Und van altena FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L J., VEERMAN, Heusden. No. 4373 Woensdag 20 Februari 1924 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. MIJNHARDTs Zenuw Tabletten 75ct Lax eer-Tab letten60ct Hoofdpijn Tabletten 60°* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Engeland heeft op 't oogenhlik geducht te lijden van een bootwerkersstaking, die Zaterdag is uitgebroken. Voor een deel is deze staking het uit vloeisel van een loonconflict. Terwijl de arbeiders onderscheidenlijk in September 1922 en in Juli 1923 een shilling van hun loon moesten laten vallen, en dus in 't geheel een loonverlies van 2 shilling per dag leden, verlangen zij thans, dat zij weer 2 shilling per dag opslag krijgen. Zij ba seeren dezen eisch op het feit, dat het indexcijfer van de kosten van 't levens onderhoud dermate de hoogte is ingegaan, dat dit cijfer thans weer precies hetzelfde is geworden als dat van September 1922, na welk tijdstip, gelijk wij opmerkten, in twee perioden de loonsverlaging plaats had. De werkgevers hebben er wel reeds in toegestemd 1 shilling loonsver- hooging toe te staan, maar den tweeden shilling willen zij niet geven. Bovendien gaat de voorgestelde verhooging van 1 shilling pas op 5 Maart in en schjjnt er een zekere strooming onder sommige werk gevers te bestaan om, aangezien de loons- verlaging indertijd ook periode-gewijze geschiedde, ook de loons verhooging eventueel in dezen vorm te doen plaats hebben. In allen gevalle hebben de pa troons tevens aan de hand gedaan om een commissie in te stellen, waarvan de taak zou zijn zoowel de kwestie van 't levens onderhoud r»a te gaan als het vraagstuk der onzekerheidvan werkgelegenheid. Uit het tweede gedeelte van de taak der voor gestelde enquête-commissie blijkt dus, dat het conflict niet alleen betrekking heeft op de grootte der loonbedragen, maar tevens de waarborgen nopens geregeld werk be treft. Inmiddels is de staking een feit en schijnt ze reeds dadelijk een grooter omvang te hebben aangenomen, waarvan het Britsche maatschappelijke en economisch leven veel last zal ondervinden. Zoowel in- als uit voer is onmogelijk geworden. Het staat dus te voorzien, dat binnen afzienbaren tijd aan verschillende artikelen in Engeland gebrek zal komen, Vooral de vleesch voorraden moeten zeer beperkt zijn, zoodat er reeds stemmen opgaan om onverwijld tot rantsoeneering over te gaan, temeer daar de beschikbare quanta geringer schijnen te zijn dan onder normale omstandigheden, zulks in verband En toch had hij een halfuur tevoren geen aarzeling gekend en had zijn stem niet gebeefd, toen hij dat bandietenpaar wist te temmen en bereid was zijn leven te wagen om Mariana te beschermen. Voor juffrouw de Sainclair had deze tegenstelling iets piquants en haar meis jesijdelheid werd er zoozeer door gestreeld dat zij, dank zij haar levendige natuur, den doorgestanen angst spoedig vergeten was. Weet u wel, mijnheer Vernier, zeide zij, dat u mij niet geheel vreemd zijt? Mijn naam is anders nog weinig be kend, haastte hij zich haar toe te voegen. Toch heb ik uw talent al kunnen bewonderen. Onmogelijkik heb nog niets geen naam gemaakt. Ik zal uw verwondering doen ophou den, ik heb u gezien in het kasteel van Kerlor. Hij zag verrast op. U hebt er de gebeeldhouwde galerij gerestaureerd en in de kapel hebt u nieuw leven geschonken aan een Saint Yves, die door den tijd erg gehavend was. Dat is waar, maar hoe weet u al die bijzonderheden Omdat ik een bloedverwante ben van de gravin de Kerlor en zoo