Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres A. VERSCHUUR-BAERT KLEEDING NAAR MAAT Gostuum Eiplsche stol f 28 00. Prima blauw naaigaren 140 00, Firma JOH. DE MOL, Togal - Wyberttabletten voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Katjesdrop - Knoopjesdrop PIJPDROP Kamillen - Iersche Mos Telefoon 715. FORSTER S NIERPILLEN FORSTER'S ZALF Verbandgaas Verbandwatten Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. reglement in werking zal treden op 4 Maart 1924. Voor de keuringen is de provincie in districten verdeeld. Het 11e district, genaamd «Bommeler- waard*, omvat de gemeenten Zaltbommel, Gameren, Zuilichem, Brakel, Poederoijen, Nederhemert, Ammerzoden, Kerkwijk, Hedel, Driel, Rossum, Hurwenen en Heere waarden. Staats-oplickterty Onder het opschrift «De Nederlandsche Staat als Oplichter*, schrijft iemand in «De R. K. Werkgever* Een werkgever plakte door een abuis op de rentekaart van een zijner arbeiders zegels van 60 cent inplaats van 40 cent. Vóór de kaart naar de Raad van Arbeid ter vereffening werd gezonden, bemerkte de werkgever echter de vergissing. Hij belde de Raad van Arbeid op en verzocht beleefd met het abuis rekening te houden, daar het zoo moeilyk is de zegels onbe schadigd van de rentekaart af te halen en door anderen te vervangen. De werk gever, veronderstellende met den fatsoen lijken en eerlijken Vader Staat te doen te hebben zond daarop de rentekaart iri. Hij hoorde echter niets. Toen belde d> werkgever den Raad van Arbeid opnieuw op en vroeg om restitutie van het te ve»* betaalde bedrag. «Het zal niet gaan* was het antwoord van den gewichtiger, vertegenwoordiger van den eerlyken Vader Staat. De Minister heeft bij circulaire van dan en dan verboden in gevallen als deze te restitueeren 1 Een dergelijke oplichterij door den Staat geschiedt dan alleen en uitsluitend in het belang der sociale rechtvaardigheid 1 Aardolie in ons land aangeboord. Men meldt uit Winterswijk aan de N. R. Ct: Konden wij onlangs bij de sluiting van de diepboring te Corle melden, dat sporen, maar ook niet meer dan dit, van petro- leumhoudende lagen aangetroffen waren en dat het vermoeden gerezen was, dat zich waarschijnlijk winbare aardolie in onzen bodem bevinden zou, thans kunnen wij berichten, dat voor de eerste maal in Nederland een hoopgevende hoeveelheid petroleum is aangeboord. Zaterdagmiddag vloeide uit het boorgat te Corle een stroom van groen gekleurde, lichte ruwe aardolie. Daarbij waren tegenwoordig dr. Tesch, directeur van den Rijks-geologischen dienst, de geoloog dr. Th. Rheinholdt en de hoofdingenieur der mijnbouwkundige werken te Heerlen L. Hövig. In den tyd van een kwartier werd de eerste 60 L. gewonnen en Maandag ruim 150 L. Daarna is het boorgat gesloten. Oplichtentrie. Ten huize van een mevrouw te Rotterdam vervoegde zich een lang, mager persoon, die een in papier geplakt «schilderij* bij zich had, dat door mevrouw, die afwezig was, besteld zou zyn en waarvoor f 9.75 betaald moest worden. De Duitsche dienst bode voldeed argeloos het bedrag, maar toen mevrouw thuis kwam en het papier opende, bleek het schilderij een waarde looze plaat te zijn. De oplichter schynt reeds meerdere slachtoffers gemaakt te hebben. Year een half millioen aan suakhel in beslag genamen. De Belgische douanepost te Aken heeft voor ongeveer een half mihoen gulden goederen in beslag genomen. Ze waren uit Nederland herkomstig en werden per trein in het bezette gebied binnengesmokkeld. De smokkelaars weigeren uitleg te geven over de bestemming van de goederen. o Om een gruttterij te beginnen. Inbrekers hebben hun slag geslagen in Heesch bij Oss, waar zy binnendrongen in den molen van W. A. en maar eventjes ruim 20 zakken meel stalen. Een levende tpaarpet. Een niet ailedaagsch