BINNENLAND, dit jaar f 7208,73, de Directie verzoekt de gemeente, tot dekking van dit tekort, evenals het vorig jaar, een subsidie van f 1000.— te villen verleenen en verzoekt tevens een spoedig antvoord, De Voorzitter zegt, dat B. en W, dit verzoek met allen ernst hebben overvogen en meenen den Raad te moeten voorstellen een subsidie te verleenen van f800,-, omdat het vorig jaar bij de subsidiever- leening is uitgegaan van het standpunt, dat de subsidie gelijdelijk dient te verdwij nen. Spr, vraagt of soms een der heeren zich tegen dit voorstel venscht ti ver klaren, De heer Cox zegt er hard tegen te zijn, Dat er indertijd subsidie is verleend daar is niets tegen, doch is het, nu de tram ziek blijft, maar niet beter dat hij stierf, dan op de kosten der gemeente te blijven leven Uit hetgeen laatst in Drunen is gebeurd, blijkt dat er aardig met het geld vordt omgesprongen, Spr. heeft vandaag een circulaire gekregen van een autobus onderneming die over Elshout en Drunen zal gaan rjjden, dan heeft de tram heele- maal geen reden van bestaan meer, Boven dien heeft iemand spr. medegedeeld, dat hij genegen is een auto te laten rijden naar Drunen op alle treinen, Overigens als bij spr, de zaken slap gaan en hij zou bij het gemeentebestuur aankloppen om bij te springen, dan gelooft hij dat men zou zeggen, Cox je bent niet goed bij het hoofd. Welk belang heeft de gemeente Men bij de grint- en zandtram, die geen passagiers vervoert en geen enkele aansluiting geeft op de treinen, Spr, is er tegen dén cent subsidie te geven, niettegen staande, bij ook niet graag zou zien dat de ram werd opgeheven. Hiervoor echter jaarlijks maar bij te dragen, niet alleen in de gemeentelijke belastingen, doch ook in rijks- en provinciale belastingen is on billijk. Ook in Tiel heeft men het gepro beerd en daar heeft de gemeente een keer f 100,- subsidie verleend, maar toen «as het ook uit. Spr, vraagt den Voorzitter of hij het niet onzinnig vindt een ziek lichaam te blijven steunen f De Voorzitter zegt, dat hij bij vorige gelegenheden zijn meening over deze kwestie omstandig en duidelijk genoeg heeft kenbaar gemaakt, Hij blijft er bij dat het voor de gemeente een groot belang is, dat de tram blijft bestaan, iets «at de heer Cox zelf ook toegeeft, Als «ij nu veten dat zonder gemeentelijke subsidie de tram niet kan blijven bestaan en wij zjjn overtuigd dat het bestaan is een ge meentelijk belang, dan mogen «ij de tram niet laten sterven, Als mijnheer Cox zijn zaak achteruit ging, dan zou de gemeente hartelijk er voor danken hem bij te springen, dit spreekt van zelf, het geldt dan een particulier belang en niet zooals hier een gemeentelijk belang, De gemeente ver leent geen subsidie om goed te doen, doch alleen omdat er een gem,belang mede gemoeid is. Cox, Is er al eens een onderzoek in gesteld «at er in Drunen is gebeurd? Moeten wij maar blijven geven? Over een «eek rijden de autobussen, dan gaan er heelemaal geen passagiers meer mede, Toen ik eens een aanmerking maakte over de slechte vfbioding, gaf men mij ten antwoord, «ij zijn geen passagierstram, doch goederentram, Eerdaags als in Til burg alles klaar is, doekt hij toch op, hjj blijft voor ons niet bestaan, Om f 800 subsidie te geven, vind ik «el een beetje erg, Voorzitter, U zegt dat het geen per- sonentram is, ik kan dit niet gelooven, daar de directie ten behoeve der passagiers alle faciliteiten heeft ingevoerd, Verwar ming der «agens, inrichting der dienst regeling zoo goed mogelijk op de meeste treinen, Het gaat er bij mij niet in dat het slechts een goederentram zou zijn, daar is de dienst niet op ingericht, Cox. De dienstregeling is prachtig in gericht, men kan aan den overweg in alle «eer en vind blijven staan «achten, Moeten «ij ons als Joris goedbloed maar laten dreigen, Heusden als je niet geeft doeken we op. No laat hem opdoeken ik zou me niet laten dwingen, Voorzitter, Van dwingen is geen kwestie, dat hebben we nooit laten doen en ik hoop dat dit ook nooit zal gebeuren, Cox, Het is een vuurproef, de Mol, Ik acht de tram heelemaal geen belang voor Heusden, de Haan, Het is wel degelijk een ge meentebelang, Cox, Het is geen belang, de Mol, Toen de tram ging rijden, vlagde heel Heusden, doch ik vlagde niet, ik wist wel dat het mis was, de Haan. Als de tram opdoekt dan hebben we geen vervoermiddel meer. de Mol, Wat praat je over geen vervoer middel, de autobussen rijden je de beenen af, Voorzitter, Ik geloof wat de dienst regeling van de tram betreft dat wij te vreden kunnen zijn, Op alle treinen te rijden is een onmogelijkheid, omdat de tram in hoofdzaak rijdt op den tram Tilburg- 's-Bosch. Er zijn echter belangrijke ver beteringen ingevoerd, de tramdirectie is zeer tegemoetkomend geweest. Er is nu echter genoeg over geboomd en ik zoo daarom willen overgaan tot stemmen. De heer de Mol stemt tegen, de heer Cox verklaart zich hard tegen subsidie. De overige heeren stemmen voor het voorstel van B. en W,, zoodat dit met 1 stemmen tegen 2 is aangenomen. De heer van Everdingen wordt op zijn verzoek ontheffing verleend in de rioolbe lasting voor een pand dat niet bewoond is geweest, De verordening voor den Keuringsdienst wordt gewijzigd, omdat noodslachtingen niet in Waalwijk zullen geschieden, doch in een localiteit in deze gemeente. Verder wordt machtiging verleend tot af- en overschrijving van enkele posten der gemeentebegrooting 1923, die zijo over-: schreden. 