Een jeudig echtpaar. Te Leeuwarden is vorige week een paartje in den echt vereenigd, waarvan de bruidegom 19 en het bruidje 14 jaren telt. De Koninklijke toestemming was voor de huwelijksvoltrekking noodig. o— Verschrikkelijk ongeluk. Zaterdagmiddag heeft door het ergerlijk plichtsverzuim van een overwegwachter een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad op den spoorweg tusschen de halten Garoem en Taloen, natyj Blitar (Ned.-Indië). De heeren Oostdijk en Rol, zoo lezen wij nader in het Soer. Hbld., reden dien middag ongeveer 1 uur, in gezelschap van mevr. Rol in een Chevrolet van de sf. Garoem, weg naar Soerabaja. De auto werd bestuurd door den heer Oostdijk, naast wien de chauffeur gezeten was. Zij hadden een overweg ter hoogte van Taloen te passeeren, welke niet ge sloten was, hoewel de trein van Wlingi naderde. De auto bevond zich juist iets over het midden var\ de baan, toen de trein den overweg voorbij snelde, met het ongelukkig gevolg, dat de achterwielen van de auto door den koevanger van de locomotief werden gegrepen. De auto werd van achter met groote kracht omgeslingerd, zoodat de wagen in zijn lengte omsloeg en tegen den trein aangetrokken werd. De heer Oostdijk, links gezeten viel tusschen den trein en de auto en werd verpletterd Hy was op slag dood. De heer en mevr. Rol, benevens de chauffeur werden eveneens uit de auto geslingerd. De heer Rol brak een been en een arm, terwijl zijn echtgenoote en de chauffeur geen letsel kregen. BesmettelQke ziekte ouder koeien. Dezer dagen is onder een aantal koeien van den veehandelaar B. Levie te Assen een blijkbaar besmettelijke ziekte uitge broken, waarvan de aard tot nu toe nog niet is vastgesteld. Sinds het einde van de vorige week zijn zeven koeien van dezen veehandelaar gestorven. Er wordt ter plaatse een deskundig onderzoek ingesteld door den Veeartsenijkundigen Dienst. Hier toe bevindt zich op het oogenblik te Assen prof. dr. L. de Blieck, hoogieeraar aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, prof. dr. Remmelts, inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te den Haag en de heer W. ten Hoopen, inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst voor Gro ningen en Drenthe, te Groningen. Gedacht wordt aan een besmettelijke longziekte. Er werd verzekerd, dat van veepest geen sprake is. De noodige voorzorgsmaatregelen om uithreiding van de ziekte te voorkomen, zijn genomende koeien waaronder de ziekte is uitgebroken, zjjn afkomstig van de Duitsche grens. Nader meldt men Omtrent de gevallen van vermoedelijke besmettelijke longontsteking te Assen ver nemen wij nader, dat verdachte gevallen zijn geconstateerd te Norg, Beilen en Zuidvelde. Er zyn zeer strenge maatre gelen genomen. De burgemeesters der vier gemeenten zijn met het feit in kennis gesteld. Het vervoer van vee is verboden, terwijl in geheel Drenthe geen veemarkten behalve voor varkens mogen worden ge houden. Mariana heeft beloofd dikwijls op het kasteel te zullen komen, voegde Carmen er bij. Ja, zoo dikwijls als mevrouw Nerville het zal goedvinden, zeide Mariana, die de notarisvrouw weder binnen zag komen. Zoo dikwijls u wilt, lieve Mariana, zeide deze op haar beminnelijksten toon. Maar, ging de nieuwe gouvernante voort, ik heb plichten op mij genomen en ik ben niet gewoon ze te verwaar- loozen. Ik houd reeds veel van mijn leerlingeHet is zulk een mooie taak, den geest en het hart van een kind te vormen. Zij keek naar de klok en met een eenigszins overdreven ijver riep zij uit U wilt mij wel verontschuldigen, mijnheer GeorgeB? Het is tijd om mijn leerlingen af te halen. Juffrouw de Sainclair omhelsde Carmen, maakte een buiging voor den heer de Kerlor en vertrok, vóórdat deze haar de hand had kunnen reiken. Wat zal mama zeggen? sprak de jonge man. Er is toch geen stijfhoofdiger ras dan het Bretonsche. Er zit niets anders op dan naar Kerlor terug te keeren, zeide Carmen. Op dit oogenblik ging de deur van het salon open en vertoonde zich de waardige en deftige figuur van notaris Nerville. Gelukkig, dat ik u nog tref, zeide de