Atelier A. A. COERTSE T|h J. C. Goethals EIND B 119 GORINCHEM Wij twijfelen er niet aan, of de vele blijken van belangstelling, die hij van alle zijden mocht ontvangen, hebben dezen dag voor den heer v. Eggelen en zijne familie tot een onvergetelijken ge maakt. Moge hij er nog lange jaren aan terugdenken BUITENLANDSCH OVERZICHT De gebeurtenissen op Engelsch politiek gebied, na de nederlaag van de conserva tieve regeering hebben zich snel ont wikkeld. Een uur na de laatste conser vatieve ministerraad, dit was half elf, bood Baldwin het ontslag van het kabinet aan op het paleis van Buckingham. Oir. 12 uur ontving de koning Ramsay MacDonald, den leider van de arbeidersparty, die ver gezeld werd door Thomas, Clyries en Henderson, zijn voornaamste collega's. De koning verzocht MacDonald een kabinet te vormen, welke taak de arbeidersleider aanvaardde. Hierop wefd MacDonald be- eedigd als lid van den geheimen raad. Zijn audiëntie duurde ongeveer een uur. Toen het Lagerhuis bijeenkwam, deelde Baldwin het besluit van de regeering om af te treden mede, waaraan hij toevoegde, dat de ministers in functie zouden blijven, totdat de regeering benoemd zou zijn. Hij stelde voor, dat het Huis totl2Febr. uiteen zou gaan, welke datum getroffen was om aan de behoeften van de nieuwe regeering tegemoet te komen. Dit voorstel werd aangenomen, waarop het Huis uit eenging. Om vijf uur verleende de koning Mac Donald opnieuw een audiëntie, waarna werd medegedeeld, dat de koning de ministeri- eele benoemingen, die MacDonald had voorgesteld, goedgekeurd had. In de nieuwe regeering is MacDonald, eerste lord van de schatkist en minister van buitenlandsche zaken Clynes, lord groot-zegelbewaarder en plaatsvervangend leider van het Lagerhuis; Henderson, minister van binnenl. zaken. De liberale partij, die heeft vergaderd, is van opinie, dat de arbeidersregeering ten volle moet gesteund worden, zoolang de maatregelen die zij voorstelt, in over- eenstemming zijn met de tradities en politiek der liberalen en zij zich niet op glibberige paden begeeft. De Engelsche spoorwegstaking heeft in zoover het nrrmale beloop, dat de leiders van de staking zich tevreden verklaren over den algemeenen weerklank, die hun op roeping heeft ondervonden, terwijl de tegen standers van de staking zich verheugen dat de actie verre van algemeen is en dat de verbindingen volstrekt niet, zooals de ver- eeniging van locomotiefpersoneel had ge hoopt, totaal zijn afgesneden. Het publiek ondervindt er echter veel ongemak van omdat de sneltreinen zoo goed als geheel zijn uitgevallen of een verbinding van plaats tot plaats onderhouden. Bovendien schijnt er eenige vrees te bestaan, dat een aantal machinisten, die niet by de vereeniging, doch bij den algemeenen bond zijn aange sloten, hoewel zij oorspronkelijk genoegen namen met de loonsverlaging, zich nu toch bij de staking znllen aansluiten. Deze vrees wordt vergroot door het aanbod van de leiders der machinisten-vereeniging om ook aan niet-leden van den bond het stakings- geld uit te keeren, als zij zich by de actie aansluiten. De laatste berichten doen een spoedig einde van de staking verwachten partyen zullen opnieuw gaan onderhandelen. Naar het Rusissch gezantschap te Berlyn meedeelt, is Lenin Maandagavond overleden. De sowjetregeering verklaart bij het doods bericht, dat zij Lenins's werk voort zal zetten. De sowjetmacht is stevig geves tigd en Lenin's dood zal daarin geen ver andering brengen. Het congres van de sowjets, dat op het oogenblik te Moskou bijeen is, heeft een rouwzitting gehouden, welke 20 minuten geduurd heeft. Kalimin, de voorzitter, las het doodsbericht voor, waarop het congres besloot een rouw van zes dagen te zijner eer aan te nemen. Het coDgres van den bond van sowjet- staten zal binnen acht dagen te Moskou bijeenkomen om over Lenin's opvolging te beslissen. Rykof, de oud-voorzitter van den oppersten oeconomischen raad, heeft Lenin voorloopig vervangen aan oeconomische zaken, Kamenef