HOESTbj GRIEP. Duizenden negers, die in de fabrieken en andere bedrijven te New-York werk zaam zijn, ontvlieden de hevige koude door naar hat warmere Zuiden te vertrekken. en scherpte inde keel. Neem Anga-bonbons ofAnga-siroop. Verhrijqh bij Apoth.en Drogisten Een nieuw fort Chabrol. Te Ajaccio hadden twee bandieten Spada en Rutili, die zich verraden waanden, schoten gelost op een vrouw en haar zoon, waarbij zij gehuisvest waren. leiden wer den ernstig gewond. De bandieten hadden zich daarop terug getrokken in een landhuis in de omstreken van Ajaccio, waar zij door de politie en de gendarmen wsrden ontdekt en belegerd. Vrijdagmorgen, omstreeks 5 uur, slaagde er Spada in, de waakzaamheid der gen darmen te verschalken en naar een hoogte te vluchten, vanwaar hg het tuur opende. Terzelfdertgd verliet Rutili het huis, doodde den inspecteur Pappini, verwondde ernstig den inspecteur Suzzoni en bracht lichte verwondingen toe aan den gendarm Canale. Den inspecteur Aquaviva gelukte het zich op den bandiet te werpen en dezen na een hevigen strijd te overmeesteren. Twee gidsen, die den bandiet vergezel den, zyn eveneens gearresteerd. Ecu vreeielp drama. De correspondent van sDe Tyd« te En schedé bericht De geheimzinnige verdwyning van den jongen Valk, die nu reeds veertien dagen het naburige Duitsche grensplaatsje Rheine in opschudding heeft gebracht, heeft een droevige ontknooping gehad. Zooals reeds werd gemeld, had de vader van den jongen Israëliet een belangryk bedrag uitgeloofd voor hen, die in deze duistere zaak eenig licht konden verspreiden, terwgl het de politie niet mocht gelukken, de schryvers van de dreigbrieven aan den heer Valk, waarbg dezen werd verzocht groote bedra gen in geld op een bepaalde plaats te be zorgen, uit te vinden, niettegenstaande een tweetal malen de schyn werd gewekt, dat 't gcëuschte geld op de aangegeven plaat* zou worden gebracht. Van de inmenirn y der politie waren de misdadigers dan siet-d op de hoogte. Dezer dagen vervoegden zich e*#r.woi twee jongelieden, resp. 17 en 18 j<*> oud, vroegere vrienden van den vermist*, bg den heer Valk, wien zy mededeelder. «aders inlichtingen omtrent de verdwijning van zyn zoon te kunnen geven, mits hij hun de uitgeloofde belooning wilde ver strekken. De heer Valk, die de beide kna pen aan de praat wist te houden, waar schuwde inmiddels de politie, die, gesteund door eenige detectives uit Berlyn, dag en nacht werkte om een spoor van de ont voerders te ontdekken. Op aanwyzing der jongelieden vond men het lyk van den vermiste, waaraan een voet en de rechterarm ontbraken, in een kuil achter het slachthuis in de Munster- itrasse. By het scherpe verhoor, dat thans volgde, vielen de beide jongelieden spoedig door de mand en bleek uit hun bekentenis het volgende Zy hadden beiden den jongen Valk ont voerd, hem daarna met een revolver be wusteloos geslagen en in den kuil achter het slachthuis geworpen. Toen zij bemerkten met de herhaalde dreigbrieven geen resultaat te hebben, hadden zij Valk een voet afgesneden en dezen in een actentasch in een der straten van Rheine neergelegd. Nadat hem op deze wyze ook een arm was afgenomen, was Valk overleden. Nu zy echter inzagen door het schryven van dreigbrieven toch geen geld te zullen krygen, hadden zy dit laatste middel het te doen voorkomen, of zy nadere aan wijzingen zouden kunnen geven te baat genomen. Zoodra de belooning in hun han den zou zyn, waren zy van plan naar Hamburg en van daar naar Amerika te vertrekken. Uit een en ander blykt dus, dat de destijds gevonden voet inderdaad die van den vermiste was. Het geheele stadje is diep onder den indruk van deze gewelddaad, niet in het minst de ouders van het slachtoffer, die tot de meest geziene filantropen van Rheine behooren. de neerslag 784 milimeter, tegenover 691 mm. normaalvooral in Mei en October viel veel regen. De temperatuur overdag was gemiddeld een halten graad celsius beneden normaal. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg ongeveer 1346 tegen 1377 uren normaal. o De Regeeringacrisis. Aanblijven van het kabinet-Ruys waarschijnlijk. Be sntilagaanrra|e niet aaavaard. (Corr. Bur.). BINNENLAND. Bet weer in 1B13. Het Kon. Ned. Met. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige over zicht van het weer in het afgeloopen jaar. Gemiddeld over het geheeld land bedroeg Een 100-jarige. De weduwe Johanna Mans, geboren Mulder, verpleegde in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag, is Zater dag 100 jaar geworden. Z:j is geboren te Steenbergen. ie pestrhèqne en giredieist. De directeur van den postchèque- en girodienst heeft aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal bericht, dat omtrent het tijdstip van de heropening van den dienst nog niets kan worden meegedeeld. o Ante deer eae trein gegrepen. Zondagavond omstreeks halftien is een auto uit Rotterdam, waarin 4 personen zaten, bij het passeeren van een overweg nabij Kethel, ten westen van Rotterdam, door een trein aangereden en nagenoeg geheel verbryzeld. De chauffeur P. Mulders en mej. Kremer, die naast den chauffeur zat, werden over de tochtruit uit de auto geslingerd. De chauffeur overleed reeds tijdens het trans port naar Rotterdam. Mej. Kr. werd naar een ziekenhuis verroerd. Haar toestand is zeer bedenkelyk. De beide andere inzittenden de heer De Boer en mej. A. Kimmel, beiden uit Rot terdam, zyn er met lichte verwondingen afgekomen. Dit is reeds de tweede maal, dat aan desen niet meer bewaakten overweg een doudelyk ongeluk heeft plaats gehad. lei éeeée ea eea keéwelude. T *n Zaterdag een commensaal, die in O Spuistraat 11 huis te Amsterdam woont, iriuiH kwam, rook bij een zeer sterke gas- ujcht. In een vertrek, waar de gaskraan openstond, vond hy twee vrouwen, die reeds bewusteloos waren. Dadelyk werd de hulp van de politie en van den Genees kundigen Dienst ingeroepen. Bij de eene vrouw, een 75-jarige weduwe, die op de tweede verdieping van hetzelfde psrceel woonde kon geen hulp meer baten. Zij was reeds overleden. De tweede vrouw, de bewoonster »an het benedenhuis, gaf nog teekenen van leven en is naar het gasthuis vervoerd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is dat de gummislang los heeft gelaten van de gasleiding. Uit bet Land- en TuiibenwbedrUf. Het bedrag van uitvoer van bloembollen, enz. heeft over 't vorig jaar 't hoogste cyfer bereikt sinds 1917. De waarde van den uitvoer was in den loop der jaren als volgt 1917 f 7.917.732; 1918 f 8.053.774; 1919 f 17.495.0721920 f 19.5447.884 1921 f22.437.000; 1922 f22 641.000; 4923 f25.839.000. Het cyfer over 1923 heeft slechts be trekking tot en met de maand November. In den regel is de uitvoer in de maand December gewoonlyk niet groot; toch was deze in 1921 en 1922 resp. f 405.000 en f 475.000, zoodat de waarde van den uitvoer aan bloembollen over het geheele jaar 1923 ruim 26 millioen gulden zal bedragen. o Be roefnetrd te Cnlenberg. Vier mannen uit Culemborg, die in ver band met den roofmoord aldaar voor de justitie te Tiel waren geleid, zyn na onder gaan verhoor, in het huis van bewaring te Tiel opgesloten. •plevlng van den handel! In zyn in den gemeenteraad uitgesproken Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Rotterdam er op gewezen, dat er in den allerlaatsten tijd eenige verbetering in de haven beweging valt te constateeren. Van personen die hy volkomen in staat rekent den toestand te beoordeelen, vernam hij dat de verbetering niet moet worden be schouwd als een tijdelijke opleving, als een vleug, maar dat 'zij het langzaam het vertrouwen begint terug te keeren. De scheepvaart schijnt betere tijden te verwachten, de handel schijnt gunstiger vooruitzichten te hebben. BEKENDMAKING DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend, dat in daze maand (Januari) voor den DIENSTPLICHT moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1905. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzouder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op Woensdag 16 Jannari 1924. des voormiddags van 10—12 uur De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Henaden. Het water der Maas, dat nog steeds «tygt, stond Vrydagmiddag 2,40 A.P., zoodat dan ook de kade reeds gedeeltelyk onder water staat, terwijl de overtocht over de rivier per veerboot zeer bemoeilykt wordt. By het op 4 en 5 Dec. gehouden examen vanwege de federatie van Handels- en Kantoorbedienden, slaagde o.a. onze stadgenoot de heer M. Jacq. Verhoeven. Naar we vernemen is onze stad genoot, de heer J. B. Sens, benoemd tot ambtenaar ter gera.-secretarie te Drunen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December inge legd f 18348.15 en terugbetaald f21983.43. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9422. Aan den humoristen-wedstryd welke alhier op Zaterdag 12 Jan. a.s. gehouden wordt in hotel »Het Wapen van Am tserdam* en uitgeschreven is door de tooneelvereen. »Kunst en Genot* zal deel genomen worden door de heeren Am. Kremers, VughtTh. Casteleijns Waalwijk W. Kuijs, HerptA. Lyn, Zevenbergsche Hoek C. J. Didde, Waalwijk Am. Beek mans, Haarsteeg Joh. Damen, Orthen. Door elk hunner zal een tweetal voor drachten gehouden worden de eerste vóór de pauze voor de jufy, de tweede na de pauze voor de pnblieksprys. Gezien het programma zal een genotvollen avond te wachten zijn. Maandagavond werd op »Concordia* een vergadering gehouden van de IJsver- eeniging. Hoewel het bestuur door vertrek en bedanken was geslonken tot twee leden, bleken kas en boeken in orde te zijn. Het nieuwe bestuur bestaat uit de heeren A. J. van der Kolk, Voorzitter Mr. W. Ruitinga, SecretarisP. Schmiehausen, PenningmeesterJ. J. Oerlemans, vice- Voorzitter Chr. Sprengers, A. J. Leenhouts en M. van 't Hooft, Commissarissen. Besloten werd een rydery te houden op heden, om een hoeveelheid varkensvleesch van oen geheel daartoe aan te koopen varken, en verder een feest voor de kinderen. Wellicht wordt bij doorgaande vorst nog een rijderij onder de leden georgani seerd. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1924 0007 zielen. Onze vroegere" predikant, Ds G. P. A. Ruysch v. Dugteren heeft het beroep naar de gemeente Axel aangenomen. Aalst. Beroepen naar de Vrye Geref. kerk alhier is ds. Verhagen uit Middelburg. Andel. Voor de lichting 1925 zijn alhier 8 personen ingeschreven, waarvan 4 recht op vrijstelling hebben 'wegens broederdienst. Altnkerk. J.l.^Zondag kwam mej. v. K. alhier, wegens de gladheid zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Babiloniënbroek.^Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den heer H. Uithoven alhier, een duif die buiten in een kooi huist, nog 2 eieren heeft uitgebroeid. Of die arme diertjes echter den winter zullen door komen is nog te bezien. Zaterdag j.l. werden door de ijsclub »Juliana* hardrijden gehouden voor de jeugd. Beneden-Langstraat. De hooipersen werken zeer geregeld en zoodoende bestaat er naar het hooi ook geregelde vraag, on geacht nog, dat er ook van buiten de pro vincie wordt aangevoerd. Men besteedt voor het goede handelshooi tot f 18.per 500 K.G. Capelle. Tot stationschef op het station Capelle-Nieuwevaart alhier is be noemd de heer H. v. d. Linden te Warfum. De heer J. W. van Nieuwenhuijzen, onderwijzer a. d. school met den Bybel te Loot.schendyk, is in gelijke betrekking te Sprang benoemd. Tengevolge van het ys is de stoom- pont bij het Capelsche veer uit de vaart genomen. De overtocht geschiedt nu per roeiboot. Door de alhier bestaande ysclub werd vorige week Woensdag een ijsfeest gehouden op het overstroomde gedeelte van deri buitenpolder. Dit feest bestond in ringrijden voor meisjes van 812 jaar en van 13 16 jaar en in hardrijden voor jongens eveneens van 812 en van 1316 jaar Voor