Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzuchtverstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vyftig ver- suikerde pillen f 0.65 by apotheken en drogistzaken. De ex-keiierlyke familie. Prinses Hermine, de echtgenoote van den gewezen Duitschen keizer, vertrekt heden naar Silezië en wordt 25 dezer te Doorn terugverwacht, om by de viering van den verjaardag van den gewezen keizer tegen woordig te zijn. Bij die gelegenheid worden ook te Doorn verwacht prins Heinrich, een zoon van den gewezen keizer, en zijn zuster, prinses Margaretha van Hessen. —O Twee jeigeas verkraid. In een woning te Accrington zijn twee jongens van 6 en 4 jaar by een brand omgekomen. De vader, een werkelooze, vervaardigde thuis vuurmakers. Toen nu de man een pan heete naphtaline gereed zette om het hout daarmede te bestrijken, werd de pan door een Ij-jarige babj om ver geloopen. Daar de naphtaline vlam vatte, rende de man met het kind naar buiten. Terugkeerend om ook zyn jongens te redden, kon hij tengevolge van de uit slaande vlammen en den verstikkenden rook niet meer door de deur naar binnen, terwyl de voordeur gesloten was. Onderwijl waren de buren en brandweerlieden toege sneld, die den brand tot een kamer wisten te beperken. Bij het openbreken der deur vond men de twee knapen en een hond. De oudste jongen was reeds overleden, terwyl de tweede enkele uren later overleed. o Berichten ren den Plantenziekten- kundigen Dienst. Vatbaarheid veer Aardappelwratiiekte. Door het Laboratorium voor Nycologie en Aardappelonderzoek is, in samenwerking met den Plantenziektenkundigen Dienst een onderzoek ingesteld naar de vatbaarheid van verschillende aardappelsoorten voor de wratziekte. Het onderzoek is uitgevoerd aan het aardappelselectiestation te Oostwold. Vatbaar zijn gebleken Afke, Antje, Bintje, Blauwputjes, Boeren jongens, Bravo, Concurrent, Duitsche muis, Douwe Jan, Eersteling, Effect, Eigenheimer, Elips, Enorm, Excellent, Excelsior, Fran- schen, Frisius, Geeltjen, Groninger Kroon, Ideaal, Industrie, Kampioen, Koh-I-Nohr, Lena, Maaike, Milord, Honopool, Opper- doesche ronde, Paul Kruger, Pieter, Pre sent, Roode Industrie, Roermondsche Roode, Rotten, Schoolmeesters, Splendo, Thorbecke, Tuinparel, Vroege van Bystein, de Wet, Zeeuwsche BlaHwe. Weinig vatbaar of onvatbaar (dit laatste is nog niet voor alle soorten uitgemaakt) bleken Cores (laat) Favorite (laat) Fontein (half laat) Juli muizen (vroeg) Kruisling (laat) Lieuwe (half laat) Parnassia (laat) Roode star (laat) Triumph (halt laat). Ie werkrerschaffiag te Vlertegenbeseh tijdelijk itepgeiet wegens ket gedrag van tewerkgestelden. B. en W. van 's Hertogenbosch hebben bekend gemaakt 1. dat wegens den geheel onvoldoenden gang van de werken der werkverschaffing tengevolge van den onwil, het luieren en het verzet van de zijde van vele der te werkgestelden is besloten de werkver schaffing vanaf Donderdag 10 Januari tot 31 Januari a.s. stop te zetten 2. dat gedurende deze 3 weken aan de thans tewerkgestelden 70 pCt. van het thans genoten loon zal worden uitgekeerd 3. dat degenen, die bij de hervatting van de werken op 31 Januari weder zullen kunnen worden tewerk gesteld, daartoe vanwege de Arbeidsbeurs zullen worden opgeroepenpersoonlijke aanmelding is daarom niet noodig 4. dat voor hen, die alsdan niet da- delyk kunnen worden tewerkgesteld, op andere wijze voorziening zal worden ge troffen 5. dat het zoogenaamde »reservepotje« wordt afgeschafthetgeen men daaruit nog tegoed heeft zal aan ieder der recht hebbenden worden uitbetaald zij, die een voorschot hebben ontvangen, zullen ver plicht zijn dit op nader te bepalen tyd in te halen. Een vrtnw in de vlammen smgekemen. