PUROLL Winterhanden gadering. Op de notulen der vorige ver gadering zijn geen op- of aanmerkingen, zoodat deze onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken De Voorzitter zegt, dat dit punt uit voorzorg op de agenda is geplaatst, dat er echter geen ingekomen stukken zijn, dan alleen het briefje, waarin door 3 Raads leden verzocht wordt een openbare verga dering te willen beleggen voor 25 Januari, naar aanleiding van de opheffing der openbare lagere school te Genderen. Spr. deelt mede, dat van Ged. Staten een schrijven is ontvangen gedagteekend 9 Januari, waarin wordt kennis gegeven, dat dit College heeft besloten de openbare lagere school te Genderen op te heffen met ingang van het nieuwe schooljaar (1 April). Gevolg gevende aan het verzoek heeft spr. deze vergadering belegd, het spijt hem, dat de eerste onderteekenaar niet tegen woordig is, doch hij geeft graag het woord aan de mede onderteekenaars de heeren (Straver en Smits, om mededeeling te doen van hunne motieven, die tot het verzoek hebben geleid. Straver. De heer v. Buuren is bij mij gekomen, en verzocht nu het briefje mede te onderteekenen, om de menschen in de gelegenheid te stellen hun bezwaren in te dienen. Smits. Ik kan met de opheffing niet accoord gaan, en zou desnoods in hooger beroep willen gaan. Voorzitter. U zegt desnoods, doch bedoelt zeker in elk geval. Smits. Het raadsbesluit om de school niet op te heffen is genomen met 6 stemmen voor. Als wij ons door Ged. Staten de wet maar moeten laten voorschrijven, dan kunnen zy het net zoo goed alleen wel afdoen en kunnen ze ons wel thuis laten. Voorzitter. Ik heb er geen bezwaar tegen als de Raad by de Kroon in hooger beroep wil gaan. Ik moet echter opmerken, dat er geen raadsbesluit is genomen om de school niet op te heffen. Ged. Staten hebben het advies van den Raad gevraagd, over een eventueele opheffing en toen heeft de gemeenteraad met overgroote meerderheid besloten Ged, Staten mede te deelen, dat er bezwaren waren tegen opheffing. Deze bezwaren zijn Ged. Staten ook medegedeeld. Er is dus geen besluit geweest tot ophef fing, het neemt echter niet weg, dat het op hetzelfde neerkomt. Ged. Staten hebben thans zelfstandig een besluit tot opheffing genomen. Het staat den Raad en ieder belanghebbende natuurlijk vrij, over dit besluit in hooger beroep te gaan. Hebt u een voorstel Smits. Ik stel voor om er tegen op te komen. Voorzitter. Het adres moet toch iets bevatten. Smits. De openbare school is hier altijd geweest en al is het getal leerlingen op 't oogenblik niet groot, dit kan in de toe komst wel weer grooter worden. Voorzitter. Kunt u er zich mede ver eenigen dat hetzelfde wordt geschreven als aan Ged. Staten. Er moet toch iets in staan. Ik verwachtte dat zij, die het verzoek voor het beleggen der raadsver gadering deden, ook met een voorstel zouden komen, daarom mjjn vraag. Smits. Ik zou er ook nog in willen vermelden, dat er in geen 25 jaar zoo weinig leerlingen hebben school gegaan als thans, het grootere aantal kan echter weer best terugkeeren. In Eethen staat het er ook zoo bij, het aantal schoolkinderen be draagt daar op 't oogenblik ook slechts de helft van voor 25 jaar, doch ook daar zal het grootere aantal nogeens best eens terug komen. Branderhorst. Ik zou ook nog eens goed willen aandikken dat de aftand werkelijk