Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Brand-, voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. arbeidersregeering, die haar best zal doen om dit instituut te maken tot een instru ment van internationale rechtvaardigheid. Zeer positief heeft MacDonald voorts ver klaard, dat aan de dwaasheid eener niet erkenning van Rusland zoo spoedig moge lijk een eind zal worden gemaakt. Hij noemde als belang van de erkenning van Rusland voor Engeland o.a. het aanknoopen van handelsrelaties. Ook de werkloosheid en de woningnood zouden in het centrum der aandacht van de Labour-regeering staan, die niet zou schromen tegen woekeraars streng op te treden. Vooral zou voor redelijke loonen der arbeiders worden gezorgd en tevens zou de Arbeiderspartij zoo lang werken, dat elk mensch een goede woning heeft. Firma's, die bouwmaterialen achterhouden, zal de Labour-regeering wéten te treffen. Natuurlijk houdt het vorenstaande nog niet een bepaald programma der Labour- regeering in, maar men krijgt er toch eenigszins een beeld door, in welken geest zij van zins is het bewind te voeren. BUITENLAND. Eeu scheepsramp iu de Zwarte Zee. De Concios met man en muis verguan. 300 personen omgekomen. Het Amerikaansche stoomschip Consios is op weg naar Odessa in den storm ge raakt, welke reeds sedert een maand in de Zwarte Zee woedt. Het schip is on klaar geraakt en tegen den vuurtoren van Trebizonde geheel wrak geslagen. Alle opvarenden, ten getale van 300 personen, zijn verdronken. o Sneeew in Engeland. Te Londen heeft Dinsdagnacht een ge weldige sneeuwstorm gewoed. De sneeuwval heeft den volgenden ochtend veel stoornis in het straatverkeer teweeggebracht. Men verwacht nog meer sneeuw. Ook uit andere deelen des lands komen berichten van hevige sneeuwstormen. De orerstrooming te Parijs. De Seine begint te zakken, kondigen blijde de Fransche bladen met sprekende koppen boven het bericht hun lezers aan. De Seine gaat zakken maar het was tijd ook, voegt de Matin er aan toe. Want men begon geducht de gevolgen van de watermassa te voelen, zooals het doorsijpelen van straten en huizen, het stopgezette verkeer en de handel. Zoo zijn bijv. in verschillende wijken de telefonische verbindingen geheel afgesloten. Buitengewone ongelukken of verwoestin gen, zijn nog niet voorgekomen, hoewel ir vreezen is, dat wanneer Parijs weer «droo* gelegd* is, de doorsijpeling grooter onht-u zal hebben aangericht dan men nu ver moedt. Op het gare des Invalides is reeds een muur onder den druk van het water bezweken, waardoor ongeveer 60 meter spoorlijn is weggeslagen. Een temmer door ityu dieren aangevallen. In het circus Marcel te Parijs heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen tijdens de voorstelling de leeuwen-dressuur de kooi, waar de beesten zich bevonden, binnen ging, werd hij on verwacht door een der leeuwen overvallen. Met groote moeite konden stalknechten door middel van gloeiende yzeren tangen ein delijk het woedende dier verdrijven. De ongelukkige temmer was echter reeds zoo danig gewond, dat hij in ernstigen toestand naar 't ziekenhuis werd overgebracht. De Britsche duikboot L. 24 gezonken. De Britsche duikboot L 24 is nabij Port land gezonken. De geheele bemanning van 30 koppen is zeer waarschijnlijk om gekomen. Een veertigtal arbeiders bedolven. Te Bradford (Engeland) is in een wol spinnerij een zware machine door den vloer van de derde verdieping gestort. Een veertigtal arbeiders werden bedolven. Naar de ontwapening! Uit B-rlyn wordt gemeld, dat de Zwit- seische legerleiding te Zürich een station voor levering van stikgassen heeft opge richt, teneinde de uitrusting van het Zwit- seische leger, met het oog op een