Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4358, Vrijflap 28 December Op de bank der gezworenen. FEUILLETON. Ouderdom en Gezondheid. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine by menschen op leeftijdwant terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zyn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids wijsheid. Oude menschen zijn veistandig door de harde ondervinding, en zij zeggen «Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefening en de noodige rust.« Zoovelen verwaar- loozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken d fl.75 per doos. Kantongerecht te Heusden. Strafzitting van 21 Dec. 1923. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het O. M.Mr. J. S. Loke. GriffierMr. W. Ruitinga. Deze zitting deed ons denken aan «Het lied, dat als een nachtkaars uitgaat. Immers kwamen slechts 21 zaken op den rol voor, zoodat wa de laatste zitting van het jaar hadden mee te maken als kleinste zitting in 1923. Twee uitgestelde zaken tegen P. L. v. d. H. te Werkendam, werden het eerst door den deurwaarder uitgeroepen. De eene betrof burengerucht en de andere openbare dronkenschap. Van het buren gerucht zeide bekl. niets meer te weten, maar zyn vrienden hadden hem gezegd, dat hij heelemaal niet geschreeuwd had. En wat de dronkenschap betreft, bekende hij flink dronken te zijn geweest, maar van een of twee glaasjes had hij het steeds te pakken. Getuige-verbalisarit Baggerman, nacht waker te Werkendam, zeide dat bekl. een tamelijke lastpost is en daarom kreeg hij voor het eerste feit f 5 of 3 d. en voor het tweede f 10 of 5 d, terwijl de Novelle van REIN HOLD ORTMANN. 9) «En hij is zeer ongelukkige voegde Helena er zachtjes bij. «Ik heb dat op gemerkt, voor gij thuis waart. Wij zullen alles doen, wat wij kunnen, om hem weder vroolijk en levenslustig te maken. IV. Losberg had zijn bescheiden betrekking als schrijver aanvaard en de nieuwe huurder had in alle stilte het kleine kamertje be trokken. Maar de verwachtingen, welke de beide echtgenooten van hun samenleven met den nieuwen huurder gekoesterd had den, werden slechts voor een klein gedeelte vervuld. Hartwig leidde in zijn vertrekje het leven van een menschenschuwen klui zenaar en cp Losbergs hartelijke uitnoo- diging, om de avonden bij hen in de woon kamer door te brengen, antwoordde hij rondweg, dat hij steeds maar het liefst alleen bleef, en men moest hem maar geen gezelligheid willen opdringen, die voor beide partyen heel spoedig niets dan een lastige dwang zou wezen. Af en toe maar zeer zelden ge beurde het wel eens, dat hij met een of andere verzoek tot hen kwam en dan een Kantonrechter hem tevens aanried om het in den vervolge maar met chocolade of melk te doen. L. A. R. te Wérkendam, is van een vonnis, wegens overtreding der Wapenwet, in verzet gekomen. De vorige zitting kreeg hij f 75 boete of 30 d. h. en dat vond Lucas te veel. Hij is echter niet ver schenen, zoodat het verzet vervallen wordt verklaard. H. A. V. de D. te deWerken, moest terechtstaan omdat hij melk had verkocht, waaraan 10 pCt. water was bijgevoegd. De Kantonrechter zei, dat hij dit eene zeer ernstige overtreding der Warenwet vond, daar de menschen in deze streek meer dan genoeg water gratis kunnen krijgen en dan ook melk, maar geen water koopen. En aldus de Kantonrechter 't is wel opvallend, dat men melk vaak zoo gaarne goed wascht, terwijl men voor andere zaken, die reiniging broodnoodig hebben, bijna geen water durft te gebruiken. De melkboer kreeg f 50 boete of 1 mnd. h. en de boodschap er bij, dat een tweede keer alleen hechtenis en geen geldboete meer zal worden gegeven. J. v. V. te Werkendam is blijkbaar een groot liefhebber van spelen op de mondharmonica. Jammer evenwel, dat hij het op de