juist van met het feit, dat tal van schepen door het ruwe weer langer over de reis hebben gedaan, zoodat ze niet meer voor het begin der staking konden binnenloopen. Ook ten aanzien van de brandstoffenvoorziening schijnt de toestand vrij précair te zijn, terwijl voorts op het gebied van allerlei andere artikelen, die absoluut noodig zijn in het dagelijksche leven, de Britsche natie het wel enkele weken zal kunnen uitzingen, maar zich toch eerlang voor uitputting der hoeveelheden zal zien geplaatst. Nu ook de uitvoer stop staat, is het te voorzien, dat ook de arbeid in een deel der mijnen ook zal moeten worden stil gelegd, waardoor opnieuw werkloosheid en ontwrichting van het economische leven De separatistische heerschappij in de Palts is geëindigd. De Times correspondent te Spiers meldt hieromtrent: Het terroristisch regiem in de Palts, dat in November j I. begon met het binnen rukken van gewapende separatistische benden, eindigde met het aanplakken der proclamatie, waarin het besluit van de intergeallieerde bijzondere commissie en de commissie van den Kreistag werd bekend gemaakt, In deze proclamatie wordt, nadat het doel der instelling der commissie is uit eengezet, verklaard »In overeenstemming met haar opdracht heeft de commissie den president en de leden van de Kreistag-commissie gehoord over de te nemen maatregelen. De commissie uit den Kreistag verklaart zich bereid de taak op zich te nemen en mede te werken tot oplossing van de problemen tot herstel van den vrede en de orde in de bezette Palts en tot herstel van het administratief beheer. Zij beschouwt zich bij deze samen- wei king als intermédiair tusschen de gedele geerden eenerzijds en de bevolking van de bezette Palts in Beieren en het rijk aan den anderen kant. Deze bemiddelingsactie moet van tijdelijken duur zijn tot het boven genoemde doel zal zijn bereikt. De Kreistag- commissie beschouwt zich in geenen deele als een nieuwe regeering, ingesteld door de hooge commissie. In verband hiermede neemt de commissie van Zondag 17 Febr. te acht uur 's morgens, zonder dat er eeitige wijziging komt in de cor.stitutioneele omstandigheden, voor de overgangsperiode de verantwoordelijkheid op zich voor alle maatregelen, die noodig zijn voor het hand- het kasteel afkom. U zoudt nu mogelijk kunnen vragen, waarom ik nog zoo laat op weg naar Brest ben. Hierop zou ik kunnen antwoorden, dat ik slechts aan een gril heb willen voldoen. Ik zou u zoo'n onbescheiden vraag nooit gedaan hebben. O, daar zoudt u het recht toe gehad hebben na uw moedig gedrag van straks. U weet dus, waar u u naderhand aan houden kunt. Zou ik dan mogen hopen, u nog weer terug te zien? stamelde Vernier. Zij liet een kort lachje hooren Mij terugzien Maar u hebt me nog in 't geheel niet gezien, mijnheer Vernier. Schilders hebben dikwijls de gave van een tweede gezicht en zonder u gezien te hebben, kan ik mij u voorstellen Mariana viel hem hier in de rede om het gesprek op zuiver aesthetisch terrein over te brengen. De gewijde kunst heeft haar bekoor lijkheden, doch hebt u werkelijk een voorliefde van godsdienstige onderwer pen? O, neen. Wat u van mij gezien hebt, waren slechts herstellingen van het werk van anderen. Doch ik streef er naar zelf te scheppen. En zijn schroomvalligheid latende varen, sprak hij met den gloed van den echten artist over het schoone en ideale zijner kunst. U vindt mij zeker eerzuchtig, zeide hij. Maar zonder zelfbewustzijn schept men geen kunstvoorwerpen. En al ben ik nog ver verwijderd van het ideaal, dat ik eenmaal