Vragen op rechtskundig gebied PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Heden Woensdagavond om half zeven, hoopt in de Geref. kerk alhier voor te gaan in het Biduur voor het ge was, de WelEerw. heer Ds. J. v. d. Meulen van Hertogenbosch. Almkerk. In de j.I. gehouden ver gadering v. d. Burgerwacht alhier, worden tot Bestuursleden herkozen, de heeren P. L. Koekkoek en P. v. d. Wal. Naar wij vernemen heeft de Mini ster van Oorlog vergunning verleend aan de Burgerwachten in het Land van Heus- den en Altena, tot het aanleggen van een scherpschietbaan op het fort Altena* te Ippelschendijk (gem. Almkerk). Aalbnrg. Vrijdagmiddag j.I. had naby de kerk alhier een botsing plaats tusschen een vrachtauto van de N.V. »de Bomme- lerwaard« te Ammerzoden en een autobus van den ondernemer G. Garstman alhier. Beide auto's werden aanzienlijk beschadigd, doch konden op eigen* kracht nog huis waarts keeren. De oorzaak van de aan rijding is, dat de bestuurder der vracht auto, niet met den weg bekend zijnde, te weinig uitweek. De autobus kon Zater dag den dienst evenwel waarnemen. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is niet veel vertier en de geheele stemming is flauw. Men besteedt voor het goede handelshooi f 15 f 16 en voor het stroo f 9 A f 10, alles per 500 K.G., vrij in de pers. De weilanden liggen er in tegenstelling met het voorgaande jaar nog dor en kaal bij. Capelle. De keuring *an springstieren uit deze gemeente zal gehouden worden te Waalwijk op 24 Maart e.k. des voormid- te tien uur. De landbouwer M. R. aan den Winterdjjk alhier vond vorige week een beste melkkoe dood in den stal liggen. Het vleesch werd voor de consumptie af gekeurd. Gedurende de maand Februari werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppost kantoor alhier ingelegd f 5393.84 en terug betaald f 3531 57. Het aantal inlagen bedroeg 59, dat der terugbetalingen 17. Er werden 42 telegrammen behandeld, waarvan 21 verzonden en 21 ontvangen, terwijl 225 telefoongesprekken gevoerd werden, waaronder 29 celgesprekken, be nevens 5 telefoonoproepberichten. Heden Woensdag 12 dezer zal de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel alhier haar jaarvergadering houden in het vergader lokaal aan de O. L. school in de Nieuw- straat. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. aan den Loorischendijk Ds. Schimmel te Jaarsveld. Gorinchem. Op de Vrijdag 7 Maart alhier gehouden paardenmarkt waren aan gevoerd 451 paarden, hitten en veulens. Er werd besteed voor luxe paarden f 400 600, werkpaarden f 250500, 2£ jarige ook al meer en meer aan het hoesten. Je kunt begrijpen, wat een geld er aan dokter en apotheker heengaat Hier werd de lezing gestoord. Kan ik binnenkomen klonk het in het platste Bretonische dialect. Dat zie je wel, antwoordde Zéphyrine bits, je hebt immers toch niet geklopt. Baas Plabennec, de kastelein uit de herberg „de Vroolijke Matroos een man met een rood, opgeblazen gezicht en stoppelige, zware wenkbrauwen, kwam binnen en antwoordde De sleutel zat er van buiten op. Ja, wij zijn niet bang voor dieven, hernam de „Slak" en toen den herber gier op een familiaren toon toesprekende Wat wou je van ons hebben, oudje? Baas Plabennec haalde een papiertje uit zijn zak en antwoordde Ik heb hier je rekeningetje. Zéphyrine trok een zuur gezicht. En- sébe liet zich niet van zijn stuk brengen en riep Mijn goede vriend, bij ons is het de gewoonte om bij het weggaan te betalen. Ja, zeide Plabennec, maar de rekening is al aardig opgeloopen behalve je eigen logies komt er nog het paard bij. Waar zie je ons eigenlijk voor aan? riep de „Slak", Denk je, dat we geen geld hebben? De herbergier mompelde verlegen eenige verontschuldigingen, maar Eusébe viel hem in de rede Kort en goed. Je zit in verlegenheid. De zaken gaan niet goed. Nou, dat ver wondert me niks, als je je beste klanten zoo behandelt. Wat krijg je van me? paarden f300450, l|-jarig f200—350, slachtpaarden f50150, veulens f50 150, hitten f150375. Zeer vele hande laren, waarbij verscheidene Duitsche en Belgische, waren op deze maikt aanwezig. De handel was zóó levendig, dat het grootste deel van het aangevoerde in andere handen overging. 