voorval heeft zich te Raalte afgespeeld. De landbouwer O. had een aantal varkens verkocht en hier voor f150 aan bankpapier ontvangen. Thuisgekomen wilde hij zijn vrouw de portefeuille laten opbergen. Eerst had hij de varkens echter voedsel gegeven. Tot zijn schrik moest hij bemerken, dat zijn portefeuille verdwenen was. De boer holde toen naar het varkenshok om te zien of ze soms uit zyn zak gevallen was. Daar gekomen zag hij nog slechts hoe een varken het laatste bankbiljet van f 25 naar binnen werkte. Het beste is nu maar, dat hij het beestje slacht, misschien dat er dan nog wat van terecht komt. o ladel-braidweer. Te Oirschot is de woning van den rij wielhandelaar A. v. O. totaal uitgebrand. De brandspuit was aanwezig doch gaf geen water, daar de burgemeester niet aanwezig was en volgens het reglement niet buiten last van den burgemeester mag worden gespoten. De loco-burgemeester die ter plaatse was, gaf geen order. Toen het perceel nagenoeg geheel was uitgebrand, verscheen de burgemeester en werden ten minste de belendende gebouwen nog nat gespoten. De aieuwe Jachtwet. Eerstdaags zal een algemeene bekend making in de Staatscourant verschijnen, waarin wordt meegedeeld hoe in het ver volg jachtakten en vergunningen tot het vangen en dooden van wild en schadelyk gedierte zullen moeten worden aangevraagd. Ieder, die by de nieuwe Jachtwet belang h*Ht, wordt aangeraden zich het desbe- n>n <»de nummer van de Staats-courant i*ii ie schaffen. Elfduizend elercu stuk. D* eierhandelaar Sch. uit Gulpen ver in «Hukte met zijn vrachtauto, beladen met tfiiuizend eieren, nabij Wijlre. Met lichte verwondingen kwam de bestuurder vrij, de eieren waren alle stuk. De auto was n.l. omgeslagen en werd beschadigd. Jachtwet 1925. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met ingang van 1 Maart 1924 de wet van 13 Juni 1857 (Stbl. no. 87 Jagtwet), zooals deze herhaaldelijk is gewyzigd, buiten werking treedt, waar door alle ter uitvoering van laatstgenoemde wet gegeven voorschriften, alsmede de naar aanleiding daarvan uitgereikte bescheiden, w. o. jachtakten en buitengewone mach tigingen, komen te vervallen Voor het aanvragen van jachtakten, als bedoeld in art. 15 der Jachtwet 1923, alsmede voor het aanvragen eener vergun ning krachtens ait. 60 van die wet be hooren belanghebbende zich te wenden tot het hoofd der plaatselijke politie. Als hoofd van plaatselijke politie wordt aangemerkt a. in gemeenten, waar geen hoofd commissaris of commissaris van politie is, de burgemeester b. in andere gemeenten onderscheiden lijk de hoofdcommissaris of commissaris van politie. Als overgangsmaatregel kunnen zij, die in het bezit zijn van een nog geldende buitengewone machtiging, als bedoeld in art. 26 der Jagtwet deze opzenden aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw, waarna zij ten spoedigste, tot den vervaldag bevestigd, zullen worden teruggezonden. Paging Ut vergiftiging. Blijkens een Aneta-telegram is er een poging gedaan om den gouverneur van Atjeh en diens familie te vergiftigen. Prins Icidrik naar Spanje. Prins Hendrik zal op zijn mis in Spanje ook een bezoek afleggen aan het Spaan- sche hof. o Een monopolie aan de Haagsche Tram weg Mpij. verleend voor een autobusdienst van 's Gravenhage via Rijswyk naar Delft vergungingen aan andere ondernemingen worden geweigerd. FAILLISSEMENTEN. A. Ambrosius Veen. Curator Mr. Jos. van Besouw 's-Bosch, Rechter-Commissaris Jhr. Mr. v. Meeuwen. Wy vestigen uwe aandacht op onze afdeeling Prima afwerking. Vlogge bediening. HEUSDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heulden. Als zeldzaamheid kan ge meld worden, dat bij B. B. alhier een duif op drie eieren zit te broeden. Zaterdagavond 1 Maart, geeft de «Heusderische Harmonie* hare 2de Win