Eerste Blad Und van altei^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4383. Woensdag 26 Maart 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f \AO. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Den laatsten tijd scheen het in Ierland vrij rustig te zijn en dat men zich daar bij de loop der zaken had neergelegd. In het begin van Maart heeft Ierland echter weer plotseling van zich doen hooren. Ver schillende officieren, waarbij verscheidene een hoogen rang bekleedden, zijn toen aan het muiten geslagen. De aanleiding tot deze houding der offi cieren was de demobilisatie van negenhon derd hunner. De berichten uit Iersche en Engelsche bron lieten het aanvankelijk voor komen, dat het gebeurde als niet al te ernstig moest worden beschouwd en dat slechts een enkele officier zich schuldig maakte aan rebellie. Uit nadere berichten en feiten viel echter duidelijk op te maken, dat de muiterij een veel ernstiger karakter droeg dan de eerste berichten lieten uit komen en dat de muiterij een aanwijzing was van een gezindheid en stemming, waar mee de Vrijstaat-autoriteiten wellicht ter dege rekening zullen moeten houden. Men slaat de plank stellig niet al te ver mis, wanneer men de houding der officieren beschouwt als de uiting van mal contenten, die, tijdelyk berustend in den toestand, thans opnieuw hun ontstemming uiten over het met Engeland gesloten ver drag. Van een herleving van De Valera's geest zou eenigszins kunnen worden ge sproken en al is de toestand niet direct uiterst-verontrustend, en al is het woord burgeroorlogvooralsnog misplaatst, nochthans moet men steeds rekening houden met de mogelijkheid, dat het verzet tegen het üccoord tusschen den Vrystaat en Engeland op den duur weer feller wordt. Buitensporigheden kunnen dan ook inder daad worden verwacht en het gebeurde van Vrijdag te Queenstoron kan dan ook de inleiding zijn van ernstiger gebeurtenissen. Vier soldaten van het Vrijstaatsche leger hebben nj. met een machinegeweer een afdeeling Britsche soldaten onder vuur genomen, die met verlof aan wal gingen. Naar verluidt, werd 1 soldaat gedood en 17 personen gewond, waarvan 4 levens gevaarlijk. Terwijl de aanvallers in een auto ontsnapt#, losten zij nog schoten in de richting van het oorlogsschip >Scythe«, roepende Tobin is de leider der Iersche muiters. 14 Neen, juffrouw de Penhoët heeft ons nog niet bezocht, maar zij zal wel spoe dig eens komen. Mariana dacht even na. Dien naam had zij ongetwijfeld al meer hooren uit spreken, ofschoon zij er geen bepaalde herinnering aan kon vastknoopen. Is u het dan niet, ging Jeanne voort, die bij de Zusters van Saint-Joseph op school is geweest? Neen, antwoordde juffrouw Sainclair; dat is mijn nichtje Carmen de Kerlor, die te Quimper geweest is, ik heb mijn opleiding gehad van de Zusters de Misé- ricorde te Chateaulin. O, mompelde de kleine Jeanne, ik heb u verward met Hélène. Hoe dat Omdat juffrouw de Penhoët in het zelfde klooster geweest is, als juffrouw de Kerlor. Mariana keek verbaasd op. Zij herinnerde zich nu, dat Carmen haar wel eens over juffrouw de Penhoët gesproken had, maar dat was al lang geleden. Hoe zouden de jonge meisjes elkaar nu wedergevonden hebben? Een onbestemde angst rees op in 't gemoed van Mariana. Zij kon er zich geen rekenschap van geven, doch zij had een voorgevoel van een dreigend gevaar. Tot Jeanne zeide Door het gebeurde is een pijnlijke situ atie ontstaan, die tot allerlei complicatie kan leiden. Uit Londen wordt gemeld, dat door be middeling van de regeering de onderhande lingen tusschen mijneigenaars en de leiders der mijnwerkers hervat zijn. Vrijdagmiddag heeft er een conferentie plaats gehad, waaraan de beide partijen deelnamen. Heden zal er een nieuwe bijeenkomst plaats hebben waar gehoopt wordt tot overeenstemming te geraken. Hebben de pogingen van de regeering in het conflict in de mijnen dus tot gun stige resultaten geleid, hetzelfde is niet het geval met het ingrijpen inzake de dreigende staking bij de Londensche trams en omni bussen, die Vrijdagnacht ingegaan is. Wel heeft het Ministerie van Arbeid een hof van onderzoek ingesteld inzake