het eerste geval, vereischte is steeds, datj de aanvrager is landarbeider en zelf 10 percent van het benoodigde bedrag heeft kost het terrein met de te bouwen woning dus f 4000.dan moet de aanvrager zelf f 400.bezitten. Rechtstreeksche aanvragers kunnen ook een plaatsje om te bouwen aangewezen krijgen. Wanneer er twee aanvragers zijn die niet aan een terrein geholpen kunnen worden, dan kan de weg van onteigening worden gevolgd. Het te onteigenen terrein mag dan niet een gedeelte van een boerderij zijn, doch het moet dan een vrij perceel zijn. Een andere weg is, dat de gemeente een terrein koopt om dit weder in kleinere stukjes te verkoopen. Voor dit doel kan de gemeente een voorschot krygen van het lijk. Wanneer mocht blijken, dat de gemeente het terrein niet gebruikt voor het doel, waarvoor het is aangekocht, kan het Rijk het bedrag aan de gemeente voor aankoop van het terrein, verstrekt, opzeggen. De heer Schouten zegt, dat hem uit de antwoorden van den Voorzitter wel is ge bleken, dat het bouwen op deze manier uitvoerbaar is, doch nog niet of het wen- schelijk is, dat de gemeente in deze iets doet. De Voorzitter wil eerst nog even zeggen, dat de wet niet spreekt over het terrein zelf, waar dit moet liggen of wat het voor een terrein moet zijn. Het is echter in het belang der gemeente, dat een ge schikt terrein wordt aangekocht want men moet niet vergeten dat de gemeente aansprakelijk is voor het verstrekte terrein, en gesteld dat er nu wel iemand zou willen wonen, doch als deze er om de een of andere reden uitging, een ander niet, dan zou dit een strop voor de gemeente vormen. De heer Verweijs vraagt of het terrein langs een weg moet liggen, of dat dit ook een nieuwen uitweg kan krijgen. De Voorzitter antwoordt dat dit laatste ook kan. De heer Schouten merkt op, dat een terrein geheel langs den weg gelegen, altijd duurder zal zijn en het daarom ge- wenscht is een geheel terrein te koopen en niet alleen het gedeelte langs den weg te nemen. De Voorzitter zegt, dat het natuurlijk in het belang der gemeente is, een geschikt terrein te koopen, niet te ver van de kom der gemeente gelegen, de menschen moeten er ook willen wonen. De heer Schouten vraagt tot wie de aanvrage zich beperkt, waarop de Voorzitter antwoordt, uitsluitend tot de landarbeiders. Tevens moet blijken, dat de menschen zuinig zijn, want zij moeten 40 pCt. zelf bijdragen in de kosten, en de aanvrage kan alleen geschieden door personen tus- schen de 25 en 50 jaar. De heer Schouten vraagt of in de wet ook is bepaald, hoe groot de plek moet zijn om te bouwen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hierover de wet niet spreekt. Het moet echter zijn minstens 10 are. Spr. is echter gebleken, dat er ook wel voor minder terrein geld beschikbaar wordt gesteld. De heer Schouten meent, dat men niet gebonden is aan bepalingen om te bouwen, en dat thans voor f 2500,al een goede arbeiderswoning kan worden gebouwd. Er blijft dus f1500 voor den grond. Ge- dien zij voor hun hulp schijnen te ei- schen, is van dien aard, dat ik aan één held volkomen genoeg heb. Over zijn gelaat gleed een uitdrukking, alsof hij zich tot in het diepst van zijn ziel gekwetst voelde. Hij antwoordde echter U hebt me toch niet verboden, u nog maals te komen begroeten Neen, dat is waar. U hebt er zelfs bijgevoegd, dat u mij zeggen zoudt, waarom u het kasteel van Kerlor verlaten hebt, als ik u later daar naar zou vragen. Juffrouw de Sainclair begreep, dat Paul Vernier zich thans minder be schroomd zou toonen dan