Eerste Blad Raamsdonksveer. S. D. U11ÏZEN i Co'i Bank. A. VERSCKUUR-BAERT C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. SPAARBANK. Togal - Wyberttabletten Reparatie-Inrichting. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden* No. 4380 Vrijdag 14 Maart 1924, Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS De huurcommissies. Katjesdrop - Knoopjesdrop PIJPDROP Kamillen - Iersche Mos Dit b'ad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De abnormale omstandigheden, die de wereldoorlog heeft teweeggebracht, heb ben tot tal van bemoeiingen van den wet gever geleid, welke anders stellig achter wege zouden zijn gebleven, alzoo lazen we dezer dagen in het Weekblad de Vrij heid. En dit was heel begrijpelijk en van overheidsstandpunt volkomen juist ge zien, wijl de eigen vrije ontwikkeling door velerlei factoren aan handen en voeten was gebonden. Alzoo heeft zich gedurende de laatste jaren het terrein van wet en verordening ongemeen uitgebreid en vele regelen, die hun ontstaan te danken hadden aan door de crisis veroorzaakte bijzondere gevallen, verkregen eene verdere strekking en een langer leven dan feitelijk wel in de bedoeling onzer overheid lag. We hebben meermalen kunnen waarnemen met hoe groot verzet de opheffing van eene crisisregeling gepaard ging en nog steeds gaat en tevens hoe moeilijk het de overheid soms wordt gemaakt indien zij een haars inziens overbodig geworden crisisproduct uit de wereld wil helpen. Slechts al te geleidelijk kan het daartoe dikwijls komen. Den laatsten tijd leveren hiervan de verhandelingen in gemeenteraden betref fende het al dan niet voorbestaan der huurcommissies, treffende voorbeelden. Het komt toch niet zelden voor dat bij die verhandelingen argumenten worden gebezigd, welke ten duidelijkste aan- toonen dat de eigenlijke beteekenis en bedoeling der huurcommissie geheel uit het oog zijn verloren en velen haar voorbestaan met een van het oorspron kelijke gansch afwijkend karakter wenschen. Aard, bevoegdheid en werkwijze der huurcommissie mogen als bekend worden verondersteld, zoodat daarop niet verder behoeft te worden ingegaan. De instelling hangt ten nauwste samen met den inhoud der drie z.g. huurwetten, namelijkde Huurcommissiewet van 1917, laatst Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Reservefonds - 42.000.000,- f97.000.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 15 Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrr|je Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden by eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. gewijzigd in 1923, welke het bedingen van een hoogeren huurprijs verbiedt dan door de in een gemeente ingestelde huurcommissie is vastgesteld of goed gekeurd; de Huuropzeggingswet van 1918, laatst gewijzigd in 1923, welke aan de huurcommissie het recht geeft om de door den verhuurder eener woning aan den huurder gedane opzegging der huur teniet te doen en de huur te ver lengen de Huuraanzeggingswet van 1921, welke als maatregel tegen het on bewoonbaar laten van woningen aan de huurcommissie het recht geeft om wo ningen, in welker werkelijke bewoning niet op ernstige wijze wordt voorzien, te verhuren met inachtneming van de bepalingen der wet. Het is heel duidelijk dat dit alle crisis- wetten zijn, tot stand gekomen op grond van buitengewone omstandigheden, en als zoodanig dus van' den aanvang af bestemd om weer te verdwijnen. „Voorzichtig op weg naar de vrijheid" is zeker wel het meest juist karakteri stiek van de genoemde wijzigingen van 1923. Zij beoogen niet anders dan de verhuurders zonder inmenging der huur commissie vrij te laten om de huren te verhoogen tot 50 °/0 van den huurprijs, die op 1 Januari 1916 gold. Waar vóór 1923 reeds huurverhooging tot 50 boven den huurprijs van 1 Januari 1916 met goedvinden der huurcommissie kon worden toegestaan, hebben de wijzigingen van 1923 dus niet heel veel te beteekenen. Zij geven uiting aan de gedachte