Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4384. Vrijdag 28 Maart Coop. B. Leenftank L. B- Wederom ontvangen: B. Stap Zoon voor L. VAN L IOBÜ IN en ONDERDEELEN JSWIJK, Veen. VAN RIJSWIJK. f 29.50 ANT. REMIE, J. ELEKAN 'S-HERTOGENB OSCH. Het eenigste adres- Schoonmaak-aanbieding. is Joz. de Jong, GORINCHEM. Kunsttanden W. F. FURSTER Zn. JE A GRATIS een LUXE DOOS BONBONS „Het Nieuwe Modeblad" „Het Kasteel van Kerlor." Tevens IJzerv ren en Gereedschappen. FEUILLETON. Wijk en Aalburg HEUSDEN. VLECHTWERI riE-INRICHTING. in alle maten en prijzen. Havenstraat 5 (Moderne.) Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, WIJK BIJ HEUSDEN. BEHOORENDE BIJ HET voor onze abonné's Onze Lezeressen kunnen zich thans op zéér voordeelige wijze abonneeren op (2e uitgave), hetwelk wij verkrijgbaar stel len voor den uiterst lagen prijs van 0 95 cents per kwartaal, of f 1.25 franco per post. HET NIEUWE MODEBLAD, 2 X per maand verschijnende, geeft op het geheele gebied der dames- en kinderkleeding de allernieuwste modellen. Het is onmisbaar voor iedere huisvrouw. Als bijzondere attractie voor het komende seizoen wordt aan de eerste duizend nieuwe abonné's, welke zich thans voor minstens één kwartaal abonneeren en ten bewjjze daarvan een postwissel van f 1.25 zenden aan de Administratie dezer Courant, gratis toegezonden naar keuze. öf premie A Een luxedoos Bonbons öt premie B Een doos Hopjes met Een doos „Ons Merk'' alles eerste kwaliteit fabrikaat der wereld bekende chocaladefabrieken BENSDORP CO. Bovendien cadean 1. Het voorjaarsnummer van 15 Maart. 2. Overdruk van een boeienden roman en welóf „De Erfgenaam van Dannenwalde" óf „Een geheimzin nige verdwijning. Daarenboven kan iedere abonné deel nemen aan een aardigen wedstrijd, welke in den loop van 1924 zal worden gepu bliceerd]] waaraan verbonden mer 100 PRAGHTPRIJZEN 0. a. een Naaimachine. Zend dus omgaand een postwissel van f 1.25 aan de Administratie dezer Courant en vermeld daaropVoor abonnement modeblad, alsmede of men premie A dan wel premie B verkiest. Zij, die de courant niet per post ont vangen' en dus ook het Modeblad van den eigen courantbesteller kunnen bekomen, behoeven slechts een bedrag van f 0.95 per postwissel over te maken. DE UITGEVERS. 15 IX. Brave Lieden. De waardige meneer Nerville was heel opgeruimd zijn studeerkamer binnenge treden. Het is onnoodig hier te zeggen, dat zijn vrouw hem met een levendig ongeduld opwachtte. Welnu? vroeg zij. Het is gebeurd I antwoordde Ner ville. Maar Jeanne en juffrouw de Sainclair waren er. Van een vertrouwelijk gesprek kwam dus niets. Men ging ontbijten. Mr. Nerville, die overstelpt was met bezigheden, ging dadelijk na tafel weer aan het werk. Hij had evenwel nog gelegenheid om tot zijn vrouw te zeggen Vanavond zal ik je alles vertellen. Aan het diner wilde de kleine meid, dat haar vader en moeder geheel op de hoogte zouden komen van haar wande ling met juffrouw de Sainclair. Toen het kind vertelde van het uit stapje naar Recouvrance, wisselden de beide echtgenooten een blik. Ik heb aan juflrouw de Sainclair, vervolgde Jeanne, het huis gewezen, ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpyn, of zenuwachtigheid, vermoeid heid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te grooce of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruis achtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan an dere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbe teren en regelen de urine, helpen en ver sterken zwakke nieren en verdrijven zoo doende rugpijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevol gen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk. LANDBOUWRUBRIEK. Suiker biet ene uit uur II. Ons voorgaande artikeltje eindigden we met de mededeeling, dat