Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No, 4357. Vrijdag 21 December BEHOORENDE BIJ HET Marktberichten. GORINCHEM, 17 Dec. Op de vee- markt waren aangevoerd 157 runderen, 5 nuchtere kalveren, 135 overloopers, 572 biggen, O schapen, O lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f450 melkkoeien f240f350; kalfvaarzen f225f350; guiste vaarzen f 180f 240; pinken f 130 f 200 graskalveren f f nuchtere kalveren f 24f 40, overloopers f 25f 45, biggen f 8f 15 schapen f f lammeren f f ROTTERDAM, 18 Dec. Aanvoer 214 paarden, 25 veulens, 1058 magere en 675 vette runderen, 200 vette kalveren, 118 graskalveren, 398 nuchtere kalveren, 92 schapen of lammeren, 282 biggen, 2 bokken of geiten, 45 varkens. Koeien f 0.80 a f 1.25 Ossen tl. a f 1.20 stieren f 0.95 a f 1 05 kalveren f 1.25 a f 1.80, alles per kilo. Melkkoeien f 360 a f 490, kalfkoeien f 340 a f 470, stieren f 200 a f 600, pinken f 110 a f150, graskalveren f60 a f 140, vaarzen f 180 af280, werkpaar den f 300 a f 400, slachtpaarden f 100 a f 200, hitten f 200 a f 300, veulens f 60 a f120, biggen f 10 a f 17, varkens f20 a f 40, slachtkalveren f 16 a f 19, fokkal- veren f 20 a f 36. 's BOSCH, 19 Dec. Op de markt van heden werden aangevoerd 1575 stuks. 1000 stuks hoornvee, 360 biggen, 31 zeugen, 75 schapen en lammeren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 285 ét f 450, kalfvaarzen f 260 ét f 425, magere ossen en koeien f 190 a f 285, vette ossen en koeien le kw. 62J, 2e kw. 52| ct. p. p., pinken f155 ét f 235, zeugen f 70 f 110, biggen f 1.75 f 2.25 p. w schapen f20 a f 40, lammeren f 18 a f 34. Handel vetvee vlug, overigens redelijk. ZALTBOMMEL, 18 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 90 biggen, prys van f8 tot f 13. 8000 eieren, prijs p. st. 12 a 14 ct. 700 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter f 130, boeren boter f 1a f 1.20. De Kotterdamschc eierreiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 7.95f 16.00 Aanvoer 35000 stuks. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 18 December, nam. 2 uur. Voorzitterden EdelAchtb. Heer J. W. Egberts, Burgemeester. Secretarisde Heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig: de Heer v. d. Wal. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed, en ver zoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken Een schrijven van den heer O. A. Meerburg, woonachtig te Sleeuwijk, waar in hij den Raad verzoekt, hem te willen mededeelen, of adressant in de gelegen heid zou kunnen gesteld worden, voor stroomafname voor een 20 P.K. motor, ten dienste zijner graanmalerij alhier. Adressant is genegen een garantie afname van f500.per jaar te stellen, alsmede 12 cent per K.W. te betalen. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor (na de elec. commissie alhier ge hoord te hebben) op dit verzoek goed gunstig te beschikken. De heer de Jong informeert, of de andere krachtafnemers daar geen nadeel van zullen hebben. Spreker heeft on langs gehoord, dat men in West Noord- Brabant niet gelijk kan dorschen. Ook zegt spreker, dat er voldoende rekening gehouden moet worden met de tegen woordige krachtafnemers. De heer Ottevanger zegt dat er reeds met een deskundige over deze zaak ge sproken is, tot inwilliging bestaat volgens (advies van den heer Ingenieur van de P.N.E.M.) geen bezwaar. De heer de Jong verneemt nogal eens klachten over de huisverlichting (dat het licht slechter is als voorheen) en spreker vreest, dat zulks er niet beter op zal worden, met dergelijke aanslui tingen. De heer Verschoor vindt wel eenige onbillijkheid om aan adressant, stroom te leveren voor 12 cent per K.W., en dat een andere afnemer 20 cent per K.W. moet betalen. De Voorzitter zegt dat er een grens is gesteld van f 500,stroomafname per jaar, en dan tegen een prijs van 12 cent per K.W. Spreker zegt wanneer men veel gelijk in een winkel koopt, dan kost het ook wat minder. De heer Verschoor zegt, men moet het elec. bedrijf niet bij een winkel verge lijken. De heer van