Op de bank der gezworenen. Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4363. Woensdag 16 Januari 1924, FEUILLETON. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Vyf-en-reertig jaar gevangen. I Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Vrijdag zijn de antwoorden van de Fransche en Belgische regeeringen op de Duitsche nota van 24 December aan de Duitsche zaakgelastigden te Parys en Brus sel overhandigd. De overhandiging ging vergezeld van mondelinge toelichtingen, waarbij den zaakgelastigden werd meege deeld, dat de besprekingen tusschen de wederzijdsche regeeringen kunnen worden voortgezet. En in afwachting hiervan is men aan weerskanten overeengekomen den tekst der antwoorden niet te publiceeren. Niettemin zijn er, althans te Brussel, eenige mededeeliugen gedaan omtrent het door de Belgische regeering ingenomen standpunt, dat met dat van de Fransche regeering schijnt overeen te stemmen. Hieruit blijkt, dat de bezettende mogendheden bereid zijn voort te gaan op den weg naar de verzachting van de bezettingsmaatregelen toelating van ambtenaren, beperking der militaire be zetting, weer in dienstneming van het spoorwegpersoneel enz. Wat het reizigersverkeer betreft, zegt het antwoord, dat een identiteitsbewijs, vergezeld van een foto, voldoende bewys zal zijn voor personen uit het onbezette gebied om het bezette gebied binnen te gaan, met enkele uitzonderingen vast te stellen door den opperbevelhebber van het bezettingsleger. Wat de uitvoering in het bezette gebied aangaat van de wet waarbij de rentenmark is ingesteld, en wat de toelating betreft van noodgeld, de Belgische regeering maakt toestemming tot beide afhankelijk van een verandering in de houding der Duitsche regeering tegenover de Rijnlandsch-West- faalsche circulatiebank. Wijziging zal er worden gebracht in de regeling van de Rijnscheepvaart. Het vrije verkeer stroom afwaarts door het bezette gebied, dat een tydlang was opgeheven, is thans hersteld. Het verkeer stroomopwaarts zal onder de zelfde voorwaarden thans worden toegelaten. Het douanecordon, dat aan de Oostgrens van het bezette gebied is ingesteld, blijft in stand, maar er worden faciliteiten op het stuk van uitvoervergunningen in het uitzicht gesteld. Het loonconflict met het locomotief- personeel in Engeland neemt een ernstig karakter aan en een staking is onvermij delijk. Sommigen beweren dat die staking zal samenvallen met de opening van het parlement op Dinsdag, terwijl volgens anderen de staking later zal uitbreken. Zeker is het intusschen, dat er wat broeit. Het hoofdbestuur van het Vakvereeni- gingscongres is tusschenbeide gekomen. Het heeft besloten, een commissie te be noemen, welke zal confereeren met de Novelle van REINHOLD ORTMANN. 13) De diepe stilte, die in de zaal heerschtte, verried duidelijk den gespannen aandacht, waarmede alle aanwezigen hem volgden. Slechts een maal toen hij voor een oogen- blik zweeg, zeide de Voorzitter, die in de papieren had zitten blaren Uit de akten blijkt, dat hij, na het gvmnas'um verlaten te hebben, eerst eene ambachtsschool be zocht heeft vóór hij zich aan den landbouw wijdde. De vreemd voorkomende verklaring, dat hij in Amerika als metselaar heeft gearbeid, heeft hierdoor veel aan waar schijnlijkheid gewonnen. Ik verzoek den getuige voort te gaan.* Losberg, die met zijn verhaal tot het oogenblik van afscheid van den toenmaligen huisgenoot gekomen was, sprak met nauw bedwongen ontroering verder «Dat de man, die een wildvreemde zoo vol zelfopoffering en onbaatzuchtig hulp verleende, nooit in staat kan geweest zijn, spoorwegdirecties en het bestuur van den bond van locomotiefmachinisten en stokers, teneinde over het doode pnnt heen te komen, of althans de inwerkingstelling der beslissing van den loonraad voorloopig op te schorten, en te voorkomen dat hangende de onderhandelingen, een staking wordt begonnen. Behalve over de spoorwegcrisis heerscht een groote opgewondenheid in de mijndis- tricten Northumberland, Durham en Lei cestershire, waar de mijnwerkers eveneens hoogere honen eischen. Bij een in Nort humberland gehouden stemming verklaarden zich de mijnwerkers met 11000 tegen 4000 stemmen tegen de handhaving van het tegenwoordig nationaal toonstelsel. BUITENLAND. Gevecht