Wij herinneren U aan onze afdeeling KLEEDING NAAR MAAT. Stalen op aanvraag. Onze Coupeur is aan huis te ontbieden. COSTUUMS vanaf f28,50 DEMI'S vanaf f25,-. roeten! buitenland. Een •ntplefling in een lucifersfabriek. Uit Milaan wordt gemald Een ontploffing vernielde een belangrijke lucifersfabriek te Ronco Canavene een kleine stad nabij Turyn. Het geheele ge bouw geraakte in brand en vloog in de lucht. Drie en twintig personen, onder wie 15 meisjes, werden onder de puinhoopen be dolven. Andere personen werden gewond. De brand verbreidde zich over andere gebouwen en bedreigt de geheela stad. Ernstig spoorwegongeluk. Uit Delhi (Eng. Indië) wordt geseind dat naar schatting meer dan vijftig per sonen zijn omgekomen bij een spoorweg ongeluk op de Rijn RoblikhandKamaon. Rijdend over een brug 3 mijlen van Barulli, werd de trein door een cycloon overvallen. Vijf wagens werden omver geworpen, drie in de rivier geslingerd, waarvan twee in een droge bedding. Omgekomen by eeu brand. In een mouterij te Straatsburg brak brand uit. Met veel moeite slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden, doch de fabriek was totaal vernield. Men schat de schade op 1 millioen francs. Toen men den volgenden morgen het puin ging opruimen, zakte eensklaps een vloer in, tengevolge waarvan 2 brandweer lieden onder het puin bedolven raakten. Een hunner kon men zwaar gewond, doch nog levend, te voorschijn brengen, de ander bleek reeds te zijn overleden. o Tewfik pasja vermoord. §J|Volgens een telegram uit Angora is de vroegere groot-vizier Tewfik pasja vermoord. VarVrQgb.af b8 afle drofiateo binnenland. Boerderij afgebrand. Bij het in orde brengen van een met petroleummotor gedreven dorschmachine, brak Vrijdag brand uit in de boerderij »Schweizerböde aan den Amsterdamschen weg Arnhem. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en de eigenaaar Van R. en diens knecht, konden slechts met groote moeite een deel van den veestapel in vei ligheid brengen. Een zeug met 7 biggen en een koe kwamen in de vlammen om. Het vuur sloeg over naar het woonhuis, waaruit slechts enkele meubelen nog konden worden verwyderd. De boerderij is geheel uitgebrand. o Autobus over den kop. Vrijdagavond is op den Amersfoorteche- straatweg naby Berg en Bosch een ernstig auto-ODgeluk gebeurd. Een autobus op weg naar Zutfen reed, door het defect ge raken van de lichten, een »weg in aanlegt op. De voorwielen zakten direct in het mulle zand, waardoor de auto over den kop sloeg. De 12 passagiers werden door glasscherven gewond, voor een der passa giers moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. o Ecu poitdirecteur voortvluchtig. De officier van justitie te Tiel verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van A. H. Soutendijk, oud 51 jaar,voortvluch tig postdirecteur te Zalt-Bommel, verdacht van verduistering van f 15000. lerdenking mobilisatie 1914. De Koningin heeft het haar aangeboden beschermvrouwschap over het nationaal comité herdenking mobilisatie 1914 aan vaard. Voor de verschillende provinciën en de drie grootste gemeente zijn comité's in wor ding. Daarna zal de vorming van kring en plaatselijke commissies volgen. Het nationaal comité werd nog met eenige leden versterktvoor bijzondere doeleinden treden sub-commissies op. Zoo dra ook de door de provinciale comité's aan te wijzen leden uit nog eenige pro vinciën zullen zijn toegetreden, zal een volledige opgave van namen alsmede de definitieve organisatie vart het nationale comité worden openbaar gemaakt. De herdenking zelve is, in hoofdlijnen, als volgt gedacht 31 Juli (de dag waarop in 1914 het oproepings-telegram werd aangeplakt) al- gemeene herdenking door de geheele be volking 's avonds (na afloop der dagelijk- sche bezigheden) plaatselijke samenkomst van degenen die gemobiliseerd zijn ge weest en van belangstellenden. 