's Gravenmoer. De door Dr. Kooien te houden lezing met lichtbeelden voor het Groene Kruis zal niet Dinsdag, maar Woens dagavond dezer week worden gehouden. Donderdagavond zal Ds. H. G. de Jonge in de Geref. kerk alhier voorgaan in een biduur voor het gewas. De heer J. Wagemakers alhier, heeft eene auto aangeschaft voor personen vervoer, bijzonder van gezelschappen. Land van Altena. De prijs der vette varkens was in de afgelooperi week weder stijgende. Men besteedde voor zware 36 37 ct., voor lichtere soorten 3334 ct. per pond levend gewicht. Meeuwen Door de leden van de ver schillende Dames-comité voor de te houden Bazar ten bate van het Groene Kruis werd in een vereenigde vergadering, onder Voor zitterschap van den heer J. v. Campen, besloten de Bazar te houden op 6, 7 en 8 Mei a.s. Tevens werd bij meerderheid van stem men besloten de Bazar te houden te Meeu wen in de groote autogarage van de A l.a.d. Zondagavond j.I. heeft hier een treurig geval plaats gevonden. Toen de echtgenoote van B. alhier 's avonds uit de kerk thuis kwam vond zij haar man niet in de woning. Bij de buren werd geinformeerd doch ook daar was hij niet. Inmiddels was men aan het zoe ken gegaan en vond men tenslotte B. han gende met een touw om den hals in een nabij de woning staanden boom. De dood was reeds ingetreden.' Omtrent de reden van deze trenrige daad tast men geheel in het duister. Nederbemert De keuring voor stieren zal alhier gehouden worden op Vrijdag 21 Maart des voormiddags te 9.30 uur. Zaterdag lag aan het Eiland de Motorschipper van der Heiden uit Haar steeg, een partij boomen te laden. Bij het overlieren van een grooten boom brak de mast. Gelukkig hadden hierbij geen per soonlijke ongelukken plaats. Oudendijk. Wanneer het muziekge zelschap »Kunst na Strijddir. de heer C. van Dijk, een uitvoering geeft, dan is haar succes haast verzekerd. Dit komt waarschijnlijk doordat de bevolking gaarne komt luisteren naar de forsche tonen van een marseh en geniet bij de pakkende melodiën eener overture. Zaterdagavond hebben wij weder kunnen zien, hoe een talrijk publiek zich den ge- heelen avond op gepaste wijze wist te ver maken genoot hij het muzikale gedeelte, maar uitbundig lachte bij menigen raken zet, uit voordracht of samenspraak. De muzieknummers werden ver 't al gemeen zeer aardig vertolkt, er schijnt onder de bekwame leiding van den heer van Dijk, steeds ijverig gestudeerd te worden. Ook de samenspraken werden vlot ge speeld, laten de heeren echter in 't oog houden, dat hoe zeer het gewenscht is, vrijmoedig zich op de planken te bewegen, Ensèbe zag de rekening in Acht-en-dertig francs. Ik zal dat zaakje even uit de wereld helpenMaar we gaan dadelijk verkassen. En met een zwierig gebaar: Heb je terug van een bankje van vijf honderd De sluwe vogel haalde uit zijn zak een vettige portefeuille en nam den schijn aan van ze open te maken. Plabennec antwoordde verbluft: Drommels, neen 1 Zooveel heb ik niet terug. Dan moet je wachten, zeide Zéphyrine, tot we gewisseld hebben. De kastelein mompelde eenige veront schuldigingen. Ja, 't is goed 1 riep de Slak". Doe de deur nou maar dicht En maak het ontbijt klaar en denk er om, dat Tropp- man beslagen moet worden. Plabennec verdween, terwijl zijn ge zicht wat minder zuur stond dan straks. Eusèbe en Zéphyrine hadden na het nachtelijk avontuur in het bosch van Kernies, hun intrek genomen in een her berg in Recouvrance. Hun paard was kreupel, en hun kas was leeg, dat ze wegens de onkosten hun tentjes niet eens op een der pleinen hadden kunnen opslaan. Het paar was in de rue Saint-Donatien aangeland, waar niets dan nette, fraaie huizen stonden, met uitzondering van no. 9, waarin Zéphyrine en Eusèbe na tuurlijk juist hun intrek genomen had den. Zij hadden er een kamer op de derde