Een reuzensucces hebben wij met onze Fotohandel en Atelier G> QORINCHcM KORTENDIJK 98 Telefoon 156. Tot aller tevredenheid voldoen deze aan de hoogste eischen der Moderne Fotografie. onder A. H. V. gekocht, dan zal bij een eventueele afwijking van de gegeven garantiecijfers, grooter dan de toegelaten speling, het Proefstation u meedeelen, hoeveel gij per K.G. minder behoeft te betalen of als de cijfers beneden de toe gelaten normaalcijfers dalen, dat de partij niet leverbaar is. Thans willen we hierover niet verder ingaan. Ik hoop dat de belanghebbenden er rekening mee zullen houden. Doch niet alleen de bietenbouwers, alle boeren hunnen profiteeren van die wetwant ook voor granen, worden normaalcijfers vast gesteld In de landbouwbladen van begin Maart werden de aanvullingseischen voor de qualiteit van zaaihaver zomertarwe en zomergerst medegedeeld. De minste kiemkracht die toelaatbaar is, is voor haver 88 tarwe 88 gerst 90%, terwijl het HL. gewicht minstens moet bedragen voor witte haver 47 K.G., gerst 65 K.G., tarwe 73 K.G. I verkoopt iemand dus zaaihaver die minder dan 47 K.G. per H,L. weegt, of waarvan minder dan 88 van de 100 korrels kie men bij een proef, dan handelt hij in strijd met de Wet van 31 Dec. 1920 (Staatsblad No. 957.) In mijn vorig artikel heb ik den bie tenbouwers in overweging gegeven er eens over te denken, of het verstrekte zaaizaad niet de eerste oorzaak van min dere afkomst per H.L. kon zijn. Laten we het thans uitbreiden, en alle landbouwers de algemeene vraag in overweging geven Zou de oorzaak, dat in deze toch zoo vruchtbare streken, de af komsten van koren, peulvruchten, aardappels en wor telgewassen hier en daar, ver beneden de af komsten in andere deelen van ons land blijven, niet voor een groot deel gelegen zijn, aaD de qualiteit van het zaaizaad en pootgoed dat men in deze omgeving gebruikt? F. C. HUIJSER, Woudrichem. Wordt vervolgd Huidwondjes Schrijnende plekken Brand- en Snijwonden Schrammen, Ontvellingen geneest men met PUROL Doos 30 - 60 en 90 ct. Bij Apoth, en Drogisten. 9°n« BINNENLAND Tiende Nederlandsche Jaarbeurs Het secretariaat der Nederlaudsche Jaarbeurs deelt mede, dat aan de 10de beurs 827 firma's hebben deelgenomen, tegen 756 aan da 9de beurs. De 10de beurs werd in totaal, volgens de uitgegeven entree heid en omzichtigheid zeer noodig was. Kijk eens, had Georges geantwoord, ten deele zijn vroolijkheid terugvindend, ik wist niet, dat ge zoo goed raad kondet geven. Heeft onze buurman je een beetje van zijn wijsheid meegedeeld De heer de Kerlor doelde op den heer Fermin de Saint Hygrieic, den attaché bij het ministerie voor buitenlandsche zaken, die ontvangen was op het kasteel der Kerlor's, waarvan de muren grens den, zooals wij reeds gezegd hebben, aan het landgoed, dat bij erfenis ten deel was gevallen aan den diplomaat. Jufirouw de Kerlor had zich voorge nomen niet onder het diner over de zaak te spreken; zij had besloten de vijande lijkheden eerst te beginnen in het salon, een beetje later. Toen de moeder en de kinderen bijeen waren in dat groote vertrek, waar de portretten der voorvaders hingen van de elfde eeuw af, wilde Carmen zich voor de piano zetten. Zij begon met veel talent een stuk van Saint-Saëns te spelen, maar de gravin gaf haar een teeken om op te houden, en de piano te sluiten. Het jonge meisje stelde toen voor om verzen van Sully Prudhomme te lezen, maar de poëzie had niet meer geluk dan de muziek. Mevrouw de