schrijver dezes zich zou wenden tot het Rijks proefstation voor Zaadcontróle te Wage- Rentevergoeding voor inlagen 4# pCt. A. MICHAÈL, Kassier. KAPITAAL. beschikbaar voor Hypotheken, als mede credieten met en zonder borg. Br. met porto voor antw. B. P. VAN WIJLAND, Administrateur, Buitenwalevest 30 Telefoon 4281, Dordrecht. Esperanto-Wafels. Rummy. Moccastaafjes. Frou Frou en Ijswafels. Theebanket. Zand- en Botersprits. Goudenrondjes. Bonbons in soorten. Truffels. Rumboonen. Cacau en Chocolade. Aanbevelend, Giossiers waar juffrouw de Penhoët woont. Mevrouw Nerville hernam op leven dige toon Mijn kind, ik heb je al zoo vaak gezegd, dat men zijn goede bekenden alleen voor zich moet houden. Mariana fronste het voorhoofd, terwijl Jeannette eenigszins verlegen voor zich keek. Dus, vervolgde het kleine meisje heb ik ook verkeerd gedaan om aan de jufirouw te vertellen, dat Martha Le Gludic mijn peettante is? Neen, verbeterde mevrouw Nerville. Vooreerst is juffrouw de Sainclair hier thuis't Is niet voor haar, dat ik u deze kleine opmerking maak en dat hebt u wel begrepen, niet waar, juffrouw Mariana Deze maakte een toestemmend gebaar. Maar bij zich zelf dacht de onder wijzeres Het zou mij veel genoegen doen, als u mij maar niet zoo nieuwsgierig maakte. Het past wel de les te lezen aan men- schen, die zonder overleg spreken. U bent er zelf een voorbeeld vanToch is het duidelijk, dat men mij iets te verbergen heeft. Eindelijk konden de heer en mevrouw Nerville hun slaapkamer opzoeken. Daar, geen dwang meer, geen voor zorgen te nemen, geen voorzichtigheid te handhaven. Dus, begon de notarisvrouw, wier oogen van nieuwsgierigheid schitterden, is het je gelukt, haar te bedriegen, onze vriendin Hélène? Zeker. ningen met het oogmerk: voorlichting te ontvangen, omtrent hetgeen officieel bekend is, van het bietenzaad dat de fabrieken aangesloten bij de C. S. M. aan haar contractanten verstrekken 1 Op mijn schrijven van 3 Maart ont ving ik reeds 5 Maart een uitvoerig antwoord. Het geheel is momenteel te lang voor publiceering in deze rubriek. De inhoud komt echter hierop neer lo. De C. S. M. laat wel geregeld bietenzaadmonsters onderzoeken, doch speciaal op kiemkracht. 2o. In hoeverre de C. S. M. ten aan zien van de variëteitsechtheid en gezond heidstoestand van het door haar af te leveren bietenzaad zelf precies op de hoogte is, kan het Proefstation niet be- oordeelen. Hoewel het „zeer .noodig" is, laat de C. S. M. dus schijnbaar daar naar geen onderzoek instellen. Ofschoon de mogelijkheid daartoe, aan ons Rijks proefstation tegen betaling van geringe kosten, bestaat. En juist is het voor de landbouwers zoo terdege noodig, dat ze o. a. van den gezondheidstoestand van het zaad een goede voorstelling hebben. Er wordt n.l. zeer veel bietenzaad afgele verd, dat met Phoma Betac (bieten- brand) besmet is. (Op de gevolgen daarvan, voor den boer, komen we nog nader terug). Uit een landbouwkundig oogpunt, is het ten zeerste te bejammeren, dat de C. S. M. als zaadieverancier een niet even openhartige houding aanneemt, als sommige particuliere bietenzaadleveran- ciers doenDe telers van de zoo zeer geroemde „N. E. M. Elite" en van de „Goliath" toch, leveren hun zaad af, onder plombe van ons Rijksproefstation, wat dus zeggen wil, dat zij zaad afleve ren, voorzien van officieel door Rijks- Je hebt haar de 750 francs terug gegeven Gewis. Ha, ha, markiezin, u ziet wel, dat men er toch in geslaagd is, u te ver plichten, ondanks u zelf. Zij dacht er niet aan, dat de goede, brave Nerville haar zulk een streek speel de I O, je bent een dapper man, en een goed man, Sylvester 1 Jij, Elviere, bent een uitmuntende vrouw. Het neemt niet weg, dat het idee van jou is. Omdat jij het mij hebt ingeblazen. Volstrekt nietl Ik zocht en zocht, maar