Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 11.4374. Vriidan 22 Winter- Jan Geertzen, Auto-Omnibus ONZEN DIENST GEBR. VAN WIJK GENDEREN. Het beste adres te Gorinchem is Hoeden opvormen en repareeren. Hoedenmagazijn JAN W. LIMTS, Uniformpetten. Hoedt U bijtijds. Vragen op rechtskundig gebied Ruime auto- garage's nab\j Nation van allen Autobussen BEHOORENDE BIJ HET Kou, tocht, griep, koorts enz. veroor zaken tal van riieraandoeningen. Oe nieren moeten dan den bijstand missen van ae andere bloedreinigende organen de huid poriën, longen en ingewanden. By de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een nierge neesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasoi (steking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw leverskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloeds omloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) BUITENLAND. Verklaringen van Edison. Maandag is Edison 77 jaar geworden. Naar aanleiding van deze gebeurtenis heeft de groote uitvinder een paar merkwaardige dingen gezegd tot lieden, die hem kwamen bezoeken. Hij, Edison, voelde zich nog precies zoo als toen hij 40 jaar was, alleen wellicht iets minder vief. Hij verwachtte nog wel een jaar of tien te zullen leven, daar hij zijn »liehaamsmachine« niet schaadde door haai vol te proppen met meer voedsel dan noodig was om de voort stuwende kracht op te wekken. Edison zeide, niet te gelooven, dat de radio ooit de gewone telefoon en telegraaf zal verdringen evenmin zou de luchtvaart ooit de treinen en stoombooten vervangen Eenig verkeer tusschen de aarde en een planeet acht Edison niet denkbaar. Daar er geen handelsbehoefte bestaat aan de telegrafische overbrenging van af beeldingen, gelooft Edison, niet, dat er voldoende initiatief zal zijn om aan dit pro bleem een technisch volkomen oplossing te geven. Hoopvol was, dat naar Edison zeide de wereld geleidelijk beter wordt en het percentage lofwaardige menschen ge leidelijk toeneemt. Sic transit Een glorieuse oorlogsherinnering dreigt in verval te geraken de Wapenstilstands wagen, welke op de binnenplaats van de Invalides is opgesteld. Het is de restau ratiewagen, waarin maarschalk Foch des tijds in het^bosch van Compiègne de Duitsche onderhandelaars ontving en het wapenstilstandsverdrag onderteekende. De wagon, die aan weer en wind is blootge steld, raakt langzamerhand defect, het dak begint te lekken, de ruiten gaan kapot. Op de tafels en stoelen ligt het stof duimen dik Men denkt er over om óf de wagon een overdekte standplaats te verleenen, óf hem voor goed te verwijderen. Van den zomer toen wij hem bezichtig den, zag hij er nog keurig uit en had veel bekijks. BINNENLAND. Ernstig ongeluk. Maandagmiddag was de schilder R. werkzaam in de kap op het gebouw van de V.N. Hoek's Machinefabriek te Schte- dam. Vermoedelijk door het vallen van een kwast, dien R. nog wiide grijpen, verloor hij het evenwicht en stortte 15 M. naar beneden. Oogenblikkelijk was medische hulp aanwezig. Dr. Koenen constateerde schedelbreuk. In zorgwekkenden toestand is R. per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. o Overzicht begreoting 1924. De minister van Financiën heeft heden aan de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen van de verminderingen, weike de ingediende begrootingen op den gewonen dienst in 1924 dusver reeds hebben onder gaan. Het totaal dezer verminderingen op alle hoofdstukken bedraagt f 7.523.611.67. Van de departementen van Oorlog, Ar beid en Koloniën worden nog nadere nota's van wijziging ingewacht, waarvan de