1 Augustus (in 1914 de eerste mobili satie-dag), landelijke herdenking te 's Gra- venhage door afgevaardigden uit alle ge meenten van Nederland, vin herinnering zal worden gebracht de groote beteekenis voor ons land van de mobilisatie, waardoor aan de geheele wereld is kenbaar ge maakt de onverzettelijke wil van het Ne- derlandsche volk om zijn onzijdigheid te handhaven en den vrede te bewaren.t De zorgen van het nationaal comité en zijn financieele commissie strekken zich niet alleen uit tot het doen bekostgen van hetgeen voor de beoogde herdenking zelve noodig is. Gehoopt wordt in zoodanige mate de belangstelling te verlevendigen voor hen, die, in bange tijden, zooveel op offerden om ons land voor de gruwelen van een oorlog te behoeden, dat mogelijk wordt de vorming van een fonds ter on dersteuning van hen, die door de vervul ling van hun vaderlandschen plicht per soonlijke nadeelen hebben geleden en in bijzondere moeilijheden zijn geraakt. o Dierenmishandeling. De voerman L uit Linne heeft zijn voor een kar gespannen paard zoodanig gesla gen, dat de veearts lendebreuk constateerde. Het dier moest worden afgemaakt. De po litie maakte tegen L. proces-verbaal op. o— Van kerk Ut au te gar age. Te Woerden in het Geref. kerkgebouw verkocht. Het zal tot autogarage worden ingericht. Een nieuw kerkgebouw zal voor de Geref. Kerk woraen gesticht. Keusen-ei. By den landbouwer D. C. Peeters te Diriteloord is een ganzenei geraapt, dat het gewicht vertegenwoordigt van 6 groote kipeieren. "bekendmaking" De BURGEMEESTER van HEUSDEN maakt bekend, dat op Yrijdag 21 Maart a s. des voormiddags 10 nar ten stad- huize gelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Heusden, 17 Maart 1924. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. plaatselijk nieuws. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Heden Woensdag (19 Mn) herdenkt de Viricentius vereeniging alhier, haar 75-jarig bestaan Bij deze gelegen heid herdenken een tweetal leden hun 50- en 40-jarig lidmaatschap dier vereeriiging. Dien dag zal aan de armen der parochie een extra bedeeling van brood en spek ge schieden en zal Donderdagmorgen uit dank baarheid voor het 75-jarig bestaan een gezongen H. Mis aan God worden opge dragen. Zaterdagavond hoopt de Jongel.- vereeniging sEben Haëzer« in de Chr. Be waarschool alhier hare jaarvergadering te houden, waartoe afgevaardigden van de verschillende vereenigingen in den Ring zyn uitgenoodigd. Het programma ver meldt een vijftiental nummers. Door de vereeniging van Kanton rechters is een adres gericht tot de Leden der Tweede Kamer, waarin ter kennis van deze leden wordt gebracht dat genoemde vereeriiging met groote teleurstelling heeft kennis genomen van de door de Regeering ingediende wetsontwerpen tot het brengen van wijziging in het rechtsgebied en de zetels van kantongerechten. Dat de kantonrechter ten plattelande de vraagbaak is tot wien velen zich bij gebrek aan juridische voorlichting in allerlei rechtskwestie's, vooral in familie-aange legenheden hun toevlucht nemen, en juist het platteland door de ingediende wets ontwerpen het meest wordt getroffen en de vereeniging zich moeilijk kan voorstel len dat met het oog op wachtgeldregelin gen, meerder getuigengeld, hoogere kosten van deskundigen, de bezuiniging zal opwegen tegen het groote ongemak dat een groot deel der bevolking wordt opgelegd. Adressante is van meening, dat bezuini ging op de kosten van kantongerechten op een andere meer doeltreffende wijze is te vinden en wel door het door de Regeering in de laatste jaren meermalen in toepassing gebrachte uitstervingssysteem, waaronder wordt verstaan het opdragen der werk zaamheden in een vacant komend 2e of 3e klas kanton aan den rechter in een aangrenzend kanton, waardoor per vacant komend kanton tenminste f 4500 wordt bezuinigd. Dat door dit systeem het contact tus- schen kantonrechters en bevolking blijft bestaan, omdat de kantonrechter misschien eenmaal doch meestal tweemaal per week in het door hem aangewezen kanton moet zijn. Door het Gemeentebestuur van Heusden is eveneens een adres tot de leden der Tweede Kamer gericht, waarin wordt gewezen op het groote ongerief dat vele belarghebbenden in het Land van Heusden en Altena, ten gevolge van de opheffing van het kantongerecht te Heusden, wordt opgelegd. Bij de grasverpachting van Zaterdag op de Uiterwaard alhier we^d voor een koeschaar besteed van f110 tot f 115. Beneden-Langstraat. In tegenstel ling met het voorgaande jaar zijn de aard appelen thans zee'r duur. Juist door de duurte is de omzet evenwel gering. Men besteedt voor de prima kleisoorten tot f 7 per H.L. en voor de zandsoorten tot f 4.50 per H.L. Poters gelden met groote vraag f 4.— a f 4.75 per H.L. Doeveren. Op de verpachting van weilanden van Kerk en Diaconie alhier zijri de prijzen 20 procent lager gegaan dan de vorige huurtermijnen. 