wordt van dag tot dag beter. Bovendien kunnen koopers, nu rust in de politieke en economische omstandigheden gekomen is, met zekerheid op levering tot den be dongen prijs rekenen. Onverkwikkelijke navorderingen zijn niet meer te vreezen. Als bewijs van een ingetreden verbete ring geldt hetgeen, op grond van de cijfers der arbeidsbeurzen, officieel omtrent Saksen wordt medegedeeld. De vraag naar vak lieden en cngeschoolde arbeidskrachten, provisiereizigers, vertegenwoordigers, enz. is opvallend toegenomen. Het rapport omtrent den stand der arbeidsmarkt in de tweede helft van Januari wijst, behoudens eenige uitzonderingen, op vooruitgang. Het is geen geheim, dat het buitenland meermalen bestellingen aan de Duifsche nijverheid achterwege gelaten heeft uit vrees voor politieke stoornissen, welke de uitvoering der opdrachten hadden kunnen verijdelen. Omstreeks OctoberNovember 1923 was de binnenlandsche politieke toestand zeer gespannen. Thans echter staat de zaak geheel anders. Toen de val der mark ophield en daarmede een element verdween, dat groote opwinding onder de volksmassa veroorzaakt had, begon het politieke radi calisme sterk ten gunste der middenpartijen te wijken. Voor de beoordeeling van de politieke situatie in de Duitsche overheids- gebieden vormen de gebeurtenissen ia den vrijstaat Saksen een belangrijke aanwijzing. In Saksen heeft de sociaal-democratische minderheidsregeering, die voor een gedeelte mede op de communisten steunde, enkele weken geleden plaats gemaakt voor een •groote coalitie*, welker linkervleugel door de gematigde sociaal-democratie en welker rechtervleugel door de Duitsche Volkspartij gevormd wordt. Op 13 Januari 1924 werden in Saksen de gemeenteraadsver kiezingen gehouden, welke in de meeste groote steden een burgerlijke meederheid brachten, o.a. in Leipzig. Ware het toen ook het tijdstip van verkiezingen voor den Landdag geweest, dan zou het verschijnsel nog duidelijker gebleken zijn. De tijds omstandigheden begunstigen dus nu in Duitschland (met name in de nijverheids centra) niet den tot nu toe door de radi cale groepen gevoerden strijd om de macht, maar veeleer een overeenstemming tusschen de burgerlijke en arbeiderspartijen, op grond van een gematigd reëel program. Dit komt de gewenschte productieverhooging zeer ten goede. »i Uit Moskou wordt gemeld, dat de er kenning van de sovjetregeering door de Britsche regeering een nadeeligen invloed heeft uitgeoefend op de Russische onder handelingen met Italië. Te Moskou zegt men, dat Italië het sluiten van een verdrag aan de erkenning wilde laten voorafgaan, terwijl de Britsche regeering eerst de sovjetregeering heeft erkend en daarna met haar zal gaan onderhandelen. Voorts wordt gemeld, dat Rusland zich niet langer verplicht acht zulke bijzondere gunsten te verleenen als het geval zou zijn geweest, indien Italië het eerste der Ententelanden was geweest, dat de diplo matieke betrekkingen met Rusland zou hebben hervat. De Sovjetregeering beweert, dat Italië op het laatste oogeriblik nieuwe voorstellen deed, tot welker aanvaarding de Russische delegatie te Rome niet bevoegd was. Deze santen en je durft nog meer te vorderen Stelen? Je noemt me een dief? riep de woeste boer met een van woede half gesmoorde stem uit en met de gebalde vuist trad hij op den graaf toe. Ja zeker, zeide Kerlor, met gekruiste armen bedaard den Btrooper afwachtende. Deze, door de koelbloedige houding van den jongen man eenigszins verbluft, riep uit: Ik heb nooit iemand voor een stuiver benadeeld. Ik ben een eerlijk man, al ben ik ook geen graaf of markies. Het wild is ieders eigendom. God laat het voor ons in de bosschen en velden leven. Maar toch niet in de met muren om heinde parken, hernam Georges. Nog eens, wat wil je? Ik wil mijn geweer terug. Dat is verbeurd, volgens de wet. Ik heb het voor dertig francs te Brest gekocht. Het is mijn eigendom. Tanguy heeft het me verraderlijk afgenomen. Anders zou ik hem den hagel wel in zijn lichaam gejaagd hebben. Genoeg. Je krijgt het niet