ge zamenlijke vermindering den gewonendienst betreffende nog ongeveer f 902.846 zal bedragen. De som der tot nu toe verkregen be sparingen in totaal was gelijk men weet, dertig millioen gulden geraamd bedraagt derhalve f 7.523 611.67 plus f 902.846 is f 8.426.487 67 of rond 8.4 millioen. o Papierindustrie op de Veluwe. In aansluiting op de lichte verbetering van den toestand in 1922, scheen het eerste gedeelte tvan 1923 een opleving van de papier industrie te beloven. Tegen den zo mer echter kwam weer eeu zoodanige in zinking, dat verscheidene fabrieken de machines niet aan den gang konden hou den. In het najaar kon men weer orders bekomen evenwel tegen prijzen, die zich aan de valuta-zwakke landen moesten aan passen. Bovendien gingen de grondstoffen in de hoogte en ook de kolenprijzen waren het geheele jaar hooger dan in het vorige, wegens de vermindering van de steenkool productie in het Roergebied. Het jaar 1923 moet voor deze industrie dus in de rij der ongunstige jaren worden gerangechikt. o Aangerand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de veekoopman A. v. d. M., te Zwaagwesteinde bewusteloos aan den weg gevonden. Hij bleek ernstig te zijn mis handeld, terwijl hij aan geld, een bedrag van f 1325, was beroofd. Met een hard voorwerp moet hij op het hoofd zijn ge slagen. Hij is nog steeds bewusteloos. De politie doet met een speurhond naarstig onderzoek. In denzelfden nacht is ook een bakker aldaar op gelijke wyze toegetakeld. Men meent de daders op bet spoor te zijn. o Bloeddorstige honden. Bloeddorstige hnnden hebben Maandag nacht vreeselijk huisgehouden onder ver schillende kudden schapen in de Bankijker- polder, onder Rijnsburg. Meer dan 100 schapen zijn gewond. Hiervan zijn er reeds verscheidene gestorven. Van sommige der arme dieren was de buik opengescheurd, zoodat de ingewanden naar buiten kwamen. De schapen behoorden in hoofdzaak tot de landbouwers Alb. K. en v. V. o Auto-ongeluk. Te Laren moesten twee auto's elkander op een smal gedeelte van den weg pas- seeren. De eene wagen haalde te ver uit en reed tegen een boom. Door den schok vloog de rustig zijn krant lezende passa gier door de voorruit en liep glaswonden aari het hoofd en aangezicht op. Een goede vondst. Bij het opruimen van een hoop takken bossen vond een boer te Laren een nest met 41 kippeneieren. De grootste helft was nog goed. handen en -voeten, steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, aangezichtpuistjes, enz., enz. geneest de wereldberoemde Oprechte Winsamer Zalf. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co. Apothe kers Hoogstr. Gen.-A gent J. C. DE VRIES, Winsnm (Gron.) Verduistering van een briefkaart. De Rechtbank veroordeelde Dinsdag de juf frouw uit de Van Woustraat te Rotterdam, die een briefkaart, bestemd voor haar Duit sche dienstbode, had verduisterd, tot f 60 boete'subsidiair 12 dagen hechtenis. De eisch was 14 dagen gevangenisstraf. o Een dure haan. Het gerecht te Bocholt heeft een grens bewoner van het dorpje Velingen, die een haan naar Nederland bracht, veroordeeld tut 3 maanden gevat.genisstraf en 300 goudniark boete. In het geboorten register staat mijn fa milienaam met een Z. dit moet echter een S zijn. Bij de aangifte hseft myn vader zijn naam met een Z geteekend, doch volgens zijn geboorte akte is dat met een S. Ik zag dit graag veranderd want mijn kinderen worden nu óók met Z geboekt. Op wie kómen de kosten om dit zuiver te krijgen en tot wie moet ik mij daartoe wenden Is de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand niet verplicht de