stander van het licht is geweest. Hij heeft zich direct opgegeven voor 3 of 4 licht punten en heeft er thans 10 of 11, dus bewijs genoeg dat hij geen tegenstander is. Wat de kwestie tusschen v. d. Velden en den P.N.E.M.-agent betreft, hiernaar zou hij een grondig onderzoek willen doen instellen. De heer v. d. Velden zegt, dat de heer v. Wijk voorheen op straat breed uitwijdde, over het besluit van den Raad, tot aan sluiting aan het Prov. Electr. bedrijf en het onverantwoordelijk van den Raad noemde misschien dat dit echter met een politiek doel gebeurde, het bevorderde het electrische bedrijf echter niet. De heer v. Wyk brengt hiertegen in, dat hij het alleen onverantwoordelijk van den Raad had genoemd, dat deze zich met het verplichte contract door de P.N.E.M. had laten beetnemen, alleen op de bloote toezegging van de ingezetenen ging de Raad toen af. Deze had ook de inge zetenen een verplichtend contract moeten laten toekennen. Spr. zou gaarne den lijst hebben, van personen die indertijd zich voor aansluiting hebben opgegeven, om hen nogeens te bezoeken en te trachten over te halen tot aansluiting. De Voorzitter zegt toe, dat hij den lijst, die bij de P.N.E.M berust, zal opvragen, doch verwacht echter niet veel van deze pogingen. De heer v. Wijk vestigt de aandacht op den slechten toestand van den Hoogen Maasdijk en noemt het noodzakelijk, dat in de gaten wat grint wordt gebracht. De Voorzitter zegt toe, het beetje grint dat nog op de aanlegplaats ligt en voor den bol was bestemd op den dijk te doen brengen. Zoo spoedig mogelijk zal dan een nieuw schip grint worden besteld. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht 1 Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65, in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Smakelijke melk Tengevolge van het mond- en klauwzeer heeft zich bij het vee in den afgeloopen herfst veelvuldig en in ernstige mate tepel ontsteking voorgedaan. Als gevolg daar van wordt het melken zeer bezwaarlijk. De dikke wondkorsten worden daarbij van de wonden afgewreven en komen met bloederig en sereus vocht en de ontstekings producten in de melk terecht. Een verontreiniging van dezen aard is zeer onsmakelijk en voor de gezondheid van den melkdrinker gevaarlyk. Melk van koeien met ernstige tepelontsteking behoort dan ook niet voor de consumptie bestemd te worden. Een veehouder te Abcoude die melk had afgeleverd aan een slijter, welke zoodanig met slijmerige bestanddeelen van de ont stoken tepels verontreinigd was, dat zij niet door een dichte doek te filtreeren was en die centimeter groote korsten van de tepel- wonden bevatte, werd door den kanton rechter veroordeeld tot f 600.boete of brand. Er werd flink gevochten. Allen deden hun uiterste best. De een streed met een woede den zonen van het Zuiden eigen, de ander met de onverbiddelijkheid en koelbloedigheid van de zonen van het Noorden. Araaury behoorde tot de laa*st9 groep. Als een waardig zoon van Mars voerde hij met getrokken sabel zijn dap peren aan. Plotseling bracht hij de hand aan het hoofd en stortte neder. IV. De avond verscheen. Het kamp lag in ruste. Aan den helderen hemel flonkerden de sterren. Daarginds, dicht bij het slacht- veld geeft een rood vuur te kennen, dat er gewaakt wordt bij de ambulance. Tusschen de rijen bedden doet de kolonel de ronde. Telkenmale, als hij een zijner mannen herkent, ontsnapt een vloek aan zijn lippen. Van hem, dien hij niet her kent, omdat het verband over het gelaat is geslagen, laat hy den naam noemen en dan mompelt hij iets binnensmonds. Om zijn aandoeningen te verbergen trekt hij driftig aan zijn pijp. De rjj gekwetsen is bizonder lang. Daarginds ligt een strijder, het hoofd geheel in doeken gewikkeld op de oogen na. Hij slaapt. Wat 1 is de luitenant Sandris er ook bij 1 Arme ongeluksvogel 1 Een klein dapper kereltje, dat op het vuur van den 