aan politieke zaken. Trotski zal aan de komende, belangrijke beslissing niet kunnen deelnemen, daar hy nog ernstig ziek is en buiten Moskou ver toeft. PLAATSELIJK XIEÜWS. Heusden. In de Dinsdagavond ge houden bijeenkomst onder leiding van den Burgemeester, waaraan ook wethouder v. Everdingen deelnam, werd na verwelkoming en uiteenzetting van het doel door eerst genoemde overgegaan tot het kiezen van twee oudercommissies, een voor de school voor Mulo en een voor de openb. school. De uitslag was voor de eerste dhren Ds. Huygens, Meenhorst en Uhlvoor de tweededhren v. Bennekum, Oerlemans en H. Vos. De opkomst der schriftelijk uitgenoodigde ouders was niet bijster groot, daar er van de le categorie slechts 3 opkwamen, van de tweede slechts negen, waaronder een vrouwelijke. Naar wij veremen ontvingen de werkloozen en hulpbehoevenden Woensdag van den Heer H. J. van Eggelen een half mud steenkolen en een stuk spek, zulks ter eere van zijn 40 jarig jubileum als Secretaris. Woensdag 9 Januari werd door onzen voormaligen Stadgenoot A. C. van Dijk het Concertgebouw te 's-Bosch ingezet op f 30.000 Woensdag werd het ver kocht aan een paar aannemers uit 's-Bosch voor de som van f 37.250. Op het jl. Zondag te Zaltbommel gehouden solistenconcours behaalde de heer W. van Helvoirt te Nieuwkuijk, directeur van de fanfare der H. Familie alhier, in de eerte afd. trombone een eerste- en eereprijs met 144 punten. Een mooi succes. o Andel. Tydens de oefening in de Herv. Kerk geraakte een stoof in brand en had de vlam de bank reeds aangetast. Gelukkig wist de Pres.-Kerkvoogd het met een emmer water te blusechen, zoodat erger voorkomen werd. Het geval bracht heel wat consternatie te weeg. Capelle. Dinsdagavond gaf de Muziek- vereen. «Kunst na Arbeid« alhier voor haar leden en geintroduceerden een uit voering in de zaal van den heer H. Mes alhier. De verschillende muzieknummers van het goed verzorgde programma werden onder leiding van den directeur, den heer A. Christ, op uitstekende wijze ten gehoore gebracht en de uitvoering der nummers gaf blijk, dat de leiding in goede handen berust en door de werkende leden flink gestudeerd wordt. Ter afwisseling werden door eenige muzikanten een 5-tal leuke voordrachten gegeven, die op zeer verdienstelijke wijze vertolkt werden en meermalen de aan wezigen deden schudden van het lachen. Het talrijk opgekomen publiek, de zaal was flink bezet, heeft dan ook een recht gezelligen avond gehad, zoodat ieder na afloop hoogst voldaan huiswaarts-keerde. De WelEd, Heer Notaris Middelkoop, beschermheer der vereeniging, woonde met zijn echtgenoote deze uitvoering bij. Woensdagavond d. a. v. werd hetzelfde programma nogmaals ten gehoore gebracht, doch thans voor niet-leden. Ook deze avond is in alle opzichten uitstekend ge slaagd. Naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt, is de bouw van het nieuwe raadhuis voor de gemeente Sprang-Capelle opgedragen aan den heer C. Michaël, aannemer te Vryhoeve-Capelle. Land van Altena. De Melkveehouders- Bond ontving deze week bericht, dat vanaf Maandag 21 Jan. j.l. de melkprijs is ver hoogd tot 11 j ct. per Liter (vaste prijs) of 38 ct. per procent vet, behalve de pre- mien voor le en 2e klasse melk en taxe- levering. Nienwendijk. De werkliedenvereni ging «Onderling Belangt alhier, hield Za terdag j.l. vergadering in café van M. van den Heuvel. Behandeld werd het vaststellen van regle ment en statuten. Daarna werd een volledig bestuur gekozen, waarbij G. v. d. Stelt Jz. als voorz. werd benoemd, die zijn benoeming als zoodanig aannam. Ook de overige bestuurs leden W. v. Anrooij, Joh. Ouwerkerk, P. de Peuter, J. v. d. Stelt, Ant. Colijn en J. v. d. Stelt Jz., aanvaardden hun functie. De contributie voor de werkloozenkas werd bepaald op 25 cent per week en per lid, terwijl de gewone contributie werd vast gesteld op 10 cent per week en per lid. De heer A. Colijn Jz. werd voorloopig tot bode benoemd. Vrijdagavond trad de heer v. d. Wal van