Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres MAANDAG 31 DECEMBER voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. Een ratteuoord. Te Den Hp (gem. Ilpendara) was een premie gesteld op het dooden van ratten. Wegens gebrek aan de noodige gelden is nu het geven van een premie stop gezet. Dat er nog genoeg ratten zijn, moge hieruit blijken, dat bij een inwoner op een huiserf in één week 484 ratten zjjn ge vangen, hoofdzakelijk door honden. o De reevergiftiging te Delfgauw. Bij den heer B. te Delfgauw zijn thans reeds 40 runderen gestorven, door het gebruik van beschimmeld veevoeder. Onregelmatigheden bi) de keopmansbeurg te Amsterdam, Naar men verneemt, heeft de politie van het bureau War moesstraat te Amster dam een vijftal portiers der groote Koop mansbeurs aangehouden, onder verdenking, dat zij onregelmatigheden hebben gepleegd met de entréebewjjzen voor de beurs. Het onderzoek werd ingesteld toen aan de directie der gemeentebelastingen bleek, dat de opbrengsten der beursgelden den laatsten tijd op onverklaarbare wijze terug liepen, terwijl men den indruk had, dat het bezoek daarentegen zeer toenemende was. Vermoed wordt, dat de controleurs de entréegelden van de bezoekers hebben in ontvangst genomen, zonder daarvoor, gelijk zij verplicht zijn, kaartjes af te geven. Ook op andere wijze schijnen er nog onregelmatigheden te zijn geschied. Het is niet buitengesloten, dat het vijftal ge arresteerde beambten zich reeds geruimen tijd aan deze knoeierijen heeft schuldig gemaakt. Naar wordt medegedeeld, zou een 2-tal der gearresteerden binnenkort den dienst met pensioen verlaten, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. o Uitroer ran varkens. Op het oogenblik worden veel geslachte varkens naar Engeland uitgevoerd, waar schijnlijk een gevolg van het aldaar heer- schende mond- en klauwzeer. De «Evening Standaarde meldt, dat te Folkestone verscheidene booten met rleesch uit Nederland zijn gelost en dat er nog schepen in aantocht zijn. Er zijn reeds duizend ton varkensvleesch in ontvangst genomen. Een schip bracht 600 varkens, een ander, de «Mecklenburg*, kwam met 200 geslachte varkens aan. Vaische belastingaangifte. De rechtbank te Amsterdam heeft een houthandelaar, die voor het dienstjaar 4922/23 als zuiver inkomen f13.000 op gaf, hoewel hij een winst van f 34.235.85 had gemaakt, wegens het opzettelijk onjuist doen van een aangifte voor de Rijksinkom stenbelasting, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. 102 jaar eud. Eersten Kersdag is mevrouw de wed. Gudde-van Tichelhaven, te Zierikzee, 402 jaar geworden. o Afgebrand. Zondagavond is de schuur van U., land bouwer te Schoondijke, afgebrand. 46 stuks vee zijn in de vlaromen omgekomen. o Verlaging rraehttarieren spoorwegen. Er komt volgens het «Vad 4 Jan. een belangrijke verlaging in het vervoer van bestel-, ijl- en vrachtgoed, zoowel stuk goed als waggonladingen op de lijnen der Nederlandsche spoorwegen. o De kabinetscrisis. De koningin heeft door bemiddeling van de heeren Mgr. W. H. Nolens, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schokking, aan de rechterzijde in de Tweede Kamer opdracht gegeven tot vorming van een babinet. BUITENLAND. Een geweldige schependiefstal. Het bericht komt dezen keer niet uit Afrerika, doch uit een der Balkanstaten echter eveneens gebied waar ongeveer niets tot de onmogelijkheden behoort. Naar het Servische blad «Vravas* uit Neusatz verneemt, heeft een commissie vastgesteld, dat van de Joego-Slavische staatsvloot op den Donau maar liefst 44 vrachtschepen en 66 sleepbooten spoorloos zijn verdwenen. Zij moeten naar het buiten land getransporteerd en daar verkocht zijn. Voor den Joego-Slavischen staat beteekent dit een schadepost van 400 millioen dinar. Reeds is een onderzoek ingesteld, waarbjj zon gebleken zijn, dat