Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Vo, 4367 Woensdag 30 Januari 1924, FElilLLETOS. TE KIvEIN. n Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BÜITENLANDSCH OVERZICHT Koesterde men aanvankelijk de hoop, dat het met de Engelsche spoorwegstaking zoo'n vaart niet zou loopen, thans vreest men dat deze zich nog zal uitbreiden. De besprekingen tusschen de stakings leiders en de directie's heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. Het bestuur van den algemeenen raad van het vakvereenigingscongres heeft de spoorwegdirectie's gedreigd met een uit breiding der staking en heeft den bond van machinisten laten weten zich gereed te houden. Oplossing evenwel van het conflict in het spoorwegbedrijf wordt nog dringender, nu ook het gevaar van een algemeerie staking der havenarbeiders begint te dreigen. De staking van de arbeiders in dit bedrijf, welke nog versch in het geheugen ligt, was, zooals men zich zal herinneren, ver leden jaar verre van algemeen en zij werd geproclameerd tegen het advies in van het bestuur van den Bond van Ongeschoolde Arbeiders, welke 100.000 havenarbeiders omvat. Deze bond eischte voor zijn leden een loonsverhooging van 2 shilling per dag, welke tot dusver voor de werkgevers in het transportbedrijf werd afgewezen. Heden zal nu alhier een nationale gedelegeerden vergadering van dezen bond plaats vinden. Hierin zal over de vraag van het procla- meeren eener algemeene werkstaking voor de havenarbeiders worden beslist. Inmiddels wijzen de berichten uit ver schillende deelen des lands erop, dat de diensten voor personen en goederen aller- wege toenemen. Men krygt hieruit dus den indruk, dat de staking over het hoogtepunt heen is. De pogingen om vrede te stichten wor den in gezaghebbende kringen voortgezet, maar de tijd wordt nog niet rijp geacht voor een tusschenkomst der regeering. Het »Berliner Tageblatts verneemt uit Spiers, dat men verwacht, dat de Fran- scheri den algemeenen staat van beleg voor de Palts zullen proclameeren en er een militaire dictatuur zullen invoeren. Donderdagavond heeft de separatistische bezetting van het regeeringsgebonw te Spiers gemuit, omdat haar eischen van betere bezoldiging en betere verzorging niet waren ingewilligd. Twee leden van de regeering vluchtten naar de Fransche ka zerne, vanwaar zij met den separatistischen Eenige jaren geleden bevond zich onder het Fransche leger een officier, Amaury de Sandris geheeten. Op zevenjarigen leeftijd verloor hij zijn moeder. Zijn vader trad niet lang daarna weder in het huwelijk met een deftige Parijsche dame en verliet, overeenkomstig den wensch van zyn tweede vrouw, Frankrijks hoofdstad, den jeugdigen Amaury aan zijn lot overlatende. De knaap groeide op als een vogeltje in een kooi het instituut, waarop zijn vader hem ter opleiding voor den militairen stand had geplaatst. Hij werkte hard, zeer hard, zoodat hij reeds op negenjarigen leeftijd, na een glansrijk examen afgelegd te hebben, op de krygsschool te Saint-Cyr kwam. Van het eerste oogenblik at, dat hij hier binnentrad, was hij het mikpunt aller spotternij, niet alleen, omdat hij er alles behalve militairachtig uitzag, maar ook, omdat hij eene bizondere kleine gestalte had. Amaury schikte zich echter in zijn lot en zocht troost in de studieboeken dank zij zyn vlijt en volharding behaalde hij op het eindexamen nummer een, verliet de krijgsschool met eere, werd bij het 14de regiment jagers ingedeeld en vertrok spoedig naar zijn eerste standplaats, naar Avignon. Zijn werkkring, die hem eerst stormtroep en een afdeeling Marokkanen naar het reggeeringsgebouw trokken. Daar namen zij 60 muiters gevangen, bonden hen en sloten hen op. De separatisten hebben de stad Kircheim- Bolanden wegens het neerhalen van de separatistische vlag een boete van 15.000 franken opgelegd. Een lid van den raad en twee burgemeesters namen zij in hech tenis. De Belgische minister Jaspar heeft in den ministerraad rapport uitgebracht over zijn onderhoud, dat hij te Parijs heeft ge had met Poincaré. Jasper verklaarde, dat Poincaré zich met het Belgische standpunt in zake de kwestie van de Palts heeft vereenigd. Voortaan zullen alle verordeningen direct door de Hooge Intergeallieerde Commissie worden uitgevaardigd. Het onderhoud had vooral ten doel, den algemeenen toestand en het aan het be wind komen van de Labour-regeering te bespreken. De algemeene indruk van het onderhoud was volgens Jasper uitstekend geweest. Poincaré had erkend, dat alle eventueele voorstellen van Ramsay Macdonald harte lijk moeten worden ontvangen, en dat het mogelijke moet worden gedaan, om tot overeenstemming te geraken. Vervolg Raadsversiag gemeente SLEEÜWIJK. De Voorzitter zegt dat voor f300. meerdere kosten alle werkzaamheden in de gemeente blyven, doch B. en W. durven, nu gebleken is dat de laagste inschrijvers 8oed bekend staan, deze niet te passeeren. 