Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NQ.43B8 Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET RUGPIJN WAARSCHUWT. Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, sle pende rugpijn en scherpe steken bij buk ken of plotseling keeren, wijzen op ge zwollen, ontstoken nieren pijnlijke, over werkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urine zuur uit het bloed te fillreeren. Kou-vat ting, koorts, overwerking en buitensporig heden overspannen de nieren en veroor zaken ontsteking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing mettertijd tot niergruis, waterzucht, rheu- matiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine af wijkingen vertoont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandend, pynlijk en vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Piiïec, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Mag een onbezoldigd rijksveldwachter een jager, die zonder vergunning een stuk land bejaagd, bekeuren, zonder hem naar vergunning te vragen, of moet hij dat beslist vragen A. R De Jachtwet zegt dat het schriftelijk bewijs van vergunning op de eerste vor dering moet worden vertoond aan de met het toezicht op de jacht belaste ambtenaren. Waar nu in het proces-verbaal vermeld moet worden dat het schriftelijk bewijs van vergunning op eerste vordering niet is vertoond, kan het niet anders of de verbaliseerende veldwachter moet naar de schriftelijke vergunning beslist vragen. Is een onbezoldigd rijksveldwachter jachtopziener gerechtigd in het veld katten dood te schieten. W. R. Het opzettelijk en wederrechtelijk, d.i. in strijd met de rechten van een ander, dooden van een dier, hetwelk aan een ander toebehoort, is verboden. Geschiedt evenwel het dooden om de uitvoering van een recht mogelijk te maken of om eene onrechtmatige belemmering te doen ophou den dan is dat dooden, mits blijvende bin nen de grenzen van het streng nood zakelijke, niet meer wederrechtelijk. In het in uwe vraag gestelde geval is het dooden van katten stellig niet binnen de grenzen van het streng noodzakelijke en mag het dus niet geschieden door wien ook. Een huismoeder overlijdt zonder testament met achterlating van echtgenoot en drie kinderen. Hoeveel erft ieder en hoeveel successie moet betaald worden. De erfenis bedraagt ongeveer f 20.000. B. X De vader en de drie kinderen erven elk een vierde gedeelte der nalatenschap van de moeder. Ieder erft dns ongeveer f 5000 en van dit bedrag moet aan suc- cussierechten worden betaald f 35 van de eerste f1000, f40 van de tweede f 1000 en f 135 van de overblijvende f 3000, dus te samen f210. Ik heb een huis verhuurd, waarvan het huurcontract op 1 April a.s. eindigt. Nu wil ik genoemd perceel afbreken. Heeft nu de eigenaar het recht den huurder tegen dien tijd de huur op te zeggen en hem desnoods uit het huis te zetten W. A. Wanneer voor het eindigen van de huur eener woning eene opzegging niet wordt vereischt (n.l. indien de woning tot een zeker tijdstip is verhuurd) en partijen niet tot over eenstemming zijn gekomen omtrent eene nieuwe huur, kan de huurder zich bij ver zoekschrift wenden tot den Kantonrechter, binnen wiens gebied de woning is gelegen, met het verzoek te bepalen dat eene nieuwe huur tot stand zal komen. Het verzoek geschiedt binnen eene week na het ver strijken van den tijd, by de overeenkomst voor het aangaan van eene nieuwe huur bepaald, en, indien die tijd niet bepaald is, uiterlijh drie maanden vóór het einde van de huur, wanneer deze voor langer dan een jaar is aangegaan of uiterlijk twee weken vóór het einde van huur, wanneer deze voor korteren tijd aangegaan is. Een ongehuwde moeder wil haar kind laten erkennen. Hoe kan dat op de goed koopste wijze geschieden DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Waalwijk, 