op leven en dood. Het Journal verneemt uit Charleviile, dat dezer dagen een konijnenjager te Termes, die zich in het bosch daar in de buurt bevond, een onaangenaam avontuur is over komen. Hij zag n.l. opeens in plaats van een weerloos konijntje, een geducht over- zwijn voor zich, dat hem onmiddellijk aan viel. De jager wist een der loopen van zyn geweer op het woedende dier af te schieten, doch dit stoorde zich niet aan het ontvangen schot, en wierp den man neer. Daarop volgde een verwoed gevecht, waarbij de jager door zijn honden werd geholpen. Een dezer dieren lag weldra met opengevreten buik op den grond te kermen. De man verdedigde zich zoo goed mogelijk met zijn jachtmes en met de tromp van zyn geweer, en op een gegeven oogenblik kon hij den tweeden loop in den bek van het razende dier afschieten. Daarna had hij het gevecht gewonnen en zijn leven gered. De aanvallen van den ever werden weldra zwakker en eindelijk zakte het dier op de knieën en kon verder met het jachtmes worden afgemaakt. Het zwijn woog 120 K.G. o Vrceseiyke Mishandelingen. In Weenen zijn de 46-jarige, uit Istrië afkomstige taalleerares Edith Kadinetz, de tapijtenhandelaar Paul Kontany en andere personen gearresteerd, wegens hemeltergende mishandelingen van een tweetal kinderen. Zy hadden een 13-jarig weesmeisje en een 11-jarigen schooljongen voor toe schouwers, die daarvoor «entree* moesten betalen, zoo lang afgeranseld, dat de kin deren bloedend en bewusteloos in elkaar zakten. Bij een huiszoeking in de woning der reeds meermalen wegens dierlijke buiten sporigheden aangeklaagde leerares werden talrijke zweepen, martelwerktuigen en obscene fotografieën in beslag genomen. een roofmoord te begaan, is mijn vaste overtuiging. Hoe weinig de ziel van den beschuldigde van lage hebzucht vervuld is, daarvoor heb ik, na mijne terugkeer in het vaderland, de overtuigendste bewijzen ontvangen. Ik gevoelde natuurlijk de be hoefte mijn redder mijn dank te betoonen, en ik bezat daartoe, helaas, geen ander middel dan mijn aanzienlijk vermogen. Een heel jaar lang heb ik op alle mogelijke manieren beproefd, den armen man, die van den arbeid zijner handen moest leven, tot het aannemen van een som gelds te bewegen, die hem in staat zou stellen, voortaan onbezorgd te leven. Hij bleef echter steeds halsstarrig weigeren en sedert een jaar beantwoordde hij zelfs mijne brieven niet De president wendde zich nu tot den beschuldigde «Gij hebt nu gehoord, wat de heer von Losberg onder eede heeft verklaard. Indien gy nu werkelijk de persoon zijt, van wie hij ons met zooveel lof gesproken heeft, dan zult gij uw vriend hier toch niet voor leugenaar willen uitmaken. Ik vraag u dus nogmaals «Geeft gij toe, dat gij den getuige kent En bevestigt gij, dat zijne verklaringen waar zijn Het vergaan van de „L 24". Van het wrak, dat vermoed wordt de verloren gegane onderzeeër »L 24* te zijn, is definitief de ligging bepaald door de trawlers «Trurs* en «Burslem*, die gebruikt werden om naar het wrak te visschen. Men slaagde er in, een kabel om het wrak te brengen en boeien werden gelegd. De correspondent van de Morning Post bevestigt, dat er voor het oogenblik zeer weinig hoop bestaat om het wrak te ver lichten, tengevolge van den toestand van de zee, die bijzonder slecht is voor het ophalen van een gezonken schip. De meest volmaakte duikerstoestellen van de Engelsche marine, alsmede de krachtigste bokken voor het lichten van onderzeebooten, zijn ter plaatse, maar de duikers zijn er niet in geslaagd om naar beneden te gaan en de berging van het verloren schip zal nog eenige dagen in beslag nemen zelfs als de weersgesteldheid gunstig is. Vrijdagavond wies de wind tot een storm en maakte een einde aan alle reddingswerk. Zoo spoedig mogeiyk worden de werkzaamheden hervat. Zelfs de geringste hoop om de beman ning levend aan te treffen, moet worden opgegeven, daar de hoeveelheid beschikbare lucht reeds lang is uitgeput. De Admiraliteit acht het echter het meest waarschynlyk, dat de bemanning direct by den ondergang is omgekomen en wel door het binnen stroomen van het water. Men gelooft, dat de «Resolution* bij de aanvaring de machinekamer der duikboot heeft open- geramd. Brama by een huwelijk. Te Périgneux