bij hun eerste ontmoeting. Dit mishaagde het jonge meisje volstrekt niet, daar zij tegen geen nadere verklaringen opzag en niet de minste verlegenheid gevoelde. Zij antwoordde op koelen toon Maar mijnheer, welk belang kunt u bij die vragen hebben Begrijpt u niet, juffrouw de Sainclair, dat ik gaarne uw vriend zou willen zijn Dat is zeker zeer vereerend voor mij maar begrijpt u niet, dat deze vriend schap mij in opspraak zou kunnen bren gen? Waarom O, mijnheer, u zijt vrij in uwe hande lingen niemand heeft het recht zich te verwonderen, als u het leven van een artist leidtmaar ik ben een gouver nanteik moet mijn dagelijksch brood verdienen en mag mij geen enkele vrij heid veroorloven. Dit bestaan zal toch zeKer niet toppunt uwer wenschen zijn. rekend tegen den prijs van 75 ets. per M2., krijgt men dus 2000 M2. of 20 are, zoodat een aardig stukje bouwgrond over blijft waarvan nog heel wat kan worden getrokken. Spr. zou gaarne vernemen of de overige leden van den raad er iets voor voelen en wat op den weg ligt van de gemeente. Hij acht het een groot belang voor de gemeente, jonge krachten moeten de gemeente verlaten, omdat ze geen woning kunnen krijgen, zoodat er tenslotte alleen minder krachtige overblijven. De Voorzitter zegt dat de Landarbeiders- wet van het begin af, zijn volle sympathie heeft gehad, doch het verwonderd hem dat niet meer menschen aankloppen om op die manier te worden geholpen, niet tegenstaande hij meermalen op deze moge lijkheid heeft gewezen. Hier kwam nog geen enkele aanvraag in, in Rijswijk één, en naar spr. meent zal daar eerstdaags de tweede volgen. De heer Schouten is van oordeel, dat men niet spoedig met het Hoofd van de gemeente over deze zaak gaat spreken, men denkt als men eenmaal gaat praten, men dan ook gebonden is. Spr. gelooft dat het nu echter niet zoo heel lang meer zal duren of er zullen wel aanvragen komen, daarmede heeft de raad echter niets ge daan, en tot zijn spijt hoorde hij tot heden geen enkele stem van de andere raads leden, dat men sympathiseert met het idee. De Voorzitter zegt dat de andere raads leden tot heden geen gelegenheid hebben gehad om te spreken, de heer Schouten heeft het woord gevraagd en de discussie bepaalde zich tot hem en den Voorzitter. Het is in hen, eerder te prijzen dan te laken, dat zy tot heden hebben gezwegen, want men kan niet gelijk spreken, en de gelegenheid daartoe is hen tot heden niet geboden. Is de heer Schouten echter uit gesproken, dan zal hy met veel genoegen aanhooren, wat de anderen hiero-ver hebben in 't midden te brengen. De heer Verwijs verklaart te hebben gewacht tot de heer Schouten was uitge sproken, hij kan wel met het idee meegaan, doch er is een bezwaar, zijn nief-landar- beiders uitgesloten hiervoor in aanmerking te komen. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer Schouten merkt op, dat men niet moet vergeten, dat door het bouwen van eenige arbeiderswoningen, men woning verruiming krijgt en er dan ook per slot zij van profiteeren, die niet voor hulp in aanmerking komen. De heer v. Houwelingen vreest, dat,als de menschen de rekening voor zich krijgen, zij zich eerst nog wel eens zullen bedenken voor zij op deze manier gaan bouwen, de last is te groot. Bovendien schynt de drang niet zoo heel groot te zijn, anders was men al eens bij den Burgemeester komen aankloppen. Zoolang van de in gezetenen geen vei zoek uitgaat, meent spr., dat de gemeente daarover zelf niet behoeft te beginnen. De heer v. Vliet merkt op, dat een arbeider nu toch ook tot f 