even- tueelen nieuwen oorlog, waarbij van stik gassen gebruik zal worden gemaakt, te voorzien. o Boos weer op den Atlantiachen Oceaan. Op de Atlantische kust heeft een nood weer geheerscht. Een vloedgolf heeft o.a. Biarritz geteisterd, waar verscheidene vis- scherssloepen stuk zijn geslagen. Het draad- looze station van Croix d'Hins, bij Bordeaux, heeft Dinsdagavond den dienst moeten staken. Op de heele kust van Finistere is groote schade aangericht, ook aan de visschersi- vloot. De Nive en Adour zijn buiten hun oevers getreden. Te La Rochelle is tevens een lichte aard schok gevoeld ook daar is ernstige schade aangericht. De aangerichte schade te Biarritz be draagt tot dusver reeds 7 millioen francs. BINNENLAND. Een mislukte wraakneming. Voor circa anderhalf jaar geleden, zoo meldt de «Tel.* kreeg de ingenieur Schoofs van de Zinkwitfabriek te Eijsden twist met één van zijn arbeiders, een zekeren Beyers. Hij werd door dien arbeider zeer ernstig mishandeld. De dader kreeg toen eenige maanden gevangenisstraf. Hij verklaarde later aan verschillende personen, dat hy zich wel zou wreken. Dinsdag nu vervoegden B. en nog een persoon zich aan de fabriek. Zy vroegen den ingenieur te spreken. Daar men B. herkende werd dit geweigerd, waarop bei den zich verwijderden. Toen iets later een employé op het terrein der fabriek een onderzoek instelde, vond hij daar B., die hem met een revolver bedreigde. Voor B. kon schieten, trok de employé, Biesmans geheeten, zelf zijn revolver, waarmee hij eenige schoten op de man loste. Deze zakte gewond in elkander. Biesmans ging daarop hulp halen, doch toen men op de plaats van het gebeurde terugkwam, bleek de gewonde verdwenen te zijn. Met behulp van eenige kameraden is hij vermoedelijk over de Belgische grens gevlucht. De maréchaussée stelt thans een streng onderzoek in, daar verondersteld wordt, dat nog meer personen bij het geval betrokken zijn. Qngelukkeu. Te Woerden is. de bakker B. R., toen hij den Ouden Rjjn was overgestoken en op den kant wilde stappen zoodanig ge vallen, dat hij dood werd opgenomen. Op den Rotterdamschen weg te Delft werd Woensdagmorgen de werkman P. Geirnaat wonende Laan van Altona door een automobiel overreden. In hewusteloozen toestand werd hij naar Ufi yasiKnis vervoerd, er bestaat niet veel iiuop op hestel. Eeii Dollandsche dame en haar redder in Eraukr(jk verdroukea. Te Menton viel mevr. J. J. Bosson- Vnesendorp, afkomstig uit Dordrecht door een misstap in zee. Een Italiaansche kor poraal snelde terstond ter hulp. Juist op het oogenblik, dat hij de drenkelinge be houden aan land zou brengen, werd hij door een stortzee overvallen. Beide per sonen kwamen in de golven om. Het lyk varPmevr. Vriesedorp werd later opgevischt. o Prov. Staten van Noord-Brabant hebben een crediet van f 200.000 verleend, ter bestrijding van de werkeloosheidvoorts is een subsidieregeling voor autobus-onder nemingen tot stand gekomen. o Vr(j gesproken. Kapitein en bemanning van den schoener «Zeehond*, die onder verdenking van alco holsmokkelen door de Amerikaansche auto riteiten met hun schip waren aangehouden, zijn vrijgesproken. Ongelukken. De 20-jarige dochter van minister jhr. Ruys de Beerenbrouck slipte Woensdag van den Hoogen Wal nabij het Noordeinde in den Haag met haar rijwiel en kwam met haar fiets terecht onder een auto, die daar ook juist ter plaatse door de gladheid uitgleed. Het ongeval liep gelukkig goed af. Freule Ruys de Beerenbrouck bekwam alleen een lichte verwonding aan rechterarm en rechterheup. Zij werd door de zorg van den hulpdienst naar haar woning vervoerd. Te Veenhuizen (N.