^ND van altera Uitgave: Firma L„ J. VEERMAN, Heusden. No4381. Woensdag 19 Maart 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per poet beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT Engeland heeft wei te kampen met stakingen. De eene is nug niet voorbij of de andere dreigt alweer. Tijdens den nogf slechts korten duur van het Labour-bewind, heeft het kabinet- Macdonald zich reeds geplaatst gezien voor twee ernstige arbeidsconflicten een spoor wegstaking en een werk-neerlegging der havenarbeiders. Beide geschillen zyn na betrekkelijk kort te hebben geduurd, op minaelyke wyze uit den weg geruimd. Thans zijn het de mijnwerkers, die een machtige organisatie vormen, en werkzaam zijn in een tak van industrie, die voor het maatschappelijk en bedrijfsleven van En geland van uiterst groot gewicht is, die door hun loonactie de regeering opnieuw zorg baren. Wel-is-waar kan er nog niet met stelligheid van een aanstaande mjjn- werkersstaking worden gesproken de bestaande overeenkomst loopt pas op 17 April af, soodat er nog een maand tijds voor onderhandelen overschiet maar de de toestand moet niettemin als vrij ernstig worden beschouwd. Er is reeds tusschen patroons en werknemers geconfereerd, maar de beide partijen zijn het niet eens kunnen worden. De voorstellen, waarmee de mijn eigenaars voor den dag zjjn gekomen, wer den door de arbeiders onvoldoende geacht en in verband daarmee is op de vergade ring der gedelegeerden van den mijnwer- kersbond besloten de arbeiders te advi- seeren de patroonsvoorstellen niet aan te nemen. Tevens werd op die vergadering besloten er by de regeering op aan te dringen het wetsvoorstel nopens het mini mumloon, hetwelk is ingediend, ten uitvoer te leggen. Aanvaarding van dit wetsvoor stel toch zou meebrengen, dat den mijn werkers langs wettelyken weg een loon wordt verzekerd, dat verband houdt met de kosten van levensonderhoud. Het al dan niet uitbreken van de mijnwerkers staking schijnt dus af te hangen van het al dan niet aanvaarden door onderschei- 12 In den bal van zijn hand hield hij zijn stuk was verborgen, hij drukte dit nu op het sleutelgat en sloop, na een afdruk verkregen te hebben, behoedzaam de trap af. De onverwachte ontmoeting met Hé- lène verraste hem eenigszins. maar hij wendde het hoofd af, zoodat de wees hem niet kon opnemen. In geval zij hem om opheldering ge vraagd had, zou hij geantwoord hebben, dat hij de kamers kwam zien. Hij had natuurlijk niet gelezen, dat men zich om inlichtingen bij juffrouw Rozen moest vervoegen. De „Slak" was niet zoo dom om de straat over te stekenhij sloeg rechts af, bleef een tijdje rondloopen en kwam toen op de herberg „De Vroolijke Ma troos" af, met een zwierigen, luchtigen gang, alsof hij werkelijk een jolige zee man was De kastelein zeide hem, dat het ontbijt op de kamer gereed stond. Heb je den „neusprikkel" niet ver geten vroeg de Slak". De herbergier dacht, dat hij de peper bedoelde. Neen, neen, zeide hij, die is er met zout en mosterd. Loop rond 1 Ik bedoel den wijn. denlijk het Lager- en Hoogerhuis van vorengenoemd wetsontwerp. Bovendien schijnt uit het feit, dat de gedelegeerden vergadering de conferentie tot 26 Maart heeft verdaagd, te moeten worden opge maakt, dat men voor dien tijd zekerheid wil hebben omtrent het lot van het wets ontwerp. Verwerping er van zal, naar voor de hand ligt, tengevolge hebben, dat het hoofdbestuur na het weer opnieuw vergaderen der gedelegeerden na 26 Maart een stemming zal laten bouden over een eventueele proclamatie der staking, die dan op 18 April, den dag na het eindigen der tegenwoordige loonovereenkomst, zou uit breken. Bij deze aangelegenheid bevindt de re geering zich in een moeilijke positie in verband met de nederlaag, die zij Don derdag in het Lagerhuis heeft geleden. Reuter heeft bij het seinen van dit berieht er volledigheidshalve wel tan toegevoegd, dat deze nederlaag geen politieke gevolgen zal hebben en dit is ook inderdaad juist, maar dit neemt niet weg, dat diezelfde nederlaag haar juist in verband met de dreigende mijnwerkersstaking in een moei lijken toestand brengt. Verslag der Openbare Raadsvergadering van de gemeente WIJK c.A., op Woensdag 12 Maart v.m. 10 uur. Voorzitter Edelachtbaren heer R. J. v. Doveren. SecretarisWelEd. heer E. Sluymers. Aanwezig alle leden, uitgezonderd R. v. Rijswyk, die met kennisgeving afwezig is. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. 1. Aan de orde van behandeling zijn: Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Een nota van aanmerkingen van Ged, Staten van N.-Br., op de gemeente- begrooting dienstjaar 1924, waarin verzocht wordt, alsnog een post van f 12.50 voor rente in rekening-courant op da bedryfs- begrooting van het G. E. B. te plaatsen. Voorts wordt nog medegedeeld dat men voorshands genoegen neemt, dat de af schrijving a. d. f 2314.voor het G. E. B. dit jaar nog niet op de gemeentebegrooting wordt geplaatst. 2, Mededeeling goedkeuring der ga- meenterekening 1922 door Ged. Staten, welke met een batig slot van f2634.37j heeft. O, ja. Ik heb twee üesschen op tafel gezet. Eusèbe Rouillard was een oogenblik later bij zijn waardige gezellin terug, die juichte bij het zien van het weel derig festijn. Tast toe I riep de „Slak" uit. Zéphyrine ging dadelijk aan tafel. Wacht even 1 riep de schelm uitik mag gezien worden en schuw het dag licht niet. We zullen den heelen boel bij het raam zetten. Zéphyrine gehoorzaamde zonder naar de reden van de verplaatsing te vragen. Het paar deed den mondkost van baas Plabennec alle eer aan. Dat is de eerste maal, sinds ik in Bretagne ben, dat ik zoo lekker zit te schransen, riep de somnambule met vollen mond uit. En het zal de laatste maal niet zijn, antwoordde Eusèbe, die evenzeer grooten eetlust toonde, hoewel hij het huis aan den overkant niet uit het oog verloor. Heb je dan wat aan de hand Dat zou wel eens kunnen gebeuren. Nou, het begon tijd te worden. Zéphyrine bediende zich nog eens van een flinke portie. Laat eens wat hooren, ventje I Wacht je beurt af, zeide de „Slak". Blijt nu maar smullen en vraag me nog niets. Goed I goedl Ik heb je straks nog nagekeken, of je soms bij die strijksters inging. Maar ik heb me vergist Eusèbe, ik ben verliefd op je. Ja, vooral als er een beetje saus bij komt, antwoorde de „Slak" spottend. 3. Een circulaire van het bestuur vau de te organiseeren tentoonstelling voor het bakkersbedrijf, waarin aan den gem.Raad in deze medewerking wordt verzocht. Deze circulaire wordt nadat er eenige discusiën over hebben plaats gehad, voor kennisgeving aangenomen. 4. Mededeeling van het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim. In dit verslag wordt betreurd dat de ouders der kinderen welke het schoolbezoek verzuimd hebben, zoo weinig voor de commissie verschenen, temeer daar er door overleg in deze dikwijls zooveel wordt bereikt. 5. Een nota van aanmerkingen gevallen op het besluit van den Raad dezer gemeente inzake de heffing en invordering van schoolgeld. In deze nota wordt verzocht de grens van het belastbaar inkomen van f 1200. terug te brengen op f 800.wat voor een plaats zooals Wijk voldoende wordt geacht. Weth. v. d. Velden zegt, dat wanneer door den Raad dezer gemeente besloten wordt, deze aanmerkingen in te willigen de arbeidersklasse weer het eerste wordt getroffen, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is daar byna eiken arbeider met zyn loon onder de f 800. blyft, wat v. d. Velden niet kan beamen. De heer v, Wijk zegt, dat de Raad dit besluit volgens zyn beste weten genomen heeft en dient een voorstel in om het besluit te handhaven zooals het is vastge steld. Hierna ontstonden er eenige discussiën of de inkomens der inwonende kinderen ook bij het belastbaar inkomen wordt ge teld, waarop weth. Roza zegt, dat de gem. dit wel heeft ingevoerd, maar by het rjjk dit altyd niet het geval iswaarna de heer v. Wyk zegt, dat men in deze ge vallen niet voldoende wordt ingelicht. De Voorzitter bestrijdt dit, door te zeggen, dat de stukken voor onderzoek steeds ter inzage liggen. Verder geeft de Voorzitter in overweging niet tegen het advies van Ged. Staten in te gaan, daar anders de Kroon hare goedkeuring wel eens