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in het kleine, oude huisje van de familie Kuilman aan de Molenstreek te Veendam. Het vuur had al dadelijk zóó een omvang aangenomen, dat aan blusschen niet te denken viel. Het huisje brandde geheel af. Het verkoolde lijk van de 84-jarige, alleenwonende, zeer hulpbehoevende vrouw, is gevonden. Zelfverminking. Te Broek onder Akkerwoude heeft de 50 jarige B, gehuwd en vader, zich moed willig zijn linkerhand afgekapt met een bijl. Volgens de geneeskundigen is de ongelukkige lydende aan godsdienstwaanzin. o Federatie-Examem (lercurius-diplema). De examens ter verkrijging van het Mercurius-diploma als Leeraar in de Han delscorrespondentie zullen worden gehouden te 's Gravenhage op Woensdag 23 April en Donderdag 24 April. - Het examen duurt één dag. Prospectus en inschrijfformulier zijn gratis verkrijgbaar bij den Administrateur der Federatie Dirk Dake, Copernicuslaan 131 Den Haag. De inschrijving sluit op 2 April. o Ie waard te Ztten 5 vtyf vermeedeltyke dadars gearresteerd. Het »Dagbl. v. N.br.c meldt omtrent den moord op den landbouwer Naalden Naalden had onlangs eeu erfenisje van f 600 ontvangen. De man deed alleen zijn werk en huis houdentje. 'a Avonds kwam er evenwel steeds een knecht slapen. Die knecht zou er, naar uit het eerste verhoor scheen te blijken in den nacht van den moord niet geweest zijn. Bij nader onderzoek is echter geblekeo, dat hij wel degelijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de boeren hofstede heeft vertoefd, wat de politie aan leiding gaf om den knecht in verzekerde bewaring te stellen. Het vermoeden ging spoedig uit in de richting van een dieven- en moordenaars bende, waarvan het bestaan bij de auto riteiten in Etten en omgeving bekend was en wier hooofdmannen in het beruchte Heike wonen. Heel die bende is reeds Woensdag gearresteerd. Toen hun een voorloopig verhoor was afgenomen, viel de knecht door de mand. Daar Naalden zich krachtig heeft verdedigd tegen zyn belagers, was het waarschijnlijk dat de daders de zichtbare sporen van deze worsteling zou den vertoonen. Dit was ook het geval met een paar der reedg gearresteerden en bij twee hunner waren die sporen dermate duidelijk, dat een vry sterke aanwyzing tegen hen bestaat. Woensdagavond zyn de vermoedelijke daders gevankelijk Etten binnengebracht, omgeven door twintig politiemannen. De personen, tegen wie het sterkste vermoeden gericht is, zijn B., harmonicaspeler, tijde lijk wonend te St. Willebrord; G. van P., verblijvend te St. Willebrord, zonder vaste verblijfplaats een harmonicaspeler uit Bosschenhoofd De K. uit Rucphen, een berucht vechtersbaas, en S. de knecht van Naalden. Laatstgenoemde is thans weer in vrijheid gesteld. 0 Be dader deer eea revelverieket gewend. Te Oldei.zaal is Vrijdagnacht door een Duitscher ingebroken by da heeren Oude Decker jin de Wilhelminastraat, Schades in de Bentinckstraat, Heitkamp in de Oot- marsumsche straat en Kienhuis in de Gast huisstraat, waar verschillende voorwerpen en geld werd gestolen. De dader werd op heeterdaad door den nachtwacht betrapt. Toen hij dreigde te schieten, schoot de nachtwacht en trof hem in den buik. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd en daar door dr. Essing en dr. Van Dam behandeld. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN ge houden 9 Januari 1924 des voor middags. Alle leden waren aanwezig, behalve het |id Jac. Leemans. De Voorzitter tevens Secretaris, de Edel- Achtb. Heer Snijders, opent de vergade ring en acht het een aangename plicht om de H.H. leden van den Raad bij de intrede van 't jaar 1924 de beste wenschen te brengen en hoope dat B. en W. met de leden van den Raad, eendrachtiglijk mogen samenwerken tot welzijn der gemeente. De notulen worden nu door den Secre taris vo< rgelezen en met een kleine op merking van G. v. d. Koppel goedgekeurd. De Voorzittter stelt voor, om het eerst punt 4 der agenda te behandelen, omdat dat het punt is waarin de bezoekers (ongeveer 30 personen) op de publieke tribune het meest belang stellen namelijk Regeling tot steun aan werkeloozen. Dit voorstel wordt door den Raad geacepteerd. Voorzitter. Er zijn by mij arbeiders geweest, die in den laatsten tijd niets heb ben verdiend, zoodat de nood werkelijk en aanmerkelijk is gestegen, niemand in den Raad zal dat ontkennen. In Waspik hebben ze ook een steunre geling, doch daar gaat dat beter omdat