-H.) is een jongen, Klaas Feller, achterover op het ijs gevallen en ten gevolge daarvan overleden. Door het uitglijden op het bevroren dek stortte Maandagmorgen bij Wamel in de Waal, de matroos Frans Marsch. uit Warms- Neuhaude. Door den sterken stroom raakte de ongelukkige onder het schip en moest jammeriijk verdrinken. o Handen en reeten bevroren. Te Nieuw Amsterdam zijn tengevolge van de strenge koude by een viertal per sonen die in het veld aan het werk waren, de handen en voeten bevroren. o loord. Te Etten (N.-Br.) is Woensdagmorgen in zijn woning vermoord gevonden, de 55- jarige landbouwer A. Naalden. Een be zoeker vond Woensdagmorgen de woning gesloten. Daarna toog men op onderzoek uit. De woonkamer van den verslagene vertoonde een verschrikkelijk beeld. Ook buiten de woning zijn bloedsporen gevon den. Het parket van justitie te Breda was Woensdagmiddag ter plaatse om het onder zoek te leiden. Tot op heden heeft men nog geen spoor ontdekt. De buren, in de meening verkeerend, een goede daad te verrichten hebben den vermoorde, die voor zijn bed lag, te bed gelegd. Daarna ver wittigde men den chef-veldwachter, die weldra met zyn politiehond ter plaatse ver scheen en een onderzoek begon. Betreurd werd, dat het lijk niet op de plaats was blijven liggen, hetgeen het onderzoek zou hebben vergemakkelijkt. Het heette, dat de verslagene vrij bemiddeld was. Zijn wo ning lag ver afgelegen. De verslagenheid in het dorp en de omgeving is zeer groot. snij-, steek- en stootwonden winterhanden en -voeten, dauw-, baard- en ringworm, steenpuisten, bloedvinnen, enz. enz. geneest men met de wereldberoemde Oprechte Winsnmer Zalf. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsam (Gron.) Te Heusden, J. N. W. Brugman, coif feur Aalburg, Antonia BoumanVeen, Wed. J. Vos B2n.Andel, J. G. Schouten; Gorinchem, Firma Schoon Co. Apothe kers Hoogstr. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. Aan het jaarverslag van de keuringsdienst Heusden ontleenen wij het navolgende Het totaal aangiften bedroeg 2104, waarvan 39 noodslachtingen en 128 ge storven dieren. Bacteriologisch vleesch- onderzoek had 30 maal plaats, terwijl 4 gevallen voor sterilisatie in aanmerking kwamen. Het aantal uitgehalde dieren bedroeg 533. Afgekeurd en vernietigd werden 167 geheele dieren. 130 maal werd bij gewone slachtingen een of meerdere organen afgekeurd en vernietigd. Wegens over treding werden 8 processen-verbaal opge maakt. Van de scheepswerf der Firma De Haan Oerlemans alhier, liep met go$d gevolg te water het stalen schip genaamd «Pejo* gebouwd voor Hollandsche rekening. Het schip is lang 59.50 Meter, breed 7.93 Meter en hol 2.20 Meter. Het schip is zeer gerievelijk en naar de eischen des tijds ingericht. Toen Donderdagmorgen eene autobus van den heer Furster uit Wijk op weg naar 's Bosch het fort bij Hedikhuizen was gepasseerd, kwam van de tegenovergestelde zijde een wielrijder uit Haarsteeg. Bij het passeeren bleef de wielrijder, niettegenstaande de groote gladheid van de zijkanten van den weg op welke hij moest uitwijken, op zijo rijwiel zitten. 't Gevolg was, dat hy kwam te vallen juist toen de autobus, die meer dan vol doende uitweek, hem passeerde. Met zijn hoofd kwam hij tegen het wiel der autobus, waardoor hij een gapende hoofdwonde op liep overigens liep alles goed af. Moge een en ander eene waarschuwing zijn voor vele wielrijders, om bij gladheid van wegen steeds van hun ry wiel te stappen, wanneer zij eene auto of autobus moeten passeeren. Woensdagmiddag werd alhier op de Stadsgracht eene hardrijderij voor de kinderen en een wedstrijd om levensmid delen (stukken spek) gehouden, welke geor ganiseerd was door de Heusdensche ijsclub. Voor beide was een groote deelname en elk der kinderen mocht een prys