dat 50 e~ne toelaatbare ver hooging is om te komen tot herstel van de vrije woningmarkt. Ook maken de wijzigingen van 1923 het mogelijk dat de wetten gemeentes- gewijs, dus geleidelijk, worden inge trokken. Op de woningmarkt is langzamerhand een ontspanning ingetreden Immers is de reusachtige vraag naar woningen, welke zich deed gelden in de periode van hooge verdiensten en veel welvaart, verminderd naar gelang de loonen naar omlaag zijn gegaan en voor velen het levenspeil is gedaald. Bovendien nam geleidelijk ook het aanbod van woningen toe tengevolge van den enormen aanbouw in de laatste jaren, waarvoor millioenen guldens uit de openbare kas beschikbaar werden gesteld, 't zij in den vorm van bouw- voorsehotten, 't zij in den vorm van premie's ter aanmoediging van woning bouw door particulieren. Hoewel nu de woningnood niet zoo erg meer is dan eenige jaren geleden, moet toch met bouwen worden voort gegaan want in de eerste plaats is het woningtekort nog niet ingehaald, in de tweede plaats heeft het proces der on bewoonbaarverklaringen van geheel on voldoende woningen reeds te lang stil gestaan erf in de derde plaats moet met den normalen aanwas der bevolking rekening worden gehouden. Maar nu rijst de vraag of de overheid thans nog den woningaanbouw financieel moet steunen. En dan is ons antwoord daarop: „De particuliere bouwer, die geheel zonder overheidssteun bouwt, moet, zoodra mogelijk, weer worden in geschakeld, terwijl hij het recht moet hebben om loonende huren te vorderen". De Huurwetten gaan door hare wijzi gingen van 1923 dezen kant uit. Immers wil de regeering de huurwetten succes sievelijk uit de wereld helpen, hetgeen zij getoond heeft door eene aanschrijving aan de gemeenten om alvast de bestaande Huurcommissies zooveel mogelijk op te heffen en dit is een goede stap in de richting, die wij uit moeten. Nu zijn er velen die meenen dat voor opheffing van huurcommissies de tijd nog niet da&r is, omdat de woningnood nog lang niet overwonnen is. Dit laatste geven we graag toe, maar juist om den woningnood te overwinnen is afschaffing der huurcommissies een vereischtej Het Rijksgeld wordt hiervoor niet langer beschikbaar gesteld, de gemeenten zelf zijn onmachtig om er de middelen voor te verschaffen, en dus zal het aan het particulier initiatief moeten worden overgelaten. Maar dit kan zich niet ontplooien, zoolang het door de werking der huurwetten wordt vastgehouden. FORSTER'S NIERPILLEN FORSTER'S ZALF Verbandgaas Verbandwatten Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. De beroepsbouwers dienen in de gele genheid te worden gesteld de woning markt aan te vullen, doordat de wonin gen weer verhandelbaar worden, hetgeen ze nu niet zijn. Elk beletsel tegen het natuurlijk evenwicht op de woningmarkt moet worden weggenomen. De vrees dat bij opheffing der huur commissies onmiddellijk talrijke huur- verhoogingen zullen worden ingevoerd, is zeker overdreven omdat we hier ook met eene natuurlijke grens hebben te maken. Immers zijn talloos velen ge troffen in hunne inkomsten door ver laging van loon en kunnen daardoor geen hooge huishuur betalen, zoodat de verhuurder zijne eischen veelal wel zal moeten matigen om een solied huur der te kunnen krijgen, Ook met cijfers en door bijbrenging van feitenmateriaal wordt vaak aange toond dat de huurcommissies nog voort durend veel werk hebben. Dit kan waar zijn, maar even waar is het dat de praktijk heeft geleerd dat men zich met alle mogelijke nietswaardige kleinigheden tot de huurcommissie wendt en deze daardoor soms nog al werk vindt. Naar onze meening is de tijd gekomen om alle huurcommissies op zijde te zetten en het bouwen door particulieren met particulier kapitaal zooveel mogelijk te bevorderen. Maar zulks doe men niet op eens, doch langzamerhand, want noodeloos mag geen verzet worden uit gelokt. De huurcommissie voor Heusden en omliggende gemeenten werd eenige maanden geleden opgeheven en tot nog toe hoorden we