het geschil, maar dit heeft niet kunnen ver hinderen, dat de staking is ingegaan, tengevolge waarvan het straatverkeer te Londen zoo goed als stil is komen te liggen. Volgens mededeeling van de zijde der werknemers zijn er 20.000 man omnibus- personeel en 17.000 man trampersoneel bij de staking betrokken. Een aantal omnibussen, onafhankelijk van de groote verkeerscombinatie, zijn blijven loopen, maar naar raming bedraagt het aantal daarvan niet meer dan 250. Het effect der staking zal intusschen aanzienlyk worden verzacht door het feit, dat er geen aan wijzing is dat óf het uitgebreide net der Londensche ondergrondsche spoorwegen óf andere spoorwegen, die de verbinding met Londen vormen, er eenig deel aan zullen nemen. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpiilen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Over boord geslagen en verdronken De 23-jarige schippersknecht J. v. D. is te Hansweert over boord geslagen en verdronken. zij Is je mama, toen zij met mijnheer de Kerlor en zijn zuster medegereden is, niet naar juffrouw de Penhoët gegaan Dien dag, toen het zoo vreeselijk on weerde Ja, juist. Zeker... en toen is mama in het rij tuig van den graaf teruggekomen. De oogen van Mariana fonkelden. Mevrouw Nerville heeft Georges bij dat jonge meisje gebracht, dat zoo mooi en zoo ongelukkig was Zou zij werkelijk zulk eene schoonheid zijn, die raadselachtige onbekende Dan was er nog eene andere zaak, die Mariana's nieuwsgierigheid prikkelde. Zij begreep niets van die toevallige ont moeting met den „Slak" juist op 't oogen- blik, dat deze uit het huis kwam, dat door juffrouw de Penhoët bewoond werd. De vruchtbare verbeelding van juffrouw de Sainclair putte zich uit in duizend vermoedens. De kleine Jeanne zeide verder niets over juffrouw de Penhoët; de gouver nante, die bij het kind niet de allerge ringste achterdocht wilde verwekken, achtte het voorzichtig haar niet verder uit te vragen. Mariana en Jeanne ver volgden haar wandeling. Het meisje wees haar gouvernante de historische monumenten aan en deze, die de geschiedenis van Bretagne uit stekend kende, onderhield haar leerling over de geschiedkundige herinneringen, die zich aan de oude stad vastknoopten. Ongetwijfeld werd de kleine Jeanne met eerbied vervuld bij het hooren der De moerd it Drachter-Compagnic. Het zoeken naar de daders met een politiehond. Omtrent het verloop van 't onderzoek in verband met den moord op den 82- jarigen landbouwer J. Modderman te Drachter-Compagnie, verneemt men nog het volgende Het spoor van den politiehond leidde naar de woning van zekeren J. v. d. H., ongeveer een kwartier gaans van de plaats van het misdrijf. Later is op aanwyzing van den politie hond, die steeds tegen hem opsprong en hem zelfs de pet van het hoofd trok, ge arresteerd de zoon van dezen v. d. H., die gehuwd is, doch daar steeds nacht verblijf houdt. Bovendien werden nog aangehouden twee broers van genoemden J. v. d. H., die bij zijn vader inwoonden. Tenslotte zijn nog twee personen uit Surhuislerveensche heide in verzekerde bewaring gesteld, die verdacht worden eveneens met het misdrijf in verband te staan, daar zij dien bewusten nacht zeer laat zijn thuisgekomen. Alle verdachten zijn naar Leeuwarden overgebracht. o Ondeugdelijk breed. Voor de rechtbank te Tiel heeft terecht gestaan de 27-jarige J. G. van H., hoofd van een bakkerij te Maurik, beklaagd van het misdrijf, bedoeld bij art. 184 Wetb. v. Strafr. Bij den keuringsdienst van waren en brood bestonden vermoedens, dat het brood van bekl. niet voldeed aan de wettelijke vereischten. Toen een rijks keurmeester zich by H. vervoegde, om tot onderzoek over te gaan, heeft hij dezen het werk zóó bemoeilijkt, dat de man zijn taak niet behoorlijk kon verrichten. Eisch f 600 of 600 dagen hechtenis. o— Boterrerrahching. Voor de rechtbank te Tiel heeft terecht gestaan de 22-jarige winkelier C. O., te Wellseind gemeente Nederhemert. Bekl. betrok steeds boter van de room boterfabriek Bommelerwaard te Zaltbommel, die'het rijksmerk A 57564 draagt. Bekl. heeft dit merk voorzichtig uit een vol botervat gesneden, bij elke 25 pond van