terug. Dan ben je een dief, al heet je ook mijnheer de graaf. Het bloed steeg Georges naar het hoofd. Zijn vurigen temperament deed zich gelden, ondanks zijn poging om bedaard te blijven. Ellendeling, riep hij uit, op den stroo- per aanvliegende. Maar deze uitte een kreet van ver rassing een zonnestraal had den loop van zijn geweer in het gras doen schit teren. Met een vluggen sprong had de stroo- instructies waren haar gegeven, ten einde herhaling van hetgeen zich in 1922 heeft voorgedaan, te voorkomen. Zooals men zich zal herinneren, was toen het Genua- verdrag door Krassin en Tsjitsjerin getee- kend, doch naderhand werd het door den Raad van Volkscommissarissen verworpen. Om deze reden werd thans aan den Rus- sischen vertegenwoordiger te Gunua op dracht gegeven den definitieven tekst van het verdrag eerst aan Moskou mede te deelen. BINNENLAND. Groote Paaschvee-Tenteonitelling te VBertogeabosch. In zijn laatste vergadering heeft het Hanze-Gilde van Vleeschhouwers en Spek slagers te 's Hertogenbosch, besloten een Groote Paaschvee-Tentoonstelling te houden. Was aanvankelijk besloten de tentoon stelling te houden op Woensdag 16 April a.s., zeer waarschijnlijk zal de datum met acht dagen worden vervroegd. Het besluit tot het doen plaats hebben van deze tentooonstelling is door de plaat selijke autoriteiten met instemming begroet en is dan ook volle medewerking toegezegd. De Edelachtbare heer Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's Hertogen bosch, heeft bereids het eere-voorzitterschap van de tentoonstelling welwillend aanvaard en zijn verschillende vooraanstaande perso nen en autoriteiten uitgenoodigd, in een te vormen eere-comité zitting te willen nemen. Het voornemen is, de tentoonstelling zoo grootsch mogelijk op te zetten, en voor de verschillende afdeelingen flinke prijzen beschikbaar te stellen. o Hengstenkeuring. Bij de Woensdag te Zevenbergen gehou den verplichte voorjaarskeuring van dek hengsten werden o.m. goedgekeurd Karei van Dinteloord. Eig. P. M. Sneep te Dinteloord. Anton. Eig. P. M. Sneep te Dinteloord. Edison van Dinteloord. Eig. P. M. Sneep te Dinteloord. Gustaaf de Dinteloord. Eig. P. M. Sneep te Dinteloord. Arthur. Eig. Wed. R. v. d. Pluijm te Dussen. Mouton de Bu. Eig. Wed. R. v. d. Pluijm te Dussen. Tiberius. Eig. Associatie •Dongenc te Dongen. Bram. Eig. A. J. Bom te Dinteloord. Iron. Eig. A. Verschoor le Almkerk. Er werden o.m. afgekeurd Veldmaarschalk. Eig. Arend Verschoor te Almkerk. Teekeiien des ttyds. Voor de betrekking van timmerman bij Volkshuisvesting te Leeuwarden hebben zich 663 sollicitanten aangemeld. De •pheflittg van het veereer-rerbod. 's-Gravenhage, 6 Febr.Op de vragen van den heer Van Rappard betreffende intrekking van het verbod tot vervoer van herkauwende dieren en varkens naar be paalde gedeelten des Rijks, heeft de heer Rnys de Beerenbrouck, minister van binnen landsche zaken en landbouw, het volgende geantwoord Nu in den laatsten tyd het aantal ge- per het gegrepen en stelde zich achter een boom op. Kom me niet te na, riep hij uit, of ik schiet je neer, alsof ik een van je konijnen voorhad. De jonge Kerlor liet zich door een bedreiging geen vrees aanjagen en liep woedend op den wilddief toe. De woestaard sloeg de hand aan den trekker. Een luide angstkreet ontsnapte aan Mariana en met één sprong wierp het meisje zich tusschen de beide mannen, Georges met haar lichaam beschermende. Doch er weerklonk geen knal. De opzichter had zich op den strooper ge worpen en sleurde hem naar achteren. Ah, schurkriep hij uit. Het is maar goed, dat ik de patronen uit je buks gehaald heb. Je zoudt den graaf gedood hebben. De strooper, de gevolgen inziende van de onbezonnen daad, waartoe zijn woede hem vervoerd had, scheen plotseling ontnuchterd. Zonder een woord te spre ken lichtte hij zijn hielen en snelde het bosch in, achtervolgd door Tanguy. Kerlor wilde hem achterna ijlen. Maar eerst wendde hij zich tot Mariana en zeide met bewogen stem en bleek van aandoening Je hebt je leven voor me gewaagd, Mariana