Eerste Blad Raamsdonksveer. S.D.L1UÏÏZEM Co s Bank. WERKMANSGOEDEREN. Firma JOH. DE MOL, Und van altena „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L J, VEERMAN, Heusden. Mo. 4376 Vrijdag 29 Februari 1924, Int- Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. SPAARBANK. Gebruik van electriciteit FBCIliBTOS. Speciale aanbieding Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Reservefonds - 42.000 000,— f 97.000.000 - AGENTSCHAP Telefoon No. 15 Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 hetaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. En hoe zit het nu met de verlichting? Bij verlfchting in de huizen nemen we gewoon licht, dat bij een gasverbruik van 100 Liter per uur 125 kaarsen lichtsterkte geeft, hetgeen dus per 1000 kaarsen licht op 0 8 M3. gas per uur komt. Voor de straatverlichting nemen wij de persgasverlichting, welke per 1000 kaarsen licht een gasverbruik van 0.5 Ms. per uur heeft, Bij de electrische verlichting gebruiken de gewone metaal draadlampen per 100 kaarsen licht 100 watt per uur en de halfwattlampen 70 watt per uur, hetgeen dus per 1U00 kaarsen op 1 respectievelijk 0.7 K. W. per uur komt. Men kan begrijpen, welke verrassende uitwerking deze brief op mevrouw de Kerlor en op Georges had. De gravin keek haar dochter scherp aan. Was je niets van den inhoud van de zen brief bekend vroeg zij op koelen toon. Dat zweer ik, antwoordde Carmen.' Het is onzinnig, riep Georges uit. Ik had mijn achternichtje nooit tot zoo iets in staat geacht. Juffrouw de Sainclair is zeer ondank baar, sprak de gravin op spijtigen toon. De ochtend ging somber voorbij. De gravin kon zich niet aan het denk beeld gewennen, voortaan de zorgen van Mariana te moeten missen Vol ijver en oplettendheid, iedere be hoefte harer beschermster tegemoetko mend, had Mariana, die haar eerzuch tige berekeningen nooit uit het oog ver loor, zich bij de gravin onmisbaar weten te maken. Hetzij een nieuwe partituur moest ge speeld of een pas verschenen werk moest voorgelezen worden, tenzij de uit gebreide correspondentie der gravin moest worden bijgehouden, Mariana was steeds op haar post om met een wellicht eenigszins overdreven toewijding die verschillende kleine plichten te vervul- De opstelling wordt derhalve: 10( 0 kaarsen gewoon gaslicht kosten per uur 0 8 M8. gas 0.94 steenkool 1000 kaarsen persgaslicht kosten per uur 0.5 M3. 0.58 K G. steenkool 1000 kaarsen electrisch licht kosten per uur 1 K. VV. stroom 1.2 K.G. steenkool 1000 kaarsen electrisch licht(half watt) kosten per uur 0 7 K. W. stroom 0.&4 K G steenkool. t Nemen wij nu een gasprijs van 15 cent per M8. (zooals b v. te Heusden) en een stroomprijs van 50 cent per K. W. U. dan krijgen wij de volgende prijs verhoudingen 1000 kaarsen gewoon gaslicht kosten per uur 12 cent 1000 kaarsen persgaslicht kosten per uur 7.5 1000 kaarsen electr. licht (metaaldr.) kosten per uur 50 1000 kaarsen electr. licht (halfwatt) kosten per uur 35 Uit deze cijfers blijkt meer dan duide lijk, dat de gasverlichting van den modernen tijd in steenkooloeconomie voor de electrische verlichting niet onder doet en zelfs belangrijk kan overtreffen, terwijl wat kosten aangaat de'modeme gasverlichting belangrijk goedkooper is dan de moderne electrische verlichting. Het gebruik van petroleum voor ver lichting en koken is ongeveer evenMuur als gas, dus ook veel goedkooper dan electriciteit. Jammer echter dat (petro leum zoo'n vuilen rommel geeft, wat noch bij gas, noch bij electriciteit het geval is. Het koken en bakken op een elec trisch fornuis komt twee en half maal zoo duur in prijs als het koken en bakken op een gascomfoor of een gasfornuis. Bovendien is een gasfornuis veel goed kooper in het aanschaffen, eischt minder onderhoud, is nooit of nimmer defect en werkt veel vlugger. Inzake de nettokosten van de lokaal verwarming krijgen wij de verhoudingen: voor 10 cents krijgt men 583# caloriën