iedere afdeeling waren een aantal mooie prijzen beschikbaar gesteld. J.l. Zaterdag werd andere maal een ysfeest gehouden, doch nu voor ouderen en be staande uit schoonryden voor paren, schoon- rijden voor dames, schoonryden voor heeren en hardrijden voor heeren. Beide dagen was er een flinke deelname en de wed strijden werden door een talrijke publiek bijgewoond. Dassen. Een auto begon door de glad heid te schuiven tegenover de R. K. Pastorie doch bleef hangen tegen een haag. Was zulks echter niet het geval geweest dan zou de auto van den weg getuimeld zyn en terecht gekomen tegen het onder aan den dijk staande huis van C. de R. Met vereende krachten wist mende auto weer op den weg te krijgen en de reis kon vervolgd worden. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen zyn de tarieven van het veergeld aan het Keizersveer met ingang van 1 Jan, 1924 verhoogd. Naar wij vernemen is den heer J. Nieuwenhuizen (onderwyzer a. d. Chr. school alhier) in gelijke betrekking benoemd te Ouderkerk a. d. IJssel. Zaterdag j.l. werden de banken van de Ned. Herv. kerk alhier verpacht vorig jaar was het niet geschied, wegens ontstane vacature. Nu was de opbrengst 225 gulden meer dan voor twee jaar geleden. Gameren. Tot onderwijzer aan de Chr. School »Het Vrije* (hoofd de heer S. de Groot) te Zierikzee, is benoemd de heer A. Mol, thans in gelyke betrekking aan de Chr. School alhier. Genderen. De meisjesvereeniging »Bid en Werk* deelde een 42-tal kleedingstuk- ken uit, benevens een bloeiende plant voor een zieke. Gaarne had ze meer gedaan. Van deze gelegenheid maakt ze dan ook gebruik op te wekken tot ruime bijdragen, opdat ze een volgende maal minstens dub bel zooveel kan doen als nu. 's Gravenmoer. Op 1 Januari 1923 bstond de bevolking dezer gemeente uit 743 m. en 699 vr., samen 4442 zielen. In den loop van het jaar vermeerderde zy door ingekomenen met 19 m. en 24 vr. en door geboorten met 22 m. en 16 vr. Zij verminderde door vertrek met 35 m. en 36 vr. en door overlyden met 7 m. en 6 vr. De bevolking bedroeg alzoo op 31 De cember j.l. 742 m. en 697 vr., te zamen 1439 zielen. Er werden 40 huwelijken voltrokken. Door mej. J. P. Weeber is tegen 1 April a.s. eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Christelyke school alhier. Door het hulptelegraafkantoor zijn in de vorige maand behandeld 53 tele grammen, waarvan 24 verzonden en 29 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 229. Op de Rijkspostspaarbank werden 14 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2054, terwijl 24 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 3270,25. Herpt. Woensdagavond hield de har monie »De Eendracht* alhier hare alge- meene jaarvergadering in het café Ver hoeven. Nadat de president, "de heer Buijs, de leden een gelukkig jaar had toegewenscht en de vergadering had geopend, kwam de rekening en verantwoording over 1923, dat voor onze harmonie vooral op finan cieel gebied een zeer duur jaar is geweest. De inkomsten waren f 687 90 en de uit gaven f 709.20, zoodat de kas sloot met een nadeelig saldo van f 21.30. Met het oog op den ongunstigen toestand der kas werd besloten eene geldleening aan te gaan van f 50. Verder werden als commissaris sen herkozen de heeren W. Kuijs en Ant. Buijs en als leden der commissie van toe zicht de heeren P. Piron en Corn. J. v. Grevenbroek. Op Zond8g 13 Jan. a.s. zal de harid- boogschutterij >Ons Genoegen* alhier in het café van L. v. d. Griendt eene groote winteruitvoering geven. Een bezoek aar» deze uitvoering zal zeker alle moeite be- loonen daar ons telken jaren door de leden der handboogschutterij eene passende en gezellige uitvoering aangeboden wordt. Het zal dan op 13 Januari cok weer niet aan belangstelling ontbreken. Hedel. Door de Commissie tot wering van de schoolverzuim werden in 1923 44 vergaderingen gehouden en 36 ouders van leerlingen opgeroepen. Van de opgeroepenen