de ze is 1 ocaliteit, dan is alles klaar en is aan -wet voldaan, of staat er in de wet dat een half uur van elkaar moeten zijn Voorzitter. Het moeten afzonderlijke lokalen zijn. v. Buuren. Het is de mooiste gelegen heid om te zien of het de menschen bevalt Gelijke monniken, gelijke kappen, en 't de goedkoopste oplossing. Ik zou willen voorstellen twee stembureaux te vestigen in de school te Eethen. v. d. Beek. In de eerste plaats zat bi B. en W. voor, de minste kosten, het gewichtigste punt is bezuiniging en daarom is het voorstel slechts twee stembureaux Naar aanleiding van hetgeen hier echter gezegd is kan ik mijne zienswijze persoon lijk wel wijzigen, ik voel ook wel wat voor hetgeen de heer v. d. Schans heeft gezegd. Ik kan mij ook vereenigen met verdeeling van de gemeente in 3 stem districten, n.l. Genderen, Meeuwen en Drongelen als op den ouden voet, mits de maaltijden worden afgeschaft en men zijn boterham medebrengt en alleen een kopj koffie krijgt. Iets anders is, wat de heer v. Buuren heeft gezegd, indien dat mogelyk is met de wet in de hand, dan is dat een idee waarvoor ik veel voel. Ik heb bi andere gelegenheden al eens meer gespro ken om op deze dingen te bezuinigen en nu weet ik wel dat wij bij het publiek dat hooger staat dan wij, worden uitge lachen als wij voorstellen, de maaltijden af te schaffen, doch de portemonaie is tegenwoordig dun, ook die van de gemeente en daarom moeten wij trachten de bezui niging voor te staan. v. Buuren. De mooiste bezuiniging bereikt men door vestiging der stembureaux in de school te Eethen. Voorzitter. Dit is in strijd met de bedoeling der wet. Als men toch twee stembureaux moet hebben, kan men die evengoed op twee plaatsen vestigen en is het maar gekheid het op die manier te doen. Wil men 3 stembureaux, dan is er ook veel voor een stembureau in Babi loniënbroek en Heesbeen. Ik blijf bij het voorstel van B, en W. om n.l. de gemeente te verdoelen in twee stemdistricten. Heeft iemand een ander voorstel my goed, wordt het voorstel van den heer v. d. Schans gesteund, om op drie plaatsen een stem bureau te vestigen, dan wil ik dit wel in omvraag brengen. d. Beek. Het is mijn bedoeling niet het voorstel van B. en W. af te breken, alleen voel ik wat voor verdeeling in drie stemdistricten, als de kosten niet hooger zijn en gehandeld wordt als door den heer v. d. Schans is voorgesteld. Voorzitter. Komen er 3 stemdistricten dan krijgen wij natuurlijk ook een adres uit Babiloniënbroek en Heesbeen en biijven wij aan den gang. Waar moet het geschikte personeel worden gevonden, dat voor die gelegenheid een boterham wil meebrengen. En al wil men dit nu doen bij een volgende gelegenheid zal men er misschien voor bedanken en moet men weer gaan veranderen. v. d. Beek. Als later Babiloniënbroek en Heesbeen zouden komen, dan behoeft men dit verzoek niet toe te staan, want dan gaat men iets nieuws scheppen, Met 3 stembureaux blyft het den ouden toe stand. Voorzitter. Als men over vroegere toestanden spreekt dan moet men er ook rekening mee houden, dat vroeger door Babiloniënbroek en Heesbeen om een stem bureau is gevraagd. Als men geen oog houdt op vroegere toestanden, dan is er geen bezwaar tegen, dat de menschen uit Drongelen te Meeuwen moeten gaan stem men. Als straks zich een gelegenheid voor doet, dan gaat de secretarie naar Eethen, en dan zullen de menschen uit Genderen, waar altijd een secretarie is geweest, daar over gaan zeuren. Doch later als ze aan den toestand gewend zijn, dan zullen ze moeten erkennen, dat het billijk is dat de secretarie in Eethen is gevestigd. Wenscht de heer v. d. Schans een voorstel te doen v. d. Schans. Ik vind er niets tegen dat in B.Broek een stembureau wordt gevestigd, als men evenals in Drongelen zijn boterham meebrengt, doch men krijgt dan zooals de heer v. d. Beek terecht zegt een nieuwen toestand. Door vestiging van 3 stembureaux houdt men den ouden toestand en worden de menschen niet onnoodig geprikkeld. v. Buuren. Ik moet het buitengewoon