heeft zich een drama af gespeeld, dat daar heel wat consternatie veroorzaakte. In de Saint-Alvère-kerk aldaar was het huwelijk voltrokken tusschen eene mejuffrouw Fargex en een zekeren Theodoor Monruzo, oud-vliegkapitein van het Belgische leger, een oorlogsgewonde gedecoreerd met de gouden medaille en ridder in de nationale orde van België. De troHwstoet verliet de kerk, toen plotseling één der genoodigden uit de groep aanwezigen te voorschyn trad en op den bruidegom toesnellend, een revolverschot op dezen loste. Monruzo viel dood neer. De moordenaar, een Rus, Alexander Ratbosky geheeten, werd gearresteerd. Negen kinderen verdrenken. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt Een 20-tal kinderen waagden zich op het ijs van een vyver in de buurt van Longwy. Plotseling brak het ijs en negen kinderen verdwenen in de diepte. Toen zy opge- Zonder op te zien, zeide Vollrath met bevende stem «Hij sprak de waarheid, mynheer de president.* «Hadt gij dadelijk na uwe aankomst in Amerika het metselaarsvak opgevat «Ja. Ik had geen cent meer, toen ik te New-York aan wal stapte en ik moest toch aan den kost zien te komen. Nader hand beviel my dit beroep heel goed. Indien ik getracht had dezelfde betrekking te krijgen, die ik hier had, zou ik te veel tijd gehad hebben tot nadenken. De zwaarste en afmattendste arbeid was mij het liefst.* »Dat wil zeggen, gij hadt gewetens wroegingen over de door u begane daad «Neen. Maar ik verlangde naar mijn kind, mijnheer de president.* «Slechts naar uw kind Niet naar uwe vrouw De beschuldigde zweeg, en de voorzitter wendde zich weer tot den getuige. «Wat gij ons daar verteld hebt, mijn heer von Losberg, was uit den aard der zaak niets anders dan eene uitvoerige verklaring, dat Vollrath zich daarginds in Amerika als een fatsoenlyk mensch ge dragen heeft. Uwe meening, dat hij geen haald werden, waren zij reeds overleden. Vliegtuigen dwingen em te dalen. Begin September publiceerde de Daily Mail* het bericht, dat de Duitschers een geheime methode hadden uitgevonden om vliegtuigen, die zich in de lucht bevinden, tot dalen te dwingen. In niet minder dan 12 gevallen waren Fransche vliegtuigen, op weg naar Roemenië, met postzakken en passagiers aan boord, door eigenaardige defecten aan de motoren gedwongen op grondgebied te landen. In ieder dezer ge vallen werd het toestel in beslag genomen en den bestuurder belet na te gaan, waar aan de stoornis in zijn motor te wijten was. *Het nieuws vond weing geloof, al ver klaarde generaal Estienne, die formateur van de Fransche tank-divisie, een paar weken later, dat het tot stilstand brengen van een motor op een afstand door middel van draadlooze golven, die op de magneet werken, in de practijk zeer wel uitvoerbaar is en van enorm militair belang zou blijken. De «Daily Mail* weet thans mee te deelen, dat de Britsche autoriteiten sinds eenigen tijd in het bezit zijn van een uit vinding, gelijksoortig aan de Duitsche, waarmee langs draadloozen weg magneten van vliegtuigmotoren kunnen worden stil gezet. Er zijn proeven genomen en vast staat thans, dat wanneer men maar zorgt voor isolatie van de magneet, het effect der draadlooze golven kan worden te niet gedaan. In de naaste toekomst, wanneer Britsche vliegtuigen met deze isolatie zijn toegerust, zal men ze onderwerpen aan «stop*-proeven met de Duitsche draadlooze «bestraling*. Scheepsbrand iu Roemenië. Het groote stoomschip «Dacia*, van de Roemeensche Zeevaartdiensten, is door brand vernield in de haven van Constantza, Men veronderstelt, dat de ramp werd veroor zaakt door de onvoorzichtigheid van één der officieren, die, naar vermoed wordt, in de vlammen is omgekomen. Nieuw verdoovingsmiddel. Uit Engeland komen berichten over het uitvinden van een nieuw verdoovingsmiddel «Stovain* genaamd. Dit middel is met goede gevolgen in vele gevallen in een Londensch hospitaal toegepast. Het wordt in de ruggegraat ingespoten. De patiënten blijven volkomen bij hun bewustzijn en kunnen terwijl men hen opereert hun krant lezen of zelfs een sigaartje rooken. o Opstand in een gevangenis-kamp. 63 Mijnwerkers, waaronder 12 blanken, die in voorloopig arrest waren gesteld in lage roofmoordenaar kon zijn, is nu wel begrijpelyk maar gij zult zeker zeer goed begrijpen, dat de voorhanden zijnde be wijzen en de door den beschuldigde afge legde bekentenis, ons geen vrijheid geven om uwe meening te deelen. Van de hier in behandeling zijnde daad, weet gij in allen geval niets meer dan wy allen «Zeker, mijnheer de president, ik geloof wel, dat ik er iets meer van weet. Toen Vollrath baron von Steinau doodde, had hij heel andere redenen, dan u veronder stelt. Hij deed het in een hartstochtelijke vertwijfelinghy doodde den verstoorder van zyn huiselijk leven, den roover van zijn geluk.