1 De heer Rosier vraagt of deze aan nemers weten, dat zooveel mogelijk werk volk uit deze gemeente moet worden genomen waarop hem een bevestigend antwoord wordt gegeven. De heer Rosier acht, zooals deskundigen hem verzekerden, dat bij uitstel van den bouw, tengevolge van het duurder worden der bouwmaterialen, de bouwkosten nog hooger zullen worden. Het voorstel van B. en W. om den bouw der woning op te dragen aan de Gebrs. Tanken te Andel voor 111500.wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Gulden, Walraven en van Arkel. De heeren Koman, Pellikaan en van 't Sant zullen het bouwterrein nogeens in oogenschouw nemen, teneinde na te gaan, of de meest geschikte heerlijk had toegeschenen, spreidde nu al hare eentonigheid voor hem ten toon. Zijn onderhoorigen hielden van hem, omdat hij een zacht karakter had zijn meerderen, omdat hij zonder hatelijk te worden, een echte ^dienstklopper* was. Steeds opge ruimd volbracht hij zijn dagtaak. Na den dienst bezocht hij de verschillende leesinrichtingen te Avignon en bleef er tot etenstijdhij zat er onder een sigaartje gezellig met zijne kameraden te praten, ging vervolgens naar huis, om dan des avonds van de wereld der grooten te ge nieten. De groote wereld En dat in zoo'n klein plaatsje als te Avignon 1 Maar goed, er bestond toch gelegenheid om te dansen, aan feestmaaltijden dee! te nemen, naar muziekuitvoeringen te luisteren, zoodat hij zich niet behoefde te vervelen. Door zijn stand verkreeg hij toegang tot de voor naamste kringen. Hier verwierf hij zich weldra de algemeene achting. Menige moeder wenschte zich een zoon zooals hij beschaafd, welgemanierd, zonder schulden; menige jonge dame zou hem als haar echtgenoot willen hebben, hij, die zoo flink en vrij uit zijn oogen zag, een alleruit- nemendst voorkomen bezat, en zoo heerlyk kon walsen. Maar onder deze laatsten was er slechts een, die hem kon bekoren, zij heette de schoone Alwine van Saint-Silvère, de ster van Avignon. Alwine vormde een heerlijke verschijning. Zy had een lelieblanke huid, gitzwarte plaats gekozen is. De Voorzitter doet vervolgens mededee- ling van de volgende ingekomen stukken. a. Het proces-verbaal van de op 27 Dec. 1923 gehouden opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. b. Een schrijven van de op 31 Dec. j.l. ingestelde raadscommissie voor het verleenen van finantieelen steun aan be hoeftige werkloozen, waarin zij mededeelt dat zij hare werkzaamheden met ingang van 12 Januari j.l. heeft nedergelegd en om eervol ontslag verzoekt. De Voorzitter stelt voor eervol ontslag te verleenen. Dat voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat de Voorzitter den hamer had" doen vallen, vroeg de heer Gulden het woord over dit punt, hetwelk hem door den Voorzitter niet werd verleend. c. Een adres van C. van der Stelt en J. Ouwerkerk, respectievelijk Voorzitter en Secretaris der Nieuwendijksche Werklieden Organisatie ïOnderling tbelang« houdende verzoek om ten spoedigste een regeling te willen ontwerpen, waaruit het vernederend karakter van bedeeling ontnomen wordt en de uitkeering zoodanig gesteld wordt, dat er het allernoodzakelijkste van aange schaft kan worden, en wanneer de Raad tot wederinstelling van een commissie mocht besluiten, hierin een of meer leden hunner organisatie te benoemen. De heer Gulden wil in verband met dit schrijven nog over de commissie spreken. De Voorzitter zegt dat die commissie haar werk heeft neergelegd en ontslag ge vraagd, hetwelk haar is verleend en daar over niet meer kan worden gesproken. De heer Gulden zegt dat in die com missie geen eensgezindheid heerschte over de werkwyze. De Voorzitter kan ook daarover geen bespreking toelaten, omdat de heer Gulden geen lid der commissie is en het interne aangelegenheden der commissie betreffen. De heer Gulden zegt dat steun vanwege het