daar de arbeiders zyn aangesloten bij een Bond wat hier niet het geval is, als ze bij een Bond waren aangesloten dan kregen ze daar ook geldelijken steun van, omdat ze daar een zeker bedrag aan contributie betalen. Daar is in de gezinnen echter nooddruft, maar ook de gemeente heeft een groot tekort, de H.H. weten daar alles van, we zitten o.a. nog te houden met de distributieschuld. Das de gemeente kan onmogelijk veel doen, doch B. en W. zijn van oordeel dat er wat moet gedaan worden, het zijn alle maal menscheri die wel willen maar niet kunnen werken en ze hebben zich ook alleszins correct gedragen. De aangewezen weg is hier de Armbe sturen welke zich niet onzijdig kunnen houden. Er hebben zich 80 werkeloozen aangemeld. B. en W. zyn van oordeel, dat eerst de ongehuwden er buiten zullen vallen om eenigen steun te trekken (behoudens een enkele uitzondering), de grootste gezinnen zouden we dan f 5.00 per week kunnen geven, het is wel niet veel, maar de ge meente kan onmogelijk meer doen, omdat het geen rijke gemeente is, want het moet allemaal weer langs den weg der belasting gevonden worden. F. Hermans. Voorzitter wat betreft die gezinnen, die niet in aanmerking komen voor eenigen geldelijken steun, dat vind ik niet billijk. Er zyn toch gezinnen (ik ken ze) waar 1 of 2 zoons zyn die mede ver dienen, doch nu in langen tijd niets ver diend hebben, waar het dus ook noodig is dat ze eenigen steun krijgen, ik vind niet billijk als die er buiten gesloten worden. Voorzitter. U hebt me niet goed ver staan, ik heb gezegd de vrijgezellen worden er het eerst buiten gesloten, behoudens bijzondere omstandigheden, anders dan ko men we er nooit. Het zal altijd door menschen beoordeeld worden die de gezin nen kennen, we zullen dat straks in be sloten vergadering meer in 't bijzonder be handelen. F. Hermans. Voorzitter u had het ook over het Armbestuur, wie is het Armbe stuur Voorzitter. Ja, dat is het Bestuur dat daarvoor zit. ik ben eenigen tyd geleden naar Mijnheer Pastoor gegaan in den Pol der om met hem over die zaak te spreken en of hij er zich niet mee zou belasten. Doch Mijnheer Pastoor bleef daar liefst buiten, maar om mij een pleizier te doen, zou Zyn Eerw. er zich niet van onttrek ken, want het is om Gods wil (om het zoo uit te drukken) een zeer moeilyke en ondankbare taak. F. Hermans. Wat Mijnheer Pastoor betreft, die weet genoeg om ook een goed regeling te treffen, maar men moet de zaak behartigen, want er is werkelijk nood, als leider van een vakvereeniging ben ik met de toestanden in sommige gezinnen goed op de hoogte. Voorzitter. Ik ben j.l. Vrijdag in Sleeu- wijk geweest en had daar een gesprek met m'n collega, maar ook daar is de uit- keering ten hoogste f 5.00 per gezin, het geldt hier eigenlijk geen bedeelinghet zyn allemaal fatsoenlijke menschen die door de weersgesteldheid niet kunnen werken. We kunnen onmogelijk meer geven anders loopt het weer op een leening uit en aan wie er steun wordt verleend, dat zal de commissie beoordeelen, die er voor wordt aangewezen, doch niet meer dan ten hoogste f 5.00 aan do meest behoeftige gezinnen, laten we dat vooreerst vaststellen, verdere bijzonderheden behandelen we dan in be sloten vergadering. F. Hermans. Wat betreft de werke loozen, zoodra het open weer is kunnen ze weer werken, maar daar naast zijn er ook nog die heelmaal niets te doen hebben, zou daar geen werk voor kunnen wor den verschaft Voorzitter. Ja, ik heb er over gedacht om toeslag te geven aan werkgevers, maar we kunnen onmogelijk. Als nu de polder besturen en de boeren willen medehelpen, maar we zullen dat ook verder bespreken in de geheime vergadering, laat ons nu eerst vaststellen, dat we ten hoogste uit- keeren f 5.aan de grootste gezinnen. Joh. v. Dijk. Voorzitter hoe zit dat met die Armbestuur Voorzitter, v. Dijk ik kan daar geen discussie over toestaao, laat ons dat straks bespreken. Joh. v. Balkom. 