Und van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusdem 4377 Woensdag 5 Maart 1924'. FEUILLETOÜ. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CB OVERZICHT De Belgische ministercrisis is nog steeds niet tot een oplossing gekomen. De koning zet zijn conferenties met vooraanstaande politici voort. Het schijnt dat deze er toe zullen leiden, dat de liberale groep de vorming van een zakenkabinet zal aanbe velen met Theunis als premier. Dit ministerie zou dan speciaal tot taak hebben, zich bezig te houden met de schadeloosstelling en de loopende zaken van dit oogenblik tot aan de verkiezingen van het volgend jaar. Het heet, dat de liberalen weigeren in een kabinet zitting te nemen, dat een katholiek als bijv. Renkin of Vandevijvere tot premier heeft. Het bedoelde zaken- ministerie zou extra-parlementair worden, maar indien Theunis de opdracht tot vor ming van een parlementair kabinet zou aanvaarden, zouden de liberalen er weer wel deel van willen uitmaken. Waarschijnlijk zullen er nog eenige dagen verloopen, voordat er meer klaarheid in de situatie komt, maar het heeft er wel den schijn van, dat onder pressie van de openbare meening Theunis tenslotte het bewind weer in handen zal nemen op voorvaarde, dat hij dan steun zal genieten van de rechlschen en van de liberalen. Vandervelde, de Belgische socialistische leider, heeft in een gesprek met een ver tegenwoordiger van de Matin gezegd, dat het een groote dwaling zou zyn hem als een vijand van Frankrijk te beschouwen. Hy bracht in herinnering, dat hij tijdens den oorlog voorstander was van toi het einde toe te gaan, maar dat hy met de buitenlandsche politiek van minister Theunis niet instemde, niet echter wat het doel, maar wei wat de middelen dier politiek betrof. Vandervelie zeide ten slotte, dat geen enkele politiek vijandig jegens Frankrijk kan zijn en dat niemand van zijn partij- genooten de economische overeenkomst verworpen heeft met de bedoeling een breuk tusschen België en Frankrijk uit te lokken. Tusschen den Engelschen minister-presi dent Macdonald en Poincaré is sedert eenige dagen een briefwisseling gaande, die ge tuigt van wederzijdsche welwillendheid, Macdonald zegt, dat het vriendschappe lijk karakter van het jongste antwoord van Poincaré hem aanmoedigt om opnieuw stappen te doen om een weg te vinden 8 Zij had vier kinderen gehad, waarvan er nog twee in leven wareneen zoon van drie-en-twintig en een meisje, dat haar dertiende jaar inging. En bij het gemis van den zoon, die in den vreemde was, had het meisje alle liefde harer ouders tot zich getrokken. O, maak u in 't minst niet ongerust, lieve mevrouw, antwoordde juffrouw de Kerlor; u hebt u niets te verwijten; ons achternichtje is vrij in haar doen en latenmaar ik zou gaarne eens met haar spreken. O, uitstekend, juffrouw de Kerlor. Ik zal juffrouw de Sainclair gaan zeggen, dat u gekomen zijt De notarisvrouw kwam weldra met Mariana terug. De oogen van het jonge meisje fon kelden, toen zij zonder verlegenheid den doordringenden blik van Georges de Kerlor doorstond Haar nichtje Car men zag zij met een half verrasten, half spotachtigen blik aan. Het onverhoopt bezoek van den heer de Kerlor deed bij haar weder een dwaze en gevaarlijke hoop ontstaan. Zij meende een overwinning behaald te hebben. Met een ontroering, die nauwelijks geveinsd scheen, wierp Mariana zich in de armen van haar nichtje. tot oplossing van de moeilijkheden tusschen beide landen. Aan het slot van zijn schrijven zegt Macdonald dat, als Frankrijk en Engeland tot overeenstemming kunnen geraken, de samenwerking van de andere landen van Europa verzekerd zal zijn en men de voor stellen aan de Vereenigde Staten ais een vereenigd Europa kan aanbieden met den levendigen wensch om de kwaal der volken te genezen. Op dezen brief werd door den Fran- schen minister-president Poincaré geant woord, dat hij hem met veel genoegen had gelezen en dat hij volkomen accoord gaat met Macdonald, zoowel wat betreft de regeling van de verschillende kwesties als de verschillende methoden voorgesteld voor een oplossing. Na eerv uiteenzetting van de door hem in zijn verschillende