Derde Blad No. 4386. Vrijdag 4 April ALLON" UWE KLEEDING wij met onze 1 Fotohandel en Atelier voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Staat ter dekking PUROL Ontstoken en Smettende plekken QORiNCHEM KORTENBUK 98 Telefoon 156. Tot aller tevredenheid voldoen deze aan de hoogste eischen der Moderne Fotografie. de 3-jarige Stamboek en Goud Vos hengst B 1080 den Laagsten prijs BEHOORENDE BIJ HET LANDBOUWRUBRIEK. Snikerbietencnltnnr III. In het voorafgaande artikel hebben we, naar we hopen, voldoende gewezen op de grootste voorwaarde welke elke teeler van een „plantengewas" moet stellen bij een goede zaadkeuzen.l. bemonsterd en geplombeerd door ons zoo gunstig bekend staande„Rijks- proefstation voor Zaadcontrole." Op één eigenaardigheid willen we nog wijzen en dan stappen we van de zaaizaad kwestie in zijn algemeenheid af. Als er door de Regeering een Wet aangekondigd wordt, die voor een be paalde klasse van menschen, (in casu hier de boeren), bij aanneming een gel delijk offer zal kosten zijn de personen wien dat aangaat al lang daarvan op de hoogte voor de Wet in het Staatsblad verschijnt. Doch als er een Wet ter bescherming van diezelfde personen wordt aangenomen en afgekondigd, waar van het geldelijk voordeel niet direct in klinkende munt is uit te drukken, dan zijn velen nog niet eens van de strekking van de voornaamste artikelen dier wet op de hoogte, als ze al eenige jaren in werking zijn. Bij de voorbereiding van deze artikel reeks, die samenviel met de hier in de omgeving gevoerde actie voor gezamen lijke bieten verkoop, bleek mij, dat de boeren nergens goed op de hoogte waren van de Wet: „houdende bepalingen tot bestrijding van bedrog in den handel van meststoffen, zaaizaden en veevoeder, Staatsblad 957, afgekondigd, 31 Decem ber 1920. Ja, verscheiden belangheb benden wisten van het bestaan dier wet zelfs niets af! En toch is de Wet door de Regeering enkel en alleen afgekondigd om de boe ren een wapen in de hand te geven, in hun strijd voor het bestaan 1 Dit is helaas, maar al te zeer noodig 1 Al te veel dringen verschillende personen zich tusschen producenten en gebruikers van zaaizaden, meststoffen en veevoederar tikelen Al te veel namen van hande laren, die hun waren op bedriegelijke gehaltecijfers of zonder gehaltecijfers verkoopen, moeten elk jaar nog gepu bliceerd worden door de verschillende Proefstations en hun jaarverslagen. Doch wat helpt al dat werk der Regeerings- instituten, als de belanghebbenden, „boe ren, veehouders en tuinders'', het niet op prijs stellen. Als ze niet meehelpen om de bedriegers, wetsontduikers en knoeiers onder de handelaars in boven genoemde landbouwbenoodigdheden, met hun waren te laten zitten Er zijn heusch nog genoeg eerlijke bonafide handelaren in ons land te vin den, om zich doorgladtonnige handelslui met allerlei schoonklinkende, (vaak het werk der Proefstations afbrekende) holle frases, een of ander artikel te laten aan smeren. Landbouwersveehouders en tuinders heb waardeering voor het werk der Regeeringsinstituten, de Rijksproef stations 1 Steun hun strijd om uw bestaan, over al waar gij kuntl Vraag hun inlichtingen, over wat u nog niet goed mocht wetenze worden u gratis, onbevooroordeeld, onpartijdig, zonder aanzien des persoons verstrekt. Koopt niets op mooie woorden, maar eischt zoo mogelijk garantiecijfers voor alles wat u noodig hebt Koopt het met elkander in partij te samen, op A. H. V., en laat het dan onderzoeken aan het desbetreffende Proefstation a. voor Veevoeder te Wageningen. b. voor Zaaizaden ook te Wageningen. c. voor Meststoffen te Maastricht. 99 bij G. v. d. BEEK L.Gz. te Genderen, Bekroond in 1922 op de Nationale Tentoonstelling in Den Haag en in 1923 op de Centrale Premie- keuring te Breda. Afstamming V. Laboureur d'Isaac B 310 M. Coquette B 345 Dekgeld f 10.plus f 1.voor Stamboek, te voldoen bij de eerste toelating. Bij gebleken drachtigheid f 7. bovendien of f 15.in eens bij eerste toelating. Verkochte paarden f!8. 