2.50 per week moet verwonen, wat toch ook niet weinig is. De heer Verweijs gelooft, dat de be rekening van 75 ets. per M3. niet geheel juist is, deze zal wel hooger zijn. Hierover wordt een breedvoerige discussie gevoerd, met uitslag, dat men tenslotte de Niet geheel en al. Waarom mij dan afgewezen? Zij haalde de schouders op en sprak Of ik ook onvoorzichtig zou geweest zijn, als ik u dadelijk die vriendschap toegestaan had, waarom u vraagt I Nu gaat u zonder aanmoediging reeds al te ver. Ik verzoek u ernstig, ga toch met uw verstand te rade en u zult moeten erkennen, dat ik y niet verder mag aan hooren. Mariana maakte aanstalten om haar leerling te gaan opzoeken. De beeldhouwer echter vervolgde: U zoudt mij zeer bedroeven, mejuf frouw, door te meenen, dat ik in ach ting jegens u te kort schoot. Het is waar, dat ik wat overijld te werk ga maar ik liet mij door mijn gevoel mede slepen, en dan, het is zoo moeilijk u te ontmoeten. Waar zou dat toe dienen? Vraagt u dat nog? Zeker, mijnheer Vernier. Luister U veroorzaakt mij noodelooze smart. Zon der het te willen, bevind ik mij op uw weg, of u zich op den mijnen in elk geval u wordt mijn redder. En acht u u daarom verplicht de gemoedsrust van een arm, jong meisje te verstoren, dat niet het recht heeft af te wijken van de plichten, die haar nederig beroep haar oplegt U zult [daar wellicht nog eenmaal spijt van hebben. Hartstochtelijk viel de jonge beeld houwer haar in de rede: U is arm, uw betrekking is nederig, en ook ik ben als kunstenaar nog zonder naam. Mc,ar mogen wij dan niet naar een betere toekomst streven O, als u wprt rïï, 7,5 Ct3, niet 200 ver van d« werkelykheid rekent. to-sta„deevoorMidr a1' den WOnin8- »UU >oor de ingezetenen van Andel g niet zoo slecht hoewel er weieenigen schen Het" WOn'ng Z°Uden Wen" gaat 'mJ k 8r0°te bezwaar is echter, dan Xn b"*6" het beneden eind niét I Va" het boven eind we! iets \e h °mgekeerd' Er maar a voor de woningbouw staannnrn'h-AIS naar W«k «et, daar daar Llf éT *0D,n«en» maar men zegt oaar zelf dat het veel te duur is de W!)k U'S»» steen en' been d« °Pkrengst voor den woningbouw w,l bo dat men dS"om De heer v. Vliet heeft vernomen, dat aatst toen te Wijk een woning leeg kwam, er wel tien liefhebbers waren. De heer v. Houwelingen blijft er bij, dat de menschen eerst by den Voorzitter dienen te komen, de raad kan niet be slissen over onzekere dingen. De heer Schouten zegt, dat het alleen zijn bedoeling was het gevoelen van den raad te vernemen, het standpunt dat de heer v. Houwelingen inneemt keurt hij af en noemt dit koud. Het gaat er over om met de minst mogelijke kosten de zaak der woningbouw te bevorderen. De heer v. Houwelingen bestrijdt den heer Schouten, Spr. beweert in dezen geen koud standpunt in te nemen, doch zou alleen willen afwachten tot er aan vragen komen. De Voorzitter vraagt, of de heer Schouten een afgerond voorstel wil indienen, b.v. of de raad in beginsel zal besluiten, uit voering te geven aan de Landarbeiderswet. De heer Schouten acht dit voldoende. Met aigemeene stemmen wordt dit voorstel hierop aangenomen. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Strafzitting van het Kantongerecht te Heusden van Vrijdag 21 Maart 1924, KantonrechterMr. C. W. van Om meren. Ambtenaar van het Openbaar Mini sterie Mr. J. S. Loke. GriffierMr. W. Ruitinga. Deze keer worden de kinderzaken aan het einde in plaats van aan het begin der zitting behandeld. De eerste zaak betreft Th. v. D. te Vlijmen, welke zaak door den kanton- rechter-plaatsvervanger H. J. van Eg- gelen wordt behandeld, wijl de Kanton rechter zelf tegen dezen beklaagde proces verbaal heeft opgemaakt. Beklaagde had op 11 Januari j,l., toen de wegen door den dooi erg slecht waren, een zware vracht gevulde melkbussen onder Hedik- huizen doen vervoeren op een vierwie- ligen wagen, waarvoor één paard gespan nen was en welke vracht de krachten van het paard kennelijk te boven ging. Beklaagde was niet verschenen, hetgeen echter niet belette dat de kantonrechter plaatsvervanger hem veroordeelde tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De in de vorige zitting uitgestelde zaak tegen K. C. v. B. te Hedikhuizen, die met een kruisnet zou gevischt hebben in water, dat staatseigendom is en waar in H. van der Wiel het vischrecht heeft, komt thans opnieuw in behandeling. eens wist, hoe ik de vrouw zou aanbidden, die mij de weelde harer liefde schenk! Door haar aangemoedigd, zou ik een hoogere eerzucht in mij voelen ontwa ken. Zij zou mij bezieling schenken, zij zou mij steunenzij zou mij in staat stellen mijn eerzuchtige droomen te ver wezenlijken. Dank zij haar, zou ik mogelijk een groot kunstenaar worden. een meester, wiens stukken men elkaar betwisten zouIk zou fortuin en roem verwerven in dat Parijs, hetwelk aan ieder talent zijne wijding geeftEn ik zou dat alles verschuldigd zijn aan de gezellin, wier liefde en toewijding mij de kracht zonden geven, om won deren te verrichtenIk zou haar tot de meest benijde vrouw, de meest ge achte echtgenoote willen maken. Zij, die deelgenomen had aan mijne teleur stellingen, die mij gesteund had in den dagelijksehen strijd om eer en fortuin, zou zij ook niet verdienen in mijn roem te deelen, als het oogenblik van triomf aangebroken was In pijnlijke spanning wachtte hij af, wat Mariana zou antwoorden. Zij bleef stilzwijgen. Met gesmoorde stem vervolgde hij Ontneem mij niet alle hoop Vastberaden antwoordde zij Ik wil u niet aanmoedigen, ik bezit de eigenschappen niet, die u mij toedicht. Als u niet slaagdet, zoudt u mij verwij ten een beletsel voor uw succes te zijn geweest. J Maar als u mij kondt beminnen, zou ik zeker slagen. w aun on8 beider armoede. Ah, dat schrikt u af! Van der Wiel, wederom als getuige ge hoord legt eene situatieteekening over van de plaats, waar de overtreding zou zijn gepleegd. Beklaagde beweert dat het water, waarin hij gevischt heeft, eigen- dam is van den polder van Hedikhuizen en hij daarin mag visschen. Getuige van Bokhoven, voorzitter van den polder, zegt dat bedoeld water wel degelijk eigen dom van den Staat is, hetgeen door ge tuige van der Wiel wordt bevestigd. Ge tuige van Crugten zegt dat hij beklaagde heeft zien visschen tusschen de vleugels van de sluis en wel op de plaats door getuige van der Wiel op de situatietee kening aangegeven. De Kantonrechter zeide dat beklaagde drommels goed kon weten en stellig ook wist dat het water waarin hij vischte, staatseigendom was en hij dus geen recht had om er in te visschen. 't Werd nu een dure visch- partij, want zij kost aan beklaagde f 10, welke hij echter kan verdienen door 5 dagen te gaan zitten". Op de vraag van den Kantonrechter of beklaagde tegen dit vonnis hooger beroep wilde aantee- kenen, antwoordde hij dat hij voorne mens was zulks te doen. J. v. E. en U. L. J. K. te Elshout, die ver na sluitingsuur in een café al daar gezeten hadden en er niet uit wil den gaan dan toen de veldwachter zulks op verzoek van den kastelein, op het punt stond hen er uit te zetten, kregen ieder f 5.00 of 3 dagen, 't Is wel