemmeren, welke in 't vervolg onbeheerd blijft. By verkoop brachten ze f14 op. Omtrent het onderhoud met het Arm bestuur, deelt de heer v. d. Rijken mede, dat hij tevreden was over ds handelwijze. De Voorzitter deelt mede, dat een in schrijving was geopend voor een geldleening groot f 6500. Deze was noodzakelijk voor aflossing schuld woningbouw, herstel R. K. Jongensschool en voor wegverbetering. Goedkeuring Ged. Staten, van salaris Gem.Ontvanger van f1015 tot f1240. Idem f2500 voor verbetering wegen. De wegen zullen publiek worden aan besteed. De heer v. d. Rijken wil aoo mogelyk Waspiksche krachten. In punt 3 der Agenda, wijziging verorde ning der plaatselijke inkomstenbelasting, wordt besloten, inplaats van in 10 ter mijnen te laten betalen, dit, indien de biljetten wat Iaat worden uitgereikt, in 5 keer te doen. Ingekomen is een verzoekschrift van Mr. Zinnincq Bergmans te 's Bosch, waarin voor den heer A. Rijken te Capelle f100 vergoeding wordt gevraagd, voor de ver plichte rooing van 8 knotwilgen bij den aanleg der telefonische geleiding. De heer Rubbens had ze geschat op f2.50 per boom. Hierover ontspon zich een langdurig debat, waaraan verschillende leden deel namen. De heer Pruijssers stelt voor, met den heer Ryken te onderhandelen. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 5 stemmen, Nog is ingekomen, verzoekschrift om f 50 subsidie voor de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. B. en W. vinden het doel zeer mooi, doch adviseeren afwijzend te beschikken, omdat er met de financiën toch niet zoo rooskleurig uitziet. Straks komt een voor rei om het percentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting van 1 op 2 te brengen. Op het verzoek wordt ten slotte afwij zend beschikt. Ingekomen was nog een voorstel van de P.N.E.M., tot invoering van nieuw ta riff electrisch licht. De Voorzitter ziet hierin geen voordeel voor Waspik. Hij adviseert het oude tarief te handhaven. Op voorstel van den heer Smits, wil de Voorzitter gaarne advies vragen bij den heer Blankers te R'veer. Het oude tarief wordt gehandhaafd. Ten verzoeke van L. Rekkeris, om ont heffing van pacht en schadevergoeding, wordt op met 1 na algemeene stemmen van de hand gewezen. In do verordening op het schoolgeld zal een kleine wijziging worden gebracht. De arbeidende klasse zal worden verlicht. Met kinderaftrek zal worden rekening ge houden. Menschen met een belastbaar inkomen van minder dan f 800 zullen worden vrijgesteld. De schoolgelden worden overigens progessief vastgesteld. In stemming zijn alle vóór. Het percentage van plaatselijke inkom stenbelasting wordt met algemeene stemmen van 4 op 2 gebracht. Deze verhoogiog is vooral noodig door de zorg voor de werkloozen, waarvoor f4000 is uitgetrokken, en de verhoogde kosten voor ds scholen. Tot het aangaan eener tydelijke kas- geldleening zyn allen vóór. Thans komt aan de orde, punt 7, sub sidie Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Deze cursus wordt door 5 leerlingen uit deze gemeente gevolgd. De Voorzitter pryst de hooge waarde der school. De schoolgelden zijn laag, sommige ouders kunnen meer betalen, spr. vindt het onbillijk, alles op de kas der gemeente te schuiven. B. en W. hebben een bijeenkomst gehad met de ouders der betrokken kinderen. Wegens het intiem der bespreking, wenscht hij zich in gesloten vergadering nader te verklaren. Verschillende leden breken een lans voor het verleenen van subsidie, waarna in ge sloten vergadering wordt voortgegaan met de bespraking. Nadat de vergadering weder werd ge opend, werd besloten, f 500 subsidie te verleenen voor den tijd van 1 jaar. Bij de rondvraag dringt de heer Vloei- mans er op aan, de huur der woningen van de Bouwvereen. te verlagen en op f 3 te brengen. Na een lange discussie wordt dit voorstel verworpen met 6 tegen 4 stemmen. De heer Brokx wil een cementen be- schoeing laten