Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden,, No. 4379. Woensdag 12 Maart 1924, FEUILLETON. „het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no, 19. Postrekening no 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers. 6 cent. Advertentiën' van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Belgische crisis is nog steeds niet opgelost. Theunis zet wel zijn onderhan delingen voort. De groote moeilijkheid bestaat in de verdeeling der portefeuilles onder de partyen, die de meerderheid zullen vormen, en daar zoowel de liberalen als de katholieken druk in de weer zijn om te beletten, dat de andere partij groote voordeelen uit den toestand trekt, wordt het vaak lastig den geschikten man te vinden. Zoo meenen reads de katholieken dat, indien buitenlandsche zaken, kunsten en wetenschappen, waarbij het openbaar onderwijs berust, en justitie aan liberalen zouden worden toevertrouwd, het aandeel der katholieken daar nooit tegen opwegen kan, daar deze drie departementen juist de belangrijkste zijn en er dus de meeste invloed van de partijen op kan uitgaan, temeer daar Theunis zelf door de liberalen is opgedrongen, buiten de partyen staat, en dus vanzelfsprekend niet heel sterk gekant kan zyn tegen den liberalen invloed. De strijd gaat vooral om de portefeuille van buitenlandsche zaken, die de katholieken opeischen en die Theunis reeds aan Hijmans had aangeboden, toen de delegatie van de katholieke Kamergroep Theunis in kennis stelde van den eisch der katholieken. Naar de Standaard thans mededeelt, zou Hijmans aan Theunis zyn opgedrongen. Om zich uit de moeilijkheid te redden, zou Theunis er nu aan denken om den liberalen minister van justitie, Masson, tevens vice-voorzitter van den ministerraad, met een andere portefeuille te belasten, en in zijn plaats een katholiek aan justitie te brengen. Van Vlaamsche en socialistische zijde wil men van Heijmans niet weten, en tevens neemt het verzet tegen een nieuwe combinatie-Theunis toe. De »Peuple« en de »Standaard« drukken in groote letters een bericht af, waaruit blijkt, dat de frank is gaan stijgen zoodra Theunis was gevallen en steeds beter is geworden zoolang er van Theunis als kabinetsformateur geen sprake was, doch dat hij weer is gaan zakken, toen bleek dat de oud-premier de nieuwe regeering zou vormen. De laatste berichten melden, dat het Belgische ministerie als gevormd kan worden beschouwd. De verdeeling der portefeuilles is als volgt Minister-president en minister van finan ciën Theunis; koloniën Carton de Wiart 10 Ja, vroegersprak Hélène. En in dit enkele woord legde zij zulk een innige smart, dat beiden, Georges en Carmen, haar de hand drukten. Deze handdruk was een zwijgende eerbiediging van Hélène's smart. Rij duidde ook aan, dat het uur van scheiden gekomen was. Er viel niets meer te zeggen. Men moest zich onderwerpen aan de beschik kingen der Voorzienigheid, die ieders bestemming in dit leven regelt. Het rijtuig was uit de Cours d'Ajot teruggekomen. Toussaint wachtte op den bok zijn meester en meesteres af. Men kan begrijpen, dat de verschijning van de victoria niet weinig opschudding in de rueSaint-Donatien veroorzaakt had. De nieuwsgierigheid van de strijkster, juffrouw Rozen, werd in hooge mate opgewekt, toen zij haar klant, mevrouw Nerville, in zulk voornaam gezelschap zag. Kijk eens, wat een deftigheid bij juffrouw sde Penhoët, zeide Marik... Zoo'n mooie koets mankeerde haar net nog, om de menschen de oogen uit te steken. Als jij daarin zat, zou je ook niet veel om de arme menschen geven, ant- nijverheid Tschoffen, spoorwegen Neujean justitie Masson, economische zaken Van de Vijvere binnenlandsche zaken Poullet kunsten en wetenschappen Nolflandbouw Ruzette buitenlandsche zaken Hijmans nationale verdediging Forthomme. De Turksche Nationale Vergadering te Angora heeft besloten tot afzetting van den Kalief en de opheffing van het Kali faat. Aan het besluit is onmiddellijk uit voering