hoop te bereiken, zoo haven van de orde en het functioneeren van alle openbare diensten. Van hetzelfde moment af staakt de autonome regeering allen regeeringsarbeid en alle politiemaat regelen. De Kreistagcommissie doet een beroep op de bevolking zonder onderscheid van partij, om mede te werken tot het herstellen en handhaven van de openbare orde en veiligheid. Zij breidt haar vertrouwen uit tot iederen burger, doch onder bedreiging met ernstige straffen eischt zij, dat iedereen kalm zal blijven en dat er geen represailles tegen eeriige partij zal plaats hebben. De proclamatie was geteekend door Bayerdörfer, medisch doctor en president van den Kreistag in de Palts. Om acht uur waren alle vlaggen der separatisten van en alle gewapende wach ten voor de regeeringsgebouwen, die door de separatisten bezet waren, verdwenen. De wacht is betrokken door Marokkaansche soldaten. De opluchting der bevolking is onbe schrijflijk en is op ieders gelaat te lezen. Terecht of ten onrechte wordt de bevrij ding toegeschreven aan Groot-Brittannië en een Engelschman wordt op het oogenblik te Spiers met onderscheiding behandeld. Bij Apoth. en Drogisten. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht, op Vrijdag 15 Februari 1924. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren Ambtenaar van het openbaar Ministerie Mr. J. S. Loke GriffierMr. W. Ruitinga. De eerste zaak betrof zes jongens uit Giessen, die baldadigheid hadden uitge voerd, door op een avond steenen te gooien tegen de deur van het huis van den ouden G. L. 't Hoofd aldaar. De zaak werd, kinderzaak zijnde, met gesloten deuren be handeld. De uitspraak was voor twee hunner, die 16 jaar oud waren, f5.00 of 1 week tuchtschool en voor de vier andere die nog geen 16 jaar waren, eene berisping. Met open deuren werd allereerst voort gezet de in de vorige zitting uitgestelde streef ik er toch naar met al mijn kracht, met mijn geheele ziel. Dat is het echte kunstenaarsvuur, antwoordde zij. En wat is uw schoon heidsideaal?- Komen uw kunstenaars neigingen met uw persoonlijken smaak overeen Uit de kunstwerken der Ouden heb ik mijn bezieling geput Doch ik zou in het marmer een figuuur willen bei telen, die de strenge volkomenheid der oude scheppingen vereenigde met het bezielde en levenwekkende der moderne kunst. Ik zou een nieuwe Eva in marmer willen scheppen, waarin geheel het ziele- leven der vrouw, haar hartstochten en innigste aandoeningen belichaamd waren. De kunstwerken der ouden zijn bewon derenswaardig, doch er ontbreekt hun de ziel. Voor de kunstenaars van onzen tijd is het weggelegd, het koude, leven- looze marmer om te tooveren in het levende, bezielde beeld, dat schijnt te ademen, te beminnen en de fabel van Prometheus tot waarheid te maken. Mariana schepte een bijzonder behagen in dit gesprek, dat haar voor 't oogenblik haar zorgen deed vergeten. Maar, antwoordde zij op eenigszins spottend medelijdenden toon, uw marmer, al komt het uit Carrara, blijft toch niets anders dan marmer. Helaas, ja. U hebt gelijk en de schilders zijn gelukkiger dan wij, want al missen hun werken de betoovering van het relief, ze hebben de poëzie der kleuren. O, het beeld, zooals mijn phantasie het mij voortoovert, hoe- zou ik het liefhebben! verdere behandeling der jachtzaak tegen A. T. te Genderen. Als getuige werd thans gehoord de verbalisant D. Bouman, die, in tegenstelling met het door beklaagde ter vorige zitting medegedeeld, verklaarde dat hij beklaagde w«l de namen had ge vraagd zijner twee helpers, die aan den loop waren