van niemand dat die opheffing betreurd wordt. En dit is toch zeker wel een bewijs dat de behoefte aan haar niet groot was al zouden we niet gaarne ontkennen dat zij gedurende haar bestaan meermalen uitstekend werk heeft verricht. BUITENLANDS CH OVERZICHT De Belgische kabinetscrisis behoort weer tot het verleden. De samenstelling van het kabinet hebben wij in ons vorig over zicht reeds medegedeeld. Wanneer wij den premier buiten be schouwing laten, die begrijpelijkerwijze in deze tijden, nu het ministerie van financiën uiterst belangrijk is, tevens d« desbetreffende portefeuille weer heeft aanvaard, zien wij, wat getalsterkte betreft, dat liberalen en katholieken elkaar in evenwicht houden. Aan den eersten zijn justitie, buitenlandsche zaken, spoorwegen, kunsten en wetenschap pen, alsmede landsverdediging, aan de Katholieken economische zaken, landbouw, koloniën, binnenlandsche zaken, benevens nijverheid-en-arbeid toevertrouwd. Verder valt bij raadpleging der namen op, dat het kabinet een vrjj groote wijziging heeft ondergaan, daar de ministerlijst de namen aanwijst van vier nieuwelingen Jaspar en Berryer worden respectievelijk vervangen door Paul Hymans en Poullet, terwijl onder- scheidelijk in de plaats van Franck en Moyersoen zijn gekomen Carton en Tschofferi. Over het algemeen krijgt men den in druk, dat in het gereconstrueerde ministerie, waarvan Theunis, de premier, wel-is-waar Katholiek is, maar als een vrij neutraal, buiten de partijen staand, staatsman wordt beschouwd, het demoratische element een weinig is versterkt door het opnemen van het demccratiseh-Katholieke lid Tschoften. Overigens hebben de liberalen zich meer portefeuilles zien toewijzen dan hun krach tens hun getalsterkte toekomt. Eenigszins bevreemding en onaangename verbazing wekt het, dat de belangrijke post van buitenlandsche zaken van Jaspar is overgegaan aan een liberaal Hijmans, wiens al te zeer uitgesproken Fransch gezinde politiek ook in België zelf dikwijls op weinig malsche wijze is gekritiseerd door diegenen ojider de Belgen, die Brussel niet als een filiaal van Parijs wenschen te zien beschouwd, maar aandringen op een zelf standige, zoo noodig naar Engeland zich oriënteerende, Belgische politiek. Ook in Nederland zal men weinig.ermee ingeno men zijn, dat buitenlandsche zaken aan Hijmans is gekomen en zeer terecht heeft dezer dagen de Brusselsche Standaard, Hijmans' ministerieele antecedenten op weinig vleiende wijze opsommend, dan ook er aan herinnerd, dat hij Nederland «ernstig (heeft) gekrenkt door de wijze, waaröp de besprekingen over hel verdrag van 4839 werden geleid en afgebroken. Een klein land mag zich de weelde niet veroorloven ons mannen, die zoo een verleden achter zich slepen, aan het hoofd van zijn buiten landse!) ambt te plaatsen.Ter gerust stelling wordt echter thans verklaard, dat Hijmans zijn vroegere politiek heeft ver loochend. In België is men echter algemeen van gevoelen, dat het nieuwe ministerie Theunis het niet bijster lang zou uithouden en dit is natuurlyk een veeg teeken. Als reeds bij de gehoof te de sympathie der omstanders ontbreekt zal de nieuwe regeering be zwaarlijk tegen een rukwind kunnen en de socialisten, die zich reeds «oor de vol gende verkiezingen klaarmaken, zullen er wel voor zorgen dat de storm niet lang uitblijf'. Volgens de «New-York Herald«, aldus een telegram uit Pas ijs aan de »N.R Ct.