Kerlor begon te dutten. Toen raadpleegde Geor ges Carmen met een blik. Het oogen blik was gekomen. George zeide: Lieve moeder wij heb ben u wat te vertellen. De gravin hief het hoofd op. Wat is het mijn jongen? vroeg zij op bewijzen, bezocht door 38.656 personen, tegen 25.056 personen, die de vorige beurs bezochten. Zyn vrouw met een hamer vermoord Voor de Rechtbank te Utrecht stond terecht de 37-jarige arbeider C. J. S. uit lJsselstein, vader van 7 kinderen, die in den ochtend van 3 September 1923 in het stookhok van zyn woning zijn vrouw doodde met een zwaren hamer. Hij verklaarde tot die daad te zijn gekomen omdat zijn vrouw zoo vuil was en omdat zij overspel ge pleegd had. De drie personen, door hem in verband daarmee genoemd, ontkenden evenwel pertinent er iets van te weten. Wel bleek, dat de vrouw een slecht leven had bij haar man, die veel dronk. De eisch luidt 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Waarschuwingen De inspecteur van politie te Hengelo (O.) verzoekt belanghebbenden, alvorens in handels-relatie te treden met L. P. Duij- venstein te 's Gravenhage, Sneeuwbalstraat 29, zich om inlichtingen tot hem te wenden. De commissaris van politie te Leiden geeft in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens in handelsrelatie te treden met Willem Vermeulen, geboren te Bodegraven, 14 Maart 1895. voorheen wonende te Bodegraven, Hazerswoude, Abcoude, Boskoop, Woerden enz. thans wo nende in de gemeente Barwoutswaarde, bij Woerden. Brutale oplichter Bij een schoenwinkelier te Velp vervoeg de zich een circa 25 jarig net gekleed per soon, met het verzoek een paar heeren schoenen te willen bezorgen aan-een adres aan de Roosendaalschelaan, aldaar. Toen de loopjongen met de schoenen aan het opgegeven adres kwam, stond de bewuste persoon in den tuin van het op gegeven perceel. Hy vroeg aan den jon gen, of hy terug kon geven van een bank biljet van f 100. Dit kon de jongen na tuurlijk niet en hij stelde daarom voor, even terug te gaan naar den winkel om wisselgeld te gaan halen. Toen de jongen daarop met het wisselgeld circa f 78, terugkwam, nam de man dit van hem in ontvangst, waarbij hij tegelijkertijd vroeg, nog even een paar rubberzolen voor hem te gaan halen, die dan daarna tegelijk zouden worden verrekend. De jongen, die echter nog geen bankbiljet van f 100 had ontvangen, ging in goed vertrouwen naar den winkel terug. Toen hij even daarna weer aan het adres aan de Roosendaal schelaan met de rubberzolen terugkwam, was de man met de schoenen en het geld verdwenen. teederen toon. Carmen zal het u zeggen. Wat beteekenden deze zonderlinge handelingen De gravin keek haar zoon en dochter met een minder slaperigen blik en zelfs met een zekere verbazing aan. Toen vertelde jufirouw de Kerlor, met een bewogen stem, aan haar moeder, in welke omstandigheden zij de weeze had teruggevonden. De gravin luisterde met een teedere welwillendheid naar dit verhaal. Maar toen Carmen geëindigd had, schudde zij het hoofd. Dit arme kind boet voor de fout zijner ouders, verklaarde zij. De fout? vroeg Georges de Kerlor. Zeker antwoordde de moèder, heeft de markies de Penhöet geen huwelyk gesloten ver beneden zijn stand Georges en Carmen wisten niets van de praatjes, die daaromtrent vroeger hadden geloopen maar de gravin stelde te veel belang in bekende familiegeschie denissen, om er niet alle inlichtingen over in te winnen. Thans vertelde zij de gebeurtenissen, waarmee wij onze