gegaan toen zij Bouman zagen aankomen en tevens dat hij beklaagde wel degelijk in jagende houding had waarge nomen, daar beklaagde op zijn knieën was gaan zitten met het geweer in de hand, teen hij een haas zag opspringen. Beklaagde zei dat hij toch heelemaal niet van plan was om den haas te schieten, waarop de Kantonrechter vroeg of hij dan soms uit eerbied voor den haas op zijn knieën was gaan zitten. De Ambtenaar eischte tegen beklaagde f 5.00 of 5 dagen, maar de Kantonrechter zeggende dat h j beklaagde's gedraai allesbehalve flink vond, veroordeelde hem tot f 10.00 boete of 5 dagen hechtenis. In de ter vorige zitting uitgestelde jacht zaak tegen A. P. te Almkerk werd thans als getuige gehoord de verbalisant J. Büchner. Deze verklaarde dat beklaagde wel eene vergunning had om te jagen op het land, waarop hij liep, maar geen rechtsgeldige, daar de vergunning was afgegeven door zekeren Kant, huurder eener vroegere eigenaresse. Op eene vraag van den Kantonrechter aan Büchner of er geen reden was om aan te nemen dat beklaagde in de meening kon verkeeren dat hij in het bezit was eener rechtsgeldige vergun ning, antwoordde Büchner bevestigend. Bij wijze van waarschuwing kreeg beklaagde 50 cent boete of 1 dag zitten. A. R. te Almkerk was bezig met jagen op .voor hem verboden terrein, toen de onbezoldigd-rijksveldwachter G. van Haeften hem in de gaten kreeg. Proces-verbaal volgde. Beklaagde zei dat zijn geweer niet geladen was, wat, zooals de Kanton rechter opmerkte, niets ter zake deed. Voorts zei beklaagde dat de verbalisant hem niet naar eene schriftelijke vergun ning had gevraagd. De verbalisant, als getuige gehoord, zei dat hij beklaagde wel naar eene schriftelijke vergunning had gevraagd, maar dat deze er geen kon toonen. Met f 5.00 boete of 3 dagen achter een ijzeren deur kon beklaagde vertrekken. B. v. K. te Genderen was bezig met werken op het land, toen zijn hond, die hem vergezelde, een haasje zag en aan de verleiding om dit beestje te achtervolgen geen weerstand kon bieden. Beklaagde Zij bleef plotseling verrast staan, want zij hadden reeds Recouvrance, het oude gedeelte van Brest bereikt, voordat zij in hun levendig gesprek bemerkt hadden, dat zij het einddoel hunner wandeling genaderd waren. Ook hem ontsnapte een gebaar van verrassing, welke in ongeveinsde bewon dering overging, toen hij bij de eerste lantaarn zag, hoezeer het gelaat van juffrouw de Sainclair het schoonheids ideaal nabij kwam, dat hij in zijn kun- stenaarsphantasie gevormd had. Mariana voelde zich aangenaam ge streeld door den behaaglijken indruk, dien zij onmiskenbaar op den geestdrift vollen, jongen beeldhouwer gemaakt had en haar hart zou willicht sneller geklopt hebben, als het beeld van Georges zich niet met kracht aan haar geest opge drongen had. De vergelijking tusschen de twee mannen moest noodwendig ten nadeele van den laatste uitvallen. Wij zijn aan het eind onzer wandeling gekomen, zeide zij. Zijn ontroering verbergende, maakte Paul Vernier een buiging en drukte de hand, die zij hem toereikte. Tot weerziens, zeide zij met een vrien delijken glimlach. Zij waardeerde zijn groote kieschheid, die hem weerhield haar te vragen, naar welk gedeelte der stad zij zich wilde begeven. Tot weerziens, juffrouw de Sainclair, stamelde hij met een lichte trilling in zijn stem. Hij richte zijn schreden naar de draai brug van Penfeld. vond dit blijkbaar best, want hij deed geen poging om zijn trouwen metgezel terug te roepen. Een paar marechaussée's, die een en ander waarnamen, zetten beklaagde