UND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4387. Woensdag 9 April 1924. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT In zijn verkiezingsrede verklaarde Strese- mann, dat Duitschland onmachtig is om de financiering over te nemen der Micum- verdragen. Dit geldt ook voor de Duitsche industrieelen. Hij wees erop, dat de groote Engelsche banken crediet hadden gewei gerd aan de ondernemingen in het Roer gebied, zoolang de Micum-verdragen voort duren. De poging lag volgens den minister voor de hand om op grond van de rap porten der commissies van deskundigen het beginsel van de leveringen in nature tijdens het moratorium, voor het geval dit door de mogendheden mocht worden aanvaard, ook tot grondslag van de praestaties aan Frankrijk te maken en dan een tijdelijke oplossing van de financieele kwesties te zoeken. Met de grootste beslistheid pro testeerde de minister tegen de pogingen van Frankryk om bij de onmogelijkheid van een voortzetting van de Micumverdra gen van een hernieuwd lijdelyk verzet te spreken. Of wil Frankrijk weer, evenals het vorige najaar, voorkomen, dat over eenstemming wordt bereikt Het herstel kan alleen bewerkt worden als ook in de Roer vrede heerscht en gearbeid kan wor den. Nieuwe dwangmaatregelen brengen niet alleen het herstel in gevaar, maar ook zijn economische mogelijkheden. Duitsch land sprak den wénsch uit van rechtstreek- sche onderhandeiingen van Staat tot Staat, om daardoor den grondslag tot overeen stemming niet te verstoren. Dat hij of de regeering achter het vrij sprekend vonnis van Ludendorff hadden gestaan, ontkent hy beslist. Eveneens de bewering, dat alle Vaterlandische Verbainde gewapende organisaties zouden zijn. Tegen deze is steeds met kracht opgetreden. Wat de grondwet betreft, de partyen, die niet met een republikeinsche grondwet instemmen, hebben verantwoordelijkheids besef genoeg om Duitschland niet in nieuwen stryd te willen storten. Toen ten vorige jare in den herfst de lijdelijke tegenstand, waarmee de Duitschers de uitbreiding der bezetting door de Franschen en Belgen beantwoord den, eindigde, werden de West-Duitsche industrieelen door de bezettende mogend heden gedwongen, overeenkomsten aan te gaan met de Micum de Fransch-Belgische missie, belast met het toezicht op de mynen en fabrieken. Het accoord, dat werd aangegaan en waardoor Frankrijk en België 18 In haar goedheid had zij de wapenen neer gelegd, oprecht verklarend, dat zij zich gewonnen gaf en nu wilde deelen in de genegenheid harer kinderen voor Hélène Mevrouw de Kerlor moest thans de weeze zien zij verlangde zelfs, dat dit onmiddellijk gebeurde, belovende, dat zij al haar tegenwerpingen van vroeger zou vergeten en aan juffrouw de Penhoët al de achting betuigen, die zij verdiende Men begrijpt, dat de zuster en de broeder niet meer hadden verlangd Hélène had geen wil meer Zij was besloten, alles te doen, wat Carmen zou vragenzij liet zich geheel leiden door haar vriendin, die zoo plotseling tusschen- beide was getreden Juffrouw de Penhoët mompelde echter Maar ik kan dit verblijf niet zoo gauw verlaten Carmen haastte zich te antwoorden Wij zullen iemand van Kerlor sturen om al je goed te laten weghalen Hélène maakte een laatste tegen werping Het is mij onmogelijk Recouvrance te verlaten, zonder een bezoek te brengen aan mevrouw Nerville. Je hebt gelijk, gaf juffrouw de Kerlor toe, mijn rijtuig kan je er dadelijk heen brengen leveringen in natura erlangden, was van beperkten duur en zou voorloopig tot 15 April van kracht zijn. Tegen dien tijd hoopte men het probleem der schadever goeding definitief tot een goed einde te hebben gebracht, Dit is echter thans practisch onmogelyk, daar de werkzaam heden van de deskundigen blykbaar z )o omvangrijk zijn geweest, dat pas in den loop dezer week de rapporten aan de Commissie van Herstel zullen kunnen worden ingediend. Op zijn vroegst kan in Juni het ver goedingsprobleem zijn geregeld. Er is de Franschen en Belgen natuurlijk veel aange legen om in afwachting van deze regeling, de bestaande overeenkomsten tusschen de Duitsche Industrieelen en de Micum in stand te houden. Indertijd was het wel een voordeel voor de industrieelen, dat door de accoorden met de Micum zij hun bedrijf op gang konden