Eerste Blad RAAMSDONKSVEER. WERKMANSGOELEREN. Firma JOH. DE MOL, KLEEDING NAAR MAAT Gostuum Engelsche stof f2800. Prima hlauw naaigaren f 40.00. Firma JOH. DE MOL, H. J. ABBINK. „Het Kasteel van Kerlor." I-And van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No* 4374 Vrijdag 22 Februari 1924» Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81, 912 uur. Gebruik van electriciteit. FEUILLETON. Speciale aanbieding Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Het is een algemeen verschijnsel dat in den tijd, waarin we thans leven, enorme propaganda wordt gemaakt voor het gebruik van electriciteit voor licht, warmte en kracht. En wanneer men de propagandisten hoort spreken op de eene of andere vergadering is het alsof elec triciteit in alle opzichten zonder uit zondering verre de voorkeur verdient boven alle andere brandstoffen. Dat het gebruik van electrischen stroom voor meerdere doeleinden groot gemak geeft, staat vast, maar geenszins staat vast dat hij tevens de goedkoopste brandstof is, zooals men zoo dikwijls hoort beweren. Hier in Noordbrabant wordt in bijna alle gemeenten van het platteland, in welke stroom betrokken wordt van de Provinciale Naamlooze Vennootschap Electriciteit-Maatschappij, steen en been Uw omstandigheden zijn nu veranderd en u zult den steun van bloedverwan ten of vrienden noodig hebben. Het jonge meisje antwoorde bedaard: O, neen, mijnheer Nerville, ik zal niemands steun inroepen. Ik zal voor mij zelf zorgen. Ik heb u toch niet beleedigd vroeg de notaris met bezorgdheid. O, neen, want u bent altijd een trouw vriend voor ons geweest. O, juffrouw Hélène, hoe goed doet het mij dat te hooren En, ging het meisje voort, deel mij nu gerust alles mede. Welk leed zou mij nog kunnen verschrikken, na al wat ik geleden heb? De heer Nerville was door de recht bank tot voogd der weeze benoemd. De waardige man, die de rechtschapenheid zelve was, had het onmogelijke beproefd om de regeling der nalatenschap zoo min mogelijk tot nadeel zijner pupil te doen uitvallen, doch zijn pogingen had den weinig gebaat, en hij moest het meisje nu mededeelen, daar haar mid delen geheel uitgeput waren. U weet, jufirouw Hélène, begon de notaris, dat uw overleden vader, de mar kies de Penhoët, alles verloren heeft, wat hij eenmaal bezat. Dat weet ik, mijnheer. Hij is geru- geklaagd over de duurte van dien stroom welke in den regel met 50 cent per K.W.U. en soms nog wel met meer moet worden betaald. Nu kregen we dezer dagen een aardig boekje in handen, geschreven door den Heer D. Stavorinus, Scheikundige bij het Gasbedrijf der gemeente Amsterdam, hetwelk is getjteldWaarom is gas de zindelijkste, de goedkoopste, de gemak kelijkste en de doelmatigste bron van warmte". Dit boekje geeft ons bijzonder lezenswaardige lectuur en wanneer we het doorgelezen hebben, kunnen we niet anders dan tot de conclussie komen, dat het gebruik van electrische energie voor licht en warmte erg kostbaar is in vergelijking met het gebruik van andere brandstoffen. We willen dit aantoonen aan de hand van 's Heeren Stavorinus werkje, dat wel geschreven is door iemand van het gasvak en dus de zaak, waarom het gaat, allicht eenigs- zins eenzijdig zou bekijken, maar'die toch, naar het ons voorkomt de aange legenheid onpartijdig heeft behandeld De heer Stavorinus komt tot de slot som, dat gas onze beste en tevens ver reweg de goedkoopste brandstof is. Ten bewijze hiervoor geeft hij eene verge lijking van verschillende brandstoffen, die, 1 M8. gas als maatstof genomen, aldus luidt: 1 M3. gas is in j de praktijk gelijk waardig aan 3 tot 5 kilowatt-uur stroom of een heden electriciteit één liter pretroleum twee liter brandspiritus bijna 30 stuks bruinkoolbriketten. Zet men nu deze cijfers in geldswaarde om, dan kan men gemakkelijk zien hoe gas het in goedkoopte van alle brand stoffen wint. In een moderne electrische centrale heeft men per opgewekte K W U. stroom 0.9 K