Leeuwen vraagt of deze krachtafname de sterkte van 't licht niet zal verminderen, wij zijn volgens spr. pas aan het begin, en vele aansluitingen zijn nog mogelijk. Spr. zou 't nog een jaar willen uitstellen. En ook is de heer Meerburg (aldus spr.) te Sleeuwijk woonachtig. De heer Ottevanger zegt, dan zijn wij nog net zoo ver over een jaar. De Voorzitter zegt, wanneer, vreemden ons om aansluiting vragen (wij zullen nu Meerburg maar een vreemde noemen.) en uit de Gemeente zelf komen ze niet, dan zouden wij zoo iemand dao weg moeten sturen 1 De heer Snoek vraagt, of over deze aanvrage gecorrespondeerd is, spr. zegt dat een schriftelijke bevestiging beter is dan een mondelinge en vooral met de P.N.E.M. De Voorzitter antwoordt, dat een persoonlijk onderhoud heeft plaatsgehad De heer de Jong zou eerst nog eens willen informeerenin West-Noordbrabant. En tevens zou de Coöp. te Nieuwendijk een gelijk aanbod kunnen gedaan worden. De Voorzitter zegt, dat de besprekingen dien aangaande hebben plaats gehad Spr. deelt ook nog mede, dat in de te sluiten overeenkomst met Meerburg zal worden opgenomen, indien adressant na zonsondergang en voor zonsopgang toch stroom afneemt hij beboet zal worden, b v. met f 100. De heer Ottevanger zegt, dat zulks weinig te beteekenen heeft. Wanneer Meerburg dat zou willen, dan kan hij de gemeente in een kwartier tijd wel op b.v. f1400 onkosten brengen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aan genomen, onder die bepaling, dat het mondelinge advies v/d P.N.E M. schrifte lijk wordt bevestigd. Een schrijven v/h bestuur der Bijzon dere Schoool a/d Verlaatschen dijk alhier waarin den' Raad wordt verzocht de gelden toe te staan voor verbouw v/d school en meubileering van één lokaal. De Voorzitter licht deze zaak eenigs- zins toe. De Raad besloot indertijd voor het bijgebouwde lokaal de noodige ge bruikte en in goeden staat zijnde banken, uit de O. L. te Nieuwendijk, beschikbaar te stellen, doch het schoolbestuur wei gerde deze en kocht nieuwe banken. Een besluit van den Raad bepaalde, dat het schoolbestuur de nieuwe banken zelf moest betalen, ook tevens de 10 pCt. onkosten voor opzichter enz enz, in het adres vermeld, welke in de aan nemingssom begrepen zijn. Op grond dat geen verandering is gekomen in de houding van B. en W., over deze kwestie, stelt de Voorzitter, namens B. en W., voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koekkoek vraagt inlichtingen, betreffende het besluit van den Raad, waarbij bedoelde gelden werden toege staan} De Secretaris leest hierna voor, het besluit ven den Raad, waarbij bepaald werd, dat het schoolbestuur zelf de banken moet betalen. Waarop de heer Koekkoek te kennen geeft, het voorgelezene niet te bedoelen. De heer v. d. Meijden betoogt, dat de Raad in deze een onbillijke houding heeft aangenomen. Aan de hand van eenige gegevens, waarvan de Raadsleden desnoods inzage kunnen nemen, moti veerde spr. het recht van 't schoolbestuur. Het aangevraagde geld is gevoteerd, dus moet worden uitbetaald. Wij hebben, zegt spr., zoo zuinig mogelijk gehandeld, de gemeente heeft er zelfs nog voordeel bij en ook zijn wij niet van het bestek afgeweken. De heer Ottevanger wenscht eerst stemming over het voorstel van B. en W. en daarna kunnen de discussie's worden voortgezet. De heer Verschoor meent, dat eenige toelichting wei noodig is. 't Gaat nu niet presies over die banken, maar over 't geld. De Voorzitter zegt, B. en W. blijven bij hun voorstel. De heer de Jon& zegt, dat de heer v. d. Meijden toch zelf de banken heeft gezien en goedgekeurd. Waarop de heer v. d. Meijden ant woordt, dat hij geen deskundige is. De heer van Leeuwen vraagt of de banken goed waren, waarop de Voor zitter antwoordt: de banken zijn keurig. De heer Koekkoek zegt, 'tgaat hier niet over banken Voorzitter, maar over 't geld. De heer v. d. Meijden zegt wij (school bestuur) hebben al rechtskundig advies ingewonnen. De heer Verschoor herinnert, dat de gemeente pas een proces heeft verloren, en meent