voor let Lind van Heusdsn en AltenaJeLaigstraat ei fle ti o oi me I e r w a a r o Eerste Blad PLAATSELIJKE KEUZE. A. VERSCHUUR-BAERT r RAAMSDONKSVEER. C7 DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Togal - Wyberttabletten Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. Reparatie-Inbichting. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusdem No* 4382 Vrijdag 21 Maart 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61535. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS Katjesdrop - Knoopje3drop PIJPDROP Kamillen - Iersche Mos KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. UND VAN alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In November 1919 werd door het Tweede Kamerlid Rutgers en acht zijner medeleden een voorstel tot wijziging der Drankwet ingediend bij de Tweede Ka mer. Dit voorstel werd in April 1921 door deze tak der volksvertegenwoordi ging aangenomen, doch in Februari 1922 door de Eerste Kamer verworpen. Thans willen de Heeren Rutgers en de zijnen nogeens beproeven om hun voorstel er door te krijgen en zij doen dit wijl wij sedert Februari 1922 zoowel eene nieuwe Tweede als eene nieuwe Eerste Kamer hebben gekregen, welker samenstelling hun hoop op succes biedt. Wat willen nu de Heeren Rutgers en zijne medeonderteekenaren Hun voorstel strekt er in hoofdzaak toe om mogelijk te maken, dat de voor dracht aan de Kroon om in een ge meente scherpere bepalingen te doen gelden dan de algemeene wet geeft, be halve door den gemeenteraad ook zal kunnen geschieden door de groote meer derheid der stemgerechtigde ingezetenen. Hunne bedoeling toch is, dat een ver zoek tot Hare Majesteit ook zal kunnen worden gericht door een vijftiende deel van de stemgerechtigden voor den ge meenteraad, doch dat op dit verzoek alleen zal worden gelet, indien bij een stemming is gebleken, dat driekwart van de ingezetenen, die aan die stemming deelnamen en ten minste de helft van hen die aan de stemming hadden kunnen deelnemen, dat verzoek ondersteunen. De voordracht aan de Kroon gaat dus niét door, zoo niet de groote meerder heid der op de kiezerslijst voorkomende stemgerechtigden zich daarvoor heeft verklaard. Indien de Kroon ingevolge gedane voordracht besluit dat in eene gemeente alle vergunningen vervallen en nieuwe niet worden verleend, wordt aan de houders van vergunningen, die vóór 1 Mei 1904 zijn verleend, eene schade loosstelling toegekend, voor de helft te brengen ten laste van het rijk, voor de andere helft ten laste der gemeente. Het wetsvoorstel strekt de plaatselijke keuze alleen uit tot het verbod van den verkoop in het klein van sterken drank, niet dus tot dien van andere alcoholhoudende dranken als wijn en bier. Ook de verkoop van sterken drank in sociëteiten en logementen zal er onder vallen. De heeren Rutgers c. s. zijn overtuigd, dat verbod van handel in sterken drank in eene gemeente geen zin heeft, als niet vaststaat, dat de groote meerderheid der bevolking zulks wenscht en tot de na leving medewerkt. Sterkere beperking dan de thans geldende drankwet bij ons reeds geeft, willen zij daarom slechts als 75°/o van de stemmende en de helft van de stemgerechtigden zulks willen. Voor opheffing of verzwakking der be perking eischen zij eene gewone meer derheid. Onze thans geldende Drankwet, die van 1881 dateert, doch na dien menig maal is gewijzigd, beoogt het tegengaan van misbruik van sterken drank. Maar nu gaan de Heeren Rutgers c. s een heel eind verder door de mogelijkheid te openen zelts het meest matige gebruik van sterken drank te weren, iets waar mede wij ons moeilijk knnnen vereeni gen, omdat we meenen dat daardoor de Btaatsbemoeiïng te ver wordt gedreven, terwijl smokkelhandel, omkooping, enz. in de hand worden gewerkt. Dat het wetsvoorstel van den Heer Rutgers c. s. de gemeenten vrijlaat om al dan niet een verbod tot handel in sterken drank in te voeren, is meer schijn dan