ont vangen. Voor het tweede was een varken aangekocht, welke in stukken verdeeld werd elk der deelnemers wist een stuk te bemachtigen. Het bestuur heeft alle eer van dezen wedstrijd en de regeling. Er was teel publiek aanwezig. Een drietal personen kwamen te vallen. Twee moesten zich onder dokters handen stellen. In verband met het in ons vorig nummer opgenomen ingezonden artikel van «eene nette huisvrouw*, vernemen wij varf officieele zijde, dat aan de werkloozen geen last is verstrekt tot sneeuwopruiming, doch dat hun zulks op bescheiden manier is verzocht. Aalst. De heer J. H. Rüger, lid van de ijsclub alhier, behaalde by den Dinsdag alhier en Woensdag te Zalt-Bommel ge houden wedstrijd in 't hardrijden, beide keeren den eersten prys. Almkerk. Naar wij vernemen hoopt op 23 Jan. a.s. de Jongelingsvereenigingen «Eben Haëzer* en «Samuël* alhier, hun jaarvergadering te houden. De Jongedochtersvereen. «'t Moster- zaadje* alhier, reikte deze week aan 18 gezinnen, 100 kleedingstukken uit. Brakel. De dochter van B. v. d. L. alhier, is bij het schaatsenrijden op het achterhoofd gevallen en werd met lichte hersenschudding naar huis vervoerd. Genderen. De prijzen der biggen zijn thans laag en varieeren van 1014 gulden. Vooreerst wordt geen verhooging in prijs van deze jonge krulstaarten verwacht, want al blyven de prijzen der vette varkens tot heden nog al stationair (39 39| ct. per pond levend gewicht wordt momenteel be steed) toch is de varkensmesterij, gerekend met de huidige hooge veevoederprijzen, niet zoo bijzonder loonend meer. Alleen bij zeer voorspoedig mesten is er onder de tegen woordige omstandigheden nog een winstje te behalen. In den loop van deze maand is de heer Huizinga, Rijkslandbouwleeraar te Breda, voornemens alhier op te treden met een lezing over de bemesting van weiland. Dinsdag 8 Jan. had alhier prijs- rijden plaats onder de leden der IJsclub «De hoop*. De prijzen werden behaald le pr., F. Meerisonne; 2e pr., Jac. Splinters; 3e pr., W. Splinters; 4e pr., G. v. Wijlen 5e pr., M. Splinters 6e pr. Huib. Kramer. Voor de Dames werden de prijzen als volgt behaald le pr., A. Kleinloog-Klein; 2e pr., D. Branderhorst3e pr., C. v. d. Mooren 4e pr., M. Hagen. Gameren. De heer A. D. H. de Geus alhier, logeerende te Schermer-Harkstede, behaalde op de schoonrijderij voor paren te Appirigedam een eersten prijs. Wel een bewys, dat hier nog wel goede rijders zijn. Nienwendijk. Donderdag 1.1. passeerde de heer v. D. van Raamsdonksveer met zijn motor den Nieuwendijk. Nabij de Geref. Kerk reed hij zekeren T. v. K. omver, waardoor hij kwam te vallen en zyn motor eenige averij bekwam. Van D. was hierover zoo opgewonden, dat hij vreeselijk vloekte. De zaak is in handen der politie. Het zoontje van A. C., 4 jaar oud, was met zijn makkertjes op het ijs gegaan. Al spelende bemerkte hij de bijt niet en kwam daarin terecht. Zyn broerije nam schreiende de vlucht. Het 10-jarig doch tertje van den heer Jac. v. d. Stelt kwam op het hulpgeroep van enkele kleinen toesnellen en was zoo kordaat de kleine te redden. Men kan zich de ontsteltenis en de blijdschap der ouders voorsteilen toen zij het vernamen en het kind levend werd thuisgebracht. Vrijdag 18 Januari des avonds om half zeven treedt de heer C. B. v. d. Wall op voor de Anti-Kiesvereeniging. Voor geestverwanten is er gelegenheid tot gedachtenwisseling. Den 23ste Januari hoopt de Chr. Zangvereeniging «O.K.K.