de overblijvende boter 10 pond margarine gevoegd, het uitgesneden merk weer op de vervalschte boter geplakt en dit mengsel als natuurboter verkocht. De getuigen- namen van Simon de Beaumanoir, ko ningin Anna en andere historische be roemdheden, maar zij luisterde toch maar met halve aandacht en vond het eigenlijk minder aangenaam, dat de wan deling, die voor haar een ontspanning moest zijn, in een geschiedenis ontaard was. Het jeugdige meisje schonk liever haar aandacht aan de voorbijgangers op straat en aan de uitstallingen der winkels. Hierbij kwam nog, dat juffrouw de Sainclair haar ophelderingen op eenigs zins eentonige wijze voordroeg. Het schoone meisje was al meer en meer nadenkend geworden, want de woorden van Jeanne hadden haar mogelijkheden doen voorzien, [die zij zeer bedenkelijk achtte. Mariana begon zich af te vragen, of zij niet een groote fout begaan had, met Kerlor zoo plotseling te verlaten. Georges, die zoo hartelijk scheen, toen hij haar bij den notaris begroette, had zich aanmerkelijk koeler getoond, toen hij hoorde, dat zij niet naar het kasteel wilde terugkeeren. Mariana leidde hieruit af, dat zij den jongman niet onverschillig was; maar zij begreep ook, dat zij rekening moest houden met den trots van den jongen graaf enhem niet moest verbitteren. Zonder zich te willen overijlen, voelde Mariana, dat er gehandeld moest worden zij besloot een der eerste dagen der vol gende week het bezoek te brengen, dat zij aan de gravin de Kerlor beloofd had. Hier is de kerk Saint-Louis, riep Jeanne uitwillen wij naar binnen gaan, deskundigen verklaarden, dat 3 margarine was. Eisch 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Middenstandsbank te Gorinchem. In de op 20 Maart gehouden vergade ring van aandeelhouders werden balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1923 (9de boekjaar) en het voorstel tot winstverdeeling goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de Heeren L. F. Jintes en M. A. van Vugt werden herkozen. In 1923 werden nog geplaatst f18.600. aandeelen, zoodat het geplaatste kapitaal per 31 Dec. '23 bedroeg f401.800. waarop gestort f 299.930. Het toegestane crediet per 31 Dec. be droeg f 1.822.240.waarvan was opge nomen f 1.448.400.34 welke credieten als volgt zijn gedekt: Hypotheek f 1.130.050. Borgstelling f 486.300.Effecten f 205.890.Blanco credieten worden niet verstrekt. Verschuldigd bedrag aan deposan ten f404.183.40, Spaarders f653.718.56, Rekeninghouders f 163.975.86, totaal f 1.221.877.82. Bruto winst over 1923 bedroeg f 62.744.95, netto winst na afschrijving van onkosten f44.886.46. Wordt besloten van de netto winst af te schrijvensalaris raad van toezicht f 1500.div. belasting f2600.gebouw en safe-inrichting f 2000.aandeelhouders 8 23.356.38 en extra te reserveeren f430 08, blyft nog f12000.welke volgens statuten als volgt worden verdeeld 45 statutaire reserve, 20 °/0 aandeel houders, 10 oprichtersbewijzen, 10 commissarissen, 10 °/o directie en 5 °/0 personeel. De totale reserve bedraagt per 31 Dec. 1923 f67.750.48. 0 - Be Belgische Schelde Men meldt uit Brussel, dat de Belgische regeering groote baggerwerktuigen naar het nauw van Bath heeft gezonden, welke de Schelde daar op een grootere diepte moeten brengen, dan tot dusver ooit be reikt was. Hofbericht De Koningin heeft Zaterdag voor eenigen tijd het landhuis »Den Ruigenhoek« bij Scheveningen betrokken. juffrouw Mariana? Gaarne, antwoordde de gouvernante. Mariana en haar leerling bezichtigden de schilderijen, het hoogaltaar, den preekstoel en beschilderde glazen. Het jonge meisje knielde even op een bidstoeltje neer om een kort gebed te doen, Mariana volgde dit vrome voor beeld en nam een biddende hou ding aan, ofschoon haar gedachten elders waren. Kleine Jeanne was intusschen evenmin met haar volle gedachten bij het gebed steelsgewijze lette zij op de weinige vrou wen, die zich in de kerk bevonden en telkens als de deur openging, lichtte zij even het hoofd op. Plotseling maakte Jeanne een gebaar van verrassingin de zijkapel der kerk vertoonde zich een doopprocessie. Jeanne herkende de peethet was de dochter van een