Derde Blad pfknwsbtad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 43/0. VrijJap 8 FBliriiari Smetten i ASTHMA ABDIJSIROOP i I Jan Geertzen, Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Kantongerecht te Hensden. Strafzitting op Vrijdag 2 Februari 1924. Kantonrechter iMr. C. W. v, Ommeren Ambtenaar van het openbaar Ministerie Mr. J. S. Loke GriffierMr. W Ruitinga. Op de rol staan 57 zaken, waaronder geen enkele kinderzaak, iets wat zelden of ooit gebeurt. In 7 zaken zijn de be- beklaagde verschenen. De eerste zaak betreft W. H. te Wijk, wien ten laste wordt gelegd dat hij voor zijn arbeider geen zegeltjes heeft geplakt en den ambtenaar van den Raad van Arbeid onware inlichtingen heeft verstrekt. Als eerste getuige wordt gehoord de arbeider G. A. S., die verklaart dat beklaagde hem had gezegd, dat hy het vertikte om te plakken. Bovendien verklaart deze getuige, dat hij op 4 April a.s. twee jaren aan een stuk bij beklaagde in dienst is en niet zooals beklaagde aan den ambtenaar ver klaard heeft ongeveer 4 maanden. De tweede getuige is M. v. W. te Wijk, een vrouwtje van 73 jaar. Nadat zij is be- ëedigd en zij verklaard heeft dat haar zoon reeds sedert 4 April 4922 bij beklaagde in dienst is zegt zij «Jao Edelachtbare Heer, 't is een heel ding veur myn om hier veur het gerecht te kommen, want zoo oud ik bin, bin ik er nog nooit veur gewiest.® Nu, zei de Kantonrechter, ik vind het nog al niet zoo erg, want je komt hier niet als beklaagde, maar als getuige. Niettegenstaande dit zei het vrouwtje het toch heel erg te vinden. Heel gemoedelijk hernam de Kantonrechter «maar heb je het hier nu zoo slecht, we praten toch samen heel te goeder trouw en je merkt wel dat alles best gaat.® Nadat getuige nog op eenige vragen van den Kantonrechter heeft geantwoord, wordt het onderzoek gesloten. Getuige ontvangt van den Deurwaarder het getuiggeld, richt zich daarna tot de heeren achter de groene tafel en zegt op zeer vertrouwelijke wijze met krachtige stem«Allemaal gedag saóm® en met haastigen tred verlaat ze de zaal, blijde dat het karweitje er op zit. Tegen beklaagde eischt de ambtenaar 9 geldboeten van 3 gulden elk of 9 X 3 dagen hechtenis voor het niet plakken en 40 gulden of 40 dagen voor het geven van onware inlichtingen. De Kantonrechter geeft onmiddellijk vonnis en veroordeelt beklaagde tot 9 geldboeten van f2 00 elk, bij niet betaling te vervangen door 9X1 dag hechtenis en voor de onware inlichtingen 25 gulden of 14 dagen. A. T, te Ge.nderen moet zich verant woorden ter zake dat hij in gezelschap van nog twee personen gejaagd heeft op land, waarvoor hy geen vergunning had. Op de vraag van den Kantonrechter wie die twee personen waren zeide beklaagde zulks niet te weten, wat hij blijkens het proces-verbaal ook aan den onbezoldigden-rijksveldwachter D. Bouman had verklaard. Toen de Kanton rechter zeide, dat hij absoluut niet geloofde dat beklaagde zijne jachtvrienden niet zou kennen en beklaagde een geduchten uit brander had gegeven, kwam het hooge woord er uit dat hij ze wel kende, maar dat de rijksveldwachter niet naar de namen had gevraagd. Voorts vertelde beklaagde dat hij met zijn geweer wel onder den arm had geloopen en ook op zijn hurken was gaan zitten toen hij een haas zag, maar dat het toch in het geheel zijne be doeling niet was geweest om op een haas te schieten. Enkel wilde hij