een aantal ambte naren te Belgrado bij dan diefstal betrok ken is. «De Vravas* is van meening, dat men zich spoedig niet meer zal verwonderen, wan neer op een goeden dag het bericht komt, dat Pasitsj zijn geheele ministerie gestolen is. o Schepen gezonken. Tengevolge van zware stormen in de MiJdellandsche Zee zijn, naar uit Madrid wordt gemeld, twee schepen gezonken. Zestien personen zijn verdronken. Andere schepen worden nog vermist. Tuischen een machine bekneld. Op de Kippsbyre-mijn te Lamarkshire geraakte een pompen-bewaker met zijn linkerhand tusschen de kamraderen van een der pompen bekneld. Ofschoon hij luide om hulp riep, werd hij eerst na vier uren door een electricien, die naar zijn werk plaats ging, bevrijd. Men had van het hulp geroep niets gehoord, daar de pompeninstal- latie enkele honderden meters van de schacht verwijderd is. De hand van den waker zal moeten worden afgezet. Spionnen in Engeland vrijgelaten. Twee mannen, die gedurende den oorlog in Engeland als spionnen voor Duitschland dienst deden, zjjn verleden week, na een gevangenisstraf van 7 jaar, uit hel land verwyderd. Het was een Spanjaard, Adolfo Guerrero, en een Nederlander Griete ge naamd. Guerrero, van wien men zegt, dat hij van Spaanschen adel is, kwam naar Enge land, om de datums van vertrek en de mannen van Engelsche handelsschepen te vernemen, zoodat deze getorpedeerd konden worden. Hij is echter slechts 46 dagen in vrijheid geweest en gedurende dien tijd werd hjjzelf en zijn briefwisseling ten nauwste bewaakt. Zijn arrestatie was het gevolg van zijn verliefdheid op de danseres La Sultana, te Parijs. Guerrero wist een Spaansch Tioopman in Londen over te halen haar een positie in zijn kantoor als klerk aan te bieden. Toen La Sultana landde, maakte de ernstige vergissing te vertellen, dat zij haar aanstaanden echtgenoot Guer rero kwam bezoeken. Daarop werd zij even als Guerrero gearresteerd. Guerrero werd ter dood verooreeld, ter wijl La Sultana werd uitgewezen. Het doodvonnis van Guerrero werd later ver anderd in dwangarbeid. De Hollander Griete werd tot langduii- gen dwangarbeid verooordeeld wegens het zenden van berichten naar Nederland, met onzichtbaren inkt geschreven. Aan de waakzaamheid der Britsche politie zou het te danken zijn geweest, dat het geen der twee spionnen gelukt is berichten van eenige werkelijke beleekeriis uit Engeland te ver zenden. Met het oog op Nieuwjaars dag zal ons eerstvolgend nummer verschijnen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hmihamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hemden. Blykens door H.H. Gedepu teerde Staten van Noordbrabant bij be schikking d.d. 42 December j.l. vastgestelde lijst zijn de hierna vermelde personen benoemd als leden van de commissiën van aanslag voor Rijksinkomstenbelasting in de provincie Noordbrabant, te wetenvoor Waalwijk, Geertruidenberg, Raamsdonk, Waspik, Made c.a., Loon op Zand, Sprang, Capelle, Drunen, Nieuwkuijk, Heusden, Herpt, Oudheusden, Eethen, Wijk, Veen, Woudrichem, Rijswyk, Giessen, Andel e.a., Werkendam, de Werken c.a., Dussen, Almkerk, Hedikhuizen. Waalwijk Leden L. G. C. Verhoeven, alhierJ. Gragtmans, Waalwijk P. N. Dekkers, WaspikH. W. V. van der Wildenberg, Loon op Zand. Op 42 Januari a.s. zal in het hótel «Het Wapen van Amsterdam* eene hu moristen-wedstrijd plaats hebben, uitge schreven door de Tooneelvereeniging «Kunst en Genot* alhier. Reeds hebben zich eenige humoristen voor dezen wedstrijd opgegeven en zal weldra het getal zeven bereikt zijn. Naar we vernemen zal voor de publieks prijs een zilveren medaille beschikbaar worden gesteld. Onzen stadgenoot de heer B. Baaijens Gz. is benoemd tot kantoorhouder te Veen. Tot Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herbenoemd de heeren J. Zonne veld en H. v. Wijk. De Kerstfeestvieringen