't Rijk geeft dat geen steun meer Voorzitter. Neen, dat is afgeloopen, 't ligt eigenlijk eerst op den weg der Arm besturen, doch laat ons nu eerst vaststellen dat we f 5.per gezin en per week uit- keeren. F. Hermans. Ik zou zeggen laten we dat niet vaststellen we kunnen dan straks nader zien als het méér kan lijden, dan meer. Voorzitter. Neen, Hermans, 't kan on mogelijk. M. v. d. Pluijm. Als er niet meer kan worden gegeven dan is verdere discussie overbodig. Voorzitter. Dus we zullen dat aanne men, een tik met den hamer bevestigde dit eu verder werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Na de geheime zitting las de Voorzitter voor een schrijven van den heer Meuleman, directeur van de Kweekschool van vroed vrouwen te Heerlen, waarin hij den Raad zyn dank betuigt voor de toegestane subsidie voor bovengenoemde school ten bedrage van f 25. Nog een schrijven volgde van den Raad van de gemeente Woud ichem, waarin deze vraagt om adhesie te betuigen aan een motie om de salarisregeling der Ambte naren te herzien en om een andere regeling te treffen voor de bijdrage in de kosten voor een plattelandsgemeente voor het Middelbaar en Hooger Onderwijs die veel te hoog zyn. B. en W. zijn van oordeel om dit voor kennisgeving aan te nemen, daar de motie foutief is geformuleerd. J. L. v. Drunen. Voorzitter ik accep teer uw argument, dat de formuleering niet in den haak is, maar met de strek king ben ik het eens. Voorzitter. Ja, de Raad kan zelf een andere motie indienen, maar deze motie wil 2 vliegen in een klap vangen, dat gaat niet, dus voor kenuisgeving aangenomen. Nu volgde een schrijven van Ged. Staten om wijziging te brengen in de heffing van hondenbelasting omdat er geen strafbepaling bij staat. B. en W. zullen dit euvel verhelpen. De Voorzitter las nu een ontheffings- aanvrage voor van A. v. Dinteren, adre- sant betaalt f 85.— belasting dat is veel te veel, hij verdient f44.per week. Voorzitter. We moeten dat voor kennis geving aannemen, dat moet verwezen wor den naar de inspecteur' der belastingen. F. Hermans. Dat is al meer dan eens gedaan, maar daar hoort men totaal niets van. Voorzitter. Ja, het kan wel wat lang duren, maar er moet een beschikking op komen en bovendien wij kunnen hier wel een besluit nemen maar het niet uitvoeren. L. v. Drunen. Ja de beschikkingen blijven veel te lang weg, de zaak wordt daar niet genoeg gehandhaafd. Nu volgde nog een schrijven van Ged. Staten enkele wijzigingen begrooting en over goedkeuring rekening 1922-'23 wat voor kennisgeving werd aangenomen. Thans is aan de beurt, benoeming van een lid voor de Commissie van Schooltoe zicht in de vacature Hoesen. Als candidaten worden genoemd de H.H. C. v. Vark en F. Janson. De uitslag der stemming was aldus C. v. Vark 5 en F. Janson 5 stemmen, een herstemming volgde, doch ook nu staakten de stemmen. Bij loting werd nu F. Janson gekozen. Daar de heer Joz. v. Steen aftredend is voor dezelfde Commissie moest er nog een stemming plaats hebben tusschen de H.H. v. Steen en A. Ansems. De heer v. Steen werd met 9 stemmen gekozen, 1 stem blanco. Voor het Armbestuur werden als can didaten gesteld H. Staal aftredend en A. Ansems, met algemeene stemmen werd H. Staal gekozen. Nieta meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar wy vernemen, hoopt de* EdelAchtb. Heer H. J. van Epgelen, Burgemeester dezer gemeente, op Woens dag 23 Januari den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren de betrekking van Gem.- Secretaris aanvaardde. Het moet echter de wensch van den jubilaris zijn, dat dezen dag zoo kalm mogelijk zal verloopen en daaraan geen feestelijkheden worden verbonden. De heer M. Kerkhofs alhier, onder wijzer aan de bijzondere school te Herpt, werd als zoodanig benoemd te Gestel bij Eindhoven. De Fanfare der H. Familie alhier, hoopt op Zondag 3 Februari a.s., haar tweede groot winterconcert te geven afge wisseld door komische voordrachten. Zaterdagavond had in aHet Wapen van Amsterdam* de Humoristenwedstrijd plaats, uitgeschreven door de Tooneelver- eeniging xKunst en Genot* alhier, waaraan 7 humoristen deelnamen. Na opening door den heer Hogetoren, die bet talrijk publiek bedankte voor de flinke opkomst, werd een aanvang genomen met de verschillende voordrachten, die begeleid werden door het zeer verdienste lijke pianospel van den heer v. Son uit Nieuwkuik. Als juryleden fungeerden de heeren Mr. Ruitinga, v. Laarhoven eh Schmiehausen, die zich van hun moeilijke taak uitstekend kweten. Voor hun rechtvaardige uitspraak komt hun zeker een woord van lof toe. De uitslag van den wedstrijd was le pr., W. Kuis Herpt, met »Gekke Nelis* met 17 punten. 