werkelijkheid. Als b.v. in eene gemeente, waar het verbod wordt ingevoerd, des Zondags uittochten plaats hebben om zich in eene aangrenzende gemeente aan sterken drank te goed te doen zal men in laatstbedoelde gemeente wel gedwongen zijn het voorbeeld'jder eerste te volgen en spoedig zal men zelfs hooren betoogen, dat een verbod voor het geheele rijk noodzakelijk is, wijl met een plaatselijk verbod toch niet het be oogde doel wordt bereikt. Met de invoering van plaatselijke keuze, dat wil dus zeggen dat de stem gerechtigde ingezetenen der gemeente den stoot kunnen geven tot de invoering van een algeheel verbod tot verkoop van sterken drank, wordt o. i. onze vrijheid weer eens noodeloos aan banden ge legd. Dat van overheidswege alles gedaan wordt om het misbruik maken van sterken drank met alle doeltreffende middelen tegen te gaan, heeft onze volle sympathie, maar dat ons land, „droog gelegd" zou worden of dat stappen in die richting zouden worden gedaan, daar mede kunnen we ons niet vereenigen. De neiging om ons volk de zedelijkheid door de wet bij te brengen won de laatste jaren in ons parlement aan kracht en om meerdere redenen betreuren wij dit, o. m. ook omdat wij van meeniog zijn dat niet de wetgever in de eerste plaats geroepen is om als zedemeester op te treden. Van harte hopen wij dan ook dat het wetsvoorstel van den Heer Rutgers geen plaats in het Staatsblad moge vinden, want 't is geenzins uitge sloten, dat het middel erger zal blijken te zijn dan de kwaal. FORSTER'S NIERPILLEN FORSTER'S ZALF Verbandgaas Verbandwatten Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. 8UITEMLANDSCH OVERZICHT Dinsdagmiddag heeft Theunis in de Belgische Kamer de regeeringsverklaring voorgelezen. In deie regeeringsverklaring heeft Theunis na herinnerd te hebben aan de pogingen, die in 't werk zijn gesteld om verbetering te brengen in den financieelen toestand van België, gezegd, dat het voor de be grooting van 1925 absoluut noodzakelijk is, dat het land in zijne gewone ontvang sten dekking vindt voor de betaling van alle renten der kapitalen, die geleend zijn voor het herstel, de pensioenen van de militaire en civiele slachtoffers van den oorlog. Dan kunnen de stortingen van Duitschland en de tegenwaarde van de leveringen in natura van dat land uitslui tend worden besteed ten bate van de nog niet herstelde schade, tot vermindering van de vlottende schuld en tot het doen van terugbetalingen aan de emissiebank. Met betrekking tot den buitenlandschen toestand, zeide Theuis, dat de herstel kwestie thans in een nieuwe phase is ge treden en dat de deskundigen de voor naamste aspecten hiervan bestudeeren. Rekening houdende met de werkelijkheid, gematigd, maar vasthoudend aan onze behoorlijke vorderingen, indien wij blijven eischen, hetgeen wij beschouwen als ons toekomend en onmisbaar deel, voorzoover zulks vereenigbaar is met de mogelijkheden. Het zou gelijk staan met een verraad van de zaak, waarvoor de onzen zooveel hebben opgeofferd, wanneer wij zulks niet deden. Alle feiten schijnen thans onze pogingen te begunstigen. "Voor de eerste maal sinds den wapenstilstand schynt er reden aan wezig te zijn tot optimisme. De oplossing van het herstelprobleem hangt niet alleen af van de uitwerking van een speciaal plan, het geheim ligt in één enkel woord Entente. Overeenstem ming tusschen de geallieerden in den grooten oorlog is de noodzakelijke voor waarde voor een prompte en bevredigende oplossing. Daarom hebben wij altijd ge tracht, en we zullen dat nog doen, een naawe en eerlijke gemeenschap van inzich ten te verwezenlijken het is nog steeds deze overeenstemming, die de beste waar borgen voor de veiligheid en den defioi- lieven vrede zal scheppen. De Kamer hoorde de geheele verklaring zonder de minste interruptie aan, zelfs niet van de socialisten. Na afloop werd Theunis toegejuicht door de liberalen en de katholieken, behalve de Vlaam8ch-kalholieken. De