BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente ANDEL op Woensdag 19 Maart n,m, 2 uur, Voorzitter EdelAchtbare Heer v, d, Schans. Secretaris WelEd, Heer B, v, Aodel. Aanwezig zijn alle leden, Te ruim 2 nor opent de Voorzitter de vergadering met gebed, daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is Het verzoekschrift van den gem. Veld wachter Fondse, om een subsidie groot f31,25 zijnde de helft der rekening van den geneeskundige uit Gorinchem voor ge neeskundige behandeling en verplegings- kosten, door genoemden Veldwachter geno ten. Over dit verzoek staakten in de vorige vergadering de stemmen, De Voorzitter het verzoek toelichtende zegt dat de gemeente-geneesheer indertijd een hoogere jaarwedde is toegekend, onder bepaling dat de 3 gemeentebeambten n.l. de gem, veldwachter, opzichter en nacht waker gratis geneeskundige behandeling zouden genieten. Dat de verhouding tusschen den Burgemeester en den gem, veldwachter niet is zooals in andere gemeenten, en zooals zij behoort te zijn. Dit veldwachter Fondse naar den geneeskundige in Gorin chem is gegaan, zonder den Voorzitter er in te kennen en de gemeente dus voor een voldongen feit plaatst, Met het oog op de verhouding tusschen Burgemeester en Veldwachter zou de Voorzitter willen voor stellen het verzoek toe staan, De heer Schouten zegt dat bekend is, dat de verhouding tusschen Burgemeester en Veldwachter niet is, zooals die moet zjjn, dat dit naar zijne meening echter geen reden kan zjjn om het verzoek toe te staan, Spr, wil wel voorstemmen, doch alleen omdat bjj verwerping van het verzoek, dit den veldwachter aanleiding zou kunnen geven tot mindere plichtsvervulling, Het verzoek hierop in stemming gebracht wordt toegestaan met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Naaijen, Verweijs en Millenaar, Met algemeene stemmen wordt B. en W, machtiging verleend voor het houden der gewone jaarljjksche verpachtingen en ver huringen, De heer Schouten vraagt of dit alleen de gewone verpachtingen betreft en de buitengewone verpachtingen daar buiten vallen, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt, Verzoek van de ingezetenen C, Kraaij, H, Noorloos en Wed, Pelikaan, om de terreintjes achter hunne woningen tekoopen, B, en W. hebben bereids met deze menschen onderhandeld en bieden hierbij den raad een ontwerpbesluit aan om een perceeltje grond aan C. Kraaij af te staan voor f 100,— en H. Noorloos voor f70, en Wed, Pelikaan voor f 54,-, Volgens de kadastrale leggers zijn de perceeltjes samen groot 13 are en 15 c, are, doch naar de Voorzitter mededeelt is het een toer dit er in werkelijkheid uit te meten, De heer Schouten vraagt of de gemeente iets met uitpalen heeft te maken, waarop de Voorzitter antwoordt van neen, dat de betrokkenen dit zelf hebben gedaan en alle kosten voor rekening van de koopers komen, De gemeente heeft niets aan den grond en het is aan alle kanten beter, dat deze er af is. De menschen zijn er mee geholpen en nu zijn meteen de grenzen der perceeltjes vastgesteld, Met algemeens stemmen wordt overeen komstig het voorstel van B, en W, be sloten, Vaststelling kohier Hondenbelasting, Het kohier vermeld 83 aanslagen tot een bedrag vao f 135,-. Er zjjn totaal 91 hoode,. waarvan 44 die in de lste klas en 47 die in de tweede klas vallen. De heer Schouten vraagt hoe hoog de belasting is, waarop de Voorzitter antwoordt van f2,— voor losloopende en fl,— voor vastliggende honden, De heer Verweijs meent dat de belas ting voor losloopende honden in de meeste plaatsen veel hooger is, Volgens de heer v. Vliet is dit in ver schillende plaatsen f5,-, De heer Schouten vraagt of vastliggende honden ook nooit losloopen, waarop de Voorzitter lachend opmerkt, dat vastliggende honden niet losloopen, De heer Schouten is het met Wethouder Verweijs eens, dat de belasting voor los loopende honden wel iets hooger kon zijn, De heer v. Houwelingen zou het zoo maar laten, een boel menschen moeten er hun brood mee verdienen, b.v. met mollen vangen, De heer Verwjjs zou willen dat daaraan een einde kwam en noemde het mollen vangen een ramp, Met algemeene stemmen werd hierop het kohier der hondenbelasting vastgesteld zooals het door B, en W, is aangeboden. Af- en overschrijving begrooting 1923, De Secretaris leest de toelichting voor, waaruit blijkt dat de gemeentelijke subsidie aan bet electrisch bedrjjf met f 1400,— moet worden verhoogd, niettegenstaande het gegarandeerde bedrag met f 2825,— is overschreden, Verder moet aan de Gemeente Gorin chem een bedrag van f672,48 worden uitgekeerd, omdat op 1 Sept, 1923 een leerling uit de gemeente bet gymnasium in Gorinchem bezocht. De grootere uitgaven kunnen worden gedekt door nieuwe