registers na te zien bij een geboorte-aangifte V. Z. Mag eeri Notaris als hij een huis ver koopt, krachtens art. 1223 B. W., openlijk in een café zeggen hoeveel schuld een persoon heeft en dan nog er bij voegen dat nog meer zou volgen van die persoon, terwijl er van het gezegde niets bestaat. Burgerlijke Stand VEEN, over Januari. Geboren: Johannes z v. J. Schou- wenhnrg en G Verbeek C&rnelis z. v. A. C. M. Horicoop en J. W. Furster Pie ternella Christina d. v. J Zonneveld en E. Vos Pieternella d. v. G. A Roeland en G. J. Verbeek. Gehuwd: I. Jiskoot en E. P. Vos. SPRANG-CAPELLE, over Januari. Geboren: Adriana Heilcje d. v. A. Vos eti H. TimmermansJosina d. v. J. A. van der Schans en E. M. Verduijn Adrianus z. v. A. Rijken en W. van Mas- trigtMartinus z. v. G. Bax en J. Spie- ringsGijsberdina Hendrika d. v. J. Vos en E. J. [LesageWillem z. v. A. W. Klootwijk Jacobus z. v. A. W. Klootwijk Antonius Adrianus z. v. G. Verwijmeren en f. C. Poppelier Johannes Josephus z. v. J. Th. de Wit en C. Segeren Nieta Carolina d. v. C. van Zeist enA. Chabot; Albertus z. v. A. Brouwer en H.J. Blom; Adriana Pieternella, d. v. A. Konings en A. van SeistAntonia d. v. A. Smits en L. van Dongen. Getrouwd: C. W. Ockers 28 j. en J. J. van der Hoeven 26 j.A. Bosch 23 j. en P. van den Broek 25 j. T. van Bsek 26 j. en M. Kruijf 21 j. Overleden: A. van der Haart 56 j., echtg. v. J. G. Timmermans G. van der Hoeven 80 j., wedn. van C. Ruijten- berg E. J. Soeters 74 j., wed. van M. Vos; J. van Eersel 88%. wedn. van H. Kipping G. Wagemakers 61 j., echtg. v. H. Ph. Klootwijk, Bezoek van ouds bekend Hdtel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende Wetsontwerp tot opheffing van 33 Kantongerechten, is door het gemeentebestuur van HEUSDEN aan de betrokken gemeentebesturen het navolgende schrijven gericht i Zooals U bekend is, zijn door de Regeering eenige wetsontwerpen ingediend, waarbij o. a. wordt voorgesteld een aantal Kantongerechten op te heffen, waaronder ook dat in Uwe gemeente. Waar die opheffing om verschillende redenen door ons ongewenscht wordt geacht, ligt het in onze bedoeling bij de Regeering en vooral bij de Kamerleden eene zoo krachtig mogelijke actie te voeren om te trachten dien maatregel te keeren. In de onderstelling, dat ook Uw College het Kantongerecht ten Uwent liefst zou wenschen te behouden, nemen wij de vrijheid U in overweging te geven, U bij die actie aan te sluiten. Afgezien van het belang, dat er voor de gemeente, waar thans een Kantongerecht is gevestigd, in gelegen is, zulks te behouden, zijn er verschillende andere motieven, die voor dat behoud pleiten. De Kantonrechter ten plattelande en het is juist hier waar de slachtoffers zullen moeten vallen is de vraagbaak tot wien velen in allerlei rechtskwesties, vooral in familieaangelegenheden hun toevlucht nemen hij is de vertrouwensman, door wiens be middeling vaak geschillen in der minne worden bijgelegd en kostbare processen voorkomen. Worden de Kantons te uitgebreid en dientengevolge de afstanden om den Kantonrechter te bereiken, te groot dan gaat het vertrouwelijk karakter tusschen hem, van wien als vrederechter zoo'n grooten invloed ten goede in een geheele streek kan uitgaan, en de justitiabelen voor een groot gedeelte verloren. De Minister erkent in de Memorie van Toelichting, dat de territoriale omvang van een Kantongerecht niet te groot mag zijn, maar meent, dat deze omstandigheid thans niet meer zoo'n bezwaar oplevert, nu sedert 1877, van welk jaar de thans geldende regeling dagteekent, het spoor- en tramwegnet aanmerkelijk is