vond niets redelijks. Zij zwegen eenige oogenblikken. Zeg eens, hernam toen mevrouw Nerville, weet je wat er nu gebeuren moet Dat Philippe ons een telegram van Mexico zend Waarin hij meedeelt, dat hij de onwaardige compagnons van den mar kies de Penhoët heeft laten opdokken. Zal hij dat doen Meneer Nerville, ik geloof, dat je twijfelt aan de schranderheid, de activi teit en de toewijding van onzen zoon. De hemel beware mij, mijn schatje, maar ik ben, door mijn ambt, wel ge noodzaakt om mij minder optimist te toonen dan jij. Philippe is wel in staat om die deug nieten te plunderen. 't le mogelijk Ach, waarom heeft de wetenschap, die zooveel vorderingen controleurs vastgestelde garantiecijferg, betreffende a. kiemkracht b. zuiverheid c. watergehalte d. percentage phoma-aantasting e. afkomst van origineele kweeker (variëteit dus) f. het jaar, waarin het geplombeerd is. Als we van die firma's dus zaad aan schaffen, weten we vóór den zaai, alles waarop we als koopers van het zaad eigenlijk recht hebben, n.l. welke wddr we voor ons geld krijgen. Trouwens de bietenbouwers kunnen daarop ook een wettisch recht laten gel den 31 Dec. 1920 is in Staatsblad No. 957, een wet afgekondigd houdende bepalingen tot bestrijding van bedrog in den handel in meststoffen, zaai zaden en veevoeder Jammer genoeg zijn de landbouwers en veehouders nog niet voldoende op de hoogte van de gunstige bepalingen, welke genoemde wet, hun in handen geeft, om het helaas nog niet geheel uitgeroeide„geknoei", met meststoffen, veevoeder en zaaizaden," geheel de kop in te drukken. En nog jammerder is het, dat veel, heel veel boeren, dat „ge knoei" nog mede in de hand werken, door „op enkele stuivers dood te blij ven" als gekozen moet worden, tusschen met- en zonder garantiecijfersaan te koopen benoodigdheden. Art. 1 van genoemde wet luidt aldus Het is verboden zaaizaden, bij alge- meenen maatregel van bestuur, aange wezen (waaronder ook suikerbietenzaad) aan verbruikers te koop aan te bieden te verkoopen of AGENTUUR- V TA \TTADA maakte, ons nog niet het middel doen ontdekken om op een afstand te zien? Indien zoo'n toestel was uitgevonden, zou ik er gebruik van maken, om te zien, of onze jonge goed en wel in zijn bed lag, daarginds, aan 't eind der wereld. Je vergeet, dat er verschil in tijdsbe paling bestaat, en dat Philippe nu mis schien eene wandeling doet, zijne rotting in de hand 't Is waar Welnu, dan zou ik een blik willen werpen in het salon van Kerlor en als ik de gezichten der be woners van het kasteel bespiedde, zou ik weten, hoe wij ons ten opzichte van onze nicht hebben te houden. Je vraagt te veel. Het is niet te veel, als het kan. Slaap wel, Elvire. Goeden nacht, Sylvester. Indien de wenschen van mijnheer en mevrouw Nerville werkelijkheid hadden kunnen worden, zouden zij inderdaad hebben kunnen zien, wat er te Kerlor gebeurde en wat we nu aan onze lezers zullen mededeelen. Carmen en Georges waren om acht uur 's avonds het kasteel binnengetreden. Hun bezoek aan Hélène had hen wat later dan gewoonlijk doen komen. Toen de gravin zag, dat het uur voor het diner voorbij ging, toonde zij toch geen ongerustheid zij weet dit te laat komen aan de omstandigheid, dat hare kinderen Mariana wilden meenemen. Men moest natuurlijk aan juffrouw de Sainclair den tijd geven om afscheid te nemen van den notaris en zijn vrouw. af te leveren, anders dan met inachtneming van de bij algemeenen maatregel van bestuur ge regelde waarborgen ten aanzien van de hoedanigheid. De hier boven genoemdealgemeene maatregel van bestuur zegt in art. 4: Wie aan verbruikers zaaizaden te koop aanbiedt, verkoopt of aflfevert, welke a. niet bezitten de echtheid der te koop aangeboden of bij den koop be dongen botanische soort of variëteit. b. niet voldoende