verkeerde manier doet, d.w.z. niet om te trachten schoone geluiden aan zijn instrument te ontlokken, maar meer om de politie onaangenaam te zyn, zooals de verbalisant Baggerman, die als getu'ge werd gehoord, verklaarde. En, aldus de verbalisant, 't is een lastige en vervelende jongeman, die nooit naar waarschuwingen wil luisteren. Dit is niet heel erg, hernam de Kanton rechter, dan zal ik hem wel eens leeren luisteren en met eene boete van f 15 of 10 d. werd bekl. begiftigd. H. J. B., chauffeur te Aalburg, kwam er door toevallige omstandigheden buiten gewoon goed af. Zijn vriend v. d. Mooren, eveneens chauffeur van beroep, maar toe vallig by een anderen autobusondernemer, had klacht gedaan bij de rijksveldwachters te Heusden, dat bekl. hem op den Heus- denschen Dijk voorbij was gereden en toen dwars over den weg was gaan staan, zoodat v. d. Mooren, door het plotseling stoppen van bekl. bijna op de autobus van dezen was gereden en dezen bovendien niet kon passeeren. v. d. Mooren, thans als getuige gehoord, verklaarde na voorlezing der dagvaarding, dat het onjuist was, dat bekl. met zijn autobus dwars over den rijweg was gaan staan. De Kantonrechter las toen het proces verbaal voor, waarin duidelijk stond, dat getuige aan de rijksveldwachters had ver klaard, dat bekl. met zijn autobus dwars over den rijweg was gaan staan, waarom hij opmerkte, dat de dagvaarding geheel overeenkomstig het procesverbaal was ge steld. De fout lag dus óf in de vroegere verklaring van bekl. óf in een onjuiste opname door de rijksveldwachters. Door de verklaring van getuige verviel vanzelf het bij dagvaarding aan bekl. ten laste gelegde, zoodat hij moest worden vrijge sproken hetgeen dan ook geschiedde. A. v. B. te Gorinchem, had in de rivier de Merwede, onder Sleeuwijk, zonder schrif telijke vergunning van den rechthebbende, kwartiertje bij hen bleef. Maar ook dan sprak hij nog niet heel veel, maar verge noegde er zich meestal mee, naast het bedje van het kind te zitten, en het opmerkzaam gade te slaan, als het lag te slapen, of er op een beetje onhandige manier mee te spelen, als het wakker was. Zoo naderde het Kerstfeest en Losberg, die van den architect een kleine gratificatie ontvangen had, verzuimde niet, naar goed oud Duitsch gebruik, een kerstboompje in gereedheid te brengen. Wat hij er als geschenk voor zijn jonge vrouw daaronder kon leggen, was wel zeer bescheiden, maar zij gevoelden zich niettemin zeer gelukkig. Zy waren toch jong en gezond en hadden hun blozend kind, en in het vervolg had den zij misschien wel geen armoede te vreezen Wat hadden zij in het bewust zijn van hunne liefde nog meer noodig, en bij het vriendelijke kaarslicht van den klei nen kerstboom scheen alle leed en strijd vergeten Hartwig was 's morgens vroeg, zooals hij gewoon was naar zijn werk gegaan maar het was reeds lang donker en nog was hij niet thuis. Helena had een klein feestmaal toebereid, waaraan hy dezen keer, wat er ook gebeurde, moest deelne men ea zij was een beetje bezorgd, dat hij zoo lang vergeefs op zich liet wachten. «Als hem maar niets overkomen is,« zeide zij, «hij werkt op de stelling van het nieuwe stationsgebouw. Hoe licht kan hem daarbij een ongeluk overkomen.* gejaagd. Bekl. zei, dat hij dacht, dat hij, in het bezit zijnde eener jachtacte, nu ook overal mocht jagen, waar hij wilde. De Kantonrechter vroeg, of hij wel meerdere malen in het bezit eener acte was geweest en zoo ja, of hij dan nooit vergunningen van eigenaren had gehad. Bekl. antwoordde bevestigend, waarop de Kantonrechter niet erg vriendelijk her nam «Ben je nu werkelijk zoo dom, om te meetien dat ik geloof hecht aan je verzinsels Je bent lichamelijk ongelukkig en daarom wil ik je niet al te streng straffen, hoewel je geen beetje verdient.