Vughterstraat 19, 's-HERTOGEHBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. FEUILLETON 0)1 de bank der gezworenen. Telefoon 715. Op kippenjacht. Een arbeider te Laren kwam zich bij de politie beklagen over het feit, dat hij zyn 6 prachtige, jonge hennen dood in zijn tuin had gevonden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat 2 mannen met een gedresseerd hondje de gemeente af werken. De hond dringt de hokken binnen, bijt de kippen dood en de mannen ver klaren de bouten voor goeden buit. Tegen het tweetal is proces-verbaal opgemaakt. De Kabinetscrisis. Mr. Frowein opvolger van minister Aalberse De Haagsche redacteur van de Maasb. meldt Sedert de heeren Kooien en Beelaerts van Blokland er niet in zyn geslaagd een nieuw ministerie te vormen, vorden po gingen aangewend om het demissionnaire Kabinet te behouden. Minister Aalberse schynt echter niet van plan te zyn zich opnieuw voor de porte feuille van Arbeid, Handel en Nijverheid beschikbaar te stellen. In zijn plaats wordt thans genoemd Mr. Dr. W. E. J. Frowein, voorzitter van de directie der Staatsmijnen in Limburg, die tijdens den oorlog tevens de directie voerde van het Rijkskolenbureau. Mr. Frowein, die ook lid is van de Prov, Staten van Limburg, behoort tot de Chris- telijk-Historische partij. 's-Bertogeubessehe Credletvereeniglug „De Hanzebank". De justitie stelt een onderzoek in. Naar de Bossche Crt. meldt, stelt de Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch een strafrechtelijk onderzoek in betreffende verschillende handelingen van directie en andere functionarissen der Credietvereeni- ging «De Hanzebankte 's-Hertogenbosch. Voor elke plek van Uw huid welke ruw is of schrynt gebruikt men het beste Parol. In doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Dinsdagavond trad in de bewaarschool der Herv, Gemeente, ten bate van den arbeid der Inwend. Zending (Evang. Arbeid Epe) op de hser Visser uit Apeldoorn. De spreker, die door Ds, Huijgens werd ingeleid, wist het talryk opgekomen publiek eenige uren aangenaam bezig te houden. Zyn rede werd met lichtbeelden verduidelykt. Na afloop sloot Ds. Huijgens met gebed. Des middags trad dezelfde spr. voor de jeugd op. Een os van den slager P. L. alhier, brak los, vluchtte in de richting der Wijksche Novelle van REINHOLD ORTMANN. 8) Volgens familiegebruik werd ik officier en tot voor twee jaar geleden, heeft menigeen mij ginder om myn glansrijke vooruitzichten benyd. Toen leerde ik by een familie, waar ik veel aan huis kwam, mijn tegenwoordige vrouw kennen, die daar als onderwijzeres werkzaam was. Eenige toevallige ontmoetingen waren voldoende, om haar lief te krijgen, en ik was de ge lukkigste aller stervelingen, toen ik mijn liefde beantwoord zag. Gij zult dat zeker wel kunnen begrijpen, mijnheer Hartwig, als gij in mijne «Ik begrijp het,» viel de metselaar hem in de rede, «want ik heb uw vrouw toch gezien. En ik kan me nu ook zoo ongeveer het verdere voorstellen. Uw oom wilde natuurlijk niets van een huwelijk met een burgermeisje weten en toen gy niet van haar wildet afzien, kwam het tot een breuk. Dat gaat gewoonlijk zoo.» Losberg knikte bevestigend. «Ik nam myn ontslag,* zeide hij, «om met Helena te kunnen trouwen, en het is wel het ongelukkigste oogenblik van mijn leven geweest, waarin ik mij door een vriend poort den wal over naar Oudheusden. Hier werd hij door den Opperwachtmeester der Kon. Marechaussée's neergeschoten en door den slager L. verder afgemaakt. In de R.K. Statenkieskringorganisatie Heusden heeft de heer H. J. van Eggelen (Heusden) ontslag genomen als Voorzitter, de heer J. Snijders (Dussen) als secretaris. Tot tijdelijk Voorzitter is benoemd de hser H. Surig (Waalwijk), tot secretaris de heer G. van Heesben (Vlijmen.) Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, eertyds predikant bij de Herv. Kerk alhier en sedert 1 Maart 4920 em. pred. te Leiderdorp, stelt zich weer beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Meeawen. Alhier is opgericht een naai-vereeniging genaamd «Helpt elkander» ten doel hebbende vervaardiging van kleeren voor mindergegoeden. Niet minder dan 27 dames hebben zich als hd opgegeven. Met genoegen kan worden gemeld dat in de school alhier wederom do Rei zende Nutsbibliotheek is gearriveerd. Naar wij vernemen zullen de A.L.A.D.- autobussen op den eersten Kerstdag en Nieuwjaarsdag de diensten Sleeuwijk 's Bosch niet onderhouden. (Zie advertentie.) Nieawendijk. Dinsdag sloeg het paard van den heer J. Snoek op hoi. Na bij den Buitendyk sloeg de wagen om en werd een gedeelte daarvan verbrijzeld. Het paard dat inmiddels voortholde werd tot stilstand gebracht. Enkele personen snelden toe, om hulp te verleenen en brachten zoowel wagen als paard op haar bestemming. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het kind van A. B. geraakte al spelende in het water. Op haar hulpgeroep kwam de dochter van A. B. toe snellen en wist den kleine uit zijn benarde positie te redden. Naar wij vernemen geeft de Zang- vereeniging «Oefening Kweekt Kunstop 15 Januari een openbare uitvoering. Den 2e Kerstdag hoopt D.V. de Geref. Knapenvereeniging «Benjamin» haar gewone jaarvergadering te houden in het Instituutlokaal. Aanvang 6 uur. Ontaarde moeder Maandag werd op den rijksstraatweg nabij Keizersveer een pasgeboren kind gevonden, Een auto van de zeeppoederfabriek «Het Bleekertje» nam het arme wichtje op en nam het mee. Zondag 1.1. werd na afloop der Godsdienst gekozen tot ouderling J. Kroon en F. Wisse en tot diaken J, v. d. Stelt en Z. Wijnands. Woensdagavond vierde de Jongl. vereeniging «De Zaaier» haar gewone jaarvergadering. De opkomst was, het weer in aanmerking genomen, niet slecht te noemen. Verschillende onderwerpen zooals Bijbelsche en Vad. Gesch. enz. wer den behandeld. Ook werden de bezoekers liet bepraten, met een jonge vrouw, waar mede ik pas getrouwd was, naar Amerika te gaan. Bij onze aankomst hier, bezaten wy nog eenige honderden mark, want mijn oom had mij volgens zijo bedreiging ont erfd. Aanvankelijk vestigden wy ons te New-York. Ik deed mijn best, een be trekking te krijgen maar, ofschoon ik van den morgen tot den avond rondliep, al mijn pogingen bleven vruchteloos. Wij zouden daar zonder twijfel reeds in den bittersten nood geraakt zijn, als Helena door onvermoeiden arbeid niet voor ons beiden het dagelijksch brood verdiend had. In dit land kon zij met haar kundigheden meer verdienen dan ik met de mijne. Het gelukte haar, een betrekking aan een school te krygen bovendien gaf zij privaatlessen, die, weliswaar slecht betaald werden, maar door haar aantal toch zooveel opleverden, dat zij ons voor eigenlijke armoede be waarden. Na maanden lang vergeefsche pogingen aangewend te hebben, gelukte het mij eindelijk, door middel van een agent een betrekking als boekhouder te krijgen, hier te Chicagowij verhuisden dus naar hier. In den beginne ging alles goed, tot ik ontdekte, dat mijn patroon een geslepen bedrieger was, en dat ik zijn medeplichtige zou worden, als ik nog langer in zijn dienst bleef. Ik zeide hem ronduit mijn meening en ging heen. Ik hoopte nu, daar ik mij nu eenmaal in het koop mansvak ingewerkt had, gemakkelijk een schadeloosstelling voor de verloren betrek- getracteerd. Ieder begaf zich hoogst vol daan huiswaarts. Nederhemert. J.l. Woensdag vierde de Chr. Jongel.