lezers in kennis heb ben gesteldtoen zij aan het droevig einde kwam, drukte mevrouw de Kerlor zich met veel kracht uit, maar zij ein digde toch Ik beschuldig niet Het is niet mijn taak de waarheid te zoeken Is het een feit of een fabeltje Men heeft me nooit wijzer gemaakt. Georges had geen beweging gemaakt. Hij was bleek geworden. Het adres aan de Roosendaalschelaan is een onbewoond perceel. Een voorbehoedmiddel tegen het mond- en klauwzeer! Het Engelsche Ministerie van Landbouw heeft verschillende geneesmiddelen aan een proef onderworpen, waarvan beweerd wordt dat zij voorbehoedmiddelen zijn tegen het mond- en klauwzeer. Onder de middelen die ingekomen zijn, is er een van den Nederlander Christoffel de Boer uit Baarn. De Boer heeft reeds de bewijzen van de doeltreffendheid van zijn middel overgelegd, doch na een onder zoek van experts hebben deze niet in ieder opzicht aan de hooge eischen voldaan, welke door het Ministerie als noodzakelijk be schouwd worden. Op een vraag van De Boer wat de ministerieele experts den besten vorm van een scherp onderzoek achtten, werd hem geantwoord, dat een aantal gezonde runderen, die nimmer door mond- en klauwzeer waren aangetast van verschillende boerderijen bij elkaar gebracht zouden worden en daarna met De Boer's middel worden geïnfecteerd. Vervolgens zouden ze geïnfecteerd worden met bacillen van mond- en klauwzeer. De twee of drie uitzonderingen, die ter controle be schikbaar gehouden zouden worden, zullen niet met het voorbehoedmiddel worden geïnfecteerd, doch slechts met bacillen. De proef zal onmiddellijk worden genomen. Het Ministerie voegt hieraan toe, dat indien de proef zal bewijzen wat De Boer beweert, het 'n zaak van het grootste be lang zai zijn. Mond- e„. klauwzeer Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 916 Maart 1924 Aantal Provinciënveebeslagen gemeenten Groningen 6 5 Friesland 10 7 Drenthe 1 1 Overijsel 23 7 Gelderland 49 26 Utrecht 15 10 Noord-Holland 27 17 Zuid-Holland 223 92 Zeeland 28 15 Noord Brabant 73 49 Limburg 8 7 463 -o 236 Teruggekeerd uit Frankrtyk Men meldt uit de Betuwe Verschillende werklieden, meest landar beiders, zijn uit Frankrijk in Gelderland teruggekeerd. Loon, huisvesting en voeding voldeden niet aan de verwachtingen. Carmen was zeer bedroefd. Zij be klaagde Hélène nog meer dan voor het verhaal harer moeder. Zij antwoordde Ik heb, in het spreekkamertje van het klooster, den heer en mevrouw de Penhöet wel eens gezien, zij zagen er zeer gelukkig en zeer eerwaardig uit. Mijn kind, hernam de moeder, jij waart nog te klein om de leugen van de waarheid te onderscheiden Ik ook, heb Penhöet vroeger gekend Voor zijn huwelijk achtte de heele wereld hem hoog Je vader hield hem voor een goeden, eerlijken jongen alleen een beetje driftkop Zijn ongeluk is, dat hij in de handen van deze vrouw viel. Georges vernam op levendigen toon Maar niets is bewezen. Hoe Alles is bekend, mijn zoon Penhöet trouwde met een actrice Ja, mama, ik kom niet op tegen het huwelijk, maar tegen de verdachtmakin gen, die er op volgden. Carmen knikte haar broeder goedkeu rend toe. Verdachtmakingenriep de gravin. Jij vergeet het tragisch einde van den hertog d'Eséracl Maar de rechtbank heeft beslist, dat het een ongeluk was. Nu, Georges, mijn beste jongen, ik wil niet ai te zeer opkomen tegen de edel moedige gevoelens, die er je toe bren gen om die ongelukkigen te verdedigen, ofschoon ik nauwelijks kan begrijpen, hoe jij te hunne