G. steenkool noodig Rekent men nu voor de onvermijdelijke verliezen in het leidingnet, de transformatoren, enz. een gemiddeld cijfer van 25%, dan kost elk K. W. Udie aan de verbruikers afgeleverd is, een. hoeveelheid steenkool van 1 2 K G. Rekening houdende met de hoeveelheid warmte, die 1 K. W. U. kan leveren, krijgen wij, dat 1 kilogram steenkool bij omzetting in electrischen stroom en later omzetting in warmte, 718 caloriën d i. de hoeveelheid warmte, welke noodig is om één Liter water één graad Celsius in temperatuur te doen stijgen, oplevert. Bij de gasfabriek is het anders. Daar worden de kolen verwerkt tot gas en cokes benevens teer, terwijl bovendien een deel der cokes in gas omgezet wordt. ineerd geworden door oneerlijke associé's, waarop hij al zijn vertrouwen gevestigd had. Mijn vader heeft alles verloren, behalve zijn eer Toen uw vader trouwde was hij nog zeer rijk. Uw moeder bracht niets ten huwelijk Zij heeft hem haar liefde gegeven en haar troost in zijn tegenspoed. Zij heeft het hem mogelijk gemaakt een nieuw leven te beginnende armoede heeft haar niet afgeschriktzij heeft mijn vader den eenigen weg getoond, die hem overbleef: dien van den arbeid. Is dat niets Uw moeder was een engel van liefde, Hélène. Een blik vol innige dankbaarheid be loonde den notaris voor deze woorden. Vergeef mij, ging hij voort, dat ik als notaris, als voogd, moet spreken Toen u geboren werd, was het vaderlijk erf goed der Penhoëts nog zoo goed als on bezwaard. Hélène slaakte een diepen zucht. Als in een lang vervlogen droom zag zij het voorvaderlijk kasteel, waarin zij haar eerste jeugd had doorgebracht. In haar verbeelding besteeg zij weder de marmeren trappen van het monumentale terras, wandelde zij in de statige lanen onder het trotsche geboomte, of rustte zij uit in de koele grotten, na lange omzwervingen op het voorvaderlijk land goed. Zij herinnerde zich het groote salon Louis XV, met de gobelins en schilde rijen aan den wand. Van al die doeken waarvan sommige van eerste meesters, In elk geval wordt zooveel aan bruik bare bijproducten gewonnen, vol waarde voor velerlei doeleinden, dat deze in warmtewaarde met de helft van de gebruikte steenkool overeenkomen. Uit 1 K.G. steenkool wordt door de moderne gasfabriek geproduceerd 0 45 M3. gas van 4200 caloriën, dus 1890 caloriën, benevens een hoeveelheid cokes en teer ter waarde van 3800 caloriën. Het kilo gaskolen op 7500 caloriën stellende, is de hoeveelheid cokes en teer met hare 3800 caloriën gelijkwaardig met 0 5 K.G. steenkool en dus wordt voor de productie van de bovengenoemde 0,45 M8 gas netto slechts 0 5 K.G. steen kool verbruikt. Zoodoende wordt in de gasfabriek uit 1 K.G. steenkool netto 0 9 M8. gas ge produceerd, gevende 3780 caloriën. Nu vindt er bij de levering van gas op den weg van de gasfabriek naar de gasverbruikers ook eenig verlies plaats, door kleine lekken in de gasbuizen enz. Dit verlies kunnen wij gemiddeld op 5 procent stellen en wordt hierdoor de opbrengst aan caloriën uit 1 K G. steen kool netto 3590 caloriën bij den ver bruiker aan huis. Uit 1 K.G. steenkool kunnen dus ver kregen worden door deelectriciteitsfabriek 718 caloriën en door de gasfabriek 3590 caloriën. We zien dus dat 1 Kilogram steenkolen ons heel wat meer warmte oplevert indien er gas uit wordt gestookt dan wanneer er electrische stroom uit wordt verkregen (Slot volgt) Blauwe jassen Manchester hroe-ken Pilobroeken Werk boezeroenen f2.75 f2 95 3 95 4 35 4.75 525 165 185 Maak gebruik van onze koopjes. HEUSDEN. 