Burgerlijk armbestuur demoraliseerend werkt. Hij wil eert commissie instellen die zich stellen zal tusschen de werkloozen en het armbestuur, waaraan een of meer ge organiseerde arbeiders worden toegevoegd. De heer Walraven vraagt of het bekend is dat H. Walraven alleen staat als lid van het armbestuur. De Voorzitter zegt dat van P. A. Ver meulen bericht is ingekomen dat hij als zoodanig bedankt en zijne plaats door een lokken, die als een dichte, krans op heur albasten voorhoofd rustten. Toen Amaury haar voor de eerste maal zag, had hij in zijn hart eene zekere genegenheid voor haar voelen opweller. Op het bal, op de wandeling scheen het lot hen telkens saam te brengen en als zij in zijn gezelschap op een bank in het park zat, schepte zij er een bizonder vermaak in, zijn naam letters in het zand te schrijven. Jammer alleen, dat hy zoo klein was, want als zij met hem danste, moesten de gasten we! eens over de ongelijke verhoudingen lachen. Zij liet hem aan het einde van het bal haar bouquet achter, onder voorwendsel, dat de verwelkte bloemen haar hoofdpijn zouden bezorgen. En wat hem aanging, hij bewonderde haar, verterde haar met een welsprekend stilzwijgen. II Niet lang daarna deed een opzienbaar gerucht in de salons van Avignon de rondte. Ter herinnering aan een of ander feit wenschte de generaal commandant eene groote revue op touw te zetten. Dit werd weldra het onderwerp aller gesprekken. De dames raadpleegden, in welke toiletten zij zouden verschijnen. De costuumnaaisters kregen de handen vol werk. De kleer makers vonden geen handen en geen tijd genoeg, om aan alle bestellingen op tyd te kunnen voldoen. En bij de militairen heerschte evenzeer de grootste bedrijvigheid. ander zal behooren te worden ingenomen. De heer Walraven acht het noodig dat aan het lid H. Walraven personen toege voegd worden, wijl het een moeilijk werk is op een rechte wijze te bedeelen. De toevoeging van een paar leden van de Werkliedenvereeniging acht hij wel ge- wenscht. De heer van 't Sant zegt ook zitting gehad te hebben in de voormalige com missie en als er van meet af gehandeld was, zooals het behoorde, het beter gegaan zou zijn. De heer van Arkel acht het goed dat er nog een lid van het armbestuur wordt benoemd. De heer van 't Sant zegt dat de arm besturen thans steun verleenen de com missie van steunverleening is opgeheven en acht dat de commissie die is ingesteld voor werkverschaffing blijft bestaan en doorwerkt. Het adres wordt met 8 tegen 2 stem men voor kennisgeving aangenomen. Tegen de heeren Gulden en Walraven. d. Een verzoek van K. van Beek om ontheffing van zijnen aanslag in het school geld vanwege zijne geringe verdiensten. Wordt in handen gesteld van B. en W. om zoo noodig. later met een voorstel tot oninbaarverklaring te komen. e. Een adres van het Bestuur der Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose voor Woudrichem en omstreken houdende ver zoek om aan die Vereen, over 1923 eene subsidie te willen verleenen. De Voorzitter deelt mede, dat daarvoor op de begrooting voor 1923 een post is uitgetrokken, dat daarover niet meer be hoeft te worden beslist. f. Een schrijven van C. den Hollander alhier, houdende dankbetuiging voor de verleende hulp inzake herstel zijner oogen. g. Alsvoor, houdende verzoek om de woning, bewoond door J hs. van Vuuren, bij de zijne te mogen trekken. Wordt in handen gesteld van B. en W. h. Besluiten van Ged. Staten tot goed keuring der raadbesluiten tot verhuring van grond aan J. Elshout en W. Verschoor en tot aankoop van grond van de Burgemees terswoning. i. Een adres van de commissie van voorbereiding van de oprichting eener pro vinciale Brandweerorganisatie houdende verzoek om bericht of de Raad in principe bereid is mede te werken tot de oprich ting van een Provincialen Brandweer bond. Dit stuk wordt in handen gesteld van De knoopen werden geschuurd, de koppels gewreven met een opgewondenheid, alsof men eene overwinning had behaad. Alleen Amaury scheen minder opgeruimd gestemd te zijn. Zyn kleine gestalte had hem al zooveel verdriet bezorgd. Nu ge voelde hij, hoe hinderlijk dit voor hem was. Wat zou hij wel schynen, wanneer de troepenmacht vooi' de publieke tribune passeerde. Ongetwijfeld maakte hij een bespottelijk figuur 1 Het toeval wilde juist, dat hij zou marcheeren aan de zijde van Stapfer, een reusachtigen Elzasser, van zes