Eerste Blad Firma JOH. DE MOL. tcostmims van f28.50 ris lump nooit ito» PETTEN. firma Joh. de Mil. DROGISTERIJ. A. VERSCHUUR-BAERT land van altena Handelsscholen. Firma JOH. DE MOL Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4384 Vrijdag 28 Maart 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Wij maken U attent Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. op onze ruime sorteering VITRAGE van 28 et. per el. COCOS, 100 cM. breed, prima, 1.70 per el. MATTEN vanaf 25 et. per el. VLOERZEIL, mooie sorteering van fl.95 We kunnen wel zeggen, dat het door niemand meer betwijfeld wordt dat het doel der Hoogere Burgerschool geweest is en altijd blijven zal het aanbrengen van eene bepaalde hoeveelheid kennis en daaruit voortvloeinde geschiktheid, hetzij tot verdere vakstudie, hetzij voor de praktijk des levens, De opvatting dat de Hoogere Burgerschool een oplei dingsschool zoude zijn voor de ingeni eursstudiën te Delft, wordt tegenwoordig nog slechts door betrekkelijk weinigen gedeeld. De statistieken bewijzen trou wens dat een zeer klein percentage van het groote aantal burgerschoolleerlingen de ingenieursrichting uitgaat. Immers gaat 't meerendeel in de praktijk (kantoor, handel enz), terwijl een niet gering gedeelte zich op de studie van een dei- talen, voor candidaat-notaris, surmmerair bij de indirecte of directe belastingen of bij de posterijen, werpt. Deze feiten hebben het dan ook nood zakelijk gemaakt de hoog opgevoerde eischen met betrekking tot de wiskun dige vakken te matigen. Zoo wordt b.v. thans reeds aan de leerlingen der 4e en 5e klasse de keuze gelaten tus- schen de vakken werktuigkunde en boekhouden, terwijl de plannen tot op richting eener afdeeling, waarin minder aan wis- en natuurkunde, doch meer aan talenstudie, handelscorrespondentie enz. gedaan wordt, nog verder eene anderen dan den tot nog gevolgden koers uitsturen. Het behoeft geen betoog, dat een en ander om meerdere redenen toejuiching verdient. Men behoort wel degelijk rekening te houden met de aan- of af wezige voorbeschiktheid voor wiskunde of talen. Leerlingen zonder eenigen aanleg voor de wiskundige vakken wer den tot nog toe meegesleept op een terrein, waarop ze niet hoorden, zulks ten nadeele van zichzelf, van de klasse en van den leeraar. Bovendien ligt het toch wel voor de hand dat b.v. een knap letterkundige heusch wel zijn doel zal bereiken zonder te weten welke de formule is voor eene natuurkundige wet Dat men zonder wiskunde te kennen geen logisch-denkend mensch zou kun nen zijn, is onzin. Ziet maar eens, hoeveel geleerden er zijn, die als leer ling van een Gymnasium waar veel minder aan wiskunde wordt gedaan dan aan eene Hoogere Burgerschool met hunne wiskundige vakken enorm te kampen hadden en later toch, al was het op ander terrein, mannen zijn geworden, waarop de wetenschap met trotsch kan neerzien. Gelukkig dat datgeen, wat aan eene Hoo gere Burgerschool ontbreekt, thans reeds voor een groot gedeelte wordt aangevuld door de vooral in onze omgeving nog veel te weinig bekende Handelsscholen. Jongelui met weinig of geen aanleg voor wiskunde kunnen op deze scholen levert prima^ kleeding naar maat tegen de Laagste prijzen. Onze eouoeur is aan huis te ontbieden. heel wat kennis op doen, die hen in de praktijk van het leven uitnemend te stade komt en die de Hoogere Burger school in haren tegenwoordigen vorm hun niet geeft. Men heeft Middelbare en Hodgere Handelsscholen. De eerste geven een soort vakonderwijs in een 3-jarigen cursus na het afloopen der lagere school, terwijl de laatste in een 2-jarigen cursus na het afloopen der Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus of van de eerste drie leerjaren van eene Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, haar onderwijs wel vakonderwijs doen zijn, doch het tevens meer schoeien op een intellectueele basis. In den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan hebben de Handelsscholen reeds bewezen in eene bepaalde behoefte te voorzien en meermalen is door haar het bewijs geleverd dat niet wiskundig aangelegde jonge menschen op ander gebied tot bij uitstek nuttige leden der maatschappij