ter uitvoering. Het programma bevat een 6-tal muzieknummers, waarna opgevoerd zal worden het tooneelstuk «Miskende trouw* in 3 bedrijven. Een en ander belooft een gezelligen avond te worden. Andel. Hoe gevaarlijk het is om van een auto af te springen die nog in volle vaart is ondervond de heer Jac. Naaijen, die Woensdagmorgen om 7 uur naar zijn werk ging. Juist was daar de auto van D. de F. alhier bezig melk op te halen. N. zou een eind meerijden om spoedig op zyn werkplaats te zijn. Toen* de auto op de plaats was waar N. moest afstap pen, stopte deze niet. N. sprong er af en bleef bewusteloos liggen. Toegeschoten hulp brachten N. bij zyn patroon op bed waar hij werd verbonden door Mevrouw Calame. De inmiddels ontboden genees heer uit Woudrichem achtte het ernstig want N. mocht eerst 's middags per auto naar zijn woning worden gebracht. Moge dit een waarschuwing zyn voor de jeugd van Andël die op dergelijke wijze zichzelf en anderen in het gevaar brengen. Alxnkerk. Ds. J. G. Harthoorn, Ned. Herv. predikant te Scherpenzeel, herdacht dezer dagen den dag waarop hy voor 40 jaar te Uitwyk (gem. Almkerk) in het predikambt bevestigd werd. Z.Eerw. was ook werkzaam te Steenwykerwold, Har- denberg en Opynen. As. Maandagavond 7 uur hoopt de Chr. Hist. Kiesvereeniging in de zaal van den Heer C. Dekker alhier, jeene vergade ring te houden. Op de j.l. gehouden vergadering v.d. Gezinsverpleging alhier werden tot bestuursleden gekozen de Heerert A. J. Overbosch, M. Gèudeke, P. L. Koekoek, Ds. de Jong en Kloosterman Hoofd der Bijzondere school te Waardhuizen. In de j.l. gehouden vergadering v. d. Landbouwvereeniging «De Vooruit gang* te Nieuwendyk (Gem. Almkerk) werd tot Voorzitter gekozen de Heer O. Walraven. De voorjaarsstierenkeuring zal alhier gehouden worden op Maandag 24 Maart a.s. Capelle A.s. Donderdag, 6 Maart des avonds te 7 uur zal in de Chr. school aan den Loonschendijk de jaarvergadering wor den gehouden der Chr. schoolvereeniging aldaar onder leiding van Ds. Wolters uit Sprang. J.l. Woensdagavond 7 uur werd in het vergaderlokaal in de Nieuwstraat alhier een propaganda-vergadering gehouden van den Chr. Besturenbond. Nadat deze bij eenkomst was geopend met het zingen van een vers van Ps. 68 en gebed heette de voorzitter, P. Faro, de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer Kloosterman, die voor dezen avond was gekomen om een lezing te houden over den leugen der S D A P. Hierna zette de voorzitter het doel dezer samenkomst uiteen en gaf het woord aan den referent, die in een gloedvolle rede den aanwezigen aantoonde het verschil tusschen de christelijke en moderne arbei dersorganisaties, daarbij wijzende op de verderfelijke theorien van het Marxisme, waarmee nimmer voldoening was te be reiken, hoe schoon het ook werd voorge steld. In het bijzonder wees hy op de onoverbrugbare klove, die er bestond tus schen degenen, die hun heil zochten in een materialistische levensbeschouwing en de genen voor wie in al hun doen en laten Gods onfeilbaar woord tot' richtsnoer gold. Op zeer duidelijke wijze werd door hem aangetoond wat verstaan moest worden onder de klassenstrijdidee, terwijl hij uit verschillende geschriften van vooraanstaande personen in de S.D.A.P. stukken citeerde, waaruit bleek, dat het geloof onmogelijk samen kon gaan met de door die partij voorgestane meeningen. Na afloop der rede werd gegeven tot gedachtenwisseling, waarvan door niemand van de talrijk opgekomenen gebruik werd gemaakt. Vervolgens werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. De tegen j.l. Woensdag aangekon digde Godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk alhier, kon wegens verhindering van Dr. Severijn niet doorgaan. Tot secretaris van het muziekgezel schap «Kunst na