een duur uurtje van gezelligheid geweest. w J. v. M. te Zandvoort had te Nieu- wendijk met zijn auto veel te hard ge reden maar toch niet hard genoeg om een proces-verbaal te ontgaan. Beklaagde is niet verschenen. De Kantonrechter, die zooals bekend, een groot vijand is van gejakker op de openbare wegen met auto's en motorrijwielen, zei dat hij dezen MIJNHARDTs Zenuw- 75ct Laxeer- 60ct Staal- 90ct Maag-75ct Hoofdpijn- GCk* 'TABLETTEN! Om uwentwiluw verheven plannen zouden mij juist voor de toekomst be zorgd makenik wil niet zeggen, dat ik het doel, waarnaar u streeft, voor uw talent onbereikbaar acht, maar het kan toch zijn, dat u een gevaarlijk droom beeld najaagdet. Maar als u zoo spreekt, kan ik u toch niet geheel onverschillig zijnl Uw woorden hebben mij getroffen Waarom zou ik het ontkennen Een ander meisje in mijn omstandigheden zou wellicht'blijde zijn uw voorslag aan te nemen Maar ik ik durf niet En uw woorden komen zoo onverwachts, dat ik mij afvraag, waarom u mij juist uitgekozen hebt om Omdat ik u bemin. Zij maakte een afwerend gebaar, alsof zij hem had willen beletten, die plech tige verklaring uit te spreken. Er heerschte een oogenblik van vol komen stilte in het gewijde gebouw Paul Vernier voelde zijn hart onstuimig kloppen hij wilde haar naderen. Jufirouw de Sainclair, die op haar bidstoel gebleven was, stond op en sloejf een blik naar de kapel der kerk, waarin de doopplechtigheid plaats had. De artist stamelde Ja, ik begrijp uw ontroeringU hadt niet kunnen voorzien, dat ik zoo tot u zou spreken Ik ben mogelijk te vermetel geweest... Zeg mij, dat ik u niet beleedigd heb... Neen... antwoord mij niet, mejuffrouw... Ik verdien uw verwijten... Ik zal heengaan.Maar ik smeek u, denk eens naHet geldt ons beider geluk... Luister. Over acht dagen zal ik hier terugkomen, op dezelfde keer beklaagde nog niet het Huis van Bewaring in wildejakkeren", maarthans nog met eene waarschuwing in den vorm van eene boete van f25,of 10 dagen hechtenis wilde volstaan, c De 12-jarige T. v. R. te Nieuwendijk werd wegens baldadigheid veroordeeld tot 1 maand tuchtschool, zulks met een proeftijd van één jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Zaterdagavond vierde de Chr. Jongelingsvereeniging «Eben Haëzer* alhier haar 17de jaarfeest. Nadat Ds. Huijgens zijn openingswoord had gesproken, volgden de verschillende jaarverslagen, samenspraken, voordrachten en twee op stellen «Het werk van de Jongelingsver eeniging* en «Jongelingsleven* wisselden elkander af. Vooral de samenspraken «Het examen* en »Op het politiebureau* wisten de lachlust van de talrijke aanwezigen op te wekken. Ook afgevaardigden van de ringafdeelingen waren vertegenwoordigd. Met voldoening kan de Jongelingsvereeniging op dit welgeslaagd jaarfeest terugzien. In deze gemeente heeft zich een nieuw geval van roodvonk voorgedaan. Almkerk. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier voor 't fonds tot verbouwing der Consistoriekamer, tij dens het biduur voor 't gewas bracht op ruim f 46. t Andel. Door storing op den kabel van het electrisch net, kregen de dorpen Andel, Giessen, Rijswijk en Woudrichem Zater dagavond geen licht. Daar vele huisge zinnen er niet meer op rekenen, zaten zij in het donker of met een klein nacht lampje of kaars. Gelukkig duurde het niet lang, ruim 8 uur werd er weer stroom gegeven en ieder kon het huiplicht weer opbergen voor een volgende gelegenheid. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel gaat het de laatste dagen drukker. Door de meerdere vraag is de prijs van het goede handelshooi gestegen tot f 17 k f 18 per 500 K.G. Er wordt thans dan ook druk afgeleverd. 's Gravenmoer. Vorige week Don derdagavond is de cursus over de bemes tingsleer, gegeven vanwege de Tuin- en Landbouwvereeniging door den heer J. Benjaminse, hoofd eener school te Sprang- Capelle, gesloten. Bij monde van den heer J. P. van Dongen, secretaris der vereeniging, werd den heer Benjaminse een woord van dank gebracht voof zijne nuttige lessen. Genderen. Blijkens ingekomen bericht, zal de kwestie omtrent het al of niet voortbestaan der openb. school alhier, door den Raad van State in een openbare vergadering op een nader te bepalen dag behandeld worden. Nederhemert. Bij de Vrijdag ge houden 8tierenkeuiing werden aangevoerd 10 stieren waarvan er 6 werden goedge keurd. Door de muziekvereeniging alhier is besloten om deel te nemen aan het groot festival, dat gehouden zal worden op 14 en 15 Augustus te Kerkwijk. plaats... op hetzelfde uur. Dan zult u mij uw beslissing doen kennen en ik zweer u, dat ik er mij aan zal onder werpen, hoe zij ook uitvalle En met smeekende stem besloot hij Zult u komen? Juffrouw de Sainclair antwoordde niet. Bedaard en zich zelve volkomen mees ter, schreed zij langs de stoelen heen, om haar leerling op te zoeken. Paul Vernier verliet de kerk, aan een hevige ontroering ten prooi. De doopplechtigheid was afgeloopen. Jeanne Nerville wendde het hoofd om en zag juffrouw de Sainclair naast zich. Mariana wilde nog enkele minuten wach ten, alvorens te vertrekken oogenschijn- lijk luisterde zij naar Jeanne, die haar eenige inlichtingen gaf over de ouders der jonge peet. Ga mee, kind, hernam de gouvernante; het wordt kil onder de gewelven. Bij den uitgang zag Mariana op eenigen afstand den beeldhouwer staan, die ter sluiks nog een laatsten blik op haar wilde werpen. Zij gaf een teeken van ongeduld en de zwarte wenkbrauwen fronsende, sprak zij tot zich zelf: Des te erger voor hem. Hoe zou het lot, dat hij mij aanbiedt, mij kun nen verlokken Het is Georges, dien ik hebben moet! Ik wil gravin de Kerlor worden. Jeanne stak haar arm door dien van Mariana. Laten wij doorloopen, riep het kind, daar komt een begrafenis aan. En mama zegt altijd, dat een begrafenis na een doopplechtigheid ongeluk aanbrengt 1 (Wordt vervolgd) onh menschen kunnen de huur niet arh Uwen ,n «erband met de land- arbeiderswet, dit is een heel andere zaak, ai« drukt niet op de belasting. A. v. Z. te Rijswijk staat terecht ter zake dat hij in strijd met de bouwver ordening een trasraam onder een nieuw gebouwde woning zou hebben gemaakt van witte klinkers en niet van harde klinkers Beklaagde beweert geheel vol daan te hebben aan de hem door Bur gemeester en Wethouders van Rijswijk schriftelijk verleende bouwvergunning, waarin staat vermeld, dat het trasraam moet worden vervaardigd van „harde klinkers" met de toevoeging „witte klin kers". Beklaagde legt de schriftelijke vergunning over. Getuige de Regt, op zichter der Gezondheids-commissie, voert aan dat door de bouwverordening ge- eischt worden „harde klinkers" en dat „witte klinkers" geen „harde klinkers" zijn. De Kantonrechter hernam hierop, dat beklaagde toch geheel gehandeld heeft overeenkomstig de hem door Bur gemeester en Wethouders verleende ver gunning en dat hij den getuige, wiens advies omtrent de bouwaanvraag toch is gevraagd, niet geheel begrijpt; z. i treft beklaagde geen schuld en daarom spreekt hij hem dan ook vrij. Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2