onthouden kon, als de Raad anders besluit. Ook hiermede kon v. d. Velden zich niet ver eenigen. Hierna wordt door weth. Roza een voorstel ingediend om in de vergadering van B. en W. een nieuwe progressieve schaal in de helfingsverordening te ont- En de daad bij het woord voegende, bediende hij zijn gezellin nog eens uit de wijnflesch. De wijn van Plabennec was niet van de beste qualiteit. En hoewel de scha renslijper juist niet aan fijne merken gewend was, kon hij toch niet nalaten een zuur gezicht te zetten, toen hij zijn glas ledigde. Zéphyrine was minder kieskeurig, zij merkte evenwel op Die wijn kan hier toch niet deugen ze slaan hier, even als in Normandië, de trossen zoo maar met stokken van de takken af. Het maal werd nog eenigen tijd voort gezet. Van tijd tot tijd bekeek de „Slak" den afdruk, dien hij van het slot ge nomen had. Twee- of driemaal was hij al opgestaan om in een doos ver schillende sleutels te onderzoekenhij kon echter niet het model vinden, dat hij noodig had van den eenen was de pijp te smal, van den anderen de lip te groot. Dat gaat niet, pruttelde hij dat's een vergeefsche reis geweestgelukkig, dat het was nooit verslijt... Ik zal het met een looper of een breekijzer moeten probeerenhet is nogal geen moeilijk slot, geloof ik. Wat zeg je vroeg Zéphyrine. Blijf jij maar drinken, beet hij haar toe en bekommer je niet om de rest. De waarzegster goot het restant der tweede flesch in haar glas. Zeg, Eusèbe, van 'tjaar trouwen we, hè? De „Slak was echter met zijn gedachten bij de inbraak. Hij snuffelde opnieuw werpen en dit in «en volgende vergadering te behandelen. Hiermede kan het lid v. Wijk zich vereenigen en trekt hij zijn voorstel in, waarna het voorstel van weth. Roza met algemeene stemmen wordt aangenomen. Punt 2. Voorloopige vaststelling der rekening van de afd. Aalburg, dienstjaar 1922. De Voorzitter verzoekt de commissie van onderzoek verslag uit te brengen, wat by monde van B. v. Wyk wordt gedaan. Deze deelde mede, dat e? geen op- of aanmerkingen zijn en de commissie tot voorloopige vaststelling der rekening kan adviseeren, waarna de rekening voorloopig vastgesteld wordt met een ontvangst van f35010,10j en een uitgave van f 34395,3l£, batig slot van f 614,79. Punt 3. Voorloopige vaststelling der begrooting voor de Ebbe, dienstjaar 1924. De heer v. Wyk brengt hierover, namens de commissie van onderzoek, ook verslag uit, ook hiervoor kan de commissie adviseeren, deze vast te stellen zooals ze door B. en W. is aangeboden, waarop deze voorloopig wordt vastgesteld in ontvangst op f 7593,19, in uitgaaf op f 7593,19. Punt 4. Wyziging gem.begrooting 1923. De verschillende af- en overschrijvingen worden door den Secretaris voorgelezen en daarna zonder eenige discussie goed gekeurd. Punt 5. Wyziging heffing en invorde ring der hondenbelasting. Besloten wordt de behandeling aan te houden tot de volgende vergadering en alzoo van de agenda af te voeren. Punt 6. Aanbieding der rekening van het Burg. Armbestuur dienstjaar 1923 Door den Voorzitter worden aangewezen voor de commissie van onderzoek, de raadsleden G. v. d. Pol, J. v. d. Pol en B. v. Wyk. Bij de rondvraag brengt weth. v. d. Velden de opheffing van het Kantongerecht te Heusden ter sprake, en geeft den Raad in overweging, er bij den Minister en Kamerleden op aan te dringen, dat het Kantongerecht ie Heusden blijft. De heer v. Wyk antwoordt hierop, dat hy juist van meening is, dat dit niet in den Raad thuis behoort. Weth. v. d. Velden bestrijdt die meening, door te zeggen, dat het wel degelijk een algemeen belang is voor de gemeente, dat het Kantongerecht niet wordt opgeheven, en wij bij een ander Kanton worden in- in de doos. Ah, riep hij eensklaps met voldoening uit, met dezen zal ik het wel klaarspelen Een dienstmeisje bracht koffie en een likeurtje. Zéphyrine schonk zich rijkelijk in. Zij zag er rood en verbit uit, daar ze vrij wat meer gedronken had dan haar gezel, die opzettelijk maat gehouden had. Plotseling kreeg zij een aanval van groote teederheid. Zij stond op en kwam waggelend naar Eusèbe toe, om hem te omhelzendeze