zijn te vormen. De Hoo gere Handelsschool overlaadt haar leer lingen niet met mathematische vakken, maar brengt hun vooral talenkennis bij. terwijl voorts de vakken Boekhouden, Handelskennis, Handelsrekenen, Ge schiedenis, Aardrijkskunde, Scheikunde, Warenkennis, Staathuishoudkunde en Staatsinrichting eene belangrijke plaats in de leerstof innemen. Het eind-diploma eener erkende Hoo gere Handelschool geeft meerdere be voegdheden. Eerstens is het uit den aard der zaak eene degelijke aanbeveling voor hen, die hunne studio's niet verder willen voortzetten, maar direct plaatsing wenschen in eene handelszaak of op een of ander kantoor. Voorts geeft het o.m. de bevoegdheid om toegelaten te worden tot het afleggen van examens aan de Handels-Hoogeschool te Rotterdam aan hen, die op het gebied van den handel eene wetenschappelijke vorming wen schen. Ook geeft het diploma het recht tot het afleggen van de examens voor candidaat-notaris, voor surmmerair bij de indirecte en directe belastingen, voor leerling-consul enz., waaruit dus wel volgt dat aan het bezit van het eind diploma waarde wordt gehecht. Jongelui, die geen aanleg voor de wiskundige vakken hebben, doen, nu er gelegenheid bestaat om ook zonder die vakken, voorbereid te kunnen worden op de praktijk des levens, stellig ver standig niet de Hoogere Burgerschool te bezoeken, zoo lang zij hare bovenmatige eischen in de wiskundige vakken nog niet heeft laten varen, maar zich als leerling eeuer Handelsschool te laten inschrijven. Handelsavondscholen laten we buiten beschouwing, omdat deze bestemd zijn om handels- en kantoorbedienden en handwerkslieden na volbrachte dagtaak eenige ontwikkeling bij te brengen en dus een geheel ander doel beoogen dan de Middelbare en Hoogere Handels scholen, welker leerlingen zich den ge- heelen dag uitsluitend aan hun studie geven. Middelbare Handelsscholen zijn er in ons land nog al eenige en gelukkig ko men er steeds meer bij, daar zij haar bestaansrecht ruimschoots hebben be wezen. Hoogere Handelsscholen zijn er uit den aard der zaak nog weinig als we ons niet vergissen 32 in ons geheele land maar ook het aantal van dit soort scholen breidt zich steeds uit al gaat zulks dan ook niet zoo vlug we gens de groote kosten, die de oprichting eener school met zich brengt. In onze omgeving bestaat alleen eene erkende Hoogere Handelsschool te Waal wijk. Hoewel zij gebaseerd is op Roomsch Katholieken grondslag, is zij toch zon der onderscheid van godsdienstige ge zindte, voor een ieder toegankelijk natuurlijk behoudens het voldoen aan de gewone eischen van toelating als leerling terwijl niet-Katholieke leer lingen niet verplicht zijn het godsdienst onderwijs bij te wonen. De Hoogere Handelsschool te Waalwijk geniet eene goede reputatie. Het onder wijs is er uitstekend en groot is de be langstelling der leeraren in hunne leer lingen. Protestantsche leerlingen hebben ons verzekerd, dat zij absoluut aan niets kunnen bespeuren dat zij niet den gods dienst belijden, die den grondslag der school vormt en zulks gelooven wij gaarne. Voor protestantsche ouders uit onze omgeving behoeft er dus uit gods dienstig oogpunt niet het minste bezwaar te bestaan om hunne kinderen toe te vertrouwen aan de zorg der docenten van de Waalwijksche Hoogere Handels school. Nieuwste ruiten voor fl.85 Mooie vlok vanaf f 1.35 Effen grijs fl.20 Pracht overhemden met boord f2.50 BUITENLANDSGH OVERZICHT Woensdagmorgen moest de Fransche Kamer stemmen over de regeer ingsvoor- stellen inzake de pensioenen voor militairen en civiele ambtenaren. Niettegenstaande Lasteyrie de minister van financiën de de vertrouwenskwestie had gesteld, werden de regeeringsvoorstellen met 271 tegen 264 stemmen verworpen. De Fransche Minister-President Pöinearé heeft de conse quentie, die uit deze nederlaag voortvloeit aanvaard en heeft bij den president der republiek het ontslag vari het ministerie aangeboden, welk ontslag door den president is aanvaard. Millerand heeft Poincaré om half zes op het Elysee ontboden en drong er krach tig op aan, dat Poincaré zijn werk zou voortzetten, hetwelk hij met volkomen instemming van het parlement en het land