dat het schoolbestuur, er recht op heeft. De Voorzitter brengt hierna het voor- stol van B. en W. in stemming 't welk wordt aangenomen met 7 voor en 3 stem men tegen (tegen stemden de heeren Verschoor, Koekkoek en v. d. Meijden). De begrootingjvan 't Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente wordt door den Raad goedgekeurd, alsmede de verorde ning op de heffing van schoolgelden. In de vorige vergadering van den Raad werd eene verordening op 't houden van honden, en de invordering der belasting vastgesteld, overeenkomstig de verorde ning te Heusden. Een wijziging meende men evenwel aan te brengen, waarover met den heer Officier van Justitie te 's Bosch is gecorrespondeerd. Z E A. kon zich echter met deze wijziging niet ver eenigen. De Voorzitter zegt dat bedoelde ver ordening ongewijzigd blijft, zooals die te Heusden, met uitzondering, dat voor pleizierhonden f6,en voor waak- en trekhonden enz. f 2,moet betaald wor den. Deze verordening treedt in wer- kidg op 1 Juli 1924. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het gebouwtje van het vroegere G.E.B. aan de Voorsteeg bij publieke inschrijving te verkoopen. Het contract door de gemeente gesloten met Mevrouw Verhagen te Heusden, over den grond waarop het gebouwtje staat is afgeloopen bijzondere bepalingen betredende de uit graving der fundeeringen, zullen bij den verkoop worden gesteld. Hierna wordt tot lid der commissie tot wering van 't schoolverzuim benoemd de heer B. Kool- waag, hoofd der O. L. school. Bij de gebruikelijke rondvraag, zegt de heer Koekkoek, dat het noodzakelijk is dat de Voorsteeg eens opgemaakt wordt, de weg is zeer slecht. De Voorzitter zegt dat er steeds aan gewerkt is, waarop de heer Koekkoek zegt, er toch niemand gezien te hebben. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Op Vrijdag 28 December a.s. hoopt alhier, 's avonds om zeven uur in het lokaal der openbare school namens het co mité voor winterlezingen op te treden Ds. R. E. van Arkel uit Utrecht met het on derwerp: »De [stad van Kaina Wie kan, bezoeke deze vergadering. Het loont de moeite. Ds. van Arkel is een zeldzaam redenaar, zooals wij er weinig kennen. Men is niet dikwyls in de gelegenheid om zulk een mooie rede als vde stad van Kaint te hooren. Toen 's morgens de heer M. Ver beek, koopman alhier in zijn stal kwam om te voeren, kwam hij tot de onaange name ontdekking, dat zijn hit dood in den stal lag, wat voor Verbeek een groote schadepost was. Een paar buren, Adr. v. A. en M. v. O., namen het plan op om met een inteekenlijst te gaan voor den aankoop van een hit. De beide heeren hadden goed succes op hun werk. Ze konden M. Verbeek f 163 50 ter hand stellen, wat deze dankbaar aan vaardde. Hij was weer in de gelegenheid met wat er bij te leggen, een hit te koopen. Een woord van dank aan de heeren Adr. v. A. en M. v. O. is hier wel op zijn plaats. Ammerzoden. Na reeds geruimen tyd in 't onzekere te hebben verkeerd, inzake de electrificatie onzer gemeente en naveel vruchteloos pogen, waarby de meeste onzer ingezetenen een afwachtende houding aannamen, is men er toch eindelijk in geslaagd een zoodanig aantal handtee- keningen bijeen te brengen, dat wij thans verzekerd zijn, dat onze gemeente zal wor den geëlectrificeerd. In den loop dezer week is nog door ruim 40 ingezetenen geteekend. Babiloniënbroek. Op Zaterdag 29 December hoopt het Mannenkoor »VoIhar- dingc in de openbare school een uitvoering te geven, des avonds 7 uur. Capelle. Tot ouderling der Ned. Herv. gemeente zijn herbenoemd de beeren J. H. Verheijden en Joh. Rozenbrand en tot dia ken de heeren A. J. Verhoeven en G. Koenen. De onlangs alhier epgerichte en in het café van den heer Fr. Hoffman gevestigde biljartclub »Kalmer spel* behaalde op het j.l. Dinsdag te 's Gravenmoer gehouden concours den lsten prijs (een heerenrijwiel) met 29 punten in 10 stooten. Voorwaar een goed begin, Het echtpaar M. Tactor aan den Winterdijk herdacht j.l. Donderdag 20 dezer den dag, waarop ze voor 50 jaar door den