25 Januari 1924. Gisteren vergaderde ten raadhuize al hier de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat. Afwezig waren de heeren Verheijen, Van Beurdén en Schellekens. De installatie had plaats van de op 26 November en 19 December gekozen leden. De Voorzitter wenschte hen geluk met de vernieuwing van hun mandaat, ter wijl hij den heer van Beek als nieuw gekozen lid in het bijzonder welkom heette. Hij bracht met enkele woorden hulde aan de verdiensten van den heer Roza, die zijn mandaat niet vernieuwd zag. De heer van Beek dankte voor de welkomswoorden De heer van Dongen deelt mee, dat dooi ds-afuöibii>.g Grootbedrijf tot Voor zitter dier afdeeling met tngc.UGeüe «tej^- men is herkozen de heer Smits, de heer1" van Iersel doet de mededeeling, dat door de afdeeling Kleinbedrijf tot haren Voor zitter is herkozen met algemeene stem men de heer De Lange. Bij de stemming voor algemeen Voor zitter worden 14 stemmen uitgebracht op den aftredenden voorzitter B. Tim mermans en een stem blanco. De Voorzitter dankt voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen. Hij erkent dat de Kamer nog steeds in haar ont wikkelingsperiode is en dat zich langza merhand de banen, waarin zij zich zal brengen, gaan afbakenen. Hij zal gaarne zijne beste krachten geven en aan de ontwikkeling de richting te geven, die het meest kan zijn in het belang voor handel en industrie in het district. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Om te gemoet te komen aan een daaromtrent door enkele leden te kennen gegeven verlangen zal de Voorzitter zorgdragen, dat de notulen binnen een week na het houden der vergadering in het bezit der leden zijn. Het Bureau der Kamer, dat voortaan ook zal belast worden met de financieele aangelegenheden der Kamer, wordt even als het vorig jaar samengesteld uit den Voorzitter met de beide Ouder-Voorzit- ters en den Secretaris. De leden der Commissie voor Ver- keersaangelegenheden, Post en Telegrafie worden herbenoemd (de heeren De Haan, Van Dongen en De Lange) eveneens de Commissie voor het jaarverslag (de hee ren Van Loon, Smits en Elemans). In de Commissie voor het Handelsregister worden herbenoemd de heeren Verheijen, Van der Reijt en Van Beurden, terwijl in de plaats van den heer Roza wordt gekozen de heer Hoevenaars. Alvorens met de agenda te vervolgen wenschte de Voorzitter evenals vorig jaar een oogenblik terug te zien op het jaar, dat thans achter ons ligt. Kon toen, zei de spreker, slechts worden gewag ge maakt van een zeer slechten toestand in nagenoeg eiken tak van nijverheid en handel, gelukkig is in het afgeloopen jaar eenige verbetering ingetreden, die in het algemeen het vooruitzicht wel meer bemoedigend maakt. Die gunstiger toestand meent hij bij de groote betee- kenis, die in het district der Kamer de schoen- en ledernijverheid heeft, te moe ten toeschrijven aan het herstel der schoenenindustrie en aan eenige, zij het geringe, opleving in de lederindustrie. Spreker waarschuwt, hieruit te distillee- ren, dat de moeilijke tijden te boven zijn, integendeel, hij acht den toestand nog zeer zorgwekkend. Hij haalde aan, hoe de langzame verbetering in de inter nationale verhoudingen gevolgd wordt door eene lichte opfleuring van het be drijfsleven, dat zich weerspiegelt in eene verbetering der exportcijfers Van veel beteekenis acht hij voor het district dezer Kamer het stabiel komen van den Duitschen mark. Met bezorgdheid slaat hij echter gade de daling van den Fran- schen en Belgischen Frank. Hij wees op de rampspoedige gevolgen voor de betrokken landen van de depreciatie van hun betaalmiddel en hoopte, dat de voor beelden zouden sterken de zorg om den Nederlandschen gulden op peil te hou den. Naast versobering in de staatshuis houding wees hij op de noodzakelijkheid van eene