stiet haar echter ruw van zich af en stond toen eensklaps op Kom, kom, schatje, vleide de som nambule, die zich in haar verliefde bui, hiet zoo wilde laten afschepen Wees nou eens een beetje gelant voor de dames. Daar zullen we een anderen keer wel eens aan doen, zeide Eusèbe Het komt er nou op aan, een oogje in 'tzeil te houden. Hij liep naar de deur toe en verdween, Zéphyrine verbaasd achterlatende. De schelm had juffrouw de Penhoët juist de deur uit zien gaan. Sinds hij in de herberg was, had de „Slak" alles, wat er in den omtrek ge beurde, waargenomen,, met het bespie dend oog van den inbreker, aan wien niets ontsnapte van de gewoonte zijner buren. Hij had reeds opgemerkt, dat de wees gewoonlijk tegen één uur haar vertrek verliet. Een diepe rouw, het droefgeestig ge laat en het deftige voorkomen van bet jonge meisje hadden de opmerkzaamheid gedeeld, n.l. te Gorinchem of Dordrecht. De Voorzitter zegt, dat het bijna alleen de gemeente Wyk is, wat eenig belang heeft onder het ressort van Den Bosch te blijven behooren, daar andere gemeenten veelal korter bij Gorinchem liggen dan bij Heusden. Ook de heer G. v. d. Pol kan zich met de meening van weth. v. d. Velden niet vereenigen, daar hij minister Colyn niet in zijn bezuinigingssysteem wil tegenwerken. Weth. Roza zegt, dat by hem het zwaarst weegt in dit geval, het gemak, dat het Kantongerecht te Heusden blijft, gezien de gemakkelyke reisgelegenheden daarheen. Hierna dient Wethouder v. d. Velden een voorstel in om er met klem ter be voegde plaatsen op aan te dringen, dat het Kantongerecht te Heusden blijft. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, n.l. tegen G. v. d. Pol om de door hem gezegde reden. Het lid G. v. d. Pol dient daarna een voorstel in om het Kantongerecht wel op te heffen en dit kanton dan bij het kanton te Waalwijk of te 's Bosch in te deelen, Dit voorstel vindt geen ondersteuning en wordt alzoo niet behandeld. Het lid van Wijk vraagt aan den Voor zitter hoe laat de scholen zullen aangaan als de zomertyd begint, waarop de Voor zitter antwoordt, dat het verschil van het uur dan gehalveerd zal worden. Wethouder v. d. Velden vraagt of het speelkwartier niet kan vervallen, waardoor de kinderen dan de school eerder kunnen verlaten, om dan met het eten thuis te zyn. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit bezwaar gedurende den zomertijd geheel vervalt. Verder deelt het lid van Wyk nog mede, dat na onderzoek er voorloopig in de Veld- straat nog geen voldoende aansluitingen zijn, om deze tot het einde dier straat aan het G. E. net aan te sluiten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zy genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. van Eusèbe getrokken. Die kleine is triestig, had hij tot zichzelf gezegdAls ik wist, dat haar portemonnaie goed gevuld was, zou ik haar eens even „opknappen" Het is altijd een goed ding voor ons, als de lui verdriet hebben, dan hebben ze nergens erg in... en bovendien woont ze alleen ook. Men begrijpt wat er in den geest van den ellendeling omging, toen hij toevallig den heer Nerville de bankbiljetten aan het jonge meisje zag overreiken. Zooals we gezien hebben, had hij dan ook onmiddellijk zijn berekening ge maakt. Terwijl hij oogenschijnlijk met Zé phyrine naar hartelust zat te smullen, wachtte hij in werkelijkheid met onge duld op het oogenblik, dat het jonge meisje haar dagelijksche wandeling zou gaan doen. Sluw en voorzichtig als hij was, ging hij niet overijld te werk. Hij volgde Hélène eerst enkele minuten, bleef toen staan en zag, dat zij zich verder ver wijderde. Zij spoedde zich naar het kerkhof. Dat treft, mompelde hij. Het zou dan ook al casueel geweest zijn, als de kleine juist vandaag in de buurt ge bleven was... En het is me den laatsten tijd toch al zoo weinig meegeloopen I Hij ging den winkel van juffrouw Rozen voorbijde strijksters waren druk aan het werk, terwijl zij het hoogste lied zongen. Wordt vervolgd.) XIEtlWSBLAB voor liet Land m Heusden en AtteisjeLaiostraat en de Bonelerwaaril 25*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1