Randwijk op voor de Antir. Kiesver- eeniging. Het Instituutlokaal was geheel bezet. Na een kort openingswoord door den voorzitter, schetste de heer v. d. Wal de gebreken van dezen tijd, liet den invloed daarvan zien op het politieke leven en schilderde daarna op bloeiende en bevatte lijke wijze de staatkundige geschiedenis der laatste dagen. Met een warme opwekking om den strijd op het politiek erf mee te voeren aan de zijde der Antir. eindigde spreker zijn bezielende rede. De Voorzitter en de Secretaris der Kies- vereen. stelden enkele vragen, die door den spreker op heldere wijze werden be antwoord. De heer van der Wal sloot deze goed geslaagde vergadering met dankzegging. Vrijdag j.l. deelde de Jonged.-vereen. «Martha* aan behoeftige gezinnen de kle dingstukken uit welke deze vereen, in het afgeloopen jaar vervaardigden. Door den ijver waarmede deze vereeniging gewerkt heeft werden niet minder dan 163 stuks vervaardigd, die onder 42 gezinnen uitge deeld werden. De ontvangst werd door vele gezinnen op hoogen prijs gesteld aan gezien dezen winter de armoede in vele ge zinnen heerschl. Wij hopen dat «Martha* in 1924 met niet minder ijver bezield moge zijn, en nog meerdere kledingstuk ken moge vervaardigen. Moge ook door vele niet vergeten worden deze vereeniging gel delijk te steunen want zij werkt het meest voor de armste gezinnen. De zoon van G. Struijk, weikzaam bij de Vries-Robbé en Co. te Gorinchem, had het ongeluk zijn duim te bezeeren, doordat een zijner mede arbeiders met een hamer missloeg en deze op den duim van zijn linkerhand terecht kwam. Na verbon den te zijn kon hij zich huiswaarts bege ven en orider geneeskundig behandeling stellen van Dr. Overbosch. Naar we vernemen zal de Jonge- dochtersvereen. «Martha* haar gewone jaarfeest vieren in Februari in het Insti- tuutlokaal. Pouderoijen. Op de Pluimvee-ten toonstelling voor Gorinchem en Omstreken gehouden te Gorinchem, behaalde de heer T. A. Brienen JWz. alhier, diverse eerste en eere-prijzen. Hierbij kwamen in 't bij zonder uit zijne inzending Ind Loopeenden 1 2 (jong), le en 2e eere-prijzen, Ree kleuringen 14 (br. '22), eveneens le pr., Zwart Leghoorns 14 (jong) le en eere prijs met twee inzendingen Patrijs- Leghorns, twee eerv. verm. Als men daar bij nog weet, dat hij de fokker is van nog meerdere behaalde le en 2e prijzen en nog geen 18 jaar is dan kan men de Gorinchemsche Vereen, gerust met zoo'n jong lid feliciteeren. Raamsdonksveer. De opbrengst van de bazar ten bate van de R. K. Wijkver pleging, heeft 1000 opgebracht. Maandagavond treden op uitnoodi- ging van den C. M. W. Bond alhier op de heeren Pols en Rambonnet uit Brielle, met de onderwerpen «Tweeërlei Vrijheid* en «Heeft de arbeider belang bij de ver dediging des lands«. Beide onderwerpen zullen door lichtbeelden toegelicht worden. Vooraf gaat een kindervoorstelling. Sprang. Onder den naam van «Bid en Werk* is alhier een Gereformeerde Meisjesvereeniging opgericht. Dinsdagavond kwam de A. R. kies- vereeniging alhier in jaarvergadering bijeen. Nadat door den voorzitter de heer G. J. van Willigenburg een openingsrede was uitgesproken, waarbij spr. den politieken toestand van heden besprak en de leden opwekte om met de talenten en gave die God den leden geschonken heeft te woe keren tot eere van Zijnen Naam en tot welzijn van ons volk. Door den secretaris M. v. d. Maas werd een goed verzorgd jaarverslag uitgebracht, terwijl den penningmeester M. Zwart een overzicht gaf van den financieelen toestand der kas. Beide verslagen werden onder dank zegging door de vergadering goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen W. Dalmeijer, C. Klootwijk en M. v. d. Maas die de ^herbenoeming aanvaardden, Door den secretaris werd als onderwerp ter bespreking ingeleid «Partij beleid*, waarop een breedvoerige bespreking volgde. Om c.a. 11 uur bracht den voorzitter een woord van dank voor de trouwe op komst en aan allen die tot welslagen hadden meegewerkt, waarna C. Klootwijk sloot met dankzegging. Een kind van zekeren R. had het ongeluk zijn voeten zoodanig te verbran den, dat geneeskundige hulp van Dr. v. d. M. moest worden ingeroepen. Werkendam. Gelet op de vele gaven, zoowel van in als buiten de gemeente, belooft de weldadigheidsuitvoering, welke Woensdag a.s. 