houden, maar in het half jaar dat sinds het sluiten der overeenkomst is verstreken, hebben de verschillende industriën, zich in verband met de door de Micum gestelde voorwaarden niet kunnen bedruipen, zoodat zij weigeren na 15 April het accoord met de Micum te bestendigen. Bovendien begint hoe langer hoe meer het personeel ontevreden te worden, omdat de lasten, die op het bedrijf komen te rusten, in vele gevallen worden afgewen teld op de arbeiders. In verschillende mijnen, die de herstelkolen leveren, wordt dan ook de roep om loonsverhooging hoe langer hoe luider en de eischen, die de arbeiders stellen en die weer aparte groote bedragen zouden vergen van de in de knel zittende ondernemingen, worden door de werkgevers als een nieuw motief aange voerd om afwijzend te staan tegenover de verlenging der verdragen met de Micum. België en Frankrijk zullen de industrieelen wel trachten te dwingen tot datgene, waartoe zij eventueel vrijwillig niet bereid blijken te zyn. Het is nu de vraag, of de ondernemingen voor dit dreigement zullen zwichten dan wel, of zy het er desnoods op aan zullen laten komen de fabrieken, mijnen, enz. stop te zetten. Dit laatste lijkt wel heel dapper en demonstratief maar gezien de Fransch-Belg. overmacht, zouden de industrieelen tenslotte toch rTaar alle waarschijnlijkheid aan het korste eind moeten trekken. De andere kon daarop niets meer antwoorden zij moest wel toegeven aan de groote goedheid van Carmen. Komaan, hernam deze en klapte in de handen, laat ons gauw een pakje maken van de voorwerpen, die je tot morgen niet kunt missen Ik zal je helpen Ze waren daarmee gauw gereed en alles wat zij mee zouden nemen, werd in een valies gesloten De portretten van den markies en de markiezin werden zorgvuldig in papier gewikkeld Carmen opende het venster Zij zag er niet tegen op om zelf den koetsier te roepen Toussaint hief het hoofd op Zijn meesteres gaf hem een teeken om van den bok te stijgen Hij vertrouwde zijn paard en rijtuig toe aan een kwa jongen, die in de straat speelde Juffrouw de Kerlor zeide tot Hélène Je heengaan zal de buren verwonderen, indien er onder hen brave lieden zijn, die je met leedwezen verlaat, dan kun je ze terugzien als je weer in Brest komt Zij voegde er met kiesche gevoeligheid bij Ik weet wel, dat je er vaak zult terug komen Je zult aan hen, die er slapen, vaak bloemen brengen van Kerlor En je zult mij toestaan je dan te ver gezellen Het hart van juffrouw de Penhoët klopte met feller slagen, toen zij haar vriendin melding hoorde maken van den pelgrimstocht,_dien zij eiken dag deed en dien ze nu voor 't eerst dezen morgen had vergeten Kantongerecht ie Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN van Vrijdag 4 April 1924. Het was een kalme zitting met slechts 35 zaken op de rol. K. M., caféhouder te Aalburg, had op Nieuwjaarsdag drie personen in zijn café na sluitingsuur toegelaten. Beklaagde zei dat hy reed3 op bed lag en toen opgeklopt was geworden, denkende dat het vreemde menschen waren, die iets noodig hadden. De Kantonrechter hernam hieropToen ge, gedreven door een gevoel van menscb- lievendheid, de deur open deedt, zaagt ge toch wel dat het bekende Aalburgers wa ren, die nergens om kwamen dan om een borrel te drinken ter gelegenheid van Nieuwjaar. Beklaagde antwoordde daarop Ja, maar toen ze binnen de deur waren, kon ik ze er niet meer uitkrijgen en langer dan 10 minuten zijn ze zeker niet binnen geweest, 't Zullen toch wel een lange 10 minuten zijn geweest liet de Kantonrechter er op volgen. Wyl beklaagde gunstig bekend staat kreeg hij voor ditmaal eene lichte straf n.l. f2 boete of 1 dag hech tenis. De 3 nachtgasten van den eersten be klaagde t. n. G. G., M. M. en K. v. D., allen te Aalburg, kwamen er ook goed af. f 2 boete of 1 dag extra rust om hun slaap in te halen werd ieders deel. A. K. te Waalwijk had te Wijk, op een ry wiel gezeten zynde, een paard geleid. Beklaagde vertelde dat hy niet wist dat zulks niet mocht en dut hij zulks le Waal wijk zoo vaak had gedaan. De Kanton rechter zeide dat het dan wel ongelukkig was dat hij juist nu te Wyk tegen de lamp moest loopen, maar dat beklaagde toch ook van geluk mocht spreken dat hy niet eerder met eene dagvaarding werd verrast. Met f 2 boete of 1 dag