prijzen, dat de heeren hun boterham willen mee brengen, doch als het kon, al is het tegen den geest der wet, zooals de Voor zitter zegt, dan acht ik mijn voorstel het allerbeste. Voorzitter. Ik heb er niet over nage dacht of het volgens de letter der wet mogelyk is, doch tegen de bedoeling der wet is het zeker. Als er toch 6 menschen moeten zitten kan men evengoed een stem bureau te Genderen en een te Meeuwen vestigen. Straver. De menschen in B.Broek hebben er geen bezwaar meer tegen in Meeuwen te gaan stemmen. Branderhorst. Kan een gedeelte van Dron gelen niet in Genderen en het andere ge deelte in Meeuwen gaan steramen Smits. Trek een scheiding over den weg en de Molensteeg. v. d. Schans. Ik weet heel zeker als wethouder Branderhorst besefte hoe diep het voorstel inging, dat hij het voorstel dan niet gedaan zou hebben. Voorzitter. Men moet niet vergeten, dat het voorstel alleen gedaan is met het oog op de vaststelling van den kiezerslijst. Eer we stemming hebben is het al wat ge zakt. Is men eenmaal aan den nieuwen toestand gewoon geraakt, dan gaat men er gemakkelijk over heen. v. Buuren. Als er toch geen stemming is, kunnen we dan geen ontheffing vragen Voorzitter. Als er tusschentijdsche Ka- roerontbinding is, dan moet de kiezerslijst in orde zijn. Wie ondersteunt het voorstel van den heer v. d. Schans v. d. Beek. Wij zitten hier in Genderen en men voelt het meeste voor het dorp waar men zelf inwoont. Mij dunkt echter we moeten ons een oogenblik verplaatsen in de personen die tegenover ons staan. En al voelen we dat niet zoo goed als de menschen in Drongelen zelf, doch moeten we erkennen, dat het voor hen een on billijkheid is. Alleen Drongelen wordt uitgeschakeld. Genderen blijft en Meeuwen blijft. Als de kosten er niet door ver meerderd worden, dan zou ik de menschen in alle hoeken zooveel mogelijk tevreden willen stellen. Voorzitter. O steunt dus het voorstel van den heer v. d. Schans v. d. Beek. Als het gebeurt op de manier als door den heei v. d. Schans is voorgesteld. Voorzitter. De manier laten wij er af, daarover zullen we later besluiten. v. d. Schans. Kan eerst niet in omvraag worden gebracht of er bezuinigd zal worden op de stembureaux Voorzitter. Daarover is genoeg gesproken, daarover is men het nu wel eens. De vraag is echter of men straks alleen met een kopje koffie tevreden zal zijn, dat fs niet zeker. Althans in Meeuwen was men vroeger zoo zuinig niet. v. Buuren. Soms wel. v. d. Beek. Er wordt wel den gek mee gehouden, doch ik zou dat liefst niet doen. Men zal ons boerenmenschen wel uitlachen als wij het zoo doen, doch ten slotte gaat het alleen over bezuiniging en dit is van groot belang. Daarom zou ik eerst willen steramen, bezuinigen ja of neen. Voorzitter. Dat is op 't oogenblik niet aan de orde, het gaat alleen over de verdeeling der gemeente in stemdistricten. Wilt U straks er over spreken om uw eigen boterham mee te brengen, mij goed doch nu is aan de orde de verdeeling in stemdistricten. v. d. Beek. U zegt dit voorstel is niet aan de orde, doch het voorstel van den heer v. d. Schans was ook van te voren niet bekend. Voorzitter. Dat niet, maar dat gaat wel over hetzelfde, dat vloeit uit het voor stel van B. en W. voort. v. d. Schans. Het gaat m. i. diep int Als de gemeenteraad de stembureaux op ouden voet laat doorgaan, dan zou ik er nog eens over denken, mijn voorstel te doen. Kan nu eerst niet gevraagd worden of men zal bezuinigen Branderhorst. Ik vind wat de kosten voor het stembureau betreft, dit moet het stembureau later zelf maar uitmaken. Zij 2ijn benoemd om de belangen der gemeente voor te staan en willen zij dan met geld smijten, dan moeten zjj dit zelf weten. Als wij nu vast gaan stellen wat de men schen zullen gebruiken dan kan men ook wel zeggen je krijgt maar 2 kopjes koffie in plaats van 3, men moet hen dit toe vertrouwen. v. d. Beek. Nu men behoeft daar niet zoo vast op te vertrouwen, wendt je maar Westwaarts naar Meeuwen. Voorzitter. Ik zou niet te lang rede