60 dagen hechtenis. Het is te hopen, dat aan dit vonnis de noodige bekendheid wordt gegeven, zoodat het tot de veehouders, die de aflevering van dergelijk product verdedigen met de opmerking, dat het mond- en klauwzeer hun toch al zooveel schade berokkent, door dringt, dat de rechter en de meedrin kende bevolking die aflevering beschou wen als een ernstig misdrijf, dat door strenge straffen tegengegaan behoort te worden. Geheime brandery ontdekt. Te Sliedrecht is ten huize van zekeren J. B. een geheime branderij ontdekt. Eenige kommiezen hebben den inventaris van de branderij en een hoeveelheid gedistilleerd in beslag genomen. o Aan de gevolgen overleden. Toen Vrijdagmiddag een paar kinderen van zekeren v. R. in de Dr. Batenburglaan te Princenhage in huis aan 't spelen waren, trok een hunner de kachel omver, met het noodlottig gevolg, dat de kachel die gloeiend heet was, terecht kwam op het ruim 1 jarig kindje. Vreeselijk verbrand, stierf de kleine-na korten tijd. o Een amokmaker doodgeknuppeld. Op de suikerfabriek vTanggoelangin* in het Sidoardjosche (Ned.-Indië) had de fa milie B. eenige kennissen te logeeren, die een Makassaarschen bediende hadden mee gebracht. Deze zoo vertelt de »N. Soer. Crt.« wilde Dinsdagochtend om een uur of half zes, om tot nog toe onbekende redenen, in de keuken brand stichten. Dat trachtte men begrijpelijkerwijs te voorko men. De Makassaar schijnt zijn verstand ver loren te hebben, want onverwachts trok hij een mes en stak daarmee naar inlan ders, die zich in zyn buurt bevonden. Vier vrouwen en een man werden ernstig gewond. Twee vrouwen overleden later op den dag aan de bekomen verwondingen. De heer B. trad dadelijk handelend op en schoot den amokmaker een kogel in het dybeen. Onderwijl was het koelie volk van de fabriek met patjoels, stukken bamboe, etc. komen aanloopen. De amokmaker werd daarop doodgeknuppeld. Yreeseiyke moord. Een vreeselijk drama heeft zich onlangs afgespeeld in een kampong nabij Tanah Merah tusschen Simpang Tiga en Rampah, in het Serdangsche (Ned.-Indië). Een Ja- vaansche hadji viel zijn vrouw met een parang aan en slachtte haar op de gruwe lijkste wijze. Op allerlei manieren be werkte hij de arme ,vrouw en sneed en hakte met zijn moordwerktuig in het li chaam van^.zijn slachtoffer, dat gruwelijk werd verminkt. Onmiddelrjk na het bekend worden van de misdaad trok een patrouille van de gevangenis politie van Soengei Sindingri er op uit, doch de moordenaar, die zich nog in huis bevond, bleek niet van zins zich over te geven en wilde zich met de pahang in de hand tegen de politie verde digen. Alles moest voor een gevecht in gereed heid worden gemaakt, toen de kerel zag dat de geweren werden geladen en de klewang werd getrokken, vond hij het maar verstandiger eieren voor zijn geld te kiezen. vijand instormde, alsof hij naar een feest ging 1 Zeg eens majoor, is er nog hoop 1* De dokter ontbindt den doek en de generaal ziet in den schedel boven het oor een gaatje, waaruit steeds bloed vloeit. »Te blikslager bromde Gaumés, »die verdoemde schurken »Den luitenant nauwkeurig beschouwende vervolgt hij ïHij is goed geraakt ook !c »Als hij één centimeter kleiner wSS ge weeste, sprak de dokter, »zou de kogel juist over zijn hoofd gegaan zijn.* »En hij heeft nog al moeite gedaan,c klonk het van een der bedden, »om groot te zijn, en een spel kaarten in zijn laarzen te doen I* De kolonel zag naar de laarzen, die voor de krib stonden. Een traan blonk in zijn oogen. Op dit oogenblik ontwaakte Amaury. Hij ziet zijn chef en een pijnlijken glim lach speelt hem om de lippen. Hij raakt de hand van den kolonel zacht aan en met groote moeite brengt hij het er uit vKolonelzeg mijheb ik soms de kogels gesalueerd?* Daarop sloot de ongelukkige de oogen. Zijn lichaam ontving een lichten schok Luitenant Amaury de Sandris had zijn afscheid van deze wereld genomen 1 EINDE. Toen verzon hij een bekend foefje en hield zich voor volslagen krankzinnig. Hij sloeg volgens de iDeli Crt.