hechtenis zag beklaagde zyn overtreding gestraft. K. v. D., chauffeur te Wijk, werd op klachte van zijn concurrent P. Furster vervolgd, omdat hij dezen op den Hoogen Maasdijk niet had willen laten passeeren, toen zij beiden aldaar met een autobus reden. Beklaagde beweerde dat hij de signalen van Furster niet gehoord had, terwijl deze als getuige gehoord, volhield dat hij duidelijk met claxon en hoorn sig nalen had gegeven. Getuige J. van der Maaden, veerman te Wijk, verklaarde dat hy als passagier in de bus van Furster had waargenomen dat deze zeer hoorbare Toussaint kwam binnen Zet dit valies in het rijtuig, beval Carmen, en plaats deze portretten zoo, dat ze niet beschadigd worden Dat was gauw gedaan Is dat alles vroeg juffrouw de Kerlor, vol ongeduld om te vertrekken Dan op weg, voegde zij er bij Zij sloeg juffrouw de Penhoët den arm om de middel en voerde haar zachtkens mee Het rijtuig doorvloog in enkele minuten de ruimte naar de woning van den notaris Nerville Wij zullen niet beproeven de blijdschap te schetsen van de goede notaris-vrouw, toen zij Carmen en Hélène bij zich zag binnentreden Mevrouw Nerville was alleen, haar echtgenoot deed een tocht in den omtrek om een inboedel te verkoopen Wat de mooie juffrouw de Sainclair aangaat, deze was met Jeanne naar de les Carmen zeide Zult u wel aan mr. Nerville zeggen, dat ik hem zijn lieve pupille kom ont- rooven, beste mevrouw Wij doen geen afstand van onze rechten, hij mag de zijne uitoefenen als hij wil, maar voortaan moet hij zijn brieven adresseeren aan het kasteel Kerlor De vrouw van den notaris antwoordde Hoe gelukkig ben ik te weten, dat juffrouw de Penhoët een familie heeft gevonden, een thuis 1 Mevrouw, zeide hierop de weeze, ik heb Recouvrance niet willen verlaten, zonder afscheid van u te nemen, zonder signalen had gegeven toen hij op eenige Meters afstand achter de bus van beklaagde reed, terwijl ook signalen gegeven waren toen beklaagde met zijn voertuig een paar raaien stil hield om passagiers in en uit te laten. De Kantonrechter zei dat hij deze zaak onder de vöor hem hoogst onaangename rangschikt, wijl hy overtuigd is dat zij haar ontstaan dankt aan concurrentiehaat. Naar zijne meening wordt het publiek de dupe der historie en zooveel in zijn ver mogen is zal hij hiertegen met alle geoor loofde middelen optreden. Partijen zijn aan elkaar gewaagd en laten niets na om elkaar onaangenaam te zijn, zulks meer malen ten koste van de veiligheid van het reizend publiek. Strenge straffen tegen chauffeurs, die terecht staan wegens over tredingen met hunne autobussen gepleegd, zyn dus alleszins gerechtvaardigd en daarom wil hij beklaagde thans veroordeelen tot f10 boete of 5 dagen hechtenis. Dezelfde beklaagde K. v. D. en A. J., chauffeur van diens concurrent, stonden vervolgens terecht voor het rijden met hun bus na zonsondergang zonder achterlicht. De eerste beklaagde zeide dat er buiten zyn schuld iets aan het licht had gehaperd, teiwijl uit het desbetreffend proces-verbaal bleek dat ook voor den tweeden beklaagde wel iets verschoonbaars viel aan te voeren. Ieder kreeg f 2 of 1 dag. H. J. M., F. V. en G. J. de G., allen te Antwerpen, werden ieder veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen gedwongen in Holland verblijven, wegens het overschrijden van de maximumsnelheid met hun auto's te Nieuwendijk. A. v. B. te Heusden was leelijk dronken geweest, zelfs zóó, dat hij moest worden ingerekend. Beklaagde versmaadt in het algemeen den borrel niet, maar de t 5 boete of de 3 dagen hechtenis maken er den borrel zeker niet lekkerder op voor het vervolg. BUITENLAND. Eeu roorerkende veroordeeld Het hof van assiezen te Gent heefi uitspraak gedaan in de zaak van Hoe Verstuyft, de rooverbende, die in Belgisch en Zeeuwsch-Vlaanderen en in Belgisch Limburg met tal van andere misdaden een dertigtal moorden op haar geweten heeft. De jury had 343 vragen te beantwoorden. De beide hoofdlieden werden ter dood ver- u te bedanken voor al uw goedheden Maar, mijn lieve juffrouw, alles wat wij hebben gedaan, was iets, dat van zelf sprak Ik heb u ook een klein aandenken willen geven U overstelpt mij Het is maar een kleinigheid, maar u zult het aannemen, zooals ik het geef: uit liefde De weeze bood haar portret