alles achterwege is gebleven voor verbetering der volkshuisvesting. Vooratter, Er wordt slechtseen woning in Schouten, Het is misschien niet het stadium hierover nader te spreken, doch in het verleden ligt het heden, Het thans te bespreken kan misschien aanleiding geven, dat het vraagstuk nader onder de oogen wordt gezien, Een blanco verslag pleit er niet voor, dat aan deze toch brandende kwestie de noodige aandacht is gewijd en daartoe zijn toch wel aan- leidende oorzaken, In de gemeente is een sterke toenemende strooming, om vooral met gebruik te maken van het recht in de landarbeiderswet geboden, woningen te bouwen, De Voorzitter vraagt of de heer Schouten het goed keurt, deze kwestie na afwerking der agenda te behandelen, waarmede deze accoord gaat, Het voorstel van B, en W. inzake Verslag Volkshuisvesting wordt hierop aan genomen, Verzoek om subsidie van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar een subsidie is verleend van f 50,- en B, en W, voorstellen, ook voor dit jaar dezelfde subsidie te verleenen, Een iedél s overtuigd, dat de vereeniging goed werkt en de gemeente Andel vooral, is er heel dikwijls mede in aanraking gekomen. Ge- ukkig kan ip 'toogenblik worden gecon- itateerd, dat de hulp der vereeniging thans liet noodig is. Voorheen is wel eens een ïoogere subsidie toegestaan, toen de ver- i leniging in de gemeente hulp verleende. k moet er echter bezuinigd worden en aarom stellen B, en W, voor een subsidie an f50,- te verleenen, mocht de ver eniging dan later extra werk ten behoeve er gemeente moeten verrichten dan kan lijd noch worden gezien, Met algemeene stemmen wordt het voor- iel van B, en W, hierop goedgekeurd, Een verzoek om subsidie van de geiten* kvereeniging, De Voorzitter het verzoek toelichtende, gt, dat de heeren ook van deze vereeni ng wel overtuigd zullen zijn, dat zij ittig werk verricht, Het heeft spr, al eermalen verwonderd, dat, waar hier in streek zooveel geiten worden gehouden, de geiteofokkerij zoover ten achter staat bij andere streken. Hoewel er bezwaren zijn met nieuwe subsidies te beginnen, stellen B, en W. toch voor, om voor dit jaar een subsidie van f 25,- toe te kennen, onder bepaling dat deze subsidie strekt tot aanschaffing van een bok, De heer Schouten is het met den Voor zitter eens, dat het ook hier een nuttige vereeniging geldt, temeer daar zij bijna zonder uitzondering is beperkt tot de min vermogende klasse, Melk is een voedsel van hooge beteekenis en het is een groot belang, dat de arbeidende klasse zich van dit voedsel kan voorzien, Daarbij komt nog, dat de fokkerij nog voor zeer veel verbetering vatbaar is. De vereeniging telt 73 leden die toonen iets voor de verbetering te voelen, door zooveel mogelijk zelf te doen wat zjj kunnen, om dit doel te be reiken, en daardoor voordeel in hunne ge zinnen te brengen, Er zijn echter nogal kosten aan verbonden, Eerstens de ver pleging van den bok h f 60,- per jaar met f20,— voor voer, gepasseerd jaar kwam daarbij nog f7,50 omdat het nood zakelijk was dat de bok ook een tijdje in de wei liep, Om de twee jaar valt de vereeniging in de koeten voor aanschaffing van een bok, die f 35,- f 40,- kosten, Verder f 17,50 voor diploma's, de kosten voor een hulpkeurmeester, terwijl de rijks- veeteeltconsulent de vereeniging gratis voorlicht, Met een post van f 10,- voor onvoorziene uitgaven die iedere vereeniging heeft, komt zij tot een uitgaaf van f 155. Zij telt 73 leden, waarvan het voor som migen werkelijk bezwaarlijk is de 75 ets. contributie te betalen, kon het bestuur de contributie verlagen- tot 25 ets, dan zou het aantal leden ongetwijfeld nog zeer toe nemen, De opbrengst aan dekgeld was over 1923 f 24,25, terwijl van een provinciale vereeniging nog een subsidie werd ontvangen van f5,-, Met dit alles moet de vereeniging alles op haren en snaren zetten om flOO,- by elkaar te krijgen, terwijl zjj voor een uitgaaf staat van f 155,-, Meermalen is door het gemeentebestuur voor een dergelijk belang subsidie verleend, bjjvoorbeeld aan de stierenhouderij, hier gaat het over menschen die toonen zelf te willen en betreft het een algemeen belang, daarom is er naar spr, meening alles voor te zeggen, de subsidie te brengen op f 50,-, De Voorzitter kan wel met het be toog van den heer Schouten meegaan. Mocht de vereeniging door een kwynend bestaan met deze f50,- op de been wor den gehouden, dan zou spr, er niet voor zijn, op 'toogenblik is er echter een ople ving in deze zaak en gaat het er juist over om er gang in te zetten, Spr, heeft verschillende vergaderingen bijgewoond en is ook lid der vereeniging. Aanvankelijk had men gezegd, om te trachten zichzelf te redden, doch de kosten zijn tegenge vallen, daarom vragen ze om steun, De heer Verwejjs meent, dat de stieren houderij ook indertijd slechts een subsidie heeft gehad van f 25,-, Spr, verklaart «ich tegen een hoogere subsidie, het gaat hier wel voor den minderen man, maar daarom is hjj er ook voor geweest een subsidie van f 25,- toe te kennen, Men kan wel zeggen het is nuttig en noodig, maar het zijn weer nieuwe posten en waar moet men dan per slot met de bezuiniging heen, Er zijn zaken waarvoor de Raad de macht mist te bezuinigen, doch zoo men niet bezuinigt op zaken waartoe men wel de macht heeft, waar moet het dan heen f v, Vliet, Ik meen dat de subsidie voor de stierenhouderjj het laatste jaar f 100.