Eerste Blad C. DE KEMÏ\ Waterpoort, Heusden. A. VERSCHUUE-BAERT RAAMSDONKSVEER. IN GOUD EN ZILVER, Landverhuizing. Und van altena Reparatie-Inrichting. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Drogisterij. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. Uitgave: Firma L J, VEERMAN, Heusden. No* 4370 Vrijdag 8 Februari 1924, Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Indien we aan werkloosheid denken, komt ons onwillekeurig de bekende leer van Malthus voor den geest. Deze leer zegt ons dat het ijdel is eene verbetering in het lot der arbeidersklasse tegemoet te zien, zoolang de arbeiders blijven huwen op jeugdigen leeftijd bij een loon, dat nauwelijks voldoende is voor het echtpaar zelf en dat de armoede eerst zal verdwijnen, wanneer het cijfer der jaarlijksche geboorten belangrijk afneemt. De argumenten voor en tegen deze leer laten we rusten, doch slechts willen we vermelden dat tot weerlegging der leer vaak gewezen is op de onmetelijke uit gestrektheden vruchtbare gronden, die nog in verre streken te vinden zijn en welke zouden kunnen dienen tot opne ming van het te veel aan bevolking, dat meerdere landen hebben. En thans in dezen tijd, waarin de werkloosheid zulke enorme afmetingen heeft aangenomen, zeggen velen ook „laat men de emigratie d.i. de landverhuizing bevorderen; elders ligt nog grond genoeg braak, die uitne mend geschikt is om velen brood te verschaffen." Nu blijkt, dat den laatsten tijd reeds meerderen uit onze streek naar Amerika zijn verhuisd en dat er nog meerderen zijn die er sterk over denken om het voorbeeld van deze te volgen, willen we hieronder het een en ander omtrent Canada, hetwelk gelegen is in de noordelijke helft van Noord- Amerika vermelden, en daarin verwerken we dan een zeer belangrijk artikel, dat we eenige dagen geleden in de Nieuwe Rotterdamsche Courant aantroffen. Het dun bevolkte Canada per vier kanten kilometer d.i. per 100 Hectaren of Bunders telt het ten hoogste één inwoner, terwijl Nederland 240 personen per vierkanten kilometer heeft kan nog heel wat bewoners uit den vreemde plaatsen en wil die gaarne plaatsen. Het wendt zich tot de dicht bevolkte landen van Europa met de bedoeling, de ver- i. De arme Bloedverwante. Tanguy, een der jachtopzieners van het kasteel van Kerlor, was op het kruis punt gekomen der vier lanen van het kastanjebosch en keek scherp uit naar een persoon, die hij daar zocht. Met een gebaar van toorn wierp hij het dubbelgeladen geweer, dat hij bij zich droeg, op den grond. Je kunt het zelf komen terughalen, schelm bromde hij Maar ik moet toch zien, dat ik den graaf vind. En een zijpad inslaande, verdween hij in het bosch, terwijl hij de droge bl&ren en takken onder zijn zware laarzen deed kraken. Hij was nauwelijks uit het gezicht verdwenen of uit een andere laan traden eenige personen tevoorschijn. Een jonge man, hoog van gestalte en krachtig en kloek van lichaamsbouw, liep gearmd met zijn moeder, die slechts loom en langzaam voortschreed. Zij werden ge volgd door twee jonge meisjesbeiden lieftallig, doch wier schoonheid van zulk een verschillend type was, dat men niet wist aan wie de voorkeur te schenken. De eene verpersoonlijkte de bevallig heid, poëzie en frischheid der blonde Celtieche maagden de andere, met haar huizing uit die streken naar Canada aan te moedigen. Een heele organisatie is daarvoor opgebouwd en zoo reist dan sedert eenigen tijd in de Westelijke landen van Europa de Heer F C. Blair, secretaris-generaal van het Canadeesche Departement van landverhuizing en kolonisatie, met geen ander doel dan Europeanen van de goede soort te werven voor zijn geboortegrond. Dezer dagen heeft de Heer Blair, die een Schot van geboorte is, en vergezeld wordt van den Heer G. L. Boer, regeerings- vertegenwoordiger van het Canadeesche gouvernement van landverhuizing te 's Gravenhage, ten kantore van de Ver- eenigde Transatlantische hypotheekban ken een en ander verteld van de mogelijk heden, die Canada biedt voor den Hollandechen landverhuizer, van het leven, dat hem daar te wachten staat en van den landverhuizer dien men er gaarne ziet. De Heer Blair toonde zich in zijn gesprek een nuchter zakenman, die