grondige herziening der sociale wetten, om den drukkenden last op de verzwakte bedrijven te verlichten en de belemmering tot de ontplooiing van volle kracht weg te nemen. Hij vreest anders, dat op den duur de vroeger afzetgebie den, die door den met valutaconcurrentie tijdelijk bevoordeelden ondernemer zijn veroverd, voorgoed zullen verloren gaan. Het aantal faillissementen steeg in het district van 17 in 1922 tot -31 in 1923, waaronder 9 schoenfabrikanten en 2 lederhandelaren, tegen 5 schoenfabri kanten in 1922. Hij wees op de ernstige gevolgen van het Hanzebank-débacle. Voor wat de verbetering in de schoen industrie betreft, meent hij die te moeten danken grootendeels aan de schoenen- wet, de gunstige werking dezer wet toonde hij aan de hand van de cijfers van de invoerstatistiek. Van bijzondere betee kenis acht hij in dit verband het feit, dat de prijzen van het schoenwerk, in plaats van gestegen, nog beduidend zijn gedaald, Toch meent spr., dat tot het herstel der schoenindustrie zeker betee- kenend heeft bijgedragen de door de tijds omstandigheden gedwongen saneering der bedrijven, als productievermeerde ring bij gelgke personeelbezetting, loons verlaging, rationeele arbeidsverdeeling, herzienning der bedrijfsorganisatie ven andere middelen. Hij wees op de ver nieuwde pogingen, die voor export van schoenen worden aangewend en in dit verband op het succes der Nederlandsche deelnemers aan de in het afgeloopen jaar gehouden Londensche schoenen- en leder beurs Bij vinnige concurrentie op beperkt afzetgebied zullen de bedrijfs resultaten over het afgeloopen jaar neer komen op verlies of uiterst geringe winst. De lederindustrie heeft het gansche jaar door de onverzwakte valutaconcur rentie aan den lijve gevoeld, terwijl de omving van de schoenindustrie van nog te recentfcïi is om van invloed te zijn op den algemeeöC2 zaken in de lederindustrie op het eincft, van 1923. Hij haalde aan de cijfers van de uitvoerstatistiek, waaruit eene belang rijke toename van den lederimport over het tweede halfjaar 1923 kan worden geconstateerd, waar tegenover slechts een geringe toename van de uitvoer kan worden geplaatst. Door beperkte productie en lederprijzen, niet evenredig aan die der grondstoffen, was het zoo goed als onmogelijk een loonend bedrijf te voeren en was men blij, dat het bedrijf niet verder behoefde te worden inge krompen. Een iets gunstiger tendenz, in het eene bedrijf meer, in het andere minder, valt bij den aanvang van dit jaar wel waar te nemen. De werkeloos heid in deze industrie is nog steeds van beteekenis. Ook in andere takken van groot nijverheid is eene lichte verbetering te bespeuren, als in de scheepsindustrie, de manden- en rietmattenindustrie. De hooi- en stroohandel kon een oogenblik gunstig profiteeren van de Roerbezetting. In den handel in huiden en looistoffen kwam eene lichte verlevendiging, terwijl de lederhandel deelde in de gunstiger conjunctuur van de schoenindustrie. De graan- en meelhandel kwam door de prijsstijging op het einde van het jaar in niets gunstiger positie, terwijl de landbouw steun vond in de redelijke prijzen voor zuivelproducten en enkele veldgewassen en de veeprijzen niet on bevredigend waren. Hij gaf vervolgens een volledig over zicht van de talrijke zaken, die de Kamer zelfstandig, of in samenwerking met andere Kamers, werden behandeld en wees op de toenemende bemoeiingen van het Bureau der Kamer voor het ver strekken van handelsadressen, inlichtin gen voor douane-formaliteiten, bemid deling voor de afwikkeling van handels transacties, adviezen voor handelsver tegenwoordiging en meer dergelijke zaken. Bij deze ontwikkeling achtte hij het minder goed van de Eindhovensche Kamer, om te trachten thans reeds wijziging te krijgen in de samenstelling der Kamers. Aan de hand van de