notaris. Hoe vaart u, mijnheer de Kerlor juffrouw de Kerlor Georges en Carmen bogen beleefd. Je bent lang in de stad opgehouden, zeide mevrouw Nerville tot haar echt- Nekkranp te Arnhem. Drie gevallen geconstateerd. Donderdagmorgen is te Arnhem een rijdende artillerist van de Willemskazerne in het hospitaal opgenomen, bij wien men Vrijdagnacht constateerde, dat hij aan nekkramp lijdende is. Maandagmorgen zijn resp. om half vijf ®n tien uur weer twee patiënten, aan deze ziekte lijdend, opgenomen. o De nieuwe Jachtwet. Nu de nieuwe Jachtwet met 1 Maart in werking is getreden, zullen er honder den jachtopzieners broodeloos worden. Men schat het aantal alleen in Noord Brabant op circa 400, die allen bun ontslag krijgen, Inkrimpiig Ryksveidwacht. Naar het »Vad.« verneemt worden maatregelen getroffen tot inkrimping van de Rijksveldwacht, indien de practijk uit wijst, dat door de invoering van de nieuwe jachtwet de veiligheid op het platteland voldoende verzekerd is. o Keu geheimzinnig »ch»t. Terwijl matrozen van de Schorpioen aan de Vluchthaven van het Merwede- kanaal te Gorcum exerceerden, werd een schot gelosteen kogel ging rakelings langs een paar matrozen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch den dader nog niet ondekt. Zij ver moedt, dat dit schot van een jager afkomstig is, die aan de andere zijde der rivier aan het stroopen was. o Teekei des ttyd». Voor de betrekking van vader en moeder in het Ned. Her». Weeshuis te Purmerend hebben zich aangemeld 290 sollicitanten. Aan de betrekking is verbonden een salaris van f900 plus kost en inwoning enz. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Masgpillen te ge-* bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing dei- gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadcelige reactie. Pi ijs per flacon van vijftig versuikerde piilen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Zaterdag j.i. gaf de »Heusdensche Harmonie® de door haar aangekondigde 2e Winteruitvoering, welke in alle opzichten als uitstekend geslaagd is. De Voorzitter opende de uitvoering met de aanwezigen het welkom toe te roepen, daarbij de hoop uitsprekende dat de Harmonie met de tooneelvereeniging hen eenige aan gename uren mocht geven. Hierna werd ingezet met deri marsch sSouvenir de Mont Sint André® welke forsch doof de zaal klonk achtereenvolgens werden toen de verdere muzieknummers gespeeld, welke ook goed uitgevoerd werden. Vooral het no. »Lente's Ontwake®. Met dit nummer hoopt de vereenigirig uit te komen in de 2de afd. op het groot concours in Den genoot. Ik ben in de rue Donatien geweest. Bij je pupil? Juist. Bent u voogd, mijnheer Nerville, vroeg Georges. Ja, mijnheer de Kerlor, en over een jong meisje, dat alle sympathie verdient. Ik heb nog iets naders over onze wees gehoord, zeide de notarisvrouw. Van wie. Van juffrouw Rozen, de strijkster, die het waschgoed gebracht heeft. Zij heeft me verteld, dat het arme meisje twee duizend francs geweigerd heeft voor een familieportret. Dat is zoo, hernam de heer Nerville. En toch is ze zonder hulpmiddelen. Dan had ze dat schilderij maar moeten verkoopen, zeide mevrouw Nerville. En ik vind het een edele karaktertrek van haar, zeide de notaris, dat zij de nagedachtenis harer voorouders zoo in eere houdt en ik-acht er haar des te hooger om. Dat ben ik volkomen met u eens, viel de heer de Kerlor in. Het gedrag van het jonge meisje is boven allen lof verheven, bevestigde Carmen. O, ik ben erg begaan met dat lieve kind, sprak mevrouw Nerville met groote levendigheid, maar ik vrees, dat ze een kommervolle toekomst tegemoet gaat Ik kan mijn ongeduld niet langer be dwingen ik wil vandaag mijn kleine vriendin in Recouvrance nog gaan op zoeken. Mogen wij u dan een plaats in ons Bosch. »Lente's Ontwake® vereischt veel studie en men kon dan ook goed bemerken dat er onder de bekwame leiding van haren directeur, den heer Joh. van Berkel, goed gestudeerd wordt. Na afloop der muzieknos. bracht de directeur een prachtige bugel solo ten gehoore, begeleid door den heer de Looyer uit Ammerzoden. Deze