schadelijk gedierte dooden. De Kantonrechter gelastte de dagvaarding van den verbalisant en stelde de verdere behandeling der zaak 14 dagen uit. A. P. te Almkerk had ook gejaagd zonder rechtsgeldige vergunning. Beklaagde beweerde evenwel da^ de vergunning wel in orde was. Ook deze zaak wordt 14 dagen uitgesteld en alsdan de dagvaarding van den getuige-rijksveldwachter J. Büchner gelast. C. L. M. te Heusden stond terecht, omdat hij in de wijnzaak van H. V. een kruik sterken drank had verkocht aan E. Buijs te Herpt. Beklaagde zei, dat hij gehandeld had op last van zijn patroon en dat dus deze en niet hij de verantwoor delijke persoon was. De Kantonrechter zeide, dat de verkooper volgens de wet aansprakelijk is en beklaagde dus terecht is gedagvaard. Beklaagde vond dit hoogst ongerijmd, maar het hielp hem niet veel. De Kantonrechter zeide de situatie in deze zaak zeer wel te kennen en veroordeelde beklaagde daarom voor ditmaal bij wijze van waarschuwing tot eene zeer lichte straf n.l. f 0.50 of 1 dag met last tot teruggaaf van de in beslag genomen kruik sterken drank. Maar, aldus waarschuwde de Kantonrechter, pas nu op voor de tweede maal, want dan zou het heel wat slechter voor je afloopen. T. J. te Veen had een schuur gebouwd zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. Beklaagde zei dat hij aan vankelijk dacht dat eene vergunning om aan den Maasdijk te bouwen van hel Dijkbestuur eene vergunning van Burge meester en Wethouders overbodig maakte. Toen hij echter vernam dat zulks niet het geval was heeft hij direct de noodige stukken ingezonden. Met 2 gulden of 4 dag kon beklaagde naar huis gaan. t M. L. te Dussen had zijn zwager in verboden tijd laten werken in zijn klom penmakerij. Beklaagde beweerde dat zijn zwager de beroepen uitoefent van rietdekker en slager, maar er nu nog een derde baantje ril. dat van klompenmaker bij wilde hebben om wat meer te kunnen verdienen. De zwager nu werkte alleen bij hem om te leeren en verdiende slechts 14 cent per uur. De Kantonrechter zei veel respect te hebben voor beklaagde's menschlievendheid en niet minder voor de veelzijdigheid van den zwager, maar toch moest beklaagde veroordeeld worden, f 2 of 1 dag werd zijn deel. A. v. D., bakker te Nieuwendijk, had in verboden tijd zijn trog schoongeveegd en ook zijn knechtje had mee meegeholpen. De verbalisanten, de maiéchaussée's More- hsse en Prevo uit Woudrichem, als getuigen gehoord, verklaarden dat beklaagde wel de gelijk gewerkt had, doch dat deze stellig in de meening verkeerde dat «vegen® niet tot werken in eene bakkerij werd gere kend. Beklaagde kreeg 2X3 gulden boete of 2 X 2 dagen verblijf te 's Bosch. Uitspraak 1 Febr. 1924. Invaliditeitswet: W. H., Wyk, 9Xf2 of 9 X 1 d. en f 25 of 14 d. WarenwetD. v. R., Wijk en F. V,, Haarsteeg, ieder f 3 of 2 d. Aibeidswet: M. L., Dussen, D. H., Almketk en A. A., Veen, ieder f 2 of 1 d. Ilk wet B. W. K., Haarsteeg, 4XfI of 4 X 4 d. en verb, verkl.J. v. d. H., idem en A. A. Yeen, ieder f 1 of 1 d. 437 Sr.A. N. K., deWerken, f 3 of 2 d. Wet openb. middelen v. vervoer W. B., Almkerk, A. d. G., Meeuwen, ieder f3 of 2 d. Scheepsregl.A. B., Hardinxveld, P. J. K., Oosterhout, K. J. P., A. C. v. d. A. en H. v. d. B„ R'dam, J. v. D., Renkum, M. v. d. L., Ginneken, ieder f3 of 2 d. Regl. Waterkeeringen (N.