0,a, moet aan het rijk f 10 worden betaald voor het z g, voetbalterrein nabij de brug, Dit terrein is van het rijk gehuurd -om voor de jeugd een neutraal terrein te hebben om te spelen, De ver schillende overschrijdingen 'kunnen gedekt worden door nieuwe ontvangsten of uit posten waarbij over is. Nog wordt machtiging verleend voor het houden van de jaarlijksche verpachtin gen en verhuringen, De Voorzitter deelt nog mede, dat de heeren bekend is, dat bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp is ingediend tot reorganisatie der Kanton's en Arrondisse menten, Hierdoor zullen 31 Kantonge rechten verdwijnen, «aarbij noodlottig ge- j noeg ook het Kantongerecht van Heusden, B, en W. hebben reeds de meest mogelijke stappen gedaan, om de strop voor de ge meente af te wenden, Het College heeft zich reeds in verbinding gesteld met alle 31 gemeentebesturen, om een algemeene actie op touw te zetten, om het gedaan te zien te krjjgen, dat het Kantongerecht blijft bestaan en zoo dit niet mogelijk is, omdat bij de regeering bezuiniging voorzit, het daarheen te krijgen, dat een Kanton rechter meer dan een Kantongerecht be dient en men z,g. reizende Kantonrechters krijgt, De meeste gemeentebesturen hebben reeds geantwoord en hebben toegezegd dat ieder op zijn eigen houtje de noodige stappen zal doen om de opheffing trachten te koeren, Spr, zegt eenige Kamerleden te hebben bezocht en den indruk te hebben gekregen dat men wel den weg der reizende Kantonrechters op zal gaan, zoodat het Kantongerecht voor Heusden zou bljjven bestaan, Bovendien i3 door het gemeente bestuur van Heusden nog een zelfstandig adres gericht tot alle leden der Tweede Kamer, met verzoek de meest ernstige aandacht te willen wijden aan deze zaak. Bjj de rondvraag zegt de heer Cox dat hij maar niet over de verbetering van de Molenstraat zal spreken, doch waarom wordt de paal bij Bolle niet weggenomen, deze veroorzaakt vele malen aan auto's en aan den smid De Bruin, die zijn ijzer aan de boot haalt, veel overlast, deze moet dan steeds een grooten omweg maken. De Voorzitter is er niet voor daar een weg te maken voor het openbaar verkeer, het is er nu netjes, Cox, Netjes? Je zakt er in den modder, de menschen loopen over het gras, Voorzitter, Dat was alleen na den vorst, toen waren alle wegen slecht, be halve de onzewij behoeven niet over onze vegen te klagen, Ik beloof den heer Cox echter een kijkje te zullen nemen en wil hem, indien het noodig blijkt, hierin gaarne ter wille zijn. Niemand verder het woord verlangende sluit, de Voorzitter de openbare vergadering. Aangehouden. Zaterdag zijn naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht de schipper V, en diens knecht van het in de Spoorweghaven liggende schip «Sperwer IV*, wegens dief stal van een groote partij goederen in het Merwede-kanaal, met een schip van Am sterdam verzonden en bestemd voor Amerika, Het grootste gedeelte der partij is in beslag genomen, ^gevallen te Zevenbergen. Het moi). en klauwzeer is uitgebroken onder 29 tuks vee van den landbouwer D, R, aan dn Huizerdijk te Zevenbergen, Verhooginj mden tabaksaccijns. Men meldt uit Eindhoven dat in het begin der afgeven week eenige voor aanstaande persoon uit de tabaksindustrie te Valkenswaard y Eindhoven op audiëntie zijp geweest bij minister Colijn, ter be spreking van, de taiaksbelasting, Bij deze audiëntie is komen vast te staan, dat minister Colijn het standpunt betreffende de verhooging van de tabaksbelasting absoluut handhaaft, Di serhooging ver moedelijk 10 pCt. bedraden en de inwer kingtreding zou vrij spoedig te verwachten zijn. -o- De drievoudige moord te loekangerveli, De gearresteerde Pomp, verdacht schuldig te zijn aan den drievoudigen moord 15 jaar geleden gepleegd in Koekangerveld, blyft na herhaaldelijk in verhoor te zijn geweest, steeds ontkennen schuldig te zijn, noch van den moord iets af te weten, De gearresteerde blijft echter nog in hechtenis, Sueltrelnlocomotleven voor China, In den loop van het vorig jdar heeft de regeering van de 'Chineesche republiek, door bemiddeling van de N. V, Nederlandsch Syndicaat voor China, te Amsterdam, aan de Ned, Fabriek van Werktuigen en Spoor wegmateriaal (vWerkspoori) de levering opgedragen van drie groote sneltreinloco motieven ten behoeve van den dienst van den Lunghai-spoorweg. Thans zijn door bedoeld syndicaat op nieuw vijf locomotieven van hetzelfde type bijbesteld, zoodat bij «Werkspoor* momen teel acht zware sneltreinlocomotieven voor bovengenoemden spoorweg in aanbouw zijn, -o- Door neervallende steenen getroffen. De ongehuwde 13-jarige mijnwerker J, Stegeman uit Nuth, werd Vrijdagmorgen in de ondergrondsche werken der Staats mijn Hendrik te Brunsum zoodanig door nedervallende steenen getroffen, dat hij on middellijk ter plaatse aan de bekomen ver wondingen overleed. -o- 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6