Eerste Blad RAAMSDONKSVEER. IN GOUD EN ZILVER, Tverschuur-baerT dp de bank der gezworenen. C. de kemp, Waterpoort, ïïeusden. H. J. ABBINK. Reparatie-Inrichting. Drogisterij. Uitgave: Firma L J. BEEKMAN. Heunden V 4362 Vrijdag 11 Januari 1924 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. De zakelijke belasting op het bedrijf. FEUILLETON. land VAN aliens Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Opnieuw kunnen wij melding maken van gemeenten, waar deze impopulaire en irrationeele belasting is afgeschaft of afgeschaft staat te worden. In Ambt- Hardenberg is tot de afschaffing besloten in Haarlem is een voorstel daartoe aan gekondigd van raadsleden, tot verschil lende fracties behoorende. In Delft is men nog niet zoover; maar de Kamer van Koophandel heeft daar besloten een stootje in de goede richting te geven en den Gemeenteraad te verzoeken, de be lasting in te trekken. Zoo zal, naar wij hopen, eerlang in geheel Nederland deze belasting tot het verleden behooren. De daarmede opgedane ervaring bekeert nog dagelijks onvroede tot vroede vaderen I Alzoo lazen we dezer dagen in een Novelle van REIN HOLD ORTMANN. 12) Ik kan niet over hem rechten, al was het alleen maar, omdat ik mij verplicht zie, te verzoeken als getuige in deze zaak gehoord te worden.® >U zal begrijpen, mgnheer, dat uw ver langen het hof eenigerroate verrast. Waarom heeft u toch niet al deze bedenkingen vóór het lot u als gezworene aan wees. »Daar bestond een zeer goede reden voor, mgnheer de voorzitter 1 Ik wist toen nog niet, dat mijn vriend Hartwig en de beschuldigde in dit proces een en dezelfde persoon zgn. Eerst aan zgn stem heb ik hem herkend. sEn u is er volkomen zeker van, dat hier geen vergissing plaats heeft Volkomen zeker, mgnheer de president.® Aan de tafel der rechters had een korte, - fluisterende beraadslaging plaats, daarop gaf de voorzitter een teeken met de schel en zeidezNademaal de gezworene von Losberg verklaard heeft, dat hij niet vrij over den beschuldigde kan oordeelen, heeft het hof besloten, dat hij voor den verderen duur van de behandeling dezer zaak van zgn plichten als lid der jury ontslagen zal zgn. De uitgelootte ■gezworene plaatsver- onzer grootste bladen en we onderschrij ven het gaarne. Het is ons opgevallen dat men zich over het algemeen geen juiste voorstel ling van de onderwerpelijke belasting weet te vormen en daarom willen we er eens 'teen en ander over schrijven Sedert 1920 bevat onze Gemeentewet o. m. het volgende: „Indien in een gemeente hoofdverblijf hebben arbeiders, die minder verdienen dan een bedrag, vast te stellen bij alge- meenen maatregel van bestuur, en die in een andere gemeente werkzaam zijn in een onderneming of inrichting waar ten minste gemiddeld tien zoodanige arbeiders werkzaam zijn, kan eerstbe doelde van laatstbedoelde gemeente een tegemoetkoming vragen voor het geval, dat de aanwezigheid dier arbeiders aan wijsbare kosten veroorzaakt, welke niet door van hen te heffen belastingen kun nen gedekt worden. Of er aanleiding bestaat, om de in het eerste lid bedoelde tegemoetkoming toe te kennen, en zoo ia, op welk bedrag deze is te stellen, wordt door Gedepu teerde Staten, en zoo de gemeenten in meer dan één provincie zijn gelegen, door Ons beslist. Daarbij worden in aanmerking genomen de rechtstreeksche baten, welke door de gemeente, waarde onderneming of inrichting is gevestigd, van deze worden genoten of konden ge noten worden?" Dit voorschrift nu regelt de bevoegd heid van de woongemeente der arbeiders om van de bedrijfsgemeente eene tege moetkoming te vragen. Evenwel mag zulks slechts geschieden indien het loon der arbeiders beneden een zekere grens blijft en de woongemeente aanwijsbare kosten voor die arbeiders heeft moeten maken. De loongrens is gesteld, omdat ver ondersteld wordt dat arbeiders, wier loon boven de vastgestelde grens gaat vol doende in de belastingen kunnen bij dragen om de extra-kosten te dekken, die de woongemeente voor hen maakt. Voor de loongrens worden de gemeenten in