verdieping betrokken. dit nimmer mag overslaan tot ruwheid. Op verzoek zongen de dames van Dijk en Dekker een paar aardige liedjes. Onder hoorbare stilte vertolkte eerstgenoemde, met hare begaafde sopraanstem een lied, dat vele hoorders onder den indruk bracht en haar met een luid applaus beloonde. Ook juffrouw Dekker als 2e sopraan, zong eveneens niet onaardig. Even voor middernacht, toen het pro gramma was afgewerkt, sloot de Voorz, de heer Verschoor onder dank aan publiek voor de trouwe opkomst en aan de ge noemde dames voor hare medewerking, deze goed geslaagde uitvoering. Ra&msdonksveer. Tot dusver werd in 1924 door de leden van het Groene Kruis f 1147.35 gecontribueerd, een aan merkelijk bedrag, lettende op den slechten economischen toestand ook alhier. De heer C. S, kreeg een weg springend stuk staal in een zijner beenen. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Marktbericht: Tarwe f 13 a f 13.50; Haver f 10 a f 10.25 Hooi f 15 Stroo f 8 a f 8 50. Bij de Brigade der Marechaussées alhier werd dhr. Bastings van de Brigade te Kaatsheuvel ingedeeld. De collecte voor het Leerstoelfonds van den Ger. Bond bracht f 151,25 op. Sprang. Mej. M. Bokhout, onderwij zeres aan de Chr. School alhier, is in ge lijke betrekking benoemd te Velseroord. De heer G. alhier'werd te Almkerk met z'n auto door een -passeerende auto aangereden. De auto beliep nogal eenige schade. Persoonlijk kwam hij met den schrik vrij. Onderwijl de landbouwerszoon A. T. zich in het varkenshok bevond, werd hij door één der varkens aangevallen, welke hem een stuk vleesch uit zijn zitvlak scheurde. Door den onmiddellijk ontboden geneesheer, Dr. J. v. d. M., werden de wonden toegenaaid A.s. Maandag zal voor de Chr. Besturenbond alhier in openb. vergadering optreden de Heer Wetselaar uit Dordrecht. Maandagavond 1.1. gaf het Chr. Mannenkoor Volharding* in het Geref. Kerkgebouw haar 1ste uitvoering. Na opening door den Voorzitter, dhr. C. Klootwijk, werd het flink verzorgde programma op zeer verdiensielijke wijze uitgevoerd. Een woord van dank aan den directeur, de heer J. Nelis en den accom- pagnateur L. Both, is niet misplaatst. ,^Ook het vioolspel van den heer P. de L'gt viel zeer in den smaak en verhoogde het gezellige van den ayond. Yeen. Bij de Vrijdag gehouden ver huring van Weilanden, toebehoorende aan d« Diaconie en de Ned. Herv. Kerk, was nog al animo. De prijzen gingen dan ook veel hooger als werd verwacht. De op brengst voor de Diaconie was circa f 60. hooger en die van de Ned. Herv. Kerk circa f 100.lage»". Donderdagavond gaf de Gem. Zang- vereeniging »T.O.G.I.D.O.«, in de zaal van den heer J., onder leiding van haren directeur de heer C. de Kemp te Heusden, hare eerste uitvoering. De opkomst was talrijk want ruim 200 toehoorders waren Het was een kroeg met een uithang bord van geschilderd blik, dat met alle winden heen en weer bengelde, en waar op in ruwen trant een matroos afgebeeld stond, die een pijp in de eene en een glas in de andere hand hield. Het was vroeger een welbeklante herberg geweest, maar die onder den tegenwoordigen eigenaar, een sukkel van een kastelein, in verval geraakt was. We zullen er vandoor moeten, riep Zéphyrine. Of, we moeten vóór vanavond nog een zaakje kunnen doen. Ik moest er niet aan denken, dat we ons dat buitenkansje in het bosch van Kernies hebben laten ontglippen. Daar moet ik niets van hebben. Mijn ribben doen er pijn van. De vagebond wreef zich over den rug. Maar met die zuster van jou schiet je ook niet veel op. Als ze ons nou een kleinigheid gestuurd had, dan hadden we ons hieruit de klem kunnen helpen. De somnambule antwoordde Ja, maar jij bent ook wat te veel op je gemak gesteld. Je leidt hier een lui, gemakkelijk leventje, alsof we al van onze rente konden leven. In maak plannetjes, kindlief. Je hadt toch wel met je scharenslij perswagen den boer op kunnen gaan. Eusêben Rouillard, meer algemeen bekend onder den naam van de „Slak", had een doeltreffend middel om zich bekend