zijn Vrijdag, middag reeds begonnen met de kinderen der bewaarschool der Ned. Lierv, Gemeente. De kinderen werden onthaald en ontvingen allen een geschenk. Ds. Huijgens vertelde bij een fraaieri Kerstboom een aardig Kerstverhaal. De verpleegden en oudjes in het Protest. Ziekenhuis vierden hun Kerstfeest op den 4ste Kerstdag. Hier was veel werk gemaakt van de versiering, waarbij de zieken en oudjes volop genoten. Op den 2e Kerstdag had des avonds in de Ned. Herv. Kerk eveneens met een fraaien, versierden en verlichten Kerstboom, de viering plaats met de kinderen der Zondagschool, ook hier was het evenals in het Ziekenhuis, Ds. Huijgens die de leiding had en een Kerstverhaal vertelde De kinderen werden op de gebruikelijke wijze onthaald en ontvingen ook hier elk een geschenk. Tal van ouders en belang stellenden woonden dit Kerstfeest bij. De kinderen der Geref. Zondagschool vierden op hetzelfde uur hun Kerstfeest in de Geref. Kerk. Hier was het mej. Hansen die de leiding had. Ook de kinderen dezer Zondagschool werden rykelyk ont haald en ook hier waren een groot getal belangstellenden opgekomen. Naar wij vernemen wordt wacht meester Kooien, van de brigade der Kon. Maréchaussée alhier, met ingang van 5 Januari overgeplaatst naar Budel. Wacht meester Warmenhoven uit Budel zal hiervoor in zijn plaats komen. Door de Maréchaussée's alhier is onder de gemeente Elshout een gehuwd persoon, vader van 3 kinderen, gearresteerd, als verdacht van onzedelijke handelingen met een 42-jarig meisje uit den Elshout. Naar wij vernemen is de verdachte W. v. D. reeds naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht en heeft direct een volledige bekentenis afgelegd. Men meldt aan het Handelsblad In den zomer van 4923 is een wetje tot stand gekomen, dat den Minister van Financiën de bevoegdheid verleent nadere voorschriften te geven omtrent de aangiften, die volgens de wettelijke bepalingen in zake de invoerrechten en accynzen op de kantoren dier middelen moeten worden ingeleverd. Die nadere voorschriften kunnen betreffen den vorm der aangiften en het aantal exemplaren, dat moet worden ingeleverd. Tevens kan daarbij worden bepaald, dat gebruik moet worden gemaakt van formu lieren, die van Rykswege verkrijgbaar worden gesteld tegen een prijs die den kostenden prijs zooveel mogelijk nabij komt. Op grond van dit wetje is thans bepaald, dat met ingang van 4 Januari 4924 de aangiften, die volgens de wettelijke be palingen inzake' den slachtaccijns op de kantoren der accynzen moeten worden gedaan, in dubbel zullen zijn in te leveren. Deze aangiften betreffen a. de slachting van vee voor binnenlandsch gebruik, b. de slachting van vee, waarvan het vleesch in verschen staat met afschrijving van den accijns zal worden uitgevoerd, c. het be komen van geleibiljetten voor het vervoer van versch vleesch. De formulieren zullen van Rijkswege op de kantoren der accijnzen verkrijgbaar worden gesteld. Geëisch zal worden, dat de formulieren in goed leesbaar schrift worden ingevuld, zonder schriftdelging, doorhaling of over schrijving. De aangifte moet met inkt worden geschreven, terwijl het dubbel door middel van carbon-doordruk kan worden verkregen. Veranderingen moeten door den aangever bij onderteekend renvooi worden goedgekeurd, terwijl de ontvanger dit ten blijke van erkenning moet parafeeren. Almkerk. Ged. Staten dezer provincie zullen op 23 Jan. a.s., nam. 4 uur, verslag uitbrengen betreffende het beroep der Herv. Schoolvereeniging te Almkerk, tegen het besluit van den Raad dier gemeente, waarby afwijzend werd beschikt op de aanvrage tot 't beschikbaar stellen van schoolruimte voor 400 kinderen. 