gunsten kunt pleiten, maar dit moet ik je zeggen, dat in zulk een geval de verdenking alleen Het eerste kievitsei Het eerste kievitsei, gevonden in Noord- Holland is aan de Koningin aangeboden. o Staking opgeheven Men meldt uit Rotterdam, d.d. 25 Maart Nadat de Scheepvaartver. Zuid haar be middeling had verleend in de staking bij de steenkolenhandelsver. is deze hedenmor gen opgeheven. De eischen der arbeiders waren ingewilligd, terwijl alle ontslagenen op hunne plaatsen zullen terugkomen. Een motie bevattende het besluit tot opheffing vBn de personeelver. werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. o De Postcheque- en Girodienst Op de vragen van den heer van Dijk inzake terugbetaling saldo's bij den Post- chèque- en Girodienst, luidt het antwoord van den heer van Swaay, Minister van Waterstaat, als volgt Ter beantwoording van de gestelde vra gen, kan de ondergeteekende mededeelen, dat sedert de directie van den Girodienst de saldi der rekeninghouders heeft becyferd naar de voorhanden gegevens en de reke ninghouders voor een groot deel hierop hebben geantwoord, zoodat, indien deze antwoorden met de feiten overeenstemmen, deze saldi voor de uitbetaling van gelden als deze grondslag kunnen worden aange nomen. Op verzoek der Commissie voor de uitbetaling van gelden op postrekenin gen is de ondergeteekende met zijn ambt genoot van Financiën te rade gegaan, in hoeverre van de eischen, welke tot dusverre voor de uitbetaling moésten worden gesteld, kon worden afgeweken. Overeenkomstig het advies van den Landsadvocaat is de wijze van uitbetaling voor hen, op wier saldo het bovenvermelde van toepassing is, thans tot haar eenvou digste vormen teruggebracht. Siechts noo dig zyneen aanvraagformulier, waarop enkel in te vullen naam en rekeningnum mer en bedragen van saldo en aanvraag voorts een girobiljet van den aanvrager ten gunste van het uitbetalende Staatsbe drijf van de Posterijen de Telegratie en Telefonie ten bedrage van de aangevraagde som, en een quitantie, waarbij de ontvangst van het aangevraagde wordt erkend. Vertrouwd wordt, dat door deze vereen voudigde handelwijze aan de bezwaren zooveel mogelijk zal zyn tegemoet gekomen. o Gevangene ontvlucht Dinsdagochtend kwam aan het Centraal Station te Amsterdam een gevangene aan. Op het oogenblik, dat hy in de dievenauto zou stappen, nam hij de vlucht. De man, die geboeid was en in gevangeniskleeren, rende het Damrak over. Een der veld wachters stapte in een Fordauto, die vóór reeds te veel is. Wie hebben die verdenking verspreid vroeg Georges. De verwanten van den markies de Penhöet. Afgunstigen dus Wat weet jij er van Waarom werp jij je op als advocaat van een verloren zaak Omdat de beschuldigde van heden een onschuldige is. Georges heeft gelijk, hielp Carmen hem, en een dochter kan niet verant woordelijk worden gesteld voor de fout harer moeder aangenomen al, dat de markiezin een fout heeft begaan. Wat nog geenszins is bewezen, voegde Georges er bij. Juffrouw de Kerlor vervolgde stout moediger Als u Hélène ziet, lieve moeder, zult u haar beklagen, evenals wij. Er heerschte een oogenblik van diep stilzwijgen. Mevrouw de Kerlor was nadenkend en stil geworden. Zij keek weldra op de pendule en richtte zich op. Georges en Carmen boden haar een arm. Zij leunde 'op hen, met moeite gaande. Goeden avond, kinderen, zeide zij met een vermoeide stem, toen de broeder en de zuster haar hadden omhelsd Ik geloof wel, dat jufirouw