gegeven ook. De Kalief kreeg bevel Konstantinopel en het Turksche ge bied te verlaten hij is reeds in Zwitser land aangekomen en al zijn familieleden zullen hem moeten volgen of zijn hem reeds voorgegaan. Geen afstammelingen uit het huis van Ottoman zullen in Turkije mogen blijven. De Turksche republiek moet beveiligd zijn tegen mogelijke pogingen van de leden der oude dynastie om de ver loren macht te herwinnen. In zooverre is de afzetting van den Kalief, Abdoel Majid, en zijn verbanning met heel zijn familie slechts de voortzetting van het werk, dat aanvang November 1922 begon, toen de Turksche republiek werd uitgeroepen, sultan Mehmed werd afgezet en de macht en bevoegdheden van den sultan in handen werden gelegd van de Nationale Vergade ring. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- pillen. Zij zijn het zacht werkende laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogist zaken. BUITENLAND. Ernstig mijnongeluk in de Vereen. Staten Reuter seint uit Salt Lake City, d.d. 8 Maart Er moeten 175 mijnwerkers opgesloten zyn tengevolge van een ontploffing in een steenkolenmijn. Men vreest, dat zij allen door de ontploffing zullen zijn omgekomen of gestikt zijn. Een doode aan het stuurrad. Te Littry bij Caen heeft zich een wel heel bijzonder ongeval voorgedaan. Een winkelier had zich juist achter het stuur woordde Yvonne. Carmen en Georges stapten in het rijtuig en reden naar het kasteel van Kerlor terug. Mevrouw Nerville was zeer opgewon den uit Recouvrance teruggekomen. Zij wilde dadelijk haar man spreken, want zij had hem iets mede te deelen, waarin hij zeer veel belang zou stellen. Mariana werd op onaangename wijze uit haar zoete droomerijen opgeschrikt, toen zij de notarisvrouw zoo onver wachts zag terugkeeren. Is de notaris niet thuis vroeg de laatste. Papa is op zijn kantoor, zeide Jeanne. Ik moet hem dadelijk spreken, zeide mevrouw Nerville. En zich tot Mariana wendend Juffrouw de Sainclair, zoudt u zoo beleefd willen zijn even door de spreek buis te roepen? Het trotsche meisje beet zich op de lippen. Niet alleen, dat mevrouw Nerville haar niet ophelderde, waarom zij met Georges en Carmen medegereden was, maar met in 't oog vallende onwellevend heid behandelde zij de gouvernante als een dienstbode. Mariana moet evenwel gehoorzamen, hoewel zij innerlijk van woede kookte. De heer Nerville verscheen oogenblik- kelijk, en de twee echtgenooten bleven alleen. Wel, liefste, vroeg de notaris, is er van zijn bestelauto gezet, toen hy dood achterover zakte tengevolge van hartver lamming. Zijn voet drukte intusschen op het gaspedaal en de auto zette zich on- bestuurd in beweging. Gelukkig botste het vehikel spoedig op den muur van een huis. De auto was stuk en er was een gat in den muur, doch menschenlevens had het ongeval niet gekost. Veelbelovende knapen. Te Glasgow hadden zich een tweetal jongens voor den strafrechter te verant woorden wegens een niet-alledaagsch feit. De veelbelovende knapen hadden namelijk gepoogl, brand in een cinema te stichten. Toen er een voorstelling in het gebouw gegeven werd, hadden zij namelijk benzine op den vloer gesprenkeld en deze in brand gestoken. Er ontstond een paniek, waarbij gelukkig niemand werd verwond. lersche officieren gearresteerd. De regeering van den lerschen vrijstaat heeft last gegeven, twee hooggeplaatste officieren generaal-majoor Tobin en kolonel Balton, te arresteeren. Zij worden be schuldigd van muiterij. De détails van de aanklacht zijn niet overtuigend. Aardschokken. Een korte maar hevige aardschok is Vrijdag te Alfreton en andere plaatsen van Derbyshire waargenomen. De schok was tot Nottingham voelbaar en deed de verschrikte inwoners de straten op ijlen. Meer aardtrillingen werden waargenomen in Nottinghamshire. Een schoorsteenpijp stortte te Sutton-in-Ashfield neer. Luchtoninibusscn te Home. Teneinde den toenemender) verkeers moeilijkheden te Rome eenigszins tegemoet te komen heeft de