2de Kerstdag werden de kinderen der Zondagschoolsereeniging alhier getrac- teerd in de O. L. School a. d. Yoorsteeg. Zooals te begrijpen is hadden de kleine veel pleizier. Chocolademelk, krentebollen, sinaasappelen enz. vonden gretig aftrek. A.s. Zondagmorgen hoopt Ds. Röth, Ned. Herv. predikant alhier, na van zijn ziekte weer hersteld te zijn, weder voor zijne gemeente op te treden. Naar wij vernemen zal het kerst feest voor de Zondagschoolkinderen alhier, (welke door ongesteldheid van Ds. Röth was uitgesteld) gehouden worden op Don derdag 3 Jan. a.s. Capelle. Jl. Woensdagmiddag werd met de kinderen der Zondagschool in de Ned. Herv. Kerk alhier Kerstfeest gevierd. De kleinen werden toegesproken door Ds. Meijers en den heer A. Ros, terwijl zij ondertusschen getracteerd werden. Ieder kind kreeg als aandenken een cadeautje. Hoogst voldaan gingen de kleinen ruim vier uur huiswaarts. De dezer dagen in de gemeente Sprang-Capelle gehouden collecte voor nood lijdend Duitschland heeft opgebracht f 4 03.44 De jaarlijksche verpachting van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier zal gehouden worden a.s. Maandag 34 dezer. Dossen. Naar wij vernemen bestaan er bij onze Regeering ernstige voornemens om de brigade der Koninklijke Marechaussée alhier, met 4 Mei a.s. op te heffen, en in de plaats daarvan eene Rijksveldwachters standplaats te vestigen. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk ten bate voor het Zenuwlijders gesticht te Zeist bracht op ruim f29. In de nabijheid van het Capelsche Veer heeft een ongeval plaats gehad, dat boven verwachting goed is afgeloopen. Dok ter de Groot uit deze gemeente stond met zijn auto stil voor het huis van den pe- troleumhandelaar Bouman. Van den te- genovergestelden kant kwam met flinke snelheid een vrachtauto van den steenkolen handelaar Mouthaan uit Capelle. Deze reed tegen de auto van den dokter aan met gevolg dat groote schade werd aan gebracht aan de auto. Elet voorgedeelte werd bijna zoo goed als geheel in elkaar gedeukt. Oudendijk. Het fanfarecorps «Kunst na Strijd*, direc'eur de heer C. G. van Dijk, hoopt op Zaterdag 29 December a.s., des avonds half zeven in de 2de openbare school een muziekuitvoering te geven voor hare begunstigers. Donateurskaarten zijn op der. avond der uitvoering aan de zaal nog verkrijgbaar. Het Min. van Landbouw, Handel en Nijverheid verzocht den heer H. van Andel alhier, te willen optreden als cor respondent inzake de varkensmesterij en fokkerij. Het ligt in de bedoeling der Regeeiing, door de geregelde opgaven hunner correspondenten te verzamelen, ver trouwbare gegevens te verkrijgen, ten dienste zoowel van de varkenshouders als voor de handelaren. De zangvereeniging «Kunst na Arbeid*, directeur de heer J. Spierings, hoopt Woensdag 2 Januari a.s. in de 2e openbare school hare gewone winteruitvoe- ring te geven. Ondhensden. De vrouw van v. L-> volkslogementhouder alhier, is met een der logé's, een zeker® v. E., met de nooderzon vertrokken, haar man met vier kleine kinderen achterlatend. Sprang. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier werd gekozen J. Haverhals Sr. Door onzen burgemeester, de Edel- Achtb. heer Meijer, werd aan de gemeente een stuk grond ten geschenke aangeboden voor bouwterrein van het nieuwe raadhuis. Het terrein is gelegen tegenover het bestaande raadhuis te Vrijhoeve-Capelle. De heer J. L. van Santen is her kozen tot lid van het burgerlijk armbestuur van het voormalige Sprang. Den verkoop van vlaggetjes tot leeniging van den nood in Duitschland heeft in Sprang f 28.20 opgebracht. De heer W. van Drongelen heeft zijn benoeming tot ouderling bij de Ger. Kerk aangenomen. De heer H. M. Zwart heeft voor zijn benoeming tot diaken be dankt. In deze vacature zijn nu candidaat gesteld de heeren Klaassen en van Mers- bergen. Onze vroegere dorpsgenoote mej. A. Chabot herdacht enkele dagen geleden den dag dat zij voor 25 jaren in dienst kwam bij H. M. de Koningin ten paleize te 's Hage. Ter