procureur, met wien de heer Nerville in drukke betrekking stond. De leerlinge van Mariana sloop stil door de stoelenrij heen, tot zij vlak bij de plek kwam, waar de doopplechtigheid plaats had en waar zij een glimlach met de bekende dame kon wisselen. Geheel verdiept in het schouwspel vóór haar, dacht juffrouw Nerville in het geheel niet meer aan haar gouver nante. Mariana, die geheel in haar ge dachten verzonken was, had eerst op de verdwijning van haar jonge gezellin niet geletzij schrikte evenwel op, toen zij zag, dat het meisje zich verwijderd had. Spoedig was zij echter weer gerustge steld, toen zij Jeanne in de verte naar de doopplechtigheid zag kijken. De Koningin naar Gelderland De »Gelderl.« deelt mee, dat H. M. de Koningin gunstig beschikt heeft op een verzoek van Gedep. Staten van Gelderland, om dezen zomer officieel naar Arnhem te komen om het oogenblik bij te wonen, waarop het nieuwe provinciehuis in bezit zal worden genomen. Aanvaring op de rivier Zaterdagmorgen 8 uur werd door het Amerikaansche stoomschip *Bayonchio« groot 3000 ton, nabij de Nieuwe Noord geul, bij Vlaardingen, overvaren het sleep- schip ïHerminac, schipper J. v. Maltha, thuisbehoorende te Rotterdam, en geladen met oud ijzer en bestemd voor Poorters haven. De »Hermina« zonk onmiddellijk. De schipper en diens vrouw werden door middel van een lijn op het stoomschip getrokken, waarna ze overgingen aan boord van de »Jacoba« die de »Hermina« sleepte. Ve Vlaardingen zijn beiden aan wal gebracht. Vervolg Raadsverslag der gemeente Andel. Zie Tweede Blad. Het komt volgens spr. meermalen voor, dat iemand zou willen bouwen, doch geen weg weet om aan een geschikt terrein te komen, kan nu de gemeente niet een terrein beschikbaar stellen door aankoop of onteigening Een particulier is meestal niet genegen een klein stukje te verkoopen en zoo hij daartoe al bereid is, zal dit tegen een hoogeren prijs zijn, dan wanneer een groet stuk land wordt ver kocht. Kan de gemeente nu niet handelend optreden en kan die niet een geschikt terrein aankoopen om dit, aan de aan vragers in kleinere stukjes toe te wijzen Kan de gemeente hierbij de aanvragers een [willekeurige plaats aanwijzen Zijn daar bepalingen aan verbonden en hoe hoog is de prijs? De Voorzitter deze vragen beantwoordende zegt, dat bij de landarbeiderswet voorop zit, dat als iemand by de gemeente komt orn een voorschot, voor het bouwen van een woning, de Raad dit verzoek kan toestaan, tot een maximum van f3600.op 't oogenblik iets meer tot f 4000. Het ryk verstrekt dan het benoodigde bedrag aan de gemeente tegen 4 het eerste jaar, daarna 54/« percent. In dit laatste procent is aflossing begrepen, na 30 jaar is het geheele bedrag dan afgelost. Dit betreft Zij wilde naar de kleine nieuwsgierige toe gaan, toen zij een stem hoorde fluis teren Juffrouw de Sainclair mag ik u even spreken een enkel oogenblik een minuut maar Mariana maakte eene beweging van schrik Naast haar, achter een pilaar stond Paul Vernier. Bleek van aandoening zag de schilder haar met smeekenden blik aan. U hier riep juffrouw de Sainclair uit. Neem u mij niet kwalijk, hernam de beeldhouwer, ik wilde u even spreken. Zijt u mij dan gevolgd? Ja, al verscheidene dagen heb ik naar een gelegenheid gezocht om u te spreken. De gouvernante wierp een snellen blik naar den zijvleugel der kerk. Jeanne zat onbeweeglijk te kijken. Mijnheer, antwoordde Mariana, ik ben den dienst, dien u mij bewezen hebt, niet vergeten, maar ik zou niet gaarne zien, dat u daarvan misbruik maaktet, om eene rol te spelen, die zoowel u als mij onwaardig is. U zijt toch niet verstoord op mg Wat een zonderlinge vraag IHeb ik u niet gezegd, dat u recht heb op mijne dankbaarheid. Als ik het avon tuur in het bosch van Karneis vergeten was^zou ik er zoo straks nog aan herinnerd zijn geworden, want ik heb vandaag den roover teruggezien, die mij wilde ver moorden. Heeft hij u weer bedreigd? Neen, stel u gerust Ik heb geen tweeden dolenden ridder te hulp be hoeven te roepenEn bovendien, de mr lit Laid in neusden en AltenMeLangstraat en de Biiitltrviirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1