drie klassen verdeeld. Voor de ge meente der lste klasse is de grens f2500.voor die der tweede f2300. en voor die der derde f2000.jaarloon. Onder de uitdrukkig aanwijsbare kosten valt zeker in de eerste plaats te denken aan die voor onderwijs en armwezen. Toch kan het mogelijk zijn dat ook andere kosten b. v. die voor politiezorg aanwijsbaar zijn. Gedeputeerde Staten of de Kroon zullen hierover hebben te beslissen en kunnen daarbij re'kening houden met verschillende plaatselijke vanger Herriitz zal in zijn plaats treden. Mijnheer von Losberg, u is tot nader ordei ontslagen »Maar ik heb in deze zaak nog wat te zeggen iets, dat van het grootste belang is. De bekentenis van den beschuldigd»- is, op zich zelf beschouwd, een onwaarheid. Even goed als hij zijn arrestatie opzettelijk beweikt heeft, zoo wil hij ook nu zijn veioordeelihg tot de zwaarste straf zien te vetkiijgen, door zich valschelgk voor een moordenaar en dief te laten doorgaan. Ik De voorzitter viel hem in de rede. »Ik heb u als getuige voorloopig hei woord nog niet gegeven. Als het Open baar Ministerie en de verdediger niets bijzonders tegen uw verhooren als getuige hebben in te brengen, zal dat naderhand plaats hebben. Ga dus in de getuigen- kamer, tot uw naam afgeroepen wordt.® Horst von Losberg verliet de zaal. Zijn blik had eerst nog dien van den beschuldigde gezochtVollrath volhardde echter in zijn beweginglooze houding, die hij by de in menging van den vrijheer aangenomen had. Toen deze zich verwijderd had, trachtte de president ook te vergeefs nog eenig verder antwoord van hem te krijgen. Nadat hij tot de overtuiging gekomen was, dat al zijn vragen nutteloos waren tegenover dit hardnekkig stilzwijgen, brak hij het verhoor van den beschuldigde af, en liet toen eerst het voor vijf jaar afge geven rapport der geneeskundige autoriteit omstandigheden. Uit den aard ligt het in de bedoeling dat eene gemeente alleen dan eene tegemoetkoming zal kunnen genieten, indien zij althans gezorgd heeft door middel van eene inkomstenbelasting in hare behoeften te voorzien. Eerst wan neer men tot onredelijk opdrijven van die belasting zou moeten overgaan, zal er in het algemeen van eene vergoeding van de bedrijfsgemeente aan de woon gemeente sprake behooren te zijn. We hebben gemeend het vorenstaande hier te moeten vermelden omdat het in verband moet worden beschouwd met de zakelijke belasting op het bedrijf. Omtrent deze belasting zegt de Ge meentewet het volgende „De zakelijke belasting op het bedrijf wordt slechts geheven van zoodanige ondernemingen en inrichtingen, welke binnen de gemeenten een bedrijf uit oefenen anders dan in stations, en waar tenminste gemiddeld tien arbeiders werk zaam zijn, die minder verdienen dan een bedrag, vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur. Maatstaf voor de heffing is het gemiddeld aantal van zoodanige arbeiders. Ook de publiekrechtelijke lichamen kunnen in deze belasring worden be trokken. De belasting kan nooit meer bedragen dan f 12.per arbeider." Het dubbele doel, hetwelk met eene zakelijke bedrijfsbelasting wordt beoogd, is duidelijk. Ten eerste moet zij dienen om de gemeente, in welke de onderneming, waarin de arbeiders werkzaam zijn doch niet wonen, gevestigd is, des noodig eenigermate schadeloos te stellen voor het bedrag, hetwelk de woongemeente der arbeiders van haar vorderten ten tweede belichaamt zij het denkbeeld om in na volging van Duitschland, in gemeenten waar fabrieken en bedrijven zijn ge vestigd die veel arbeiders tot zich trek ken, de beheerders eenigszins aansprake lijk te stellen voor de schade, welke zij indirect aan de gemeente zelf veroor zaken. Hun arbeiders toch brengen geen of weinig belasting in en veroorzaken over de verwonding van den baron voor lezen. De gevolgtrekking, dat de dood van den heer von Steinau alleen het gevolg was geweest van een met groote kracht loegebrachien slan met den bewusten slok, weid daardoor bevestigd en het getuigen verhoor kon nu beginnen. Voor de eerste naam afgeroepen