-vereen. alhier haar 57ste jaarfeest. De voorz. Ds. Kluin leidde deze vergadering, en hoopte dat by zijn vertrek de vereen, op dezelfde wijze moge voort gaan, en de leden den moed niet opgeven zuilen, daar zy nu in een bloeienden toe stand verkeerd. Nadat de Bijbellezing was gehouden, werden verschillende sa menspraken en voordrachten gedaan, die zeer in den smaak vielen, zoowel ernst als luim. Allen werden ruim onthaald op chocolade en gebak. Omstreeks 11 uur was de vergadering afgeloopen en keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Oudendijk. Aan iedere zaak is toch een geschiedenis verbonden, merkten we Maandagavond op, toen de heer Vermeulen, hoofdboekhouder der Ned. Heide Mij. in café Vink zijn rede aanving met ons als we het zoo mogen noemen een en ander te vertellen van de lijdensgeschiedenis, die het landbouwboekhouden, achter zich heeft. Reeds in 1839, aldus spr. werd door de Zeeuwsche Mij van Landbouw een prijs vraag uitgeschreven voor een doelmatige en tevens eenvoudige landbouwboekhouding. Men was toen reeds van oordeel dat wilde meri een goed overzicht op zijn zaak ver krijgen, een goede boekhouding onmisbaar was. Op de meeste boerderijen was het en is het helaas nog de gewoonte, alleen aan het einde van het jaar de kous voor den dag te halen en te zien of de afge loopen periode winst of verlies heeft op geleverd, wat men dan moest opmaken uit overschietende geld. Thans nu elk boer wordt aangeslagen in de Rijksinkomsten belasting en door dat zyn zuivere inkomen niet bekend is, zijn aanslog dikwijls te hoog wordt berekend, is het noodzakelijk dat iedere boer er aan mee doet. Na dit voorwoord splitste spr_ zyne rede in de navolgende punten 4o. Waarom de reeds ingeslagen weg niet is gevolgd 2o. Wat de oorzaken zijn, waarom de laatste jaren ten goede komen aan het landbouwboekhouden 2o. Op welke wijze de boekhouding moet worden uitgevoerd. Hoewel de ver klaring van de twee eerste punteu met aandacht werd gevolgd, klom de belang stelling bij punt 3, omdat dit voor velen nog een geheel onbekend terrein vormt. In het kort beschreef de spr. de inrich ting van een eenvoudige boekhouding en wees er daarbij vooral op nauwkeurig maar niet minder eerlyk te weik te gaan, doet men dat niet, dan is het beter alles na te laten. In een zoo mogelijk te houden cursus hoopt hij dan in 4 X 2 lesuren, een spe ciaal daarvoor in eikaar gezet plan met de heeren uit te werken. Op meer dan 100 plaatsen in ons land met ruim 30.000 deelnemers, is reeds zoo'n cursus gegeven en we mogen gerust zeggen, dat het goede resultaten heeft afgewo pen. Staande de vergadering gaven zich reeds king te zullen vinden maar die hoop was ydel. Wy verwachtten bovendien de ge boorte van ons kindje, en Helena kon er daarom niet aan denken, zooals vroeger in New-York, door haar werk iets tot ons levensonderhoud bij te dragen. Hoe het toen ging, kunt gij, na hetgeen gij gisteren gezien hebt, ook zonder verdere verklaring, wel raden. Overal afgewezen, waar ik om arbeid aanklopte, stelde ik mijn eischen al lager en lager, naarmate het grimmige spook van den honger mij begon tegen te grijnzen. Het denkbeeld om met een kleinen handel wat te verdienen, was mijn laatste toevlucht. Hoe jammerlijk dat uit gevallen is, hebt gij zelf gezien.» «En uw oom Gij hebt in al dien tijd geen enkele poging aangewend, om u weer met hem te verzoenen Heftig schudde Horst Losberg het hoofd. «Mijne vrouw en ik zyn vast besloten liever den dood in het Michigan meer te zoeken, eer wij hem om hulp sraeeken.» «Gij zult daar nu voorloopig toch niet aan behoeven te denken. Dat baantje van klerk is al vast een begin en met den tijd zal er zich misschien wel iets beters opdoen. Hy was opgestaan, als om te vertrekken en toen Losberg eene poging deed, om hem terug te houden, schudde hij ontkennend het hoofd. «Ik ben geen vroolyk gezelschap,» zeide hij «en ik begrijp zeer goed, dat gij elke minuut als verloren moet beschouwen, 20 deelnemers op voor den cursus, zoodat besloten werd deze te houden, op nader te bepalen datums in Januari 1924. De heer