uitgebreid, verschillende autobussen het verkeer hebben vergemakkelijkt en het rijwiel ook ten plattelande algemeen wordt gebruikt. Dat de uitbreiding der openbare middelen van vervoer het verkeer beduidend hebben vergemakkelijkt, kan zeker niet worden tegengesproken, maar de Minister vergeet daarbij te vermelden, dat voor het gebruik daarvan aan het rechtzoekend publiek een finantiëele last wordt opgelegd, die vermoedelijk wel opweegt tegen het bedrag, dat men met de opheffing der Kantongerechten denkt te bezuinigen. En daarbij mag o. i. niet uit het oog verloren worden het meerdere tijdverlies, dat den justitiabelen door het afleggen van groote afstanden wordt veroorzaakt. De Minister heeft becijferd, dat de voorgestelde opheffing van Kantongerechten een bezuiniging zal teweegbrengen van 225 250 duizend gulden per jaar. Aangenomen, dat deze cijfers zullen blijken juist te zijn, wat we ons echter met het oog op wachtgeldregelingen, meerdere getuigengelden en kosten van deskundigen enz., moeilijk kunnen voorstellen, dan is de vraag gewettigd, of een dergelijke maatregel, die over geheel Nederland aan een groot aantal ingezetenen een ontzaglijk ongerief en kosten zou veroorzaken, wel gerechtvaardigd is. Bezuiniging, ook op dezen tak van Staatsdienst mag, indien mogelijk, natuurlijk niet achterwege blijven, maar men zoeke die dan in andere richting. Het is bekend, dat de werkzaamheden in verschillende kantons zóó gering zijn, dat daarvoor minder ambtenaren worden vereischt dan thans in functie zijn. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, zou de bediening van meer dan één Kantongerecht aan één kantonrechter, griffier en deurwaarder kunnen worden opgedragenmen kreeg dan zoogenaamde ommegaande rechters, waardoor toch eene belangrijke besparing zou worden verkregen, zonder de moeilijkheden, die met de opheffing der kantongerechten zouden gepaard gaan. Wij durven vertrouwen, dat Uw College met ons van oordeel zal zijn, dat alle pogingen moeten worden in 't werk gesteld om den bestaanden toestand te handhaven. Persoonlijk bezoek bij de leden der Tweede Kamer lijkt ons de meest doelmatige manier tot bereiking van het beoogde doel. En aangezien eene spoedige behandeling van de betrokken wetsontwerpen te verwachten is en het aanbeveling verdient de Kamerleden te bewerken, vóór het onderzoek in de Afdeelingen gehouden wordt, geven wij U in over weging om, indien U met onze zienswijze accoord gaat, ten spoedigste de aangegeven stappen in de hier bedoelde richting te doen. Aangenaam zal het ons zijn, eenig bericht hieromtrent van U te mogen ontvangen. Behoudens onvoorziene omstandigheden op MAANDAG 25 dezer proefrit Genderen—Sleeuwijk WOENSDAG 27 's Bosch DONDERDAG 28 —Waalwijk MAANDAG. Van Genderen 5.45 Meeuwen 6.Drongelen 6.10 Eethen 6.25 Café Vlot 6.30; B.-Broek Hill 6.40; Almkerk (dorp) 7.— Aank. Sleeuwijk 7.20. Vertrek van Sleeuwijk 12.20 nm. WOENSDAG. Van Genderen (Tol) 5.30Drongelen 5.35 Meeuwen 5.45 B.-BroekHill 6.Café Vlot 6.10 Eethen 6,15 Genderen 6.20 Heusden 6.30 eriz. Aank. 's Bosch 7 u. Vertrek van 's Bosch 12 u. nm. 1 )ONDERl)AG. Van Genderen 8 u.Eethen 8.10 B.-Broek 8.20 Meeuwen 8.30 Drongelen 8.40. Aankomst Waalwijk 9 uur. Vertrek uit Waal wijk 12 uur. Ter kennismaking bieden wij bij deze proefritten GRATIS gelegenheid voor heen- en terugreis. Vraagt onze voorloopige dienstregeling met tarieven. Beleefd aanbevelend, .'JIKUIJ/JS." Hinthamerstraat 10, TELEFOON 1134 's BOSCH. Eenigst speciaal adres voor Livrelpettenetten_ Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5