« is de commissie van deskundigen nu bezig het ontwerp lot betaling van schadever goeding door Duitschland uit te wei ken, dat in werking 1 zal treden, zoodra dat omtrent het in evenwicht Brengen der Duitsche begrooting en de stabilisatie van de mark worden toegepast. Ze wil zich «liet bezig houden met het totaal der ver goeding, maar wel het minimum in geld of goederen bepalen, waarop de schuld - eischers zouden kunnen rekenen. Duitschland zou dus aan de internationale émissiebank bepaalde deposito's uit mono polies en accijnzen moeten storten deze deposito's zouden op het geallieerde crediet worden gebracht. De geallieerden zouden aldus chèques kunnen trekken ter verkrij ging van goederen of geld. De deskundigen schijnen de kwestie van het toezicht op de Duitsche sporen ter bescherming van de rechten der inschrij vers op de voorgestelde internationale lee ning geregeld te hebben. Volgens de Chicago Tribune zou Duitschland naar het inzicht der deskundigen 2 milliard goud mark gedurende enkele jaren moeten be talen, totdat het economisch hersteld is. Dit zou alle betalingen in baar en natura omvatten, evenals de toewijzingen volgens de overeenkomsten met de Micum, die in April afloopen. Spoorwegongelukken in Frankrtyk. Bij een ontsporing van den sneltrein ParijsRiviera bij Lyon werden 3 Britsche passagiers onmiddellijk gedood. De trein van Calais naar Ventimilie is op den wissel nabij de halte Grand Violents ontspoord. Vier personen werden gedood en 25 gewond. Een wreede daad. Te Bruchmuhlbach in de Palts werd een beambte der douanen uit zyn woning ge roepen en door 7 schoten doodelyk gewond. o Auto-ongeluk. In het New-Yorker park te Berlijn is een auto tegen een steenen paal gereden. Van de inzittenden waren er 3 op slag dood, terwijl de 4 anderen doodelijk werden verwond. Tram in brand. Een vrouw verbrand. Uit Syracuse wordty gemeld, dat door het in brand geraken van een tramwagen, waarbij onder de passagiers een paniek ontstond, een vrouw werd gedood en 47 personen gekwetst. De mijiirauip in Itah. Bij de mijn-ontploffing van Zaterdag, waarbij 474 mijnwerkers werden bedolven, zijn, naar tot dusver bekend is, 27 van hen omgekomen, de overigen bevinden zich nog onder den grond. Grondstortingen belemmeren het reddingswerk. BUITENLAND. Het Spaansche avontuur in IHarokko. De bladen behelzen een telegram uit Madrid, meldende dat een Spaansche ka nonneerboot de haven van Ceuta is binnen gevallen met een Engelsche jacht op sleep touw, dat er op was betrapt wapens aan land te brengen, bestemd voor de Rif- Rabylen. Opzienbarende diefstal. Volgens een bericht uit Graz wekt daar een diefstal in de allerbeste kringen groote en pijnlijke sensatie. Op een feest bh barones Von Konradheim verscheen o.a. ook de gravin Von Herberstein, die een paarlen collier droeg van zeer groote waarde, Tijdens het bal brak het snoer, zoodat d« paarlen overal heen rolden. De gevonde» paarlen werden in een étui bewaard, doel der. volgenden dag bemerkte de gravin, dat er een groot aantal aan ontbrak. Aangifte by de politie had tengevolge, dat zich een juwelier aanmeldde, die een hoe veelheid paarlen van een dame had ge kocht. Deze dame bleek bij nader onder zoek de gastvrouw zelf te 2ijn, die ziel van niet minder dan 70 paarlen, deels ui het étui, deel3 op den grond gevonden, had meester gemaakt. BINNENLAND. Prins Hendrik in Spanje. Hr, Ms. Heemskerck, welke oorlogsbo dem prins Hendrik naar Spanje heeft ge bracht, is thans op weg van Barcelona naar Pasajes. Het Corr. Bureau verneemt, dat het h de bedoeling ligt, dat de prins in laatst bedoelde havenplaats weer aan boord vat de Heemskerck zal gaan ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. Pasajes is een haven aan de noordkust van Spanje, even beoosten San Sebastiai Het vertrek naar IJ muiden zal den 22e i dezer plaats hebben. o Invoerrecht op bier en thee. De Tweede Kamer heeft het wetsontwei tot verhooging van den accijns op bier ei van het invoerrecht op bier en thee mn 48—30 stemmen aangenomen, rechts tegei links. o Aanvaring op de Schelde. Het Nederlandsche stoomschip Abbekeri op weg van Antwerpen naar Australii heeft op de Schelde een zeiltjalk overvarei De Abbekerk is op de reede van Vlissingt i voor anker gegaan. De tjalk, behoorende aan schipper Vei meulen uit Middelburg zonk. De vrouv van den schipper en de knecht De Jonf verdronken. De schipper zelf is met veti moeite gered. voor lis! Land van Hoosden en AlteiaJeLanastraat ei de Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1