weinig opmerkelijke nieuwe dingen vertelde, die niet doorsloeg of gouden bergen beloofde, maar die, precies ver telde waar het op stond. Hij is al geweest of gaat nog naar Engeland, Frankrijk, België, Duitschland, de Noorsche landen en de Baltische provincies. Daar lijkt hem het timmer hout te groeien, waaruit de goede Cana- deezen der toekomst te vervaardigen zijn. Hier in Holland, zoo vertelt hij, voelt hij zich thuis en als hij langs de straat loopt in Den Haag of Rotterdam is 't hem of hij in Toronto of Ottawa wandelt, 't eenige verschil is dat hij geen Engelsch, maar Hollandsch om zich heen hoort. Naar welk soort landverhuizers kijkt men nu in Canada uit? En dan ant woordt de Heer Blair daaropnaar boeren, boerenknechts en dienstboden, de laatsten vooral ook voor de farm. Eene oplossing van het werkloozen- vraagstuk komt hij ons niet op een presenteerblad aanbieden maar hij meent, dat de Hollandsche landbouwer met het groote gezin, die over wat geld be schikt, die werken kan en het bedrijf kent, in Canada heel wat beter vooruit zichten heeft dan hier. De boer, die een duizend gulden heeft zou al een eigen gedoe kunnen koopen, geraden en gesteund door het gouvernementde Hollandsche knecht met een paar fiksche armen maakt er, boven kost en inwoning, een 50 k 60 gulden per maand. Het boerenbedrijf is in 'tOosten van Canada gemengd bedrijf n.l. veehouderij en landbouw, in het Westelijk deel land bouw, hoewel ook daar de overgang naar het gemengd bedrijf valt waar te nemen. Dit westelijk deel beslaat eene reusachtige matte gelaatstint, haar donkere oogen met blauwen weerschijn en haar hoog- bruine lokken, wekte de gedachte op aan die meer gloedrijke oorden aan de overzijde der zee, waar een warmer en krachtiger zon haar stralen uitzendt. Willen we hier wat uitrusten, lieve Georges? zeide de gravin de Kerlor tot haar zoon. Het was een mooi gekozen punt. Een open plek in het kastanjebosch bood het uitzicht op een zich ver uitstrekkend verschiet, en op den achtergrond, zich nestelend in een inham der rotsen, ver toonde zich het dorpje Kerlor, met zijn met grauwe lei bedekte huisjes, zijn douanegebouwtjes en zijn vuurtoren. Enkele stulpjes waren nog met het voor vaderlijke stroo gedekt. Een kleine Romaansche kerk, eerst kortelings hersteld, verhief fier haar slank klokketorentje, welks omtrekken zich scherp tegen den gezichtseinder aftee- kenden. Rechts, naar de zee afglooiend, lag het kerkhof, waaraan de tallooze, grillig dooreengeplaatste kruisen aan de masten van schepen deden denken, die na een storm boven de golven uitstaken. Achter den rustakker de zandige kust en dande oneindige oceaan. Mevrouw de Kerlor had zich neerge vlijd haar dochter Carmen sloeg liefde vol de armen om haar heen en zag haar teeder in de oogen. Ik voel me bepaald aangesterkt, sinds ik weer naar buiten gekomen ben, zeide zij met een zachten glimlach. Die winter te Parijs heeft me vermoeid. Ik geloof niet, dat ik meer naar de stad terugkeer. oppervlakte van 900 mijl bij 200 mijl. Kanalen zijn er niet, maar wel is er een zeer ontwikkeld spoorwegnet, zoodat marktplaatsen voor alle producten van landbouw en veeteelt in den regel wel zijn te .bereiken. Toch moet de boer, die zich in het enorm uitgestrekte gebied wil vestigen, goed uitkijken, waar hij terecht komt en of er gelegenheid is de voortbrengselen van zijn arbeid aan den man te kunnen brengen. Aan het departement te Ottawa worden alle ver langde inlichtingen verschaft en wordt gratis raad gegeven. Men stelt het wel eens voor dat Canada een land is eeuwig onder de sneeuw bedolven en met altijd bevroren rivieren. Dit is geheel onjuist, want er zijn allerlei soorten klimaat, en perziken, pruimen en kersen rijpen er zelfs in de open lucht. Van December tot Maart is er evenals bij ons winter met sneeuw en ijs. Om aan te toonen, hoezeer de bekwame Hollandsche boerenknecht, die de boter en kaasbereiding en veefokkerij be- heerscht op de farm in trek is, heeft de heer Blair eenige cijfers gegeven. In J 913 werden 450.000 landverhuizers toegelaten, tijdens den oorlog stond na tuurlijk de landverhuizing stop, in de laatste acht maanden van het vorige jaar waren