de Sainclair zich geen denkbeeld kan maken van al het kwaad dat zij ons heeft aangedaan. De gravin de Kerlor trad haar kamer binnen waar haar kamenier haar wachtte. Georges en Carmen keken elkaar aan. het station stond en zette den vluchteling achterna. Bij het plantsoentje was het reeds met de kortstondige vrijheid gedaan. Daar werd hij gepakt en teruggebracht naar de die ven-taxi Marktberichten. GORINCHEM, 24 Maart. Op de vee markt waren aangevoerd 195 runderen, nuchtere kalveren, 84 overloopers, 853 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 325f450 melkkoeien f 250f 350 kalfvaarzen f 200f 300 guiste vaarzen f 200f 250 pinken f 150 f 200 graskalveren f f nuchtere kalveren f f overloopers f 25f 40, biggen f 12f 18 schapen f f lammeren f f 's BOSCH, 26 Maart. Op de markt van heden werden aangevoerd 1641 stuks. 487 stuks hoornvee, 882 biggen, 121 zeugen, 57 schapen en lammeren, 94 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 280 a f 395, kalfvaarzen f 240 a f 370, magere ossen en koeien f 470 f 265, vette ossen en koeien le kw. 572e kw. 50 ct. p. p., pinken f120 a f210, zeugen f50 k f95, biggen fl 75 k f2.25 p. w. schapen f 20 a f 40, lammeren f af Aanvoer weinig, handel traag. ROTTERDAM, 25 Maart. Aanvoer 112 paarden, 5 veulens, 667 magere en 746 vette runderen, 115 vette kalveren, 51 graskalveren, 2213 nuchtere kalveren, 27 schapen of lammeren, 258 biggen, 5 bokken of geiten, 1267 varkens. Koeien f 0.95 a f 1.20 Ossen f 0.96 a f 1.15 stieren f 0.90 a f 102 kalveren f 1.20 a fl.95, alles per kilo. Melkkoeien f 325 a f 475, kalfkoeien f 350 a f 450, stieren f 200 a f 600, pinken f 100 a f150, graskalveren f70 a f130, vaarzen f180 a f 250, werkpaar den f250 a f375, slachtpaarden f 100 a f180, hitten f140 a f300, veulens f 100 a f160, biggen f10 a f 16, varkens f20 a f36, slachtkalveren f 45 a f 20, fokkal veren f 20 a f 30. De Rotterdamgche eierveiling Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.95f 6.95 Eendeieren f 6.15f 6.65 Aanvoer 275000 stuks. ZALTBOMMEL, 18 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 161 biggen, prys van f9 tot f 18. 65000 eieren, prys p. st. 5 a 6 ct. 420 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.20,boerenboter f 1.00af 1.05 De jonge man mompelde treurig Wij zullen veel moeite hebben om den tegenstand van onze moeder te over winnen. Carmen hernam: Morgen stel ik mij voor, er haar op nieuw, over te spreken. Jij Georges, zult uw pleidooi opnieuw beginnen Wees nog welsprekender en misschien gelukt het. Als moeder wist *- Hij hield de bekentenis terug, di hem op de lippen zweefde. Ik begrijp je, zeide Carmen, indien onze moeder wist, welk een schat wij haar kwamen aanbieden, zij zou ons zegenen. De heer de Kerlor vervolgde: Wij moeten tot een vast besluit komen, want juffrouw de Penhöet lijdt. Wij zullen haar redden, Georges En zal zich dankbaarder toonen dan onze achternicht, want zij heeft een hart als goud. De broeder en zuster namen afscheid van elkander. Georges de Kerlor trad zijn kamer binnen. Ofschoon het al laat was en hij een vermoeienden dag achter den rug had, wilde de jonge man toch nog niet gaan slapen. Hij ging op een stoel zitten, nam het hoofd in beide handen en sloot de oogen, om beter te kunnen denken aan het verleidelijke schepsel, dat hem had ge vangen door hare bekoorlijkheid. (Wordt vervolgd) (fotokaarten 6 voor 1 Gulden „de kroon"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6