* Met f5 of 3 d. moest bekl. zijn stroop tocht bekoopen. Bij hoest of verkoudheid, heeschheid of keelpijn zijn Therme- Tabletten het meest aan te bevelen. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apoth. en drogisten. Vergadering van den Gemeenteraad van SLEEUWIJK, gehouden Donderdag 20 December 1923. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer van 't Sant. Voorzitter de heer Beukenkamp, Bur gemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vergadering van 16 No vember en 1 December j.l. welke na eene opmerking worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede le. dat de door den Raad ingestelde oudercommissiën zijn geïnstaleerd 2e. dat B. en W. voorstellen om drie jarig griendhout te verkoopen, waarvoor de noodige machtiging wordt verleend 3e. dat bij het kadaster niets bekend is omtrent een publiek pad van den Straat weg naar den Dijk en de gemeente der halve geen rechten kan doen gelden. Ingekomen is een Koninklijk besluit tot goedkeuring der op 30 Augustus j.l. vast gestelde verordening tot heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting. Een schrijven van B. en W. van Wou- drichem houdende toezending eener door den Raad dier gemeente aangenomen motie, inzake herziening jaarwedden regeling ge meenteambtenaren en wijziging der wetten tot regeling van het Hooger- en Middelbaar Onderwijs. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld van D. van Vuuren en J. W. Roubos. Worden in handen gesteld van B. en W. om advies. Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening f 4500 ten be hoeve van het G.E.B. Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit om uitgaven te brengen ten laste van den post voor onvoorziene uitgaven. Wordt herbenoemd tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur van deWerken H. Walraven Kz. en van Sleeuwijk P. Ippel. Wordt herbenoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwys de heer P. Huisman. Wordt besloten tot aankoop van 1450 M2 grond voor den bouw eener ambts woning voor den Burgemeester a f 1 per M8. Wordt besloten tot onderhandsche ver- Ook Losbergs gezicht werd ernstiger. «Dat zullen wij niet hopen. Hoe somber en karig in woorden hij ook steeds zijn moge, in den omgang met hem, krijgt men steeds het gevoel, dat men met iemand met een rijk gemoed en rein geweten te doen heeft «Het doet mij genoegen, u zoo te hooren spreken, HorstAls ik maar eens wist, wat dat geheime leed van hem is. Dan zou men nog eens iets khnnen doen, om het wat te verzachten. Maar ik heb waar lijk reeds sedert lang allen moed opgegeven, dat hy het ons eens zal toevertrouwen.* Op dit oogenblik vernamen zij den tred van den teruggekeerden huurder, in de nabijgelegen kamer. Op Heiena's zachte aanmaning klopte Losberg dadelijk aan de deur, om hem tot het feestmaal uit te noodigen. Hij vreesde ecbter reeds, dat de uitnoodiging afgeslagen zou worden maar tot zijne blydschap kwam van binnen bet antwoord «Zonder uwe uitnoodiging, was het toch plan geweest, mij voor een poosje bij u op te dringen. Geef mij nog een paar minuten, om mij wat te verkleeden.* Eer er een kwartier om was, kwam hij werkelyk binnen, netjes gekleed en men zou niet gezegd hebben, dat hij tot de arbeidende klasse behoorde, als zijne han den hem niet verraden hadden. Deze toch waren rood van de koude en bedekt met kleine wondjes, veroorzaakt door de bijtende kalk en de scherpe kanten der steenen. huring van een gedeelte dijkberm aan J. Elshout voor f 5 per jaar en van een stuk grond aan W. Verschoor voor f 10 per jaar. Wordt vastgesteld de gemeentebegrooting voor 1924 en de begrooting van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf voor 1924. Op voorstel van den heer van der Straaten worden de prijzen der