neeren. Wat is hoofdzaak We hebben alleen met de belangen der gemeente te rekenen. Vordert het belang der gemeente, dat er twee of drie stemdistricten zullen zijn en dan is dat niet zoo erg al kost dit f 25 meer. Als we straks tevens een stemming voor de Tweede Kamer zouden irijgen, dan staat het de gemeenteraad vrij de zuinigste menschen te kiezen. De vraag is, wat vordert het belang der gemeente en niet, wat zal er gegeten worden over drie jaar. Als de menschen iet krantenverslag lezen, zullen ze ons lartelijk uitlachen en zullen ze zeggen, daar hadden ze wel koffie bij kunnen zetten. v. d. Schans. Bij mijn voorstel heeft bezuiniging voorgezeten. Dit wordt nu wel belachelijk gemaakt, de heer Bran derhorst heeft het over 2 of 3 kopjes koffie, doch bij mij gaat 't over bezuiniging. Voorzitter. Men mag niet altijd uit sluitend op bezuiniging letten en al mogen de stembureaux in 4 jaren nu al f 50 of f 60 meer kosten, deze som zal de ge meente Eethen nog wel te boven komen. v. d. Schans. Al is de bezuiniging nog zoo weinig, dan is de uitgaaf tegenover Heesbeen en Broek niet te verantwoorden, vind ik. In Drongelen worden de men schen onnoodig geprikkeld, besefte weth. Branderhorst dit goed, dan zou hij niet zoo gesproken hebben. Voorzitter. Het voorstel v. d. Schans wordt dus gesteund door den heer v./d. Beek, ik zal het in omvraag brengen. Tegen stemden de heeren Branderhorst, Straver en v. Buuren. Voor de heeren v. d. Schans en v. d. Beek. Het voorstel van B. en W. om de gemeente in twee stemdistricten te ver deelen, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden-de heeren v, d. Schans, v. Buuren en v. d. Beek. Aanvraag subsidie Groene Kruis. Het voorstel van het Dag. bestuur is de ver- eeniging f 200 subsidie te geven. Smits. Dat is minder als andere jaren, ik dacht juist dat het hooger zou zijn, het rijk geeft ook al minder en als de gemeente nu ook minder geeft, dan kan de veree- niging niet blijven bestaan. Voorzitter. Ze krijgen nu toch een verloting. Smits. De gemeente mag daarmee toch niet rekenen v. d. Heuvel. Het is niet veel. v. Buuren. Ik geloot als er een veree- niging is die subsidie moet worden verleend dat het dan het Groene Kruis is, er is geen nuttiger vereeniging voor de gemeente en ik zou het jammer vinden als er aan de vroegere subsidie gesputterd werd die is toch weinig, v. d. Heuvel. Ik stel voor het bij het oude te laten. Smits. We kunnen er niet meer mee rond komen. Dat nu de gemeente minder zou geven, daarmede kan ik niet accoord gaan. v. d. Beek. Ik juich de vereeniging van harte toe. v. Buuren. Onze zieken hebben deze subsidie van harte noodig. Voorzitter. Er is ook niets tegen de oude subsidie van f 250.te geven, cijfers zijn willekeurig. Smits. Dit zou tenminste bezuiniging aan den verkeerden kant zijn geweest. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het Groene Kruis f 250 subsidie te verleenen. Verkoop gemeentegrond te Genderen. Het stuk grond dat door J. v. d. Mooren verzocht is te koopen, is door de schatters v. Wijk, Schrauders en Saakes gsschat op f 50.B. en W. stellen voor het voor dezen prijs af te staan. De heer v. d. Heuvel vraagt hoe groot het stukje is waarop de Voorzitter antwoordt van 4 aren. De heer v. d. Heuvel zegt dat het stukje grond goed moet worden afgepaald. Met algemeene stemmen wordt hierop be sloten het stukje grond te verkoopen. De Voorzitter zegt dat verder bij be sluit van 1 September was besloten tot verkoop van een stukje gemeentegrond in de Hoefstraat aan J. Thur. Gedep. Staten hebben echter besloten hunne goedkeuring aan dit besluit te onthouden, omdat de breedte der Hoefstraat dan slechts 6 meter zou bljjven en deze volgen het wegenregle ment van Noord-Brabant ten minste 8 meter moet zyn. Het stukje grond is geschat op f 32.Gedep. Staten vergissen zich echter, de weg is niet 6 meter, doch veel breeder, want daarbij komt ook nog de berm. De breedte zou zoo wat blijven 7.10 meter. Gedep. Staten schjjnen een verkeerd rapport te