er weer 125.000 en men hoopt dat 1924 het tot een 250.000-tal zal brengen. De wil van Canada om land verhuizers toe te laten, wordt alleen beperkt, door de mogelijkheid om hun arbeid te verschaffen. Sedert een paar jaar nu werkt de nieuwe organisatie van regeeringswege en in 1923 wer den ongeveer 800 Hollanders door het gouvernement bijgestaan om hun weg in Canada te vinden. Waarschijn lijk zullen er heel wat meer, die op eigen gelegenheid de zee overtrokken, hun fortuin zijn komen beproeven. Men heeft het systeem toegepast, de menschen uit eenzelfde land in groepen in dezelfde omgeving te plaatsen, daardoor voelen ze zich minder vreemd, minder alleen. In de meeste plaatsen van beteekenis is ook een Hollandsche club, Zuid- Ontario, d.i. het zuiden van het oostelijk Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. Wyberttabletten Valdapastilles. Salmiakpastilles Menthapastilles. Abdijsiroop. Sanatogen. Pain-Expeller. Sloan's Liniment. Een lichte trek van verrassing en be zorgdheid vertoonde zich op het gelaat van Carmen. Vragend keek zij haar nichtje, mejuffrouw Mariana de Sainclair, aan, als om van haar gelaat te lezen of zij dan werkelijk van die Parijsche vermaken, die voor haar jeugdige zinnen zooveel aantrekkelijks hadden, afstand zou moeten doen, doch de bevallige brunette met de blauwe oogen was te zeer in haar eigen gedachten verdiept, om op die stilzwijgende vraag te ant woorden. Georges de Kerlor had den blik van Carmen begrepen. Dat besluit zou voor mijn zuster geen aangenaam vooruitzicht openen, zeide hij. Zij gelooft nooit, dat zij in Bretagne een man zal vinden. Georges I We zijn hier anders volstrekt niet afgezonderd, vooral niet in dit seizoen. Op het kasteel naast ons is de nieuwe eigenaar, die het pas geërfd heeft, aan gekomen. Ken je onzen buurman vroeg Carmen. Net zoowel als jij, zusje. Je hebt im mers in de Russische ambassade met hem gedanst. Een vluchtig rood kleurdeMe wangen van juffrouw de Kerlor. Is het de kapitein? Je herinnert je toch wel, hernam Georges, dat kapitein d'Albloize als mi litair attaché naar Stockholm vertrekken zou. Hij is al lang op zijn post. Dan is het de diplomaat, zuchtte het meisje, mijnheer de Saint-Hyrieux. En op haar lief gelaat vertoonde zich een deel van Canada, is wel het gebied, waar men de Hollanders zoo langzamerhand een kolonie wil laten vormen. Ook op een paar practische vragen heeft de heer Blair een antwoord gegeven. En wel ten eerste op deze„Hoeveel geld moet een boer hebben om zich zelf te kunnen vestigen Het antwoord daarop luiddeDat hangt er van af, hoe de man beginnen wil. Is het zijn bedoeling klein aan te vangen, dan kan hij met duizend gulden al heel wat doen. Het land is goedkoop. Er zijn zelfs stukken land, die cadeau worden gegeven, maar die liggen ver-van de spoorlijn af. En een tweede vraag wasGij hebt steeds den boer en boerenknecht uitge- noodigd zich in uw land te vestigen, is ook plaats voor anderen Ja, aldus de heer Blair, maar laat men er op rekenen, dat de vraag naar een machinist, een electricien enz., zeer beperkt is. Ze kunnen komen en vinden allicht werk. Hol landers hebben we in een dozijn jaren waarschijnlijk geen dozijn terug behoeven te sturen. Naar vrouwelijke dienstboden is de vraag groot Op de vraag, hoe oud landverhuizers moeten zijn, luidde 's Heeren Blair's antwoord „Laten ze vroeg komen, want dan worden ze de beste. Van achttien jaar af zijn de gezonde en krachtige menschen in Canada welkom." Wie meer inlichtingen gratis wenscht te ontvangen, kan zich wenden tot bovengenoemden Heer Boer, wiens kan toor is gevestigd aan het Plein te 's Gra venhage. Ook geschiedt vanwege dat kantoor het geneeskundig onderzoek en het onderzoek naar de geschiktheid om toegelaten te worden, zoodat daardoor teleurstelling wordt voorkomen voor den landverhuizer, die niet toegelaten kan worden en toch reeds de reis heeft ge maakt. Werkelijk, het land der Nieuwé Wereld d.i. Amerika is nog niet zoo slecht voor hen, die een werkkring zoeken en het is dan ook voor vele menschen van jongeren leeftijd wel de moeite waard om te overwegen of eene reis over den Oceaan voor hen niet het gewenschte resultaat zou kunnen