netto warmte bij cokes f 1.50 per HL. voor 10 cents krijgt men 4500 caloriën netto warmte bij anthraciet üf8 per H.L. voor i0 cents krijgt men 2200 caloriën netto warmte bij gas k 15 cents per M3. voor 10 cents krijgt men 175 caloriën netto warmte bij electriciteit a 50 cents per K.W.U. We hebben voor electrischen stroom steeds den prijs van 50 cents per K.W.U. genomen, omdat deze de prijs is, die in de meeste dorpen onzer streek wordt betaald. Uit ons vluchtig overzicht blijkt wel, dat al moge electriciteit een heerlijk middel zijn voor verlichting en voor len. En middelerwijl genoot Carmen van de frissche lucht en de vrijheid, reed urenlang te paard door de bosschen of over de heide, begeleidde haar broeder op de jacht en deed aan alle soorten van sport, die door een dame beoefend kunnen worden. En aan die uitspanningen gaf zij zich over met een lust, een hartstocht en een ontstuimigheid, welke de bewondering van Georges opwekten, die al even wei nig smaak voor een huiszittend leven had als zij zelve. Mevrouw de Kerlor voelde zich bij gevolg zeer ontriefd door het vertrek van Mariana, en Carmen beschuldigde zich zelf van te ver gegaan te zijn te genover haar arme bloedverwante. Zij zeide tot zich zelf Ik heb Mariana aan het gevaar bloot gesteld, dat de wereld voor ieder jong meisje en vooral voor haar oplevert. Zal zij met haar fier en hooghartig karakter zich in de vernederingen van haar nieu we positie kunnen schikken Zij is in een opwelling van drift vertrokken. Wat zal er van haar worden Ik vrees het ergste voor haar en mogelijk ben ik de oorzaak van haar val..,. De gravin de Kerlor gaf zich het eerst gewonnen. Haar verstoordheid scheen plotseling geweken en zij zeide tot haar dochter lk moet met Mariana spreken en haar eenige vragen doen, die mijn plicht mij voorschrijft. Carmen meende hierin een middel te zien, om goed te maken, wat zij mis- verwarming, zij in vergelijking met andere brandstoffen nog zeer kostbaar is. Dat ook voor een complex van gemeenten van uit een centraal punt gas tegen aannemlijken prijs kan worden geleverd, daarvan zijn in ons land verschillende voorbeelden. Zoo levert Leiden o.a. gas in een zevental omliggende gemeenten. Overal waar het gaat om productie van warmte, koken, bakken, warmwaterbe reiding verwarming enz, enz. is gas de aangewezen brandstof en is het ge bruik van electriciteit eene verkwisting van geld. 8UITENLAND8CH O VERZICHT De Belgische Kamer heeft Dinsdag dan geheelen dag vergaderd over het handels verdrag met Frankrijk. Verschillende sprekers voerden het woord en vooral van der Velden ging zeer tegen Frankrijk te keer. Hij verweet minister Jaspar, dat Frankrijk en België een mooie gelegenheid van onderhandelen met Duitschland hebben laten voorbijgaan, toen dit het lijdelijk verzet staakte. Aan het slot deed minister Jaspar een ernstig beroep op de Kamer, om het handelsverdrag goed te keuren en daarmede zijn vertrouwen uit te spreken in de regeering en in Frankrijk. Woensdag heeft de Kamer met 95 tegen 79 stemmen en 7 onthoudingen het Fransch-Belgische verdrag verworpen. De belangstelling, die voor het stemmen door de Kamerleden over 't Fransch Belgisch economisch verdrag werd betoont, was zoo groot, dat reeds een uur vóór de stemming de openbare tribinus overvol waren. Ook in de loges der diplomaten, der senatoren en in die van het hof waren talrijke personen aanwezig. Toen eindelijk de naamafroeping begon, trad, in tegenstelling met de gewoonte, de grootste stilte in. Waar men anders by deze operatie moeite heeft om iets te verstaan, had men thans een muis kunnen hooren loopen. Terwijl de naamafroeping bezig was, zag men links en rechts nog regeeringsgezinden een laatste poging wagen om de tegenstanders van zienswijze te doen veranderen. Toen het op het laatst liep en men zeker begon te worden, dat een meerderheid tegen het regeeringsvoorstel zou gevormd worden, riep de socialistische