's avonds 7.30 uur in de Nutszaal alhier zal worden gehouden, een waar succes te worden. Hoewel het ondoenlijk is alle namen der milde geefsters en gevers alhier te vermelden, kan de commissie toch niet nalaten een woord van dank te brengen aan de heeren C. v. Breugel, J. Leeuw, Gebr. Paans, en Gebr. Verheij alhier voor de door hen afgestane goederen. Een en ander vormt met het tot dusver belangloos afgestane door particulieien en de niet alhier gevestigde firma'sVan Houten, Weesp handelsonderneming «Mer- wede«, Sliedrechtde Erven Wed. J. v, Nelle, Rotterdam N.V. v.h. M. Ravens waay Zonen, Gorinchem en Joh. Smits Czn. te Gorinchem, een flinke basis, waarop kan worden voortgewerkt. Ten einde evenwel alle particulieren die van hunne belangstelling in dezen hebben of willen doen blyken in de gelegenheid te stellen, een bezoek aan de zaal te bren gen heeft de Commissie gemeend behalve des avonds ook des middags de zaal te moeten openstellen van 2 tot 5 uur. Zij meent hierdoor een dienst te hebben be wezen aan hen, die des avonds om een of andere reden mochten verly'nderd zijn. De Commissie heeft gemeend het buffet voor deze gelegenheid in eigen beheer te moeten nemen en besloot alles tegen matige prijzen ter beschikking te stellen, zoodat men desverkiezend een kop koffie of thee tegen fO.10 kan bekomen. Het aantal uit te geven kaarten voor de avondvoorstelling kan met het oog op de beperkte ruimte slechts 180 stuks bedragen. Een ieder voorziet zich dus tijdig van plaatsbewijzen bij den heer Fr. v. Dortmond, sigarenmagazijn alhier. Ten bate van de Chr. Zangvereen. «Hallelujah* te Werkendam werd op Woensdag 16 Januari jl. dot r deze ver eeniging des avonds een bazar gehouden. Deze avond, welke zeer goed slaagde, werd druk bezocht en geleid door den eere-voorzitter, de heer Jaq. G. van Oord te Werkendam. De netto opbrengst hiervan bedroeg on geveer f 100. Ds. J. D. Barth, predikant der Chr. Ger. Kerk alhier, komt voor op het tweetal te Bunschoten. Ds. A. de Blois te Vlaardingen, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem, alhier. Woensdagavond j.l. trad voor een vrij goed bezette zaal op voor de Chr. Jongel.-vereen. «Andreas* Ds. Veltenaar van Asperen, die naar aanleiding van spreu ken 31 een boeiende rede hield over Fer- minisme en de Heilige Schrift. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts. Woensdagavond j.l. had de uitvoe ring plaats van de Chr. Zangvereen. «Soli Deo Gloria* onder leiding van haren kra- nigen Directeur, de heer T. v. Dielst. De uitvoering werd door Ds. Kalkman geopend. De zangnummers getuigden van flink studeeren, werden goed uitgevoerd en vielen blijkens het applaus goed in den smaak, evenals de tooneslstukjes, waarbij meer malen uitmuntend spel werd vertoond. Keurig afgewerkt was het tableau. Na eenige woorden tot slot en tot propaganda voor deze Vereen, van Ds. Kalkman keerde het talrijk publiek huiswaarts. Wijk. Gaarne vestigen wij de aan dacht op dein dit blad voorkomende annonce van den heer G. v. d. Maaden, die voor Wijk geen onbekende is. Na den 3-jarigen cursus der Gorinchemsche Ambachtschool te hebben afgeloopen, waarbij hij in elk leerjaar met den eersten prijs werd beloond, vond hij direct een werkkring bij de Elec. tech. fabriek van fa. Smit Co te Slikker veer. Vandaar vertrok hij naar Electro Stoom te Rotterdam om zich verder te ontwikkelen. Thans heeft hij zich gevestigd in zyn geboorteplaats Wyk, waar bij een zaak heeft opgericht in rijwielen en ver schillende eerste klasse huizen vertegen woordigt, waaronder ook de Fordfabrieken. Wij wenschen hem succes. Waspik. Tot voorzitter van het be stuur van de algemeene armen is voor dit jaar