3UÏTBNLANDSCH OVERZICHT Niettegenstaande een langdurige staking van de Engelsche boot wei kersstakirg werd verwacht is deze echter tot een spoedige oplossing gekomen. De werkgevers in het havenbedrijf hebben aan de stakers een nieuw aanbod gedaan, en den eisch om twee shilling loonsverhooging ingewilligd met was der wees één familieportret overge bleven, waarop zij thans haar blikken gevestigd hield. Het was het portret eener dame met de fijne en geestvolle trekken, die aan de schoone vrouwen van dat tijdvak eigen waren. Er ging een groote beko ring uit van deze vrouwenfiguur uit vroegere eeuwen, op wier gelaat, ondanks den lieflijken glimlach, de voornaamheid der hooggeborene, zoowel als de gemoeds rust der trouwe gade, duidelijk te lezen stonden De fijne harmonieuze tinten deden alle bijzonderheden der kleeGij voortreffelijk uitkomen en het geheel was een proeve van keurig schilderwerk waaraan de tijd ondanks de broosheid van het pastel, nog weinig afbreuk ge daan had. Dit was alles, wat Hélène van haar vroegere weelde was overgebleven. De heer Nerville ging voort met no- tarieele nauwkeurigheid haar de feiten voor te leggen. Het jonge meisje luisterde aandachtig, want elke bijzonderheid deed haar de bovenmenschelijke pogingen kennen, door haar vader aangewend, om den nootlottigen slag, die tot den financieelen ondergang van het gezin moest leiden, af te wenden. De notaris spreidde de met cijfers be dekte papieren voor zich uit, doch Hélène wilde ze niet inzien, daar zij wist waartoe de slotsom leidde. Toen ging de heer Nerville voort Er bleef u slechts 2000 francs over. Ik heb u kostgeld af betaald bij de Zus ters van Saint-Joseph de Quimper, bij dien verstande, dat .een shilling terstond en de andere shilling later zal worden uitbetaald. Hiermede hebben de arbeiders genoegen genomen en daarop is bevel gegeven tot opheffing der staking. De Engelsche regeering had met het oog op de staking, alle maatregelen genomen om te voorzien in de behoefte van levens middelen. In het Lagerhuis verklaarde Macdonald, dat de regeering zoo noodig bij het Huis voorstellen zou indienen om een verhooging der prijzen van levens middelen tegen te gaan. Ook met het oog op het postvervoer waren de noodige stappen gedaan om het vervoer te ver* zekeren. Gelukkig zijn de maatregelen niet in toepassing gebracht, behoeven te worden en is aan de staking, die ook voor ons land indirect zijn nadeeligen invloed zou hebben doen gevoelen, een spoedig einde gekomen. De Times meldt uit Mannheim over den toestand in de Paltz De arrestaties op groote schaal, die de Franschen in Pirmasens en andere streken verrichten, zijn geen goed middel voor het herstel van den werkelijken vrede in de Paltz. Ofschoon de »stormtroepenc uit Heidelberg verantwoordelijk worden gesteld voor den aanval op het hoofdkwartier der saparatisten te Pirmasens, zijn de gearres teerde personen allen inwoners der stad, onder wie de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de officier van justitie, de commandant van de brand weer brigade, de dagbladuitgevers, fabrikanten, enz die voor den Franschen krijgsraad teiecht zullen staan. Er schijnt reien te zijn te vreezen voor een soort herhaling van het proces tegen de Krupp-directeuren en opnieuw is hevel gegeven, dat de groene politie te Dusseldorp moet worden ontbonden. Het verluidt, dat meer dan honderd personen uit dit gebied zijn gevlucht. De bevolking verkeert in een staat van gjoote opwinding. Met bitterheid wordt er op gewezen, dat gedurende hun terreurregiem de separatisten meer dan 20 personen doodden, twee honderd verwondden en dui zend personen arresteerden, van wie velen met grove bruutheid werden behandeld en meer dan drieduizend personen hebben uit gewezen. Bij elke gelegenheid, wanneer een beroep wie u verleden jaar nog waart Ik heb de begrafeniskosten vereffend en ook de huur van uw kamer betaald. Zoodat alle schulden voldaan zijn vroeg juffrouw Penhoët. Alle, mijn lieve jufirouw, maar u blijft geheel zonder hulpmiddelen achter. Wij zullen u echter nooit aan uw lot over laten. Zij antwoordde met fierheid Ik ben u zeer dankbaar, voor wat u voor mij gedaan hebt en voor de wel willendheid, waarvan u mij een nieuw bewijs geeft, maar, u hebt het gezegd, ik heb geen schulden en ik wil geen nieuwe aangaande eer der Penhoëts moet onaangetast