socialisten lachten eenigszins spottend. Vandervelde (soc.) nam het eerst het woord, ofschoon hij pas als tweede of derde spreker was ingeschreven. Dit is de derde maal, zeide hy, dat Theurti3 het spreekgestoelte bestijgt om een regeerings verklaring voor te lezen. Wy hebben door onze stilzwijgendheid geen hulde willen brengen aan zyne politieke persoonlijkheid, maar aan zyn onpersoonlijkheid. Daarna oefende hij critiek uit op de personen der nieuwe ministers. Vandervelde besprak vervolgens eenige kwesties o.a. het vrouwenkiesrecht en de talenkwestie. Dit laatste vraagstuk noem de hij dringend. Als oorzaak van de crisis van den frank noemde spr. den terugkoop van de marken, de verstoring van het evenwicht der be grooting, de handelsbalans, de speculatie en de Fransen-Belgische politiek. Hij hoopt, dat de conclusie der deskundigen van drieërlei aard zullen zijn 1. erkenning van het vermogen van Duitschland, om na de ontruiming van de Roer, te betalen 2. Duitschland moet weer een administra tieve eenheid worden 3. een pandrecht op de nationale monopoliesspoorwegen, suiker etc. moet de territoriale panden vervangen. Als middelen om den financieelen toe stand gezond te maken noemde Vander velde de successiebelasting, het maken van gespecifeerde opgaven van deviezen, verhooging van de inkomstenbelasting en een belasting van 5 milliard gedurende 10 jaar om onze openbare schuld te delgen. De bezuinigingspolifiek moet niet op klei nigheden worden gevonden, maar op de militaire uitgaven en de begrooting voor economische zaken. In het Engelsche Lagerhuis heeft Ammon meegedeeld, dat de regeering, na uitvoerige overweging en raadpleging van de dominions, besloten had, niet voort te gaan met het door de conservatieve regeering begonnen plan voor een groote vlootbasis te Singapore. Naderhand nam ook Mac Donald deal aan het debat om de bedoeling der ragee- ring nader toe te lichten. Hij zeide dat Singapore reeds over een zeer bruikbaar dok en werf beschikt. Men had voorge steld, een en ander uit te breiden teneinde het dienstbaar te maken aan nieuwe eischen. Hij gaf toe, dat zulk een uitbreiding niet kan worden beschouwd als een inbreuk op de overeenkomst van Washington, en dat de regeering als zy was voortgegaan met het plan geenszins had kunnen worden be schouwd als tegen letter of geest dier overeenkomst te handelen. Bovendien was men h6t er volkomen over eens, dat Singapore buiten de bepa lingen van dat verdrag viel. De premier zeide verder Als wij een groote vloot wilden bouwen ter verdediging van het ryk in den Stillen Oceaan, zou Singapore in deze wateren de uitverkoren plaats zyn geweest. Van een marinestandpunt, zoowel voor verdediging als aanval was Singapore de plaats die behoorde te moeten worden gekozen voor het bouwen van een groot dok. De re- geeriug had 't geheele vraagstuk onderzocht doch na het probleem ook in zijn wydere strekking te hebben beschouwd had zij zich uitgesproken tegen de uitvoering van het plan. »Wij zyn overtuigd, dat, als wij den aanleg uitgevoerd hadden, deze daad een zeer slechten invloed op de bui- tenlandsche politiek in het algemeen zou hebben gehad. Heden Donderdag zou het Lagerhuis beslissen over bovenstaand besluit. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, BINNENLAND De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand ruim f 2 millioen minder opgebracht dan over Februari 1923 over de eerste twee maanden van 1924 was het bedrag f 3.73 miliioen minder dan over de eerste twee maanden in 1923. Tariefiverlaging Ongevallenwet 1921. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het ta rief, bedoeld in artikel 40, eerste lid, der Ongevallenwet 1921, over het kalenderjaar 1924 met 25 pet. wordt verlaagd ten aanzien van a. de werkgevers der ondernemingen, die op 31 December 1922 voor risico der Rijksverzekeringsbank waren verzekerd b. hen, die met of in plaats van de onder a. genoemde werkgevers in denzelf de onderneming als werkgevers zijn opge treden of in dan loop van 1924 als zoo danig zullen optreden. o Vrouw tn brand. Zondagmiddag circa halftwaalf ontstond in de woning van den heer Lievers, aan de Klokstraat te Het Loo een binnenbrand, vermoedelijk door een lek in de gasslang veroorzaakt. Op het hulpgeroep van de vrouw des huizes, die zich geheel alleen bevond, schoten de buren toe, die haar in vlammen gehuld aantroffen. De heer G. v. Mossel trok de vrouw de brandende kleeren van het Ijjf en legde het met brandwonden overdekte lichaam te bed. De ter hulp geroepen medici achtten directe overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk, waar zij Maandag is overleden. De toestand van den heer v. M., die aan beide handen en armen ernstige brand wonden bekwam, welke hem eenige weken beletten zullen zijn arbeid te verrichten, is redelyk. o Diefstal. Ten nadeele van een grossier in goud en zilverwerken uit Utrecht is van een handkar, welke in de Stormsteeg aldaar stond, een tasch, inhoudende 200 massief gouden en acht zilveren ringen, ontvreemd. Bet gezantschap by het Vaticaan. De »Msb.« weet te melden, dat het amendement der Chr. Historischen op hoofd stuk III der Staatsbegrooting (Buitenland- sche Zaken), dat tot strekking heeft het Gezantschap bij den Heiligen Stoel op te heffen, van vei strekkende beteekenis is. Wanneer het mocht worden aangenomen, waai op vrijwel kans bestaat, zal vermoe delijk minister Van Karnebeek de porte feuille neerleggen, zegt het blad, waarop een algemeene kabinetscrisis in parlemen taire kringen waarschijnlijk wordt geacht. In die omstandigheden schijnt Kamer ontbinding onvermijdelijk. Zedenscbandaal te Grootcbroek. Voor de Alkmaarsche Rechtbank werd Dinsdag met gesloten deuren behandeld de zaak in verband met het zedenschandaal te Grootebroek. Het O. M. eischte tegen den 24-jarigen brandstoffeehandelaar J. B. G. te Groote broek, wegens overtreding van art. 248 bis van het Wetb. v. Str., een jaar en zes maanden gevangenisstraf, tegen deri 58-jarigen bloementeler P. W. te Groote broek, wegens hetzelfde misdrijf, twee jaar gevangenisstraf, tegen den 49-jarigen J. Z. vier maanden gevangenisstraf en tegen den piano-onderwijzer J. K. te Schagen, wegens overtreding van art. 247, zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. o Nekkramp. Te Loenen a.d. Vecht heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. De patiënt is onmiddellijk naar Utrecht over gebracht. Muur ingestort. By het in verbouwing zijnde wijklokaal van het Groene Kruis te De Bilt is Dinsdag een stuk muur ingestort, tengevolge waarvan een steiger, waarop zich vief werklieden bevonden, bezweek. De vier arbeiders stortten op straat; twee hunner werden zwaar aan het hoofd verwond. Een der gewonden moest per auto naar zijn woning worden vervoerd. In het wijkgebouw werd de eerste geneeskundige huid verleend. Aanvariag. Woensdagvoormiddag heeft er ten Oosten van het Stoombootenhoofd op de Merwede alhier een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot »Stad Venlo« en de motor boot ïRisicoc, geladen met stukgoederen, varende tusschen AmsterdamZaanstreek en 's Bosch. De *Risico« bekwam een groot gat aan bakboordzy, hield onmid dellijk koers tusschen beide kribben en liep op het zand om zinken te voorkomen. o Een beloouing. l Een schipper te Zevenhoven verloor een portefeuille met f 120. De eerlijke vinder ontving als belooningeen kwartje. o Doodelyk ongeluk. Terwijl de bouwman M. de Jong Czn. te Ouderkerk a. d. IJsel Woensdagmiddag bossen stroo laadde op zijn wagen, viel bij plotseling naar beneden en bleef dood liggen. Hij laat een weduwe achter met 15 kinderen. De verslagenheid in de ge meente is algemeen. o- Afgebrand. Te Wandoyen zyn de arbeiderswoningen van G. v. Alphen en J. Worms met in boedel en eenig klein vee geheel afgebrand. MEUWSBLAB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1