T. C. Huyzer, eere-voorz. der bandbouwvereen. die deze vergadering had geopend, bracht thans aan het slot den spreker dank. Tevens hoopte hij, dat de cursus goede vruchten zal afwerpen. Vermelden wy nog, dat voor enkele heeren gelegenheid bestaat tot deelnemen aan den cursue, waarvoor men zich kan opgeven bij den heer H. van Andel alhier. Raamsdonksveer. Vanwege het Groene Kruis zal by genoegzame deelne ming een Moeder- en Bakercursas worden gegeven onder leiding van de wijkzuster, Zr. van Vreuningen. De stalen motorboot, groot 75 ton, gebouwd voor rekening van den heer van Dalen te 's Gravenmoer, liep met goed gevolg te water van de werf der N.V. Scheepsbouw werven v/h P. A. Ruytenberg te R'veer. Onder leiding van den heer Stoffels werd het Kerstfeest met de kinderen van de Dorpsche Chr. School Woensdag gevierd. Sprung. Onze dorpsgenoot de heer D. Timmermans slaagde Dinsdag 11 Dec. 1.1. te Dordrecht voor het examen onder wijzer Stenografie, Nederlandsche taal. «Symsteen Pont». Dinsdagavond kwam de Chr. Be sturenbond Sprang-Capelle in cursusver gadering bijeen. Door een der bestuurs leden werd als onderwerp ter bespreking ingeleid «De Invaliditeitswet», waarop eenige bespreking volgde. In de jl. Woensdagavond gehouden vergadering van de Coöp. Stoomzuivelfabriek «De Toekomst» in het café van J. Klis werd in de vacature van wylen de heer M. Rijken de heer W. B, Rijken tot voorzitter gekozen. Veen. Jongelieden, geboren in 1905, behooren op Donderdag 10 Januari a.s., ter Gem. Secretarie aangifte te doen voor de militie. (Lichting 1925.) Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. is herbenoemd de heer G. Kraaij. en in de vacature van den heer W. Ver- zijl is gekozen de heer Jac, v. Bailegooijen. Met ingang van 16 Dec. jl. zijn de uren van vertrek en aankomst by het postkantoor alhier gewijzigd en zyn thans als volgtOp werkdagen vertrekt de post v.m. 6.10 uur, n.m. 42.45 en 4.45 uur. Aankomst v.m. 8 uur, n.m. 2,35 en 6.35 uur. Op Zon- en feestdagen vertrek v.m. 7.10 uur, aankomst v.m. 9 uur. Naar we vernemen is aan de Bouw vereeniging alhier, een subsidie groot f 1800 uit 's Rijkskas toegekend voor de te bouwen arbeiderswoningen. Waspik. De slagersknecht C. v. E. viel van den zolder, met het noodlottig gevolg, dat hij een been brak. Overbrenging naar het R. K. gasthuis te Raamsdonksveer werd noodig geoordeeld. waarin gij van uwe jonge vrouw en uw kindje af zijt. Ik zeg het u nogmaals Gij zijt een gelukkig mensch.» Hy wilde heengaan, maar vergiste zich in den werkelijken uitgang en nog voor Losberg hem op zyne vergissing had op merkzaam kunnen maken, had hij de deur van een klein kamertje geopend, dat niet gebruikt scheen te worden, daar er geen enkel stukje huisraad in stond. «Behoort dit vertrek ook nog tot uwe woning vroeg hij, nadat hij zich over zijne vergissing verontschuldigd had. Losberg knikte. «Wij hadden oorspron kelijk het plan het te verhurenmaar dan moesten wy noodzakelijk een bed en enkele van de meest noodige meubels hebben, en daartoe ontbrak het ons nog toe aan het geld.» Hartwig nam het kleine vertrekje nog eens goed op, sloot toen de deur weer en ging nu naar den goeden uitgang door den keuken. Hier ondervond hij ook nog eenig oponthoud, want Losbergs vrouw stond met haar kindje op den drempel. «Vergeef mij, mijnheer Hartwig, als ik u wat lastig toeschijn,» zeide zij met dat blosje van verlegenheid, dat haar zoo lief stond. «Misschien heeft mijn man u reeds verzocht, ons zeer spoedig weer eens te komen bezoeken maar ik kon geen afscheid van uw nemen, zonder dat verzoek van ganscher harte te herhalen.» Hij aarzelde met een antwoord. Eene gedachte, waaraan hy nog geene uitdruk- Bij de gebroeders B„ bakkers te Boven ontstond een begin van brand ver moedelijk door vonken uit den schoorsteen, die op