2e pr., C. J. Didde Waalwijk, met Na het Nachtfuifje*, 16 p. 3e pr., Lips Zevenbergschen Hoek, met •Oude Sientje*, 14 p. 4e pr., Dame Orthen, met »Nolly en Lolly*, 12 p. 4e pr„ Castelijns Waalwijk, met »'k Gao 't Waogen, 12 p. Het hoogst aantal punten dat behaald kon worden bedroeg 18. Hierna kreeg men de voordrachten te hooren, bestemd voor den publieksprijs. De voordracht van den heer Didde, n.l. Gerritje de Lachebek* en van den heer Kuis, Boer Hannes op de Kermis* vielen bijzonder in den smaak, zoodat er her haaldelijk hartelijk gelachen werd. De uitslag van dezen wedstryd was, dat de heer Didde de publieksprijs won met 50 punten. Na uitreiking der prijzen gaven dhren. Didde en Kuis nog een extra nummertje Samenzweerders* te hooren, dat ook zeer in de smaak van het publiek viel. Hierna bleef men nog gezellig een uurtje bijeen en werd ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid tot dansen. Hoogst voldaan keerden allen na afloop huiswaarts. Almkerk Naar wij vernemen heeft de verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier opgebracht de som van ongeveer f 4500. Mej. van K. alhier, die verleden week door de gladheid kwam te vallen, waarvan door ons melding is gemaakt, is ter verpleging in het Diaconessenhuis te Rotterdam opgenomen. Aalst. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen C. v. Rossum, tot diaken G. v. Ballegooyen Gz. en tot notabel Joh. Bisschop. Da zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk brachten dit jaar f 286,50 op. Andel. Donderdag 10 Januari j.l., werd alhier een wedstrijd gehouden in ringrijden op schaatsen voor paren, uitgeschreven door de te dezer plaatse bestaande IJsclub »Andel Vooruit*. Niettegenstaande den reeds in- getrenen dooi kan deze wedstrijd, waaraan 22 paren deelnamen, als goed geslaagd worden beschouwd. De pryzen bestonden uit verschillende voorwerpen, welke bij de winnaars zeer in den smaak vielen. De uitslag is als volgt le prys. Mej. Vogelaar-v. d. Stelt H. Vogelaar, 2e Mej. A. van Ryswijk Mart. van Rijswijk. 3e Mej. Corn, den Dekker Jd. G. Heystek. 4e Mej. M. VisserG- v. Wijgerden. 5e Me:. S, BoerChr. van Rijswijk. 6e Mej. J. van Andel W. van Wijgerden. 7e Mej. A. van Eeten-v. d. Beek Adr. Millenaar. 8e Mej. G. NaayenS. de Cloe. 9e Mej. C. van LierW. van Lier. 10e Mej. A. HoncoopG. de Lorm. Troostprijs. Mej. H. van Zanten-Smits H. van Zanten. Brakel Door de gladheid hadden v. d. Zalm en J. v. Dalen het ongeluk een been en G. v. d. Handel een arm te breken. 4 Bablloniënhroek. Zondag 1.1. deed zich alhier in de Ned. Herv. Kerk een niet alledaags geval voorer waren n.l. niet minder dan twee voorlezers aanwezig. De heer J. Dekker was als voorlezer en koster aangesteld door zeven Kerke- raadsleden en had één Zondag als zoodanig reeds dienst gedaan. Een week daarna werd door de rest der Kerkeraadsleden, bestaande uit één ouderling en twee diake nen, C. Branderhorst benoemd. J. Dekker, die geen opzegging van zijn ambt had ontvangen, zag zich genoodzaakt huiswaarts te keeren. Wel een bewijs dat de Ker keraadsleden broederlijk met elkaar omgaan, en den eed, nog pas op 6 Januari door 1 ouderling en 1 diaken voor God en de gemeente afgelegd, niet zwaar opnemen. Beneden-Langstraat. Nu de slacht tijd meer over is en er vele varkens zijn opgeruimd, komt er ook weder meerdere vraag aan eenigzins hoogeren prys. Men besteedt voor vette varkens 49 4 50 cent per pond, schoon gewogen. Naar jonge biggen bestaat thans mindere vraagdeze gelden 10 k 14 gulden per stuk. Capelle. Naar men ons mededeelt is

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2