secretaris-generaal der Italiaansche veikeersmaatschappij Biraghi een plan uitgewerkt, dat een luchtomni- bussendienst omvat. Biraghi wil een soort kleine luchtschepen ingevoerd zien, welke niet te hoog rijden. De platte daken die zeer veel Romeinsche huizen bezitten zijn volgens hem geschikte landingsplaatsen, welke door liften gemakkelijk bereikbaar moeten gemaakt worden. Voor een ondergrondschen spoorweg komt Rome in verband met zijn heuvelacntigen nieuws De heer en mevrouw Nerville bewaar den steeds een zekere voorname deftig heid in het bijzijn van vreemden, doch zoodra zij met hun beijAen alleen waren, onderhielden zij zich op een jovialen en gemeenzamen toon, want, hoewel hun eerste jeugd voorbij was, beminden zij elkaar nog als jonggehuwden. Met een woordenrijkheid en een vol ledige opsomming van bijzonderheden, welke haar geheugen alle eer aandeed, stelde mevrovw Nerville haar echtgenoot op de hoogte van wat er gebeurd was. Wat zeg je nu hiervan, Sylvestre vroeg zij aan het slot van haar verhaal. Dat juffrouw de Penhoët's toekomst nu verzekerd is antwoordde hij. Dat dacht ik ook al, maar je weet, dat het goede kind niets van haar trots verloren heeft en geen enkelen dienst wil aannemen. Dat is waar. Ik heb haar ook al op de meest kiesche wijze, mijne hulp aan geboden, maar zij heeft mij, hoewel hoogst erkentelijk op zoo stellige wijze voor mijn aanbod bedankt, dat ik niet verder heb durven aandringen. Toch geloof ik, dat zij het vriendelijk aanbod van juffrouw de Kerlor ten slotte wel zal aannemen. Denk je dat Ja, maar niet dan na lang geaarzeld en met haar trots gestreden te hebben. En wat zullen wij in dit geval doen Wij moeten vóór alles zorgen, dat ze vooreerst aan niet3 gebrek heeft. Daar heb je gelijk in, Elvire. Je moet haar morgen weer gaan be grond en slechte fundeering van de huizen niet in aanmerking, terwijl anderzijds de vele nauwe en bochtige straten voor een uitbreiding van het straatverkeer een ernstige belemmering vormen. MIJNHARDTs Staal-Tabletten Maag-Tabletten Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten Hoofdpijn Tabletten Bij Apoth. en Drogisten. 90ct 75ct 75cfc 60ct 60ct BINNENLAND. Iuraliditeitswet. Op 1 Februari 1924 waren 4744 ver zekerden in het genot eener invaliditeits- rente en 3,378 verzekerden in het genot eener ouderdomsrente. Het aantal toege kende weduwenrente bedroeg 3.038, terwijl in 5.151 gevallen aan kinderen van een overleden verzekerde weezenrente werd toegekend. 9.177 verzekerden genoten tot dien datum geneeskundige behandeling of verpleging voor -rekening van het Invaliditeitsfonds, terwyl iq 1.075 gevallen observatie niet of nog niet door behandeling of verpleging werd gevolgd. Wijziging Arbeidswet. Naar het »Centr.« verneemt is weldra een wijziging van de Arbridswet te ver-, wachten, waardoor de bezwaren van de bakkers zullen worden oudervangen. Jacht en Yisscliery. Groote jachtakten. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant is bijschrijven van 6 Maart aan de Burgemeesters in die provincie verzocht de door den Commissaris afgegeven jachtakten voor den dienst 1923-'24 tot 30 Juni 1924 te bevestigen. Deze behoeven dus niet evenals de buiten gewone machtigingen aan den minister te worden opgezonden. Jlulo-diplouia; Voor het dezen zomer te houden examen ter verkrijging van het Mulo-diploma hebben zich 4200 candidaten aangegeven. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 3500, zoeken. Welke reden zal ik haar voor mijn be zoek opgeven O, wij zullen wel iets bedenken. Als juffrouw de Penhoët je vertelt, dat zij het aanbod van jufirouw de Ker lor aangenomen heeft, is je taak afge- loopen, In elk geval zal zij wel van den graaf en zijn zuster spreken, omdat ik ze bij haar gebracht heb. Dat is waar. En als juffrouw Hélène besluiteloos schijnt moet je niet aarzelen, maar da delijk handelen. Maar wat moet ik doen Ze weigert alle stoffelijke hulp. Daar zullen wij wel iets op vinden. Het is een ernstig geval. De notaris en zijn vrouw begonnen samen te overleggen, doch de avoad was verstreken, zonder dat zij er in geslaagd waren een goed plan te bedenken. Eindelijk, toen het tijd was om zich ter ruste te begeven, zeide de notaris tot zijn vrouw Ik heb iets gevonden VII. De „Slak" en zijn bekwaamheden Men hoorde het klinken van een paar glazen. Daar ga je, Zèphyrine 1 Santé Eusèbe. Hè, dat valt er lekker in. En de gezellin van Eusèbe wreef zich behaaglijk over de maag. Een eude moordzaak. Vrijdag werd te Assen gevankelijk binnengebracht L. P., gearresteerd bij zyn schoonouders te Zuidwolde in verband met een moord, gepleegd in den nacht van 2 op 3 September 1909, op den 60-jarigen Hendrik Bakker, zyn 35 jarige huishoudster Hendrikje en den jeugdigen schaapsherder Jan Winters. Omtrent dezen moord brengt de »Tel.< het volgende in herinnering De 60-jarige Hendrik Bakker, schapen koopman, werd 3 September 1909 in zijn huis gevonden met afgesneden hals. Ook zijn 35-jarige huishoudster, Hendrika Bierman, was op deze wijze om het leven gebracht, Het 17-jarige knechtje, Jan Winters, werd doodgeslagen in een sloot gevonden. Waarschijnlijk heeft de knaap willen vluchten. De dader, of daders, hadden zeker ge weten, dat Bakker, die daags te voren op de Meppeler markt 60 schapen had verkocht, geld in zyn woning had. De geldkist was opengebroken gevonden en het geld gestolen. Eenige dagen na den moord werden als de vermoedelijke daders gearresteerd P. B. en E. T. E. T. had een afspraak met den vermoorde gemaakt om 's nachts naar Emmen te gaan. Hij was thuis gekomen en had aan zyn vrouw verteld, dat hij by Bakker geen gehoor kon krjjgen en dat hy nu alleen naar Emmen ging. Het was bekend, dat de beide verdachten elkaar wel kendenB. had vroeger ook te Koekange gewoond. Beide gearresteerden werden later op vrije voeten gesteld, zulks in verband met de arrestatie van de gebroeders Bakker, zoons van den verslagene. In verband met deze zaak werden nog verschillende andere personen gearresteerd, doch naderhand, bij gebrek aan bewija, wederom op vrije voeten gesteld. o De moord te Hrboirt. Zaterdagmorgen had onder groote be langstelling de teraardebestelling plaats van den zoo jammerlijk om het leven gekomen Frans Brekelmans. De sectie op het lijk is verricht door de doktoren Mettrop uit Den Bosch en Van Oirschot uit Helvoirt en heeft uitge wezen dat den verslagene drie slagen zijn toegebracht. De verdachte Boom uit Vlijmen houdt vol, dat hij niet schuldig is aan deze mis daad. Het was tien uur in den morgenhet paar was niet opgestaan zij hadden den tijd om uit te slapen. De „Slak" en Zèphyrine ontnuchter den zich met een paar flinke slokken cider-brandewijn. Je bent van morgen, geloof ik, goed te spreken, zei Eusèbe, een vroolijk ge zicht trekkende. Ik heb er anders niet veel reden toe, bromde de somnambule. Die zuster Kaartlegster van jou is ook niet scheutig. Ze stuurt je geen cent. Neenze schuift niet veel af. Maar ze heeft er reden toe. Lees maar. Eusèbe las voor de tweede maal den brief, dien ze 's ochtends ontvangen had den en die gezonden was door Rose Foi- loux aan Zèphyrine, poste restante te Brest. Twee gedeelten vooral boezem den hem belang in. „Als je nu getrouw was, schreef Rose, zou je mijn hulp niet meer noodig heb ben. Maar je moest nu toch ook je brood kunnen verdienen met het vak, dat ik je geleerd heb. Ik zelf heb een schep onkosten gehad aan mijn zaakje in de Trois-Ceuronnes. Je zou den boel niet meer herkennen, als je kwam kijken. Ik heb alles laten opknappen. En al die karweitjes hebben me zooveel geld gekost, dat ik nu be droefd slecht bij kas ben." En wij dan, riep Zèphyrine, wij zitten op zwart zaad. De „Slak" las voort „En dan gaat het met Claudinet ook niet voor den wind. Zijn kinkhoest is nu bronchitis geworden. En ik raak MEIIWSILAB voor het Land van Heusden en AltenaJeLangstrast en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1