resultaten der. laatste verkiezing bij onze Kamer wees hij op het ondoelmatige van het huidige kiesstelsel. Het aantal ingeschrevenen in het Handelsregister nam toe met 93 en omvat thans 1309 handelszaken. Het aantal inzagen in het register beliep met de uittreksels in totaal 441 tegen 290 in 1922. Hij achtte de motieven, die door sommige Kamers zijn aangevoerd tot verlaging der bijdragen voor het Handels register schromelijk overdreven. Ver mindering der bijdragen zou het voort bestaan onzer Kamer ernstig in gevaar brengen. Hij eindigde met den wensch, dat het nieuwe jaar voor de leden, hun gezin en hun zaken zegenrijk moge zijn en dat dit jaar, dat wij met moed ingaan, ons althans eenige stappen nader moge brengen tot het herstel van wat door den wereldoorlog zoo blindelings is verwoest, om ten slotte nog te gedenken de aangename samenwerking met de leden en een dankwoord te richten tot den Secretaris en het personeel der Kamer voor de toewijding en nauwgezet heid, waarmede zij werkzaam zijn geweest De vergadering betuigde instemming met het gesprokene. (Wordt vervolgt). Kwartet- en Solistenconconrs te Zaltbommel. Uitslag 20 Januari (le concoursdag). SOLISTEN. 4 e Afdeeling. W. v. Heivoort, Nieuwkuik, trombone, 144 punten, eere-prijs. 2e Afdeeiing. L. v. d. Heijden, Haarsteeg, es clarinet, 107 punten, 2 pr. A. v. d. Berk, Haarsteeg, sax.-alto, 94 punten, 2e pr. KWARTETTEN. 2e Afdeeling. Vlymeosch-Kwartet, Vlijmen, 75 p., 3 pr. Kwartet »De Eendracht», Nieuwkuik, 85 p., 3e pr. Uitslag 27 Januari (2e concoursdag). SOLISTEN. 2e Afdeeling. F. v. Tilborg, Loon op Zand, piston, 127 punten, le prijs. J. de Brouwer, Kaatsheuvel, piston, 94 punten, 2e pr. J. v. d. Heijden, Kaatsheuvel, piston, 75 pnten, 3e pr. D. Mateijsen, Kaatsheuvel, bugel, 84 punten, 3e pr. G. v. d. Louw, Loon op Zand, trompet, 83 punten, 3e pr. le Afdeeling. G. v. Erp, Oss, piston, 137 p., le pr. A. de Vries, Gorinchem, piston, 100 p., 2e pr. L. de Vries, Gorinchetn, piston, 150 p., eereprijs. "nl. «i-.Best, Kaatsheuvel, stella-hoorn, 111 punten, "Sw V- L. v. d. Sanue^öc.*; Zand, bariton, 120 punten, le pr. 2e Afdeeling. J. v. Brouwershaven, Gorinchem, bariton, 98 punten, 2e pr. Joh. N. de Vries, Kaatsheuvel, trombone, 103 punten, 2e pr. J. v. Bodegom, Gorinchem, trombone, 75 punten, 3e pr. P. J. v. Leest, Loon op Zand, 63 p., geen prijs. J. de Vries, Gorinchem, tuba, 92 p., 2 pr. le Afdeeling. A. v. Wezenbeek, Kaatsheuvel, tuba, 77 punten, 3e pr. 2e Afdeeiing. B. Straver, Gorinchem, clarinet B, 120 punten, le pr. C. v. Nieuwenhaizen, Loon op Zand, clarinet B, 128 punten, le pr. H. v. Breugel, Loon op Zand, clarinet B, 133 punten, le pr. C. v. Loon Lzn., Loon op Zand, clarinet B, 124 punten, le pr. M. v. Loon Lzn., Loon op Zand, sax.- alto, 108 punten, 2e pr. C. J. Dankers, Loon op Zand, sax.-alto, 129 punten, le pr. le Afdeeling. J. A. Schalken, Kaatsheuvel, sax.-alto, 105 punten, 2e pr. KWARTETTEN. Kwartet »de Bazuin», Gorinchem, 94 punten, 2e pr. Kwartet »Apollo«, Kaatsheuvel, 107 p., 2e pr. Sophia's Kwartet, Loon op Zand, 126 punten, le pr. Kwartet »St. Caecilia«, Ammerzoden, 120 punten, le pr. Saxophoon kwartet »St. Saecilia» Am merzoden, 129 punten, le pr. Marktberichten. GORINCHEM, 28 Jan. Op de vee markt waren aangevoerd 123 runderen, 19 nuchtere kalveren, 230 overloopers, 330 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f350 melkkoeien f 280f 350 kalfvaarzen f 225f 350 guiste vaarzen f180f240; pinken f150 f 200 graskalveren f f nuchtere kalveren f 25—f 45, overloopers f 25—f 45, biggen f 10f 16 schapen f f lammeren f f GORINCHEM. Op de Woensdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 590 stuks. Men besteedde voor Luxe paarden Werkpaarden 2| jarige paarden 13-jarige paarden Veulens Hitten f 400—f600 300—» 500 250350 150 250 