verschenen 14 voor de commissie, Meenwen. Vrijdagmiddag te 12 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de woning C. van G. aan den Meeuwen- schen Dijk alhier. In een oogwenk stond de geheele woning in vlammen. Het vee kon gelukkig nog gered worden. De in boedel ging zoo goed als geheel verloren. Alles brandde tot den grond toe af. Verze kering dekt waarschijnlijk grootendeels de schade. Ponderoijen. De heer W. van Teeuw alhier is benoemd tot onderwyzer aan de openbare lagere school te Sliedrecht. Rossom. De opbrensgt der gehouden verpachting van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier bedroeg f 855.05. Raamsdonksreer. Marktbericht Tarwe f 12, Haver f 10, Erwten f25 per 100 K.G. Hooi f 48.50 per 500K.G. Voor den Moeder- en Bakercursus, uitgaande van het Gr. Kruis, hebben zich 20 deelneemsters aangemeld. Sprang. Zaterdagavond kwam de afd. »Patrimonum« alhier in jaarververgadering bijeen. Nadat de voorzitter de aanwezigen het welkom had toegeroepen, schetste hij in grove trekken den toestand van heden. Door den secretaris werd een goed ver zorgd jaarverslag uitgebracht. Ook het financieel verslag gaf reden tot dankbaar heid. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Klootwijk, C. J. de Rooij en A. v. d. Schans. Besloten werd Dinsdag 5 Febr. e.k. dit 15-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Aan het slot sprak de voorzitter een woord van dank en betreurde dat niet meerdere leden aanwezig waren op deze jaarvergadering waarna C. Klootwyk sloot met dankzegging. Zaterdagmiddag zullen in het zaaltje van den Chr. Volksbond alhier optreden, de heeren Strybis en Stapelkamp, respec tievelijk voorzitter en secretaris van den Christelyken Fabritks- en Transportarbei dersbond. Besproken zal worden den heer- schenden toestand in de leder- en schoen industrie. De heer J. Klaasse heeft zyn be noeming tot diaken by de Ger. kerk alhier aangenomen. J.l. Vrydag werd in deze gemeente een inzameling gehouden van gebruikte kleeren enz. voor de noodlijdende predi kantengezinnen in Duitschland. Naar men ons mededeelde werden door verschillenden pakjes, met zoowel nieuwe als gedragen kleedingstukken en schoeisel voor deze inzameling uitgereikt. Vrijhoeve-Capelle. Nu eeidaags het nieuwe raadhuis alhier zal worden aanbe steed op 15 Januari a.s. op een bouw terrein tsgenover het oude raadhuis, aan gekocht en geschonken aan de gemeente Sprang-Capelle door den EdelAchtbare» heer Burgemeester Meijer, denkt men, dat het oude raadhuis alhier ten verkoop zal komen, aangezien het byzonder geschikt is voor »Café Restaurant*. Van particuliere zyde begint er ook meer bouwlust te komen. Door den heer A. Moonen, schoenfabri kant is dezer dagen aanbesteed het ver- grooten van zijne schoenfabriek alhier, waardoor ook weer meer personeeel werk zal vinden. Ook zal eerdaags de nieuw gebouwde houtzaag- en schaaffabriek van de heeren A. Oerlemans en Zonen te Labbegat in werking worden gesteld. Veen. Stand der bevolking 31 Dec. 4923. Op 31 Dec. 1922 waren in het bevol kingsregister dezer gemeente ingeschreven 516 m. 484 vr. 1000 p. Ingekomen44 m. 23 vr. 37 p. Geboren12 m. 10 vr. 22 p. Vermeerd.26 m. 33 vr. 59 p. Vertrokken44 m. 33 vr. 47 p. Overleden4 m. 6 vr. 10 p. Vermind. 18 m. 39 vr. 57 p. De vermeerdering bedroeg 26 m. en 33 vr. en de vermindering 18 m. en 39 vr., zoodat in den loop van 1923 de be volking met 8 m. vermeerderde en met 6 vr. verminderde. Eindcijfer op 31 Dec. 1923 524 m. en 478 vr. 1002 pers. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de IJsclub werd door het bestuur besloten, heden Woensdag nam. half twee een hardrijderij te organiseeren om geld- 's Gravenhage, 7 JaD. De Koningin heeft heden op het, den 27en October 1923 gedaan verzoek van de Ministers om ontheffing uit hun ambt, geantwoord zich genoodzaakt te zien, dit niet in te willigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2