Het meisje keek verschrikt op. Ik? zeide zij met trillende stem. Je zult wel om me lachen. Ik ben niet voor heldin in de wieg gelegd. Ik dacht, dat de ellendeling ging schieten en in mijn onbesuisdheid sprong ik tusschen vallen van mond- en klauwzeer in de provincies Zuid-Holland, Noord Holland en Utrecht gaandeweg is verminderd, was intrekking van de beschikking, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens naar bepaalde gedeelten des Rijks werd verboden reeds eenigen tijd in overweging. Aangezien de betreffende maatregel even wel, in verband met onzen uitvoer van vee, na gepleegd overleg met de Belgische autoriteiten was genomen, was het wen- schelijk, inzake de opheffing te voren met deze autoriteiten overleg te plegen. Onmid- delijk na beëindiging van dit overleg, hetwelk tot overeenstemming leidde, is bij beschikking van 1 Febr. 1924 het verbod ingetrokken. o De meord by Schattorf. Het verzoek om revisie van het dood vonnis van den hoofddader Kalt uit Osna- brück bij den overval in den trein bij Schüttorf op de familie Ruben uit Amsterdam, is door het Reichsgericht verworpen en hier mede is dus diens vonnis in hoogste instantie bevestigd. Den moordenaar staat nu nog alleen open een verzoek om gratie bij den Rijkspresident. Uitgeleverd. Zooals men zich herinneren zal, had zich onlangs de kapitein-administrateur K. P., in garnizoen te Ede, uit de voeten ge maakt met medeneming van f 44.000, welke som hij ten nadeele van den Staat der Nederlanden had verduisterd, teneinde, zooals hij intertyd zelf schreef»zichzelf al bij voorbaat van zijn pensioen te ver zekeren.c Op verzoek van de Nederlandsche justitie is hij thans in België aangehouden en naar de »Tel.« meldt, via Roosendaal aan de Nederlandsche maréchaussees uitgeleverd, vanwaar hij gevankelijk naar 's Bosch is overgebracht. o Bet hout wordt duur betaald. Men schrijft van de Veluwe Bij de in de laatste weken gehouden houtverkoopiogen worden prijzen besteed, welke die van de oorlogsjaren nabij komen en zelfs vaak overschrijden. Een, de vorige week gehouden verkooping in het Speul- dersbosch (Ermelo) door het Staatsbosch- bedryf, waarvan de opbrengst plm. f7000 werd geschat, bracht f 4000 meer op dan de schatting. Ook in andere streken van het land worden zeer hooge pryzen be steed. Deskundigen schryven dit toe aan het weinige hout dat thans gekapt kan worden, doordat er in den mobilisatietijd te veel is geveld. Nuttig besteed. Het batig saldo der laatste opvoering van de Bossche revue »Nat en Dreug« te 's Bosch en dat geschonken wordt aan de »stille armen* der stad bedraagt f 700. Cenfliet in het bioscoopbrdryf Tengevolge tan het conflict in het bios coopbedrijf in het Zuiden is aan het per soneel der drie in Den Bosch bestaande bioscopen ontslag gegeven. Het gezamenlijk personeel besloot een onderhoud aan te vragen met den Wethouder van Sociale werken. KeleHuiynen iu Noord-Brabant. Naar de »N. Venl. Crt.« mededeelt, jelui in, maar, je hebt het gezien, zijn geweer was niet eens geladen en in plaats van iets heldhaftigs, heb ik iets belache lijks gedaan. Daar behoef je me waar lijk niet voor te bedanken En zij eindigde met in een zenuw achtig lachen uit te barsten, dat Georges pijnlijk aandeed. Neen, neen, zeide hij, zoo moet je niet spreken. Ik ben je grooten dank schuldig, voor die daad voor moed en zelfopoffe ring en ik zie er een nieuw bewijs in, hoe hartelijk je ons genegen zijt... Nu zal ik even dien roover aan mijn braven Tanguy gaan ontrukken, die hem anders al te ongenadig zou behandelen. En de jonge man verwijderde zich snel. Hartelijke genegenheid I mompelde Mariana bij zichzelve Dit is het eenige gevoel, dat ik hem verraden heb. Mariana I klonk een stem naast haar. Het jonge meisje keek op. Carmen stond tegenover haar. Zoo, ben je ook nog hier. Ja, antwoordde Georges' zuster. Ik ben er bij geweest. En hebt alles gezien En gehoord..'Ik heb me dus niet vergist... Je bemint mijn broeder. Haar anders zoo zachte stem was snij dend en hard geworden, doch