blijven. Maar als u geen beroep wilt doen op onze bescherming, zoo zijn er toch nog anderen, die u gaarne zullen steunen. Is Carmen de Kerlor niet uw kloos tervriendinnetje geweest Zij zal een oude vriendin toch niet in den nood laten Een Penhoët smeekt niemands hulp af, mijnheer Nerville En ik heb bovendien geheel andere plannen. Werkelijk? Ja, ik ga werken Ik heb reeds een klein werkje onderhanden, en, zoolang ik daarmede bezig ben, kan ik de ver vulling der beloften afwachten, die mij gedaan zijn en die, naar ik hoop, spoe dig verwezenlijkt zullen worden Ik hoop mijn brood te kunnen verdienen. Ik hoop, dat uw tijd van beproeving voorbij is, jufirouw Hélène. Maar ik moet u toch op het ernstige van den toestand wijzen. werd gedaan op de Franschen om een einde te maken aan dezen toestand, werd ten antwoord gegeven »Wij kunnen niet in grijpen in de binnenlandsche Duitsche aan gelegenheden De uitspattingen der se paratisten zijn in vele gevallen bekend en kunnen worden bewezen, doch terwijl hun wordt toegestaan vrijuit te gaan, verricht de Fransche gendarmerie vele arrestaties onder de bevolking van de steden, die zich tegen de tyrannie van een klein aantal gewapende mannen verzetten en op vreese- lijke wijze wraak namen. Men behoeft slechts zooals ik heden in de Palts heb gedaan met de slacht offers van de terreur te spreken om te begrijpen, wat de bevolking heeft geleden. Een jongen \an achttien jaar werd gear resteerd door de separatisten en vreeselijk mishandeld, omdat hij weigerde propaganda- lectuur der separatisten aan te nemen. Er schijnt alle aanleiding voor een onpartijdig onderzoek doof een intergeallieerde com missie, niet alleen in verband met de ge beurtenissen te Pirmasens en in verband met de vraag, waarom de Franschen ge durende de acht uur durende demonstratie niets deden ter bescherming van de sepa ratisten, doch ook inzake de beschuldigin gen, die zijn uitgebracht tegen sommige separatisten. Wij vestigen uwe aandacht op onze afdeeling Prima afwerking. Vlugge bediening. HEUSDEN. BINNENLAND. Haren-knippers. Maandag heeft een machinist, wonende Bergschelaan te Rotterdam, aangifte ge daan, dat zijn 13-jarig dochtertje op den Spoorsingel aldaar is vastgegrepen door- twee onbekende mannen, die het meisje een doek over de oogen trokken en een prop in den mond hielden, waarop zij haar in een huis binnenbrachten. Hier knipte men haar een stuk van het haar af, waarop men haar weer vrij liet. Bedenk, dat u binnen enkele dagen dit huis zult moeten verlaten De verdiensten van een jong meisje, dat thuis werkt, zijn karig en onzeker Ik zou mij werkelijk over u bezorgd maken, als u die plaats niet dadelijk kreegtik bedoel die betrekking, waarop u zooeven zinspeeldet. De wees hernam Ik zal u zeggen, welke stappen ik ge daan heb Ik heb geschreven aan den heer de Saint-Gildas, den rijken fabri kant, dien u wel eens op het kasteel Penhoët met zijn vrouw en kinderen gezien heeft. Hij heeft mij dikwijls een complimentje gemaakt over mijn teeke- ningen, die hij zeer artistiek vond. Hij zeide mij, dat hij gaarne mijn teeke- ningen als modellen zou willen gebrui ken voor de nouveauté's, die hij ieder seizoen uitgeeft. Hij zal zich dat nog wel herinneren. Daar ben ik zeker van, hernam de notaris eenigszins gerustgesteld En dus een klein zonnetje breekt alweer door de wolken. Er bleef den heer Nerville nu niets over dan afscheid van het jonge meisje te nemen en haar nogmaals te verzeke ren, dat zij op hem en zijn vrouw steeds kon rekenen Na eenige hartelijke woorden vertrok hij. Jufirouw de Penhoët haalde uit de lade van een bureau een klein pakje, waarin zich verscheidene plaatjes met gewijde voorstellingen bevonden. Zij waren haar toevertrouwd geworden door een kunsthandelaar uit de buurt, met het verzoek om de afbeeldingen zoo EinS BLAK voor liet Laid van Heusden en Altena, m Langstraat en de gommelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1