redevoeringen geuite inzichten besluit Poincané met de verklaring, dat hij er eveneens van overtuigd is dat het resultaat des te vlugger en gelukkiger zal zijn, naarmate de Fransch-Engelsche entente inniger zal zijn. BUITENLAND. Prinses Keulse rail België f Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat daar Zaterdag op 66 jarigen leeftijd prinses Louise van België, dochter van den vorigén Belgischen koning, overleden is. Koning Albert had Vrydag baron Goffinet naar Wiesbaden gezonden. Verder was aan het doodsbed een oude gezelschapsdame, die het lot van de prinses sedert jaren deelde. De begrafenis zal in den meest besloten kring plaats hebben. Het Belgische hof zal voor een maand den rouw aannemen Prinses Louise was 40 Februari 4858 te Brussel geboren. Op 4 Februari 4875 was zij gehuwd .met prins Philip, hertog van Saksen, prins van Saksen-Coburg- Gotha, welk huwelijk 45 Januari 4906 ontbonden werd. o Gisting op den Balkan 1 De Londensche bladen bevatten alar- meerende berichten uit den Balkan, waarin wordt gesproken van een aanstaande oor logsverklaring van Yoego Siavië aan Bul garije. Yoego-Siavië zou het op Saloniki hebben gemunt. De Bulgaarsche gezant te Rome spreekt de beweringen van Wintsjitsj, als zouden 40.000 mitatji's aan Georges reikte het jonge meisje de hand, dat zedig haar groote, smachtende oogen nedersloeg. Nichtje, zeide de jonge man, je hebt ons groot verdriet aangedaan. Mariana zuchtte en schudde bedroefd en aangedaan het mooie kopje. Mevrouw de Nerville had de kiesch- heid zich terug te trekken. Ik hoop, ging de heer de Kerlor voort, nog steeds het woord richtend tot de mooie brunette met de blauwe oogen, dat mijn zuster u zal kunnen overreden. Ik zal u te zamen laten. En u zult me wel weer binnenroepen, als alle wolkjes van de lucht zijn De hëer de Kerlor voegde zich bij mevrouw Nerville. Lieve mevrouw, zeide hij tot haar, welke berichten hebt u van uw zoon Philippe Waar is die jonge, moedige reiziger op 't oogenblik? Zijn laatste brief is uit Mexico, ant woordde de moeder, terwijl zij den heer de Kerlor naar een aangrenzend vertrek geleidde. Lieve Mariana, begon juffrouw de Kerlor, je hebt van mijn broer gehoord, hoe bedroefd we over je vertrek geweest zijn. Mariana antwoordde met bitterheid Denk je dan, dat het mij ook niets gekost heeft om je te gehoorzamen Op een toon van zachtzinnig verwijt antwoordde Carmen Kom, MarianaIk was wat opgewon den en ik ben onbillijk geweest, dat be ken ik.. Maar jij waart volkomen be daard en je hadt toch tot den volgen de Servische grers zijn geconcentreerd, tegen en zegt, dat het onzinnig is van Bulgaarsche oorlogsplannen te spreken in verband met het Italiaansche-Yoego Slavi sche Verdrag. Keileltjes te Stechelen. Uit Mechelen meldt men, dat zich op de markt aldaar relleltjes hebben voorge daan. Oud-strijders ten getale van ver scheidene honderden met muziek en vaan dels zyn naar de markt getrokken en heb ben geëischt, dat de boter tegen niet meer dan 46 frank verkocht zou worden. De boeren moesten toegeven en hun boter tot dien prijs verkoopen. De politie was vrij wel machteloos. o -- Be burgcrstrijri in Mexico. De opstandelingen hebben Jalapa prijs gegeven aan de strijdkrachten van Obregon, zonder tegenweer te bieden. De rebellen hadden ijlings de vlucht genomen. Zij zeggen, dat zij geen schietvoorraad meer hebber. o Ernstige ontploffing in een fabriek. Meer dan dertig dooden. Tengevolge van een ontploffing in de Nixen stikstoffabriek aan de Raritan (New Jersey) werden acht personen gedood en meer dan honderd gewond. Twaalf man worden nog vermist. De ontploffing was zóó hevig, dat één mijl in den omtrek de vensters werden vernield en de deuren uit de hangsels ge slagen. Uit New York wordt omtrent de vreeselijke ontploffing in de stikstoffabriek nader gemeld, dat meer dan dertig men- schen daarbij zijn omgekomen. Door de maatschappy, welke het gebouw, waar de ontploffing heeft plaats gehad, had gehuurd met het doel, dit als pakhuis te gebruiken, werden naar de »Crt.