« allerlei wartaal uit, zoodat geen woord uit den man te krijgen was. Gebonden werd hij in een sado weggevoerd. De beweegreden tot de misdaad is niet bekend. De man is in Loeboek Pakam opge sloten. Kinderlijkje gevonden. Zaterdagnamiddag omstreeks 4 uur is op den openbaren weg den Mayweg te 's Bosch een pakje gevonden, waarin by opening bleek een kinderlijkje van het mannelijk geslacht te zijn gepakt. Het lijkje was gewikkeld in een wit papieren z.g. hoedenzak zonder merk en daaromheen lichtbruin papier. Het lyk is door de recherche in beslag genomen en wordt in deze een zeer nauw keurig onderzoek ingesteld. Raadsbesluit van flooge- en Lage-Zwaluwe. In de Zaterdag gehouden raadsverga dering is met 6 tegen 4 stemmen besloten tot opheffing van de winkelsluiting op Zondag. Verder werd met algemeene stemmen besloten niet meer een renteloos crediet te verleenen aan werkloozen in de hoepel industrie, zooals in de laatste twee jaren gedaan was. Ongeluk, Zondagmiddag is voorby het kruispunt CapellenMerxem, by de Nederlandsche grens, een motorfiets, vermoedelijk door te groote snelheid, juist in den bocht met zoo'n vaart tegen een boom gereden, dat beide berijders (Belgen) onmiddellijk dood waren. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Bergen op Zoom waarschuwt hen, die in relatie wenschen te treden met de Nederlandsche Algemeene Trust Maatschappij gevestigd te Bergen op Zoom, Blauwehandstraat N 2, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Overname in Nieuwsbladen verzocht. De arbeidstijd. Het verbond van Ned. Fabrikantenver- eenigingen dringt in een adres aan den Minister van Arbeid aan op vaststelling van den wettelijken arbeidstyd van 10 uur per dag en 56 uur per week. Een grappige wraakneming 1 Te Acht (N.-Br.) waar een paartje in ondertrouw is, weigerde den bruidegom de gebruikelijke ton bier aan de buurtgenooten te schenken. De omwonenden hingen als wraak, twee poppen in de boomen op, die bruid en bruidegom moesten voorstellen. Een toe passelijk gedicht was er bij gehangen. De zomertijd in 1924. Bij Kon. Besl. van den 31sten Januari is bepaald dat de zomertijd voor 1924 zal aanvangen den 30sten Maart (d.w.z. in den nacht van Zaterdag 29 op Zondag 30 Maart) en zal eindigen den 5den October. o Valsche biljetten ontdekt. Op vei moeden, dat zij zich schuldig heb ben gemaakt aan het vervaardigen van valsch Nederlandsch bankpapier zijn door een inspecteur van de recherche en eenige rechercheurs in een café op het Oostplein te Rotterdam vier mannen aangehouden. Een van deze mannen staat bij de recherge als valsche munfer bekend. Op dnn liedjeszanger N. J. T., een reci divist, die van het aangehouden viertal deel uitmaakt, is bij fouilleering in een dook, onder zijn kleeren verborgen, ge vonden de geheele voorraad vreemde post zegels tot een waarde van ongeveer f 3000, in den nacht van 28 op 29 Januari ge stolen uit den postzegelhandel van de firma Max Pool, in de Keizerstraat. Valsche bankbiljetten hadden de aan gehoudenen niet bij zich. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Januari 1924 ingelegd f 33275,38, terugbetaald f 16485,46. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9444. In de Commissie tot Wering van Schoolverzuim is het bestuur voor het loopend jaar aldus Voorz. J. H. Verhoeven Vice-Voorz. W. F. HilwigSecretaris W. v. Wijnen en loco-Secretaris G. G. Carpay. In 't afgeloopen jaar moest 9 maal ver gaderd worden voor 16 overtredingen. Naar wij vernemen heeft A. Kanters, gezagvoerend pontwachter aan het Bernsche veer ontslag) aangevraagd tegen 1 Maart a.s. Onder het vee van den heer v. E. alhier doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor. Zondag j.l. gaf de fanfare der H. Familie haar 2de winterconcert voor een