aan. U zoudt mij geen grooter genoegen hebben kunnen doen, riep mevrouw Nerville uit Want dit portret gelijkt sprekend En evenwel, vervolgde juffrouw de Penhoët, het is reeds eenigen tijd geleden, dat ik het liet maken Wij waren toen nog gelukkig Ons leven scheen zoo vol voorspoed De notaris-vrouw bekeek het portret met aandacht Dat was wel Hélène met haar groote zachte oogen, haar bekoorlijk gelaat, haar geheel gedistingueerd uiterlijk Mevrouw Nerville verzocht het jonge meisje bij de tafel te gaan zittenver volgens doopte zij een pen in den inkt en hield die de weeze voor met een vragende uitdrukking op haar gelaat Deze greep haar Zij schreef onder aan het portret „Hélène de Penhoët aan haar vriendin, mevr. Nerville.'* Dit oogenblik was voor de vrouw van den notaris een der genoeglijkste van haar leven Hoe is het? vroeg juffrouw de Kerlor, hebt u in den laatsten tijd ook een brief oordeeld, 7 leden van de bende tot levens langen dwangarbeid, 9 tot 20 jaar, 6 tot 15 jaar dwangarbeid en nog eenigen tot dwangarbeid van korteren duur, 7 man nelijke en 3 vrouwelijke leden van de bende werden wegens gebrek aan bewijs van rechtsvervolging ontslagen. o Aardbeving in Engeland In Darbyshire is Vrijdagavond een vrij ernstige aardbeving gevoeld. Er vallen geen menschenlevens te betreuren, doch er is vrij veel schade aangericht. South Nor- manton leek een gebombardeerde stad. Tal van schoorsteenen waren naar be neden gekomen, hier en daar door het dak heen, en menig venster was ingedrukt. De bevolking snelde door een paniek bevapgen de straat op. Men dacht aan een zware mynontploffing. ArbeidersonlosteB in Britsch-Indië Er zijn te Cawnpur ernstige troebelen voorgevallen in de katoenfabrieken, wegens loon- en bijslaggeschillen. De arbeiders gooiden met steenen en bedreven andere wandaden. De politie moest te hulp wor den geroepen en op bevel van de over heid het vuur openen. Daarbij zyn drie lieden gedood en 34 gewond. o De pest in Voor-Indlë De directeur van de volksgezondheid te Lahore, heeft verklaard, dat de pest ern stiger is dan ooit sinds 1918. Hij schat het aantal sterfgevallen in Maart op on geveer 25.000. Men verwacht dat de epidemie nog wel zes weken aan zal hou den. De regeering heeft 50.000 roepijen voor medische hulp toegestaan. o Militaire vliegers verengelukt Een militair vliegtuig kwam te Straats burg, naar de aCetema: meldt, met een ander vliegtuig in botsing. De schok was verschrikkelijk. De beide piloten kwamen in de vlammen om. Men meldt aan de »Cetem« Een vlieg tuig met een leerling-bestuurder van de vliegschool te Londen, geraakte in brand. De bestuurder werd een prooi der vlammen. Eeu vreelige vergadering Op een vergadering van de Duitsch- völksche te Frankfort aan de Main, waar Wulle het woord voerde, is het tot een vechtpartij gekomen, waarbij er met stoelen van Mexico ontvangen Ja, antwoordde mevrouw Nerville, maar wij verwachten er nog een U ziet, dat ik met de zaken van juf frouw de Penhoët goed op de hoogte ben Indien uw echtgenoot geld krijgt uit dit land, zullen wij zorgen, dat het ons niet wordt ontstolen zooals dat van den pachter Bernard Ontstolen vroeg de notarisvrouw ver schrikt Hélène legde uit, hoe zij van de 750 francs was afgekomen, die de notaris haar had gebracht Maar men moet de politie er mee in kennis stellen, zeide mevr. Nerville, die er aan dacht, hoe groote moeite zij en haar man hadden gehad om juffrouw de Penhoët dit geld te doen aannemen Och kom, hernam Carmen op zorge- loozen toon, wij hebben geen tijd te verliezen De beide jonge dames namen weldra afscheid van mevrouw Nerville en stegen weer in het rijtuig Juffrouw de Penhoët, wier gedachten als in een nevel gehuld waren, sloeg heelemaal geen acht op den weg, dien men volgde. Zij gevoelde, dat zij tot het leven was teruggekeerd, evenals iemand, die langen tijd ziek is geweest en nu weer voor het eerst na zijn herstel uitgaat Weldra hield het rijtuig weer stil Juffrouw de Penhoët stond voor den ingang van het kerkhof Carmen had gedacht, dat haar vriendin dit nog wel eens weer zou willen bezoeken, voordat zij Brest verliet, en zij verwachtte NIEUWSBLAD voor liet Land ui Heosden en Hitna, óe Langstraat en de Bonelervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1