aangewezen de heer J. Smits. De heer A. de Ridder, arbeider telegrafist en dienstdoend sous chef bij de S S. alhier, zal op 27 Januari overgeplaatst worden naar het Maasstation te Rotterdam. Woadrichem. De tijd voor jaarver gaderingen is thans weder aangebroken. Zoo komt Maandag 28 Jan. a.s. in café Vink de Melkveehouders ver. bijeen, tot het houden van haar 2e jaarvergadering, waar voor het Bestuur een zeer belangrijke agenda heeft samengesteld. Maandag d.a.v. zal in café P. Wilhelm de landbouwvereen. «Samenwerking* haar eerste jaarvergadering in dit tijdperk houden, waarbij dan tevens verslag zal worden uit gebracht over het financieel beheer van den ijzeren rolblok. VERSLAG van de Gemeenteraadsvergade ring der gemeente SLEEUW1JK ge houden Woensdag 23 Januari 1924. Tegenwoordig10 leden, afwezig de heer A. Dekker. Voorzitter EdelAchtb. heer W. Beuken kamp, Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend leest de Secretaris de notulen der vergadering van 20 en 31 December 1923, welke onveranderd wor den vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van den uitslag der op 9 Januari j.l gehouden aan besteding voor den bouw van eene ambts woning voor den Burgemeester, waaruit blijkt dat het laagst was ingeschreven door gebr. Tankens van Andel voor f 11570. Aangezien de laagste inschrijvers de be grooting hadden overschreden, is door B. en W. getracht een onderhandsche aan neming te krijgen van iemand uit de ge meente. Hiermede zijn echter geen resul taten bereikt. Vermits de laagste inschiij- vers als goede vaklieden bekend staan, adviseeren B. en W. den bouw der woning aan gebr. Tankens te Andel, die bereid zijn deze te bouwen voor f 11500,op te dragen. De heer van Arkel zegt dat deze som de begrootingssom nogal te boven gaat. De heer Walraven vraagt of er op het bouwplan niet zooveel valt te bezuinigen, dat het bij de begrootingskosten blijft. De Voorzitter zegt, dat een ingesteld onderzoek heeft bewezen dat een burge meesterswoning die aan bescheiden eischen voldoet, niet voor een lager bedrag gebouwd kan worden. Bovendien wordt de huur waarde naar gelang van de bouwkosten evenredig hooger en mitsdien ook de huur. De heer Walraven acht, dat de gemeente voor de lasten komt als de Burgemeester vertrekt en zijn opvolger die woning niet wenscht te betrekken. De heer Gulden acht dat wijl de kosten van het huidige bouwplan de begrootings kosten te boven gaan, de Raad bevoegd is om over de financieele gevolgen van dat plan te spreken. Hij wijst op de stijging van de prijzen der bouwmaterialen sinds de behandeling van het bouwplan, voor namelijk op de prijzen der steenen die nu 8 9 gulden per 1000 meer bedragen dan toen. De woning zal derhalve binnen afzien baren tijd volgens hem in waarde verliezen. Hij meent bezwaren tegen de gunning te moeten maken, wijl de Raad in principe besloten heeft dat de f 11000. niet te boven mocht worden gegaan en dit plan nu met inbegrip van de grond- kosten die som f 2000.te boven gaat. Volgens den Voorzitter maar f 1500. wijl aanvankelijk op f 1000.grond was gerekend, en later op plm. f1500.was bepaald, met het oog op de meerdere waarde die daardoor de woning zou ver krijgen. De Voorzitter zegt dat de heer Gulden begon met te wijzen op de stijging van de prijzen der bouwmaterialen, waaruit men zou concludeeren dat uitstel van bou wing den bouw kostbaarder zal doen worden en dan concludeert dat daarna een ver laging dier prijzen verwacht kan worden en daarom de woning spoedig minder waardig zal worden. De heer Gulden spreekt zijn oordeel uit over het ontstane misverstand. Hij zegt, met zijne wijzing op de stijging van de prijzen der bouwmaterialen bedoeld te hebben, dat er reden bestaan om den bouw uit te stellen. De heer Pellikaan wil gaarne van den Voorzitter vernemen, welke resultaten de pogingen van den timmerman hebben opge leverd. (Slot in het volgend nummer). fotografeeren bij Dag en Avond

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2