hebben gekregen. Spr. zegt daarom nog eens met Thur te hebben gesproken en deze verklaarde met een halven meter minder te kunnen volstaan, zoodat de weg dan 7 60 zou breed blijven. Daarbij is er weinig verkeer in de Hoef straat, zoodat B. en W. voorstellen in dezen zin te besluiten, om den man te helpen. De heer v. Buuren vraagt of het Water schap Genderen dat bij Ged. Staten advies heeft uitgebracht alleen om persoonlijke redenen dit rapport heeft uitgebracht. De Voorzitter zegt, dat hij zich niet kan voorstellen, dat alleen persoonlijke redenen in spel zijn er zullen wel andere belangen bij voorzitten. Met algemeene stemmen wordt tot hernieuwden verkoop besloten. Wegverbetering te Drongelen. De Voorzitter zegt, dat deze wegver- betering 3 plaatsen betreft. In de aller eerste plaats den weg naar het veer van Drongelen. De oprit zal vermoedelijk belangryk verlaagd en even hoog gemaakt worden als aan de Zuidzijde der rivier. Het gevolg zal zijn dat er op het hoogste punt 1.90 M. wordt afgehaald. Nu is er eenigen tijd geleden een ingenieur van de Rijks Waterstaat geweest, die met eenige belanghebbenden heeft gesproken en nu is afgesproken, dat het Rijk de kosten van verlaging en nieuwe bestrating op zich neemt, dat de gemeente echter voor het weghalen van den grond heeft te zorgen. Bij schrijven van 12 April deelde de ingenieur mede dat 2000 M* grond weggevoerd moet worden. Eenige belang hebbenden zullen 5 600 Ms weghalen, doch de rest blijft voor de gemeente. In de tweede plaats is door Gov. van Mersbergen aangevraagd om een woning te bouwen, op een perceeltje grond tegen over BI; van Mersbergen en het is daar een gedraai vooral bij het transformator huisje, op een smallen weg die niet meer aan de verkeersbelangen voldoet. Daarom moeten wij trachten daarin verbetering te krijgen en daar een rechten weg zien te maken. We moeten dan ook over een gedeelte grond dat aan het armbestuur behoort. In de derde plaats gaat het over den draai bij Nieuwkoop, ook daar is het ge vaarlijk voor het verkeer, dat geregeld toeneemt. Nu zijn de wegen wel in be heer by den Polder, doch het gemeente bestuur is ook geroepen de verkeersbelangen te dienen. Daarom is deze spoedeischende vergadering belegd. Aangezien ik echter mededeelingen moet doen met het oog op onteigening, vind ik het beter dit te be handelen in een vergadering met gesloten deuren en sluit ik de openbare vergadering. veroorzaakt door brandan, snijden of stoo- ten, moeten dadelyk met Akker's Klooster balsem behandeld worden. Deze voortreffe lijke balsem is niet alleen bloedstelpend en pijnstillend, maar zijn zuiverende en antiseptische werking voorkomt zweren, terwijl zijn geneeskracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis te hebben, het kan U dagelijks te pas komen. BINNENLAND. Ernstig Autabusangeluk te Eindhoven Maandagavond om zeven uur ongeveer gebeurde te Eindhoven een zeer ernstig ongeluk met een autobus met doodelijk gevolg. Een autobus van de firma Verpoorten reed tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in de vaart. De wagen sloeg om en alle inzittenden ongeveer 20 personen vielen op en door elkaar. Met zeer veel moeite konden zij worden gered. Een gehuwde vrouw uit Woensel Can- terenberg genaamd werd zwaar gewond en naar het gasthuis overgebracht, waar zij direct na aankomst overleed. Voorts werden ongeveer 11 personen, w.o. ook kinderen licht gewond, terwijl verschillende inzittenden de armen hadden gebroken. De chauffeur A. Verpoorten werd licht aan de handen gewond. De autobus werd totaal vernield. Be Machine geraakt Te Burgercompagnie is de zoon van den heer P. Woorderbos, die in de zuivelfa briek van zijn vader werkzaam was, in aanraking gekomen met de machine en aan de gevolgen overleden Heog water De Regge is buiten haar oevers getreden, waardoor in de omgeving van Rijssen en Enter tal van weilanden en zelfs enkele landwegen overstroomd zyn. Dit beteekend een belangryk verlies voor de betrokkon boeren, die hun vee