werd, vroeg de verdediger het woord. Het was een jong advokaat, dien men den beschuldigde van ambtswege toegevoegd had, daar Vollrath beslist geen rechtsgeleerde hulp had willen aannemen. Hij was oorspron kelijk met grooten ijver voor zijn cliënt vervuld geweest, maar had al heel spoedig alle hoop op een goeden uitslag laten varen, toen hij tot de overtuiging gekomen was, dat Vollrath bg de behandeling alle ver onderstellingen der aanklacht onomwonden bevestigde. Wat was er zoo nog voor iemand te doen, die zijn veroordeeling tot de zwaarste straf als iets natuurlijks en onvermijdelijks scheen te beschouwen I Het nieuwe gezichtspunt, dat, door de verklaringen van den gezworene Losberg, zich opgedaan had, had zijn gezonken moed weer doen opleven en hem allerlei schoo: e beelden van plotselinge beroemdheid en een prachtige praktijk voor den geest getooverd. En daar hij een flink mensch was, met een scherp verstand en warm hart, pakte bij met vuur de reeds opgegeven zaak van zijn zonderlingen cliënt aan. ilk richt mij tot het geachte hof met het verzoek, eerst vrgheer von Losberg, groote kosten op het gebied van onder wijs, armwezen, politie, brandweer enz. De belasting wordt slechts geheven van zoodanige ondernemingen en inrich tingen, welke binnen de gemeente een bedrijf uitoefenen anders dan in stations, Fabrieken, kantoren, winkels, het aan nemersbedrijf enz. kunnen dus getroffen worden. Van inrichtingen, wier doel een ander is dan de uitoefening van een bedrijf, ook al zijn in die inrichtingen meer dan tien personen werkzaam, wier loon beneden de aangegeven loongrens blijft, kan geen belasting worden ge heven. Zoo vallen b.v. sociëteiten buiten de belasting. De wet tot wijziging der Gemeentewet, welke de zakelijke belasting op het be drijf opnam onder de belastingen, die in eene gemeente mogen worden gehe ven, is juist tot stand gekomen in den tijd toen de thans nog heerschende malaise in handel en industrie hare intrede reeds had gedaan en 't is dan ook geen wonder dat de invoering in vele gemeenten op bezwaren stuitte. Immers worden de bedrijven toch reeds zwaar belast door meerdere belastingen en niet het minst door kosten, verbon den aan de verschillende wetten tot verzekering der arbeiders. Dat de belasting wordt geheven onaf hankelijk van de vraag of het bedrijf winst of verlies maakt is vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin de zaken allesbehalve naar wensch gaan, mede een niet te onderschatten bezwaar. En toch zou het in strijd zijn met het ka rakter der belasting om met de bedrijfs resultaten rekening te houden, wijl zij bedoelt te zijn eene bijdrage in de kosten, welke het bedrijf aan de gemeente ver oorzaakt als gevolg van de vestiging in de gemeente van arbeiders met lage loonen. Ons komt het voor dat eene zakelijke belasting op het bedrijf in deze slechte tijden voor handel en industrie verkeerd is en dat de gemeenschap de kosten, door de bedrijven aan de gemeenten veroorzaakt, heeft te dragen. Van harte hopen wij dan ook dat de belasting spoedig tot het verleden mogen behoo ren 1 En gelukkig zijn we, naar we meenen, op den goeden weg, want tegen geen enkele andere belasting wordt door fabrikanten en industrieelen zoo sterk stelling genomen dan juist tegen deze. amWNLANDiBCH OVERZICHT Het Erigelsche Lagerhuis verkoos met algemeene stemmen Whitley tot voorzitter. Het Huis was vol en er heerschte een ongewone atmosfeer van opgewondenheid. wiens ver klaringen mij onder de bestaande omstandigheden van bizonder groot gewicht toeschijnen, te willen hooren. Ik zelf kan niet vermoeden van welken aard die ver klaringen zullen zijn maar ik geloof, dat het mijri cliënt ten goede zal komen, wanneer ik verzoek dezen getuige vóór de bezwarende getuigen te willen hooren. Onder den diepen indruk, dien het gebeurde van zooeven voorzeker op alle aanwezigen hier, en niet het minst op de gezworenen moet gemaakt hebben, twijfel ik er niet aan, of het geachte hof zal van het gewicht van mijn verzoek overtuigd zgn,® Heeft het Openbaar Ministerie iets tegen den wensch van den verdediger in te brengen Van dien kant werden geen aanmer kingen gemaakt. >En wil de beschuldigde ons niet eerst eenige opheldering aangaande den aard der betrekking geven, die tusschen hem en den heer von Losberg bestaan heeft?