band des huwelijks werden vereenigd. Vóór en in de woning was een aardige versiering aangebracht en de oudjes moch ten talrijke blijken van belangstelling ont vangen. Het muziekgezelschap »Kunst na Arbeidt bracht het gouden echtpaar des avonds een serenade. A.s. Zondag hoopt Ds. A. Meijers tweemaal voor de Ned. Herv. gemeente alhier op te treden en wel des morgens half 10 en 's namiddogs half 3. J.l. Woensdagavond gaf de ge mengde zangvereeniging ARozeknopjet al hier voor haar leden en geïntroduceerden een uitvoering in de zaal van den heer L. F. van Dongen. De verschillende zang nummers, waaronder 6 nummers voor het geheele zangkoor, een tweetal kwartetten, benevens een sopraan-solo, werden onder leiding van den eminenten directeur, den heer N. Snyers uit Raamsdonksveer, uit stekend uitgevoerd. No. 11 van het pro gramma »Domme Hans« (dubbel kwartet) werd op verzoek nogmaals gezongen. Ter afwisseling werd door eenige dames en heeren een viertal leuke voordrachten ge geven, die op verdienstelijke wijze vertolkt werden en meermalen de lachspieren der aanwezigen in beweging brachten. Het talrijk opgekomen publiek heeft dan ook, zooals we dat trouwens bij uitvoerin gen van »'t Rozeknopje« gewoon zijn, een recht genoeglijken avond gehad en toen het uur van scheiden sloeg, ging ieder hoogst voldaan huiswaarts. De EdelAcht- baar Heer C. G. H. H. Meijer, bescherm heer der vereeniging, woonde met zijn echtgenoote de uitvoering bij. Donderdagavond d.a.v. werd hetzelfde programma nogmaals ten gehoore gebracht, doch thans voor niet-leden. Mede tenge volge van het minder gunstige weer, was de belangstelling niet zoo groot als den vorigen avond. Eethen. Door het gemeentebestuur wordt bij voldoende deelname een fruitteelt cursus georganiseerd. 0 Dat het tegenwoordig niet heel raadzaam is zyn varkens 's nachts buiten te laten loopen bleek eergisteren den land bouwer P. W. de Raad alhier. Toen hij 's morgens in de weide kwam om de beestjes te voederen kwam hij tot de on aangename ontdekking dat er een, en nog wel het beste, verdwenen was. Hoe hij ook zocht, het was nergens te vinden. Gisteren, 20 Dec., had alhier in de openbare school eene bijeenkomst plaats. Het doel was eene bazar te houden ten bate van het Groene Kruis. De heer A. J. van Campen was daarbij tegenwoordig en wist door zyn gloedvolle rede te ver krijgen, dat de dames een comité vormden. Als le Voorzitster werd gekozen mevr. Platteeuw-Leenhouts, als 2e Voorzitster mej, Spoor-Rijken, als le Secretaresse mej. A. H. Bouwhuis, als 2e Secretaresse mej. A. Branderhorst Hd. Wij wenschen de dames veel succes. Genderen. De Chr. Zangvereeniging »De Lofstem« is voornemens een uitvoering te geven op den len Kerstdag, des avonds half zeven in de Geref. kerk, met mede werking van het Kinderkoor, Zie Advertentie. 's Gravenmoer. Bij de Ned, Herv. Gero. zijn de heeren A. Mouthaan en J. de Geus respectievelijk herkozen als ouder ling en diaken. Tengevolge de periodieke aftreding der heeren A. Verduin en P. de Geus als ouderling en diaken der Gereformeerde kerk, zijn gekozen als ouderling de heer G. Hoefnagel en als diaken de heer W. Versteeg Hzn. Gameren. Op de gehouden verhuring van zitplaatsen in de Herv. kerk was dit jaar veel animo. fn 1921 was de opbrengst f 992 in 1923 f 1492. De bietencampagne behoort ook nu weer tot de geschiedenis. Gewogen werden aan den weegbrug 1914 2.231.072 Kilo 1915 3.435.467 1916 2.928.820 1917 2.195.000 1918 2 000.000 1919 2.325 000 1920 2.272.905 1921 1.893 761 1922 1.355.641 1923 1.784.111 Hoewel er afgeloopen jaar meer land met bieten bezaaid was zijn er weinig meer afgeleverd kunnen worden, aangezien het gewas slechts middelmatig was. In 1922 waren er veel minder akkers met bieten bezaaid en meer aardappelen, doch wegens de lage aardappelprijs verleden jaar werden er dit jaar veel minder gepoot. Jammer genoeg. Hedel. Tot secretaris van den dorps polder Ammerzoden en Well is benoemd H. J. Burnet te Zalt-Bommel en tot se cretaris van den dorp3polder Hedel