« meldt, kunstmest stoffen gefabriceerd. Daarbij maakte zij gebruik van ontploffingsmiddelen, welke zij van de regeering sinds den oorlog had gekocht en die uit ongebruikte granaten werden gehaald. Spoorwegongeluk te Par(}s. Twee dooden en vijftien gewonden. Tengevolge van een vergissing bij de koppeling van het voorlaatste rijtuig is te Parijs de trein naar de voorsteden gede railleerd bij het vertrek uit het station St. Lizaire. den ochtend moeten wachten, alvorens een beslissing te nemen. Ik zou den volgenden ochtend niets anders gehandeld hebben dan den vo rigén avond. Je hadt me alle hoop ont nomen. Je aanspraken waren onzinnig. Je hebt zelf moeten erkennen, dat je nooit de vrouw van Georgee hadt kunnen worden. Deze woorden hadden Mariana voor nieuwe ontgoochelingen moeten bewaren; maar het zuidelijke bloed van de schoone Aurora bruiste in haar aderen en het kinderlijk bijgeloof was uit dat anders zoo redelijk en verstandig hoofdje nog niet verdwenen. Het fiere en schoone meisje wilde het geloof aan haar gesternte niet opgeven zij meende, dat het lot haar gunstig was en dat haar bestemming met gulden letteren aan den hemel stond geschreven. Bewust van de macht van baar schoon heid, vroeg zij zich af, waarom zij niet zou trachten Georges onder haar beko ring te brengen, daar de heer de Kerlor zijn hart nog aan niemand scheen ver loren te hebben. Was Georges niet onbewust reede zoo zeer onder haar invloed gekomen, dat hij haar naar Brest gevolgd was Was haar afwezigheid gedurende en kele uren niet voldoende geweest om hem te doen zien, welke plaats zij reeds in zijn leven innam? Mariana vroeg haar nichtje kortaf Waarom heb je je broer meegebracht Omdat mama, die zelf komen wilde, plotseling ongesteld werdze heeft toen Georges verzocht me te vergezellen. Er zijn twee dooden en een vijftienta' gewonden, waarvan drie ernstig. De justitie, die onmiddellijk ter plaatse was, heeft een seinhaiswachter aangehou den, die van schuld verdacht wordt, Be strenge winter. Naar men uit Frankfort meldt woeden in Zuid-Duitschland sterke sneeuwstormen. Ook Frankrijk wordt door een bijzonder ruwen winter geteisterd. Te Parijs is, hoewel de koude er verminderd is, ook de laatste dagen nog veel sneeuw gevallen. In het bergachtige gedeelte des lands blijft strenge koude heerschen, gepaard gaande met zwaren sneeuwval. Vrijdag heeft over Denemarken een he vige sneeuwstorm gewoed, waardoor het onmogelijk was voor de geregelde booten mét landbouwproducten en passagierssche pen op Engeland de haven van Esbjerg te verlaten of binnen te komen. Twee stoomschepen, die Vrydag moesten vertrekken, zijn tot Zaterdag opgehouden. Volgens het te Berlijn verschijnende Russische blad »Dni« werden er in het tijdvak van 40 December 4923 tot 25 Februari 4924 in de straten van Moskou 4025 lijken van doodgevroren kinderen gevonden. BINNENLAND. Bovdeiyk ongeluk. Zaterdagavond 7 uur reden een vijftal personen in een boerenwagen op den Broekweg te Vlaardingen. Op een gegeven oogenblik schrok het paard voor een hond, maakte een zijsprong, met het gevolg, dat de wagen in'de moddersloot terecht kwam. Eenige der inzittenden kwamen onder den wagen terecht, met het treurige ge volg, dat de 23-jarige ongehuwde Quak, gewoond hebbende Emaus 62, in den modder stikte. Wel trachtte dr. v. d. Harst nog de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Gipsbeelden maakt men schoon door ze met dikgekookte stijfsel te overgieten. Als de stijfel is opgedroogd, schuiert men ze er af, het vuil gaat dan mee. o Keu boete van ruim f300.000. Voor de Rechtbank te Winsschoten werd geëischt tegen A. B., wegens het smok kelen van 95 H.L. 24 L. gedistilleerd, een boete van f 302.973. Weet de gravin, waarom ik vertrok ken ben vervolgde Mariana. Neen in je brief heb je gezorgd, geen enkel vermoeden op te wekken je be grijpt, dat ik mama niet ingelicht heb... Anders zouden Georges en ik stellig niet hier zijn. Waarom ben je eigenlijk gekomen? Om je te vragen, of je vergeten wilt, wat er tusschen ons is voorgevallen, en om uit naam van mijn moeder je te zeggen, dat het haar gelukkig zou ma ken, als je weer op Kerlor terugkomt En hoe denkt Georges er over Hij denkt er evenzoo over als wij en verzocht het