te maken met de huizen, waarin hij plan had zijn slag slaan. Onder den schijn van scharen en mes sen te slijpen, nam hij nauwkeurig de aanwezig. Het aanwezige publiek heeft ruim genoten, zoowel van de zang als van de voordrachten De leden hadden vooral veel succes met de nummers 7 en 14. De voordrachten ter afwisseling voorge dragen, ze deden h«t publiek schateren van het lachen en we mogen constateeren, dat de verschillende rollen in goede handen waren. Het korte bestaan in aanmerking geno men (dit is circa 4 maanden) dan mag men den heer de Kemp feliciteeren met het succes, dat hij met deze vereeniging bij hat eerste optreden heeft gehad. Een woord van dank voor den gezelligen avond aan >T.O G.I.D.O.* en den heer Krop voor zijn degelijk accompagnement is zeker niet misplaatst en we zijn er zeker van, dat bij de zelfde ambitie, die thans onder de leden heerscht, deze vereeniging onder zulke leiding een goede toekomst tegemoet gaat. Naar wij vernemen wordt de uitvoering, Donderdag 13 Maart door het Strijkensemble v. d. Akker uit Den Bosch te geven, mede-opgeluisterd door de Wou- drichemsche Tooneelvereeniging. Behalve voor donateurs van de Fanfare Wilhelmina« alhier, is deze uitvoering ook toegankelijk voor niet-donateurs, tegen betaling van een klein entree. Wijk. Op de vorige week gehouden weiland verpachtingen waren de pry zen ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. De door het bestuur der Ned. Herv. kerk alhier gehouden collecte ten behoeve van de Armenzorg heeft opgebracht een bedrag van ruim f 300. Deze week heeft zich onder het vee van den koopman v. L. «en geval van mond en klauwzeer voorgedaan. Waspik. De handel in paarden wordt nog steeds drukker, de prijzen stijgen en loopenJ voer 4 jarige luxe paarden tot f 625.—. De prijs der jonge biggen is lager dan het vorig jaar in deze maand, voor zes weeksche betaalt men f 13.50. Ofschoon de aardappelen nog duur zij» is de prijs dalende men besteedt echter nog f 6.per H.L voor beste kleisoorten. Van de werf der N V. Scheaps- bouwverven v.h. P. en A. Ruijtenberg werd met goad gevolg te water gelaten het sleapschip »Cor« met een laadvermogen van 550 ton, in aanbouw voor den Heer Joh. de Roon te Heumen. De kiel zal worden gelegd voor een kanaalschip groot 815 ton, voor rekening van den Heer J. Haarsma te Waspik. Waalwijk. Aan da Universiteit te Groningen promoveerde op een proefschrift getiteld »Le Spinozisme de Maeterlinck* tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer B. Timmermans, geboren te Waalwijk. Zaltbommel. In de Vrijdag j.I. alhier gehouden vergadering van het Genootschap van Gemeente-Secretarissen in de Bommeler- waard en omstreken werden de heeren Louis H. Jansen te Rossum, W. van Voorthuizen te Kerkwijk en Joh. van Arkel te Haaften by acclamatie respectievelijk herkozen als voorzitter, secretaris en bestuurs lid van genaemde veraeniging. inrichting van de huizen op en nam hij afdrukken van de sloten der voordeuren, zonder dat iemand er erg in had. Als de bewoners bestolen waren had den zij nooit vermoeden op den scharen slijpers. Wel zag hij er als een vage bond uit, maar hij had immers een kleine, doch eerlijke kostwinning en was altijd goed gehumeurd en vol grappen tegenover zijn klanten. De „Slak" had een slijpsteen voor grof werk en een voor fijn werk, die hij op zijn toestel, naar gelang van de be hoefte door een groot trapwiel in bewe ging bracht. Een regen van vonken spatte van den draaienden slijpsteen af, als de scharenslijper aan het werk was, tot groot vermaak van de straatjeugd, die in elk dorp den rondtrekkenden marskramer omringde. Sedert verscheidene weken had Eu sèbe het werk er aan gegeven. Zijn eer zucht was opgewekt geworden door het vooruitzicht, binnen een niet al te lan gen tijd het kapitaaltje van Rose Fouil- loux in te palmen en hij had er genoeg van, om op de lands wegen zijn nederig beroep van scharenslijper uit te oefenen. Hij wilde een mijnheer" worden. Ik heb geen lust in