heeft verricht. Poincaié heeft zich bereid verklaard de vorming van een nieuw kabinet in over weging te nemen. Hij heeft reeds een eerste onderhoud gehad met den heer Francois Marsal, die hoogstwaarschijnlijk de nieuwe minster van financiën wordt. Hij was dit reeds eerder in het ministerie Millerand. Men mag dus aannemen, dat er heden een nieuw ministerie-Poincaré zal zijn, waarin enkele minder populaire figuren door andere vervangen zullen zyn en dat dan aan levenskracht zal hebben gewonnen. In zooverre heeft de oppositie Poincaré ongetwijfeld, zonder het te willen, een grooten dienst bewezen. Over de wijze, waarop men getracht heeft Poir.caré door een slinkschen streek te laten vallen (men heeft hem zelfs niet gewaarschuwd, dat er gevaar dreigde, hoe wel hij zich in de commissie voor buiten- landsche zaken bevond, die in het Kamer gebouw zelf zetelde), is men in de meer derheidskringen zeer verontwaardigd. Het blijkt meer en meer, dat men trouwe steunpilaren van de regeering tegen heeft doen stemmen, en de protesten, door ver schillende députés geuit, leidden, naar men in de wandelgangen verzekerde, tot de conclusie, dat het ministerie in plaats van een minderheid van zeven, een meerderheid van twaalf stemmen gehad heeft. Dit bewijst, hoe de meerderheid van de Kamer feitelijk over de dingen denkt, al blijft officieel het in de ochtendzitting medege deelde resultaat der stemming bestaan en dus de regeering omgeworpen. Uit het voorval blijkt verder, hoe de heer Poincaré met zijn nieuwe medewer kers onophoudelijk de hand zal moeten houden aan het besluit, geen nieuwe uit gaven te voteeren zonder onmiddellijk de noodige inkomsten aan te geven, waardoor ze gedekt moeten worden. Vooral nu de verkiezingen zoo dicht vóór de deur staan, is voor vele députés de verleiding zeer groot, hun kiezers door royaliteit met het geld voor de schatkist gunstig voor hen te stemmen, en dit zou nieuw gevaar kun nen opleveren voor de Fransche valuta, indien het niet voortdurend onverbiddellijk werd onderdrukt. Aan een uit Athene aan de Vossische Zeitung gestuurd telegram ontleent de N. R. C. het volgende Sinds de vroege ochtenduren is het bui tengewoon druk in de stad. De menigte trekt door de straten met borden en trans paranten, waarop o.a. Leve de republiek en Leve de verzoening der volkeren te lezen staat.. In de katherdaal is een Te Deum gehouden, ter eere van de onafhan kelijkheidsverklaring van het nieuwe Grie kenland. Ministers, parlementsleden en hooge militairen vulden de kerk. Toen minister-president Papanostasioe met de leden van zyn kabinet, van wie er velen ten tijde van Konstantyn als revo lutionairen in de gevangenis hebben gezeten, op het middaguur in het parlement ver scheen, brachten de afgevaardigden en de aanwezigen op de tribune hun een harte lijke ovatie. De president van de kamer las de motie voor, dat de dynastie was afgezet en met al haar leden uit Griekenland wa3 verban nen. Het bezit van de dynastie was ver beurd verklaard, voor zoover dit bezit af komstig is van den staat, van de gemeen ten of van de kloosters. Aan den koning en zijn familieleden zal j geen schadevergoeding worden uitbetaald. Alle afgevaardigden hoorden staande de voorlezing van dit document aan. Storm achtig applaus volgde, waarop de presideat mededeelde, dat uit het applaus wel bleek, dat de resolutie aangenomen was. Op het zelfde oogenblik vlogen tien witte duiven de zaal in, terwijl lauwerkransen bloem tuilen van de tribunes naar de bank dei- ministers werden geworpen. Sommige af gevaardigden riepen Wij stemmen dui zendmaal tegen de dynastie en een afge vaardigde riep En ik een millioen maal. Niet een der aanwezige 283 afgevaardigden stemde voor de dynastie. Wittebroodstraat 52. Levertraan Sanatogen—Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelseh zout Purol Sehomperzalf Hoofdeaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. BUITENLAND. Griekenland een republiek In de Grieksche Nationale Vergadering is Maandag de resolutie ingediend ter vervallen-verklaring van de dynastie, de verbanning van alle leden der koninklijke familie en de uitroeping van de republiek. Dinsdag