zeer talrijk publiek. Het goed voorziene program, waarop ook eenige voordrachten door de leden der tooneelvereeniging »Kunst en Vermaakt, werd keurig afgewerkt. Alles werd goed ten gehoore gebracht en gespeeld, hetgeen uit het applaus was op te merken. Bijzondere vermelding verdient no. 5 n.l. 15e air variée van J. Christophe, het stuk waarmede de heer Van Heivoort, directeur der fanfare, op Zondag 20 Jan. j.l. op het te Zalt Bommel gehouden so listenconcours, den eersten en eere-prijs behaalde. Prachtig klonk de trombone-solo, bege leid op de piano door den heer Chr. Merkx Jr., door de zaal. Nauwelijks was het stuk ten einde of een daverend applaus volgde, waarna de vice-voorzitter der fanfare, den directeur als huldeblijk een lauwerkrans aanbood en in een zeer treffende toespraak, de geluk- wenschen van alle aanwezigen overbracht. De directeur, niet op zulk een hulde voorbereid, sprak in enkele hartelijke woorden zijn dank uit. Na afwerking van het program, dankte de vice-voorzitter alle aanwezigen voor hunne belangstelling,^en de tooneelvereeni ging »Kunst en Vermaak*, den onmi3baren pianist den heer Chr. Merkx Jr. en den directeur voor hunne gewaardeerde mede werking. Door de fanfare der H. Familie alhier zal op 2den Pinksterdag deelgenomen worden aan het nationaal concours voor harmonie en fanfarecorpsen te Den Bosch. Almkerk. J.l. Donderdag gaf het Mannenkoor »Excelsior«, voor een flink be zette zaal, onder leiding van den heer N. Snijders uit Raamsdonksveer in de zaal van den heer C. Dekker, haar aangekondigde uitvoering, welke in alle opzichten goed geslaagd mag genoemd worden. De num mers van het programma werden op uit stekende wijze ten gehoore gebracht, ter wijl voor afwisseling eenige samenspraken, op zeer verdienstelijke wijze werden ver tolkt, die de lachtspieren van menigéén in beweging brachten. Wij willen hopen dat ^Excelsior* ons weer spoedig op zoo'n ge- zelligen avond zal verrassen. Naar wij vernemen hoopt op 11 Febr. a.s. de Jongedochtersvereeniging »Ar- beid AdelU alhier in de zaal van den heer C. Dekker haar jaarfeest te vieren, Andel. Zondagavond werd ons dorpje opgeschrikt door het geroep van veen dolle koe«, die afkomstig was van v. M uit Eethen. Nadat ze in de Op-Andelsche steeg enkele personen in de sloot en tegen den grond had geworpen, rende zij in woeste vaart door heg en struik het dorp binnen tot schrik der bewoners van Andel. Gelukkig kwam ze terecht op het erf van de landbouwer Ant. de Fijter waar ze niet verder meer kon. Vlug werden de vuurwapens op het dier gericht en pro beerde men het neer te schieten maar steeds nam het dier een dreigende houding aan. Bemoeilijkt door de duisternis en den oploop van het publiek werd het eerst na een 5 6-tal schoten onschadelijk en verder met het slagersmes afgemaakt. Een en ander bracht een groote op schudding teweeg met den Zondagavond. Beneden-Langstraat. In vette var kens is nog ruim aanbod en daardoor kun nen de pryzen zich niet staande houden. Men besteedt nog 76 77 cent per K.G. levend gewogen. Jonge biggen worden daarentegen sty ver in prijs en gelden f 14 a f 16 per stuk. Voor drachtige varkens wordt van f 80 tot f 110 per stuk be taald. Brakel. De Commisssie tot Wering van Schoolverzuim alhier hield in het af geloopen jaar 14 vergaderingen, waarin 26 ouders werden opgeroepen, die bijna allen voor de Commissie verschenen. Op een schoolbevolking van ongeveer 250 kinderen is er hier betrekkelijk weinig schoolverzuim. Capelle. In de gehouden vergadering van het muziekgezelschap »Kunst na Ar beidt alhier, zijn herkozen als bestuurs leden de heeren Adr. v. Beek, President W. J. v. Nieuwenhuijzen, vice-President P. de Visser, SecretarisJ. Michaë^ Penningm.J. Kraak, 2e Penningm. W. M. de Bas en C. de Rooij Jz., Com missarissen. De heer J. v. Rrummelen, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Vrijh.