je even dringend. Mariana antwoordde met een door aandoening gebroken stem Lieve Carmen! Als je wist, hoe ik je je kalme gemoedsrust benijdJe be mint niet, zooals ikmoge dat onbe schrijflijke zieleleed je bespaard blij ven 1Wat zou je van mij denken, als ik nu voorgaf, dat Georges mij on verschillig was geworden Kan ik Georges vergeten Als je mijn vrien din nog zijt, bespaar mij dan die nieu we folteringAls ik Georges de Ker lor moet opgeven, zal ik het doen, maar eisch niet meer... Sla een blik in je eigen hart, Carmen, en zeg mij of je kunt vergen, nu je mijne geheim en mijn droomen kent, of ik naar het kas teel kan terugkeeren? Maar je wilt toch mijn moeder terug zien? Ik koop mevrouw de Kerlor zoo spoe dig mogelijk terug te zien ik zal haar om vergeving smeeken, als ik haar dui- Bexuiniging Men meldt aan de »Msb.« Te Bergen-op-Zoom werd een marechaus- sée verplaatst naar Eindhoven.. Wegens de bezuiniging mag van geen vervoermiddel gebruik worden gemaakt. De man moest te paard de reis doen en had byna twee dagen noodig. o Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. De Tiende Nederlandsche Jaarbeurs zal op Dinsdag 41 Maart des morgens 40 30 uur door Z.Exc. Mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Arbeid, Handel en Nyverheid officieel worden geopend. Birecteur-Generaal P. T. T. Men acht, volgens de »Tel.«, een terug keer van den heer E. P. Westerveld, den tegen woordigen minister van Marine, als Dir.-Gen. der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, niet onwaarschijnlijk, zulks mede in verband met een mogelyke vereeniging van de departementen van Oorlog en Marine. Legermanoeuvres. In September a.s. zullen door de 3e divisie groote manoeuvres worden gehouden in Limburg en het Oostelijk gedeelte van Noord-Brabant. Bpgelegde schepen. De opgelegde tonnenmaat in de Am- sterdamsche haven blijft dalen. Op het oogenblijk liggen nog slechts twee stoom schepen zonder emplooi en wel de Saia- bangka (6645 bruto reg. ton) en de Sela- wati (6640 ton), beide van dn Nederl. Voorts ligt nog op de motorschoener Bo- venkarspel met 615 ton. De totale tonnen maat beloopt dus 43900 ton, tegen een maand geleden 39.574 ton. Een hevige vechtparty. Doordat een dronken man weigerde aan de bevelen van de politie te voldoen, is te Scheveningen een hevige vechtparty ont staan. Een der vechtenden kreeg van de politie een sabelhouw over het hoofd.en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is vrij ernstig. Be moord op mr. Wijsman. De te Deventer verrichte nasporingen betreffende de juistheid van de mededee- lirig, gevonden in een urinoir te Breda, ais zou de moordenaar van mr. Wijsman te Deventer wonen, hebben naar de ïCrt.« meldt, geen enkel resultaat opgeleverd. delijk gemaakt heb, dat ik niet langer van haar goedheid kan en mag gebruik makenzij zal mij zeker wel toestaan, haar van tijd tot tijd te bezoeken en zoo dikwijls mogelijk zal ik je komen omhelzen en je broer de handen komen drukken O, als je me dat verboodt, zou ik er van sterven. Carmen was getroffen door de berus tende, onderworpen taal van het meisje. Je hebt gelijk, zeide zij, we kunnen niet het onmogelijke van je vergen. Kom ons dikwijls bezoeken, we zullen je altijd met blijdschap ontvangen. Carmen werd plotseling nadenkend. Zij dacht nog aan die woorden van Mariana, die haar zoo profetisch in de ooren geklonken haddenmoge dat on beschrijflijke zieleleed je bespaard blij ven. Carmen had een onbestemden angst voor de toekomst. Haar ontroe ring verbergende, riep zij Georges. Welnu? vroeg de jonge man glim lachende. Mariana blijft bij haar besluit, zeide Carmen. De heer de Kerlor, die een gunstigen afloop van het gesprek verwacht had, kon een gebaar van ontevredenheid niet onderdrukken. Maar Carmen heeft u toch zeker ge zegd, dat wij ons over de gezondheid onzer moedor ernstig ongerust maken? Mariana vouwde smeekend de handen. Georges, zeide zij, maak mijn verdriet niet grooter, Carmen heeft me verzocht, mijn plaats op Kerlor weder in te ne- men, maar dat kan ik niet, osfiën en AltonaJeLasgstragt en de Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1