het dak terecht kwamen. Door het tijdig ontdekken van het ongeval, wist men met enkele emmers water het brandje in zijn begin te blusschen, waardoor grooter onheil voorkomen werd. De Harmonie zal met medewerking van het tooneelgezelschap «Eatre Nous» haar eerste winteruitvoering geven, niet met Kerstmis, zooals reeds gemeld was, doch op Zaterdag en Zondag, 29 en 30 Dec. in de harmoniezaal. Opgevoerd zal worden het drama «De Koning der ver- geetholen». De Kerstfeestviering voor de kin deren der Zondagschool wordt gehouden op den 2e Kerstdag, 's avonds om 5 uur. De jaarlijksche verhuring der zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op 31 Dec., n.m. om 2 uur. Werkendam. Woensdagavond j.l. had voor een matig bezette zaal de eerste uitvoering plaats, in dit seizoen, van de Gem. Zangvereen. U. D. I. Na een kort openingswoord van den heer v. d. Heuvel, werden eet! aantal zangnummers ten gehoore gebracht, waarvan «Zondagmorgen» en «Zomermorgen* zeer goed werden uitge voerd. De vereen, heeft zich dan ook dien avond kranig gehouden. Zij telt onder hare leden flinke stemmen en wat in het bijzonder opviel, was het gevoel waarmede alle nummers zonder onderscheid werden ten gehoore gebracht. Daarom ware het beter te spreken van «vertolking der liederen» want daar waar men meeleeft en zich geeft, daar eerst kan men de juiste weer gave van den componist verwachten. Dit is iets dat men ook niet uitsluitend door studie kan verkrygen, maar hier moet het muzikaal gevoel een woordje meespreken. Groot succes had de uitstekend vertolkte Komische Solo-Scéne «de veel beminde Meid.» Na de pauze werden 2 Komische Duets en een Klucht opgevoerd met enorm veel succes. Vooral de heer Ridderhof speelde voortreffelijk. Een geanimeerd bal sloot deze goedgeslaagde uitvoering, waarop U. D. I. met voldoening terug kan zien. Wegens stijging van het ledental is het bestuur van de afd. Werkendam c.a. van den Vryz. Democ. Bond uitgebreid. Het bestuur is thans alsvolgt samengesteld: 1. P. T. v. Griethuizen, Voorz,; 2. P. J. A. Bril, Secr.3. Mej. J. C. P. Meerdink, Penningm.4. Mej. H, A. Bos5. H. J. Ph. Nelisse6. W. v. d. Wiel en 7. J. C. Vink. Door de Jongedochtersvereen. van de Chr. Geref Kerk «Dorcas«, werden dit jaar 100 kleedingstukken vervaardigd. Dinsdagavond j l. trad, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Geref. Jorigelingsvereen «Timotheus», in de Geref. Kerk als spreker op, Ds. K. Schilder van Delft, die een rede hield over den brief van Judas vers 14 «Aanroepen en uitroepen». Het kerkgebouw was stampvol. De collecte king scheen te durven geven, scheen hem door het hoofd te spelen. Toen zeide hij plotseling, zonder hem aan te zien «Gij hebt daar nog eene kamer, die niet gebruikt wordt. Als ik u eens ver zocht, mij als uw huurder aan te nemen Mijn huisraad zou ik wel meenemen maar meer als zes dollars 's maands zou ik niet kunnen betalen.» De beide echtgenooten wisselden een vluggen, vroohjken blik. «Wij zouden u van ganscher harte als een geliefden huisgenoot welkom heeten,» zeide Helena. «De prijs echter, dien gij genoemd hebt, is veel te hoog, en De metselaar viel haar vlug in de rede, terwijl hij tegelijkertijd langs haar heen over den drempel stapte. «Het is dus afgesproken. Morgen na middag kom ik dan, als gij het goed vindt, met mijn huisraad. Goeden avond Alsof hij vreesde, dat het genomen be sluit door verder te redeneeren nog gewy- ziga zou kunnen worden, stapte hy vlug door den kleinen keuken heen en ging toen de trap af. Horst Losberg echter legde liefdevol zijn zijn arm om zijn jonge vrouw heen en zeide «Hij zal ons geen last veroorzaken, daar ben ik zeker van, en ik ben blij, dat gij hartelyke woorden voor hem hadt. Hij is zoo'n goede man.» (Wordt vervolgd.) Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2