te groot is. Het is te ver, dit is niet in het belang van het onderwys, vooral met de slechte wegen. Voorzitter. Dat staat er in. Branderhorst. Niet duidelijk genoeg. Voorzitter. Goed we zullen het er in zetten, ik zal het u eerst laten lezen. v. d. Beek, Ik. zal er niet veel meer over zeggen, doch ik zou nog even willen vragen of het de bedoeling is, bij het in beroep gaan, dat het argument, als zouden er in de toekomst misschien meer kinderen school gaan, hoofdzaak of bijzaak is. Er wordt de nadruk op gelegd dat er 25 jaar terug meer kinderen school gingen dan op 't oogenblik en dat dit aantal misschien wel weer eens zal terugkomen. Is dit een hoofdargument of bijzaak. Smits. Het is het alle twee. Branderhorst. Het gaat hoofdzakelijk in het belang van het onderwijs. Men is hier beter met een éénmansschool, dan dat de kinderen een half uur moeten loopen. Met een toestand zooals van morgen stuur ze dan maar naar Eethen. Op andere gemeenten kan de afstand misschien nog grooter zijn, doch daar staat de school niet op een plaats als de Eethensche school. Dat zou ik er ook in willen hebben. Het voorstel van den heer Smits, om tegen het besluit van Ged. Staten tot op heffing der openbare lagere school te Genderen in hooger beroep te gaan bij de Kroon, hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. De heeren v. d. Schans en v. d. Beek stemden tegen het voorstel. De heer v. d. Beek vraagt of in het adres tot de Kroon vermeld zal worden, dat dit Raadsbesluit met 3 tegen 2 stem men is genomen. De Voorzitter is van oordeel, dat dit Diet in het adres vermeld behoeft te worden. De heer Smits meent, dat het er gerust in mag staan. De heer Branderhorst zou het adres willen verzenden als den vorigen keer aan Ged. Staten en aan willen dikken, dat toen het besluit is genomen met 6 tegen 1 stem. De heer v. d. Schans zou er bij vermeld willen zien, dat dit raadsbesluit is genomen met 3 tegen 2 stemmen. De heer Branderhorst verklaart hiertegen geen bezwaar te hebben. Voorstel ontslag Hoofd der School te Genderen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten de school te Genderen met 1 April a.s. hebben opgeheven, dat het nu wel niet is uitge sloten, dat de Kroon dit besluit zal ver nietigen, doch dat, zoolang dit niet is geschied met de genomen beslissing van Ged. Staten rekening moet worden ge houden. B. en W. stellen daarom voor het Hoofd der school te Genderen ontslag te verleenen, met ingang van den datum dat het besluit van Ged. Staten tot ophef fing der openbare lagere school te Genderen in werking zal treden. Smits. Kan daar niet mee worden ge wacht. Voorzitter. Daar is ook geen bezwaar tegen, het is alleen in het belang van het Hoofd der school. Branderhorst. Ik zie er ook geen be zwaar in. Voorzitter. Als er in staat dat het Hoofd der school ontslag is verleend zoodra het besluit van Ged. Staten is goedgekeurd, is er geen bezwaar tegen. Wordt het besluit van Ged. Staten niet goedgekeurd, dan vervalt van zelf het ontslag, het is alleen maar dat wy er geen vergadering meer voor behoeven te beleggen. Smits. Het is de beslissing van de Kroon vooruit loopen, als wij het Hoofd reeds ontslag zouden geven. Straver. Ja, wij loopen de Kroon op die manier vooruit. Voorzitter. Wy geven geen ontslag, dit gaat pa3 in als de Kroon hare goedkeuring heeft verleend