voet hoog. Naast dezen kolossus zou hij stellig een belachelijk figuur maken. De kleine vriendinnetjes van mejuffrouw Sairit-Silvere vermaakten er zich over en Alwine, een echt lachbekje stemde met het koor der lachers in. Alleen door deze fatale revue waande Amaury zich in de oogen van zyn aange bedene verloren. Plotseling kreeg hij een denkbeeld, dat wel hinderlijk kon genoemd worden, maar hem toch goede diensten zou bewijzen, hij vond een middel om zich wat grooter te maken. In zijn lade zoekende zag hy een spelletje kaarten liggen, wel is waar oude kaarten, maar toch goed genoeg om hem te helpen. Hij boog ze, legde ze in zijn laarzen en met de noodige verbeeldings kracht er bij, vond hij, dat hij iets grooter was geworden. Toen de merkwaardige dag aanbrak, liet B. en W. j. Een schrijven van het Gemeentebe stuur van Werkendam, houdende toezending van een afschrift van een door die gemeente aan H. M. de Koningin gericht adres om wijziging der wetten tot het hooger- en middelbaar onderwys ten aanzien van de gemeentelijke bijdragen in de kosten van Gymnasia en Hoogere Burgerscholen, met verzoek adhaesie te willen betuigen. Hier toe wordt besloten. Herziening verordening tot heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting. B. en W. hebben den Raad, naar aan leiding van het in de vorige vergadering door den heer Gulden gedaan voorstel, een preadvies verstrekt, waarvan aan alle leden een afdruk is toegezonden. Uit dat pread vies blijkt, dat B. en W. in een progres sieve belasting voor deze gemeente met zoo'n gering aantal inkomens in de hoogere klassen geen heil zien en mitsdien advi- seeren het huidige belastingstelsel te hand haven. De heer Gulden zegt zich voor een be langrijk deel met het preadvies te kunnen vereenigen, doch niet met dat gedeelte waarin geadviseerd wordt om bet huidige belastingstelsel te handhaven. Besloten wordt, om de bestaande belas tingverordeningen te handhaven. Vervolgens brengt de in de vergadering van 31 December 1923 ingestelde com missie tot aankoop van grond, ter ontgin ning by monde van den heer Pellikaan, advies uit over het gehouden onderzoek naar de z.g. ^Transvaal* toebehoorende aan J. G. van Oord te Werkendam. De com missie adviseert tot aankoop te besluiten. Na eenige besprekingen wordt met alge meene stemmen besloten tot aankoop van die perceelen voor een som van f3200, Bij de rondvraag informeert de heer Gulden waarom met de werkzaamheden tot demping der slooten aan de Looze stoep nog geen aanvang is gemaakt. De Voorzitter zegt dat de oorzaak ligt aan het feit, dat de aangrenzende eigenaren niet voldoende medewerking daartoe ver leenen. Verder vraagt de heer Gulden wanneer de uithreiding van de straatverlichting plaats zal hebben, alsmede de besteding van de ingekomen verzoeken tot aansluiting aan het electrisch net. De Voorzitter deelt mede, dat de voor bereiding van die werkzaamheden lang heeft geduurd, en gisteren de daaraan ver- hij zijn zolen verdubbelen en een stukje onder zijn hakken zetten en ziedaar, toen hij voorbij de plaats ging, waar Alwine en haar vriendinnetjes zaten, zag hij er uit als een veteraan, gehard in het vuur van de batterijen. Om de feestelyke stemming te verhoogen, was er 's avonds by den prefekt een bal. Daar deze ambtenaar evenwel niet algemeen bemind werd, kwamen de hooge standen er niet en de schoone Alwine had ook een feestavondje georganiseerd, ten behoeve van hare aanbidders. Velen ontbraken op het appel, vooral officieren, die om van de doorgestane vermoeienissen uit te rusten, zich te bed hadden begeven. Maar luitenant Sandris had niet verzuimd te komen. Hij stond op zijn post, gereed, om met Alwine tot aan het einde toe te walsen. Evenals zoovele andere coquette meisjes, hield juffrouw Saint-Silvere er van, om tusschen de rijen schitterende uniformen te fladderen. Toen zy haar »getrouvye« bemerkte, gaf zij hem op ondubbelzinnige wijze haar teeken van goedkeuring te kennen. Niet alleen beloofde zy alle dansen met hem te maken, maar zij coquetteerde met hem, alsof zij hem nooit te voren had gezien. Hy putte zich uit, om haar op allerlei wijze zijn attenties te bewijzen, omdat hij natuurlijk meende, dat hij nu vaster voet aan wal had gekregen. Wordt vervolgd.) voor Hel Laid ni Heislti (i Altena,deLaiostraat en It Buitlcrvuri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1