-Br.)A. W., Made, f5 of 3 d. 424 Sr.: C. v. O., W'dam, f 10 of 5 d. Mollenhuiden vervoeren I. D., Giessen, f 1 oif 1 d., verb, verkl. Rijw. z. belP. J. V., Wijk, f 2 of 4 d. Rijw. z. lichtJ. v. L. en C. V., Almkerk, IJ. M. S., G. v. H. en H. A. A., W'chem, T. P. D., Wijster, H. P., D. v. H., G. S„ L. S J. K., W. v. d. H., J. G. P., W'dam, G. S., Waalwijk, A. I., G. v. A., G. C. v. d. W., E. H., C. A. d. K., L. v. E., deWerken c.a., G. M., Andel, P. K. en W. W., Aalburg, W. v. L. en J. J. H., Heusden, W. v. T., Wijk, ieder f 3 of 2 d. kloven, barsten, winterhanden en -voeten, dauw-, baard- en ringworm enz., enz. ge neest men met de wereldberoemde Op rechte Winsumer Zalf. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co. Apothekers Hoogstr. Gen. Agent J. C. DE VRIES, Winsntn (Gron.) PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Op Donderdag 14 Februari a.s. hoopt voor het comité van winterlezingen op te treden Ds. van 't Sant uit Amster dam met het onderwerp «Vader Cats en Hollandsch leven® in de openbare school. Dinsdag 5 Februari hield de werk- liedenvereeniging H. E. hare gewone drie- maandelijksche vergadering. Nadat de voor zitter de leden namens het bestuur allen hartelijk welkom had geheeten, voegde hij er aan toe, dat het de eerste vergadering was in 1924 en hoopt dat het pas be gonnen jaar in alle opzichten goed moge zijn voor de leden, wat zeer zeker aan de Vereeniging ten goede komt. Alle punten van de agenda werden vlug afgewikkeld, uitgezonderd punt 5, dat be trof hoofdzakelijk drie leden der vereen. Met algemeene stemmen werd op voorstel van den Voorzitter besloten artt. 14 en 20 van het reglement te handhaven en be doelde personen te royeeren. De Voorzitter drukte zijn spijt uit voor de Vereeniging, maar voegde er aan toe, dat wanneer een vereen, het reglement niet naleeft, waar ze aan gehouden is, zij geen recht van bestaan heeft. Een voorstel van W. Naaijen om de Penningm. voor zijn werkzaamheden en nauwe plichtsbetrachting gedurende het bestaan der vereen, een kleine gratificatie te geven, werd met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter, achtte f 15 niets te hoog voor al die jaren dat de vereen, heeft bestaan. De Penningm. dankte de leden voor de waardeering. Uit het verslag van de Penningm. bleek, dat de vereen, in een gunstige conditie verkeerd. Niets meer aan de orde sloot de Voor zitter de vergadering, terwijl hij de leden nog aanspoorde om het ledentalverlies van heden avond spoedig in te halen. Herpt. De parochianen alhier hielden een vergadering in de R. K. Bijzondere school om te bespreken het zandrijden voor de nieuwe kerk. Er is besloten om vol gende week een begin te maken, daar de nieuwe kerk op 21 Febr. a.s. zal worden aanbesteed. Naar wij vernemen zal de harmonie »De Eendracht® alhier op Zondag 17 Febr. hare groote jaarlijksche uitvoering geven. Een flink blijspel is reeds in studie, terwijl de komische scènes het noodige er aan zullen bijvoegen. Wij wenschen «De Een dracht® veel succès. Vrijdag j.l. werd een ouderavond gehouden in de School met den Bijbel. De voorzitter sprak in zyn openingswoord over de samenwerking van huisgezin en school. Burgemeester Egberts waarschuwde tegen de vele gevaren die na den school tijd onze jeugd bedreigen. De heer Den Boeft hield een lezing over het liegen. Het Hoofd der school beantwoordde de vraag «Hoe beschouwen we onze kinderen De kinderen zongen enkele liederen