® De beschuldigde liet zijn handen van voor zijn gezicht zinken. Hij was doods bleek en scheen in de laatste tien minuten nog wel een jaar ouder geworden. ïlk weet niet, wat ik daarop antwoorden moet. Ik zou mij tegen het hooren van dien heer kunnen verzetten, want hij vergist zich ik heb hem nooit te voren gezien.® »Nu, daarover zullen wij nu spoedig zekerheid hebben, Laat vrgheer von Losberg in de zaal komen.® De 8 vrouwelijke leden waren aanwezig en waren allen in het zwart gekleed naar het voorbeeld gegeven door Lady Astor toen zij voor het eerst in het parlement verscheen. Na het kiezen van een voor zitter werd het Lagerhuis verdaagd tot heden Donderdag, wanneer de eedsaflegging der parlementsleden zal plaats hebben Met deze plechtigheid zijn een paar dagen gemoeid, maar morgen Vrijdag .wordt het Huis opnieuw verdaagd tot den dan vol genden Dinsdag, wanneer de koning het Hoogerhuis zal bezoeken en met een troon rede de politieke activiteit Van 't parlement openen. Het is de volgende week, dat zal worden uitgemaakt, of het kabinet-Buldwin al dan niet heen zal gaan en welke re geering het eventueel zal opvolgen. Zooals men weet, geeft men aan een Labourregeering met als premier Mac Donald een goede kans, daar de liberalen niet zoo vooringenomen zgn tegen een gematigde arbeidersregeering als de veel spoken op hun weg ziende conservatieven. Ouk de verklaringen, die vorengenoemde leider der Arbeiderspartij heeft afgelegd in Albert Hall, waar de Labour Partij vergaderde om de stembus-overwinning feestelijk te herdenken, zijn niet van dien aard, dat men de vrees van de conservatieven als gerechtvaardigd mag beschouwen. Allereerst reeds waren de beschouwin gen over de binnenlandsche politiek der eventueele Labour-regeering geenszins ver ontrustend en van extremische opvattingen was in 't geheel geen sprake. Dit gold trouwens voor de eventueele te voeren buitenlandsche politiek evenzeer. MacDonald wil vooral een vredespolitiek voeren en hij merkte te dezen aanzien op, dat een Labour-regeering, die hg het eenige middel noemde om de pacifistische beweging in Europa vruchtbaarder te doen zijn, den voet zou zetten op alle smeulende vonken, die kunnen oplaaien tot een toekomstigen oorlog. Versterking van den Volkenbond noemde MacDonald verder de taak der Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. Wyberttabletten Valdapastilles, Salmiakpastilles Menthapastilles. Abdijsiroop. Sanatogen. Pain-Expeller. Sloan's Liniment. Horst trad voor de groene tafel en legde de voorgeschreven eed af, nadat hij eerst de gebruikelijke vragen beantwoord had. »Welk licht kan de getuige nu ont steken in de zaak die wij behandelen. Maar ik bid u, uw geheugen no£ eens goed te raadplegen, want de beschuldigde heeft zooeven nog verklaard, dat u hem geheel en al onbekend is.® Losberg keek Vollrath met een smarte lijker), verwijtenden blik aan, en, als diep beschaamd, sloeg deze de oogen neer. xlndien de beschuldigde mg niet meer kennen wil, mgnheer de president, dan heeft hij daarvoor dezelfde redenen, die hij eerst had, om eene onware bekentenis af te leggen. Hij weet welke straf een moordenaar, een dief te wachten staat, en hg wil alles voorkomen, wat hem voor die straf zou kunnen bewaren. Hij zoekt den dood.® ïDat is uw persoonlgke meening, mijn heer von Losberg maar die wordt u als getuige niet gevraagd. Ik moet u ver zoeken, u tot de zaak te bepalen. Van waar kent gij den beschuldigde Vrijmoedig vertelde Horst de geschiedenis van hunne eerste ontmoeting, en van zijn samenwonen met den zoogenaamden Karei Hartwig. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD viir let Laid nan Neusden en AlteiajeLaigstraat en de Bitnmelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1