Mariana was te zeer met haar eigen gedachten vervuld, om het op te merken. Ja, zeide zij met trillende stem. Mijn geheim heeft me zwaar op de ziel ge legen. Ik heb Georges lief. Het is een dwaasheid, een krankzinnigheid maar hij is de eenige die mij aan mijzelf ge openbaard heeft, die me mijn hart heeft schijnen ernstige plannen te bestaan dat een Fransch-Belgische groep met dertig millioen gulden kapitaal, bij concessiever- leening, in de buurt van Venlo wil exploi- teeren. Bedoeld zijn blijkbaar de Peel- mijnvelden. o Werkloosheid en dienstplicht. By de inlijving van de lichting 1924 is gebleken, dat in het inlijvirigsdistrict Zwolle zich niet minder dan 120 dienst plichtigen vrijwillig lieten indeelen bij de cavalerie, die een zooveel langeren diensttijd biedt. Bedoelde dienstplichtigen kwamen daartoe door de voor hen dreigende wei k- loosheid. De Tweede Kamer heeft de Indische begrooting aangenomen, hoofstuk II met 54 tegen 20 stemmen en de overige hoofd stukken dier begrooting zonder hoofdelijke stemming. Groote hoeveelheden aardappelen bevroren. In tal van plaatsen in West-Noordbrabant is by het openleggen der aardappelkuilen gebleken dat groote hoeveelheden van deze vruchten bevroren zijn. De regeering is voornemens spoedig een nieuw ontwerp-vlootwet in te dienen. Intusschen zijn bij nota van wijziging spoed- voorstellen gedaan tot aanbouw van ma teriaal. Het eindcijfer der Marinebegrooting 1924 is verhoogd met bijna 3| millioen. De Zomerttyd. De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat de heer Staalman c.s. een wetsvoorstel heeft ingediend met de strekking om den zomertijd te beperken tot de maanden Juni, Juli en Augustus. o In het tijdvak van 16 20 Februari a.s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen niet voor-geoefenden, bestemd voor 't le bataljon van het regiment genietroepen, alsmede de onberedenen dei 2e artillerie brigade van het wapen der bereden artil lerie. Plattelanders. Naar wij vernemen worden van ver schillende zijden pogingen aangewend om een fusie tot stand te brengen tusschen den Plattelanders-Bond (Braat) en de Plat telands-Partij (Teenstra), ten einde bij de eerstvolgende verkiezingen meer kracht te kunnen ontwikkelen. Binnenkort zullen hieromtrent nadere besprekingen worden gehouden. Verscheidenheid. In den tuin van de sociëteit de Een dracht te Winterswijk staat een populier, die in 1868 is geplant en een omtrek heeft van 4 meter. Men heeft dezen boom publiek willen veikoopen, doch er waren geen liefhebbers wegens de moeilijkheden, hem te vellen. o Na den dood van Wilson. Onze regeering heelt aan den Neder- landschen gezant te Washington opgedragen aan de Amerikaansche regeering haar deel neming te betuigen in het verlies, dat de Vereenigde Staten, door het overlijden van doen kennen. Zoo straks zou ik het zalig gevonden hebben, mijn leven voor hem te laten. Carmen lachte minachtend. Een dwaasheid, een krankzinnigheid zeide zij. Ben je daar zoo zeker van Wat bedoel je? Dat die zoogenaamde krankzinnigheid me integendeel eerder weloverdachte berekening en koel overleg toeschijnt. Je denkt dus, dat ik Georges niet bemin Dat zeg ik niet. Mijn broer is een van die mannen, waaraan iedere vrouw gaarne haar hart zou schenken. Maar hij is rijk en jij bent arm en hij heeft een smetteloozen naam en de jouwe De mijne? hernam Mariana bevende. Moest je beletten de oogen op te slaan tot iemand als Kerlor. Ben ik dan ook niet van je familie? Was mijn moeder geen Kerlor? Jij bent een Sainclair. Je overgroot vader heeft een mulattin getrouwd, de mooie Aurora. Haar zwart bloed stroomt je door de aderen. Zie maar naar je nagels. Mariana uitte een kreet van woede. Onbarmhartig ging Carmen voort Je vergeet, dat zestig jaar geleden, zij, van wie je dat onzuivere bloed in de aderen stroomt, den rug moest krommen onder de zweepslagen van den slaven- voerder. En al hebben de Sainclairs zich gemésallieerd, zoo zullen de Kerlors dat nimmer doen En, ik herhaal het, ik geloof niets van die zoogenaamde on baatzuchtige liefde. Ik ken die eerzucht van arme meisjes. Ik ken die afgunst den gewezen president der republiek, Wil son, geleden heeft. De gezant heeft ten sterfhuize een krans neergelegd. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Onze stadsgenoot, de heer J. C. Farla slaagde te 's Hage voor dip loma A Machinist (Zeevaart). Donderdagmiddag had de schippers knecht, A. de R., van schipper C. de Leeuw uit Oosterhout, het ongeluk bij het strijken van den mast voor de brug alhier, de z.g, bokkenpoten op het hoofd te krijgen, waar door een diepe bloedende wonde ontstond. De getroffene is in het R. K. ziekenhuis verbonden. Het schip had zelf op dek ook nog al eenige schade. Aalburg. A.s. Dinsdagavond ore half zeven hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk op te treden, de heer W. van Leeuwen uit Dordrecht. Almkerk. A.s. Donderdag 14 Febr. hoopt de Geref. Jongdochtervereen. »Het Mosterdzaadje* alhier, in de Geref. kerk onder leiding van Ds. de Jong haar jaar feest te vieren. Heden Vrijdag 8 Febr. 's avonds 6,30 uur hoopt de Oranjevereeniging (afdeeling Almkerk) alhier, in de zaal van den heer- C. Dekker eene algemeene ledenvergade ring te houden. Dassen. Naar wij vernemen zal de Nieuwe Autobusonderneming *Smera« 1 Maart 1924 de lijn Sleeuwijk's Bosch exploiteeren. Nederhemert. Onze predikant ds. Kluin hoopt, wegens zijn vertrek naar An- geren, Zondag 17 Februari zijn afscheids- prediking te houden. Raamsdonksveer. Aan de Holland- sche Maatschappij van Gewapend Beton te 's Gravenhage werd de bouw van de Veer- schen watertoren opgedragen. Sprang. Gedurende de maand Januari werd alhier op 'i Rijkspostspaarbank be legd f 2946.56 en terugbetaald f 2019.74. Dinsdagavond vierde de leden der afd. »Patrimonium« met hunne vrouwen het 15de jaarfeest. Na een openingsrede van den voorzitter werd den avond doorgebracht met het houden van voordrachten enz. Door de dienende »Matthas« werden verschillende versnaperingen toegediend. Aan het slot sprak de voorzitter een woord van opwekking en dank. Om circa 11 uur keerde een ieder huis waarts. De gehouden collecte tot ondersteuning van de uitgesloten Chr. Textielarbeiders in Twente bracht f 7 50 op. J.l. Zondag waren een 4 tal per sonen met paard en wagentje uitrijden. Aan de Besoijensche steeg brak één der burrry's zoodat het wagentje achterover sloeg en de inzittenden die in zeer pleizierige stemming verkeerden over den weg rolden. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Vrijhoeve Capelle. Gedurende de maand Januari werd in de Rijkspostspaar bank alhier ingelegd f5696 27 en terug betaald f 1019j Iri hetzelfde tijdvak werden er 143 telegrammen behandeld en 222 gesprekken gevoerd. van haar, die zich onterfd achten. En je bezat nietswe hebben je uit goedheid opgenomen. Doch dat was billijk. Maar je eerzuchtige droomen hebben alle grenzen overschreden. Onze naam Neen, dat is een erfgoed, waar je niet aan raken zult. Om niet in snikken uit te barsten, drukte Mariana haar nagels, wier blau we tint door Carmen zoo wreedaardig bespot was, zich diep in het vleesch. Het gelukte haar de wanhopige smart, die haar dreigde te overmeesteren, te onderdrukken Je hebt gelijk, Carmen, zeide zij met gebogen hoofd en op een toon, die ne derig en onderworpen klonk, ik ben alles aan -je familie verschuldigd Je moe der had me in dienstbaarheid kunnen opvoeden; ze heeft dat niet gewilden ik zegen er haar eiken dag voor Vergeef mij, dat ik een oogenblik den onmetelijken afstand vergeten was, die mij van Kerlor scheidtIk ben niet anders dan de arme bloedverwante. Wat zul je nu gaan doen? vroeg Car men. Kun je na die onwillekeurige be kentenis nog op het kasteel blijven Neen, dat kan niet en dat wil ik ook niet. Mevrouw Nerville, de vrouw van den notaris van Brest, zoekt een gou vernante voor haar achtjarig dochtertje. Dank zij de goede opvoeding, die^-ik hier genoten heb, kan ik me een bestaan scheppen. Dat is een goed plan, bevestigde Car men. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2