gezond zijn, is ver plicht hiervan aan den verbruiker mede deeling te doen. Hij is mede verplicht te waarborgen een gebruikswaarde, uitgedrukt in één getal, zonder eenige bijvoeging enz. Hieruit ziet men, dat ook de C. S. M, wettisch verplicht is, u, als contractant- bietenbouwer-zaadgebruiker, garantiecij fers te geven voor het door haar af te leveren zaad. Als gij ze dus niet weet, zit het hem hierin, dat gij ze niet vraagt Elk zaaizaadhandelaar moet ze geven tevens moeten die minstens aan de nor- maalcijfers (jaarlijks door het Proefstation gepubliceerd) voldoen. En moet men die cijfers, zoo ze ge geven worden, zoo maar voetstoots als juist aannemen? Neen, ook daaromtrent zijn wettische beschermingsmaatregelen genomen 1 Om geheel zeker te zijn, moet men zijn artikelen steeds koopen onder A. H. V. (Algemeene Handelsvoorwaarden). Stel, gij vraagt aan uw bietenagent cij fers omtrent het zaad, dat hij aan u aflevert. Hij moet die geven, en gij eischt schriftelijke bevestiging. Gij laat nu op de juiste wijze monsters nemen en stuurt dat op naar het Rijksproef station te Wageningen. Hebt gij nu IS en COMMISSIEHANDEL van Minzaam aanbevelend, Tanguy was den dokter gaan halen, zooals wij hebben gezien. Dokter La Roche had de gravin gerust, gesteld, en verklaard, dat de ongesteld heid van dien morgen geen gevolgen zou hebben. Mevrouw de Kerlor speet het thans, dat zij niet te Brest was geweestzij zou dan hebben geweten, waaraan ze zich moest houden. Hoewel zij- niet twijfelde, of het afgedwaalde schaap zou naar den stal terugkeeren, maakte de gravin zich toch een beetje ongerust. Zij hoorde de zweep klappen van Toussaint en weldra trappelden de paar den in de beukenlaan. Evenals bij het vertrek kwam de moe der naar buiten. Zij zag Carmen en Georges uit het rijtuig komen. Zij hadden haar bloed verwante niet meegebracht. Mevrouw de Kerlor was neergeslagen. In enkele woorden legde Carmen haar het mislukken harer zending uit. De gravin schudde droevig het hoofd. Haar hart voelde zij samenkrimpen bij de gedachte aan al wat zij voor Mariana gedaan had. Men ging aan tafel. Georges wilde het woord nemen, maar Carmen gaf hem een teeken, dat hij moest zwijgen. Toen zij Recouvrance verlieten, had hij zijn zuster de plannen meegedeeld, die hij vormde, om j uffrouw de Penhöet te ondersteunen. Carmen had geantwoord, dat hij alles moest doen om te slagen, maar zij had er bijgevoegd dat een weinig schrander- In het bezit zijnde van een ZEER VOORDEELIGE stalen-collectie, waaronder prach tige stoffen, ben ik in staat U een net afgewerkt costuum te leveren vanaf Aanbevelend, Dames- en Heeren-Kleermaker, Breestraat 74, HEUSDEN. Rechtskundig Adviseur, Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK en KANTONGERECHT, ERFENIS- en HUURaange- legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. Billyke Conditiën. voor Moderne Fotografie voor Gorinchem en Omstreken Eind 114, Telefoon 242. Internationaal Bekroond 1912. Eervolle Vermelding 191112. Onderscheidene Diploma's. Let op het juiste sP»ir adres en laat U niet misleiden door zaken die dezelfde naam gaan voeren. Bind 114, b/d Waterpoort, 13ill:yiz:e prjjzen. behalve ZONDAGS. Prachtcollectie behangselpapieren vanaf 12 cent per rol; bijpassende randen vanaf 5 cent per band kastpapier enz. CocOStapijt, eerste kwaliteit 7085 en 100 cM. breed in de prijs van f 1.20f 1.50 en fl.75. China-en Japanmatten in alle kleuren en kwaliteiten, en afgepaste matten in alle maten. Tevens pluche kleedjes vanaf 95 cent. Vloerzeilen vanaf f 1.35 per el. Tafelzeilen en de bekende druivenblad tafelkleeden. Verfwaren, Lakken en Vernissen. Glans verf in bussen van 1 K.G. slechts 90 cent. Beleefd aanbevelend, Nieuwsblad PROFITEERT!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5