op de bon en deze moet nu voor de euvel daad van zijn hondje f2.00 boete betalen of 24 uren te 's Bosch gaan doorbrengen. A. F. v. d. S. te Werkendam had ge zondigd tegen de Veiligheidswet, wat de Inspecteur van den Arbeid ontdekt had. Beklaagde had n.l. in zijn molen een krachtwerktuig in werking gesteld, waar van meerdere onderdeelen niet voldoende waren beschermd. Hierdoor had hij 4 overtredingen begaan. Beklaagde zei dat de monteur de schuldige was, want dat het eene nieuwe machine betrof, waarmede juist proef werd gedraaid. De Kantonrechter hernam evenwel dat het toch beklaagde's molen was, waarin werd gedraaid, zoodat deze als de verantwoordelijke persoon moet worden aangemerkt. Beklaagde begreep er niets van en hield maar vol dat de monteur de schuldige was. Zyn verweer mocht evenwel niet baten en met 4 geld boeten, elke van fl.00 of 4 maal 1 dag hechtenis kon hij naar huis gaan om zijn machine, die thans, zooals hij zeide, geheel in orde is, weer lustig te laten loopen. De autobuschauffeur T. v. d. M. te Wijk was op zekeren dag met de blauwe® vroeger dan de dienstregeling aangaf, van zijn stopplaats te Andel vertrokken. Dit zagen de marechaussée's en Teunis was er bij met als gevolg f 10.00 boete of 5 dagen hechtenis. K. v. D., autobuschauffeur te Wijk, had te Heusden met de »gele« hetzelfde gedaan. De Kantonrechter zei dat wat de autobussen betreft blauw en geel voor hem volkomen gelijk zijn en deze beklaagde dus dezelfde straf verdient als de vorige d. i. f 40.00 of 5 dagen. BINNENLAND. Geen reclame in de Natuur. Wij ontvingen van de Continental Petr. Co. te Rotterdam den volgenden brief In antwoord op uw desbetreffend schrij ven, is het ons aangenaam u te kunnen mededeelen, dat onze Mij. gaarne haar medewerking wil verleenen in uw streven om de natuur niet te ontsieren door rec lame. Wij hebben daarom besloten niet meer Texaco-borden buiten te doen plaatsen en de reeds aangebrachte reclame, waar deze voor het oog hinderlijk mocht blijken, zoo Mariana keek op haar horloge. Het was te laat om zich bij mevrouw Nerville aan te melden en zij besloot een toevlucht voor den nacht te zoeken. Zij nam een kamer in hotel Montfort. Toen zij zich in het bescheiden slaap vertrek van het hótel bevond, kon zij niet nalaten met een bitteren glimlach de tegenstelling op te merken tusschen de sobere, onaanzienlijke logeerkamer der herberg en de schier vorstelijke weelde, die haar op Kerlor omringd had. Doch de gedachte aan het kasteel deed haar de wenkbrauwen fronsen onherroepelijk had zij met dit verleden afgerekend en thans moest zij op alles voorbereid en gestaald zijn voor den strijd des levens. Na zich ontkleed te hebben, wierp zij met fier opgeheven hoofd nog een snellen blik in den spiegel en, over het haar" toegekaatste beeld tevreden, achtte zij zich voortreffelijk voor den strijd toe gerust. Morgenochtend, overlegde zij bij zich zelf, toen zij zich ter ruste begeven had, ga ik naar mevrouw Nerville, die mij heel gaarne als de gouvernante van haar dochtertje in dienst zal nemen En het is in 't geheel geen onaangename dame, die notarisvrouw, al is zij een echte provinciale. En, als het mij al te saai wordt, wie weet of die Paul Vernier mij niet te hulp komt. Zij blies haar kaars uit en sliep in. Zij verviel eerst in een onrustige sluimering, waarin het mannelijk ge laat van Georges, de dreigende tronies van de „Slak" en van Zéphyne en het NIEUWSBLAD voor lel Land van Hessden en Altena,ilc Langstraat en de Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1