Benauwd premier, dat het thans de tijd is om Duit3ch- land zijn vertrouwen te schenken en men verzet zich er in Groot-Brittannië dan ook tegen, dat Parijs eischt, dat vooraf sancties worden vastgesteld voor een eventueel in gebreke blijven van Duitschland. Ook kan men er zich in Britsche kringen niet mee vereenigen, dat Duitschland eerst een flink begin moet hebben gemaakt met de uit voering van het plan der deskundigen, voordat het Roerpand wordt ingeruild voor het algemeene pand, dat door de deskun digen wordt voorgesteld. Nabij Bellinzona in Zwitserland heeft zich een ernstig spoorwegongeluk voorge daan, in den nacht van Dinsdag op Woens dag om een uur dertig, doordat beide nachttreinen van de Gothardlijn in botsing zijn gekomen. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit, dat de machinist van den trein uit het noorden het op onveilig staande signaal niet heeft gezien. De beide voorste locomotieven werden in de hoogte geheven en ver achter de rails teruggeworpen. De schok van den trein uit het Noorden werd door het ge wicht der voorste locomotieven verzwakt. De verantwoordelijke machinist, die het gesloten signaal bij het binnenloopen niet had gezien, werd gedood, de stoker ernstig gewond. Tot dusver werden 13 gewonden in het hospitaal te Bellinzona binnenge bracht. Het treinverkeer is op een zijlyo overgebracht. Volgens de eerste schatting wordt de materieele schade op meer dan 5 millioen francs geraamd. De vier onherkenbaar vernielde locomo tieven hebben alleen reeds een waarde van ongeveer 4 millioen francs. De treinen liepen met een snelheid van 70 tot 80 K.M. op elkaar. Tengevolge van den steilen opwaartschen weg hebben de Zwitsersche wagens aan den schok weerstand geboden, waaraan de omstandigheid is toe te schrij ven dat in den trein Arth-Goldau behalve het machinepersoneel niemand levensge vaarlijk werd gewond. Onder de dooden bevindt zich ook Dr. Helfferich, de Duitsche nationale partij leider en het geheele gezin van den pre sident van den Duitschen rijks-Kaliraad, Forthmann, bestaande uit vijf personen. Slechts een klein meisje zou als door een wonder ongedeerd zijn gebleven. Zwaar gewond werd o. a. de heer Wil helm Forthmann uit Berlijn, een der leiders van de Duitsche kali-industrie, evenals zijn dochter drie te Keulen wonende bloed verwanten werden ernstig maar niet levens gevaarlijk gewond. Volgens een offïcieele mededeeling van de Zwitsersche spoorwegen blijkt het aantal dooden en gewonden gelukkig minder dan men aanvankelijk had bepaald. Volgens deze mededeeling zouden er 16 dooden zijn, o. w. 6 man treinpersoneel, en 19 gewonden. Van deze 19 zoaden slechts enkelen zwaar gewond zijn, die men echter toch nog hoopt te behouden. Wat de dooden betreft, het ongeluksbericht wordt nog des te gruwelijker door de mededee ling, dat van vele lijken niets meer is teruggevonden dan de vei kooide deelen. Veie dooden konden derhalve niet ge ïdentificeerd worden en van een aantul menschen, die voor hun ontspanning een reisje naar Italië hadden gemaakt, zullen de autoriteiten t. z. t. na het verstrijken van den daarvoor bepaalden wettelijken termijn slechts 't «rechtsvermoeden® van overlijden kunnen uitspreken. Vergadering van den Raad der Gemeente HEUSDEN op Donderdag 24 April n.m. half acht. Voorzitter de EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig de heeren v. Everdingen, Verhoeven, de Mol, de Haan en Uhl. Afwezig de heeren de Jongh en Cox. Om 10 minuten voor achten opent de Voorzitter de vergadering en worden daarna de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken Een brief van den heer W. van Wij nen, waarin hij wegens zijn vertrek naar Den Haag, ontslag vraagt als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim, onder dankzegging voor het steeds door den Raad in hem gestelde ver trouwen. Adressant heeft 20 jarenlang het secretarisschap waargenomen. De Voorzitter deelt mede dat het schrijven eerst dezen middag is ingeko men, en bij B. en W. die na het inle veren van het schrijven geen vergade ring meer hebben gehad dus niet ter sprake is geweest. Spr. meent evenwel dat bij den Raad geen bezwaar zal be staan het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Mei. In