solo getiteld >Sar le Carnaval de Venise® deed wederom den meester op 't instrument kennen. Gedurende de uitvoeiing van de solo heerschte er een doodsche stilte in de zaal en na het eindigen barstte een daverend applaus los. Een woord van dank aan den solist en pianist is voorzeker niet misplaatst. Daarna werd opgevoerd het tooneelstuk genaamd »Miskende Trouw®. Ook dit tooneelstuk werd goed vertolkt, gezien den korten studietijd en de beperkende materialen waarover de tooneelvereeniging de beschik king heeft. Doch met vereende krachten is er nog wel wat te bereiken, hetgeen ook dezen avond bewaarheid werd. De andere personen niet te na gesproken mogen we to«h niet nalaten hier even aan te slippen, dat de rollen van de Oude Zorg en Van Maanen uitstekend werden weergegeven dit zijn wel de dankbaarste rollen, doch werden ook onberispelijk ver vuld. Ook na uitvoering van 't tooneelstuk ging er een langdurig applaus op. Tenslotte werden de aanwezigen dank gebracht voor de groote opkomst en sloot een gezellig bal deze uitvoering. Wij 'roepen deze vereeniging een spoedig weerziens toe en hopen dat zij op den ingeslagen weg moge voort gaan dan zal de Harmonie op het a.s. concours wederom met succes uit den stryd treden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende d« maand Februari 4924 in gelegd f 25644.21terugbetaald f 4 7288 39. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9465. Maandag ontving Mej. M. Boll, kantoorbediende bij de P, en T. alhier, bericht, dat zij met ingang van morgen wordt overgeplaatst naar Waalwijk. Noode zal het publiek deze overplaatsing vernemen. Tengevolge van de gladheid schoof een voerman, die een zwaar beladen mul- derskar begeleidde, uit en kwam met een schouder onder het wiel terecht, zoodat hij zwaar gewond werd en opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Aalst. De heer A. Rüger kwam op den Waaldijk met zijn motorrywiel, doordat onverwachts eenige honden hem voor het wiel kwamen, zoodanig te vallen, dat hij een been brak. Beneden Langstraat De prijzen van vette varkens, biggen en kalveren zijn dalend. Men besteedt voor vette varkens 42 a 43 cent per pond schoongewogen, biggen f 42 f 44 per stuk, stierkalvererr f 42 a f 46 en koekalveren f 20 f 25 per stuk. Capelle. Heden Woensdag des avonds 7 uur, zal in de Ned. Herv. kerk alhier optreden Dr. Severyn uit Dordrecht. De afdeeiing Sprang-Capelie en omstreken van Volksonderwijs hield j.l. Don derdag des avonds 7 uur in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier haar eerste jaarvergadering. Nadat deze bijeenkomst door den Voor rijtuig aanbieden? haastte mijnheer de Kerlor zich haar toe te voegen. O, mijnheer de Kerlorik dank u het is zeer beleefdmaar ik zal u overlast aandoen. In 't minst niet, mevrouw, drong Carmen nader aan u bent dan wat spoediger in Recouvrance en Georges en ik kunnen u mogelijk met onxe zwakke hulp bijstaan in uw goed werk. Mevrouw Nerville putte zich uit in dankbetuigingen. Ik zal juffrouw de Penthoët uw wel willende woorden overbrengenzij zal er diep door getroffen zijn. Penhoët? riep Carmen verrast uit. Ja, hernam de notaris, mijn pupil heet Hélène de Penhoët. Hélène? vroeg Carmen, diep geroerd. Maar dat is waar ook, riep de heer Nerville uit, hoe kan ik zoo dom zijn U moet dat meisje gekend hebben bij de Zusters van Saint Joseph, hoewel er een klein verschil van leeftijd tusschen u beiden is. Is het werkelijk de kleine Hélène, waarover u spreekt? riep Carmen vol deernis uit. Herinnert u haar nog? Of ik mij haar nog herinner? Zij was mijn beste vriendinJa, zij is iets jonger dan ik, maar zij was zoo vlijtig en ik was dat zoo weinig, dat wij toch in dezelfde klasse zaten. Georges de Kerlor luisterde aandachtig toe. Het betrof hier een ongelukkig jong meisje, dat heldhaftig tegen het noodlot streed en dat uit een adellijk geslacht voortgesproten was; dit was voldoende zitter, den heer E. Colet, met een woord van welkom aan de aanwezigen geopend was, werden door den secretaris de notu len der vorige ledenvergadering voorge lezen, waarna