ontvangsten of uit posten, waarbij over is. De heer Schouten zegt te hebben be grepen, dat de steun voor het electrisch bedrijf voor 1923 niet toereikend is ge bleken en vraagt hoe groot het bedrag was dat op de begrooting is uitgetrokken, De Secretaris verklaart dat voor steun was uitgetrokken f 4235,- zoodat het totaal tekort dat de gemeente moet bjj- dragen thans ruim f5609,- wordt. De heer Schouten vraagt of den Voor zitter ook kan mededeelen, hoe of het komt, dat, niettegenstaande het gegarandeerde stroomverbruik aanmerkelijk is overschre den, het tekort nog zoo groot is. Eendeels wordt men niet en anderdeels wel teleur gesteld, De Voorzitter zegt dat de oorzaak voor namelijk hier in zit, dat de menschen te zuinig zjjn met het licht, Het hoogste punt waarnaar de mazimale belasting wordt be rekend duurt te kort. lederen avond komt het stroomverbruik wel op een betrekkeljjk hoog peil, doch dit blijft te kort duren, zoodat men per lichtpunt onder de oor spronkelijke berekening blijft, Dit komt natuurlijk wel ten goede aan de menschen zelf, toch niet aan de gemeente. De heer Schouten vraagt of er ook niet tusschen zit een groot stroomverlies waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, De Secretaris brengt in 't midden dat dit niet het geval is, het onbillijke schuilt daarin, dat het hoogste punt voor het ver bruik van krachtstroom overdag, omgesla gen wordt over het geheel, De heer Schouten merkt op, dat dus, als alle krachtverbruikers op een gegeven oogenblik overdag gelijk stroom afnemen en een hoog punt wordt bereikt, dit hooger punt over het geheel wordt omgeslagen, en dus ook wordt toegepast op het licht- verbruik, Reeds meermalen is van deze plaats besproken om meer krachtverbruik te krijgen, doch men komt daardoor schijn baar in de moeilijke positie, dat de gemeente er mogelijk schade door lijdt. Spr. vraagt of met de P.N.E.M. niet een overeenkomst kan worden gesloten, waardoor deze onbillijkheid wordt wegge nomen, De Voorzitter zegt, dat de P,N,E.M, voor de berekening hare vaste regeling heeft, die echter voor kleine bedrijven, zooals hier, vrjjwel buiten werking is ge steld bij grootere bedrijven zal men wel een gelijkmatiger belasting hebben, Spr, zegt er al eens over gesproken te hebben met de P.N.E.M. om voor de ge meente een afzonderlijke regeling te krijgen, doch dat ging toen nog niet. De heer Schouten acht een andere regeling voor de gemeente van groot aan belang, Verder zou spr, nog iets willen zeggen over de uitkeering aan de gemeente Gorinchem, daaraan is thans wel niets te doen, het is ook niet zijn bedoeling be zwaren te maken tegen plaatsing van den post op de begrooting, doch het zal den Voorzitter ook wel bekend zijn, dal ver schillende gemeenten bezwaren maken, daarom acht spr. het goed dit ook te doen, De Secretaris merkt op, dat de grootste onbillijkheid daarin schuilt, dat niettegen staande de leerling pas met 15 Sept. op de school is gekomen, toch voor het geheel» jaar moet worden betaald. Schouten. Eischt dit de wet 7 Secretaris. Ja, bij de nijverheidsonder wijswet wordt alleen de tijd berekend dat de leerling op school is geweest. De Voorzitter deelt mede, dat bjj de in gekomen stukken het adres van de gemeente Werkendam is, zoodat men dan op deze kwestie kan terugkomen, Hierop wordt af- en overschrijving der begrooting met algemeene stemmen goed gekeurd, Nog moet op de begrooting worden ge bracht een post groot f215,- voor om bouw telefoon, Deze post kan worden gevonden uit den post van onvoorziene uit gaven. Als noodmaatregel heeft de tele grafie de gemeente geholpen, op den ge- heelen ombouw die in de aannemingssom was begrepen, kon niet worden gewacht. De heer Schouten vraagt of de uitbrei ding van het telefoonnet die tot stand is gekomen na de aanbesteding, hier in begrepen is, De Voorzitter zegt, dat dit niet het geval is, Het gemeentebestuur verkeerde eerst ook in deze meening en zond daarom de nota terug, doch hierop heeft een amb tenaar duidelijk gemaakt dat dit niet het geval was, Met algemeene stemmen wordt goedge keurd den post op de begrooting te plaatsen, Aanbieding Verslag ingevolge art, 58 Woningwet, De Voorzitter zegt dat B, en W, dit verslag hebben ontworpen en stelt voor het voor kennisgeving aan te nemen, aad de betrokken autoriteiten te zenden en hei voor de leden ter inzage te leggen. De heer Schouten vraagt of het vooi de verbetering van de volkshuisvesting vol doende is, dat de raadsleden het verslag komen inzien. De Voorzitter zegt dat men er niet vee in zal vinden, want dat er niets is gebeurd 'Schouten, Dus ik kom tot de eoncluei dat het verslag niets bevat dan blanc I 11 lift

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5