de volgende vergadering zal dan door B. en W. een aanbeveling aan den raad worden voorgelegd, ter vervulling van de ontstane vacature. De raad gaat accoord met dit voorstel. Besluit tot goedkeuring door Gedep. Staten van het raadsbesluit genomen in de vorige vergadering tot wijziging der gemeentebegrooting. Brief van Ged Staten, waarin wordt kennisgegeven, dat de wijziging der ver ordening op de Vleeschkeuringsdienst, waartoe in de vorige vergadering is be sloten, door dit College niet kan worden goedgekeurd, omdat aan het slot der bijgevoegde memorie van toelichting wordt gezegd, dat in de gemeente Heus- den een localiteit voor noodslachtingen zal worden ingericht, zoodra daartoe be hoefte zal blijken te bestaan. De In specteur over deze wijziging gehoord, is de meening toegedaan, dat een desbe treffende localiteit aanwezig moet zijn, opdat een uit nood geslacht of gestorven rund direct naar deze localiteit kan worden overgebracht voor bacteriolo gisch onderzoek. B. en W. stellen den raad echter voor de inrichting van een dergelijke locali teit voor het oogenblik te laten rusten, omdat de noodzakelijkheid daarvan tot heden niet is gebleken. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. Verzoek van den klompenmaker v d. Pol om een stukje grond buiten de Oudheusdensche Poort groot 80 M2. in huur te mogen hebben voor bergplaats van hoornen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het verzoek in te willigen op dezelfde voorwaarden, als dit reeds aan andere klompenmakers is toege staan, n.l. tegen betaling van 6 cent per M2. Bezwaarschrift van den winkelier Couwenbergh tegen zijn aanslag in de rioolbelasting. De Voorzitter deelt mede, dat gebleken is, dat Couwenbergh ten onrechte voor f3,in deze belasting is aangeslagen, omdat hij niet met een privaat op het riool is aangesloten. De vergissing heeft adressant echter aan zichzelf te wijten, omdat bij de vaststelling van zijn aan slag door hemzelf is opgegeven, dat zijn privaat op het riool zou worden aange sloten, hetgeen echter niet is gebeurd. Zijn verzoek om terugbetaling der te veel betaalde belasting over de jaren 1922 en 1923 kan niet worden ingewil ligd, omdat niet tijdig genoeg tegen deze aanslagen is gereclameerd. De reclame tegen den aanslag 1924 is tijdig genoeg gedaan, zoodat op voorstel van B. en W. wordt besloten het te veel betaalde be drag voor het jaar 1924 zijnde fl, terug te betalen. Bezwaarschrift van den caféhouder B. Rooijackers, tegen zijn aanslag voor ver gunningsrecht, groot f40. Volgens adressant is de huur voor zijn localiteit te hoog geschat en zijn zijne inkomsten den laatsten tijd sterk verminderd. De Voorzitter zegt, dat dit adres in handen is gesteld der schatters en de raad, na het inkomen van hun advies, in een volgende vergadering over dit bezwaarschrift een beslissing kan nemen. Verzoekschrift der alhier aanwezige muziekvereenigingen om subsidie in de kosten van oprichting eener muziektent. De Voorzitter zegt, dat voor dit punt der agenda de vergadering in hoofdzaak is belegd. Door de besturen der Heus- densche Harmonie en van de Fanfare der Heilige Familie is een adres tot den raad gericht, waarin wordt mede gedeeld, dat bij de ingezetenen inteeken- lijsten zijn gepresenteerd, om gelden in te zamelen tot het verkrijgen van een muziektent, waarop voor een bedrag van f500 is geteekend. Voor dat bedrag is echter geen behoorlijke tent te bouwen, de kosten daarvoor zijn geraamd op f800, zoodat de bouw alleen mogelijk ie, zoo de gemeente daartoe een subsidie wil verleenen van f300. Verder verzoeken genoemde besturen de gemeente, na de daarstelling der tent deze in eigendom der gemeente te willen nemen, zoodat deze ook voor het onderhoud er van zorgt. De vereenigingen nemen hier tegenover de verplichting op zich ieder maandelijks een concert te geven en laten de aanwijzing der plaats waar de tent zal komen, gaarne aan het gem. bestuur over. B. en W. hebben het verzoek over wogen en zijn tot de conclusie gekomen, dat daarstelling van een muziektent bij de ingezetenen zeer sympathiek is, anders had men daar geen f 500 voor bij elkaar gebracht, zoodat het college meent, den raad te moeten voorstellen, het verzoek in