en droegen verschillende voordrachten voor. Ds. De Bruijn sprak een slotwoord en ein digde deze druk bezochte gezellige bijeen komst met dankzegging. Woensdagavond trad voor de A. R. Kiesvereeniging op de heer R. A. den Ouden uit Den Haag met een rede in het belang der Pers. De opkomst was niet schitterend te noemen, aangezien deze week juist de werkzaamheden door velen konden worden hervat. Woudrichem. Zaterdagavond hield de Werklieden-Zieken vereeniging «Hou en Trou® in café van Gooi, hare gewone drie- maandelijksche vergadering. Bij de opening sprak de Voorz. den heer A. C. Havelaar zijn voldoening uit over de trouwe opkomst der leden. De notulen werden na lezing onveran derd goedgekeurd. De rekening van den Penningm. wees ditmaal een nadeelig saldo aan van f 7581, zoodat hierdoor de be zittingen teruggingen tot f 1322 80. Het ledental ging even als dat der eere leden met 2 terug. Het feit dat de heer L, A. de Joode gedurende 12J jaar op eerlijke en trouwe wyze als penningmeester heeft gefungeerd, gaf den Voorzitter aanleiding, dat in goed gekozen woorden te herdenken. In de rondvraag, werd de vraag gesteld, of zeker lid of als ziek of als invalide moet worden beschouwd. Een besluit in deze werd niet genomen. Nog werd gevraagd of de Voorz. was uitgenoodigd op de vergadering van het Roode Kruis. Uit de bespreking bleek dat dit wel was gedaan, doch dat door de mogelijke vergeetachtigheid van den boda, deze uitnoodiging niet tot den Voorz. was doorgedrongen. Daarna werd de vergadering gesloten. Vergadering op Maandag 11 Febr. a.s. 's avonds 7 uur in café Vink, van de landbouwvereen. «Samenwerking®. 1. Verkiezing' Bestuurslid. 2. Bespreking verkoop bieten. Wanneer Uw leven dag en nacht ver gald wordt door benauwdheden op de borst en bij de ademhaling, maak dan het taaie kleverige slijm los met de be proefde Akker's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige beklemming en dat verstikkende ge voel. Ook beroemd bij bronchitis, kink hoest, slijmhoest, griep en influenza. AKKER's Op Woensdag 20 Febr. e.k.'s avonds 7 uur café Vink, lezing over het gebruik van kunstmest, in het bizonder Chilisalpe- ter. Spreker de heer D. H. Prins, land bouwkundige le Alkmaar. - Op Dinsdag 4 Maart a.s., op nader te bepalen plaats, lezing door de heer J. Lindemans, landbouwkundige te Utrecht, over herkomst van kali-zout en bemestings resultaten daarmede bereikt, verduidelijkt door lichtbeelden. Belastingen, Invoerrechten en Acc. De tijdelijke inspecteur H. L. Hofman, belast met de waarneming van het kan toor alhier is aangewezen om den inspec teur te Waalwijk te vertegenwoordigen als voorzitter der Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting in de gemeenten Woud richem, Rijswijk, Giessen, Andel, Werken dam, De Werken en Sleeuwijk. Woensdagavond hield de Landb.- vereen. «Samenwerking® in café Wilhelm hare jaarvergadering. De Eere-Voorzitter, de heer F. C. Huizer, opende de vergadering en heette allen welkom. Hij deed daarna mededeeling van de ingekomen stukken^ waaronder ontslag aanvrage van den Secr.