de zaak, als ik geen geld op zak heb, antwoordde Eu sèbe, geeuwend. Dat komt, omdat je loopt te luieren in plaats van te draaien. Houd je nou op? riep Eusèbe op dreigenden toon. Zéphyrine toonde echter in het minst geen vrees; zij stelde zich zelfs in pos tuur, alsof zij den eersten slag wou toe- Een vader, oud in de zeventig jaren vvoont met zijn zoon van in de dert'g jaren alleen. Nu kan de vader de kost niet rtieer verdienen en zijn zoon is ongeschikt vooi alle werk. Nu zou hij graag onder steuning genieten, moet de gemeente deze personen onderhouden, zoo ja, tot wien n'oet hy zich vervoegen en hoeveel kan het bedragen M. j niirWi Va ïer 'S stell,ë in het genot eener Nat? rTente Van f3-00 Per w*>k. *en y' J'S ZU'ks niet 8enof8 om roet °0nue ^en kost niet kan verdienen, e even. Ondersteuning kan nu ge- la/^' ,aan eene kerkelijke instelling we i a igheid van de gezin'te, waartoe er of zoon behooren. Kan deze niet e pen of helpt zij niet voldoende dan kan u p gevraagd worden aan het Burgerlijk Armbestuur en bestaat er geen Burgerlijk 'robestuur in de gemeente dan aan het Gemeentebestuur. Wordt nu door het Burgerlijk Armbestuur of het Gemeente bestuur ondersteuning geweigerd met de kenlijke bedoeling om een arme van onder steuning uit te sluiten op gronden, niet overeenkomende met de bestemming van de burgerlijke armenverzorging, dan kan door de Koningin worden beslist, dat onder steuning moet worden toegekend. De arme kan zelf de aandacht van de Koningin op het geval vestigen, maar anderen kunnen het ook doen. Nu de nieuwe jachtwet in werking is getreden, heeft daarmede de huurder van grond het jachtrecht gekregen, ook wanneer de huur reeds vroeger is aangegaan en de eigenaar van den grond eerder van zijn recht afstand deed. Volgens de nieuwe Jachtwet is de pachter van den grond tot het genot der jacht gerechtigd, ten ware het genot van de jacht by de overeenkomst dar pacht, werd voorbehouden. Blijkens uwe vraag is de huurovereenkomst betreffende den grond, waarbij de eigenaar aan den huurder af stand deed van zijn jachtrecht, aangegaan vóór de in werking treding der nieuwe Jachtwet. Ook onder de nieuwe wet be houdt nu de huurder het jachtrecht tot afloop van den loopenden huurtermijn. 9 Januari 1923 is de kostwinner over leden, waarvoor van den beginne af tot zijn overlijden steeds is geplakt. Heeft nu de weduwe daarvan recht op weduwen- reato en ook op de uitkeerlng van f 100. ineens en waar kan zij zich het best ver voegen Zijn renteboekje «n -kaart is direct bij zyn overlijden opgezonden naar den Raad van Arbeid te Tilburg. H. B. Voorjaar 1923, had een mishandeling plaats op eigen erf. Tegen den dader is toen door den gemeente-veldwachter proces verbaal opgemaakt. Tot heden is hiervan niets gehoord. Hoe moet ik handelen om tot vervolging te komen. P. W. brengen. De „Slak" toomde zijn drift in. Wre velig ging hij voort Jelui, vrouwen, kunnen iemand nooit begrijpen. Wat? Begrijpen? Denk je, dat ik je niet in de gaten heb Je staat maar den heelen dag voor het raam oogjes te geven aan die strijksters aan den over kant. Hij knipte met zijn kleine, sluwe oog jes en begon te lachen. Nu ja, wat voor kwaad steekt daarin We zijn zoo wat van hetzelfde slag. Zij maken het linnengoed glad en ik in de messen en scharen. Zij werken met het strijkijzer en ik met het staal. Zij zien er frisch uit en mijn tronie is ook nog fleurig genoeg. Loop heenriep het zware vrouw- mensch uit, heb je je dan nooit in den spiegel bekeken Dan heb jij zeker je smaak oneer aan gedaan, Zéphyriné, toen je het met mij aangelegd hebt. Met dat al, heb ik veel lust om er hier tusschen uit te trekken. Neen, laten we nog in „de Vroolijke Matroos" blijven, tot er zich wat goeds opdoet. Jij kunt toen niet voor de kar loopen, zoolang Troppman kreupel is, We kunnen dien knol wel zoo lang hier laten en op onze voetjes gaan. Je hebt toch geen paard noodig om je slijp steen te draaien. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2