electriciteit met ingang van 1 Januari 1924 gebracht op f 0.45 per K.W.U. voor lichtgebruik en op f0 20 per K.W.U. voor krachtge- bruik. Bij de rondvraag spreekt de heer Wal raven over eene betere regeling van de brandweer de heer van der Straaten over de wenschelijkheid van de aanschaffing van een lijkwagen voor Werkendam en de Werken. Hierna wordt de vergadering' gesloten. Ik had mijn land verhuurd tot bloot- schoof 1926, met het recht van jacht en visscherij. Nu is in den loop van dit jaar het land verkocht zonder dat er in den koop iets van vermeld is. Houdt de huurder het recht op jacht en visscherij zoo lang hij het land in huur heeft? De pachter van uw land is, zooals U zegt, tevens pachter der jacht en der visscherij. Krachtens zijn pachtrecht van het land is hij volgens de nieuwe Jachtwet, waai van het nog onbekend is wanneer zij in werking treedt, gerechtigd tot het genot der jacht. Dat het land in den loop van dit jaar is verkocht, heeft geen invloed op de huur van het land. De huur blijft voortduren tot blootschoof 1926 en met haar het recht van den huurder op jacht en visscherij, dat wil dus zeggen dat de huurder het recht op jacht en visscherij behoudt, zoolang hij het land in huur heeft. De kooper kan hieraan niets veranderen, noch onder de oude, noch onder de nieuwe Jachtwet. Alhier heeft eene gehuwde vrouw haar man en een paar kleine kin'eren in den steek gelaten en is er met een ander van door gegaan. Heeft de man nu het recht zijne vrouw door de politie terug te laten halen E. v. G. Ik wil iemand failliet laten verklaren. Hoe moet ik daarmee aan H. H. RECHTZAKEN. De Rechtbank te 's Bosch eischte, in hooger beroep, tegen H. K. te Genderen, bevestiging van het vonnis, n.l. 3 maanden gevangenisstraf. Sprak A. v. B. te Dussen, beklaagd van mishandeling, vrij. Veroordeelde J. v. B. te Dussen, wegens mishandeling, tot 6 maanden gevangenisstraf. Z. B. te Andel, wegens valschheid in geschrifte, tot 6 maanden gevangenisstraf. Rheumatiek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door San&pirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Hij droeg een tamelijk omvangrijk pakket onder den arm, dat hij bij de deur neer legde zijn oogen waren op den branden den denneboomen gerichthij haalde zwaar adem, terwijl zijne trekken een smartelijke uitdrukking aannamen. Eerst toen Helena hem met haar in nemend lachje tegemoet trad, scheen hij er aan te denken, dat hij hier gekomen was, om een vroolijk feest met jonge echt paar te vieren. Hij gaf Helena en ook haar man de hand en wenschte hun een gelukkig kerstfeest. Toen haalde hy een met belletjes versierden harlekijn uit den zak en legde dien op het bedje van het slapende kind. Het was voorzeker de mooiste, die hij had kunnen krijgen en de oogen van de jongste moeder schitterden van geluk. «Wat zal hij blij zijn, als hij wakker wordt!* zeide zij. «Wat gij aan den kleine gedacht hebt. En hij kan u nog niet eens bedanken.* De metselaar trachtte de aandoening, die hem nog steeds de borst benauwde, achter een gedwongen toon te verbergen. «Des te beter, juffrouw Losberg I Juist de vrees voor dankbetuigingen is het, die iemand het geven van geschenken minder aangenaam maakt.