oud minister Anseele Stilte Er is een doode in huis Op de regeeringsbanken waar men tot het laatste oogenblik de hoop koesterde het verdrag er door te halen, werden de dreven had. Wil ik haar schrijven vroeg zij. Neen. Je moet meegaan naar Brest. Wij zullen naar mevrouw Nerville gaan Heel goed, zeide het jonge meisje. Zij belde, opdat de gravin het rijtuig zou kunnen bestellen. De victoria moest ingespannen-worden en om één uur 's middags zou men ver trekken. Toen de heer de Kerlor dit besluit vernam, keurde hij het volkomen goed. Er werd iets vroeger dan anders gede jeuneerd mevrouw de Kerlor wist haar ongeduld kwalijk te verbergenwel twintigmaal keek zij op de antieke klok, met de opmerking, dat deze niet zoo precies liep als de moderne uurwerken. Eindelijk sloeg het uur en stond de gravin op. Plotseling echter beving haar een dui zeling en zonk zij weder op haar stoel neder, de hand tegen den linkerkant der borst drukkende. De bleekheid, die haar de vorige dagen eigen geweest was, vertoonde zich weder en haar gelaat kreeg iets wasachtigs. Ontsteld grepen broeder en zuster de handen hunner moeder. Het is niets, zeide mevrouw de Ker lor, haar kinderen willende geruststel len, een kleine aandoening der zenuwen niets anders. Maar u kunt in dezen toestand on mogelijk op reis gaan, moeder zeide de heer de Kerlor. Nu, antwoordde zij met een gedwon gen glimlach, dan moet jij maar met Carmen medegaan. Blauwe jassen Manchesterbroeken Pilobroeken Werkboezeroenen f2.75 f2 95 3 95 4 35 4.75 5 25 165 185 Maak gebruik van onze koopjes. HEIJSDEN. gezichten elk oogenblik langer. Theunis werd rood, Jaspar bleek, Frank aschgrauw, kortom al de ministers kregen een bijzonder kleurtje, dat nog toenam, toen de voor zitter aankondigde, dat het verdrag met 95 tegen 79 stemmen en 7 onthoudingen was verworpen. Toen Theunis opstond om mee te deelen, dat de regeering haar ontslag bij den koning zou indienen, brachten zijn aan hangers hem een ovatie. Na afloop der vergadering kwamen de ministers bijeen, om hun gezamenlijken ontslagbrief aan den koning te redigeeren. Tegenstemmers waren al de aanwezige socialisten, de frontpartij en 25 katholieke, meest Vlaamsch-democraten. Men kan zich voorstellen dat de Fran- schen over dezen uitslag niet best te be spreken zijn. Uit Parijs wordt aan de N. R. Ct. geseind Op het oogenblik beschikt men hier nog niet over vele gegevens omtrent het aftre den van het Belgische kabinet wegens de verwerping van het 12 Mei 1923 te Brus sel geteekende handelsverdrag. In gezag hebbende kringen kan men zijn gegriefd heid hierover niet onderdrukken. Men onderstelt, dat andere dan oecouomische factoren er den doorslag toe gaven en laat uitkomen, dat Frankrijk België edel moedig behandelde door het op 120 tot 140 artikelen 8 tot 10 procent reductie op het minimumtarief toe te staan, waar- teganover België onvoldoende prestaties stelde. Dit land toch stelde verzachtingen van da t< epassing van het toekomstige tarief in uitzicht en begunstigde Frankryk ten opzichte van het geldende tarief slechts inzake zijde, wijnen en in onbeduidende mate inzake wol. Bovendien staan de ge vallen niet gelijk, daar het in België's jzeval slechts fiscale rechten gold, terwijl Frankrijk een korting toestond op artikelen Als u onwel zijt, mogen wij u eigen lijk niet verlaten. Als je me niet werkelijk ziek wilt maken, Georges, dan moet je me ge hoorzamen. Moeder Ik ben niet jong meer, kinderen, en op mijn leeftijd is men onderhevig aan zenuwaadoeningenDe terugkomst van Mariana zal het beste geneesmiddel voor mij zijn. Broeder en zuster bgraadelaagden even De gravin hield aan. Zij wilden haar niet tegenstreven, doch verkregen van haar de toestemming om een dokter te mogen halen. Met deze boodschap werd Tanguy belast. Mevrouw de Kerlor begeleidde haar kinderen tot op het terras, om ze naar Brest te zien wegrijden,^ Een uur later hield ^Te victoria stil voor