aan het besluit van Ged. Staten. Het laat my echter koud zoo niet. Smits. Het hoort hier vandaag niet thuis, we loopen de Kroon al vooruit. Voorzitter. U begrijpt het niet. Smits. Ik begrijp het heel goed. v. d. Schans. Als de opheffing door de Kroon den 30 Maart eerst inkomt, kan het Hoofd der school dan ontslag worden verleend met ingang van morgen. Voorzitter. Dat moet dan natuurlijk, misschien zal er een spoedeischende ver gadering moeten worden belegd,, als Smits echter denkt dat er voetangels en klemmen zijn, dan is het mij goed om dit punt van de agenda af te voeren. Smits. Als wij nu ontslag geven, dan zijn wy de Kroon voor. Voorzitter. Wij geven geen ontslag, dit gaat eerst in als de Kroon zijn goed keuring heeft verleend. Smits. Ik ga er niet mede accoord. Voorzitter. Goed, dan zal ik dit punt afvoeren van de agenda, als de heeren er zich mede kunnen vereenigen. v. d. Beek. Er is niets tegen, het be- teekend niets. Hierop wordt besloten punt 3 van de agenda af te voeren. De Voorzitter zegt, dat het verzoek van Jac. v. d. Mooren tot aankoop van een stukje gemeentegrond ter openbare kennis is gebracht en daartegen geen bezwaren zijn ingediend. Thans moet het stukje grond nog geschat worden, waarvoor spr. zou willen aanwijzen de heeren v. Wijk, Schreuder en Saakes. De Raad gaat accoord met dit voorstel. Het volgende punt Voorstel ontslag onderwijzeres Babiloniën- broek zou de Voorzitter eerst even in ge heime vergadering willen toelichten. De openbare vergadering wordt dus voor een oogenblik geschorst. Na heropening zegt de Voorzitter, dat B. en W. voorstellen het besluit te nemen om mej. den Besten van Andel, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Babiloniënbroek en wonende te Andel, eervol ontslag te verleenen, omdat sedert genoemde juffrouw gehuwd is, zij bij haar echtgenoot indiens ambtswoning te Andel-Giessen inwoont. Het met het oog op de betrekking van haar echtgenoot niet onmogelijk is, dat zij in de gemeente Eethen kan wonen en de Raad in zijn vergadering van 31 Dec. heeft besloten, dat mej. den Besten in de gemeente Eethen moet wonen, omdat het niet in 't belang van het onderwijs kan worden geacht, dat zij iederen dag langs slechte wegen l£ uur per rijwiel moet afleggen. Genoemde juffrouw wel voor den vorm haar verhuis- biljet heeft doen overmaken naai B.-Broek, doch dat hieraan geen waarde mag worden gehecht. Met het oog op den toestand waarin zy thans verkeert, heeft zij een verzoek ingediend voor 6 maanden jperlofzonder het Raadsbesluit af te wachten heeft zij dit verlof reeds genomen, waardoor zij te kennen heeft gegeven, dal het haar niet mogelijk is, iederen dag den langen weg af te leggen. Heeft zij na verloop der 6 maanden ook nog de zorg voor een kind er bij, dan zal het nog moeilijker voor haar zijn. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. De heeren v. d. Schans en Smits stemden tegen Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtsreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt ge sterkt door het gebruik van Foster's Maag- pillen. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistenzaken. Kantongerecht te Heusden. Strafzitting van Vrijdag 18 Januari. KantonrechterMr. C. W, v. Ommeren. Ambtenaar van het O. M.Mr. J. S. Loke. Griffier Mr. W. Ruitinga. Het was geen drukke zitting, want slechts 5 kinderzaken en daarna 27 gewone zaken werden door Deurwaarder Friedli uitgeroepen. 