* «Wat bedoelt gij daarmede En hoe zijt gy tot die wetenschap gekomen?* «Uit Vollraths eigen mond.* Hij verhaalde nu van dien kerstavond te Chicago en van de woorden, die hun huisgenoot toen, half tegen zijn wil, ont snapt waren. Toen hij ophield met spreken, was de beschuldigde van zyn bank opge staan en had cle balie voor hem met beide handen omklemd. Eene vreeselijke ont roering was op zijn gelaat te lezen. Zonder de vraag van den voorzitter af te wachten, zeide hij Mynheer von Losberg is hee- het Aldrich gevangeniskamp te Allabania kwamen in opstand. Zij verschansten zich in een mijnschacht, en bedreigden de auto riteiten. Eerst nadat men de galerij had opgeblazen, gaven de oproerkraaiers zich over. o Amok-makers te Calcutta. Gewapende Bengaleezen, die amok maakten en het Europeanenkwartier in Calcutta binnendrongen, losten schoten, waar door een paar personen werden ge dood. De inlanders werden gearresteerd. o Tusschen 1870 en 1881 werden de Toledobergen onveilig gemaakt door ban dieten, die het reizen in die streek tot een bijzonder gevaarlijke onderneming maakten. Eenr ooversbende, bekend onder den naam Juanillones, werd in 1879 onschadelijk gemaakt. Vier leden der bende werden gewurgd in Toledo, maar de vijfde, Moraleda genaamd werd tot gevangenisstraf ver oordeeld. Thans is hij vrijgelaten, na 45 van de 120 jaren gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was, te hebben «uitgezeten.* Hij heeft thans bekend gemaakt, dat hij van plan is, zijn vroeger rooversleven opnieuw te beginnen en, onmiddellijk na zijn terugkeer in zijn geboortestad, is hij naar de bergen getrokken om de 14.000 gouden realen op te graven, welke hij daar begraven had, vóór hij gevangen werd genomen. BINNENLAND. Ken ernstige verkeersbelemmering weggenomen. Door bemoeienis van de wegencommissie van den A.N.W.B. is een schuur op het kruispunt der wegen Loosdrechtsche plassen 's GravenlandHilversum bij het hotel Vaartzicht weggenomen en heeft de eigenaar den grond afgestaan, wanrdoor de bocht kon worden afgerond. Hierdoor is een zeer ernstige verkeershindemis weggenomen. Ook van de zyde van andere belang hebbenden werd deze zaak geldelijk ge steund. Afschaffing van verhooggelden. De «Banier* meldt, dat de regeering thans bij den Raad van State een wets ontwerp tot afschaffing van de verhoog gelden bij verkoopingen heeft ingediend. De strijkgelden zouden nu blijven. o ParysRotterdam binnen 2 uur. Vrijdag heeft een vliegtuig met drie passagiers en 150 K.G. goederen de reis van Parijs naar Rotterdam gedaan in 1 uur 55 minuten. Jt ILIII' lemaal mis. Hij moet mij verkeerd ver staan hebben. Ik heb nooit zoo iets ge zegd.* Toen trad de getuige tot bij de plaats van den verdediger, zoodat hij maar één pas meer van Vollrath afstond, en zonder dat iemand er aan dacht het hem te verhinderen, sprak hij hem aan. Met woorden, die alleen de ernst van zulk een oogenblik kan ingeven, bezwoer hy hem de waarheid te zeggen. Zijn kind was toch dood. Het was dus niet noodig, dat hij daarvoor het aandenken der moeder trachtte te redden. Nu was de trotsch van den ongelukkigen man gebroken. Hij bedekte zijn gelaat met beide handen en zij, die dicht bij hem zaten, hoorden hem snikken. Hij bleef eenige oogenblikken zoo zitten, daarop wendde hij zich tot de rechters en zeide«Ik herroep mijne bekentenis. Neen, het is niet zoo gegaaB, als in de akte van beschuldiging geschreven staat. Niet ik heb baron von Steinan willen be stelen maar hij was het, die mij bestal. Ik heb zijne beleediging gewrokenhij had mjj als een schurk behandeld.* (Slot volgt.) mor let Land van Heusden en Altena,de Langstraat ti de Sinelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1