aanbrengen langs de trek sloot in de Kerkstraat. Kosten worden geraamd op f 300. De Voorzitter ontraadt dit en meent, dat de kosten hooger zullen loopen. De sloot wordt goed zuiver gehouden. Op verzoek Brokx wordt afwijzend be schikt. De heer Verschure wenscht een instructie vastgesteld te zien voor den sluiswachter van den Binnenpolder, die 150 II. A. groot is. Hij wenscht daarin opgenomen te zien le. dat er niet meer vloeiwater ingelaten wordt dan noodzakelijk is 2e. dat de sluiswachter B. en W. zal voorlichten by noodzakelijke verbetering van sluizen. Hij vindt het zoo een onhoudbaren toe stand. De Voorzitter zegt, dat de sluis in Februari in orde zal worden gebracht. Wederom ontspon zich een langdurig debat, waaraan behalve de Voorzitter, deelnamen de heeren Rubbens, Verschure en Pruyssers, waarbij de heer Verschure nogmaals aandringt op het vaststellen eener instructie. Hij meent, dat de belangen vaa den Binnenpolder zwaarder wegen dan die der waschvrouw. De Binnenpolder lijdt aan overtollig water. De Voorzitter zegt toe, een goed onder zoek in te stellen. De heer A. Kamp vraagt, of de sluis wachter op eigen goeddunken water in kan laten, of dat hij de toestemming noodig heeft van B. en W,, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hy eigenmachtig kan han delen. De heer v. d. Ryken wenscht beter toezicht op de wegen in de kom der gemeente. Verbetering is hard noodig. De heer A. Kamp merkt op, dat dit Provinciale wegen zijn, doch dat de gem,- weg te Boven harder verbetering noodig heeft. De heer Smits vraagt, of er reeds plan nen zyn gemaakt tot steun aan werkeloozen. De Voorzitter zegt, dat er zich nog geen werkeloozen hebben aangemeld, doch dat B. en W. een plan zullen ontwerpen en dit den Raad in Januari zullen voorleggen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering, die bijna 3 uren geduurd heeft. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. De oudste ingezetene onzer gemeente, Antonie Kieboom, een geboren lleusdenaar, viert op 1 Januari a.s. zijn 1 OOsten verjaardag. Toon Kieboom is in wonend in het Diaconessenhuis der Neder- landsch Herv. Gemeente, alwaar hij we gens zijn opgeruimd humeur «en zeer ge waardeerd huisgenoot is. Het loopen gaat niet te best meer en ook zijn gezichtsver mogen heeft er in de laatste jaren heel wat bij moeten inboeten. Overigens is Toon nog uitstekend voor zyn jaren hij hoort nog tamelijk goed en zyn geheugen heeft hem nog niet in den steek gelaten. Ge beurtenissen vertellen uit vroeger jaren doet hij nog helder en duidelijk. Wanneer hy vex'haalt dat hij in 1861 hij gelegenheid van den watersnood met Koning Willem III in zyn rijtuig (want Toon was vroeger huurkoetsier) vanaf Vlijmen langs den Hoogen Maasdijk naar Werkendam heeft gereden, dan weet hij u alles in bijzon derheden mede te deelen en by grappige voorvallen lacht hy er nog hartelijk om. Dat Roosje Vos, een mooi meisje uit Veen uit handen van den Koning een zilveren melkkan in ontvangst had te nemen, ver telt hij in geuren en kleuren. Nog tal van voorvallen uit den goeden, ouden tijd kan Toon op de meest onderhoudende wijze opdisschen en 't is werkelijk aardig om naar zijn vérhalen te luisteren. Dat het Toon op 1 Januari a.s. niet aan belangstelling zal ontbreken, daarvan zyn wij overtuigd. Aalburg. Door den zwaren mist ge raakte Vrijdagavond de chauffeur van de ïN.A.O.D.* het spoor bijster, waardoor de wagen in den sloot terecht kwam. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nadat de wagen met vereende krachten op het droge was gebracht, kon de auto weer op eigen kracht huiswaarts rijden. Tijdens de afwezigheid der bewo ners is Zondagavond bij M. Kamerman in gebroken, alwaar eenig geld ontvreemd werd, Door particuliere ingezetenen is tot nachtwacht alhier aangesteld G. Mans. Almkerk. Naar wij vernemen zal het Kerstfeest voor de schoolkinderen alhier gehouden worden op Woensdag 26 Dec. a.s. (2de Kerstdag.) Beneden-Langstraat. Niettegenstaan de de jonge biggen geheel den zomer vrij duur waren, is men omtrent het mesten van varkens nog tevreden. Menige krul staart wordt in dezen tijd oudergewoonte in de kuip gelegd en daardoor bestaat voor vette varkens goede vraag. Men besteedt 47 h 48 cent per j K.G., schoon gewogen. Capelle. De rangeerder H. K., had een dezer dagen, op het station Kaatsheuvel- Capelle, het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij een zijner lede maten ontwrichtte, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het echtpaar M. Tactor alhier, hoopt a.s. Donderdag, 20 dezer, den dag te herdenken, waarop zy vóór 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. Het zal den oudjes dien dag voorzeker niet aan be langstelling ontbreken. Bjj de Maandag j.l. gehouden her stemming voor twee leden van het college van Kerkvoogden en Notabelen zijn gekozen de heeren J. Dekkers en J. van Pelt. Bethen. Zaterdag 15 Dec. heeft onze dorpsgenoote Mej. C, J. Campagne, ver pleegster van het Groene Kruis alhier, wegens huwelijk hare betrekking vaarwel gezegd. We zien haar noode vertrekken, want zij was een flinke verpleegster. Mej. C. Haspels is tijdelijk aangesteld en heeft Maandag j.l. de functie aanvaard. We hopen, dat door het bestuur van het Groene Kruis nu eene verpleegster zal worden benoemd met diploma van verlos kundige, want deze is op zoo'n uitgestrekte gemeente dringend noodig. 's Gravenmoer. Bij de gehouden aanbesteding voor de vernieuwing der havenbeschoeiïng en ophooging der haven losplaats waren 14 inschrijvers, waarvan de hoogste op f17736. De laagste inschrijver was de heer P. van Oordt te R'veer, voor f 7800. De gunning is nog aangehouden. Op Vrijdag 21 dezer zal de vereen. vOefent U Zeiven* in de zaal van den heer C. Blom, hare eerste winteruitvoering geven. A.s. Zaterdag zal in de Herv. Kerk de jaarlijksche verhuring vein zitplaatsen wor den gehouden. Nederhemert. Op den 2en Kerstdag hoopt onze fanfare ^Crescendo* weder een uitvoering te geven in het schoollokaal aan de Noordzijde.. Zie advertentie. Oudheusden. De heer A. Bax heeft wegens hoogen leeftijd, bedankt als diaken by de Herv. Gem. alhier, inplaats is gekozeu de heer T. v. d. Steenhoven. Sprang. Onze dorpsgenoot, de heer D. A. Timmermans Rzn. slaagde j.l. Woens dag te Dordrecht voor het gehouden ex amen Sneltypist. Genoemde behaalde een snelheid van 150 regels per uur. A.s. Donderdagavond hoopt de A.R. Kiesverean. alhier in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeldt naast bestuursmede- deelingen Besprekingen over de Pers en Benoeming van afgevaardigden tot bijwoning van verschillende vergaderingen. De 5-jarige P. v. S. had het on geluk met óén harer vingers tusschen de komwielen van een waschmachine beklemd te raken. De gevolgen waren dat Dr. v. d. Meulen de wonde moest dicht naaien. Veen. Aan C. Honcoop, Mr. timmerman alhier, is als laagste inschrijver opgedragen den bouw van acht middenstandswoningen en een winkelhuis te Waalwijk voor f 36748.— Op Vrjjdag 21 Dec. a.s. zal langs de huizen der ingezetenen een collecte worden gehouden ten behoeve der nood lijdenden in Duitschland. De wegens ziekte uitgestelde lezing van Ds. van Meurs (astronoom) te Zuid- Scharwoude is thans bepaald op Donderdag 20 dezer nam. 7 uur. Donderdag j.l. gafhet Familie Strjjk- Ensemble Van den Akker uit 's-Bosch in de concertzaal van den heer Jonker alhier, hare aangekondigde uitvoering. De nummers van het mooi gekozen programma werden ten gehoore gebracht, zooals men het van dit Strijkorkest mag verwachten. Bijzondere vermelding verdient vooral de Klarinet-solo van den heer van den Akker, alsmede de Violoncel-solo's van een zijner zoons. Ook het spel van den pianist en den tweeden solist voldeden ten zeerste. De opkomst kon talrijker geweest zijn en dit is