Arbeid* alhier, is gekozen de heer J. Kraak, tot dusver 2e penning meester, terwijl het nieuw benoemde be stuurslid, de heer W. van Vuuren, de functie van 2e penningmeester zal vervullen, Dassen. Zondag avond hield in de zajen tan hotel Leemans de fanfare «Wil- helmina* een gezellig afscheidsfeest ter eere van hun binnen korten tijd vertrek- kenden president, den heer H. Rietra. Het was een allerprettigste avond en de leden zoowel als eereleden zijn door den vertrekkenden president hartelijk onthaald, Doer het slechte weer kon Zondag de voorgestelde serenade, te brengen aan den heer Van Steen, bij gelegenheid van zijn 70en verjaardag alsmede zijn 12J jarig wethouderschap in deze gemeente niet door gaan. Men is voornemen a s. Zondag bij goed weer deze serenade te brengen. Dinsdag j.l vierde de Herv. Jorg.- vereeniging «Emanuel* onder leiding van 03. Lutterveld in de Ned. Herv. kerk al hier, haar jaarfeest. Nadat deze vergade ring door Z.Eerw. was geopend met gebed, werd door verschillende afgevaardigden, uit de omliggende gemeenten, hunne geluk- wenschen aan bovengenoemde Vereeniging aangeboden. Ook werden verschillende voor drachten en opstellen ten beste gegeven. Ongeveer 10 uur sloot Ds. Lutterveld deze openbare vergadering. Gravenmoer. Maandagavond gaf het fanfarecorps «Euterpe* in de zaal van den heer M. J. de Geus nog eene winter- uitvoering, die uitstekend slaagde. Ondanks het gure weder was* de zaal vrij goed bezet. By bekkenslag is alhier bekend ge maakt, dat het spek met 10 C6nts per pond is afgeslagen. Voorzeker eene goede tijding. Giessen. In café De Lorm werd Dinsdagavond j.l. een vergadering gehouden van landbouwers uit Giessen e. o., ter- bespreking gezamenlijke verkoop van suikerbieten terwijl de heer F. C. Huizer, te Woudrichem een lezing hield over de bemesting van dit product. In zyn inleiding deelde genoemde heer mede, dat een paar bestuursleden van de Landbv. «Samenwerking* die juist den verkoop nader zouden bespreken, verhinderd waren. Als plaatsvervanger was de heer A. Vink Czn. toen ingevallen. Spreker wees op de wenschelijkheid om de bieten gezamenlijk te verkoopen, opdat we dan betere prijzen kan bedingen. Het bestuur had daarom connectie aangeknoopt met den Bond van Bietenbouwers in Zuid- Holland, waarbij ook verschillende Biesch- boschboeren reeds waren aangesloten. Hij kon thans nog niet definitief mededeelen, tot welken prijs het Hoofdbestuur het zou brengen, doch binnenkort zou wel de be slissende vergadering gehouden worden. Nog wilde hij echter wel opmerken, dat het streven van den Bond om zelf zaaizaad aan te koopen, een voorname factor was. Daarna ging spr. over tot de bemesting Hij wees op de werking van fosphorzuur, kali en stikstof. Vooral bij een super bemesting met daarbij de noodige chili- salpeter, heeft men bij suikerbieten, reeds goede resultaten bereikt. Nadat Spr. de aanwezigen waarschuwde, voorloopig geen contracten af te sluiten met de C. S. M. maar het resultaat van den Z, H. B. af te wachten besloot bij zijn rede. Van de gelegenheid tot voorloopige opgaaf der bieten werd een dankbaar gebruik gemaakt. Uit de verschillende vragen die door den heer H. nog gesteld werden, bleek dat men ook hier meer en meer met de bemestingsleer op de hoogte tracht te komen. Het wordt ook hoog tijd dat men eens wat meer, dan voorheen, daaraan zijn aandacht schenkt. Herpt. De harmonie «De Eendracht* alhier, gaf in de nieuwe zaal van den heer J. A. Verhoeven haar groote winteruit- voering. De middaguitvoering was, evenals de avonduitvoering, druk bezocht. Het programma werd zeer verdienstelijk afge werkt en het publiek heeft weder van goede muziek kunnen genieten. In het blijspel werden de rollen zeer goed vertolkt, zoodat telkens een daverend applaus den spelers