te willigen en een subsidie toe te kennen tot hoogstens f300 of zooveel minder als mocht blijken noodigtezijn en de tent na de oprichting in eigendom der gemeente te nemen, onder voor waarden, dat de muziekvereenigingen ook ieder elke maand in den zomer een concert zullen geven en bij feestelijke gelegenheden, die door de gemeente worden gesubsidieerd en dus een officieel karakter dragen, kosteloos hunne mede werking zullen verleenen Spr. meent, dat de gezelschappen hiertegen geen bezwaar zullen hebben. De teekening der tent is bijgevoegd en wordt den raadsleden ter inzage aangeboden. De Voorzitter deelt verder nog mede, dat B. en W. zich voorstellen de tent te plaatsen op de Vischmarkt, op een steenen voetstuk. De heer de Haan vraagt, of een ijzeren tent niet beter is dan een houten, die na verloop van 10 jaar versleten is, de kosten van een ijzeren tent is wel hooger, doch dan is men er ook van af. De Voorzitter gelooft niet, dat een houten tent, als die goed wordt onder houden zoo spoedig versleten zal zijn, een ijzeren tent kost nogal wat meer. De heer de Haan merkt op, dat de doorsnee der tent slechts 5 Meter be draagt, hij acht dit niet groot genoeg. De Voorzitter antwoordt, dat de tent door de vereenigingen zelf is ontworpen, deze zullen wel het beste weten hoe groot ze moet zijn. De heer de Haan vraagt of plaatsing op het grasperk van het Wilhelmina- plein niet geschikter is. Ook de heer Uhl acht deze plaats beter dan de Vischmarkt. De Voorzitter acht de Vischmarkt beter. Door plaatsing op het Wilhelmina- plein," heeft de tent meer te lijden van de vernielzucht der jeugd. De heer de Moll vindt ook de Visch markt beter, op het Wilhelminaplein is het te koud en trekkerig, men krijgt de wind daar uit de eerste hand. De heer de Haan meent, dat de ver nielzucht der jeugd wel is tegen te gaan, als men om de tent een hekje plaatst en daarbij, de politie woont er dan vlak bij. De heer v. Everdingen noemt ook de Vischmarkt de geschiktste plaats is, daarbij zijn daar drie café's in de buurt. De heer Uhl vraagt, of het dus de bedoeling is dat men twee concerten per maand zal krijgen. De Voorzitter antwoordt hierop be vestigend. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De Voprzitter zegt, dat de agenda hiermede afgewerkt is en vraagt of soms een der heeren nog iets voor deze ver gadering heeft. De heer de Moll vraagt, of het geen tijd wordt dat het gemeentebestuur een verordening vaststelt met het oog op het verkeer van auto's en motorrijwielen, in verschillende gemeenten is reeds zoo'n verordening en ook voor deze gemeente acht spr. die hard noodig. De Voorzitter verklaart zich niet voor beperkende bepalingen voor auto- en motorverkeer, ook omdat de snelheid zoo moeilijk is te constateeren en daarbij zoo hard wordt er hier niet gereden. In hoofdzaak heeft men hier het steeds drukker worden autobusverkeer en daar tegen is niet veel te doen. Alleen zou men ze een standplaats kunnen aanwijzen en daaraan voorwaarden verbinden. De wet verbiedt het gemeentebestuur aan- vullings bepalingen te maken. In andere gemeenten heeft men de autobussen ook standplaatsen aangewezen en men zou dit ook hier kunnen doen en de voor waarden er aan verbinden, dat de auto bussen gekeurd moeten worden, doch wie moet dat doen, in groote plaatsen heeft men daar geschikt personeel voor. Het grootste bezwaar is volgens spr., dat de bussen zoo kort achter elkaar rijden, hierin schuilt naar zijne meening het grootste gevaarkrijgt de voorste b.v. een defect, dan is het gevaar groot dat ze op elkaar rijden. De heer de Moll vraagt, of niet even buiten de gemeente borden kunnen worden geplaatst, waarop een maximum snelheid van 20 K.M. staat aangegeven. De Voorzitter zegt, dat de auto's hier niet zoo snel rijden, zeker niet meer dan 20 K.M., een enkele woesteling misschien uitgezonderd. De heer de Haan merkt op, dat ze op sommige plaatsen niet meer dan 10 k 15 K.M. rijden en om hoeken van straten zeker niet meer dan 5 K.M. De Rijkswet voorziet reeds in de snelheid, rijden ze met een snelheid die gevaar voor het verkeer oplevert, dan zijn ze strafbaar. De Voorzitter deelt nog mede, dat een gevaarlijken bocht wordt opgeruimd, n.l. de hoek op de