- Capelle, komt voor als no. 3 op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer bij het O. L. onderwijs te Kaatsheuvel. De Chr. Gemengde Zangvereen. vHallelujah* alhier, zal 21 Febr. a.s. onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers uit Raamsdonksveer, haar win- teruitvoering geven. Ons muziekgezelschap ïKunst na Arbeidt zal 2e Pinksterdag deelnemen aan het Nationaal concours te Loon op Zand. Gedurende de maand Januari werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppost kantoor alhier ingelegd f 1210.69 en te rugbetaald f 1184.84. Het aantal inlagen bedroeg 58, dat der terugbetalingen 36. Er werden 70 telegrammen behandeld, waarvan 30 verzonden en 40 ontvangen, terwijl 263 telefoongesprekken gevoerd werden, waaronder 36 celgesprekken, be nevens 4 telefoonoproepberichten. By de vorige week aan het café van der» heer L. F. van Dongen alhier gehouden paardenmonstering waren een zestal dieren aangevoerd, waarvan er niet een verkocht werd. Dassen. Bij den verkoop van drach tige varkens, gehouden bij Café j Boeren dans*, ten overstaan van Notaris Paap, varieerden de prijzen van f90 f120. Genderen. By de Ger. gemeente al hier is tot predikant beroepen de heer J. W. Eggink, candidaat te Hoogeveen. t Omtrent den in ons blad aange- kondigden autobusdienst alhier, vernemen we nog nader, dat het in de bedoeling der ondernemers ligt, om voorloopig alleen op de marktdagen der verschillende markt plaatsen een dienst te onderhouden. Daar wij veronderstellen mogen, dat dezen dienst tegen lagere tarieven dan de bestaande ondernemingen, zijn passagiers zal vervoeren, kan Onzen Dienst* onge twijfeld ook worden beschouwd als te zijn een financieel belang voor het reizend publiek, die dit belang op haar beurt niet beter kan waardeeren, dan door deze on derneming zooveel mogelyk te steunen. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor zijn in de vorige maand be handeld 29 telegrammen, waarvan 8 ver zonden en 21 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 294. Op de Rijkspostspaarbank werden 27 inlagen gedaan tot een bedrag van f 4099.45, terwijl 36 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f 6508.63. Als onderwijzer aan de Christelijke school alhier is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd de heer A. S. Los. Kerkwijk. Aan de boterfabriek »De Bommelerwaard* alhier is de dagelijksche levering van melk voor Duitschland opge dragen. Rosmm. De heer J. H. Vervoort houdt op, wegens vertrek naar Rotterdam, lid van den Raad te zijn. Als zijn opvolger is aan de beurt no. 3 van de R. K. lijst, de heer F. van Beurden. Raamsdonksveer. Naar wij verne men werd tot Brugwachter aan de brug over de Donge bij de Electrische bemaling benoemd dhr. Vermeulen alhier. Gedurende de maand Januari werd aan het Postkantoor alhier en de daaron der ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f 17427.69 en terugbetaald f 18503.97. Gedurende de maand Januari pas seerden 933 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen met een gezamenlijken in houd van 95873 ton de Rolbrug. Naar ons medegedeeld wordt hoopt de Z.Eerw. heer Ds. Ewoldt van Zuid- Beijerland 2 Maart zijn intrede alhier te doen. De scholier Verduijn viel in de bijna volle haven. Door den onderwijzer v. D. werd hij weder op 't droge gebracht. MarktberichtTarwe f 12, Rogge f 9.50, Haver f 10, Erwten f 24, Boonen f 17.50, Hooi f 16. Sprang. In haar gehouden jaarver gadering werd door de afd. Sprang van den Chr. Fabrieksarbeidersbond tot Voor zitter herkozen, C. Klootwijk en tot be stuursleden J. Vos en C. J. v. Heijst, Veen. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de Openb. School zijn alpha- betisch geplaatst de dames Jansen, Leerdam v. Rijswyk, Wijk en AalburgSnijders, Oud-Vossemeer. Ter gelegenheid van de gehouden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2