voorloo- pig nog niet in da reeds groenende weiden kunnen doen. Overreden Te Wyckel (Fr.) is een vrouw uit een woonwagen, moeder van 6 jonge kinderen, door een auto overreden. Zij was op slag dood. Gasverstikking De 46-jarige mevrouw L. v. R. te Zandvoort, is door gasverstikking om het leven gekomen. Toen de echtgenoot 's avonds om half zeven thuis kwam, werd het ongeval ontdekt. Doktershulp mocht niet meer baten. Ook bet zuurstofapparaat leverde geen resultaat op. De dood was waarschijnljjk reeds in den middag inge treden. o In Belgié gevonnisd De heer D. J. v. d. D. te Gorinchem, die te Merxen, bij Antwerpen, twee men schen met een auto heeft overreden, waar van één werd gedood, is door de Belgische Rechtbank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De firma v. M. by wien v. d. D. in dienst was, is veroordeeld tot f 500 boete. Vergeten De verlaten oude zwerver, Moegeloopen door den dag, Was gelukkig en tevreden Toen hij op de cel-brits lag. Voor zoon afgeleefden tobber Is er niet veel medelij, Want zoo'n man betaald zijn tol niet Aan de groote Maatschappij. In het hok voor arrestanten Kreeg hij gratis nachtverblijf, Op de koude, harde slaapplaats Strekte hij het oude lijf. Achttien dagen, achttien nachten Gingen troosteloos voorbij, Niemand dacht aan dezen zwerver (Net sis in de Maatschappij), Toen, ir.ééns kwam de ontdekking, O, Wat een politiebok Achttien dagen, achttien nachten, Doodgehongerd in het hok Alles kwam in volle actie, Resultaat van 't onderzoek De agent vergat te k (j k e n In het officieele boek. Arme afgetobde zwerver, Ben je nou niet dankbaar, blij, Dat je niets meer hoeft te vragen Van die Groote Maatschappij Nou ben jij in andere oorden Voor een ander onderzoek, Déir krijg je een beter plaatsje In het Officieele boek. CLINGE DOORENBOS. »TeU Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Velsen waarschuwt dringend in het algemeen be lang, geene handelsrelaties aan te knoopen metC. Glass, wonende in de afdeeling Santpoort-Rozensteijn, gemeente Velsen; N. Zoontjes, bakker en winkelier, wo nende in dè afdeeling Velseroord Kal ver straat, gemeente Velsen J. Bremerkamp, voorgevende tuinder of landbouwer te zijn, wonende in de afdee ling Santpoort, gemeente Velsen, W|jk I, Hofgeest No. 7, alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den Commissaris van Politie voornoemd, bureau van politie te IJmuiden, Gemeente Velsen. 7S jarea gevangenisstraf Een inlander van 16 jarigen leeftijd, uit Palembang, (Oost-Indië) afkomstig, was tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld, In de gevangenis had hij getracht een Europee- schen opzichter te vermoorden en werd daarop tot 20 jaar veroordeeld. Van Palembang werd de veroordeelde naar Medan overgebracht, waar hij naar onge veer een jaar een moordaanslag pleegde op den cipier-helper, waarop h|j weder tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Hierop naar Padang overgebracht zijnde, vermoordde hy den Europeeschen opzichter na een verblijf van 2 jaren in de gevange nis, voor welke daal hij weder tot 15 jaar straf veroordeeld werd. Daarna werd de man naar Buitenzorg ge zonden, waar hy wederom een Europee schen opzichter doodde, waarvoor hij ander maal ti t 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Naar de gevangenis te Tjipi- nang overgebracht zijnde, verwondde hy een anderen gestrafte en kreeg daarvoor 2 jaar straf. De man zit hans volgens de Sum. Post te Golok gevangen, waar hij tweemaal per dag even uit zijn cel gelaten wordt. Hij is thans 40 jaar oud en heeft op de 75 jaren gevangenisstraf 32 jaren minde ring van straf gekregen 1 PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Zaterdagmorgen raakte de tuinman V., uit Herpt, bij het omrijden van een hoek der straat onder een pas- seerende auto. Zijn fiets werd grooten- deeis vernield, hij zelf bracht het er wonder boven wonder goed af. De autobestuurder vergoedde de schade aan het rijwiel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2