het huis van notaris Nerville. Georges hielp zijn zuster uitstijgen en beiden begaven zich naar de particuliere vertrekken van den notaris, die achter de bureau op een beschaduwde binnen plaats uitkwamen. Mijnheer en juffrouw de Kerlor wer den aangediend en onmiddellijk in een weelderig genpeubeld salon gelaten, waar ze door mevrouw Nerville ontvangen werden. Nè, de eerste begroeting en nadat de notarisvrouw eenige beleefde vragen naar de gezondheid der gravin gedaan had, riep zij uit: Mijnheer Nerville komt straks. Het zal hem spijten, dat hij u niet bij uw aankomst heeft kunnen begroeten. die ook hier worden voortgebracht. De indruk gewekt door de Engelsche memorie inzake de hervatting van de mi litaire controle in Duitschland, is te Parys zeer gunstig. De voorgestelde commissie zou een voorloopige oplossing beteekenen, in afwachting van de regeling van het blijvende toezicht van den Volkenbond, dat voorzien is in art. 213 van het verdrag van Versailles en thans nog niet in wer king kan worden gesteld. De Engelsche regeering vraagt zelfs een algemeen on derzoek naar den stand van de bewapening in Duitschland. Het schijnt, dat deFian- sche regeering dit verzoek gaarne zal steunen. Met name voor het nagaan van de wijze, waarop dit onderzoek geregeld moet worden, is de memorie aan de mili taire commissie der geallieerden toege zonden. BINNENLAND. Be moord op Mr. Wijsman. Uit Breda wordt aan het »Hsg.« gemeld: In een der urinoirs te Breda werd een opschrift, met krijt geschreven, ontdekt, iuidend De moordenaar van Mr. Wijsman woont te Deventerstraat no Straatnaam en huisnummer waren in het opschrift duidelijk vermeld. Het urinoir is gedurende eenige uren door de politie afgezet. Door twee inspec teurs en door den zoon van den commissaris van politie werd 'n foto van het opschrift gemaakt, waarna dit werd verwyderd en de afzetting werd opgeheven. Waarschijnlyk heeft men te doen, zegt het blad, met een geesteloozen streek van een onverantwoordelijken grappenmaker. Uitroer rai paarden naar Duitschland. De Duitsche handelaar, die zoo hooge boete betaalde, omdat hij' via Nieuwe Schans 150 paardên uit ons land invoerde en van de Duitsche regeering concent had voor slechts 50, werkt nu zonder consenten. Alle paarden, die Iri 't noorden van ons land worden aangekocht, worden in het bezette gebied ingevoerd, waarvoor geen consenten noodig zijn. En vandaar gaan ze naar verschillende andere deelen van Duitschland. o Stieren-reglement Gelderland. Door Ged. Staten van Gelderland is bepaald dat het nieuwe (gewijzigde) Stieren- Vervolgens ging zij met eenige ver legenheid voort U weet, dat juffrouw de Sainclair hier is Wij komen haar halen, zeide Georges met zijn gewone openhartigheid. Mijn hemel! riep de notarisvrouw uit, ik hoop, dat u het euvel zult opnemen... Juffrouw de Sainclair heeft uitdrukke lijk verklaard, dat zij Kerlor voorgoed verlaten had. Ze heeft het u zeker mede gedeeld, anders zoudt u niet hier zijn.... Ik begreep, dat ik geen betere gouver nante voor mijn dochtertje Jeanne kon vinden, die ik een zeer gesoigneerde, opvoeding wil gevenen ik heb uw bloedverwante met open armen ontvan gen. De eerbiedige toon, waarop mevrouw Nerville de namen Sainclair en Kerlor uitsprak, bewees, hoe vereerd ze zich gevoelde met den adel in aanraking te komen. Deze grootheidszucht, welke* eenigszins door het beroep van haar man was op gewekt geworden, kon men haar niet al te zeer ten kwade duiden en vooral kon men het niet misbilijken, dat zij in Ma riana, met wier karakter zij onbekend was, een uitstekende opvoedster voor haar dochtertje meende gevonden te hebben. De notariavrouw, ondanks haar vijf- en-veertig jaren en haar gezetheid, had de smachtende oogen en den teergevorm- den*mond van haar meisjesjaren be houden. MEIWSBLAB voor hst Land van Htisfti en Altena,dsLaiostrist sn de Bonelerwairi Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1