90—200 200350 ROTTERDAM, 29 Jan. Aanvoer 232 paarden, 15 veulens, 962 magere en 706 vette runderen, 160 vette kalveren, 63 graskalveren, 836 nuchtere kalveren, 44 schapen of lammeren, 243 biggen, 5 bokken of geiten, 58 varkens. Koeien f 0.70 a fl.20; Ossen f 1. a f 1.18 stieren f 0.95 a fl 08kalveren fl.20 a fl.80, alles per kilo. Melkkoeien f 360 a f 500, kalfkoeien f 380 a f 480, stieren f 250 a f 500, pinken f 110 a f150, graskalveren f70 a f140, vaarzen f190 a f 250, werkpaar den f250 a f400, slachtpaarden f 100 a f200, hitten f150 a f300, veulens f70 a f 100, biggen f 10 a f 18, varkens f25 a f40, slachtkalveren f 16 a f 20, fokkal- veren f 25 a f 35. De Kotterdamsche eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.90f 11.80 Aanvoer 95000 stuks. ZALTBOMMEL, 29 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 51 biggen, prys van f 10 tot f 17. 27000 eieren, prijs p. st. 8 a 9 ct. 800 K.G. boter, prijs per half K G. roomboter f135, boerenboter f 1.30. 's BOSCH, 30 Jan. Op de markt van heden werden aangevoerd 4790 stuks. 1036 stuks hoornvee, 544 biggen, 64 zeugen, 72 schapen en lammeren, 404 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f380 a f430, kalfvaarzen f285 af420, magere ossen en koeien f 180 a f 280, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 52 ct. p. p., pinken f 155 f 250, zeugen f 90 f 130, biggen f2 kt 2.25 p. w. schapen f 20 a f 45, lammeren f af Aanvoer ruim. Handel stug. BINNENLAND. Belasting op rijwielen. Jngediend is een wetsontwerp tot hef fing vaïN«£en belasting op rijwielen. Aan de memorie vSfr4^iichtiRg is het volgende ontleend mammtÊ^Ém Afgescheiden van de vraag oF"éerf wielbelasting past in het kader der J soneele belasting, meent de minister, de tijdsomstandigheden dringend verstei king van 's rijks geldmiddelen eischen, dat er aanleiding bestaat de rywielen weer tot voorwerpen van belastingheffing te maken. Het moge waar zijn, dat in den tegen- woordigen tijd het rijwiel een algemeen gebruiksartikel is geworden onder alle stan der der maatschappij, het is aan den anderen kant evenzeer waar, dat het ge bruik van een rywiel gemak en genoegen oplevert. Wanneer de belasting tot een matig bedrag wordt geheven, kan deze be lasting voor houders van rijwielen niet drukkend worden geacht, terwijl toch voor de schatkist een vrij belangrijke bate kan worden verkregen. In 1919, het laatste jaar waarover de rijwielbelasting werd geheven, bedroeg het aantal belaste rijwielen pl.m. 8Ö1.500. Rekening houdende met de omstandigheid, dat een deel der rijwielen buiten de be lasting viel en dat vermoedelijk voor een niet onbelangrijk aantal rijwielen de be lasting werd ontdoken, schijnt het niet gewaagd het aantal thans in ons land aan wezige rijwielen te schatten op ruim een millioen. De belasting stellende op f3 per rijwiel, zal de belasting dus bruto ruim f3 millioen opbrengen. Waar de invorde ring van de belasting zal worden opge dragen aan het dienstvak der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen en het toezicht op de uitvoering van de wet door de ambtenaren van dat dienstvak en wellicht ook door de politie zal worden uitgeoefend, zal aanstelling van nieuwe ambtenaren slechts bij uitzondering noodig zijn en zullen de praeceptiekosten der be lasting gering zyn. Kosten openbare verpachtingen. Ingediend is een ontwerp tot regeling omtrent het dragen der kosten van open bare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en ver pachtingen. Het ontwerp heeft dezelfde strekking als het ontwerp van wet, dat op 12 Juli 1923 door de Eerste Kamer is verworpen, behoudens handhaving van de strijkgelden. o— Z. K. H. da Prins naar Spanje. Naar wy vernemen ligt het in het voor- nem van Z. K. H, den Prins om op een Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5