1 7". Spanenr»ajTdjes bloemen Bazar „DE POTTE Eind Langendijk, GORINCHEM. BijApoth.enDrogIRen Ike bona fide handelaar zal het u graag op die voorwaarde willen verkoo pen, En vergeet nooit, dat goede waar, duur betaald, steeds nog goedkooper is, dan minderwaardige, goedkoop verkre gen I BUITENLAND. Naast de zaaizaadkeuze strekken de bemoeiingen van de bieten bouwers zich in het voorjaar uit, over de voorberei ding van een geschikte woonplaats der aanstaande bietenplanten 1 Suikerbieten verlangen een goed diep losgemaakte bouwvoor Het best kan men daar rekening mee houden in den herfst, als men het land op wintervoor gaat ploegen. In het voorjaar maakt men zoo vroeg als de omstandigheden het maar toelaten, de in den winter „gezette" bouwlaag goed diep los. Het meest daarvoor geschikte werktuig is de cultivator. Tegelijker tijd verdeelt men dan teveüs de op de akkers eventueel uitgestrooide kunstmeststoffen fiink door den grond. Dat moet echter niet het hoofddoel zijn. Met het diep losmaken van de bouwvoor moet men in hoofdzaak trachten te verkrijgen, dat de lucht en de warmte tusschen de gronddeeltjes kunnen indringen Door die „luchte" ligging krijgt de bovenlaag gelegenheid om wat op te drogen, vandaar ook dat in de praktijk, sloot- en greppelkanten, vaak verscheiden malen met de cultivator bewerkt worden. Natte gronden zijn vuile gronden 1 Te meer nog, omdat ze door hun lang koud blijven, vroeg zaaien onmogelijk maken 1 Bij alle gewassen is het zeer gewenscht, al de voorjaarswerkzaamheden te richten op zoo vroeg mogelijk zaaien, en bij suiker bieten niet in het minste. Heel vaak echter laat de natuur het in ons klimaat niet toe Maar toch doen de landbouwers steeds wijs, vroeg met het voorjaarswerk te beginnenAls er dan kans komt om te zaaien, heeft men de zaak gereed Als men tot zoover met de voorbe reidende werkzaamheden gevorderd is, dat het zaaibed zoo goed als klaar ge maakt is, als men dus de bovenlaag met een lichte egge in korreligen toestand heeft gebracht, en men binnen een paar dagen vermoedelijk kan zaaien, vraagt er nog een heel belangrijk onderdeel van de suikerbietencultuur om uitvoering De ontsmetting van het zaaizaad Voor de wijze, waarop dat kan ge schieden, en voor de vraag, waarom dat dit jaar absoluut noodzakelijk is. De volgende week een apart artikeltje. F. C. HUIJZER, Woudrichem. Iflijitongelmk Bij een ongelnk in de Robroyston-mijn in de buurt van Glasgow zijn 2 mijnwer kers gedood en 13 gewond. Aan den dood ontsnapt De heer W. B. Leeds en echtgenoote, de vroegere prinses Zenia van Griekenland en mevr. Thompson, de dochter van den vroegeren Araerikaanschen gezant Harvey, zijn Zaterdag ternauwernood aan den dood door verdrinking ontkomen. Toen zij terug keerden van een picnic op een eiland in de Simons Sound, werden zij overvallen door een sneeuwstorm. De boot zonk, doch allen konden de kust bereiken. Iluis ingestort Te Odessa is een groot gebouw van 4 verdiepingen ingestort. Er zijn totdusver 2 dooden en tallooze zwaar gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. o Ongeval bij de wielrennen Bij de rnotorrennen nabij Keulen reed een motorrijwiel met een snelheid van 120 K M. op de toeschouwers in, waarvan er twee gedood en verscheidene zwaar gewond werden. naar uit zeer rijke goud- (ioud in Rusland In de Kirgizensteppen zijn Moskou wordt gemeld aders ontdekt. o Een nieuw record Uit New Haven in den Amerikaanschen staat Connecticut is een dame, die om half- twaalf 's morgens officeel voor den rechter van haar man scheidde, een kwartier later met een nieuwen man in het huwelijksbootje gestapt. Slechts 15 minuten is deze dame dus gescheiden vrouw geweest. (jrondverschuivingen in Italië Amalfi heeft nog steeds last van aard verschuivingen. De dorpen Vettica Majori en Vettica Minori zijn thans nagenoeg ge heel van den aardbodem verdwenen. Te Amalfi zijn vele touristen opgesloten, daal de weg langs de kust is weggespoeld. De «Morning Post* schrijft, dat de ramp moet worden