Zustersteeg naar de Herpt- sche straat, zoodat men vanuit de Zuster steeg een vrij uitzicht op die straat krijgt. De eigenaresse, Mevrouw de Wed. Ver hoeven, heeft thans vergunning verleend om den hoek weg te nemen. De heer De Mol vraagt, of het de bewusten hoek is, waarover de Raad eenige jaren geleden reeds heeft onder handeld, waarop de Voorzitter toestem mend antwoordt. De Voorzitter zegt dat dezer dagen ook nog een circulaire van de Kamer van Koophandel te Waalwijk is ingeko men, waarin bij de gem.besturen wordt aangedrongen, niet te veel beperkende be palingen omtrent de snelheid voor het autoverkeer in het leven te roepen, het is eenmaal een modern vervoermiddel, waarmede rekening moet worden ge houden. De héér de Haan vraagt of aan de autobussen niet een weg kan worden aangewezen b.v. langs de Demert. De Voorzitter noemt dit een bezwaar, want dan zou men de overige straten voor het verkeer moeten sluiten en dat gaat niet. Verder vraagt de Voorzitter het oordeel van den raad over het kosteloos aan bieden aan het Rijk van de localiteit voor het kantongerecht. Spr. weet wel niet of het er mee te behouden is, doch men kan het beproeven. De heer Mol meent,' als het Kanton gerecht daarmee te behouden is, men de localiteit dan zeker kosteloos moet aanbieden. Ook de overige leden zijn van hetzelfde gevoelen. Hierop sloot de Voorzitter de vergadering. Het spreekt van zelf dat wanneer Uw lucht pijpen verstopt zijn, gij een gevoel van benauwdheid krijgt, gepaard gaande met hij gen en kortademigheid. Akker's Abdijsiroop bezit door haar slijmoplossende werking de eigenschap Uw luchtwegen te zuiveren van slijm, die zich op Uw borst heeft vastge zet. Aanbevolen en geroemd bij bronchitis, asthma, drogen, scherpen of kuchenden hoest. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Op 2den Paaschdag gehou den Groot Nationaal Concours van Scherp- schuttersvereenigingen uitgeschreven door de Vereeniging «St Joris® te Nieuwkuik behaalde de Kon. Erk. Scherpschuttersver. «St. Blasius® alhier, de zesde prijs, een prachtig zilveren Medaille. Naar we vernemen is door «St. Blasius« besloten het Koningschieten dit jaar te houden op Zondag 4 Mei a.s., den laatsten kermisdag. Bij de op heden Donderdagmiddag alhier gehouden verkoopirig van huis, erf en verschillende perceelen bouw- en weiland van de erven Boll te Eethen, werd kooper van het geheel de heeren Timmermans te Waalwijk voor de som van f62135, De sprei, verloot ten bate van het Diak. Huis en de Diakonie armen is ge vallen op No. 41 Almkerk De j,l. gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, voor de Zending bracht op f 51 83g. - Op Woensdag 30 April a.s. hoopt het fanfarecorps «Nooit Gedacht® alhier, ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana een concert te geven in den tuin van den heer C. Dekker alhier. De gelegenheid voor het verkrijgen van rijwielkaarten zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 29 Apr ii a.s. op gemeente sec. van vm. 9 tot nm. 2 uur. Mej. K. alhier, had het ongeluk met 2de Paaschdag op de Zoetelaarschesteeg met fiets en al te water te raken. Mej. K wist zich spoedig op 't droge te wer ken en kwam met de schrik en een nat pak vrij. Den heer A. Geudeke alhier, is benoemd lot voorzitter v. d. Herv. Jongel. vereen. «Eben Haëzer«. Tot onderwijzeres a. d. Bijzondere school te Waardhuizen (gem. Almkerk) is benoemd mej. A. H. Bouwer van Velsen. Capelle. J.l. Dinsdag is het café van den heer B. K. aan den Winterdijk alhier, totaal afgebrand. Naar wordt medege deeld dekt assurantie de schade, J.l. Zaterdag werd onder het vee van den landbouwer C. v. T alhier, een geval van miltvuur geconstateerd. Op last van den veeartseriijkundigen dienst werd het cadaver verbrand. Op 30 April e.k. zal door de Boeren leenbank te dezer plaatse een algemeene ledenvergadering worden gehouden, des avonds ten 7 uur in de school in de Nieuw- straat. De agenda bevat de volgende punten 1. Opening. 2. Aanwijzing secretaris. 3. Verslag van den toestand der ver eeniging. 4. Verkiezing leden van den raad van toezicht wegens periodieke aftreding van den heer J. v. d. Hoeven (herkiesbaar) en wegens vertrek van den heer J. Rijken. 