opleveren. Zeker, een besluit om naar Amerika te verhuizen mag niet overhaast genomen worden, maar een dusdanig besluit na rijp overleg en op deugdelijke gronden tot stand ge komen, kan inderdaad voor velen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden een uitkomst zijn. En dat zulks van meerdere zijden wordt ingezien daarvoor getuige o.a. dat de Raad der gemeente Hardinx veld eenige dagen geleden in beginsel besloten heeft, om van gemeentewege steun te vluchtige uitdrukking van teleurstelling, die voor haar gezellin, thans oplettend geworden, niet ongemerkt bleef. Mijnheer de Saint-Hyrieux is een zeer gedistingueerd jongmensch, zeide de gra vin nadrukkelijk. Carmen vond het blijkbaar onaange naam op dit onderwerp door te gaan en trachtte het gesprek eene andere wen ding te geven. Zou mijn broer er dan zoo erg mede ingenomen zijn, als hij wist, dat hij het vervolg van zijn dagen hier moest slijten Ah, hernam mijnheer de Kerlor open hartig, nu tast je me in mijn zwak aan. Je weet wel, dat in ons geslacht het bloed van den zeeman vloeit, dat we het avontuurlijke leven liefhebben, en dat het land der Tropen ons aantrekt met zijn gloeiende hemels, zijn woeste rïatuur en het gevaar, waartegenover wij allen gelijk staan en waar het slechts op per soonlijken moed en kracht aankomt, En de patrijzen en konijnen van Kerlor zijn maar een poover wild, als men op het verscheurend gedierte jacht gemaakt heeft. Mariana zag hem steelsgewijze aan. Onder haar lange, zwarte wimpers had even een vuur geflikkerd en haar lenige gestalte golfde als de lianen van het land, vol geheimzinnige betoovering, waarvan de jonge man het beeld opge roepen had. En toch, ging hij voort, is deze dier bare plek onze bakermat en doet het goed er van tijd tot tijd terug te keeren. Het eenigszins bewolkte gelaat van de gravin verhelderde zich. Gevestigd: •TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, verleenen aan arbeiders, die naar Canada willen verhuizen. Dat het voorbeeld van de Hardinxveldsche vroede vaderen navolging moge vinden, hopen we van harte. Nadat dit artikel was geschreven lezen we nog in meerdere bladen, dat zïch in de gemeente Emmen reeds tweehonderd arbeiders hebben aangemeld om met overheidssteun naar Canada te vertrek-» ken. BUITENLANDSGH OVERWICHT De correspondent van het Persbureau Vaz Dias te Leipzig meldt Duitschland streeft op het oogenblik naar vergrooting der productie welke langzaam die van voor den oorlog gaat naderen. In na genoeg alle industrieën wordt onderhandeld ovv verlenging van den werktijd. Dit alles heeft op het prijsverloop een gunstigen invloed. Het is waar, de stabilisatie der mark .had de prijzen van verschillende Duitsche artikelen tydelijk tot boven die van de wereldmarkt doen stijgen, doch dit Zoo hoor ik je liever, zeide zij. Mevrouw de Kerlor was opgestaan. Zij nam den arm harer dochterMariana de Sainclair wilde met Georges volgen, toen Tanguy ademloos kwam aanloopen. Wat is er gebeurd, Tanguy vroeg de jonge man, terwijl hij met Mariana bleef stilstaan. Ik heb hem gesnapt, mijnheer de graaf, riep de jachtopzichter uit. Wien? Dien schelm van een Pornic. Wat, dien onverbeterlijken strooper? Met groote moeite, mijnheer. Hij wilde schieten en ik heb hem het geweer uit zijn handen gerukt. Omdat je me verraderlijk overvallen hebt, schreeuwde een nieuwaangekomene. Het was een Bretonsche boer met rossigen baard en vurige flikkerende oogenzijn verhit gelaat toonde aan, dat hij moed geput had uit het kleine blikken fleschje, dat hem op zijde hing. Wie heeft je verlof gegeven hier in het park te komen vroeg de opzichter. Stilzeide mijnheer de Kerlorlaat mij met hem praten Pas op, mijnheer, zeide Tanguy half fluisterend, als hij gedronken heeft, is hij tot alles in staat. Georges haalde de schouders op. Wat is er van je verlangen vroeg hij kortaf. Ik wil terughebben, wat me afgepakt is, antwoordde Pornic, den jongen slot voogd aanziende met het dreigende oog van een doghond, die zijn tanden laat zien. Wat, je steelt mijn konijnen en fai- EIJWSILU) Lui fan Hsusdei en AiteiajaLaiptraat ei de Bommelerwaard ÉrMsÈ Bank.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1