toegeschreven aan de voortdurende «tropische* regens, die de vooruitstekende rotspunten, welke op groote hoogte over den weg langs de kust en de stadjes en dorpen in de omgeving van Amalfi han gen, hebben ondermynd. Amalfi is zelf bedolven onder het puin en er is door het neerploffend gesteente veel schade in de omgeving aangericht. Vroeger is ook de geweldige regenval weieens oorzaak ge weest van aardverschuivingen, doch zoo einstige gevolgen als thans heeft men nooit aanschouwd. o Brug ingestort; 30 dooden, S0 gewonden Uit Sevilla (Spanje) wordt gemeld Op de brug over de Guadalquivir by La Al- gaba stonden tweehonderd menschen naar de overstroomingen te kijken, toen de brug plotseling ineenstortte. Reeds dertig lijken zijn opgehaald. Vijf tig personen werden gewond. Het aantal vermisten is onbekend. De instorting had plaats, toen er, ondanks het verbod, een autobus over de brug reed. Ouder een muur bedolven Drie kinderen speelden te Nazay nabij den muur van den tuin, toen plotseling het steenen gevaarte ineenstortte en op de kinderen terecht kwam. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, waren twee kinderen reeds overleden. Het derde kind had zich voldoende kunnen ver wijderen om de zware muurstukken te ontwijken. o Ongeval by wiclerwedstryden Bij de Zondag gehouden wielerwedstrij den werd de voorzitter van de Keulsche wie!rijders§Iub, Schmidt, door den Keul- schen renner Berntgen aangereden. Schmidt, werd gedood Berntgen kreeg een schedel breuk. BINNENLAND. De moord te IJselstein De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den arbeider C. J. Schinkel, te IJselstein, beklaagd van doodslag op zijn vrouw, conform den eisch tot 6 jaar gevangenis straf met aftrek der voorloopige hechtenis. Het verzoek van den verdediger, mr. Woelderen, om beklaagde niet toerekenbaar te verklaren, werd afgewezen. o Ten gevaar voor vogels Het zeer sterke licht in den vuurtoren van Hollum (Ameland) heeft, zoo schrijft men aan de Leeuw. Ct.« by donkere maan en donkere, bedekte lucht al aan menigen vogel het leven gekost. Ook weer in de afgeloopen week zyn er hon derden van verschillende soort aan hun einde gekomen. Spreeuwen, lysters, leeu werikken, kieviten, strandloopers, eenden en rotganzen vliegen zich dood tegen het licht, of vallen van overmoeidheid leven loos naar beneden. Op een donkeren, mistigen avond zit de geheele brugleuning welke den kop van den toren omgeeft vol vogels, die steeds maar naar het licht kijken. Eenmaal hebben 25 rotganzen zich achter elkaar te pletter gevlogen tegen den toren, waarbij de ruiten braken. Ook voor dezen toren is het hoogst noodzakelijk, dat vogelrekken aangebracht worden, even als op den Brandaris van Terschelling. Maar nu is er nog een verdelger bij gekomen, n.l. een roofvogel, welke is nog niet bekend. In een nacht verslindt hij 8 a 10 kieviten. Deze roover heeft ge makkelijk werk, daar hij zich ook op de brugleuning van den toren neerzet en zijn prooi gemakkelijk pakken kan. Duitsch schip te Boek van Bolland gestrand Woensdagochtend is te Hoek van Hol land, in de monding van den Waterweg, het Duitsche s.s. «Alfheim*, 3400 bruto ton groot en geladen met steenkolen voor Italië, gestrand, nabij de «Stuart Star«. Dewind was N.O. en er stond, in de flinke bries, nogal wat deining. Gevaar bestaat er voorloopig niet, al zal het schip zonder assistentie moeilijk kunnen loskomen. De sleepbooten «Hoek van Hollanden «Blankenberg* zijn nabij, om bij hoog water desgewenscht hulp te kunnen ver- leenen. Toen het schip strandde, was er geen loods meer aan boord. Deze was aan de berghaven afgegeven. Van een auto gevallen In het Binnengasthuis te Amsterdam is opgenomen en kort daarna aldaar over leden een 9-jarige jongen, die achter op een auto gezeten bij het afspringen,®op de brug bij de Planciusstraat, onder een der wielen was gekomen. Nieuwsblad OVERTUI erna ÜRADIJSVOGEL" GORINCHEM. FOTOKAARTEN voorl Gulden „DBHKROON"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5