de penningmeester verslag uitbracht omtrent zijn gehouden beheer. Hieruit bleek, dat, niettegenstaande de uit gaven in het 4e vereenigingsjaar zeer hoog geweest waren, de kas sloot met een batig saldo. Door een commissie, bestaande uit de heeren H. Spierings, J. Kraak en P. J. Sterrenburg, werden daarna de boeken van den penningmeester gecontroleerd en in orde bevonden. Vervolgens lais de secre taris" het jiarverslag der afdeeiing voor, waaruit bleek, dat reeds in het oprichtings jaar door de afdeeiing zeer nuttig werk verricht was en dat het aantal leden van 70 bij de oprichting gestegen was tot 443. Nadat door den voorzitter nog eenige mededeelingen betreffende de schoolkwestie en den naai en knipcursus gegeven waren, werd deze goedbezochte vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Eethen. Naar wy vernemen zal het fanfarecorps »Exelsior« te Genderen onlangs gecombineerd met het fanfarecorps Nooit gedacht« alhier een uitvoering geven op Zaterdag 8 Maart in de Openbare school te Eethen. Een afwisselend program be looft een gezelligen avond. Donateurs hebben vrijen toegang. Zie verder advertentie. Gameren. In verband met het af vloeiingssysteem, is met ingang van 4 Maart eervol ontslag verleend als kantoorhoudster bij den Post- en Telegraafdienst alhier, aan mej. E. J. van Wijnen - van Ooijen. 's Gravenmoer. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergadering der Antir. Kies- vereeniging Vreest God, eert den Koning® zijn de aftredende bestuursleden, de heeren C, Dekkers, P. van der Dussen en P. A. Verhagen, aller» herkozen. Op deze verga dering werden tevens door den secretaris en den penningmeester hunne jaarverslagen uitgebracht. Op Dinsdagavond 44 dezer zal de heer Dr. Kooien ten verzoeke van het bestuur der afdeeiing »Het Groene Kruis® in de zaal van den heer C. Blom alhier eene lezing houden over de Tuberculose bestrijding. Genderen. Op 42 en 43 Maart zal de Zangvereeniging ïPolyhymnia® alhier, een uitvoering geven. Op beide avonden zal worden opgevoerd sPapageno, Klucht spel in 4 bedrijven.® Gezien het succes der vorige uitvoe ring, twyfelen wij er niet aan of weder velen zullen deze uitvoeringen bijwonen. Ra&midonksveer. De knecht van bakker v. D. geraakte Vrijdagnamiddag met zijn fiets onder een auto. Deze ver nielde de fiets, terwijl de knecht slechts eenige verwondingen opliep. Naar wij vernemen wordt de be steller Stoffel eerlang naar het Dorp over geplaatst. De heer D. de Rooij werd gekozen tot lid van het Provinciaal Bestuur van den Chr. Nat. Werkm. Bond. Aan den heer Joh. v. Gent werd vergunning verleend tot oprichting van een slachtplaats in de Groote Kerkstraat. Gedurende de maand Februari werd aan het Rykspostkantoor alhier en de daar voor een Kerlor om op een kiesche, doch spoedige wijze zijne tusschenkomst te verleenen. Mevrouw Nerville maakte van dezen toevalligen samenloop van omstandig heden gebruik om haar welbespraakt heid aan den dag te leggen en een uit voerig verhaal te geven van de weder waardigheden der arme Hélène. Carmen hoorde met ontroering, welke vreeselijke beproevingen het ongelukkige meisje reeds doorstaan had op een leef tijd, waarop anderen^ slechts hoop en vreugd kennen. Kom, laten we gaan 1 zeide zij met drift tegen haar broeder, wij moeten Hélène gaan helpen. Na een haastig afscheid van den notaris genomen te hebben, stapten George en Carmen, vergezeld van mevrouw Nerville, in de victoria. Op 't oogenblik, dat het rijtuig afreed, kwam juffrouw de Sainclair met haar leerling terug. Jeanne Nerville was een lief, aanvallig meisje van acht jaar, Hoe speet het Mariana, dat zij geen minuut eerder gekomen was, voordat Georges en Carmen vertrokken waren. Zij had hem nog eenmaal in de oogen willen zien, dien man, dien zij zoo gaarne als heer en meester zou erkend hebben, en die haar fortuin en aanzien zou hebben geschonken. De victoria sloeg links af. Kijk, daar zit mama in het rijtuig merkte Jeanne op. Het was waar; Mariana had insgelijks mevrouw Nerville opgemerkt, die zich behaaglijk in de kussens vlijde. onder