-Penningm. Eenigen tijd geleden was bj het aan- en verkoopbureau der N.B.M.v.L. prijsop gaaf gevraagd voor de levering van super fosfaat. Tot heden was daarop geer) antwoord ontvangen. Over deze behan deling had het bestuur gemeend bekend heid te geven, door het plaatsen van een stukje (als ingezonden) in het orgaan van genoemde maatschappij. Tot heden is dit echter niet opgenomen. Besloten wordt deze zaak nader te bespreken op de eerst volgende H.B.H.vergadering. De Voorzitter zegt, dat het in den lande onder de bietenverbouwers van de Centrale gist en broeit, omdat hun collega's, die aan een coöperatie leverden, bijna tweemaal zooveel voor hun bieten ontvingen. Hy stelt voor ook hier eens een ver gadering te houden, om te bespreken wat hier nog tot verbetering gedaan kan worden. De resultaten van het voederen van gedroogde pulp, zyn naar Ingekomen rap porten, algemeen gunstig. Thans is nog te koop vanaf f7.50 en f10 50 per 100 K.G. Er werd echter niets besteld. De notulen en het jaarverslag werden gelezen en goedgekeurd. Ook de rekening die sloot met een batig saldo van f 46.52, werd goedgekeurd. Er werd voor een bedrag van ruim f 6000, voor de leden aangekocht. Voor zijn werkzaamheden over 1923 zal de Secretaris een gratificatie van f 30 worden terhand gesteld. Het bestuurs voorstel, Koninklijke goedkeuring op de Statuten aanvragen, werd verworpen. Wel werd op voorstel van het lid v. d. Nat besloten, de statuten te laten drukken en elk lid er een toe te zenden. De financieele inkomsten van den rolblok waren gunstig te noemen. Aan blokgeld was ontvangen f27.75. Besloten werd het blokgeld te verlagen voor leden tot 15 cent per 400 Roe en voor niet-leden tot 20 cent per 100 Roe. Van de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden A. Vink Lz. en H. van Andel, wenscht eerstgenoemde niet meer in aan merking te komen. Herkozen werd daarna de heer H. van Andel en gekozen de heer H. de Lorm, die hunne her- en benoeming aannamen. Tot slot hield de heer Huizer een be spreking over de resultaten van de proef velden 1923. Met cijfers toonde spreker aan, op welke wijze kunstmest het voor- deeligst kan worden toegepast. 't Was een gezellige en leerzame avond. Zalthommel. Zondag was de laatste dag van het groot kwartet- en solisten concours, uitgeschreven door de harmonie «Generaal Karei van der Heijden®. De uitslag van dezen dag was als volgt solisten le afd.W. C. Louter, Den Haag, 127 p, le pr. Joh. van Berkel, Ammer- zoden, 111 p2e pr.J. van Opstal, Goiile, 106 p., 2e pr. le afd. hout: H. van Wijngaarden, Den Haag, 150 p., eereprijsC. S. Visbach, Den Haag, 450 p., eereprijs J. van Hemert, Ammerzoden, 138 p., le pr. C. de Leeuw, Kerkdriel, 128 p., le pr. Een zilveren lauwertak voor 't hoogste aantal punten over de drie dagen behaald door a. Solisten koperen instrumenten werd toegekend aan L. de Vries, Gorinchem, 150 p. b. Solisten houten instrumenten werd toegekend aan F. Willemen, Zwijndrecht, 150 p.Ant. M. van Leest, Eindhoven, 150 p.H. van Wijngaarden, Den Haag, 150 p.C. J. Visbach, Den Haag, 150 p. c. Kwartetten, werd toegekend aan clarinet-kwartet Kon. Stadsharm. «Phileu- tonia®, Helmond, 141 p. U3H0T 13ezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 's BOSCH. Tel. Interc. 436 nabjj Station van allen Autobussen. i, Nieuwendijk. Woensdagavond 7 uur hoopt D.V. de Geref. Jongedochtersvereeni- ging Marthahaar gewone jaarfeest te vieren en zullen ter afwisseling voordrach ten en samenspraken ten beste worden gegeven. Alom verkrijgbaar in kokers v. 230 gr. a 1,50, v. ±550 gr. a 2,75 en v. 1000 gr. a 4,50. Eischt kokerverpakking. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 9