3 van de 5 kinderen waren verschenen, bevens 5 van de 27 ouderen. A. N. te Wyk, had er blijkbaar den ambtenaar van den Raad van Arbeid te Tilburg, die bij hem kwam kijken of hy wel zegeltjes voor zijn werkman M. Mans had geplakt, willen tusschen nemen. Best is dit niet gelukt, want hij kreeg proces verbaal omdat hij onjuiste inlichtingen had verstrekt. Hij had n.l., toen de ambtenaar hem vroeg, hoe lang de knecht bij hem in dienst was geweest, geantwoord van hoogstens 14 dagen, tusschen 2 Juni en 1 October 1923. Ter terechtzitting verklaarde bekl., dat hij niat precies kon zeggen hoelang Mans bij hem gewerkt had, maar 'l was in elk geval langer dan 14 dagen geweest, het geen door Mans, die als getuige was ge dagvaard, werd bevestigd. »Zie,« zei de Kantonrechter tegen bekl., awat heb je toch aan dat liegen, zeg liever de pure waarheid, dat heb ik oneindig veel liever en je straf wordt er veel eer zwaarder dan lichter door, zoodat het toch niets helpt*. Met f 15 boete of 10 dagen hechtenis kon bekl. naar huis terugkeeren. F. N. te Wijk had aan zijn dienstbode, die thans als getuige voor het kantongerecht was gedagvaard, gezegd, dat hy weigerde om zegeltjes voor haar te plakken, zulks niettegenstaande zij er meerdere malen om had gevraagd. In 17 weken had bekl. geen zegeltjes geplakt. »Ja, hernam de Kantonrechter, 'tzal toch moeten, want de wet schrijft het voor en dan moet ik niets van onwil en koppigheid hebben.* Betaling van 17 geldboeten, elk van fl.50, of 17 dagen in een klein vertrekje te 's Hertogenbosch doorbrengen, werd ter keuze van bekl. overgelaten. A V. te Drungelen, had ook al geen zegeltjes willen plakken en toen de con- troleerende ambtenaar van den Raad van Arbeid hem de gelegenheid gat om bij zijn bezoek hem het verschuldigde alsnog in contanten te voldoen, weigerde bekl. Dit was natuurlijk niet slim en op de vraag van den Kantonrechter, waarom hij zoo dom was geweest, antwoordde bekl.»ik dacht, dat ik maar om het halve jaar moest plakken*. Met 25 geldboeten, van f 0.50 elk, of 25 X 1 d. h. mocht bekl. stellig niet ontevreden zijn. G. V. te Veen, was in overtreding ge weest van de Motor- en Rijwielwet. Op zekeren dag had hij, op zijn rijwiel ge zeten, zich vastgehouden aan een vracht auto, die nog al hard reed, naar het oordeel der politie. Deze laatste vond het spelletje nog al gevaarlijk en maakte proces-verbaaal op. Ter terechtzitting had bekl. drie redenen waarmede hij zich meende te kunnen verontschuldigenle. dat hij niet wist, dat hij iets deed, wat niet mocht, 2e. dat hij den geheelen dag al reeds gefietst had en 's avonds nog naar Meeuwen moest ook per rijwiel en 3e. dat hij zoo min mogelijk, op zijn rijwiel gezeten zijnde, zich aan een auto vast» klampte. De Kantonrechter hernam hierop, wat het eerste betreft, dat als zoo iets een rede van verontschulding was, er van de 100 bekl. zeker 99 met hun onbekendheid met wet of verordening zouden komen aandagen, wat punt 2 aangaat, dat zijn dagtaak mogelijk wel beter te verdeelen is en betreffende punt 3, dat hij zich in den vervolge, nu hij het weet, niet maar zoo min mogelijk-doch nooit meer aan een auto moet vasthouden. Uitspraak f 3 of 2 d. J. v. H. te Almkerk was gedagvaard, omdat hij over