gelegenheid van deze her denking werd door H. M. eigenhandig aan de jubilaresse een cadaeu aangeboden. Prin ses Juliana bood bloemen aan. Onder het dienstdoende personeel ten paleize werd dezen dag feestelijk herdacht. Van wege de Gereformeerde kerken Sprang-Capelle zal met Oud- en Nieuwjaar gecombineerden dienst des Woords gehou den worden. Oudejaarsavond in de kerk aan het «Bruggetje* en Nieuwjaar in de kerk te Sprang. Beide malen hoopt ds. de Jonge als voorganger op te treden. Den 2e Kerstdag werd door de kinderen van de zondagschool «Jachin* in het Ger. kerkgebouw Kerstfeest gevierd. Ds. de Jonge nam de leiding op zich en behandelde met de kinderen het Kerst evangelie. Verschillende kerstliederen wer den gezongen. Op diverse versnaperingen werd getracteerd, terwijl aan het slot nog mooie geschenken werdén uitgedeeld. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken met ouders en belangstellenden gevuld. Donderdagavond j.l. vierden de kin deren der Ned. Herv. Zondagschoolvereen. in het Herv. kerkgebouw Kerstfeest. De leiding berustte bij Ds. Wolthers die dit feest op gebruikelijke wijze opende en de Kerstgeschiedenis met de kinderen behan delde. Door de kinderen werden verschil lende liederen gezongen. Onderwijl dit geschiedde werden ter afwisseling verschil lende versnaperingen uitgedeeld. Als aandenken kreeg elk een cadeautje mede naar huis. In opgewekte stemming trokken deze kleinen om c.a. 9 uur huis waarts. Grenderen. Bij de Herv. Gemeente zijn herkozen, als Kerkvoogd de heer Antoon Vos Hzn., als Notabel de heer D. van Gammeren. Meeuwen. Tot leden van het comité voor de te houden Bazar ten bate van het Groene Kruis, zijn alhier aangewezen de damesC. J. de Graaf, A. P. Sprong, B. A. Deckers en G. Scherff. Nieuwendijk Maandagavond gaf de Fanfare «Crescendo* voor een talrijk publiek een uitvoering. De muziek welke ten ge- hoore werd gebracht was uitstekend. Ter afwisseling werden voordrachten en samen spraken gegeven, die uitstekend waren in gestudeerd en die ook de lachlust opwekte. De heer Vos komt dezen avond een woord van dank toe voor de flinken medewerking bij het voordragen. Het middernachtuur was spoedig aangebroken, zoodat ieder zich hoogst voldaan, huiswaarts moest begeven, met den wensch, dat «Crescendo* niet zoo lang meer zal laten wachten weder zoo'n een gezelligen avond te geven. Den 2en Kerstdag gaf de Geref. Knapen vereen. «Benjamin* haar jaarver gadering de opkomst was zeer bevredi gend. Wat ten gehoore werd gebracht was goed te noemen. De tractatie viel bizonder goed in den smaak, zoodat ouders, dona teurs en knapen dien avond veel hebben genoten. Sleenwijk. Ds. J. H. Beumee alhier, heeft een beroep ontvangen van de Geref. Kerk te Tholen. Uitwijk. Op initiatief van den Ker- keraad en met medewerking der gemeente leden is alhier een kachel in de kerk ge plaatst, welke zeer ten genoege der gemeente op Zondag en de beide Kerstdagen het aangenaam heeft doen gevoelen van een verwarmde kerk. Veen. Het fruitseizoen kan gezegd worden dat achter den rug is. Zaterdag werd door beurtschipper Aaldijk de laatste fruitreis naar Rotterdam ondernomen. Wondrichem. Het bestuur der land bouw vereeniging «Samenwerking* besloot de cursus in landbouwboekhouden te houden in café H. Vink te Oudendijk. De eerste les zal gegeven worden op Dinsdag 8 Jan. a.s., aanvangende 's avonds 6,45 uur. Wijk. Maandagavond gaf de muziek- vereeniging «Oefening en Uitspanning* een uitvoering voor hare Donateurs, in ver eeniging met de Wijksche tooneelclub. 't Was een werkelijk genoegelijke en mooien avond, 't Is met «Oefening en Uit spanning* eigenlijk zoo gesteld, die is boven onzen lof verheven. Als altijd werden da muzieknummers weer prachtig uitgevoerd. Ze werden afgewisseld met leuke duetten Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2