is deze resolutie aanvaard. De republikeinen hebben dus gezegevierd en de royalisten moesten voor de overmacht bukken. Maar dat dit besluit nu den vrede in Griekenland zal beteekenen, zal zeker niemand gelooven. Op een klip geloopen Het Amerikaansche stoomschip President Moroec, dat 20 dezer New»York heeft verlaten met een klein aantal passagiers aan boord voor een reis om de wereld, is, naar de Times nit New-York verneemt, bij de kust van Florida op een klip ge loopen. Het schip verkeert niet in on middellijk gevaar dadelyk zyn een aantal sleepbooten ter assistentie naar de plaats des onheils vertrokken. Vrouwenhandel In Kolozsvór in Zevenbei gen deed zich het volgende voor Een zekere Andreas Latzlo had na een huwelijk van twee jaren genoeg van zijn jonge vrouw. Hij ging naar een «roegeren aanbidder van zijn vrouw en stelde dezen voor zijn vrouw en kind te koopen.' De vroeger afgewezen minnaar ging terstond op het voorstel in en de volgende over eenkomst werd gesloten De echtgenoot Latzlo verkoopt op 19 Januari 4924 zijn vrouw aan Andreas Mathis voor 25.000 lei. De echtgenoot is verplicht haar op 20 Januari 's morgens 9 uur te overhandigen en ook den bruid schat te leveren, n.l. twee ossen en een gemest varken. Het contract werd door den plaatselijken rechter, den geestelijke en den onderwijzer geviseerd en van een zegel van 500 lei voorzien. Wanneer een der partijen zijn verplichtingen niet mocht nakomen, dan moet zij een boete van 50.000 lei betalen. Na het sluiten der overeenkomst zond Latzlo een bode naar de vrouw om haar den koop en verkoop mee te dealen en haar handteekening onder het contract te vragen. Zy dacht, dat het een scherts was en teekende. Spoedig daarna kwam haar man thuis, wien zij vroeg of de ge schiedenis waar was, hetgeen hij bevestigde. De verkochte vrouw nam daarop met haar kind de wijk naar haar ouders. Aan een journalist verklaarde zij, dat zij reeds echtscheiding had aangevraagd, daar zij zich niet als een stuk vee liet verkoopen. Volgens een andere lezing wil de kooper Mathis den verkooper Latzlo dagvaarden om een boete van 50.000 lei te betalen wegens contractbreuk. Het bericht schijnt bijna ongelooflijk, zegt de »N. Ct.« Dat onder de bewoners van Zevenbergen nog dergelijke opvattingen heerschen behoeft niet te verwonderen, maar dat de plaatselijke rechter en een geesteljjke het contract viseeren en dus een officieele sanctie geven aan een handel in vrouwen, toont, dat hier nog veel voor de vrouwen te doen valt. Er is één lichtzijde in het verhaal, n.l., dat de vrouw zelf zich niet als koopwaar liet behandelen. De Roemeensche vrouwen die toch ook reeds haar organisaties hebben, zullen dan zeker wel werken om te maken, dat dergelijke toestanden onmogelijk worden. Noodlottige aanvaring. In den mond van de Theems is nabij het Canvey-eiland het Engelsche vracht schip vMatatuac in aanvaring gekomen met het Amerikaansche schip vAmerican Merchant*. Met den scherpen voorsteven boorde het Amerikaansche schip in den zijwand van de »Matatuac, juist op de plaats, waar de matrozen hun kooien hebben. Een aantal matrozen lagen tijdens de botsing te bed. Zes hunner werden gewond, acht gedood. De kapitein slaagde er in het schip op een zandbank te zetten. Later is het naar Gravesend gesleept, waar de gewonden in het ziekenhuis werden opgenomen. De lijken der slachtoffers zullen eerst uit het schip kunnen worden gehaald, wanneer het in een dok ligt De Amerikaansche boot kreeg averij aan den boeg, doch kon op eigen kracht naar een Londensch dok op stoomen. Nader wordt gemeldMaandagavond laat konden de Ijjken uit "'het Britsche stoomschip vMatatuac gehaald worden. Geen een van de lijken was herkenbaar. Het schip had juist 400 ton ontplofbare stoffen ingenomen en de wrijving tusschen de twee schepen bij de botsing deed het hout ontbranden. Een vreeseljjke ontploffing werd echter voorkomen door het binnenstroomende water. Van de drie ernstig gewonden ligt er een op sterven. Een orkaan Als gevolg van 'n hevigen orkaan zyn NIEUWSBLAD Koer 1st Land van Hsusdei en AltiudcLiiistriit ti lie Boiielsrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1