's Gravenmoer. Donderdagavond 7 uur zal de Weleerw. heer Ds. F. Anker voor zijne gemeente optreden om voor te gaan in den biduur voor het gewas. Het ooievaarsnest op de Hervormde kerk is ook weer hersteld en de lentebode heeft hetzelve ook juist betrokken. Herpt. Bij de alhier gehouden ver pachting van weiland van den Algemeenen Arme, waren de prijzen niet zoo hoog als het vorige jaar. Er werd dit jaar onge veer f 20 per II.A. minder besteed. Donderdagavond vergaderden in het café Verhoeven alhier, de leden der Coöp. Stoomzuivelfabriek »St. Isidorusc, In deze ver gadering merkten wij naast het bestuur met den geestelijken adviseur, den ZeerEerw. Heer Koeken, pastoor van Hedikhuizen, ook nog den ZeerEerw. Heer Timmermans, pastoor alhier en geestelijk adviseur van den N. C. B. afd. Herpt, en de Edelacht bare Heeren Burgemeesters van Herpt en Haarsteeg. Nadat de Voorzitter, de heer J. v. Enggelen, de vergadering met den Christ, groet had geopend en de notulen waren voorgelezen en onveranderd goed gekeurd, werd rekening en verantwoording gedaan over het boekjaar 1923. Volgens deze rekening bedroegen de bezittingen op 31 Dec. 1923 f 37562.03, Over 1923 werd geleverd 2.579.281 K.G melk met een gemiddeld vetgehalte van 3,179 pCt. Er werd uitbetaald voor melk f 189.999.74, dus per 100 K.G. f 7.41. Er werd geproduceerd 77253 K.G. boter, terwijl er 443.166 K.G. volle melk werd afgeleverd. De onkosten bedroegen 85 cent per 100 K.G. melk, terwijl er voor f 1119.80 pap werdt verkocht. Na dat de heer Miedema, directeur der fabriek, de cijfers had toegelicht werd de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd een lid, dat handelde in strijd, met] d? statuten, met algemeene stemmen van zijn lidmaatschap ontzet met toepassing der boete, zijnde f 50 per koe. Nadat nog enkele zaken waren afgehan deld, en den Edelachtb. Heer Burgemees ter van Herpt nog een opwekkend woord tot de leden, en een woord van hulde aan den oprichter, den heer v. Grevenbroek z.g. en ook tot bestuur en diricteur gesproken had, sloot de Voorzitter de vergadering met den Christ, groet. Nederhemert. Bij de j.l. Vrijdag ge houden verpachting van vee- en veulen- schaar op het Eiland voor Baron van Was senaar brachten deze gemiddeld op voor vee- f 109.en veulenschaar f 110. Vrijdagavond had alhier, eene ver gadering plaats, waarin als spreker optrad de heer van den Berg uit Geldermalsen met het onderwerp»Suikerbietenteelt«. Na afloop traden elf personen als lid van den bond toe. Raamsdonksveer. Tot Voorzitter van de Vereeniging-Landbouwbelang werd her kozen de heer C. F. Kommers Sr., terwyl in de vacature A. J. Lankhuizen gekozen werd tot Secr.-Pen. de heer Joh. Lank huizen Sz. Donderdagavond 7 uur houdt Ds. Ewoldt in de Ned. Herv, kerk op 'i Veer bidstond voor 't gewas. Als bewijs van groote erkentelijk heid gaven de bezoeksters van de Baker en Moedercursus da Zuster een prachtig schilderij ten geschenke. Een paard sloeg op hol, rende wel dra alleen met de boomen van de kar achter zich dot r de straat, tot het ten slotte tegen een melkwagen botste en zoo tot staan gebracht werd. De scholier O. L. liep met zijn hoofd tegen den muur en bekwam daarbij een snede in bet voorhoofd, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Marktbericht: Tarwe f 12.75, Hooi f 15, Stroo f 8,50. Van andere artikelen was er geen aanvoer. Twee fietsers botsten tegen elkaar, van den weeromstuit vloog de eene met zijn fiets tegen de juist passeerende tram. De berijder kwam met den schrik vrij zijn rijwiel echter was geheel vernield. De heer G. S. werkende met zijn benzine bout, zag deze in eens in brand. Zyn kleeren, die vlam hadden gevat, wa ren gelukkig spoedig gebluscht, een zijner handen bekwam echter groote brandwonden. Sprang. A.s. Donderdagavond 7 uur zal voor de gecombineerde Gereformeerde kerken van Sprang-Capelle in het kerkge bouw aan het »Bruggetje« een bidstond voor 't gewas gehouden worden, waarbij als voorganger Ds. de Jonge hoopt op te treden. Maandagavond trad voor de Chr. besturenbond alhier op de heer Wetselaar uit Dordrecht, met het onderwerp ïVoort- bouwen op den eens gelegden grondslag*. Na een woord van inleiding zegt spr. BEZOEKT ONZE RECLAMEDAGEN deze duren slechts tot a. s. ZATERDAG Firma JOHAN DE MOL. komen vroeg in 't voorjaar, koop bijtijds een pot SPRUTOL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2