A. F. Hoeflak alhier. Pouderoijen. Op de weegbrug van den heer J. W. Brienen Jz. alhier, zijn dit jaar 1.256.958 K.G. bieten gewogen, zijnde veel minder dan het vorige jaar. Ook plup werd er belangryk gewogen. Sleeuwijk. Op Woensdag j.l. hield de naaivereeniging vDorcast haar jaarver gadering in de Openbare school, Ds. Feijkes opende met gebed en sprak daarop eenige woorden van welkom. De secretaresse gewaagde in haar verslag van den toestand der vereeniging en van den wekelijkschen arbeid, die steeds met zooveel opgewektheid wordt verricht en waardoor telken jare zoovelen die daarvoor in aan merking komen, worden gelukkig gemaakt, Het verslag der penningmeesteresse was kort maar krachtig en gelukkig bleek ze niet in zoo erge mate met dezelfde kwaal behept, waaraan de meeste penningmees ters lijden, n.l. geldgebrek, »Dorcasc staat er zoo heel schitterende wel niet voor, doch heeft wat dat beterft, een flinken steun aan hare begunstigers. Zang en voordrachten wisselden zich het verdere van den avond af en vielen zeer in den smaak der aanwezigen. Omstreeks tien uur sloot ds. Feijkes, na een woord van dank te hebben gericht tot mej. v. d. Linden als presidente en den heer Godtschalk, onder wiens leiding de zangnummers werden ingestudeerd, de jaar vergadering met dankzegging. De vorige week vergaderden ver schillende ouders van leerplichtige kinderen der openbare school, om te komen tot de oprichting eener Oudercommissie, zooals de lager onderwijswet voorschryt. De voorzitter der vergadering, de heer Beukenkamp, burgemeester, opende de vergadering en zette op aangename en duidelijke wijze, doel en werkwijze van een zoodanige commissie uiteen. Hierna werd gestemd, waardoor de commissie als volgt is samengesteldM. Dekker, voorz. A. de Regt, secr. P. de Jong, L. Klootwyk en A. Kloff, leden. Naar we vernemen, worden alhier ernstige pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een afdeeling van t Volksonderwijs. Werkendam. De Weleerw. heer Ds. Barth, predikant by de Chr. kerk alhier, heeft voor het beroep naar Oud-Beijerland bedankt. De Jongedochtersvereen. Priscillac der Ger. kerk hoopt op 13 of 17 Januari a.s. haar jaarfeest te houden. De feestavond der Geref. Jongel.- vereen. »Tinotheuse, welke in de Chr. school aan de Kruisstraat zal gehouden worden, is uitgesteld van Woensdag 19 Dec. op Donderdagavond 20 Dec. Op 3 Januari a.s. zal de nieuwe Chr. School aan de uitbreiding ingewijd worden. De schoolkinderen zullen op dien dag getrakteerd worden. Verschillende autoriteiten alsmede oud leerlingen, de vorige hoofdonderwijzer de heer Knol zullen worden uitgenoodigd. Bij Kon. Besluit is de heer C. H. Bogers alhier benoemd tot Hoogheem raad van het Waterschap »'t Oudland van Altenac. Op 25 en 26 Dec. a.s. zal een brievenbestelling plaats hebben. De cor respondentie kan op die dagen niet worden afgehaald, Woensdagmiddag bracht de goede Sint met z'n Piet in de Nutszaal de kin deren van de openbare scholen de Werken en Biesbosch een bezoek. Eerst vertelde de heer v. d. Broek een geschiedenis met lichtbeelden, waarna te circa 4 uur de Sint in de zaal arriveerde. Na eerst door de kinderen toegezongen te zijn, deed hij de ronde door de zaal gevolgd door Piet, en prees of berispte de kinderen. Eenige kleinen zongen afzonderlijk een versje, waarover de Sint zeer verheugd was. Vervolgens had de uitdeeling der geschenken plaats. Telkens ging een opgetogen gejuich op. Om 7 uur was het feest afgeloopen en keerden de kinderen met blijde gezichtjes naar huis en de Sint met Piet naar Spanje terug. Hartelijk dank aan allen, die mee ge werkt hebben om dit feest zoo goed te doen slagen. Waalwijk. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de heer A. van Liempt, gemeente-secretaris alhier, door velen aan gezocht te willen dingen naar het ambt van burgemeester alhier, na ryp beraad doen weten, dat hij dit ambt niet ambieert. Nagenoeg alle gemeentenaren betreuren dit besluit. Kfcnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5