* Helena ging naar den keuken om de laatste hand aan het avondeten te leggen en Hartwig maakte zich hare afwezigheid ten nutte, om zyn pak te openen. «Mag ik zoo vrij zijn, mijnheer Losberg BERICHTE?! VAK BEN PLANTENZ1EKTEN- KlNDltlEN DIENST. Bespuiting met carbol!neum. De aandacht van belanghebbenden zij er wederom op gevestigd, dat een be spuiting met carbolineum de werkzaamste en meest aanbevelenswaardige bestrijding is van alle insecten, die op het hout onzer vrucht- en andere boomen overwinteren. In het bijzonder geldt dit voor bladluizen op pruim, appok, sneeuwbalschild- en dopluizen op perzik, druif, appelspint op kruisbessenspruitvreter op Roode en Zwarte bessenworm aan frambozen vantsen op appel, roode aalbes, en meer andere. In alle gevallen, waarin gedurende het vorige seizoen deze insecten aanwezig waren, is een bespuiting zeer gewenscht. Behalve de genoemde insecten, kunnen ook enkele schimmelziekten met car bolineum bestreden worden, n.l. Monilia- ziekten bij de pruim en verder mossen en algen (groen beslag) op oudere boomen. De meest geschikte tijd voor de bespui ting is voor de perzik in de kas van nu tot het midden van Januariperzik buiten tot begin Februaridruif in kassen van nu tot in Februariappel, peer, pruim, sneeuwbal e. d. van nu tot in Maart. Voor perzik moet de emulsie niet sterker genomen worden dan 5 pCt., in alle andere gevallen gebruike men een emulsie ter sterkte van ongeveer 7J pCt. Nadere inlichtingen over deze bespuitingen worden gaarne verstrekt door den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werk zame ambtenaren van dezen dienst. PLAATSELIJK NIEUWS. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel blijft het zeer kalm. Men hoort alleen van eenigen uitvoer naar het bezette gebied. De marktprijs wordt evenwel vaster. Men besteedt voor het goede han- delshooi f 18 per 500 K.G. 's Gravemoer. Bij de door den Rijks waterstaat gehouden aanbesteding voor het bouwen eener wachterswoning aan de Hooge Brug onder deze gemeente en het vernieuwen van de deuren aan twee keer sluizen in den Lagen Weg waren 9 in schrijvers, waarvan de hoogste op f 8275 de laagste inschrijvers waren Gebr. van der Steen te Made voor f 6054. Bij de Chr. Geref. Gemeente alhier zijn gekozen als ouderling de heer C. Faro en als diakenen de heeren W. H. Heijblom en M. Rozenbrand. Op eersten Kerstavond gaf de Chr. Zangvereeniging «Halleluja* in de Geref. Kerk eene uitvoering, afgewisseld door een paar samenspraken. Naar gewoonte was er eene groote opkomst. Op tweeden Kerstavond vierde de Zondagschool der Ned. Herv. Gem. haar Kerstfeest, eveneens onder groote belang stelling van het oudere geslacht. Werkendam. Door tusschenkomst van het bestuur van het Nutsdepartement is alhier een zoogenaamde «Reizende Bibliotheek* ontvangen, waarin 100 boeken. Zaltbommel. Bij Kon. besluit is op nieuw benoemd, met ingang van 4 Januari tot burgemeester alhier, J. F. B. van Hasselt. eenige kleinigheden voor uwe vróuw onder den kerstboom neer te leggen. Zy heeft mij in de laatste weken zooveel vriende lijkheid betoond dat ik haar zeer gaarne mijn erkentelijkheid wilde betoonen.* «Gij weet, dat wij u hier in huis ge heel als vriend beschouwen,* antwoordde Losberg hartelijk. «Een opmerkzaamheid, die van u komt, zal mijn vrouw gewis dubbel verheugen. Maar wat ik daar zie, is veel te kostbaar. Gij hebt er niet goed aan gehandeld, zooveel geld er voor uit te geven.* «Ik verdien veel meer, dan ik noodig heb en ik ik heb ook niemand, aan wien ik het eens zou kunnen besteden. Gun mij daarom tenminste dit kleine ge noegen.* Helena was hartelijk verheugd over de gescher.ken van den huurder. Zij reikte hem hare beide handen, zag hem met van geluk stralend oogen in het gelaat en zeide «Ik dank u, lieve vriend 1 Dit is de schoonste kerstavond mijns levens, want nu bezit ik alles, wat een menschenleven zonnig en gelukking kan maken.* Hartwig liet hare handen niet dadelijk los zijn gelaat onderging een heele ver andering, en zijn lippen beefden. Eenige oogenblikken gingen er voorbij, eer hij iets antwoordde en ook toen kwamen de woor den met moeite uit zijn mond. «Zorg voor dat geluk, lieve juffrouw Losberg, en be waar het als uw kostbaarste, heerlijkste goed. Wordt vervolgd.) Jfieswsbtad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5