ten deel viel. Ook de komische voordrachten van de heeren Kuijs en v. Spi'kng vielen zeer in den smaak. Lof verdienen vooral de directeur, de heer P. v. d. Broek, de pianist de heer J. G. Ceelen, hoofd der R. K. bijz. school, die geheel belangeloos zijn medewerking ver leende en de gebrs. Engelen, schilders te Heusden, die het nieuwe tooneel vervaar digden. «De Eendracht* kan met voldoening op deze uitvoering terugzien. Nienwendijk. In plaats van den heer C. Groeneveld is tot voorzitter van de Landbouwvereeniging «De Vooruitgang* ge kozen de heer O. Walraven. A.s. Zaterdagavond 7 uur zal de A. R. Kiesvereeniging «Vreest God eert den Koning* in het Instituut een leden vergadering houden, aan de orde is be stuursverkiezing. De Secretaris zal verslag geven over het jaar 1923, terwijl den heer F. Wisse een onderwerp zal behan delen over Art. 3 van «Ons Program*. Dinsdagavond had de heer C. Wal raven een oogluk dat betrekkelijk goed af liep, ais na gewoonte ging hij naar de eerste verdieping der motorgraanmaalderij om zijn werkzaamheden te verrichten, juist bij den ingang bevond zich het slag open der zolder. C. W. bemerkte dit niet, en stortte naar beneden wonder boven won der zonder eenige breuk, de inmiddels ontboden geneesheer, Dr, Overbosch gaf hoop op spoedig herstel. Naar wij vernemen zal de bieten- prijs voor deze compagne dat door een Holiandsche fabriek aan het hoofdbestuur van den Bond de navolgende prijzen zijn geboden voor bieten met een gehalte van 14 f20.—per 1000 K.G. 15 7o f21.20 16% f22 45 J franco schip. 17% f23.75 18% f25. Het hoofdbestuur meende, dat deze prijs nogwel te laag was. Oadendijk. Voor de zooveelste maal is gedurende een kort tijdsverloop vermoe delijk door honden, een aanval gedaan op de kippen. Zondagavond werd een moord partij ontdekt in het hok van den landb. H., waar een 8-tal dieren het moesten ontgelden en er het leven bijlieten. De daders wisten te ontsnappen. Raamsdonksveer. Uit het jaarverslag van het Groene Kruis blijkt dat het aantal leden even 400 teltde uitgaven ruim f 2834de contributies bleven ongeveer stationnair de wijkzuster legde 2020 be zoeken af en gaf meer dan 300 keer het een of ander verplegingsartikel in bruikleen. In het voormalige Hanzebankgebouw zal een Confectiezaak begonnen worden. In de Koningstraat zullen, naar ons medegedeeld werd, eerlang 3 nieuwe woningen verrijzen, waardoor die straat voor het grootste gedeelte zal volgebouwd zijn. Door de gemeentewerklieden wordt bij wijze van proef de vuilnis opgehaald. Tot nog toe was dat door een particulier gedaan. Sleeuwijk. De voorjaarstierenkeuring voor deze gemeente zal gehouden worden op 24 Maart a.s., namiddags 3 uur te Almkerk. Zaterdag 1 Maart a.s., des avonds half zeven, zal bij de Wed. P. Kooij alhier eene vergadering van landbouwers worden gehouden met het doel om gezamenlijk bieten te verkoopen. De heer Huijzer te Oudendijk zal alsdan een en ander over de verkoopwijze mede deelen en tevens een bespreking houden over de bemesting van beetwortelen. Spring. J.l. Maandagavond was de A. R. Kiesvereeniging alhier in openbare vergadering bijeen, waar als spreker optrad de heer R. A. den Oude uit 's Gravenhage met het onderwerp «Een macht in de natie*. Duidelyk liet spr. uitkomen, welk een macht de pers in de natie ontwikkeld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de heer Ingen gebruik gemaakt, welke door spr. op bevredigende wyze werden beantwoord. Veen. Toen de vrouw van den ar beider G. K. alhier Dinsdag van eene reis terugkeerde, werd zij thuiskomende door een hevige hoestbui overvallen met het gevolg, dat zij ineenzakte en plotseling tengevolge der benauwdheid overleed. Naar wij vernemen gaan de prijzen Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2