* een openbare uitvoering te geven. Het program belooft zeer veel en wij twijfelen dus niet of groote opkomst zal plaats hebben. Nederbemert. Dinsdagmiddag werd alhier hardryderij op schaatsen gehouden voor schoolkinderen, opgeluisterd door de muziek van ons fanfaregezelschap. De kinderen kregen elk een cadeautje en ver maakte zich uitstekend. Als een bewijs hoe sterk het ijs is, kan dienen dat de bakker P. Smits met kar en paard over de rivier reed. Ondendijk. Voor een goed bezette zaai gaf, Woensdag 2 Jan. 11., de zang- vereen. «Kunst na Arbeid* hare winter- uitvoering. De directeur, de heer J. Spiering, die deze uitvoering met een kort woord opendé, bracht dank aan de begunstigers voor hunnen steun en trouwe opkomst. Onder de aan wezigen merkten wij op, Burgémeqfcier Verhagen, die deze uitvoeririg met 'zijn tegenwoordigheid vereerde. Het programma was ook dit jaar met veel zorg sa&mgesteld en bevatte niet minder dan 14 nummers. De zangnummers bleken goed ingestudeerd te zijn, uitspraak en klankgehalte vielen te loven, terwijl naar goede voordracht gestreefd werd. Voor afwisseling was weer ruimschoots gezorgd, zoodat bij menigen rake zet wat hartelijk werd gelachen. Vooral de dames hadden hierbij, zooals bijna altijd, weer het hoogste woord, maar men vond dit nt in «Plankenland* wel aardig I Aan het einde van het programma, bracht de heer Spiering dank aan de Aan wezigen voor hunne belangstelling. Ook de Burgemeester dankte hij namens5 de Vereen., voor zyne tegenwoordigheid en voor de bereidwilligheid tot het afstaan van het schoollokaal, zoowel voor uitvoering als voor de repetities. Wij vermelden nog, dat door dit koor een paar composities in studie zijn genomen, gecomponeerd door haren eminenten direc teur. Bij een volgende gelegenheid hoopt men deze stukken ten gehoore te brengen, waaraan wij de muziekkenners of vereerders gaarne nog wel eens willen herinneren. Dinsdagavond had in café Vink alhier, de eerste les plaats van den cursus in landbouwboekhouden, uitgaande van de landbouwver. «Samenwerking*, welkecursus gegeven wordt door den heer Vermeulen, hoofd b. h. der Ned. Heiden Mij. Déze eerste les werd door niet minder dan 23 landbouwers bijgewoond en door allen met lust en genoegen de voorgestelde methode gevolgd. Verschillende vragen werden daarbij gesteld en juist hierdoor kwamen verschillende punten tot nadere uitlegging'. Sprang. A.s. Dinsdagavond zal v&n wege de Geref. Jongel.vereen, alhier eep openbare vergadering worden gehouden. Door den heer A. C. v. d. Esch zal be handeld worden het onderwerp«Van Jongeling tot Man« en door de heer Joh. Frings «Zijt Gewapend*. D«t lantaarnopsteker J. V. had, door de gladheid van den weg, het ongeluk te vallen. In bewusteloozen toestand en met een ontwrichtte schouder, werd hij opgenomen en per auto naar zijn woning vervoerd. Heden is zijn toestand, welke zich eerst ernstig liet aanzien, bevredigend. Zekeren E. B. kwam eveneens door de gladheid zoodanig te vallen, dat zijnfflets voor bereiding geheel onbruikbaar was. Persoonlijk kwam hij er met enkele lichte kneuzingen af. Door het invallend dooiweder, waardoor de rails glad waren geworden, derailleerde Donderdagmorgen den bagage wagen van den stoomtram der H. B.' S., komende uit de richting Tilburg. Met meer dan een uur vertraging in het ver keer kon de reis worden voortgezet, w? Sleenwijk. Bij de Woensdag j.l. gehouden aanbesteding voor den bouw eener ambtswoning voor den Burgemeester is ingeschreven door Fa. v. d. Pijl en Hartman te Gorcum voor f 138Ö0. L, Pellikaan te Sleeuwijk voor -12594. J. Straver te Almkerk voor - 12532^. L. G. Kentie te Heukelum voor -1248&. .Gebrs. J. en C. F. v. Wecdel de Joode te Sleeuwijt voor -12375. Gebrs. Tankens te Andel voor -11570. Gunning aangehouden, w Veen. Doordat het 5-jarig zoontje van den heer J. te diclK bij de kachel zat, geraakten zijne kleedóren in brand. Luid Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2