daarom vooral jammer, omdat het dezen avond gebodene in zjjn geheel van uitstekende kwaliteit was. We hopen dan ook, dat de heer Jonker zich niet zal laten weerhouden dit gezel schap dezen winter nog eens te doen op treden en dan met een ook voor hem beter succes. Het mond- en klauwzeer, dat zich op den stal van V. heeft voorgedaan was nogal ernstig, daar de eigenaar eene kalf- koe, welke hierdoor was aangetast heeft moeten opruimen.' Thans is in de ziekte beterschap getreden. Ingaande 16 December is aan het hulpkantoor alhier eene aanmerkelijke ver betering gekomen wat betreft de verzen ding naar het hoofdkantoor. Thans is het publiek in de gelegenheid driemaal per dag de stukken te verzenden. De eerste verzending heeft nu reeds om 6 uur 's morgens plaats, voor dien tijd was het pas circa 11 uur. Voorwaar een mooie vooruitgang. Aan de weegbrug werden over het afgeloopeu seizoen gewogen circa 420.000 K.G. suikerbieten. Waspik. Door baldadige handen werd vaa een onbeheerd staande fiets, 's avonds de pot van de fietslantaarn geschroeft en meegenomen. Van den dader geen spoor. Men zy op zijn hoede. Wijk. Op den 2en Kerstdag zal onze fanfare hare 2e uitvoering geven. Behalve een zestal muzieknummers komen op het progamma voor een viertal duetten en het blyspel in een bedrijf »Een knap stel«, voor 3 dames en 4 heeren. Wy twijfelen niet, of zeer velen zullen weer van deze uitvoering profiteeren. De aangifte voor den dienstplicht, lichting 1925, zal voor deze gemeente meer bepaald kunnen geschieden op Dinsdag 8 Januari e.k. tusschen des voormiddags 10—12 uur ter secretarie alhier. Spraken we in een vorig nummer den wensch uit, dat de heer K. v. d. Vel den, postbode alhier, die met ingang van 16 Dec. 1923 naar Veen is overgeplaatst, zijn woonplaats alhier zou mogen behouden, thans kunnen we met blydschap mede- deelen, dat hem door de Administratie hiertoe toestemming is verleend. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Verslag der Veeverzekering „Onderlinge Steun". Zaterdag j.l. vergaderde de Veeverzeke ring „Onderlinge Steun" gevestigd te Wjjk en Aalburg. De- Voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezige leden welkom. Daarna las de Secretaris de Notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd werden. De Penningmeester deed rekening en verantwoording. De eindrekening van het jaar 1922 had een nadeelig slot van f 1100.Over het jaar 1923 een batig saldo van f 400. zoodat de kas der Vereeniging f 1500. vooruit is gegaan. Dit is een aansporing zoowel voor de Veehouders te Veen, als voor de Veehou ders te Wyk en Aalburg toe te treden als lid van genoemde Vereeniging. Een Vereeniging zooals deze kan met een groot aantal leden zijn lasten gemakkelijk dragen. De premie welke betaald moet worden is gering en bij eventueele ongelukken is ieder gewaarborgd door de uitbetaling van 100 procent van de geschatte waardelvan zijn vee. In hun eigen belang raden wij een ieder aan toe te treden als lid van genoemde vereenigiDg en daarmede de Veeverzekering Onderlinge Steun* te helpen. De Voorzitter, B. KROP. De Secretaris, A. C. BOUMAN. Burgerlijke Stand. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Hendrik z. v. P. A. van Pelt en E. W. van Andel. Getrouwd: Dionisius Middelkoop 33 j. met Wilhelraina Kallewaard 31 j. Overleden: Huibert Koppelaar 1 j. Maria Catharina v. d. Bend 4 m. VEEN. Geboren: Jenneke Cornelia Goverdina d. van G. C. Verbeek en H. MansElisa beth d. van P. H. Dammers en J. C. Schreuders. Getrouwd: E. C. Verplanche en J. C. Schreuders A. den Hollander en G. Vos. DUSSEN, over November. Geboren: Johannes z. v. L. Vink en G. E. SannerCornelia Adriana Maria d. v. C. A. Leemans en J. M. Stevens Marinus z. v. P. v. Mierlo en L. v. Boxel Antonia d. v. J. G. de Wit en H. de Bodt Henricus Simon z. v. S. v. d. Pluijra en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2