— bedroeg. Verwejjs. Dat is zeker niet, Voorzitter, Een subsidie voor de stieren houderjj is niet aan de orde, het gaat over het voorstel van den heer Schouten om de geitenfokvereeniging een subsidie toe te kennen van f50,-, Schouten, ik heb de subsidie aan de stierenhouderjj niet aangehaald voor ver gelijking, doch alleen om aan te toonen dat toen de Raad er wel voor voelde om het streven naar verbetering der fokkerij te steunen. Weth, Verwejjs brengt mijn voorstel in conflict met den drang van bezuiniging, Ik hoop dat weth, Verwejjs mjj gelooft, als ik zeg dat ik even sterk voor bezuiniging ben als ieder ander, Er zijn in het leven drie zaken, het aangename, het nuttige en het noodzakelijke, Moet er bezuinigd worden, tast dan eerst het aan gename, daarna het nuttige en eerst daarna het noodzakeljjke aan, Door het verleenen der subsidie steunen wij niet direct die menschen, doch drage een steentje bij om de welvaart bjj hen te versterken. Het is van veel be teekenis voor hun gezin als zij twee geiten bezitten, de voeding een volksbelang ver beterd er door. Ik handhaaf dan ook mijn voorstel, Dit voorstel n.l, de gietenfokvereeniging een subsidie te verleenen van f50,-, hierop in stemming gebracht wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen, Tegen stemden de heeren v, Houwelingen en Verwejjs, Ingekomen stukken Het bekende adres van het gemeente bestuur van Werkendam, waarin bjj de regeering wordt aangedrongen de bijdragen in de kosten van hooger onderwijs billijker te regelen, met verzoek om adhaesie be tuiging, De secretaris leest het adres voor, De heer Millenaar is van oordeel, dat iedereen de gemeente Werkendam hierin zal moeten steunen. De heer Schouten merkt op, dat een groot gedeelte der ingezetenen van Gorinchem er tegen is dat het gymnasium, dat door slechts 33 leerlingen uit de plaats zelf en 15 uit de buitengemeenten wordt bezocht, in stand wordt gehouden door het drijven van een zekere partij, Spr. heeft een wethouder van Gorinchem «enigen tijd geleden nog gewezen op het onbillijke van het bijdragen der kosten door de buiten gemeenten, waaruit leerlingen het gym nasium bezoeken, Deze antwoordde en wij dan wij moeten voor leerlingen uit de gemeente het volle bedrag betalen en nog de helft voor de leerlingen van buiten, waartegen spr, inbracht dat de ingezetenen van Gorinchem als zjj er voor zijn het gymnasium op te doeken, hiertoe de macht bezitten, door personen in den raad te kiezen die voor opheffing zijn, doch dat de buitengemeenten daartegen niets kunnen doen en niet den minsten invloed kunnen uitoefenen, Spr, is er daarom voor van ganscher harte adhaesie aan het adres te betuigen, t De secretaris deelt nog mede, dat de kosten per leerling te Gorinchem zeer hoog zjjn, in Dordt bedragen deze slechts de helft van die te Gorinchem, Met algemeene stemmen wordt hierop besloten adhaesie te betuigen, Adres van de gemeente Woudrichem met verzoek om adhaesie betuiging, om bij Ged. Staten aan te dringen op herziening en verlaging der jaarwedden der gem,- ambtenaren en herziening in de regeling der kosten van het hooger onderwijs, De heer Schouten meent, dat het ge meentebestuur van Woudrichem twee zaken aan elkaar koppelt, die niet bij elkaar behooren en het daardoor moeilijk wordt aan het adres adhaesie te betuigen, Het eerste gedeelte behoort bij de provincie en het tweede gedeelte bij het rijk, Spr, voelt er veel voor aan het eerste gedeelte van het adres adhaesie te betuigen, hij zag in deze echter gaarne een voorstel van B, en W, Voorzitter, Het is niet aan mij in deze met een voorstel te komen, Schouten, B, en W. behooren een goed voorbereid voorstel ter tafel te brengen, Als het mogelijk is zou ik gaarne aan het eerste gedeelte van het adres adhaesie betuigen, doch gaarne vernam ik de stem van het college in deze, Verwejjs. Wanneer is het adres inge komen, Voorzitter, Reeds 12 December, v. Houwelingen, Het adres schjjnt de heeren niet erg bevallen te zijn. Voorzitter, De wethouders gaan in deze vrij nit, als iets met dit adres niet in orde is dan is de schuld geheel bij mjj. De zaak is echter van weinig belang, zoodat de wethouders zich ook thans nog wel kunnen uitspreken, De heer Schouten stelt hierop voor aan het eerste gedeelte van het adres adhaesie te betuigen, waartoe met algemeene stem men wordt besloten. De agenda is hiermede afgehandeld, Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor de vergadering heeft, zegt de heer Schouten terug te willen komen, op hetgeen straks door hem terloops is aan geroerd, n.l, woningbouw in verband met de landarbeiderswet, In de gemeente komt meer en meer strooming, om ver betering te brengen in den woningbouw in verband met de landarbeiderswet, Vervolg in het Eerste Blad, fcÉMMyh>iÉii mm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6