5. Verkiezing lid van het bestuur we gens periodieke aftreding van den heer C. Vos (herkiesbaar). 6. Nazien rekening en balans over het afgeloopen jaar. (Deze liggen 28 April des avonds van 6 tot 7 uur ten -kantore van de Bank ter inzage). 7. Rondvraag. De heeren W. B. Rijken, A. J. Verhoeven, P. A. van der Hoeven en J. Nieuwenhuizen hebben hunne benoeming tot lid van het College van Zetters voor Kyks directe belastingen voor deze gemeente aangenomen. - Eethen. In ons raadsverslag laten wij al een de heeren Branderhorst, Straver en V' t6gen het voorste' van den heer v. d. Schans om de gemeente in 3 stem- distncten te verdeelen, stemmen. Ook de heeren v d. Heuvel en Smits stemden tegen, zoodat het voorstel met 5 tegen 2 stemmen werd verworpen. Genderen. Van de veehouders W. v. Wen M, v. YYstierven deze week van elk een melkkoe en wel onder dezelfde ziekteverschijnselen en het spoedige verloop dei ziekte, n.l. na op den middag nog gezond te zijn, plotseling verlamming, schijnbaar zware pijnen in de hersenen en na enkele uren onder zwaar lijden den dood. Bij de gehouden aanbesteding van verbouw en uitbreiding der Coöp. Stoom- zuivelfabriek, was als laagste inschrijver de heer H. Kleinloog alhier, voor de som van f17770. 's Gravenmoer. Wegens vervalsching der melk is een landbouwer uit deze ge meente door den Kantonrechter veroordeeld tot eene boete van f100. Men zij gewaarschuwd Herpt. Gekozen tot administrateur der kerkelijke en diaconie goederen, de heer C. J. den Dunnen alhier. Rijswijk. De jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. kerk al hier, bi acht dit jaar ruim f 900 op. Woensdag 23 dezer, herdacht het echtpaar Van Tilburg hun 60-jarige echt- vereeniging. Talrijk waren de blijken van belangstelling die dè oudjes dien dag moch ten ontvangen. Des avonds bracht de muziekvereen. «Kunst en Vriendschap« hun een serenade, waarbij veel belangstelling was. Sprang. Bij de j.l. Maandag gehouden voetbal wedstrijd, uitgeschreven door «Inter nos® alhier, werd door H. E. K. III uit Waalwijk de 1ste prijs (zilveren beker) en door Sparta I uit Vrijhoeve-Capelle de 2de prijs (zilveren lauwerkrans) behaald. Ten r.adeele van den smid van B. alhier, werd door zekere C. eenig ijzer ontvreemd. De politie heeft de zaak in handen. Op 53 jarigen leeftyd overleed alhier de heer B. Versteeg, in leven Voorzitter der Coöp. broodbakkerij «De Broederhulp®. J.l. Donderdag werd zijn stoffelijk over schot onder vele blijken van belangstelling ter aarde besteld. Door het Bestuur werd hij grafwaarts gedragen, die een krans op zjn graf neerlegde. Vanwege het bestuur van hef water schap «De binnenpolder van Sprang® zal op Vrijdagavond 2 Mei e.k. in het Café van J. Klis, jaarvergadering gehouden worden. Vlijmen. De heer A. Koop, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, heeft met ingang van 15 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. Werkendam De verkoop van het Emmabloempje, j.l. Woensdag in deze ge meente door eenige dames gehouden, heeft f 64.20 opgebracht. De nieuwe meisjesvereeniging der Ned. Herv. Kerk, op 18 dezer opgericht, telt 32 leden. Het bestuur bestaat uit de dames Lammers, D. Bogers, F. Bogers en H. v. a. Heuvel. Het varkensvleesch is in deze ge meente met f 0.10 per K.G. afgeslagen. Vorige week werder. in de Nuts- zaal alhier vanwege de firma v. d. Bergh eenige lichtbeelden vertoond, betrekking hebbende op de bereiding enz. van de in den laatsten tijd zoo bekend geworden botersoort «Blue Band®. De heer Deis gaf van deze lichtbeelden een duidelijke verklaring. Het Werkendamsche karaermuziekgezel- schap zorgde voor eenige mooie muziek nummers. Bij de Geref. Gem alhier is be roepen Ds. A. Verhagen van Middelburg. Door onvoorzichtigheid der arbeiders ontstond op de opslagplaats van de Gebr. van Oord aan het Gat van 't Hoofd alhier brand. Door het krachtig optreden van den ge meente-veldwachter, den heer S. v. d. Ruit, en anderen die in de nabijheid waren, is de schade beperkt tot het verbranden van een schelft takken en teen. Uitslag van de wedvlucht gehouden door de postduiven vereeniging Wilhelmina® alhier op Zaterdag 19 April. Gelost te Lage Zwaluwe. Abdijsiroop

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2