ressorteerende hulppostkantoren inge legd f 44 063.85 er» terugbetaald f 28494.52. Door de Landboowvereen. »Raams- donksveer® werd de levering van lijnkoek a f 44.60 opgedragen aan het Centraal Bureau te Rotterdam en die van zachte lijnkoek f 45.55 aan de firma Kuijzer eveneens te Rotterdam. Marktbericht: Tarwe 43 a f 43.50, Haver 40 f 40.50, Boonen f 47.50, Rogge f 40, Erwten f 24 en Hooi f 44. Gedurende de maand Februari pas seerden de Rolbrug in het geheel 1470 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen met een totaal inhoud var» 408786 ton. Naar aanleiding van Zacharia 14 vers 7 het laatste gedeelte verbond de ZeerEerw. heer Ds. Ewoldt gekomen van Zuid-Beijerland, zich aan de Herv. Gem. te Raamsdonk. Meer dan vol was het kerk gebouw. Aanwezig waren van de Ring broeders Ds. Anker, Ds. Jonkers, Ds. Meijer en Ds. Wolthring. Sleeuwijk. Door den raad der ge meente Gorinchem is besloten voor den nachtdienst Gorinchem—Sleeuwijk een motorboot aan te schtiïen. Aan de N.V. Scheepswerf Roorda is opgedragen een motorboot te maken. Dit zal zeer in het belang zijn van het reizend publiek, daar thans de overtocht by nacht per roeiboot geschiedde. Zaterdagavond had in café de Wed. P. Kooij de aangekondigde vergadering plaats van de NoordbrabantscheMaatschappij van Landbouw afd. Sleeuwijk, waarop de WelEd. heer F. C. Huijzer een lezing hield over »de suikercultuur en de verkoop der suikerbieten.® Op duidelijke wijze zette spr. uiteen de ontwikkelingsgang, die de suiker-verbouw en -industrie tot op der» huidigen dag hebben ondergaan. Eerst een luxe artikel, is het suikergebruik thans algemeen en het, is dus niet te verwonderen, dat na de invoering der suikerbiet, bij de steeds dringender wordende behoefte aan suiker, een zoeken gepaard ging naar een mangelwortel, die by een zoo groot mogelijk gewicht een zoo hoog mogelijk suikergehalte bezat. Als zoodanig kunnen genoemd worden de af stammelingen van de Wanzlebener suiker biet. Nu is het de groote vraag, hoe geniet de verbouwer de grootst mogelyke opbrengst per H.A. suikerbieten Onontbeerlijke voorwaarden hiertoe zijn het zaaien van een biet, die veredeld is op gewicht en gehalte, door op het gehalte te verkoopen, het scheppen van goede cultuursoorwaarden, als goede bemesting,' vooral chili verhoogt ook 't suikergehalte, doch laat de bietenverbouwer vooral het belangrijkste niet uit het oog verliezen, n.l. dat hy zijn bieten voor de hoogste prijs, op de beste leveringsvoorwaarden, dt« hij krjjgen kan, verkoopt. In verband hiermede becritiseerda spr. de werkwyze der vCentrale Suikermaat schappij® en bepleitte hy gezamenlijken verkoop. Door alle hierboven genoemde voorwaarden in acht te nemen en door coöperatie zal de beetwortelenverbouw volgens spr. een uiterst hoog rendemei t geven. Aan het einde dezer belangrijke rede kwam men overeen om Woensdagavond 5 Maart een vergadering bijeen te roepen van bietenverbouwers, ten einde te geraken Wat zou dat beteekenen vroeg Mariana zich verbaasd af. Gelukkig, dat mijn meesteres onder andere deugden ook die der spraakzaamheid en mede deelzaamheid bezitZij zal mij dat raadsel wel oplossen. Het jonge meisje was zoozeer in haar gedachten verdiept, dat haar leerling haar deed opmerken, dat zij het huis al voorbij waren geloopen. Toen eerst verwaardigde de gouver nante zich aan die hooggeroemde plichten te denken, die zij kort te voren met zooveel ophef verkondigd had. Zij zag op, juist toen Paul Vernier, haar redder, de straat afkwam en haar op de hoffelijkste wijze groette. Jeanne, die Mariana bij de hand hield, ging het huis binnen. Juffrouw de Sainclair antwoordde met een stijve hoofdbuiging op den groet van den jongen beeldhouwer, die haar met een oog vol droeven twijfel volgde, tot zij in het huis verdwenen was. V. Kostschoolvriendinnen. Het rijtuig van mijnheer de Kerlor was weldra in de rue Saint Donatien aangekomen en hield stil voor no. J0. Men was overeengekomen, dat alleen mevrouw Nerville en Carmen bij juffrouw de Penhoët zouden binnengaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2