land, bezaaid met klaver zaad, zou hebben geloopen. Vóór de be handeling bleek, dat het land niet met klaverzaad bezaaid was, zoodat de dag vaarding niet in orde was, weshalve de Heer Ambtenaar van het O. M. de zaak introk. H. U. en G. D., beiden te Almkerk, stonden terecht, omdat ze volgens de dag vaarding zouden hebben geloopen over land, waarop een bordje met Verboden toegang* was aangebracht. De Kantonrechter zei, dat hy juist be merkte, dat de dagvaarding niet overeen stemde met het proces-verbaal, want in dit laatste werd niet gesproken van een bordje met vVerboden toegang*. Abusie velijk had men te 's Bosch de dagvaarding dus onjuist opgesteld. Einde vrijspraak voor beiden. IJ. v. S. te Woudrichem, had zijn vriend H. Kant door een winkelruit geduwd en toen deze laatste voorstelde om de ruit samen te betalen, moest hij daar niets van hebben. De Kantonrechter zei, dat hy Kant's houding zeer goed vond, maar dat hij de houding van bekl., die toch al niet best by hem staat aangeschreven, ten zeerste moest laken. De ruit kost nu aan bekl,, al is het op eene andere manier, f 15 en wil hij die niet betalen, dan maar 10 dagen naar 's Bosch. N. V. en N. d.H. te Werkendam en J. v. O. te Sleeuwyk waren op Oudejaars avond dronken en hadden eene dreigende houding om te vechten aangenomen. By - lyds evenwel had de politie hen opgeborgen, zoodat alles nog zonder vechtpartijen afliep. N. V., die de Kontonrechter blykbaar wel kent, kreeg f15 of 10 d, en de beide anderen ieder f 10 of 5 d. H. W. G., zwervende, stond terecht voor dronkenschap bij tweede herhaling. De Kantonrechter zei, dat hij hem nu maar eens een 14 dagen geheel-onthouder zou maken door hem 14 d. h. te geven. Uitspraak 18 Januari. Mollenhuiden vervoerenA. V., Veen, f 3 of 1 w. T.S. en verb, verkl. Mollen vervoeren J. P. Gr., Almkerk, f 2 of 1 d. en verb, verkl. Invaliditeitswet: A. N., Wijk, f 15 of 10 d.F. N., Wijk, 17X fl.50 of 17 X 1 d. J. v. W., Wijk, 22 X f0.50 of 22 X 1 d.A. V., Drongelen, 25 X f 0.50 of 25 X 1 d. LeerplichtW. v. VAlmkerk, en H. G. F., Veen, ieder f 1 of 1 d. L V., Dewerken, f5 of 3 d. Verord. Waterschap Genderen J. B Genderen, f3 of 2 d. Motor- en Rijw regl. J. v. d. M., Wijk, f 10 of 5 d. Auto z. lichtL. P, J., Oud-Alblas, f5 of 3 d. Motor- en RijwielwetG. V., Veen, f3 of 2 d. 424 Sr.: IJ. v. S. W'chem, f 10 of 5 d. N. V., W'dam, f 15 of 10 d. 431 Sr.W. G. E. v. D. en J. H. v. E., Heusden, ieder f3 of 2 d. 426 Sr.J. A. v. O., Sleeuwijk, en N. d. K., W'dam, ie er f 10 of 5 d. 460 Sr.Tj. J., Veen, f3 of 2 d. 461 Sr.H. U. en G. D., Almkerk, vrijspraak. Rijw. z. belB. d. R., Dussen, f 2 of 1 dag. Rijw. z. Jicht: A. C., Almkerk, R. J. T., Wijk, ieder f 3 of 1 w. T.S.I. J. M., Rijswijk, D. B. Poederoijen, f 2 of 1 w. T.S.S. O., Almkerk, f3 of 2 d. 453 Sr.: J. v. S., W'chem, f5 of 3d. Idem 2e heth.H. W. G., Heusden, 14 d. hechtenis. RECHTZAKEN. De Tielsche Rechtbank sprak E. d. G. te Gameren, beschuldigd van oplichting, vrij. De Bossche Rechtbank vernietigde het vonnis van het Kantongerecht aldaar, waarbij de chauffeur B. uit Aalburg was veroordeeld tot f25 boete subs. 10 d. h., wegens te hard rijden in de gemeente 's Bosch, en eischte tegen deze f 75 boete subs. 20 d. h., met ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen ge durende 3 maanden. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Openbare vergadering van deh Raad dezer gemeente op Woensdag 23 Januari 1924, de3 namiddags 2 uur. Aan de orde Herdenking 40 jarige ambtsvervulling van den heer H. J. van Eggelen als Secretaris dezer gemeente. Na de vergadering Receptie van half drie tot half vier. Ter vervanging van Mgr. J. H. Selten is door Mgr. A. F. Diepen benoemd tot Deken van het district Heusden de Zeer- Eerw. heer Nobertus Joannes Aloysius Wouters, pastoor alhier. Deken Wouters is een geboren Tilbur- genaar (1859)na zijne studiën op Ru- wenberg, Klein en Groot-Seminarie werd hij in 1884 tegelijk met Mgr. A. F. Diepen op 7 Juni priester gewijd. In 1885 aan gewezen als vice-prefect aan het klein Seminarie volgde hij einde Mei 1888 den toenmaligen kapelaan van St. Lambertus te Helmond, benoemd tot pastoor te Drunen, den ZeerEerw. heer F. P. Grijsens op als kapelaan te Helmond en hij is aldaar werk zaam gebleven tot 25 Maart 1904 toen hij geroepen werd tot opvolger van pastoor- Deken J. C. Bijnen, als pastoor van de St. Catharina alhier. In de benoeming tot Deken zien we meer dan oncienniteit, Mgr. Diepen heeft ongetwijfeld deze schoone promotie gedaan om den buitengewonen werklust, nu reeds byna 40 jaren in 's Heeren Wijngaard gebleken. Moge hem minstens nog zoovele jaren gegeven zyn dat ook de werkzaam heid ais Deken naar buiten schittert. In zijne beide Heusdensche voorgangers J. F. van de Poel, die 36 jaren en J. C. Bijnen die 14 jaren het dekanaat bestierd hebben, vindt de nieuwe titularis een navolgens waardig voorbeeld. Prov. N.-Br. Ct. Door de Fanfare >de H. Fami!ie« werd Zondag omstreeks 12 uur bij den Z.Eerw. Heer N. Wouters, pastoor alhier, een aubade gebracht in verband met diens benoeming tot Deken in bet dekenaat Heusden. Namens de Fanfare wenschte de heer J. Sens hem geluk met diens benoe ming, waarop de gehuldigde in hartelijke bewoordingen zijn dank uitsprak. De begrooting dienstjaar 1924 dezer gemeente is goedgekeurd bij besluit van Ged. Staten van 16 Jan. j.l. G. No. 271. Door de felle kou in't hooge Noor den vertoonden zich dezer dagen vele Denen (witte zwanen) op de Maas, waarvan er meerdere werden geschoten. Vrijdagavond tegen b uur brak brand uit by den winkelier C. Heijkants in de Breestraat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist den brand, hoewel de vlammen nu en dan boven de dakgoot door de pannen kwamen kijken, tot een binnenbrand te beperken. Alleen een zolder met zoldertrap werden door de vlammen verteerd. Omstreeks zeven uur rukte de brand weer reeds in. Het naast bijgelegen pand van bakker T. kreeg eenige waterschade, Vermoedelijke oorzaak van den brand is een defect aan den schoorsteen. Assurantie dekt de schade. Almkerk. A.s. Maandag 28 Januari nam. 6.30 uur, hoopt het beroemde »Go- rinchemsche Ensemble* in de zaal van den heer C. Dekker alhier een liefdadigheids concert te geven ten bate voor 't gesticht van lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede. Naar wij vernemen hoopt het fan farecorps vNooit Gedacht* alhier op 7 Febr. a.s. een uitvoering te geven in de zaal van den heer C. Dekker alhier. Beneden-Langstraat. De hooihandel is zeer kalm gestemd. De persen werken esprongen Handen® SVintervoeten. KI Doos 30. 60,90Ct.^H Bij Apothekers I en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2